VIDEO Emil Boc: Prin rectificarea bugetara am realizat o prioritizare a investitiilor publice / Bugetul de pensii a fost suplimentat cu 3,8 miliarde lei

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Miercuri, 18 august 2010, 17:58 Actualitate | Esenţial


"Prin rectificarea pe care am avut-o in vedere am realizat o prioritizare a investitiilor publice astfel incat fiecare Minister a fost mandatat sa decida ce investitii sunt prioritare si sa aloce bani pentru finalizarea acestora" a declarat Premierul Emil Boc la finalul sedintei de Guvern de miercuri, 18 august.

Ministrul Finantelor Sebastian Vladescu a precizat ca nu exista diferente in varianta finala de rectificare bugetara, fata de variantele din proiecte (
proiectul rectificarii bugetului de stat si proiectul rectificarii bugetului asigurarilor sociale), cu exceptia a trei ministere care au cerut realocari intre anumite linii bugetare.


Declaratiile lui Emil Boc:

  • Am adoptat doua Ordonante simple prin care au fost rectificate bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale de stat.
  • Prin rectificarea pe care am avut-o in vedere am realizat o prioritizare a investitiilor publice astfel incat fiecare Minister a fost mandatat sa decida ce investitii sunt prioritare si sa aloce bani pentru finalizarea acestora
  • Exemple: la MinisterulTransporturilor am stabilit ca din banii disponibili anul acesta sa finalizam centura Bucuresti partea de la Chitila Voluntari si anul viitor sa se poata circula in regim de autostrada de la Pitesti pana la mare.
  • Lugoj: finaizarea centurii ocolitoare, centura municpiului Caransebes, centura Sibiu, centura Cluj-Napoca - prioritati pe componenta infrastructura rutiera.
  • In privinta altor lucrari de investitii - locuinte pentru tineri. Finalizarea a 300 km drumuri comunale si judetene. Retele de apa finalizate in 104 localitati
  • Finalizarea a 29.000 apartamente, in acest an - pe reabilitare termica. Finalizarea in 17 localitati a sistemului integrat de apa.
  • Al doilea obiectiv: asigurarea cofinantari proiectelor europene, la Mediu si Agricultura - sume suplimentare.
  • Trei: capitalizarea fondului de garantare si contragarantare cu 46 milioane euro.
  • Patru: achitarea datoriilor restante, 1,9 miliarde lei pentru datoriile din sanatate, 500 milioane lei pentru alte datorii, alte sume pentru infrastructura din mediul rural.
  • Am asigurat sumele necesare pentru asigurarea materialelor de constructii pentru casele afectate de inundatii
  • Bugetul de pensii a fost suplimentat cu 3,8 miliarde lei si CNAS a primit 0,9 miliarde lei pentru plata altor obligatii din domeniul sanitar
Sebastian Vladescu a declarat ca prin rectificarea bugetara a fost stabilit un deficit de 6,8% iar cresterea economica va fi de -1,9% in acest an. "Primul obiectiv al rectificarii a fost acoperirea deficitelor fondurilor sociale, pensii si somaj si acoperirea unor parti cat mai mari din datoriile catre sectorul sanitar".

Fonduri suplimentare vor primi Ministerul Sanatatii, Ministerul Mediului, Ministerul Culturii, Academia Romana. Ministerele care pierd bani sunt Ministerul Educatiei, Ministerul Apararii, Ministerul Justitiei, Ministerul de Interne.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1798 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    deh (Miercuri, 18 august 2010, 18:14)

    diddlyjo [utilizator]

    bugetul de pensii + CNAS = aprox cat toate celelalte la un loc. multumim judecatorilor de la curtea constitutionala!
    • +1 (1 vot)    
      Si daca ne amagim ca este ceva (Joi, 19 august 2010, 9:34)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      temporar, ne inselam amarnic. Daca aceste guverne cretine , nu isi sasuma responsabilitatea sa revizuiasca integral sistemul de acordare a pensiilor actuale, nu o sa maiiesim niciodata din infern.
      As vrea unul , doar unul din pensionarii astia cu pensii de minimum 3 ori decat salariul unui cetatean activ ( medic, profesor, inginer, cercetator) , sa zica: Eu , nu consider ca am contribuit in viata mea la acest sistem , in asa fel incat sa am o asemenea pensie. Le fur practic vietile si viitorul celor care muncesc acum si pentru mine si pentru copiii lor, si pentru asistati..
      Nu cred ca va exista vreodata asemenea model uman . Si ne mai vorbesc de constiinta, de patriotism.. Cred ca au pierdut de multa vreme aceaste notiuni . Sunt doar niste egoisti, niste..egocentrici, care au crezut si inainte de 90 ca doar li se cuvine, si au aranjat lucrurile astfel incat si dupa 90 , doar sa li se cuvina. Ei nu trebuie sa ofere nimic societatii.
    • -1 (1 vot)    
      revolutionar (Joi, 19 august 2010, 9:51)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Stimate domn sunteti absolut impotriva pensionarilor. Puteti propune sa-i duca in lagare sau la crematoriu ca sa nu mai fie o povara. Numai ca trebuie sa aveti in vedere ca intr-o buna zi veti ajunge si dv. pensionar. Chiar daca va veti starduii sa munciti ceva, (daca sanatatea va va permite) nimeni nu va va primii. Dupa aceea acesti oameni au contribuit cu niste bani zeci de ani, bani pe care dupa sistemul actual nu ii vor primii inapoi integral.
      Problema satului este ca a risipit banii de pensii, pentru aeasta nu pensionarii sunt de vina. Daca statul nu este credibil, ce mai este credibil in aceasta tara? Credeti ca in aceste conditii mai are incredere cineva in sistemul privat de pensii s-au asigurarile de viata?! Cred a ar trebuii sa tratati problema cu mai multa decenta cel putin din respect pentru parintii si bunicii dv. Nu mai sugerati calcule eronate!
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 august 2010, 12:07)

        [anonim] i-a raspuns lui ioan

        • 0 (0 voturi)    
          Realist nu anti-pensionar (Joi, 19 august 2010, 13:14)

          george stanescu [anonim] i-a raspuns lui

          Majoritatea sistemelor de pensie in europa sunt un mare sistem piramidal, un fel de caritas, complet nesustenabil. Nu se bazeaza pe investitia banilor deci nu conteaza contributia. Conteaza doar cati angajati activi sunt la un moment dat, din contributia carora se platesc pensiile. Schema ponzi clasica e ca gasesti investitori, nu investesti bani si platesti investitorii vechi cu bani primiti de la investitorii noi. Nu poate merge decat cu o crestere continua a populatie corelata cu un somaj scazut. Bani de pensii din trecut (din pacate inainte de 89 e irelevant, daca erau s-au pierdut) au fost folositi pentru a plati vari pensii la momentul respectiv. Cand erau 5 oameni activi la fiecare pensionar, mergea. Acum cu toti pensionati la varste mici, anticipat, pe boala falsa etc, nu stiu daca e 1-1 raportul. Si la majoritatea pensionarilor, daca calculezi cu adevarat contributiile ma indoiesc ca sunt asa sume fabuloase. Nu e antipensionar sa obserivi ca pur si simplu sistemul nu poate continua asa. Nu are cum.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce propuneti? (Joi, 19 august 2010, 16:24)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui

          Stimate domn ce propuneti? Ca noi pensionarii sa ne sinucidem, pentru a scapa de povara generatiile viitoare, s-au ca cei care au devalizat bugetul sistemului de pensii de stat sa raspunda juridic si patrimonial, pentru dezechilibrarea acestuia?!
          Daca va aduceti aminte PDL in campania elctorla a acordat peste un milion de pensii asa zis minim garntate cu care se lauda ca masura de protectie sociala, si pentru care a obtinut voturi de la persoane care nu au contribuit nici cand la sistemul de pensii. Acestea acum costa bugetul cc. 1,5 miliarde euro! Nu am nimic cu acesti oameni care au muncit ani grei la CAP. si crora li se spune ca acum nu mai sunt pensii ci ajutoare etc! Acum guvernul plange ca nu are bani de pensii. un atribut al bunei conduceri este anticiparea si nu reactia conjuncturala heirupista!
          Totusi sunt curios cand spun politicienii adevarul?! Daca sunteti platit sa promovati manipularea va rog renuntati nu suntem chiar asa de prosti precum ne cred unii!
  • 0 (2 voturi)    
    pensii (Miercuri, 18 august 2010, 18:47)

    rochiri [utilizator]

    Bine ca bugetul de pensii a fost suplimentat , mi-a fost frica ca poate ala de investiti a fost suplimentat.
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Miercuri, 18 august 2010, 18:55)

    ady [anonim]

    ridicati o stauie puturosilor de la stat faceti treaba completa..ne mai intrebam de ce suntem codasii europei..se incurajeaza STATUL
  • +2 (4 voturi)    
    1 MILIARD de la Educatie si Justitie.. LA PENSII (Miercuri, 18 august 2010, 19:16)

    Romania "investeste" in gaura pensiilor [anonim]

    in 2011 si 2012 in afara de banii de la buget trebuie impurmutati 8,2 miliarde de euro pentru pensii

    toata europa care strange ea cureaua si reduce pensii

    dar tovarasii de la psd refuza sa spuna cine
    - in toata europa - le va mai da credie externe sa plateasca "pensii".
  • -3 (7 voturi)    
    Mai Boc, mai, nu mai scapam de tine ? (Miercuri, 18 august 2010, 19:41)

    Carcotescu [anonim]

    Hai mai Boc, mai, fa un pustiu de bine si da-ti demisia. Ai arata ca iti pasa de tara asta.
    • +3 (5 voturi)    
      da (Miercuri, 18 august 2010, 20:32)

      da [anonim] i-a raspuns lui Carcotescu

      da' cum sa nu... imediat.

      dupa ce ca e singurul guvern din 2000 incoace care chiar incearca sa faca lucrurile sa se miste in directia cea buna, si asta in pofida unor dificultati financiare (criza), politice (majoritate fragila) si legislative (a se citi "fosili-curtea constitutionala"), mai are de luptat si cu oameni de teapa ta, care nu stiu altceva decat sa dea din gura cu demisia.

      atitudinea ta este una de (neinsemnat) chibit la fotbal...
      • -1 (3 voturi)    
        o neinsemnata nedumerire (Miercuri, 18 august 2010, 22:07)

        satanae [anonim] i-a raspuns lui da

        Voi, totusi, cum faceti? Stati toata ziua pe net imediat ce vorbeste ala micu' numai ca sa va incurajati intre voi si sa va dati plusuri la coment-uri? Vad ca sinteti cu toti gind la gind si vehiculati cam aceleasi prostii asa ca nu pot decit sa ma intreb daca nu care cumva este vorba de o singura persoana care scrie de mai multe ori. Sau, daca este vorba de mai multe persoane, functioneaza oare telepatia? Ar fi chiar fascinant - ala micu' sustinut de telepatii Romaniei. Asta chiar ar bate flacara violet. Si, in fine, chiar daca este vorba de una sau mai multe persoane, va rog spuneti-mi ca primiti bani ca sa-l sustineti pe capitanul nostru si pe ajutorul lui cel mic. Nu de alta, dar daca nu ar fi asa, cred ca o sa cad de tot in depresie la gindul ca cineva chiar ar crede toate prostiile astea. Deci, va rog eu, dati-va in vileag! Jur ca nu spun la nimeni! PLEASE!
    • 0 (0 voturi)    
      mitici lui caragiale!! (Miercuri, 18 august 2010, 21:42)

      tornado [utilizator] i-a raspuns lui Carcotescu

      ,,Sa ni se de ca de aceia este guvern!!,, sa punem mina pe munca cind avem de muncit si sa muncim serios si costincios sa nu ne gidim cum am mai pute da ceva tunulete ceva smecheri ca nem saturat cu p.s.d si cu liberali care au trait din vizare activelor din economie acuma sau terminat nu mai lasa basescu sa le vida ce am mai ramas ,acuma a venit factura scadeta pe p.d. l trebuie sa trecem la un pic de corectitudine ,,,ce sa ne dea [nu mai este ]orcare prtid vene tot aia era de ce nu se ingesuie la guvernare ceilati ? est rau fac puncte in sondaj??!!ASA ca dragi romini este greu in toata lumea si in ocodent ,cei ce au facut reforma adevarat POLONIA acum zburda !!
  • +1 (1 vot)    
    Totusi... (Joi, 19 august 2010, 9:33)

    Seba [anonim]

    As dori sa stiu pe cand o sa va intereseze pe VOI adulati conducatori sa realizati ceea ce e cu adevarat important. Adica sa finalizati portile de intrare in tara. Sectorul de autostrada Bors-Cluj, Nadlac-Arad-Timisoara-Lugoj-granita cu Bulgaria, investitii care sunt necesare si vitale pentru economia tarii. Va intereseaza sa finalizati doar ce e la voi in curte, in Bucuresti. In rest va doare in 14. Sunteti niste nesimtiti. Ar trebui ca autoritatile locale sa nu mai dea un ban la centru. Nimic. Sa vedem cum s-ar face investitii in Bucuresti si in Harghita si Covasna. Va spun eu... NICICUM. Pacat ca nu realizati ca interesele tarii si chiar ale Bucuresti-ului sunt atinse prin restul tarii. Cine ajunge in Bucuresti daca nu are infrastructura tara asta? Nimeni. Nici romanii nu merg in tara sa si-o cunoasca. Merg in Ungaria, Croatia, Bulgaria, Muntenegru, asta asa ca e mai aproape. Am fost din Arad 820 km pana in Rijeka. As merge de 1000 de ori pana sa merg 1 data pana la Constanta sa imi rup masina. Pacat. Noi vizitam mai repede Budapesta decat Bucurestiul. E normal? Nu ca ne-am inghesuit, dar ca idee. Ar fi normal sa ne vedem mai des capitala noastra nu a vecinilor ingrati. Pacat ca nu stiti sa aveti o directie clara de dezvoltare in tara asta. Nimic, sunteti praf. Ati fi castigat investind in drumuri, cai ferate si aeroporturi, terminale cargo de toate tipurile, rampe pentru urcarea autotrenurilor pe vagoane platforma. In schimb voi nimic. Marea din Croatia, in afara ca e albastra si fara alge nu are nimic! Piatra seaca! Ei stiu sa faca turism si din piatra seaca si chiar si agricultura si viticultura pe un rahat de insula de 450 km patrati. Noi de ce nu putem? Pardon voi?