Ora 11.00 - conferinta de presa la Ministerul Sanatatii pe tema situatiei de la Maternitatea Giulesti

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 7:45 Actualitate | Esenţial


O conferinta de presa pe tema situatiei de la maternitatea Giulesti va avea loc, marti, la ora 11,00, la Ministerul Sanatatii, a anuntat luni noapte secretarul de stat de resort Raed Arafat.

El a mai afirmat ca trei dintre bebelusii evacuati luni noaptea, in urma exploziei de la maternitatea Giulesti, spre alte unitati medicale vor fi identificati cu ajutorul testelor ADN, informeaza Agerpres.

Mai multe zeci de persoane au fost evacuate in urma exploziei de la maternitatea Giulesti, soldata cu moartea a patru nou-nascuti si ranirea grava a 7 bebelusi. Acestia din urma au fost transferati in cursul serii la spitalul Grigore Alexandrescu, patru dintre ei fiind intubati si prezentand arsuri pe 70-80 la suta din suprafata corpului, potrivit directorului unitatii spitalicesti, Dan Enachescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2406 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Ministerul mortii (Marţi, 17 august 2010, 8:24)

    Frankie [utilizator]

    De ce naiba se mai numeste "ministerul sanatatii" ?? Chiar nu vad nici un motiv
  • -2 (2 voturi)    
    daca tot faceti sedinta... (Marţi, 17 august 2010, 9:30)

    me [anonim]

    nu discutati si d c nu sunt medicamente in spitale avand in vedere ca licitatiile si aprovizionarile le face ministerul?!?!?!
    si faptul ca medicii buni pleaca pe capete?
    ca mor oamenii in spitale si "marea" pedeapsa e 10% din salariu 3 luni?!
    d c arata spitalele ca-n evu mediu si d c au aparatura tot de atunci?
  • +3 (5 voturi)    
    DEMISIA (Marţi, 17 august 2010, 10:09)

    bigS [anonim]

    DEMISIA... peste tot in lume dupa un astfel de caz pica in cel mai rau caz MInistrul... la noi nu-si da nimeni demisia....
  • +3 (5 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 17 august 2010, 10:16)

    lucard [anonim]

    Onorabil ar fi pentru ministru sa isi dea demisia. Cazul asta nu este un caz izolat, cu ceva timp in urma va aduceti aminte de cazul cu incubatorul, pe urma de cazul cu dezinfectantul, cazul de la ploiesti ...
    Ministerul asta ne omoara copiii!
  • +4 (4 voturi)    
    spitale da tot c.... (Marţi, 17 august 2010, 10:24)

    neagu [anonim]

    am ajuns de rahat.dc a vrut ministerul sa scape de spitale sa arunce vina pe consilii, bani nu au si asa se vor inchide spitalele. cand vin cei de la sanepid nu dau autorizatii ca nu au patuir, mobilier, gresie faianta, - dar bani nu se intreaba daca au ?de amenajarea ,repararea spitalelor banii ar trebui de la minister.spitalul primeste bani pt caz rezolvat si aia putini-bai la noi ar trebui dictatura militara sa aduca tara cat de cat pe linia de plutire.toti s-au imbogatit dupa revolutie(parlamentarii>>>)au furat si nimeni nu le-a facut numic- legea 18-ilicitul unde este s-a abrogat ca altfel nu puteau fura rusine sa va fie
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia Domnule Ministru (Marţi, 17 august 2010, 10:53)

    Gheorghe [anonim]

    Sunteti VINOVAT de uciderea unor prunci nevinovati, fara culoare politica! DEMISIA intregului aparat al minsiterului si a conducerii maternitatii Giulesti. Cerem judecarea criminalilor in regim de urgenta pentru GENOCID!
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISII ! (Marţi, 17 august 2010, 10:54)

    Alexandrescu T. [anonim]

    Demisia Ministrului Sanatatii, demisia si anchetarea penala a directorului maternitatii, anchetarea penala a personalului din maternitate.
    Cu astea trebuie inceput (sper ca s-a inceput deja !)
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 august 2010, 11:00)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Rabdare (Marţi, 17 august 2010, 11:03)

    nico2 [utilizator]

    Putina rabdare pana aflam primele informatii despre ce s-a intamplat aseara.Nu cred ca a fost explozie sau cel putin nu de la o explozie s-a ajuns la tragedie.Cauza incendiului este posibil sa fie un contact imperfect al instalatiei de aer conditionat.Incendiul produs este consecinta lipsei asistentelor din camera respectiva.Poate ca pusesera de-un chef avand in vedere ca era a doua zi dupa SF.Maria (a se vedea si ora la care s-a anuntat incidentul - 18 si 40 min.)S-a anuntat la ora 18 si 40 dar incendiul s-a produs cu cel putin 20 min. inainte.Daca era cineva in camera era f. usor sa traga din priza aparatul defect si totul se rezolva.Ca sa ai incendiu de la un cablu defect trebuie sa treaca minute destul de multe, timp in care iese fum, aparatul nu mai functioneaza etc.Treaba cu explozia de la aerul conditionat este aruncata asa ca sa dea bine in prima faza.Cine a vazut pana acum un frigider sarind in aer?Incendii produse din cauza subdimensionarii retelei electrice s-au vazut cu sutele.Probabil ca salonul nu avea detector de fum si probabil ca tabloul electric nu era prevazut cu sigurante automate sau calibrate corespunzator.Daca a sarit in aer un tub de oxigen inseamna ca tot salonul a fost aruncat in aer.Bebelusii nu au murit Din imaginile de la tv. nu s-a vazut asa ceva.Ferestrele de la salonul afectat erau intregi.Doar geamurile au fost sparte de pompieri.
  • 0 (0 voturi)    
    ei na (Marţi, 17 august 2010, 12:00)

    unu [anonim]

    credeti ca va avea vreo finalitate ancheta..ca si celelalte zeci de mii de pana acum? credeti ca se rezolva ceva cu demisia unuia sau altuia? poate se rezolva aici..da maine va avea loc alt incident in alta parte...deci sa-i concediem pe toti.. poate asta ar fi solitia
  • 0 (0 voturi)