Ce spun oamenii despre Maternitatea Giulesti si despre managerul institutiei, Dr. Bogdan Marinescu

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 4:01 Actualitate | Esenţial


O imagine generala despre Maternitatea Giulesti, locul unde patru copii au murit si alti 8 au fost grav raniti in urma unei explozii luni seara, poate fi conturata citind postarile de pe forumurile specializate ale celor care au trecut pe acolo si care povestesc despre ce conditii au gasit, despre personalul din spital, despre ce sume se dau si despre priceperea medicilor care activeaza acolo. Printre cei mai apreciati medici de la Maternitatea Giulesti este doctorul Bogdan Marinescu, managerul general al spitalului, care, in paralel, conduce Cabinetul de obstetrica si ginecologie din cadrul Marinescu Medical Center, o clinica privata, pe acelasi profil ca spitalul din Giulesti. Potrivit datelor de la Registrul Comertului, Marinescu Medical Center are ca actionari pe sotia acestuia, dr. Ileana Marinescu, si pe fiul sau, Dragos Marinescu.


Maternitatea Giulesti, sau Spitalul Clinic de Obstetrica-Ginecologie "Panait Sarbu", are sase sectii (Sectia Obstetrica-Ginecologie I; Sectia Obstetrica-Ginecologie II- Infertilitatea cuplului; Sectia Obstetrica-Ginecologie III; Sectia Obstetrica-Ginecologie Medicala Operatorie IV; Sectia Anestezie-Terapie Intensiva (A.T.I.); Sectia Neonatologie (nou-nascuti) ) si dispune de un total de 240 de paturi. Sectia de Terapie intensiva unde a avut loc explozia de luni seara este dotata cu 15 paturi si conform directorul maternitatii, doctorul Bogdan Marinescu, "sectia de Terapie Intensiva era mandria spitalului. S-a investit foarte mult in aceasta sectie. Fiecare aparat avea sursa sa de energie, tocmai pentru a nu se produce asemenea incendii".

"Nici jeg, dar nici nu straluceste"

Maternitatea Giulesti este privita de multa lume ca o unitate in care in general conditiile lasa de dorit, insa iscusinta echipei de medici care activeaza acolo compenseaza neajunsurile.

"Eu am nascut anul trecut in februarie si atat cat am stat in maternitate, adica 6 zile, mi s-a parut a fi OK. Am cerut sa stau la rezerva cu 2 paturi si chiar a fost convenabil. Deci nu te speria, nu e horror, personalul super OK", nota utilizatorul "amzulica" pe unul dintre forumurile specializate

"Eu am nascut la Giulesti in martie 2009 si spun cu mana pe inima ca a decurs totul foarte bine!Stiam ca ma duc acolo cu un scop bine precizat, asa ca nu am fost atenta la toate cele...Personalul in principiu ok, doctorul foarte bun...intr-adevar nu sunt conditiile cele mai bune de cazare, dar e curatenie ... lucrul cel mai important, de altfel!Si aparatura foarte buna, am uitat sa precizez...", scria utilizatorul "claudela".

Utilizatorul Vivela a descris pe larg experienta pa care a trait-o in Maternitatea Giulesti si care, per total, a fost una buna. Chiar si asa, utilizatorul a tinut sa scoata in evidenta si cateva minusuri ale clinicii: "in rest, in spital ca la hotel (ba mai rau), se vantura lumea de parca ar fi pe bulevard, si in orele de vizita si mai ales in restul timpului [...] un alt lucru care m-a deranjat, dar l-am ignorat - e ca prin spital toate infirmierele, liftierele, femeile de serviciu fac un fel de bisnita cu halate, camasi de alaptat, hainute pentru copii...parca esti in targ. E drept ca nu te obliga nimeni sa cumperi, dar spune ceva despre spitalul ala... cica asa e peste tot. Nu stiu, n-am avut neplacerea sa ma conving".

"Eu am facut acolo un tratament de fertilitate si am fost multumita de servicii dar igiena si curatenia lasa de dorit, poate nu au fonduri sau un administrator eficient", scrie utilizatorul Mihaella pe un alt forum.

Despre medicii care activeaza la Maternitatea Giulesti se scrie in general de bine, utilizatorii recomandand medicul la care au fost tratati si povestind daca a fost cazul sa dea bani sau nu.

"Si eu am nascut acum 1 luna la Giulesti cu doctorul Cristescu. Va spun din start ca nu am dat nici un ban nimanui. Medicul nu a vrut sa imi ia, iar la asistente nu am vazut de ce sa le dau. S-au comportat toti foarte bine in afara de o asistenta de la bebei care e mereu stresata [...] Conditiile din spital sunt asa cum ati mai auzit... acceptabile.. Nici jeg, dar nici nu straluceste", scria utilizatorul Andr33a86. In aceeasi discutie se pot citi mai multe aprecieri la doctorii de la clinica din Giulesti.

Managerul general al Maternitatii Giulesti, doctorul Bogdan Marinescu este unul dintre cei mai apreciati medici de catre cei care scriu pe forumuri.
"Eu sunt pacienta lui si, da, cred ca poate face lucruri minunate. Asta ca sa nu spun minuni", scrie un utilizator.

Bogdan Marinescu apare (in declaratia sa de avere postata pe site-ul spitalului) ca mai este angajat si la clinica privata Marinescu Medical Center. Pe site-ul clinicii doctorul Bogdan Marinescu este prezentat drept seful  Cabinetului de obstetrica si ginecologie unde se regasesc si alte nume de medici care activeaza la Maternitatea Giulesti.

Potrivit datelor de la Registrul Comertului, Marinescu Medical Center SRL are ca actionari pe Marienscu Ileana, sotia managerului de la Maternitatea Giulesti, si Marinescu Dragos, fiul sau.

Tot din declaratia sa de avere aflam ca doctorul Bogdan Marinescu este actionar si la un cabinet medical, Lira Cabinet Medical Obstetrica Gincecologie SRL.

Pe formuri apar si postari care relateaza cat de greu este si cum poti sa obtii o programare la doctorul Marinescu la clinica privata. 

Intr-o postare din 2006, utilizatorul "gheorlan" scria: "Fetelor si eu am vrut sa ajung la dr. Marinescu. Mai intai am incercat sa ma programez la cab. MARINESCU MEDICAL CENTER. Am sunat in ianuarie si mi-au spus sa sun dupa 15 febr. pt programari in luna martie. Am sunat pe 15 febr. la prima ora cand incep programul (10 fix) si mi-a spus asistenta ca mai intai cazurile sunt preluate de o dr. Dracea care apoi ,dupa investigatii si alte minuni, te plaseaza dr. Marinescu. Mi-am dat seama ca nu am nici o sansa si ca am fost "subtil" plasata la altcineva. Am reusit sa ma programez cu "PILE" tocmai in luna mai. In concluzie daca nu cunoasteti pe nimeni care a ajuns acolo NU AVETI NICI O SANSA. Eu am fost fff indignata de acest lucru.Apoi primisem instructiuni precise ca atunci cand ma duc trebuie sa dau "spaga" asistentei 500 000lei ca ea invarte totul".

Un alt utilizator scria: "eu am incercat sa ma programez la dr. Marinescu pe 8 martie. Mi s-a spus sa sun dupa 10 martie pt programare pt luna aprilie. Am sunat pe 13 martie si mi s-a spus sa sun pe 10 aprilie pt programari pe luna mai... Am renuntat la dr. Marinescu si am reusit sa ma programez la dr. Niculescu. Zilele trecute, fiind in cabinetul asistentelor am auzit un raspuns pt o programare telefonica pt. dr. Marinescu. "Sunati dupa 1 septembrie, pana atunci nu se mai fac programari!" Trage si tu concluziile... Probabil ca dr. Marinescu face minuni dar, din pacate, nu are bagheta magica atat de lunga incat sa acopere pe toata lumea..." (aniast72)

Pe un alt forum, in niste postari tot din 2006, aflam de la utilizatori cum au apelat la procesul de fertilizare in vitro la Maternitatea Giulesti, iar controalele si consultatiile ulterioare le-au facut la clinica privata Marinescu Medical Center. 

  • HotNews.ro isi invita cititorii care au trecut prin Maternitatea Giulesti sa povesteasca cum a fost experienta lor in acest spital, cum au fost tratati de medici si ce conditii au gasit acolo.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















44910 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Cine e de vina pentru ce s-a intimplat? (Marţi, 17 august 2010, 8:46)

    worker [anonim]

    Electricianul pentru ca a montat un aparat de utilizare casnica (moderata) in locul unde se cere unul de utilizare intensa, industriala?

    Serv. achizitii din spital care au cumparat aparatura de tip casnic in locul celei industriale?

    Ministerul pentru ca a cerut ca sa se cumpere aparatura de folosinta industriala - si s-au acoperit- dar a dat bani cit pentru aparatura casnica (de 4-5 ori mai putin)?

    Guvernele pentru ca de 20 de ani finanteaza sanatatea ca in Africa?

    Parlamentul pentru ca nu a dat legea speciala privind disciplina in constructiile cu destinatie medicala?

    Noi pentru ca votam tot oameni care promit si apoi ii invinge sistemul (vezi Emil Constantinescu) sau criza (vezi Boc- Basescu)?
    • -12 (16 voturi)    
      Firma portocalie? (Marţi, 17 august 2010, 9:44)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui worker

      Sunt sigur ca firma aia care a "castigat" contarctul era oranj. De genul: firma mamei surorii nustiu carui baiat bun, "de-al nostr", din PD.

      Drept care, nu se va intampla nimic, ewventual va fi pedepsita cu 15% din salariu vrteo asistenta.
      • +12 (14 voturi)    
        Mergi ma si fluiera in alta parte (Marţi, 17 august 2010, 10:08)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        esti tu sigur. Spoiesti pe aici cu ura.

        Au murit 4 copii si tu arati cu degetul spre politica. Mergi in spitalul tau de nebuni.
        • -5 (5 voturi)    
          politica (Marţi, 17 august 2010, 11:27)

          jj bkl [anonim] i-a raspuns lui GT2

          probabil ca tu traiesti intr-o lume in care politicul nu are nici o influenta. nu este insa lumea noastra. atat timp cat ministrul sanatatii este pus pe criterii exclusiv politice si nu are habar despre medicina, atat timp cat finantarea sanatarii este inexistenta, nefiind menita decat sa mentina in viata un sistem aflat pe marginea prapastiei, atat timp cat nimic nu se face in acest domeniu, ca si in altele de fapt, fara sa fie avut in vedere un interes portocaliu, da-mi voie sa cred ca politicul este principalul vinovat. cand ai un vas plin de sparturi, pe care il peticesti la infinit, trebuie sa te astepti ca din cand in cand sa mai cedeze prin anumite locuri. politicul este responsabil de repartizarea banilor, iar fara bani se ajunge ca o fractura de deget sa duca la deces sau un moment fericit, nasterea unui copil, sa se transforme intr-o tragedie inimaginabila.
          • +1 (1 vot)    
            Implici politicul cand trebuie. (Joi, 19 august 2010, 15:09)

            GT2 [utilizator] i-a raspuns lui jj bkl

            Aici daca era asistenta acolo scotea apa din priza si dadea cu putina apa.
    • 0 (10 voturi)    
      vai (Marţi, 17 august 2010, 9:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui worker

      prietene
      esti worker scuza-ma bucurate ca nu mori de foame si nu se intampla si la noi in tara ce sa intamplat in grecia asta ca tot bagi in oala guvernarea
      intr'un final imi permit sa iti zic ca esti un taran de la oras
    • +1 (9 voturi)    
      Igiena din spitale (Marţi, 17 august 2010, 10:21)

      d [anonim] i-a raspuns lui worker

      Sa vorbeasca doar cei ce au acasa o igiena mai buna decat cea din spital.
      Marele defect al democratiei e ca lasa toti posesorii de teracote, perdele, "Rapirea din Serai" si alte romanisme sa isi exprime parerea in loc sa se spele mai des.
    • +6 (6 voturi)    
      70% din Buget = PENSII+AJUTOARE; INVESTITII = zero (Marţi, 17 august 2010, 10:49)

      Romania "investeste" in pensii [anonim] i-a raspuns lui worker

      70% din Buget = PENSII+AJUTOARE; INVESTITII = zero

      - RECTIFICARE BUGETARA 2010: 1 MILIARD DE EURO de la Buget s-au dus la pensii si alocatii

      - - De la Educatia Copiilor : s-au luat 495 de miloane pt. Pensii si Sanatate
      - - De la Justitie si Politie : s-au luat 477 de milioane de lei pentru Pensii si sanatate
      - - De la Aparare : s-au luat 279 de milioane de lei pentru Pensii si Sanatate
      - - De la Justitie, Dezvoltare, Agricultura, Autostrazi – Transporturi Si Parchetul general : s-au luat 827 de milioane de lei care s-au dus la Pensii si Sanatate


      ♦ 11 august 2010, HotNews.ro : Rectificarea bugetara: Guvernul aloca bani pentru plata pensiilor, achitarea unor datorii si cofinantarea proiectelor europene, DAR TAIE DIN CHELTUIELILE DE CAPITAL

      Ministerul Muncii va primi, la rectificarea bugetară, 4,36 miliarde de lei pentru a asigura plata pensiilor, a ajutoarelor de şomaj, a alocaţiilor pentru copii, dar şi a altor indemnizaţii.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta da, raspuns! (Marţi, 17 august 2010, 12:37)

      ana [anonim] i-a raspuns lui worker

      Asta raspuns. Tot timpul dau vina pe asistente, cand se intampla ceva cu aparatura. De parca asistentele pot supraveghea 20-30 de pacient in acelasi timp si in sali diferite. Asta e nivelul la care s-a ajuns. Trebuie distrusa si sanatatea si invatamantul. La asta se lucreaza.
  • +10 (10 voturi)    
    Spital de cosmar (Marţi, 17 august 2010, 8:52)

    andreea [anonim]

    Am nascut acum 7 ani la Giulesti si a fost groaznic. Copilul s-a nascut prematur si a stat chiar in sectia care acum a luat foc. Ma duceam sa-mi vad copilul si nu era nicio asistenta acolo, ii lasau nesupravegheati. Din cauza asta s-a intamplat tragedia asta. Daca ar fi fost minim 2 asistente in interior, nu s-ar fi intamplat. Spitalul e de cosmar, asistentele sunt indolente si nu raspund decat la spagi si peste tot prin saloane misuna diverse persoane dubioase cu diverse lucruri de vanzare. Eu am plecat de acolo cu bebe cu o infectie la ochi dar am avut noroc si s-a vindecat. Sa-i apere Dumnezeu pe copilasii care au fost salvati si sa le dea putere parintilor care si-au pierdut copiii!
  • +14 (14 voturi)    
    intrebare (Marţi, 17 august 2010, 8:58)

    laura [anonim]

    De ce niciun cadru medical de acolo nu are arsuri?
    • +9 (13 voturi)    
      Alta intrebare (Marţi, 17 august 2010, 10:17)

      747 [utilizator] i-a raspuns lui laura

      Pentru ca toti erau fie afara la tigara, fie in camera lor, la TV. Asistentele se uitau la serialul preferat, sau barfeau pe holurile spitalului. Asta ma intreb si eu: de ce nu era nimeni acolo cu bebelusii???

      Intrebarea corecta este:

      UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE ???
      • +3 (5 voturi)    
        stiu raspunsul (Marţi, 17 august 2010, 12:30)

        laura [anonim] i-a raspuns lui 747

        Niciunul n-a intrat in foc pentru ca au mentalitatea ca un prematur e oricum un fel de rebut. Ar trebui demisi toti cei care erau in cladire la momentul exploziei. E mai usor sa suni la 112 si sa astepti, decat sa INCERCI macar sa ajuti!!! ORIBILE FIINTE!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Inainte de a da pe gura (Marţi, 17 august 2010, 20:44)

          worker [anonim] i-a raspuns lui laura

          .. ca medicii sunt fiinte oribile te rog sa-mi spui cind ai facut tu ultima data respiratie artificiala unui cersetor cazut in strada? Medicii de pe salvare o fac si pentru asta sunt denumite fiinte oribile. E asa de simplu sa iei din kkt-ul tau si sa dai in dreapta si stinga fara sa gindesti. Exact ca maimuta.
          • 0 (0 voturi)    
            neuron de worker (Miercuri, 18 august 2010, 12:05)

            laura [anonim] i-a raspuns lui worker

            Scrii si tu ca sa te afli in treaba - n-ai priceput ca ma refeream la cei din spital care n-au intervenit defel pierzand minute pretioase pana la venirea celor de la isu.Oricum sunt linistita pentru ca eu intervin intotdeauna cand e nevoie de interventia mea. DA, unii medici si unele asistente sunt fiinte oribile, care ne fac de rusine breasla!
  • +2 (8 voturi)    
    Propunere (Marţi, 17 august 2010, 9:01)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Propun ca cei care lucreaza in sectorul particular , sau privat, sa nu lucreze concomitent si in sectorul de stat.
    Situatia aceasta nu creeaza conflict de interese ?!
    Mai ales daca este vorba de o afacere de familie !?
    • +1 (1 vot)    
      si cum verifici (Marţi, 17 august 2010, 14:59)

      serban [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Bun, si cum verifici chestia asta? O sa isi inregistreze firmele pe numele bunicilor, verilor, nepotilor si asa mai departe.
      • +1 (1 vot)    
        am scris "lucreaza" (Marţi, 17 august 2010, 18:00)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui serban

        nu detine firma
        Il gasesti foarte usor caci daca este platit, firma este in evidenta FISCULUI si trebuie sa-i plateasca darile la stat !
  • +15 (23 voturi)    
    Articol de spalat...medici (Marţi, 17 august 2010, 9:05)

    lucia [anonim]

    Nu stiu unde s-a informat respectabilul - pana la proba contrarie - personaj care a realizat materialul de mai sus, insa mi se pare aproape jenant modul in care a ales comentariile de pe forumuri referitoare la conditiile din spital si la atitudinea medicilor/asistentelor.
    Intamplarea face sa fiu gravida in 6 luni si cred ca am citit toate forumurile despre experientele altor mame in maternitatile de stat. Guess what?
    Topicul favorit este: "cat mai costa sa nasti la maternitatea ...?"
    Si sa nu aud acum ca vai, saracii medici si asistente tocmai au ramas cu mai putini bani la salariu si nu mai sunt motivati. vai vai sa le plangem de mila?! In mediul privat, o asistenta care se rasteste la o pacienta zboara la prima reclamatie. Un vanzator care nu si-a multumit clientul se trezeste cu evaluari negative si zboara daca nu cu prima, atunci cu proxima ocazie.
    Alegi pe cati bani sa iti faci si ce meserie sa faci.
    Eu sunt asigurata OPSNAJ (n.r. Casa de asigurari a Armatei) si stiu cu exactitate cat ia o asistenta acolo. Mie nu imi ies lunar proiecte de training cat ia o astfel de madama care isi permite sa se ratoiasca la mine cu "hai fato, mai stai 10 minute ca acum avem treaba, vezi sa nu lesini pe-aici". Adevarat e ca am ridicat doar cu o nota tonul si a aflat ca nu sunt obisnuita sa fiu tratata astfel pe banii mei. Da, pe banii mei, ai tai, ai nostri. Pe impozitele mele si ale tale - daca nu cumva lucrezi in sitem - ma astept sa imi fie prestat un serviciu nu sa multumesc pentru amabilitate de ca si cum mi s-a facut o favoare.

    Asa ca mai usor cu compatimirea si poate ar trebui sa avem curajul sa acceptam ca genericul "sistemul e de vina" ar trebui tradus de mai multe ori decat din cand in cand prin "angajatii sistemului prefera promiscuitatea in ceea ce priveste rasplata muncii lor, urasc orice aduce a evaluarea performantelor si opun o rezistenta fantastica la tot ce inseamna reforma, responsabilizarea actului medical si tragerea la raspundere de catre comunitate."
    • +12 (12 voturi)    
      @Lucia (Marţi, 17 august 2010, 9:30)

      MB [anonim] i-a raspuns lui lucia

      Bravo. Total de acord cu ce ai scris. Si uite asa, desi cotizam din salariile noastre catre sistemul de asigurari, se ajunge la clinicile private ! In sistemul de stat platesti oricum, insa sub forma de spaga, si nu stii nici macar cat si daca e destul cat ai dat. La privat insa, tarifele sunt afisate, platesti ce scrie acolo, primesti factura, si intr-adevar daca nu-s politicosi, zboara. Au evaluari, tot, ca in orice firma privata serioasa (nu vorbesc de gainareli aici).
    • +7 (11 voturi)    
      maternitatea Giulesti (Marţi, 17 august 2010, 9:38)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui lucia

      BRAVO!!!Ma bucur ca mai exista persoane cu
      curaj,care sa ia taurul de coarne.Este o magarie ordinara ca tu,doctor,sa lucrezi si la stat si in clinici/cabinete particulare.Cand ai timp sa le faci pe toate?Nu se mai satura de bani,vile si masini,de parca le-ar lua dupa ei in groapa.Ar trebui sa se interzica celor care au firma sa mai lucreze si in alta parte,indiferent daca este vorba de stat sau de sectorul privat.Si,ar mai trebui ca,pentru o perioada scurta de timp,sa se reintroduca pedeapsa cu moartea,chiar pentru culpe mai putin importante,ca sa mai curatam tara de escroci si de hoti.
      • +4 (8 voturi)    
        ///// (Marţi, 17 august 2010, 9:53)

        ana [anonim] i-a raspuns lui vlad

        exact! uita asta este o alta cauza ca pleaca medicii. Unii ocupa tot ce pot ca si posturi, iau bani de peste tot iar eu tb sa plang taierea lor de salarii. Intr-o tara saraca cu salarii mici medicii o vor duce oricum mai decent. Dar noi toti tb sa ne simtim vinovati ca studiaza mult, iau salarii mici etc. si sa mai scoatem din buzunar cate ceva, Respect pt medicii care nu se murdaresc si plang medicii buni, tineri care nu au loc nu din cauza lui Boc ci dn cauza unor medici, rechini batrani care isi intind tentaculele peste tot.
      • +5 (5 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 17 august 2010, 10:21)

        mistydo [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        Poate doctorul se pregateste sa ajunga primar.
        In conditiile unui buget de saracie, sunt necesare eforturi mai mari pentru evitarea incendiilor sau a altor necazuri. Asistentele trebuie sa inteleaga ca este vorba de viata unui copil, care trebuie bine supravegheat in conditii deosebite (ex. canicula), sa mai faca treaba si fara atentii strecurate in buzunar de parinti.
      • +4 (4 voturi)    
        esti un geniu (Marţi, 17 august 2010, 10:23)

        rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        pai daca s-ar interzice cumulul de functii stat/particular, ar pleca toti frumusel de la stat si ar lucra numai la cabinete particulare (ca doar nu-s tampiti sa stea pe 800 RON/luna), iar noi am ramane cu ochii in soare. cat despre pedeapsa cu moartea, in china se executa mii de persoane anual pentru coruptie si coruptia tot n-a fost starpita.
        • +1 (5 voturi)    
          nu e asa (Marţi, 17 august 2010, 10:34)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui rica venturiano

          pentru ca aia fac bani in privat ca nu isi fac treaba la stat si te redirectioneaza catre cabinetele lor.

          cat de mare nesimtire cand mor copiii sa spui saracii medici?!?! ar trebui arsi o mare parte din medici, care numai sa se planga sa leneveasca si sa solicite atentii de Buddha.
        • +5 (7 voturi)    
          De fapt ... (Marţi, 17 august 2010, 10:41)

          c_brat [utilizator] i-a raspuns lui rica venturiano

          Doctorii stau legati de spitalke tocmai ca sa fac rost de clienti pentru cabinetele lor private.

          Nici nu vreau sa ma gandesc de cate ori am auzit pe cineva ca s-a dus la spital si i s-a spus ca ar fi bine sa treaca pe la cabinet.

          In alte tari doctorii lucreaza norma intreaga, adica 8 ore pe zi. La noi lucreaza dupa cum le convine.
        • +4 (4 voturi)    
          privat (Marţi, 17 august 2010, 10:59)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui rica venturiano

          Pai daca ar pleca toti la privati, s-ar inchide sistemul de stat, cu toata mitocania aferenta si nu am mai platii tone de bani acolo.
        • +1 (1 vot)    
          maternitatea Giulesti (Marţi, 17 august 2010, 13:29)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui rica venturiano

          Imi permit sa nu fiu de acord cu tine: medicii nu ar pleca de la stat deoarece aici pica spagile si nu la particulari si tot aici isi au cartile de munca,pentru ca tot statul sa le plateasca darile aferente.In sistemul privat ei lucreaza pe baza de conventie civile de prestari servicii sau de
          la firma la firma,una fiind a lor.Cunosc "n" astfel de cazuri.Atat timp cat avem un stat tembel,dezinteresat de bunul mers al lucrurilor,nu se va schimba nimic.Cat priveste pedeapsa cu moartea,o sustin in continuare.Exemplul Chinei,cu o populatie de peste un miliard,cateva zeci de mii de executii reprezinta o pica-tura intr-un ocean!
    • 0 (10 voturi)    
      gresita atitudine... (Marţi, 17 august 2010, 9:52)

      adi [anonim] i-a raspuns lui lucia

      Cred ca tu nu vezi padurea din cauza copacilor....nu medicul si asistentele sunt indolente ci noi, statul care le asigura un mediu precar de munca : mizerie, camere insalubre, aparatura rudimentara, pareri in care se vede clar lipsa de educatie etc . Acest mediu se rasfrange direct asupra noastra. Posibil ca, tu ai pretentia ca medicul sa-ti asigure curetenie si ospitalitate intr-un mediu " neospitalier", te astepti ca el sa dea cu mopu', sau sa-ti cumpere medicamentele ... nu esti educata . Indolenta lor este urmare a unei imense indolete pe care o avem NOI si STATUL fata de SANATATE.
      Banii sunt doar mica parte din mare frustrare pe care o au... Sa va fereasca astrele si zeii sa ajungeti in spitale, o sa va agatati de ultima vostra speranta si anume de acel medic indolent care sigur veti fi dispusi sa-i oferiti totul, numai sa scapati.
      • +3 (7 voturi)    
        pardon (Marţi, 17 august 2010, 10:05)

        lucia [anonim] i-a raspuns lui adi

        imi pare rau, dar exact genul asta de atitudine defetista este cel care impiedica vreun fel de schimbare. adica hai sa ne umilim, sa ne calcam in picioare principiile pentru ca trebuie sa supravietuim. altfel nu se poate!? BA SE POATE!

        Am o nelamurire...ideologica, daca se poate numi asa. Ce intelegeti prin "noi, statul"??? Chiar din perspectiva imbratisarii unei doctrine care sa puna in prim-plan "statul social" si tot e o sintagma paguboasa. noi, statul egal in acelasi tmp noi, oamenii.
        adica noi, angajatii la stat suntem mai egali decati noi, contribuabilii la stat. sau cum?

        Cat despre jigniri gratuite de tipul "nu esti educata"...chiar crezi ca merita sa raspund?
        • +4 (4 voturi)    
          scuze... (Marţi, 17 august 2010, 10:15)

          craker [utilizator] i-a raspuns lui lucia

          Imi cer scuze pentru afirmatia "nu esti educata" . NU sunt in masura sa judec oamenii doar din cuvintele scrise pe acest SITE.

          NOI pentru ca acceptam tratamentul si mediul ostil din spitale.
          STATUL pentru ca el administreaza si face tot posibilul sa intretina acest mediu ostil.
  • +2 (4 voturi)    
    tinta gresita! (Marţi, 17 august 2010, 9:06)

    dorinteodor [anonim]

    ma bucur de faptul ca avem doctori buni, ca avem maternitati decente dar in toata povestea asta nu sint implicati nici doctorii si nici maternitatea in general....

    aici avem clar o problema tehnica de care nu este responsabila maternitatea ci firmele de service si de revizii (in idea ca cineva din maternitate nu a facut interventii tehnice ne-autorizate),,,,

    mai pot fi puse in discutie si standardele tehnice; cred ca pot exista standarde tehnice care sa nu permita aparitia de astfel de probleme, prin montarea instalatiilor tehnice, pe cit posibil, in afara saloanelor....
    • +4 (4 voturi)    
      om bun (Marţi, 17 august 2010, 10:35)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      dar cand au spalat copii de i-au ars cu solutie de podele ? nu firmele de service sunt de vina, ci managerii de spital care pentru a isi justifica furturile din buget fac rabaturi. Asa cum nu se acorda atentie pacientului si e tratat cu dezgust asa se ocupa si de spital.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 17 august 2010, 9:31)

    tirolez [utilizator]

    toti medicii au cabinete particulare sau colaborari, sper ca stiati, pacat daca ati aflat tocmai azi.
  • -1 (9 voturi)    
    Dl. Prof. Dr. Marinescu este un medic extraordinar (Marţi, 17 august 2010, 9:34)

    Iuliana [anonim]

    Dl. Prof. Dr. Marinescu este un medic extraordinar. Am apelat la dansul in 2006 pentru fertilizare in vitro (si nu cu pile). Intr-adevar, este putin mai greu pana reusesti sa-ti faci programare, dar este de inteles la cat de bun este. Va dati seama cate persoane apeleaza la dansul...
    (Iuliana)
  • +3 (3 voturi)    
    Giulesti (Marţi, 17 august 2010, 9:36)

    anonim [anonim]

    Spaga iau toti, conditiile din spital sunt proaste, dar am avut un medic bun.
  • +7 (9 voturi)    
    furt (Marţi, 17 august 2010, 9:50)

    adrian [anonim]

    Este absolut incorect sa lucreze si in reteaua de stat si la cabinete private. Reteta e clasica deja, te duci la spital de stat si de acolo te directioneaza la spital privat. Ceea ce este o mare mitocanie. Sa aleaga, ori privat ori stat. De fapt ei raman in reteaua de stat ca de acolo pleaca in strainatate la simpozioane, conferinte etc si in privat isi iau banii en gros. Dar apoi se vaita ca sunt prost platiti. Mai mult de atat mai iau si spagi cand sunt pe latura guvernamentala, deh din obisnuinta. Cand suntem intr-o situatie delicata incetam sa mai gandim corect si tindem sa "ii intelegem". Dar toate achizitiile de aparatura medicala razna in tramvai si scumpa, cine a facut-o, femeia de servici ? E un sistem la fel de corupt, ca orice organism de stat din romanica fascinanta si carpatina.
    • +4 (6 voturi)    
      ...Punctul pe i (Marţi, 17 august 2010, 10:36)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Bravo Adrian, ai spus un lucru esential! Conflictul de interese al celor care lucreaza si la stat si in mediul privat este evident si nu mai trebuie demonstrat. Te duci la consult intr-o clinica de stat si pentru investigatii sau analize esti trimis la o clinica privata unde lucreaza sotul, sotia, prietenul medicului care te consulta. Este rezultatul unor politici falimentare si al subfinantarii cronice a sistemului medical public. Rezultatele se vad si accidentele, evenimentele nefericite ce se petrec prin spitale arata poate cea mai hidoasa fata a societatii romanesti de astazi...
    • +5 (7 voturi)    
      dublu furt (Marţi, 17 august 2010, 11:03)

      florin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Furtul se face in dublu sens:
      pasul 1: pacientul vine in spital. Medicul il consulta si il sfatuieste sa vina "la cabinet" ca acolo e cu programare, nu sta la cozi, si totul e frumos
      pasul 2: pacientul vine la cabinet. Plateste, este consultat, dar pentru analize mai scumpe este chemat in spital, ca acolo nu costa, iar banii sunt neimpozabili
      pasul 3: se repeta pasii de mai sus, functie de gravitatea cazului
  • +4 (6 voturi)    
    noroc (Marţi, 17 august 2010, 9:50)

    x [anonim]

    de ce nu se face o ancheta la toate spitalele?
    cate au luat bacterii luna asta?
    da bacterii, cu extragere de uter, criminalilor!
    • +5 (5 voturi)    
      Ancheta??? (Marţi, 17 august 2010, 10:26)

      Octavian Stefanescu [anonim] i-a raspuns lui x

      Probabil rezultatul anchetelor ar fi reducerea salariului cu 5% pentru urmatoarele 3 luni. Te incalzeste cu ceva? Atata vreme cat politicienii care ne conduc se trateaza la Viena si Londra, de ce i-ar interesa subiectul? Mi se pare de-a dreptul "nesimtit" articolul tau. Auzi la el... anchete? Unde te crezi? In EUROPA???? Trezeste-te, ca daca nu e posibil sa ajungi cu o taitura mica la deget in spital si sa iesi cu picioarele inainte infestat de tot felul de bacterii. Deci, nu te imbolnavi, ai grija sa nu te accidentezi, dar in acelasi timp fii baiat cuminte si plateste-ti taxele la stat, nesimtitule.(Gandire de politician ROMAN)
  • +6 (8 voturi)    
    maternitatea Giulesti (Marţi, 17 august 2010, 9:55)

    marius [anonim]

    Sotia mea a nascut in Iunie anul acesta in Giulesti, la un medic specialist din spital.\
    Concluziile mele:
    - personalul foarte bine calificat, de la asistente pana la medici.
    - personalul medical si asistentele si-au facut datoria foarte bine, fiind si un caz mai dificil, iar bani am dat ca sa recompensez si nu la cererea lor.
    - infirmierele nesimtite, cer spaga pt orice mic serviciu, serviciu normal si in datoria lor de al presta.
    - marinescu este un foarte bun profesionist.

    De verificat firma care a instalat, caietul de sarcini, cum s-a facut achizitia, cine a aprobat investitia si solutia tehnica si cine este vinovat sa plateasca.
  • -6 (8 voturi)    
    Totul e improvizatie (Marţi, 17 august 2010, 10:06)

    Pantera Roz [utilizator]

    in tara asta:presedintie,guvernare,sanatate,invatamant,etc...Pana si la reparatiile unui biet cablu de alimentare a unui prapadit de aparat de aer conditionat.Si mor oameni pe chestia asta...E halucinant ce se intampla in tara asta...
  • +3 (7 voturi)    
    dar nu se spune nimic despre demisie (Marţi, 17 august 2010, 10:06)

    bogdanlungu [utilizator]

    autorul articolului nu pomeneste nimic despre o binemeritata demisie a managerului unui spital raspunzator de moartea a cel putin 4 bebelusi. nu credeti ca d-nul marinescu trebuie sa-si asume aceasta raspundere? sau va fi declarata singura vinovata vre-o infirmiera care nu are nici o pila la minister? alta data erati mai incisivi domnilor jurnalisti.
    • 0 (2 voturi)    
      Onoare (Marţi, 17 august 2010, 10:17)

      Octavian Stefanescu [anonim] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Pentru ca cineva din sistem direct raspunzator(director, ministru, etc) sa-si prezinte demisia ar trebui sa posede ONOARE si BUN SIMT. In cantarul moral al acestor oameni(jigodii) BANII sunt mai presus de onare si bun simt. Nu cred ca-si va da nimeni demisia. Cel mai mult acesti oameni(jigodii) vor transfera raspunderea catre femeia de serviciu si electrician, care probabil a facut o improvizatie la presiune.
      • +1 (1 vot)    
        hai ca sunteti penibili (Marţi, 17 august 2010, 14:04)

        nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui Octavian Stefanescu

        ce tot o dati cu demisia managerului spitalului, atunci, de ce nu si ministrusl sanatatii sau Boc+ Basescu, nu? Sau toti de la putere ca au adus sanatatea in halul asta... O fi asa, DAR!

        Fiecare are o responsabilitate la munca lui. Da, mai ales electricianul care a facut efectiv lucrarea!! + Cel care a verificat, etc Daca ne e mila si i se trece cu vederea doar pt. ca nu e el "pestele cel mare" atunci acest electrician va lucra mereu in sistemul lui Dorel "lasa bah ca merge asa".
        Femeia de serviciu zici? Da, si ea trebuie sa raspunda daca spala pe jos cu aceeasi galeata de apa tot etajul - si pishatul din wc si prin saloane -
        Sau/si seful lor direct care le-a controlat munca si a zis ca e ok.
        Imi pare rau ca va atrag atentia dar nu ma pot abtine: demisii la nivel inalt si cuvinte mari precum "onoare si bun simt" suna cam pompos a demagogie. Onoare si bun simt trebuie sa aiba si micul si marele. Fiecare TREBUIE sa raspunda pe bucatica lui si in cazul de fata trebuie sa se inceapa de jos in sus.... altfel "Dorelul" respectiv va mai praji si alti oameni prin munca facuta prost (dar banii luati)
    • +1 (3 voturi)    
      Demisie? (Marţi, 17 august 2010, 10:44)

      victorp [anonim] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Si daca isi da demisia se rezolva ceva? bebelusii aia tot morti raman, la fel si cu cei arsi. Crezi ca vine un nou director cu bani de acasa? oameni puerili.
      • 0 (2 voturi)    
        demisie (Marţi, 17 august 2010, 11:03)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui victorp

        Poate e o idee sa nu mai moara altii sub aceeasi administratzie ?
        Daca s-a intamplat odata crezi ca avand aceeasi filosofie de management nu se va mai intampla si a 2-a oara ?
        Daca era bebelusul tau cel care murea, te enervai pe electronii care treceau prin cablu si ii condamnai ?
      • +1 (1 vot)    
        Da demisie !!! (Marţi, 17 august 2010, 12:45)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui victorp

        Daca cel mai bun medic trebuie sa fie neaparat si DIRECTOR (altfel nu esti om in romanica) atunci sa-si dea demisia sau chiar la puscarie cu el de va fi gasit vinovat. Nu invierea copiilor este problema ci STARPIREA INDOLENTEI, a parvenitismului. Un medic de calibrul lui Marinescu putea sa aiba pretentii la un director de spital indolent, dar daca el este si director, si medic la stat si la privat, cine sa reclame indolenta din administrarea spitalului !!?? Supravegherea acelor bebelusi nu tine de fondurile guvernamentale si ale spitalului, ci de indolenta generalizata in astfel de institutii, unde toti sunt sefi si angajati in acelasi timp si pe aceasi felie.
  • +5 (7 voturi)    
    cazuri, tot mai multe cazuri (Marţi, 17 august 2010, 10:06)

    pacient [anonim]

    ministrul sanatatii sa-si dea demisia.
    de ce nu este nici un doctor sau asistenta arsi? in schimb copii sunt arsi de vii? inseamna ca acei copii erau nesupravegheati.
    ce sanctiuni au primit cei din cauza carora femeia dintr-un caz mai vechi si-a pierdut uterul dupa un chiuretaj infectat?
    ce sanctiuni au primit cei din cauza carora copilasul cu piciorul rupt a murit?
    ce sanctiuni au primit cei din cauza carora acum cateva lunia fost ars la manuta pana la os un copilas?
    si cate si mai cate cazuri...
    de ce nu raspunde nimeni penal?
    de ce doctorii si a sistentele sunt platiti din asigurarile noastre de sanatate si mai au tupeu sa primeasca mita???? sa nu mai fie platiti din banii nostri.
    • +4 (4 voturi)    
      Bolnavi (Marţi, 17 august 2010, 10:22)

      Octavian Stefanescu [anonim] i-a raspuns lui pacient

      Tot ai enumerat tu nu se intampla deoarece traim intr-un sistem bolnav de la radacina pana la varf. Nu exista pic de normalitate in ceea ce se petrece in aceasta tara.
  • +9 (9 voturi)    
    l Ministru - Ati auzit de Rooming In? (Marţi, 17 august 2010, 10:07)

    Anonim 11 [anonim]

    Cum e posibil ca 11 nou nascuti sa stea toti in acelasi salon nesupravegheati si nici macar un adult sa nu fie ranit?

    Oricat de prematuri ar fi fost ar fi trebuit sa stea in salon cu mama imediat dupa nastere nu adunati gramada singuri si abandonati in incubatoare!
    daca ar fi fost in sistem rooming in ar fi fost 2 - 3 mamici cu copii cu tot per salon si indiferent unde ar fi izbucnit incendiul un adult prezent tot ar fi remarcat din timp si ar fi putut lua masuri, ar fi strigat dupa ajutor si poate s-ar fi putut evacua salonul inainte de explozie!

    Explozia a urmat unui mic incendiu - a fost un foc care a ars mocnit dar cine sa se prinda daca copii erau lasati singuri? Macar s-ar fi impartit numarul de victime intre adulti si copii, in cel mai rau caz...

    Vorbeam cu cineva zilele trecute - ea spunandu-mi ca in Olanda pt ca mamele nasc acasa cu moasa (noul trend) rata mortalitatii infantile este mai mare decat in Romania - eu o contraziceam spunandu-i ca stiu din surse semi-oficiale si foarte serioase ca rata mortalitatii infantile in Romania e comparabila cu cea a unor tari din Africa - dupa incidentiul asta cred ca a mai crescut un pic - imi pare atat de rau sa vad ca am avut dreptate!
  • +4 (4 voturi)    
    cu parere de rau.... (Marţi, 17 august 2010, 10:09)

    capatu` satului [anonim]

    trebuie sa spun ca infiintarea CAS judetene a fost o mare magarie si un motiv de incurajare a furtului din bujetu` insuficient al spitalelor - in mare parte din judetele patriei, CAS judetene au sedii si conditii superioare spitalelor, desi banii primiti din bujetu de stat erau destinati sanatatii atator amarati din tara asta; la aceasta ora sunt multe spitale (institute medicale) nationale finantate integral din bujetu` de stat, dar cu conditii de departe mult mai proaste decat au fundurile sefilor CAS - despre capacitatile intelectuale ale sefilor CAS, numai de bine - si`au atins scopu`, au fost pusi de partidu` de la putere in functie si isi fac treaba, fura zilnik din bujetu` de stat si produc smenuri in interes personal si cateodata in interesu` partidului, interesu` sanatatii bolnavului a disparut de mult din gandirea acestor persoane...

    pe de alta parte, o tot dam inainte cu NATO, Afganistan, F-16 si toate prostiile, stie cineva de unde vin acesti bani, va spun io, din bujetu` de stat, prin renuntarea la alte alte cheltuieli neesentiale cum este cheltuirea banilor pt. sanatate - in mintea ratatiilor din conducerea patriei - tot in aceiasi ordine de idei, amintesc un fapt mai putin cunoscut, in Irak si Afganistan, Romania desi nu era inca membru nato a sarit cu trupe, Ungaria si Cehia au spus initial ca nu au bani ( nu poti scoate bani din buget peste noapte pt. visurile unui conducator), iar dupa mai mult timp au trimis si ei trupe....

    intr-o tara in care orice megalomanie a unui conducator central sau local este justificata, si in care bonavii internati aduc medicamente de acasa nu putem spune decat ca le dorim tututor parlamentarilor, guvernantilor, un deces rapid - ei oricum se opereaza in strainatate, ca doar nu credeati ca acesti jegosi se vor trata la noi, ei nu suporta nici regimu` de detentie si nici conditiile din spitale - astea`s pt. fraierii ce merg la vot...
  • +5 (7 voturi)    
    Producem multi medici (Marţi, 17 august 2010, 10:10)

    Stoenescu [anonim]

    În fiecare an, cele 15 facultăţi de medicină produc circa 7000 de absolvenţi. La înscrierea la studiile superioare, cinci mii dintre viitorii medici beneficiază de locuri de la bugetul de stat, iar restul sunt pe locuri cu taxă,
    "De ani de zile cerem autorităţilor să reglementeze admiterea în învăţământul universitar medical, dar nimeni nu face nimic. În România, se produc foarte mulţi medici, iar societatea nu îi poate susţine pe toţi. Sănătatea populaţiei nu depinde de numărul de medici, ci de aer, apă şi mâncare", a declarat, ieri, preşedintele Camerei Federative a Medicilor (CFM), dr. Dan Pereţianu.
    El susţine că ministerul Educaţiei în colaborare cu cel al Sănătăţii ar trebui să revizuiască cifrele de şcolarizare la universităţile de medicină, în funcţie de necesarul de medici pentru anumite specialităţi din unităţile sanitare din România.
    "Avem 2,1 medici la o mie de locuitori", a adăugat preşedintele CFM. Acesta amintea că majoritatea medicilor se îngrămădesc la oraşele mari, şi doar în anumite specialităţi, în timp ce în mediul rural şi, îndeosebi, în zonele mai izolate, este o lipsă acută de cadre medicale. De asemenea, şi în specialităţi precum "medicina de urgenţă", "terapia intensivă", "radiologia", "anatomia patologică", numărul medicilor este tot mai mic, de multe ori apelându-se la doctori pensionari. Mafia din sindicatele din invatamint tolereaza aceasta anomalie . Degeaba se lupta Basescu cu acesti mafioti ca sar in sus toti amploaiatii si-l injura pe nedrept. Statul a cheltuit bani pentru PSD-istul Banicioiu, manelistul Costi Ionita si mancatorul de rahat M. Ciuvica ca sa-i faca medici dar ei fiind nulitati si-au ales alta meserie. Bine ca pleaca din tara medici ca altfel ingrosam nr. somerilor. Avem 432 de spitale in romania si daca ramaneau toti medicii in ultimii 20 ani, aprox 140 000 ar fi trebuit ca fiecare spital sa inghita cca 2000 de medici fiecare. Sub conducerea PSD-ului s-a tolerat aceasta realitate halucinanta. Ca o simpla compara
  • +1 (3 voturi)    
    Managerul ?? (Marţi, 17 august 2010, 10:10)

    Alexx [anonim]

    Nu inteleg asta din titlu: "managerul institutiei, Dr. Bogdan Marinescu". Va referiti, sunt sigur, la FOSTUL manager, dl. Marinescu, si-a dat demisia imediat dupa producerea tragediei. Sau nu ?(...)
  • +2 (2 voturi)    
    Sistemul Medical (Marţi, 17 august 2010, 10:14)

    Octavian Stefanescu [anonim]

    Aici in Romania nimic nu este normal. Absolut nimic. In curand nu vom mai avea de ce ne plange cu referire la sistemul medical pentru ca practic o sa inceteze sa existe. Medicii competenri si care nu se bazeasa pe spaga vor pleca prin alte locuri sa-si gaseasca un salariu decent conform cu pregatirea. Aici vor ramane exclusiv ciurucurile si spagarii. Se pare ca pe cei ce ne conduc(si ne-au condus pana in prezent) nu-i intereseaza astfel de lucruri. In aceasta tara nu s-a facut NIMIC important in 20 de ani. A nu face nimic e un lucru mare, suntem un stat retardat mintal dus in aceasta tara de toti guvernantii care s-au perindat pe la conducere si care, unii dintre ei pentru 4 ani de munca au pensii asigurate toata viata. Eu m-am saturat sa fac comparatii intre ce s-a facut in aceasta tara in 20 de ani cu ce s-a facut in alte tari. Comparatia e inutila pentru ca nu avem ce compara. In schimb pot compara ce s-a facut in ultimii 20 de ani de comunism si ultimii 20 de ani de democratie. Imi pare extrem de rau ca am ajuns sa fac astfel de comparatii dar realizarile jigodiilor din ultimii 20 de ani lasa mult de dorit. Am ajuns o tara in care parlamentul vrea sa dea o lege iar bancile spun ca "noua nu ne convine". Pentru o spaga in Brasov s-a permis constructia unui poluator de talie mondiala care a fost izgonit din Austria. Conducatorii acestei tari nu lucreaza simplu doar in interesul personal ci si impotriva interesului celor care i-au votat. Platim taxe la stat pentru sedii luxoase ale companiilor de asigurari de sanatate iar bolnavii mor cu zile. Guvernantii se trateaza la Viena, Londra, etc. La urma urmei de ce i-ar interesa sistemul medical daca pe ei nu-i afecteaza? Sunt niste jigodii, iar lucrul cel mai rau este ca nu avem cu cine sa-i schimbam pentru ca toata clasa politica este o latura. Stam cuminti, mergem la spital, bagam mana in buzunar si apoi zicem: "Saru' mana dom' doctor". Suntem o natie de adormiti. Daca nu dai la dom' doctor te poti "trezi" la autopsie.
  • +4 (4 voturi)    
    Giulesti (Marţi, 17 august 2010, 10:15)

    sn.ro [utilizator]

    Am nascut in urma cu aproape 3 luni la maternitatea Giulesti si vreau sa va spun ca am fost foarte multumiti de modul care s-a desfasurat totul. Personalul de nota 10, dotarile ok, curatenie .... chiar si asistente dragute (ocazional).
    Intr-adevar, ceea ce s-a intamplat ieri este un accident regretabil si cei care au gresit ar trebui sa plateasca. Dar este o mare greseala sa ajungem de la acest accident la o lupta contra acestui spital (care este in prezent unul dintre cele mai bune spitale din tara) sau, si mai rau, la o lupta impotriva oamenilor care lucreaza aici, profesionisti desavarsiti cu zeci de ani de experienta in spate.
    Stiu ca la prima vedere multi ar putea invidia personalul spitalicesc pentru avantajele materiale dar daca ar avea posibilitatea sa dea timpul inapoi nu stiu cati ar alege o astfel de cariera. Doctorul nostru de exemplu ne-a consultat uneori chiar si dupa 20 de ore de munca (ceea ce se traduce prin N operatii si consulturi) fara sa se grabeasca sa plece acasa , a venit de acasa atunci cand au fost probleme netinand cont ca e ora 10PM sau 3AM, si a raspuns la telefon intotdeauna... nu stiu cati dintre noi ar fi in stare sa isi puna viata lor pe planul 2 pentru o serie de necunoscuti si pentru cei mici pe care ii aduc pe lume...
    • +3 (5 voturi)    
      Povesti cu zine (Marţi, 17 august 2010, 10:50)

      x [anonim] i-a raspuns lui sn.ro

      Suna prea frumos sa fie adevarat. tocmai de aceea, suspectez ca in mesaj uiti un detaliu esential, anume cit te-a costat casa ai atentia doctorului. Sau si mai bine, cit ai platit la clinica lui privata pentru ca el in final sa te ajute sa nasti in clinica de stat, folosind dotarile de la buget, etc.
      Mai precis, tu ai platit dublu: o data la asigurarile de sanatate, apoi la doctor, care in fapt te-a tratat cu infrastructura de la stat.
      Si mai apoi, ai primit vreo chitanta de la el pentru suma primita? Nu, desigur, deci doctorul fura de doua ori: odata foloseste infrastructura spitaliceasca in numele lui personal, si in al doilea rind nu plateste taxe pentru asta. Fain.
      Una peste alta: m-am saturat de toti romanii carora li se pare firesc sa dea bani ca sa fie tratati la stat, si apoi mai si lauda cit de amabili (uneori) au fost cei de pe acolo. Mai rau, Romania cred ca e singurul loc din lume unde, desi platesti, risti sa fii tratat cu sictir si in spital si la clinicile private. Am auzit de cazuri din astea - normal, deja se ajunge in situatia in care clinicile private detin monopol asupra unor situatii (in anumite orase), deci si acolo incep sa se poarte ca la stat. Ma intreb ce urmeaza in scara decadentei noastre ca pacienti...

      Nu va dati seama ca ceva nu e in regula in tot modul de functionare a sistemului? Stati si laudati-l pe doctor ca ce dragut a fost ca si-a facut doar datoria si meseria (pe bani in plus, fireste - un bonus platit de voi in avans).
  • +2 (4 voturi)    
    adevaruri dureroase (Marţi, 17 august 2010, 10:15)

    ioanb [anonim]

    Cazul Giulesti arata ce se intampla cand o institutie cladita si sustinuta din bani publici incape pe mana unor clanuri; in acest caz, clanul Marinescu, cu nimic mai prejos, cu nimic mai benigne decat cele ce se ocupa cu camatarie, taxe de protectie, proxenetism sau droguri. Produc moarte, delapideaza institutia de stat in favoarea propriei afaceri, profita de disperarea persoanelor sterile sau cu probleme de fertilitate pentru a le spolia.

    Medicii astia pe care'i plange atat presa analfabeta de la noi ca primesc bani putini sunt singura cauza a dezastrului din sanatate.
    - singurii care sunt platiti prost sunt rezidentii, dar acestia sunt printre putinii din lume ce fac 12 ani de studii pe banii statului;
    - majoritatea medicilor cat-de-cat competenti au cabinete private la care ii trimit pe cei mai multi dintre pacientii pe care ar trebui sa'i trateze gratuit in spitalele de stat, in baza contributiei;
    - cand nu isi folosesc cabinetele private pentru a'si spolia clientii (pacientii) pretind si primesc spaga
    - distrug sau inoperationalizeaza dotarile tehnice din spitalele publice pentru a avea motive sa deturneze bolnavii spre propriile clinici si cabinete;
    - medicii si personalul medical fura direct sau indirect bunuri din spital, de la mancare la siringi si pansamente;

    In maternitati gasesti toate aceste probleme, dar in forme mai extinse si mai grave decat in rest.

    Probabil ca se va da vina pe defectiuni tehnice. Intrebati'va de ce nu s'a intamplat asa ceva la clinica privata a clanului marinescu...
  • +4 (4 voturi)    
    doctori f buni (Marţi, 17 august 2010, 10:37)

    adn [anonim]

    buna ziua, am nascut la giulesti acum 3 saptamani, cu dr Vultur , pot sa spun ca totul a decurs foarte bine si am fost multumita de tot ce s-a intamplat acolo, imi pare rau pentru personal si pentru copilasii si parintii care au fost aqcum acolo
  • +2 (2 voturi)    
    Prof.Dr.Marinescu (Marţi, 17 august 2010, 10:47)

    Melania Enache [anonim]

    Eu pot sa spun ca D-nul Prof Dr.Marinescu este un adevarat medic cum rar mai intalnesti in Romania.Poate de aceea este si foarte greu de ajuns la dansul.Pe mine m-a ajutat acum 7 ani, fara sa am "pile" ca sa ajung la dansul, sa pot avea un copil si l-am avut si este un copil foarte sanatos pe care l-am nascut in maternitatea Giulesti.Nu a trebuit sa "cotizez" cu nimic la nimeni.Nu pot sa spun decat sa-i dea Dumnezeu sanatate sa poata in continuare sa ajute femeile care au probleme si vor sa devina mame.(Melania)
    • -1 (1 vot)    
      arsi de vii.... (Marţi, 17 august 2010, 13:08)

      mike [anonim] i-a raspuns lui Melania Enache

      Profesorul Marinescu ar trebui ars de viu!
      Impreuna cu asistentele de pe sectie, care "au fost acolo"...

      Ca un incendiu sa izbucneasca ..primadata arde incet...apoi se amplifica. Explozia unei instalatii de aer conditionat???? :))))
      Ce naiba explodeaza la o instalatie de aer conditionat???Doar nu era chillerul in salonul copiilor???

      Asistentele alea erau toate gramada in camera de garda.... si nu au iesit decat cand era valvataia cat casa!
      Si nici atunci nenorocitele nu au intrat la copii sa incerce sa sii scoata... ca doar nu era treaba lor!!!



      Melania - intrebare: te cheama cumva si Iuliana??
      Vad ca postul tau e aproape identic cu al Iulianei. Pro - doctori evident!!!!
      Si doctorii platesc raspandaci????
  • +3 (3 voturi)    
    giulesti (Marţi, 17 august 2010, 11:04)

    simi [anonim]

    M-am operat anul trecut de un chist ovarian la doctorul Ion Ionut si sunt foarte multumita. Pat curat, lenjerie curata, tratament mai mult decat decent. Am stat la reanimare vreo 7 ore, am avut anestezie generala. Am fost uimita sa vad ce dotari ale sala de reanimare, toate aparatele posibile, curatenie, roiau asistentele pe langa pacienti. Nu am dat nici un ban la asistente, pur si simplu isi faceau datoria. La reanimare au fost tot timpul cel putin 2 asistente care ne lua tensiunea, schimba perfuzia si ne intreba de sanatate, NICIUN moment nu am fost lasati singuri la reanimare. Am avut tensiunea mica dupa ce m-am trezit. Mi s-a explicat de la inceput in ce consta operatia, dupa operatie a venit la mine doctorul care m-a operat si anestezista. M-au imbracat dupa operatie pentru ca eu nu puteam. Asistentele in salon erau foarte dragute si NU AU ACCEPTAT bani. Carcotasilor va rog lasati frustarile deoparte, dc nu ati fost internati acolo nu vorboti degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      SF (Marţi, 17 august 2010, 15:27)

      pg [anonim] i-a raspuns lui simi

      N-ai dat bani ? Si -ai fost tratataa? Unde te trezesti ? Sau visezi? Poate ca erai o persoana ' de interes' sau o ruda apropiata. Hai sa fim seriosi.

      La ATI -uri se mizeaza pe aparatele care isi fac treaba prin soft-urile cu care sunt dotate. Acesta este adevarul. Tot felul de robotizari foarte utile de altfel . Ma intreb totusi, de ce, daca era asa de ultima ora dotarea, nu aveau SENZORI DE FUM ? Se declansa automat alarma. Dar, probabil, tot de la finante se trage , ca doar ATI-urile nu sunt hoteluri de la 4 stele.
  • -1 (1 vot)    
    si marmota... (Marţi, 17 august 2010, 11:08)

    dfx [anonim]

    uite d'aia mor oamenii prin spitalele romanesti ,locul de munca in INSTITUTIILE STATULUI e totuna cu crasma sau bordelul http://www.youtube.com/watch?v=z3WQtD-FzpA
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Marţi, 17 august 2010, 11:19)

    eu [anonim]

    Inainte de orice(acuzatii, vinovati....)... condoleante famililor copiilor decedati
  • +1 (3 voturi)    
    e bine, bine, e foarte bine (Marţi, 17 august 2010, 11:20)

    jj bkl [anonim]

    nu mai departe de acum cateva zile presedintele romaniei aprecia ca situatia din domeniul sanatatii nu este atat de grava pe cat pare. de asemenea, ministrul muncii afirma ca toti cei care pleaca se intorc dupa o vreme cu know-how-ul de afara. evenimentul de ieri este inca o dovada a faptului ca lucrurile nu stau deloc bine si ca doar niste oameni orbi sau prosti pot gandi precum basescu sau seitan. dincolo insa de lipsurile materiale cu care se lupta toti medicii din sistemul public, exista si o mare doza de lipsa de interes. nu este posibil ca un spital, oricat de sarac ar fi, sa nu aiba o panta pentru evacuarea persoanelor aflate in scaune cu rotile sau pe targa. vedeam ieri cum 4 pompieri coborau pe scari o cuvioza iar un al cincilea il sprijinea le cel care cobora scarile cu spatele tinand cuvioza. asa ceva nu este posibil. un alt lucru inadmisibil este lipsa de implicare a celor care au asteptat, din cate am inteles, aproximativ 20 de minute pana au venit pompierii. nimeni, NIMENI nu a sarit in ajutorul acelor suflete plapande, care ardeau de vii fara sa poata face nimic. gestul acesta imi aduce aminte de un reportaj de acum 3-4 ani, din timpul inundatiilor care au ravasit tara. in timp ce satul lor era inundat, mai multi tarani stateau la carciuma in apa pana la glezne si beau. intrebati de ce nu ii ajuta si ei pe soldatii care munceau la ridicarea unui dig de protectie format din saci de nisip, acestia au raspuns ca nu este treaba lor. sa munceasca soldatii, doar pentru acest lucru fusesera adusi. sunt semne ale unei natiuni bolnave, lipsita de orice reper moral. curajul, cinstea, devotamentul, altruismul, dragostea, prietenia, bucuria, frumusetea - toate sunt simboluri ale unei lumi care ne este complet straina. toate sunt cuvinte goale pentru natiunea romana. de fapt, nu cred ca ne putem numi "natiune", atat timp cat definitia acesteia porneste de la ideea de "comunitate". romanii nu formeaza o comunitate ci 22 de milioane de individualitati.
  • -1 (3 voturi)    
    cine e de vina? (Marţi, 17 august 2010, 11:21)

    badger [anonim]

    Noi suntem de vina
    Toti, fara exceptie, fiindca am lasat sa se intample asa ceva.
    Pentru atitudinea de "lasa, ca merge", "lasa, ce ma priveste pe mine?", "lasa, sa faca altul", "lasa, sa-mi dea statul". Romanii isi merita soarta.
    Singurii care nu au nici o vina sunt micutii care au murit, si care din pacate sunt si singurii care au platit pretul inconstientei si indiferentei noastre.

    Ca sa nu ziceti ca vorbesc prostii:
    - sunt convins ca daca treaba asta se intampla la bulgari sau la unguri, ar fi fost organizate funeralii oficiale, si peretele maternitatii ar fi fost plin de flori si candele, si mesaje.
    - astazi dimineata, pe Calea Giulesti se circula normal, erau catevamasini parcate in fata maternitatii. Totul intra in normal.
    - sunt convins ca peste 2 saptamani toate posturile de radio si televiziune deja vor fi trecut prin 10 alte "probleme mult mai importante", iar acest eveniment tragic va fi demult uitat.

    Ultimul stinge lumina.
    • +1 (1 vot)    
      Da asa e noi suntem de vina!!!!! (Marţi, 17 august 2010, 16:44)

      mioara [anonim] i-a raspuns lui badger

      Badger ...ai mare dreptate .Bine ar fi sa gandeasca toti asa ca tine .Sa ne fie rusine ca ne placem sa traim asa in nesimtire..Apreciez mult comentariul tau ....Romani trezitiva la realitate nu asteptati sa va loveasca o nenorocire ca asta sa va dati seama cat de grea este suferinta .
  • +4 (4 voturi)    
    si eu am nascut acolo (Marţi, 17 august 2010, 11:42)

    eu [anonim]

    ...de 2 ori...s-au intamplat atatea necazuri acolo - dar medicii..sunt incredibili. se intalnesc cu cele mai grave cazuri si fac minuni de fiecare data. se reunesc cu totii, cand au cazuri extrem de delicate, si le rezolva. eu am stat la reanimare de 2 ori...am stat langa o pacienta care, cu fix un an inainte, mai pierduse o sarcina..acum o adusese sotul - din intamplare - la Giulesti....de data asta, copilul a fost salvat...Haideti sa nu dam cu piatra in medici acum, nu e momentul.

    ..cat despre asistente...cer bani, degeaba se scrie pe aici ca nu. cel putin cele care sunt la copii...nu se uita la copilul tau fara 10 ron minim strecurati in buzunar...
  • +4 (4 voturi)    
    Tara (Marţi, 17 august 2010, 11:49)

    OS [utilizator]

    Nimeni nu o sa plece, Nimeni nu o sa ia nici o masura. Toata lumea o sa comenteze. Toata lumea va fi nemultumita. Toti ii vor injura pe guvernanti. 50% vor merge la vot. 50 % o sa se vaite. Nimic nu o sa se schimbe.
  • +1 (3 voturi)    
    Incompatibilitate (Marţi, 17 august 2010, 11:59)

    Dan [anonim]

    Domnul Doctor, cu tot respectul, trebuie pus sa aleaga intre firma personala si sefia la spitalul de stat pt. ca este in stare de incompatibilitate! Dupa asta, mai stam de vorba si cu alte aspecte. Sa fii medic practicant in doua centre medicale diferite sau practicant la stat si sef in "privat", merge. Sa fii sef (manager) la stat si practicant in "privat" cu aceeasi meserie nu e sanatos de loc si pt. nimeni, indiferent de cit de bun profesionist este domnul doctor.
  • +3 (3 voturi)    
    Trauma Nasterii in Ro 2010 (Marţi, 17 august 2010, 12:08)

    mama [anonim]

    Poate ca un reportaj cu o camera ascunsa in trei maternitati din trei orase mari ne-ar putea da o imagine asupra a ceea ce inseamna o nastere in sec. 21 in Romania. Singurii care mai tin aceasta taraba de chirpici in picioare sunt DOCTORII prin profesionalismul lor.Eu am nascut intr-una din maternitatile din Timisoara si aceasta experienta a fost o trauma pentru mine care m-a marcat. Nu regret ca am dat spaga, desi mi s-a ceut in fata, ( n-am discutat despre conditiile colaborarii noastre ptr ca eu .. nu vin noapte ptr 100 euro- in Ro conform legii tb sa nasti cu medicul de garda), echipa, care m-a asistat pe toata perioada cat am stat in spital, a fost de un profesionalism demn de respect.
    INSA maternitatea a fost o macelarie. Musama sub cearceaf pe patul de la reanimare, cearceafuri gri cu gaurele vechi de 20 de ani, toalete infecte- motiv pentru care am si facut infectie intraspitaliceasca.
    Copilul meu, dupa o zi la neonatologie, nu era nici macar curatat pe fata, asistentele vindeau lucruri pentru copii nou nascuti... Dupa o zi au venit sa se roage de mine sa le dau patul copilului meu din salon pentru ca nu au suficiente la neonatologie si bebelusii pot sa stea si doi in pat... Ce m-a scos cu adevarat din minti a fost ca, nu aveau nici macar o bucatica de vata, cand iti faceau injectie si trebuia sa le dai tu si plata cezarienei doua milioane, in conditiile in care am facut-o din conditii medicale - altfel nu primeam actele copilului pentru
    inregistrarea nasterii. ( doctorul mi-a spus ca singura solutie este sa ii dau in judecata!:) Exista un razboi al nervilor intre doctorii care isi cunosteau menirea si incompetenti sustinuti in pozitii de conducere din motive politice si financiare si acesta este motivul real pentru care medicii buni renunta si se duc in zari.Adanc scarbita am fost de cazul colegei de rezerva asistata de catre seful spitalului, numit pe criterii politice. La nastere i-a rupt mana copilului,a lipit-o cu leucoplast si si-a lua spaga
  • +2 (2 voturi)    
    marinescu la parnaie (Marţi, 17 august 2010, 12:12)

    marinescu [anonim]

    marinescu trebuie sa faca inchisoare. spitalul ala e un cosmar. mie mi-a propus sa ne vanda embrioni de la alta femeie la o fertilizare in vitro. 80% din banii incasati pentru fertilizare sint fara chitanta. ca sa nu mai vorbim de competentele lui medicale care sint departe de ce crede lumea, acest om este un escroc si un impostor. cautati sa aflati cite gravide ale lui au pierdut sarcini fiindca dansul n-avea chef sa vina la spital si n-a indraznit nimeni altcineva sa se atinga de ele, fiind pacientele "sefului". sau cite din ele au murit din acelasi motiv. spitalul ala e organizat in mod tribal, marinescu e seful de trib care imparte ce are el chef cu ceilalti.
  • +3 (3 voturi)    
    Clinica privata e sora cu spitalul de stat (Marţi, 17 august 2010, 12:35)

    uiflorin [utilizator]

    Toti medicii cu ceva vechime si functie de conducere si-au facut si cabinet particular. Cand ai o problema medicala si stie ca te poate mulge de niste bani se face ca e ocupat, apoi te programeaza la clinica lui. Dupa ce-ti face investigatiile la clinica lui si-ti ia banii, te trateaza la spitalul de stat, ca sa plateasca asigurarile procedurile. In principiu, actul medical se face pe banii statului, dar iti ia si din buzunar niste bani, ca sa poti beneficia de serviciile lui. In domeniul fertilitatii e lege, iti bani la clinica si te trateaza la spital. Ba inca iti si vinde medicamentele de stimulare ovariana de la o farmacie "prietena". Apoi procedura de fertilizare si transfer de embrioni se face la spital, sa nu-l coste, dar iti ia bani. E o mafie nenorocita ce impiedica din lacomie aducerea pe lume a unor copii doriti, in familii cu posibilitati si educatie, in timp ce tiganii se inmultesc natural.
    • 0 (0 voturi)    
      Sabyc (Miercuri, 18 august 2010, 4:37)

      xy [anonim] i-a raspuns lui uiflorin

      Apropo de asta, ce cautau acolo imediat dupa explozie ambulantele de la Sabyc?

      La faţa locului sunt cinci ambulanţe de prim ajutor, cinci autospeciale de transport pacienţi, patru autospeciale de urgenţă, o ambulanţă de transport neonatal, un echipaj de descarcerare şi mai multe ambulanţe Sabyc.
      http://www.mediafax.ro/social/explozie-la-maternitatea-giulesti-trei-bebelusi-au-murit-6913590
  • -3 (3 voturi)    
    cine plateste? (Marţi, 17 august 2010, 13:06)

    gabriela [anonim]

    Pentru acest incident platesc salariatii spitalului, dar pentru ce ne face camarila portocalie cine plateste? Ce tara imputita!!! Sa plateasca nenorocitii care au furat 20 de ani! Cum inainte erau si spitale, si drumuri, si locuri de munca, si...si...si...Rusine celor care ne-au mintit 20 de ani! Cel mai mare escroc a fost Basescu! Noroc cu SMURD!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Maternitatea Giulesti (Marţi, 17 august 2010, 14:04)

    cristina [anonim]

    Am nascut la aceasta maternitate 2 copii, in 2003 si in 2008. Multi dintre cei care au scris aici au dreptate dar multi bat campii, fara macar sa stie care este situatia de fapt.
    Problema este sistemul care este foarte, foarte bolnav... iar noi nu putem face nimic.
    In 2003 era ok, in 2008 cand am nascut a 2 -a oara, deja era rau.
    Mi-aduc aminte ca era o doamna asistenta la bebelusi singura pe tura.
    Cand mergeam la bebei ne ruga sa ne mai uitam noi la bebelusi ca sa nu pateasca vreunul ceva cat timp mergea la sala de nasteri sa mai preia vreun bebelus. Va inchipuiti ce stres era pe femeia aia? SI asta pentru un salariu de 1500 lei/luna la vremea respectiva.
    Cred ca oamenii ar face treaba, sunt multi care vor, dar nu au cu ce..
    • +1 (1 vot)    
      oare (Marţi, 17 august 2010, 15:29)

      pg [anonim] i-a raspuns lui cristina

      si banutii de la pacienti ? Macar pentru acei bani sa iti faci treaba ! Eu muncesc ca multi altii pentru fiecare banut si nu primesc nicio ( scris corect) punga de cafea.
  • +1 (1 vot)    
    despre spital (Marţi, 17 august 2010, 14:42)

    maria [anonim]

    am nascut in acest spital anul acesta si stiu exact ca se intampla frecvent ca bebelusii sa fie lasati singuri.
    Salonul in care am stat avea o toaleta infecta in care trebuia sa fac curat singura chiar daca eram operata , asta pt ca cele care ar fi trebuit sa faca nu o faceau.iN CELE 4 zile cat am stat acolo nici macar o singura data nu a fost spalata baia singura curatenie consta in dat cu matura,nici macat gunoiul nu era luat decat dupa insistente.
    Culmea era faptul ca trebuia sa urci operata la etajul 2 unde erau bebelusii .Dca doreai sa mergi cu liftul trebuia sa dai mai intai 5 lei unei doamne care se ocupa de lift si apoi te urca ea dar nu te si cobora.Probabil mai costa 5 lei.
    Asistentele erau f scarboase si ca de obicei se cred mult mai imp ca medicii, avand o atitudine de 2 lei cu toate ca le dadeam bani ca toata lumea .
    INteleg ca au salarii mici dar primesc spagi mari.As fi curioasa sa vad daca ar avea salarii mari daca ar mai lua spagi.Sunt sigura ca da. Sta in natura lor sa faca asta.
    nu m-as mai duce niciodata in spitalul acesta.
  • -1 (1 vot)    
    Medicii sunt foarte buni.Asistentele foarte putine (Marţi, 17 august 2010, 15:54)

    Medicii sunt foarte buni.Asistente insuficiente [anonim]

    Problema era cu numarulde asistente fooarte mic.Medicii foarte buni.Dar ce sa faci cind asistenete sunt foarte putine.

    Sistemul santiar are foarte putini oameni.Nu poti sa ai oameni si putini si buni si sa ii platesti si f prost.
    Dar mai ales sa ai putini oameni intr-o sectie in acre asistenta este esentiala.
    Putini sunt recunosc acest aspect.
  • +1 (1 vot)    
    senzor de fum (Marţi, 17 august 2010, 16:12)

    marinica [anonim]

    daca in salonul de reanimare ar fi fost instalat un simplu senzor de fum , cum sunt peste tot in tarile civilizate , nu s-ar fi intamplat aceasta tragedie . facem achizitii dintre cele mai scumpe , dar uitam detaliile cele mai simple , pentru ca , de fapt , nu ne pasa !!! nu stim sa folosim experienta altora
  • +1 (1 vot)    
    Problema tehnica (Marţi, 17 august 2010, 17:58)

    Andrei [anonim]

    Oameni buni! Problema este esentialmente una tehnica. Comisia de ancheta va avea, sper, inteligenta de a porni de la aparatura, service aparatura, proiectarea amplasarii aparaturii, proiectarea si realizarea instalatiei electrice, sistemele de siguranta (daca exista). Si numai dupa aceea sa treaca la Bogdan Marinescu, Czeke Atillla, Boc si, evident, Basescu!!!???
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE!!! (Marţi, 17 august 2010, 18:35)

    mishu [anonim]

    puscarie minim 30 de ani. minim medicul,asistenta, infirmiera, managerul.

    au ars copii de vii criminalii si ei "erau ocupati" pt ca sunt prea putini.....si trebuiau sa mai faca si altele gen somn, TV, internet, cafele etc.

    Rusine rusine nu pt ce s-a intamplat ci pt legislatia permisiva care nu ii condamna la PUSCARIE peste 20 ani fara niciun fel de drept de a mai practica vrodata,fara drept de reabilitare.

    Apoi vom avea 2 scenarii ori responsabili ori deloc.

    Oricare din cele 2 sunt mai sigure pentru pacienti.
  • 0 (0 voturi)    
    cum functioneaza o sectie de prematuri (Marţi, 17 august 2010, 21:54)

    Adri [anonim]

    dragilor nu este o problema tehnica... este o problema de personal... eu stiu cum functioneaza o sectie de prematuri. asistentele trebuie sa fie in permanent acolo, macar una singura, pentru ca sunt conectati la aparate si fiecare schimbare la puls este o alarma. in plus, intr-o maternitate normala, mamele sunt incurajate sa hraneasca singure copiii. ei nu pot sa suga, dar sunt hraniti cu siringa. si acest lucrul il face mama, pentru ca acestia sa simta prezenta acesteia. daca ar fi fost cazul aici, macar o mama ar fi fost in zona.
    acum ma intreb cat timp trebuiau sa lipseasca toate asistentele pentru ca acesti copii sa moara intoxicati sau sa aiba asemenea arsuri????
    asa ca lasati problema tehinca... daca nu stiti cum trebuie de fapt sa functioneze o astfel de sectie.

    este o tragedie. si sistemul este de vina. nu tehinca.
  • +1 (1 vot)    
    Tovarasu' Academician Prof. Dr. Med. (Miercuri, 18 august 2010, 0:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    va rugam frumos : DEMISIA !
    Aveti 66 ani, ghinion !
    Aveti clinica particulara !
    Cand mai aveti timp sa programati clientii (nu bolnavii !) de la Spitalul de Stat la Clinica Dvs. ?
    Cate 40 de ore munciti pe ziua care are abia 24 de ore ?
    Fie-va mila de sanatatea Dvs. !!!
    Intelegem ca o duceti greu-greu, dar somitatea Dvs. mondiala va copleseste !
    Cine, daca nu Dvs. ati adus pe lume impreuna cu Baba Iliescu un copil fara copilarie, crescut de strabunica ?
  • +1 (1 vot)    
    Inadmisibil ! (Miercuri, 18 august 2010, 0:19)

    TanyaB [utilizator]

    Nu se poate asa ceva....nu au nici o scuza,asistenta responsabila de acel salon unde era....????aaaa probabil se odihnea ca doar lucra in tura de noapte si cine stie ce facuse in timpul zilei amarata...a atipit si ea 5 minute ca probabil ii picau ochii-n gura de somn..,vai deja ma gandesc ce frumos visa ea in timp ce niste copii care nici macar nu puteau striga dupa ajutor mureau in chinuri saracii de ei ....(asta o spun strict referitor la asistenta care trebuia sa ii supravegheze,nu poti sa-i bagi pe toti intr-o oala....) ; Nu am inca un copil dar daca doamne fereste as fi fost mama unuia dintre ei responsabilul pt.cele intamplate ar fi murit de mana mea . Ce puscarie,ce sanctionari,nuuu fara nici un drept: FARA DREPT LA VIATA !!!!
  • +1 (1 vot)    
    De unde au fost scoase comentariile din articol! (Miercuri, 18 august 2010, 13:18)

    Manica George [anonim]

    O maternitate ce lasa de dorit, cu medici care poate sunt pregatiti pentru ca nu-si dau silinta desi eu am cotizat cu 600euro. Ce mai pot spune, cand am stat o saptamana sa tratez operatia banala a sotiei pentru a evita o septicemie..........a ........... poate doar faptul ca mi-am luat sotia de pe masa de operatie, ca nu avea cine sa o mute pe patul de la terapie.
  • -1 (1 vot)    
    Prof. Bogdan Marinescu (Miercuri, 18 august 2010, 15:17)

    o mama [anonim]

    Si eu am nascut cu profesorul Bogdan Marinescu in urma cu 6 ani si pot spune ca este cel mai special medic pe care am avut privilegiul sa-l cunosc.
    In mod cert, la Maternitatea Giulesti s-a petrecut o drama inmarmuritoare, atroce, dar nu mi se pare corect ca vina sa fie plasata strategic pe umerii acestui medic, de o inalta tinuta morala si de un profesionalism ireprosabil . Culpa este a acestui sistem nenorocit, care ne condamna la saracie si care ne omoara copiii! Ce miracole poate face un medic la capitolul administratie atunci cand sumele care i se aloca pentru intretinerea spitalului sunt ridicole? Piatra trebuie aruncata catre oamenii in costume din ministere , care nu cunosc, sau ignora realitatea crunta din spitalele romanesti, nu in oamenii in halate albe care muncesc pentru viata noastra, pe sume umilitoare!
  • +1 (1 vot)    
    Manageri (Miercuri, 18 august 2010, 16:08)

    mihaela [anonim]

    Este absolut egal daca managerul are sau nu vreo vina concreta, el este , ca manager, simbolul responsabilitatii in acea institutie si dovata ca nu si-a facut treaba ca manager este tragedia care s-a intimplat.
    Iar despre competenta medicala nu se discuta aici, asta este o poveste lunga iar basmele despre ce competenti sunt medicii romani sunt numai niste basme. Sunt numai vreo citiva, ii numeri pe degete, care au habar de ceva.
    In toata lumea asta managerii, directorii de spitale sunt oameni cu cunostiinte si competente manageriale ( Nu MEDICI), numai in Romania le fac pe toate: medicina, management, spaga, cabinete si clinici particulare.
  • +1 (1 vot)    
    ciubucul (Miercuri, 18 august 2010, 17:07)

    alina [anonim]

    daca ar fi fost un medic adevarat, un om special ar fi dotat sectiile din ce primeste zilnic si ar fi putut sa-si permita sa cumpere amaratii de senzori - oribil sa stai sa astepti ca vaca la usa lui si nesimtita de Geta asistenta lui care te face sa te simti ca ultimul om ca sa-i tot dai ca oricum a doua oara nu te mai cunoaste
  • +1 (1 vot)    
    fertiliyarea (Miercuri, 18 august 2010, 19:05)

    Pirtea Maria [anonim]

    Întâmplarea de la Maternitatea Giuleşti este o pedeapsă Divină drastică!
    Fertilizarea în vitro şi forţarea de a se naşte o fiinţă umană acolo unde Dumnezeu nu permite, încalcă Legile Divine şi mai devreme sau mai tâtziu apar astfel de pedepse. La maternitatea Giuleşti s-au născut deja sute de astfel de copii aici fiind unul dintre cele mai mari secţii de ,,fertilizare asistată" şi una dintre cele mai mari bănci de celule necesare. Ne întrebăm ,,asistată" de cine deoarece pe şefa acestei secţii o cheamă dr. Laura Dracea? Pe toate siturile se spune că este mâna dreaptă a dr. Marinescu şi că banii curg aici cu nemiluita şi şpăgile la fel. Păcat de toată această tragedie, dar medicii s-au pus pe ei mai presus de Dumnezeu...
    Mama şi tata dau trupul viitoarei fiinţe, dar sufletul trebuie să vină din Sferele Cereşti la vremea potrivită. Nimeni nu vine în lume fără un program de viaţă bine stabilit încă din Cer, ce misiune va avea şi ce lecţii de viaţă. Ştie cineva ce fel de duhuri se întrupau forţat la Giuleşti şi în alte astfel de cabinete existente în toată ţara?...
    În scurt timp riscăm să ne pomenim cu o populaţie de mutanţi sau degenerată dacă mai continuă aceste aberaţii genetice, care de fapt sunt afaceri pe bani grei, pe spatele unor oameni inconştienţi şi decontate din bugetul de stat.

    Maria Pirtea.
    • 0 (0 voturi)    
      fertilizarea (Miercuri, 18 august 2010, 21:05)

      august [anonim] i-a raspuns lui Pirtea Maria

      Uite de-aia se intimpla nenorociri, din cauza prostiei, a prostiei crase de care dau dovada oamenii. Pentru ca cine gindeste si scrie asa ceva despre fertilizare, pedepse ceresti etc nu poate intelege nimic din realitatea in care traim si mai rau nu are nici o sansa sa iasa cumva din "intunecimea" unei minti habotnice.
  • 0 (0 voturi)    
    spitalul groazei-maternitatea Giulesti (Luni, 23 august 2010, 12:32)

    adriana [anonim]

    Sunt o mamica care a nascut in decembrie 2010 la maternitatea Giulesti. Am trecut prin clipe de cosmar si doar D-zeu,cred eu, ne-a ajutat sa scapam cu bine,eu si bebele meu,din mainile unui medic incompetent si ale unui personal medical care n-are ce cauta intr-un spital-la unele asistente ma refer-. ,,Povestea,, nasterii mele o puteti gasi la,,pareri despre dr.Anca Moisa''sau,,nasterea cu dr.Anca Moisa'', la utilizator robertsebastian. Neglijenta acestui medic ne-a pus viata in pericol si mie si bebeului meu care a stat in renumitul salon de terapie intensiva,din pacate distrus acum de incendiu. Cosmarul vietii mele acolo s-a petrecut.Ce mi s-a intamplat merita sa fie mediatizat pentru a se intelege ca uneori degeaba incercam sa gasim vinovati printre cei din afara spitalului; vinovati se fac, din pacate, cei in care ne punem toata increderea. Vizionand acum tragedia de la Giulesti, am retrait clipele de cosmar prin care am trecut eu si m-am transpus cu atat mai mult in locul mamicilor care si-au pierdut bebeii sau care au bebeii in spital. Doar un moment din ceea ce simte o mamica as vrea sa vi-l relatez: probabil ca inainte cu 2-3 ore de tragedie(spun probabil pt ca de multe ori mamicile nu erau lasate in salonul de terapie intensiva chiar si cate o zi intreaga) mamicile si-au mangaiat bebelusii prin acele mici gauri ale incubatoarelor,i-au hranit, au vorbit cu ei, sigur s-au rugat la D-zeu pt ei, ca,peste foarte putin timp sa afle ca numai sunt sau sunt in pericol. Durerea acesta e uriasa,n-o poti descrie,iar trauma ramane in suflet pentru totdeauna. Asistenta care trebuia sa-i supravegheze? O zi intreaga nu ne-a lasat sa intram la bebei pentru ca era f.f.f.nervoasa:trantea usile, tipa,se certa cu nu stiu cine.Concluzia noastra a mamicilor a fost ca e nervoasa pentru ca este singura intr-un salon de terapie si nu mai poate face fata responsabilitatilor(asa spuneau unele mamici la care se plansesera unele din asistente). Si credeti-ma:toate erau nervoase, te trat
  • 0 (0 voturi)    
    Giulesti (Miercuri, 1 septembrie 2010, 23:06)

    anca lungu [anonim]

    Am nascut 2 copii la Maternitatea Giulesti-in decembrie 2006 si in decembrie 2009, cu Dr.Ion Ionut-un medic si o persoana remarcabila.
    Conditiile din spital au fost OK si acum sa fim seriosi-eram fericita ca am nascut, ca totul e in regula cu mine si cu bebelusii, ca personalul medical se poarta asa cum trebuie-ma mai interesau conditiile?
    In plus tot personalul medical de la profesor pana la infirmiere merita nota 10. Eu stiu ca e maternitatea cu medicii ginecologi cei mai renumiti din Bucuresti si poate si din tara.
    Toti se straduiau sa fie bine, nota 10 pentru toti! Si sa le fie rusine tuturor care cauta vinovati printre personalul medical! OAMENI si MEDICI mai devotati nu cred ca gasiti asa de multi ca aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Oribil (Duminică, 12 septembrie 2010, 14:06)

    Corina [anonim]

    M-am operat acum 2 ani la san la Giulesti cu Bogdan Marinescu. E o persoana foarte sensibila la bani. Comditiile si personalul sub orice critica. Nu mai calc in viata mea in sectia acestui medic.