Tigan din Franta: Mai bine mor decat sa ma intorc in Romania

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 16 august 2010, 12:03 Actualitate | Esenţial


Un tigan dintr-o tabara din Montpellier declara ca ar prefera sa moara decat sa se intoarca in Romania, inaintea evacuarii preconizate, scrie Midi Libre in editia electronica de luni.

"Mai bine mor decat sa ma intorc in Romania. Pentru ca acolo nu poti primi ingrijiri, aici iau medicamente pe care acolo nu le-as gasi. As fi deja mort in Romania", povesteste un  barbat in varsta de aproximativ 50 de ani, dintr-o tabara de tigani de pe malurile raului Lez.

In apropiere copiii se joaca si femeile pregatesc masa, intr-o atmosfera "aparent" calma, pentru ca politistii francezi urmeaza sa desfiinteze a doua zi dimineata taberele improvizate.

Tiganii se declara gata sa lucreze, ei ar dori sa aiba locuinte, si stiu ca legea nu le permite sa ramana pe teritoriul francez daca nu pot sa-si justifice veniturile. "Eu vreau sa lucrez! Si apoi noi facem parte din comunitatea europeana. Suntem dezamagiti de ce se intampla, dar imi voi lua bagajul si voi merge in alta parte, chiar daca nu am unde sa merg", declara un alt tigan.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7894 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    De acord! (Luni, 16 august 2010, 12:08)

    ska [anonim]

    .
    • +25 (31 voturi)    
      Si eu (Luni, 16 august 2010, 12:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ska

      sustin...
      • +30 (32 voturi)    
        '' PERPETUUM MOBILE '' (Luni, 16 august 2010, 12:48)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Alex

        '' Suntem dezamagiti de ce se intampla, dar imi voi lua bagajul si voi merge in alta parte, chiar daca nu am unde sa merg...''

        Asta e motivul pentru care astia nu au avut statornicie pe lumea asta, cand altii o duceau greu sub boieri barbari si ocupatii de tot felul, smecherasii isi puneau palma-n fund si plecau !!! unde vroia muschii lor !

        Asa intr-un final au ajuns sa isi construiasca palate , aur ... piele pe shaua de la mercedes...dar tot cortu' e vatra parinteasaca!

        Tiganul ala de 50 de ani cum a ajuns la varsta asta? fara spital si fara medicamente romanesti?
        mai ales ca din furaciuni si din ajutoare sociale a avut bani de benzina pana la Franta!

        Europa se scarbeste din ce in ce mai rau de tigani!
        • +5 (5 voturi)    
          Sa faca precum zice. (Marţi, 17 august 2010, 1:40)

          Charlie [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

          Un tigan mai putin inseamna o lume mai curata si mai civilizata. Sa dea Domnul sa-l asculte toata tiganimea pe asta de 50 de ani ce papa medicamente frantuzesti si primeste ajutoare moca doar pentru ca o arde aiurea si sa procedeze toti ca el !
    • +15 (17 voturi)    
      O Romanie intreaga te sustine (Luni, 16 august 2010, 17:16)

      raduxo [utilizator] i-a raspuns lui ska

      Nu te intoarce :) E greu aici, trebuie sa muncesti
    • +8 (8 voturi)    
      De acord??? (Luni, 16 august 2010, 21:34)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui ska

      Te intrebi cat a muncit acest tigan in Romania?Cate impozite a platit? Si cat a contribuit el la CAS???? Unii nu stiu decat sa ceara (sa cerseasca) fara sa ofere nimic in schimb! Si pentru asta suferim toti cei cinstiti, cu contributiile la zi!!!!
  • +61 (63 voturi)    
    ..... (Luni, 16 august 2010, 12:15)

    gagiu [anonim]

    Ce pacat ca nu vor sa se intoarca. Si era asa mare nevoie de ei aici!
    Sa speram ca totusi ne vom putea descurca si fara ei.
  • +21 (25 voturi)    
    . (Luni, 16 august 2010, 12:15)

    radukku [utilizator]

    eu sper sa vina inapoi in Romania. DOAR tiganul ala! :))
  • +33 (35 voturi)    
    Ciordelos (Luni, 16 august 2010, 12:16)

    florin [anonim]

    Stati acolo
  • +52 (54 voturi)    
    Bravo tigane ! (Luni, 16 august 2010, 12:17)

    Vlad_I [anonim]

    Daca am fi facut un sistem medical din banii cotizati de tigani, probabil singurele medicamente ar fi fost un pahar cu apa si-o rugaciune. Ce bine este sa te bucuri de munca francezilor si a romanilor, sunteti o eroare a istoriei, o frana pt. civilizatie. 10 secole in europa si inca pareti coborati din copac.
    • -43 (47 voturi)    
      asta-i ... (Luni, 16 august 2010, 12:22)

      adi_ [anonim] i-a raspuns lui Vlad_I

      asta-i pricipala cauza pentru care stau inca in copac dupa 10 secole : atitudinea si ignoranta noastra.

      sunt totusi minoritari, n-ai voie sa comentezi.....
      • +39 (39 voturi)    
        . (Luni, 16 august 2010, 12:39)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui adi_

        atitudinea celorlalte natii din Transilvania fata de romani era mai rea decat atitudinea frantujilor fata de tigani. 1000 de ani romanii din Transilvania au fost scuipati si nu li se acorda drepturi. Acum 200 de ani daca te uitai la o casa de neamt/ungur ti se parea un palat pe langa una a romanilor. Dar romanii au evoluat si s-au dat jos din copac de indata ce au primit aproximativ aceleasi drepturi cu celelalte natii. Tiganii se bucura de drepturi egale cu ceilalti de vreo 200 de ani. Dar sunt la fel de inapoiati ca acum 1000. Cum e posibil?! E vina noastra? NU! Evident ca nu. Tiganul tot tigan, oriunde ar fi!
      • -5 (13 voturi)    
        intristat.... (Luni, 16 august 2010, 16:45)

        UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui adi_

        de numarul mare de voturi negative pe care le-ai primit si de numarul mare de voturi pozitive primite de Vlad_I si radukku...

        Nu e corect sa judeci o intreaga natie/populatie/minoritate etc la gramada, chiar daca sunt o gramada care se ocupa de treburi necinstite... In aceste conditii ma intreb ce sansa au aceia care sunt cinstiti totusi... nu-mi spuneti ca nu exista tigan/rrom necinstit!
        • -1 (3 voturi)    
          nu avem nici o sansa... (Marţi, 17 august 2010, 10:05)

          adi [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

          romania nu are nici o sansa sa se redreseze....priviti atitudinea luata de multime atunci cand ai incercat sa aperi o cauza pierduta deja....fantastic . nu avem nici o sansa.
    • +16 (18 voturi)    
      rugaciune (Luni, 16 august 2010, 12:26)

      x [anonim] i-a raspuns lui Vlad_I

      dupa amintirile mele si rugaciunile costa -:)))
      • -5 (11 voturi)    
        Ai amintiri lipsa! (Luni, 16 august 2010, 13:27)

        Ducu [anonim] i-a raspuns lui x

        Cred ca nu stii despre ce vorbesti!

        Rugaciunea ta , ... costa doar efortul tau!
        • +10 (10 voturi)    
          aluzie (Luni, 16 august 2010, 15:14)

          Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui Ducu

          probabil facea aluzie la taxele bisericesti.
  • +33 (33 voturi)    
    sa speram ca se tine de cuvant... (Luni, 16 august 2010, 12:17)

    pehash [utilizator]

    din articolul in franceza descoperi adevaruri dureroase... sta de 6 ani in franta, are acces chiar si la medicamente, dar nu poate justifica in vre-un fel cum se descurca. voi ce credeti?
  • +18 (18 voturi)    
    foarte bine... (Luni, 16 august 2010, 12:18)

    Ci Ciong [utilizator]

    e alegerea ta... la o adica... si la francezi e greu da la romani...
    • +7 (7 voturi)    
      Ba nu! (Luni, 16 august 2010, 18:34)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

      ba e mai usor la francezi, ca sunt mai usor de furat! romanii au deja experienta cu ei, si nu mai pot fi buzunariti asa de usor! am vazut la tv cat de multumiti sunt tiganii de exemplu - de italieni, cat de usor le umbla prin buzunare si prin posete! de- asta nu s- ar intoarce de unde au plecat (?) nici morti!
  • +17 (21 voturi)    
    tigani-franta (Luni, 16 august 2010, 12:21)

    roman [anonim]

    mori atunci ! problema e ca sporul natural la tigani e exponential mai mare decat al nostru , asa ca niciodata nu vor muri suficienti cat e nevoie sa scapam de ei intr-un termen rezonabil
  • +23 (23 voturi)    
    WOW!!! (Luni, 16 august 2010, 12:21)

    gigi [anonim]

    Sunt de acord cu el si ca el sa gandeasca toti romii. Daca noi romanaii, in Romania, nu putem sa-i controlam si sa-i educam, sa-i integram s.a.m.d. , poate reusesc mult prea inteligentele si civilizatele state occidentale. Glumeam!
    Nu au aceasta capacitate, asa ca dau vina pe Romania.
    Care e solutia pentru ele? Ii trimit inapoi.
    Sunt la fel de incompetente ca si noi.
    • +16 (16 voturi)    
      @gigi (Luni, 16 august 2010, 13:52)

      NTatiana [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Pai daca ii trimit ''pachet'' inapoi atunci se poate aranja ca avionul sa nu aterizeze in Romania ci sa zboare mai departe pana in Kashmir unde le sunt radacinile si de unde au plecat izgoniti de populatia locala ca nu ii mai puteau suporta ca nu munceau, furau, se bateau, provocau scandaluri, nu isi plateau darile, nu respectau legea locului, deci intr-un cuvant NU FACEAU EFORTURI DELOC SA SE INTEGREZE in societatea si civilizatia de acolo...le-a venit ideea sa migreze catre vest si ...asa au ajuns in Europa...de ne-am ''pricopsit'' si Rusii si noi si Polonia, Cehia, Slovacia, Austria& Germania ( unde ii numesc ''tzigani''), Franta, Spania ( acolo ii numesc ''gitani'' iar in UK si Irlanda ( unde le spun ''travellers'' ca traiesc in rulote - caravans) si unde tot asa cum ii stim traiesc, nesupusi legilor si zbierand cat ii tine gura ptr. drepturile lor! si cand le oferi dreptul de a munci refuza! deci nu mai aterizati cu ei in Romania, duceti-i mai departe la ei acasa , KASHMIR !!!
  • +26 (26 voturi)    
    sa "lucreze" (Luni, 16 august 2010, 12:22)

    hitroll [anonim]

    "Eu vreau sa lucrez! Si apoi noi facem parte din comunitatea europeana"

    Am impresia ca "a lucra" insemna altceva pentru el.
    • +24 (24 voturi)    
      ;;) (Luni, 16 august 2010, 12:33)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui hitroll

      La buzunare mânca-ţ-aş....
    • 0 (2 voturi)    
      Tigan in Franta (Luni, 16 august 2010, 15:20)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui hitroll

      " Ando comunitatea europeana ... ! "
  • +22 (22 voturi)    
    haida de, nu-mi pare rau (Luni, 16 august 2010, 12:23)

    pastarnac [anonim]

    as fi tare bucuros daca toti tiganii ar gandio la fel ca tine. sau aproape toti, exceptie fac cei cu adevarat buni, care studiaza, care muncesc cu adevarat, pentru ca trebuie sa recunoastem, sunty si tigani care merita toata cinstea noastra. dar rapandulele pot ramane oriunde naiba vor, numa aici sa nu vina. eu v-as duce in siberia.
  • +15 (15 voturi)    
    ASA, STAI ACOLO ! (Luni, 16 august 2010, 12:29)

    xx [anonim]

    BUn, in sfarsit scapam si de astia :)

    Good things come to those who wait.
  • +11 (11 voturi)    
    ambele variante (Luni, 16 august 2010, 12:31)

    valer [anonim]

    sunt ok ...
  • +18 (18 voturi)    
    Impresionati .. pana la lacrimi.. (Luni, 16 august 2010, 12:32)

    Inna [anonim]

    Tiganul ramane.. tot tigan, chiar si in ziua de paste. Oricum, sa nu se ingrijoreze, ca ne rugam.. sa nu se intarca iarasi in Romania. Si daca tot isi pregatesc bagajelul, poate se gandesc sa se intoarca la radacini.. poate acolo gasesc potol, si medicamentele necesare, si moaca pe deasupra! Smecheria cu "vreau sa muncesc" aproape te lesina, nu alta..
    Stiu sa profite din plin de .. "corectitudinea politica"
    • +9 (11 voturi)    
      Bravo @Inna (Luni, 16 august 2010, 13:39)

      NTatiana [anonim] i-a raspuns lui Inna

      DA, sa se intoarca la radacini ( alea si le gasesc in Kashmir ( la granita dintre Pakistan si India, sa li se verifice codul genetic ...si sa plece in est nu in vest !!! ca in vest trebuie noi sa refacem tot numele rau pe care nu l-au facut peste tot de i-au speriat pe toti investitorii; am intalnit oameni care cu 20-25 de ani in urma au petrecut vacante in Romania pe litoral si le-a placut dar dupa ce au vazut tiganii invadandu-i aici in propria lor tara nu ar mai cumpara o vacanta in Romania nici sa-i pici cu ceara! Asteptati investitori din vestul UE ??? nu-i mai asteptati degeaba, ca nu vor veni, au spus clar , pana nu vom scapa de toti tiganii din Romania nu vor scoate un cent din buzunar sa investeasca intr-un loc unde tiganii prospera!!!( nu ma refer la tiganii care s-au integrat perfect in societatea Romaneasca civilizata si muncesc cinstit, si sunt talentati si studiaza si depun tot efortul sa ne faca un nume bun ...aia puteti sa ii considerati Romani si jos palaria in fata lor! Ma refer la aia de satra care isi afiseaza costumele pe aici dovedind cat sunt de ''out of date''; daca va fi interzisa ''burqa'' pe fetele femeilor musulmane care traiesc in Europa atunci ar trebui sa le interzicem si noi fustele alea lungi si inflorate care arata mai mult precum crinolinele din sec. 19 ...vor sa traiasca in Europa, afirma sus si tare ca iubesc cultura Europeana? atunci sa dovedeasca asta...sa adopte cultura si imbracamintea Europeana!!!daca ''NU'', atunci OUT! GO BACK TO FAR-EAST ASIA !'' and then we'll all be happy and settled!
      • +1 (1 vot)    
        corect! (Luni, 16 august 2010, 23:14)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui NTatiana

        Stiu ca nu suna deloc 'politically corect', dar tiganilor ar trebui sa li se elibereze pasapoarte cu cetatenie romana, dar specificat ca sunt etnie tiganeasca. I-am vazut si aici in UK, au undeva un hogeac spre Hereford, bulangii 'culeg' muierile care dau cu japca peste noapte in BIrmingham. Bine, si maghiarilor le-as oferi aceeasi facilitate, ca se comporta (cel putin unii) la fel.
        Cred ca nu se poate, dar aici, in UK unde sunt, de ce cand completez formulare, sunt intrebat de rasa si etnie?! In cea mai toleranta, credeti-ma (dupa mine) natie din lume? Fiindca nimeni nu spune nimic de pakistanezi si de indieni, desi primii fac mai cu seama trafic de droguri si ceilalti vin cu bani?
        Asa a ajuns si Romania, toti tiganii sau cei care nu au avut alta educatie decat ' mai bine pe-a ma-tii decat pe mama' si alte cugetari celebre se pare ca ca a fost o trambulina!
        Pacat de sangele varsat in decembrie '89, de studentii batuti si arestati in 13-14 iunie (nu vorbesc de cei care inca mai erau in piata. Ci de asa, un entelectual ca fostul meu cumnat, care purta ochelari (poate cineva stie de POl Pot) care venea omeneste de la spitalul Coltea, unde, din nefericire (pentru Cosma-Magureanu-si, cu, voia dumneavoastra, ultimul pe lista care multumea la Radio Romania la 5.30 in 14 iunie - eram de garda in noaptea aceea - insusi mult iubitul si stimatul Ion Iliescu.
        Pacat. Tara e confundata cu tiganii si cu fostul informator Tokes Laslo.
        SA FIM BINE INTELESI, e doar o rabufnire personala, Corneliu Vadim Tudor e o pocitanie securista, un lingau si un prost, dar agresiv. Se lauda cu memorie, dar nu are discernamant. In termeni medcali, s-ar incadra cumva in Asperger's Syndrome. In termeni omenesti, e o javra. In termeni politici - un real pericol!
        SA AUZIM NUMAI DE BINE!
    • +3 (3 voturi)    
      pai da... (Luni, 16 august 2010, 18:40)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Inna

      Problema e ca occidentalii chiar ii cred... si va fi prea tarziu cand vor dori sa ne fi crezut pe noi...Si acum i-ar tine Szarcozy, dar n-are sa le dea de munca.... ;))
  • +1 (1 vot)    
    in ce tara traim?!? (Luni, 16 august 2010, 12:47)

    Laur006 [anonim]

    Rromanu' asta zice ca decat sa revina in Romania mai bine moare, alaturi, pe aceeasi pagina, citesc ca 7 ieseni au incercat sa se sinucida in acest weekend... :-(

    Oare suntem chiar asa de ocupati cu serviciul (cine-l are, corect!) incat sa nu mai vedem lucrurile in mod corect?
  • +7 (7 voturi)    
    Eu sper (Luni, 16 august 2010, 12:56)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Asa sa se si intample! Mult succes tie si celor ca tine! Ca daca nu se intampla asa, ne omorati voi pe noi cu ale voastre: nesimtire, lene, furturi, mirosuri si cate altele
  • +7 (7 voturi)    
    . (Luni, 16 august 2010, 12:59)

    Ivanu [utilizator]

    Pai si cine-i opreste sa dea coltu? :))
  • -6 (10 voturi)    
    romi (Luni, 16 august 2010, 13:00)

    ovidiu [anonim]

    Orice padure are si uscaturi, pentru asta nu merita condamnata o etnie intreaga. Intradevar marea lor greseala(banuiesc ca tine de traditia si obiceiurile lor) este ca nu-si dau copii la scoala.
    Statul francez ar fii trebuit sa gaseasca solutii pentru a integra comunitatea de tigani care este pe teritoriul ei.
    Nu rezolva nimic expulzand romii, acestia vor merge in Spania sau Italia si unii vor reveni dupa un timp inapoi.
    Romii sunt nomazi , ei nu pot fii tinuti cu forta intr-un areal, nu le sta in fire sa stea locului.
    Toata tevatura asta din Franta este politica si se incearca doar obtinerea de puncte electorale, dar dupa maxim un an totul va reveni la normal.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu inteleg (Luni, 16 august 2010, 18:47)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      "Statul francez ar fi trebuit sa gaseasca solutii pentru a integra comunitatea" , dar "ei nu pot fi tinuti cu forta intr-un areal"!! Deci, Ovidiu rRom, explicati- ne ce vreti de fapt! Nici voi nu stiti ce vreti! Bine-ar fi sa vreti in primul rand sa vreti sa vreti sa va spalati! Maxar atat...
      P.S. Maaare traditie, sa nu -ti dai copiii la scoala!
    • +2 (2 voturi)    
      Bai Madalin Voicu (Luni, 16 august 2010, 19:02)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Ovidiu scumpule, dupa stil esti jegul de Madalin Voicu, te-ai deconspirat, unde sunt zilele cand la TV aveai meciuri cu Vadim Tudor pe tema talhariilor facute de tiganii tai si cu tot tupeul tau de tigan de Ferentari te punea la punct, omul venea documentat cu date concrete, cat e de nebun dar macar tine la tara asta.
      Ce sa ne mai ascundem dupa degete, toata politica asta de protejare a minoritatilor de care au profitat si profita in continuare cea mai abjecta minoritate posibila - tiganii -se datoreaza comunitatii internationale a evreilor care prin aceasta protejare fortata vor sa se protejeze de fapt pe ei, iar de cand am intrat in Europa chiar ca nu mai avem nici o sansa de a mai face ceva. Iar evenimentele relatate in media sunt doar o mica parte din ce se intampla in realitate in tarile astea civilizate unde au navalit tiganii. Media in lume este controlata de evrei iar noi nu facem exceptie. Doar pe aceste forumuri se mai poate spune ceva. Dar ce folos...
  • +12 (12 voturi)    
    asa se exprimă si asa trăiesc ei… (Luni, 16 august 2010, 13:01)

    Guelfling [utilizator]

    Tiganii au toată ziua-n gură "să mor eu", "să moară mama", "să moară calu'" Pe noi, cei care punem pret pe viată, ne impresionează, dar ei au un instinct rebel sinucigas greu de înteles pentru oamenii secolelor XX-XXI.
    Am călătorit odată în compartiment – în secolul trecut :)) – cu un cărutzas bătrân cu un picior amputat care timp de două ore neîntrerupt a povestit accidentele înfiorătoare soldate cu tigani si puradei morti si mutilati pe care le-a suferit familia lui unui auditoriu cu ochii cât cepele de uimire oripilată. În cele din urmă, un alt călător îi spune: "păi bine, omule, de ce nu puneti si voi câte un felinar la cărutză, cum cere regulamentul de circulatie?!" (cele mai multe accidente s-au întâmplat noaptea). La care tiganul zice cu un rânjet de mare satisfactie a trebii bine făcute: "nu punem noi felinare…"
    Si dacă moare vreun puradel – asa a vrut Dumnezeu, facem altu'. Dacă vreunu-i mutilat, a vrut Dumnezeu să-l trimitem la cersit etc.
    Mai pot da si alte exemple de genul ăsta…
  • +18 (18 voturi)    
    Ţiganii din spitale (Luni, 16 august 2010, 13:20)

    Dr. Mengele [anonim]

    Ţigan mincinos, pe cine fraiereşti tu aici?. Spitalele de Pediatrie (spitale de copii) sunt permanent colmatate , în proporţie de 80%, de etnia voastră. Bineînţeles că niciunul n-a cotizat vreodată o leţcaie la CAS dar toţi profită de tâmpenia cu alocaţia de plod , dată la toate lipitorile sociale. Ăia care sunteţi cu corectitudinea politică , în loc să plătiţi impozite din care să se facă spitale, şcoli, drumuri, etc. îi ţineţi pe ăştia în cârcă. Enjoy, mânca-ţi-aş.
    • +8 (8 voturi)    
      Ca bine zici....... (Luni, 16 august 2010, 13:47)

      Asa e! [anonim] i-a raspuns lui Dr. Mengele

      Am fost cu copilul la Alexandrescu ca avea o mica problema...l-am lasat in masina, am vazut ce e acolo. am iesit si m-am oprit direct la un spital privat de pe grivitei. Am zis ca nu mai beau bere/ fumez 3 luni dar nu imi las copilul in cloaca aia imputita.

      De ce imputita?De ///!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 16 august 2010, 13:26)

    moa [anonim]

    si cine te opreste?
  • +3 (3 voturi)    
    NU , NU sunt de acord !!! (Luni, 16 august 2010, 13:27)

    NTatiana [anonim]

    Iata varianata mea ( voi inlocui in paranteze anumite cuvinte din cunoscutul hit, deci savurati textul citind cuvintele din paranteze as well): ''To the left ( East, Kashimir, where you came from) / To the left ( East)/ Everything you own in the box to the left ( East)/ In the closet ( Romania) that's my stuff ( our belongins )/ Yes, if I bought it (we paid for everything) , then please don't touch/ And keep talking that mess that's fine/ Could you walk and talk/ At the same/ And it's my name that's on my jag ( our country)/ So go move your bags, let me call you a cab ( reserve tyou tickets for the trains / airplanes)/ Standing in the front yard, telling me ( us)/ How I'm ( we're) such a fool(s) talking 'bout / How I'll never find a man like you ( tzigani) like you / You got me twisted/ You MUST NOT KNOW 'BOUT ME! You MUST NOT KNOW 'BOUT ME!'' ati savurat versurile ???asta e varianta mea... ca daca ii lasam sa traiasca in Franta le facem un favor pe care nu il merita! trebuie sa plece inapoi acasa de unde au venit in Europa cu secole in urma! Noi meritam sa mergem in vacante in Franta, unii din noi sa isi gaseasca un job acolo sau sa ne retragem la varsta pensiei acolo si sa ne facem prieteni acolo si sa fim tratati ca niste oameni decenti si onorabili, nu ca jeguri asa cum ne-au dus tziganii numele in vestul Europei!!! sper ca sunteti de acord 100% cu varianta mea!si daca nu, nu-mi pasa ca stiu ca am dreptate si voi si copiii vostri veti suferi daca nu va place varianta mea!!!
  • +3 (3 voturi)    
    fara (Luni, 16 august 2010, 13:27)

    Bazil [anonim]

    Ciordelius, bine ar fi ca toti rrrrromii sa gandeasca ca tine, asa sanatos.
  • +6 (6 voturi)    
    Tiganii (Luni, 16 august 2010, 13:44)

    Obama [anonim]

    Tupeul e numai una din laturile urite ale caracterului infect al acestei etnii blestemate.
    Ginditi-va putin la un lucru ciudat: in Franta sunt milioane de negri, maghrebieni, musulmani etc., oameni care creeaza o multime de probleme. Citi tigani sunt in Franta comparativ cu negrii si arabii? Numarul lor e infim. Si totusi, francezii care sunt atit de toleranti ii expulzeaza, fiind satui pina peste cap dupa o sedere relativ scurta a tiganilor acolo. Iar francezii de pe margine aplauda jandarmii care evacueaza tiganii. Cit de infecti pot fi aceste fiinte incit sa ii faca pe francezi sa vrea sa scape de ei?
    NU am vazut in Franta nici un negru sau arab cersind. Tigani insa da. Tiganii ar omori-o si pe ma-sa pt citiva leuti. Asta e adevarul. Si francezii sunt oripilati de asemenea creaturi care refuza munca.
  • -3 (5 voturi)    
    solutii simple (Luni, 16 august 2010, 13:50)

    jan de la padure [anonim]

    Rezolvarea problemei tiganilor tine exclusiv de Basescu. Daca ar mai taia lefurile bugetarilor cu alti 25 %, pe cele de la sectorul privat cu 35 %( ca astia se lauda ca muncesc pe rupte), pensiile cu 15 %- s-ar strange un Fond de integrare a tiganilor, administrat de regele Cioaba sau de Bercea Mondialu care ar ajunge pentru un timp. Nu mult. Dezvoltatorii care tot nu-si vand casele si, mai ales, vilele sa doneze tot lui Cioaba fiecare cate 10-15 locuinte pentru etnia tiganeasca, la " Spiru Haret" sa fie admisi in proportie de 200 de tigani la un roman, sa vezi ce sete de cultura i-ar apuca pe toti. Nici n-ar trebui sa se umble la TVA, ca tiganii oricum ciordesc tot ce le cade in mana. In guvernul Boc ar trebui numiti 3-4-5 tigani sadea si poate rezolvam si cu criza. Nu inteleg de unde atata rasism fata de o etnie care da clasa celorlalti. Patriciu ar putea sa bage si el mana la portofel( ca e vorba de fratii lui doar), mai ales ca s-a bagat in tot felul de afaceri proaste. I-a mers cand a furat prima data ahutat de americani, acum cand e pe forte proprii si gandeste cu mecla personala o cam ia in falca. Nici Vantu n-ar trebui sa stea deoparte. E vorba de glasul sangelui in definitiv. Din cat a furat sa dea pentru inceput o treime. Pentru restul de doua treimi, il fac tiganii pe Vantu sa sara intr-un picior. Si Voiculescu are obligatii fata de propria etnie. Sa faca si el acolo o fundatie "Haoleo, manca-ti-as". Uite ce solutii simple avem.
  • +3 (3 voturi)    
    Mori! Mori! (Luni, 16 august 2010, 13:59)

    Bogdan [anonim]

    Sunt versurile unei melodii ale BUG Mafia, despre asta e vorba :P
  • +4 (4 voturi)    
    si tot ei (Luni, 16 august 2010, 14:07)

    oana [anonim]

    eu am impresia ca unii dintre ei s-au intors deja..ca altfel nu imi explic de unde sunt cu sutele in toate parcarile din Bucuresti, fie ca te duci la spital, magazin sau chiar acasa. Efectiv ti-e frica sa lasi masina fara sa ii dai ceva ca altfel o gasesti pe butuci. De ce nu face nimeni un articol/ emisiune/ stire despre acest subiect, poate se sesizeaza si politia in adevaratul sens?
    • +4 (6 voturi)    
      Ca gandacii (Luni, 16 august 2010, 14:20)

      un extrmist scarbit [anonim] i-a raspuns lui oana

      Sunt multi, draga Oana, ca se inmultesc mai abitir ca gandacii. Aveam pe vremuri un coleg care imi zicea - vezi un puradel pe strada? - ia-i de picioare si da-l cu capul de bordura. daca nu faci tu asta acum, o sa-ti faca el asta maine..,
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Marţi, 17 august 2010, 9:28)

      kata70 [utilizator] i-a raspuns lui oana

      ..cind s-a mai autosesizat politia????? da-mi un singur exemplu!!! vorbesc de "evenimentele" sociale, ceea ce ne deranjeaza...detaliile...tiganii cu manele, tiganii cu gratare in fata blocului, tiganii zgomotosi si nesimtiti si nespalati...tiganii din piete....tiganii din ratb...tiganii cersetori...tiganii hoti..tiganii vandali...
  • +7 (7 voturi)    
    Asa zic si eu (Luni, 16 august 2010, 14:16)

    un extremist scabit [anonim]

    Gand la gand cu bucurie! Mai bine sa muriti decat sa va intoarceti.
  • -1 (5 voturi)    
    Uite ce-a facut din voi foamea si frica (Luni, 16 august 2010, 15:44)

    Ali-Baba [anonim]

    Acum ca tiganii sunt o problema continua asa e.

    Ca sunt o enigma publica si niciun program social nu li se potriveste e frustrant. Asa e.

    Ca traiesc in triburi si clanuri si si-au dezvoltat mai de curand (cateva zeci de ani adica) comportamente de crima organizata din pacate asa e.

    Dar sa le doresti exterminarea e dovada de primitivism mai mare decat al lor. E de la foame si frica.
    ///

    Pa
  • +3 (3 voturi)    
    Pai atunci mori.....c-ai trait degeaba.....mori! (Luni, 16 august 2010, 16:14)

    Kiperiu [anonim]

    Cand o sa se duca pacla de pe ochii celor care plang de mila TIGANILOR?
    Cine ii discrimineaza pe tigani in Romania? Cin ii impiedica sa munceasca? Cin ii obliga sa-si toace banii aia putini pe tigari si bautura. Mergeti in "cartierele defavorizate", la sfarsit de saptamana si o sa auziti cum urla manelele din scule performante furate din vest, cum sfaraie gratarele si cum curg berea, vinul si taria pe gatlejurile ragusite ale "disicriminatilor" care isi poarta ostentativ lanturile, bratarile si ghiulurile de aur asortate la ranjetul "aurit".
    ii obliga cineva sa toace banii pe deplasari cu taxiul, pe tigari? Pe telefoane mobile, plasme, dvd playere? Cine ii tine la marginea societatii? De ce sa se aloce fonduri speciale pentru tigani? De ce tiganii, cand pleaca din Romania se aduna in tabere ilegle? De ce tiganii nu cauta de lucru si nu isi inchiriaza locuinte asa cum procedeaza romanii care pleca din tara pentru ca Romania nu le poate asigura nivelul de trai dorit. De ce nu exista tabere ilegale de romani? de indieni? de iranieni, de irakieni de pakistanezi, de filipinezi? De ce exista numai tabere ilegale de tigani? De ce trebuie clase speciale pentru tigani? De ce le trebuie acordata lor atentie in plus fata de restul lumii, de ce trebuie programe speciale de integrare? De ce? Pentru ca tot felul de ONG-uri sa acceseze fonduri pe care sa le poata cheltui dupa bunul plac si strict in interes personal. Tiganii nu vor sa se integreze, pentru ca una e sa traiesti in mijlocul societatii sa-ti platesti taxele si impozitele, facturile la energie electrica, apa, gaze si salubritate, chiria sau ratele la banca, sa mergi la munca in fiecare zi si alta e sa stai in "zona defavorizata" si sa furi curent, sa nu platesti apa, sa nu platesti salubritate si nici chirie pentru ca de ce sa platesti si sa traiesti din furt, cersetorie, contrabanda, prostitutie, trafic de carne vie etc. Sub atenta supraveghere si grija a clanurilor mafiote care mituiesc in stanga si in dreapta.
  • +2 (2 voturi)    
    Astia sunt tiganii! (Luni, 16 august 2010, 16:20)

    constantin [anonim]

    In Romania lui Gheorghiu Dej, adica pana prin 64, tiganilor le era frica de militie, erau cat de cat tinuti in mana. Cand sistemul comunist a inceput sa devina corupt, adica pe la sfarsitul anilor 70, si-au pus aurul la bataie si prin anii 80 au inceput deja sa iasa din tara (atunci cand un intelectual ca sa poata iesi in occident trebuia fie sa fie informator fie sa aiba mari relatii). Chiar si asa corupt cum devenise sistemul comunist prin anii 80, se luau niste masuri neoficiale impotriva tiganilor care se angajau doar ca sa primeasca o adeverinta de la intreprindere si apoi dispareau - exista o recomandare sa se evite angajarea tiganilor si cum sa fie recunoscuti dupa semnalmente (!) Prin 90 vorbeam cu un tigan din Recas, localitate din care tiganii de cativa ani mergeau la Lyon in Franta. Plecau cu tot fameleonul, prima miscare acolo era plasarea puradeilor la cersit, tot orasul era sectorizat de mafia tiganeasca romana iar tampitii de francezi erau amuzati si le dadeau bani (zicea tiganul: "sunt buni la suflet frantujii!"), au trebuit sa treaca 25 de ani ca sa se trezeasca francezii... Dupa 1995, dupa ce a aparut Legea 112 cu cumpararea caselor nationalizate, tiganii au dat lovitura. In Timisoara cumparau cate un apartament (chiar si la demisol) intr-o casa veche in zona centrala si apoi incepeau sa terorizeze restul proprietarilor sa le vanda apartamentele, le ofereau la inceput ceva in alta parte iar in final, datorita metodelor ordinare la care recurgeau (scandaluri, puradeii se c...u in fata usii, le aruncau pisici moarte pe geam, etc) proprietarii le vindeau pe nimic apartamentele. Si asa zona centrala si semicentrala timisoreana a devenit a tiganilor, politia, justitia si primaria fiind corupte nu le-au facut nimica, decat niste amenzi de forma. Stiti ce ziceau tiganii (apropo de apartamentele din casele vechi nationalizate in care se stie cine stateau in 1990: activistii si securistii)? "Gata cu burghezia rosie, acum este randul nostru!"
  • +3 (3 voturi)    
    caz concret (Luni, 16 august 2010, 16:53)

    Gheorghe Mija [anonim]

    In fata Parcului Carol, Intr-o casa retrocedata(proprietarul se pare ca nu este in tara), si inchisa in vederea vanzarii, dupa 2 luni au navalit tiganii si s-au instalat, folosind, utilitaile pe care bineinteles nu le platesc (unde arunca oare gunoaiele?). Mandatarul nu are cum sa-i scoata, acum s-au aciuit acolo vreo 20 - 30 de indivizi, copii de la 2-3 ani, fete insarcinate, etc. Treceti pe acolo sa vedeti promiscuitatea acelui colt, in fata prcului unde vin delegatile straine sa depuna coroane la Mormantul Soldatului Necunoscut. Ce parere aveti
    georgel
  • +3 (3 voturi)    
    Adevaratul parazit (Luni, 16 august 2010, 17:25)

    nae [anonim]

    Etnia asta, ca o adevarata lipitoare se gudura pe langa cei cu spirit tolerant. Cum romanul este recunoscut ca cel mai tolerant individ de pe planeta, tiganul a gasit de cuviinta sa se pripaseasca pe langa el. Si s-a pripasit, s-a pripasit si s-a tot pripasit pana cand s-au inmultit in asa fel ca sunt greu de controlat. Etnie needucabila in intelesul modern (nu al lor, fiindca ei se considera educati) si-a intins tentaculele si si-a raspandit modul de a fi si in randul romanilor. Vedeti vocabularul de mahala pe care un tanar roman daca nu-l foloseste, nu este "trendy". Cuvintele porno sunt pe buzele baietilor si fetelor de romani, fara sa se rusineze. Am decazut....
  • +2 (2 voturi)    
    venirea tiganilor (Luni, 16 august 2010, 17:32)

    vasile [anonim]

    aduceti tiganii acasa ca noi ne ocupam de prabusirea avioanelor
  • +2 (2 voturi)    
    daca te intorci mor eu (Luni, 16 august 2010, 18:21)

    piranda [anonim]

    mai bine stai acolo sa moara de necaz rom-anii
    aici trebuie sa nu furi,sa nu cersesti si pe deasupra sa si muncesti.
  • +3 (3 voturi)    
    denumire corecta (Luni, 16 august 2010, 21:21)

    maryus999 [utilizator]

    nu shtiu daca ati observat :) cred ca este primul articol in care sunt numiti tigani ... incepe sa dispara denumirea nefireasca de " rromi" asta este un pas spre normalitate ...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu va intoarceti tigani (Luni, 16 august 2010, 22:00)

    delush [anonim]

    Aruncati pasapoartele,buletinele. Spuneti ca sunteti francezi si n-au ce sa va faca. Sunt obligati sa va tina in Franta. Balmajiti cateva cuvinte in franceza tiganeasca si gata i-ati dat pe spate, fi-le-ar mama lor a dracu ca va luau apararea cand a zis un ministru de externe ca ar trebui sa va deportam in Egipt.
  • +1 (1 vot)    
    Doamne ajuta sa nu se intoarca (Luni, 16 august 2010, 23:30)

    axel [anonim]

    Daca se intorc astia se inmultesc furturile si parcangii ambulanti
  • +1 (3 voturi)    
    VA SCRIU DIN MONTPELLIER (Luni, 16 august 2010, 23:42)

    Lucian [anonim]

    Va scriu chiar acum din Montpellier,Franta.Am gasit aici o societate bazata pe educatie si respect,exact cum a fost si la noi inainte ca o serie de evenimente neplacute,cum ar fi comunismul si recent distrugerea sistemului de invatamant si promovarea prostiei in mass media.Cu cateva zile in urma am incercat sa agat o fata, ca orice turist in cautare de distractii.Totul a mers bine pana cand i-am dezvaluit nationalitatea mea.O alta inamplare a avut loc azi cand doi rromi mi-au cerut bani pe motiv ca ar fi surdo-muti,insa au devenit vorbareti cand i-am izonit in romana.In concluzie multi rromi,dar si romani fac o imagine proasta Romaniei,insa si mai multi se adapteaza la noua societate si muncesc din greu pentru o noua viata.Insa guvernul nostru este ocupat sa plateasca sute de mii de EURO pe frunze idioate,sa isi bage banii romanilor in buzunar si este indiferent la imaginea Romaniei pe care o poate imbunatatii si pentru a diferentia rromii,o problema europeana,de romani,problema noastra.In legatura cu solutia luata de francezi cu privire la rromi:situatiile extreme cer masuri extreme.Astept cu nerabdare sa ma intorc in RO si sa incerc sa schimb ceva.Numai bine!
    • 0 (0 voturi)    
      ..interesant (Marţi, 17 august 2010, 9:23)

      kata1970 [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      ...cauta-ma, in caz ca te mai intorci cu aceleasi ginduri..
      • 0 (0 voturi)    
        salut (Joi, 19 august 2010, 23:51)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui kata1970

        poti sa ma gasesti la petculucian91@yahoo.com
  • -1 (1 vot)    
    Unitate! (Marţi, 17 august 2010, 9:40)

    PAUL [anonim]

    Uite un subiect pe care romano-web-nautii sunt in acord in proportie de 99%. Asta infirma sperantele prezidentiale de manelizare, si poate mai misca ceva prin prin Ministerul de Interne.
  • +1 (1 vot)    
    Plecati din Romania !!!!!! (Marţi, 17 august 2010, 13:32)

    florin.f [utilizator]

    Tiganii ar trebui incurajati sa gandeasca la fel ca cel din Franta.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Hot News! (Marţi, 17 august 2010, 15:55)

    karenina [anonim]

    Atat pentru articol cat mai ales pentru faptul ca in sfarsit ati publicat denumirea corecta a acestei etnii.
    Va multumesc.
    Cu toata stima domnilor.
  • 0 (0 voturi)    
    tzigan (Marţi, 17 august 2010, 16:20)

    fabregas [anonim]

    Ar trebui fortat sa se intoarca.........dar daca nu se tine de cuvant???
  • 0 (0 voturi)    
    o singura solutie (Marţi, 17 august 2010, 16:20)

    serju [anonim]

    Trebuie sa evoluam pe toate planurile, si mai ales pe plan fizic (de exemplu sa facem toti karate sau orice alt sport de aparare si daca e nevoie...) sa spunem stop ilegalitatilor si sa nu stam indiferenti daca vrem sa se schimbe ceva in tara noastra draga.
    Tiganii fac ce fac in tara noastra pentru ca ii lasam.
    Tot ce facem acum e sa ne plangem ca niste babe.
    Trebuie sa inceapa lupta :))))impotriva tziganilor sa ii alungam din nou din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    ce mi place (Marţi, 17 august 2010, 23:06)

    mihai po [anonim]

    pana acum ne ziceau europenii astia ca nu suntem in stare sa integram tiganii, acum ii trimit inapoi
    antonescu ii integrase, pacat ca nu l au lasat
  • 0 (0 voturi)    
    Mare dreptate are tipul... (Miercuri, 18 august 2010, 13:28)

    Pantera Roz [utilizator]

    Da,si eu sunt de parere ca mai bine mori,decat sa te intorci.Si asa sunteti inca prea multi pe aici.
  • 0 (0 voturi)    
    retourn the gipsy (Sâmbătă, 21 august 2010, 11:48)

    remusdacicus [anonim]

    eu zic ,sa nu va intoarceti in romania.cel mai bine ar fi sa va intoarceti in india de unde a-ti venit.cred ca acolo a-ti in elementul vostru