Sorin Oprescu despre tragedia de la Giulesti: Cine greseste trebuie sa plateasca

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 18:04 Actualitate | Esenţial


Sorin Oprescu
Foto: AGERPRES
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, considera ca "cine greseste trebuie sa plateasca", afirmand ca "a luat in calcul inca de marti sa ceara demisia intregii conduceri a Maternitatii Giulesti", transmite Agerpres, citand un comunicat al Primariei Municipiului Bucuresti. Marti, ministrul Sanatatii, Attila Cseke, a declarat ca "avand in vedere subordonarea Maternitatii Giulesti primariei Municipiului Bucuresti, solicitam primarului Sorin Oprescu sa destituie intreaga conducere a maternitatii, date fiind concluziile preliminare. Am sa solicit oficial in scris primarului sa ia aceasta masura".

"Am luat in calcul inca de ieri sa cer demisia intregii conduceri a Maternitatii Giulesti. Consider ca cine greseste trebuie sa plateasca, dar principala mea preocupare ca primar general si ca medic este ca acest gen de situatii sa nu se mai repete", a precizat primarul general al Capitalei.

Viceprimarul Victor Iovici a confirmat si el ca primarul general al Capitalei a luat in calcul demiterea intregii echipe manageriale a Maternitatii Giulesti inca de marti: "Domnul Oprescu a discutat aceasta varianta, avem doar o problema tehnica. Contractul de management este incheiat intre Ministerul Sanatatii si echipa manageriala de la Maternitatea Giulesti. Acest act este inca valabil, nu vad cum putem sa-l anulam noi. Asteptam ca echipa manageriala sa-si depuna demisia de onoare".

"De aproape 2 ani, Spitalul Giulesti se afla sub administrarea Primariei Municipiul Bucuresti. Ministerul Sanatatii nu exercita nicio atributie asupra spitalului. Singura posibilitate de analiza si revocare a managementului apartine PMB", a spus Cseke, adaugand ca "in toate cazurile in care spitalele au fost in subordinea Ministerului Sanatatii s-au luat masuri".

Incendiul de luni de la Maternitatea Giulesti din Capitala s-a soldat cu moartea a patru nou-nascuti si ranirea grava a altor sapte, internati in acest moment la spitalul Grigore Alexandrescu.

Procurorul-sef Marius Iacob a declarat marti ca Parchetul General a inceput urmarirea penala in rem pentru ucidere din culpa si vatamare corporala grava in cazul tragediei produse la Maternitatea Giulesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1553 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ha (Miercuri, 18 august 2010, 18:14)

    misu [anonim]

    in loc sa faci carnati sau mai stiu eu ce, te-ai ocupa de instalarea unor detectoare de fum in Spitale si nu numai;
  • +6 (6 voturi)    
    eu ma simt deja in twilight zone (Miercuri, 18 august 2010, 18:20)

    ramona [anonim]

    am citit de trei ori stirea incercand sa o inteleg.
    si am avut aceeasi neplacuta senzatie pe care mi'o dadea promo'ul de la zona crepusculara, ala cu nu sunt televizoarele dvs de vina.
    cum ...ma'sii frate, spitalul e in subordinea primariei, oamenii in subordinea ministerului (adicatalea au facut contract de outsourcing sau de leasing de personal sau cum??) glumesc si eu amar acum, ma indoiesc ca i'a pasat vreunei dudui de la has eru' primariei/ministerului. sau poate tocmai pen' ca i'a pasat a creat o situatie imposibila.
    da' si'ai nostri manageri fratzica....(i.e. Attila si cu Oprescu)....cred totusi ca o sa trag vreo doua televizorului, poate'si revine
    • 0 (0 voturi)    
      E simplu... (Miercuri, 18 august 2010, 23:11)

      antiOh [anonim] i-a raspuns lui ramona

      Arunca pisica moarta de la unul la altul. Pe banii nostri, of course.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai rau (Joi, 19 august 2010, 9:09)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui antiOh

        Pisica este inca vie si zgarie!
  • +3 (3 voturi)    
    buna dimineata (Miercuri, 18 august 2010, 18:21)

    albyn58 [utilizator]

    v ati trezit domnule primar general ? au trecut 48 de ore ! era cazul ! daca tot era maternitatea in subordinea ( administrarea ) primariei de doi ani ( de cand se intampla tot felul de situatii nefericite acolo) , ar fi interesanta o demisie de onoare din partea dvs . de mare onoare ! sa va puteti ocupa linistit de crearea de piete volante in capitala . se pare ca asta era cea mai arzatoare problema a unei capitale europene . mai mult , poate mai gasiti si alte oportunitati de a inscrie bucurestiul in * cartea recordurilor*. si aceasta era o prioritate pe agenda dvs .
  • +3 (3 voturi)    
    Asta om serios... (Miercuri, 18 august 2010, 18:34)

    TopCat [utilizator]

    io-te bre ca are Bucurestiul primar!!!!
    cine zicea ca e doar marioneta?
    • +2 (2 voturi)    
      si cand te gandesti ca este si doftor, (Miercuri, 18 august 2010, 18:53)

      mar [anonim] i-a raspuns lui TopCat

      fost manager de spitale si prof.
      Vai steaua noastra. Oare o fi auzit premarele de senzor de fum, scenariu de securitate la incendiu si echipamente obligatorii de detectare, alarmare si instiintare in caz de foc/fum???
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu e om serios? (Miercuri, 18 august 2010, 18:46)

    mm [anonim]

    Daca da, ar face bine sa nu mai joace ping-pong cu demiterea! Sufletele nevinovate cer sa li se faca dreptate, ca suferinta lor sa nu se mai repete!
    • +1 (1 vot)    
      nu exista suflete nevinovate (Sâmbătă, 21 august 2010, 22:36)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui mm

      le-a venit timpul...
  • +2 (2 voturi)    
    Primar general (Miercuri, 18 august 2010, 19:31)

    Vizitiul [utilizator]

    Si Oprescu se invelea cu patura...ca staniol nu mai avea.
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbeste gura fara cap. (Miercuri, 18 august 2010, 19:38)

    mircea [anonim]

    Sunt convins ca Oprescu nu stie despre ce-i vorba,cand a spus asta.Pai vinovat este si el,spitalul fiind la primarie de peste doi ani si se presupune ca primaria Bucurestiului are un om priceput in instalatii electrice care sa poata da o rezolvare corecta.Daca doctorii se ocupa de instalatii,banuiesc ca instalatorii se ocupa de tratamente medicale(zise Oprescu).
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 august 2010, 19:59)

    Michey Mouse [anonim]

    Ma intreb daca dl primar Oprescu si-a achitat factura pentru dintii aceia din gura.
    Sau a mai tras o teapa ?
  • +2 (2 voturi)    
    Jigodiile din media (Miercuri, 18 august 2010, 21:29)

    nico2 [anonim]

    Domnule ce inseamna sa te ai pe bune cu presa.Acum 2 ani, in iarna lui 2008, a nins in Bucuresti si la prins zapada pe Videanu plecat din tara.Toate televiziunile de stiri (IREALitatea si Antenele 1+3) l-au executat si aproape l-au declarat criminal in serie.Comentatorii tv + politicienii opozitiei parca intrasera in transa.Faceau spume la gura si mai sa plesneasca ficatii in ei.Motivul?Primarul General nu era in Bucuresti.Nu a murit nimeni, Murgeanu - viceprimar resposabil cu deszapezitul- si-a facut treaba si totul a intrat in normal in 24 de ore.La tv comentatorii isi taiau venele ca nu este primarul general, ca este nesimtit ca a plecat, ca trebuie judecat ptr. crime de razboi etc.Acum ce avem? Un spital din subordinea primariei ia foc, mor 4 copii si alti 7 ( ma rog la Dumnezeu sa nu moara) aproape ca se duc si este liniste totala.Dupa 48 ore apare si un comunicat de la primarie ca se iau ceva masuri si Oprescu apare la antene la telefon pe post de salvator national.Pana azi se ceruse demisia ministrului, a presedintelui, a premierului, si azi cand se afla ca spitalul este de 2 ani al primariei generale se face liniste totala.Viermii din televiziuni se retrag in haznale si raman idiotii din partidele de opozitie sa comenteze vremea si aventurile lui Tanase de la Steaua.Firea si Cretuleasca parca sunt drogate si incep sa-si arate neputinta.Acum cateva minute, Firea il bestelea pe Videanu( in lipsa) ptr. ca declarase ceva in leg. cu salariile de 15oo ron.Gata, a trecut incediul, se vor ingropa bebelusii, jigodiile din media isi vor incasa banii manjiti cu sange de data aceasta , vor merge si vor manca caviar si vor bea sampanie.A mai trecut 1 saptamana in care minciuna si dezinformarea au functionat perfect.
    • +1 (1 vot)    
      BRAVO (Miercuri, 18 august 2010, 22:56)

      mar [anonim] i-a raspuns lui nico2

      teoretic acest premare cu numele trebuia sa fie prezent sau daca nu era in localitate sa se prezinte in ziua urmatoare. Ba mai mult tb. sa stie pe ce butoi cu pulbure sta, mai ales ca intiativa de preluare a spitalelor a fost a lui. Omul cu pretentii mari ca doar a condus doua spitale, era prof. si deputat, ce mai un "facum totul" .
      Rezultatul se vede acum cand au murit suflete nevinovate, iar suferinta celor in viata nu poate fi comparata. De drama familiilor nu mai vorbesc.
      Si noi suntem vinovati ca am permis ca acest personaj sa conduca Bucurestiul.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate (Joi, 19 august 2010, 21:21)

    oana [anonim]

    Oprescu a luat cea mai inteleapta decizie. Trebuie suspendati si nu demisi. Vinovatii vor plati, dar dupa ce se termina ancheta. Traim intr-o tara civilizata
    • +1 (1 vot)    
      da' clasa politica (Sâmbătă, 21 august 2010, 22:39)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui oana

      plateste greselile??