UPDATE Protest in fata sediului Credit Europe Bank din Brasov de unde au disparut peste 1 milion lei * Banca anunta ca va restitui toti banii furati

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 august 2010, 10:10 Actualitate | Esenţial


 documente
(12 Aug 2010) DOC, 29KB
Cateva zeci de oameni au protestat joi dimineata in fata sediului filialei Credit Europe Bank din Brasov de unde au disparut peste 1 milion lei, transmit televiziunile de stiri. Oamanii au declarat ca se tem sa nu ramana si ei fara bani din conturi. Pana in acest moment, 16 persoane au reclamat ca li s-au furat bani din conturi. Banca a anuntat ca a inceput sa restituie banii clientilor si ca va inapoia toate sumele furate.

Iata comunicatul bancii:

"Comunicam tuturor clientilor Sucursalei Credit Europe Bank Brasov, din Bd. M. Kogalniceanu Nr 19, care au constatat efecturea unor tranzactii neautorizate pe conturile lor, ca banca va restitui acestora toate sumele de bani pentru care sunt identificate documente justificative.
 
Deoarece tipologia operatiunilor este diferita, banca a demarat o cercetare interna si pe masura ce tranzactiile efectuate fara acordul clientilor sunt confirmate cu documente, se vor restitui fara intarziere sumele de bani datorate.
In acest sens precizam ca au fost facute primele restituiri de bani si in cursul zilei de astazi vom continua platile catre clientii ale caror sesizari au fost verificate.

Mentionam ca banca isi asuma responsabilitatea restituirii sumelor revendicate si dispune de lichiditatile necesare onorarii acestor plati".

Miercuri, mai multe persoane care aveau depozite la o sucursala Credit Europe Bank din Brasov au reclamat ca le-au fost golite conturile, in care se aflau sume mari de bani.

IPJ Brasov a declarat ca Politia a fost sesizata in 5 august de catre reprezentantii sucursalei bancare cu privire la faptul ca s-au retras in mod ilegal sume de bani din conturile unor clienti.

Pana in prezent, politistii au cinci suspecti in acest caz: o persoana din conducerea sucursalei, trei operatori ghiseu si un casier, care sunt cercetati in stare de libertate, pentru fals informatic si frauda informatica.

Credit Europe Bank a anuntat miercuri ca a declansat o ancheta interna pe 30 iulie, in urma unor plangeri, iar pe data de 5 august a sesizat Parchetul.

Protectia Consumatorilor Brasov a aplicat bancii o sanctiune de 50.000 si a dispus ca in timp de 15 zile sa restituie clientilor banii.

De asemenea, banca va mai fi amendata cu cate 50.000 pentru fiecare sesizare facuta de catre clienti in legatura cu disparitia banilor din conturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5874 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    toti pagubitii sa faca sesizari (Joi, 12 august 2010, 10:16)

    cristi_an [utilizator]

    omul munceste o viata sa stranga niste bani si ii depunde undeva unde CICA e sigur.. daca banca nu este in stare sa angajeze profesionisti, atunci sa plateasca! sau poate chiar "profesionisti" a si angajat..experti in furturi
  • -13 (25 voturi)    
    Brasov,Orasul de vis a la EVZ (Joi, 12 august 2010, 10:17)

    constanteanu [anonim]

    EVZ,ziarul cel mai de kk din RO a scos Brasovul ca "Oras de vis".Inca odata Brasovul ne arata ca este un oras de cosmar .Crime in plina strada,reglari de conturi in Centrul orasului,Jafuri in plina zi si oameni " de vis:" din Brasov care jefuisc cu nerusinare niste amariti.Asta este Brasovul si ardealul in general!
    • +6 (16 voturi)    
      Bravo (Joi, 12 august 2010, 10:33)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui constanteanu

      Ai tras concluzia corecta. Probabil de la inaltimea celor 2 neuroni ai tai lucrurile se vad altfel. Invata sa scrii si ne auzim dupa.
    • 0 (12 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 12 august 2010, 10:42)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      un prieten din targu mures imi zicea ca in brasov e rau de tot cu criminalitatea, dar nu l-am crezut. Dupa ce am vazut in ultima vreme la televizor si pe internet, tind sa iti ii dau dreptate.
      • +3 (3 voturi)    
        :-D (Joi, 12 august 2010, 13:53)

        msk [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        ... da fratele meu ... asa se trag concluziile - de la TV si de pe Internet :-( ... vai de noi daca trebuie sa luam pensie de la voi ....
    • +1 (7 voturi)    
      Vis sau cosmar (Joi, 12 august 2010, 10:55)

      gica [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Uite ca Brasovul chiar si asa a iesit orasul de vis, in timp ce Constanta cu un potential asemanator Brasovului a fost departe de podium.
      Dar daca tu crezi ca prin comentariul tau faci vre-un serviciu orasului tau, atunci continua.Dar impresia mea este ca prin comentariul tau nu faci decat sa intaresti convingerea ca din nefericire Constanta nu merita un locul pe podium.

      Cu respect
      Gica
    • 0 (8 voturi)    
      Ramaneti voi cu mazare leguma fiarta al vostru (Joi, 12 august 2010, 11:26)

      dan [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Da, Brasovul e un oras frumos si Ardealul e o zona mult mai civilizata decat altele . Oftica-te.
      • -1 (1 vot)    
        NU! Mai bine cu Aristotel si Ghise! Mari personali (Joi, 12 august 2010, 15:21)

        constanteanu [anonim] i-a raspuns lui dan

        Mazare e pe duca.A pacalit lumea ca toti romanii care ne-au condus pina acum.Insa nu putem uita cu cine a votat ardealul in 2000 si am fost obligati noi restul sa votam cu Iliescu ca sa nu iasa Vadim.Inca odata,asta e ardealul ! Cel mai de kk din Romania!
  • +11 (17 voturi)    
    Romani (Joi, 12 august 2010, 10:19)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Si care este motivul pentru care acesti oameni protesteaza? Banii inteleg ca vor fi restituiti de banca, probabil sunt si asigurati. Care este motivul protestului? Lumea munceste la ora asta, sau macar sta la birou pe site-urile de stiri, nu protesteaza.
    • +13 (13 voturi)    
      Motive (Joi, 12 august 2010, 12:10)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      1. Oamenii si-au luat concediu si nu aveau unde sa mearga.
      2. Sunt si cativa pagubiti Caritas care au auzit ca se dau banii inapoi.
      3. Cei din spate de fapt vor sa faca un OP dar nu pot intra de multime, asa ca protesteaza si ei putin.
      4. Sunt si doua babe surde care au inteles ca da PSDeu mici si bere.

      :)
  • +5 (9 voturi)    
    ?! (Joi, 12 august 2010, 10:23)

    Bulan [utilizator]

    De ce nu scrieti ca s-au rambursat deja si primele sume catre pagubiti?!?
    http://www.mediafax.ro/social/credit-europe-bank-a-restituit-primele-sume-clientilor-pagubiti-din-brasov-6858448/
  • +8 (8 voturi)    
    Bineinteles ca banca tb sa restituie banii !! (Joi, 12 august 2010, 10:31)

    Banker [anonim]

    Oamenii au depus banii la Banca respectiva si nu i-au incredintat functionarei care i-a furat. Asadar banca trebuie sa restituie banii disparuti din conturi datorita fraudei angajatilor proprii si abia apoi banca se poate indrepta impotriva angajatilor pt recuperarea prejudiciului .
  • +11 (13 voturi)    
    Nu mai dezinformati (Joi, 12 august 2010, 10:38)

    John Doe [anonim]

    Vad intrarea in banca. Nu sunt mai multi de 30 oameni din care 10 sunt ziaristi. Se sta frumos si civilizat la coada.
    P.S. Sunt 100% alaturi de pagubiti, dar stiri pompieristice nu ajuta pe nimeni.
  • +6 (8 voturi)    
    Protest ? (Joi, 12 august 2010, 10:41)

    gica [anonim]

    Nu protesteaza nimeni, din potriva sunt vre-o 150 de pensionari care stau ordonati la coada si sunt hartuiti de mai toate televiziunile.
    Chiar am vazut pesionari iesind zimbind din banca.

    Gica
  • +4 (12 voturi)    
    invatatura de minte pentru toate bancile din .ro (Joi, 12 august 2010, 11:01)

    mihia [anonim]

    "vom continua platile catre clientii"

    mentalitate balcanica si de la inaltime... De obicei ai de platit ceva cand cel spre care faci plata ti-a prestat un serviciu. Ce serviciu vau prestat voua clienti? Mai bine o ziceati pe sleau ca restituiti bani furati.

    Sper sa va duceti pe apa sambetei, sa isi scoata toata lumea banii de la voi si sa fie invatatura de minte pentru toate bancile din Romania sa fie mai atente. Si nu se ajungea aici daca dadeati oameni instat inca de acum doua saptamani bani inapoi. Daca am pierdut o afecere importanta din cauza voastra? Daca bunica a facut infarct cand a vazut ca banii nu mai ii sunt in cont?
  • -2 (8 voturi)    
    Cititi mai bine (Joi, 12 august 2010, 11:19)

    Daniel [anonim]

    "... tranzactiile efectuate fara acordul clientilor sunt confirmate cu documente..."

    Nu o sa fie chiar asa de usor sa vada banii inapoi
    • -3 (3 voturi)    
      Exact (Joi, 12 august 2010, 11:30)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Asta remarcasem si eu. Cum adica sa fie confirmate cu documente? De unde sa faca rost pagubitii de documentele pe baza carora escroaca a scos banii?
      • +4 (4 voturi)    
        offf..greu (Joi, 12 august 2010, 12:20)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Andu

        Ce naiba va tot dati cu presupusul!
        Toate operatiunile executate in sistemul de corebanking au un backlog si se poate observa cine a facut si ce a facut!
        Probabil li se vor cere documentele care sa ateste sumele depuse in conturile respective(cu toate ca si aceste inregistrari se gasesc in sistemul informatic)
        • -1 (1 vot)    
          Sigur (Joi, 12 august 2010, 16:03)

          Andu [anonim] i-a raspuns lui Bulan

          Banuiesc ca tu ai toate chitantele stranse intr-o punga si te poti duce cu ele la banca sa le arati cand si cati bani ai depus. Iar daca ai depus, asta nu inseamna ca nu i-ai retras ulterior.
          Deci, ca sa inteleg eu mai bine domnule bancher, daca ei nu mai au documentele prin care au depus banii (poate unii au facut contul de multi ani), gata, pa pa banii, nu?
          Toti sunt destepti in tara asta.
          • +1 (1 vot)    
            ? (Joi, 12 august 2010, 16:09)

            Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Andu

            Doi si treci la loc!
            Mai citeste odata ce am scris!
            Dupa rationamentul tau nici buletinul nu ar trebui sa-l prezinti la banca nu?!
            Am scris mai sus ca respectivele operatiuni sunt oricum SALVATE si in sistemul informatic!
            Ce va mai place sa va bagati ca musc...in lapte!
            • 0 (0 voturi)    
              Reciteste ce ai scris (Joi, 12 august 2010, 16:42)

              Andu [anonim] i-a raspuns lui Bulan

              "Probabil li se vor cere documentele care sa ateste sumele depuse in conturile respective", mai departe nu mai conteaza ce ai scris, eventual nu mai gandi ambele posibilitati.

              Si sa stii ca nu imi cere nimeni buletinul la banca, chiar niciodata, fie ca depun sau scot bani.

              Banca e ING pentru cei care inca mai taie chitante cu rigla.
              • 0 (0 voturi)    
                Probabil... (Joi, 12 august 2010, 17:07)

                Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Andu

                Tie iti scaneaza retina la ING!
                Spune-mi si mie contul tau sa ma duc sa ridic niste bani daca tot sunt baieti buni si nu cer nicun act de indentificare.
                Este usor sa scoti din context doar ceea ce iti convine!
                • 0 (0 voturi)    
                  Hai sa o lasam asa (Joi, 12 august 2010, 17:59)

                  Andu [anonim] i-a raspuns lui Bulan

                  Totusi, suntem pe un site de stiri si aici sunt comentarii nu jigniri.

                  Pana la urma conteaza ca oamenii aia sa-si recupereze banii si atat, nimic mai mult.

                  Cei de la ING au multimat si iti operezi tu conturile, de aceea nu iti cer niciun act de identitate. Daca te duci insa la unul din putinele sedii care au casierie iti va fi solicitat buletinul evident. Poate ca o administrare personala a conturilor ar fi fost mai binevenita in cazul lor.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Uite.. (Vineri, 13 august 2010, 9:22)

                    Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Andu

                    Ce faci in acest caz de exemplu:
                    Cinteză spune că situa­ţia este mai delicată în cazul cli­en­ţilor care au colaborat cu direc­toarea şi nu au documente care să ateste depunerea banilor. "Probleme vor fi cu cei care au venit, au lăsat banii şi nu au nicio dovadă că au depus sumele. Pentru cei care au depus bani la casierie şi au chitanţă, banca trebuie să îşi asume în totalitate responsabilitatea. Pentru ceilalţi, deja responsabilitatea este în primul rând a lor."!
                    A cui este vina aici de exemplu?
                    http://www.zf.ro/eveniment/cum-au-reusit-angajatii-credit-europe-bank-sa-ia-bani-din-conturile-clientilor-6868093
  • -1 (1 vot)    
    doar operatiunile confirmate cu documente (Joi, 12 august 2010, 12:24)

    lungu bogdan [anonim]

    in comunicat scrie: "pe masura ce operatiunile vor fi confirmate cu documente vom returna banii". si daca furturile nu sunt cofirmate cu documente clientii nu-si vor vedea niciodata banii?
  • +1 (1 vot)    
    Of... (Joi, 12 august 2010, 12:24)

    mike [anonim]

    ...Ce ne mai place sa ne dam cu parerea....... Mai ales la ce nu ne picepem........ Narav vechi al romanului....... Unde esti tu Marin Preda...? Sa-i intrebi pe acesti a g a r i c i prin vocea lui Moromete: "Pe ce te bazezi...?" In Romania cam toate sunt de calitate indoielnica... De ce ar face presa exceptie...?
  • +4 (4 voturi)    
    documentele sunt false (Joi, 12 august 2010, 12:28)

    bancher [anonim]

    Daca acele documente nu au semnatura clientilor bancii pe ele, sunt vax-albina. Si nici nu are cum sa fie asa, pt ca nu clientii au ordonat scoaterea banilor din cont.
    Asa ca banca e buna de plata. Cum se va deconta ea cu angajatii care au organizat frauda, e problema ei; dar acum tr sa restituie banii.
  • +5 (5 voturi)    
    fara panica (Joi, 12 august 2010, 13:09)

    adina [anonim]

    Peste tot, in orice domeniu exista hoti care, mai devreme sau mai tarziu sunt identificati. Nu cred ca este corect sa extrapolam si sa invinovatim intreaga institutie din cauza fraudei unor angajati. Sa retinem ca nu institutia a recurs la practici frauduloase in relatia cu cei pagubiti ci un salariat. Este adevarat ca aceasta va raspunde pentru fapta prepusului. Cred ca ar fi normal sa se astepte termenul legal astfel incat banca sa poate cerceta fapta. Este adevarat ca multa agitatie poate provoca un rau mai mare institutiei. Este de retinut ca acea sucursala nu detine in tezaur toti banii pentru a ii inapoia la simpla cerere a deponentului. Chiar si in cazul unui depozit, clientul are obligatia, stipulata in contract de a anunta cu 2 zile inainte intentia de a ridica banii depusi, tocmai pentru ca sucursala sa se poata alimenta cu sumele necesare.
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte corect! (Joi, 12 august 2010, 13:19)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui adina

      Bine spus Adina!
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Joi, 12 august 2010, 13:48)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        Se vede ca Adina lucreaza la banca
        • 0 (0 voturi)    
          morcovu leguma mare... (Vineri, 13 august 2010, 10:50)

          Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

          daca da astia chix da si altii ca sunt legati de gat toti... cu mainile legate de noi... au mai fost si or sa mai fie probleme cu banca asta mereu... pentru ca au ramas doar loazele cu pile, restul au plecat de vreo 10 luni, s-au au fost dati afara...
  • 0 (2 voturi)    
    ha ha ha ha (Joi, 12 august 2010, 15:14)

    gimini [utilizator]

    I-a batut Dumnezeu pe bietii turci dupa ce au amagit romancele cu Card Avantaj. Dobanzi de 66% dupa prima zi de intarziere! :)))) Ei, acum sa-i vad, cand vor veni zeci de mii de oameni sa-si retraga banii de la ei :)))
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Joi, 12 august 2010, 16:04)

      ANdu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Cunosc cateva persoane care platesc la cardul minune rate airea.
    • +1 (3 voturi)    
      card avantaj (Joi, 12 august 2010, 17:29)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui gimini

      66%???...presupun ca e o suma pusa la misto. Am card avantaj din 2005, sunt mai mult decat multumita de el. Este singurul card pe care l-am pastrat de-a lungul timpului si nu as renunta la el sub nici o forma. In 5 ani o singura data am platit dobanda (si nu 66%..nici pe departe) pentru ca nu am depus la timp. Hai sa nu invinovatim banca pentru orice prostie personala. Daca cei care au un card de credit nu stiu sa-si gestioneze cheltuielile si veniturile astfel incat sa alimenteze cand si cum trebuie, sa-si inchida cardul nu sa bata campii.
      • 0 (0 voturi)    
        esti angajata Credit Europe? :) (Vineri, 13 august 2010, 10:14)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui Alina

        Dobanda la card e vreo 28%, dar daca intarzii se aplica o "dobanda penalizatoare" de (daca tin bine minte) 37%. Fufele ce intelegeau de aici? "Lasa draga, e cu numai 9% in plus". Beeeeep! Raspuns gresit! Dobanda de 37 se adauga peste cea de 28! Bine, nu scria nicaieri explicit treaba asta. Deci 37 + 28 cat face? ... Aaa... 65%? :)))) V-au ajuns blestemele pitipoancelor, baaaaaaah!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu sunt angajata ;-)) (Vineri, 13 august 2010, 11:33)

          alina [anonim] i-a raspuns lui gimini

          doar ca imi urmaresc eu platile facute cu cardul, si am grija sa depun ratele integral si la timp.....in stilul asta nu ai surprize neplacute ci chiar un card foarte util. Acuma nu neg ca sunt persoane care au depus doar minimul de plata (5%) si apoi s-au intrebat de ce platesc dobanda. CITITI CU ATENTIE CONDITIILE. CE NU INTELEGETI INTREBATI.
  • 0 (0 voturi)    
    TIPIC ROMANESC (Vineri, 13 august 2010, 12:24)

    john [anonim]

    cand banca a realizat ca s-a furat din conturi, trebuia inlocuit imediat tot personalul de la acea agentie, creditati banii inapoi in conturi in secunda urmatoare si nu se mai ajungea la circul asta,

    oamenii capatau incredere in banca uite ce profesionalisti: ai o problema se rezolva in secunda urmatoare, dar NU, banca voia sa ii tina probabil vreun an doi apoi gandeau ei sa le dea banii inapoi si s-au ales acum cu o imagine pe care o merita, de banca ratata condusa de incompetenti!!!

    care-i urmatorul?