Boc ameninta: Daca Senatul nu voteaza Legea Educatiei, voi promova ordonanta privind descentralizarea in invatamant

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 21:13 Actualitate | Esenţial


Guvernul va promova o ordonanta de urgenta privind descentralizarea in invatamant, daca Senatul nu va adopta forma finala a Legii Educatiei, promovate de Executiv, a declarat premierul Emil Boc. "Daca se amana in Senat adoptarea formei finale a Legii Educatiei Nationale, nu voi avea nicio ezitare sa promovez prin OUG partea care tine de descentralizarea din domeniul educatiei, pentru ca nu putem amana acest proces atat de necesar si reformei sistemului educational si, repet, intaririi autoritatilor locale din perspectiva adoptarii la actul educational eficient si pragmatic", a afirmat Boc.

Deputatii au adoptat in luna mai Legea Educatiei, dupa trei zile de dezbateri, printre cele mai importante amendamente numarandu-se instituirea invatamantului liceal de trei ani si predarea Istoriei si Geografiei Romaniei in limba materna. Senatul este for decizional in cazul acestei legi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3155 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    cine legifereaza in tara asta? (Miercuri, 11 august 2010, 21:34)

    monik [anonim]

    Am o intrebare pentru domnul profesor de drept constitutional Emil Boc? Cine legifereaza, Guvernul sau Parlamentul?
    De cand ameninta Guvernul in halul asta cu schimbarea legilor tarii? Despotic si anti-democratic.
    • +14 (16 voturi)    
      chiar asa (Miercuri, 11 august 2010, 22:41)

      ady [anonim] i-a raspuns lui monik

      nu este despotic si nici anti-democratic..sunt urgente pe care prea distinsii nostri lenesi parlamentari le intarzie
      • -6 (8 voturi)    
        DESCENTRALIZARE=PROMOVAREA MAFIEI LOCALE (Joi, 12 august 2010, 8:04)

        cris [anonim] i-a raspuns lui ady

        Descentralizare este similara cu promovarea mafiei locale in locul celei centrale.
        Gardieieni=politie comunitara.
        Primul pas spre autonomia tinutului secuiesc si epurarea etnica promivata de unguri.
        Romani majoriraei in Romania au ajuns o tara la mana UDMR-ului si a tiganilor ce voteaza pt 2 kile de zahar si unul de ulei.
        Trist dar adevarat, din punctul asta de vedere si a multor alterea am ajuns sa regret dictatura lui CEAUSESCU. Decat sa vad tara pe mana ungurilor mai bine sa o vad pe mana comunistilor.
        Romania si-a castigat independenta in 1877 datorita RUSIEI tariste si a fost ciuntita de RUSIA comunista.
        • +2 (4 voturi)    
          bati campii.. (Joi, 12 august 2010, 10:40)

          hash [anonim] i-a raspuns lui cris

          .. cu gratie..
      • -1 (3 voturi)    
        Pe cand... (Joi, 12 august 2010, 12:13)

        Iario [anonim] i-a raspuns lui ady

        descentralizarea guvernului... si Boc sa dea ordonante de urgenta doar pentru banii din buzunarul lui!
    • +14 (16 voturi)    
      da. (Miercuri, 11 august 2010, 22:51)

      dakota [anonim] i-a raspuns lui monik

      Hai sa nu exageram!
      Nu sunt pro-Boc dar si senatorilor si deputailor la noi le ia un an sa faca o amarata de lege!! Probabil daca era o lege care le era cumva in prorpiul interes , maine era gata.! dar invatamant........putin le pasa....Totul in romania trebuie descentralizat!
    • +7 (9 voturi)    
      Omul vrea repede legea votata. (Miercuri, 11 august 2010, 23:02)

      needucat [anonim] i-a raspuns lui monik

      Tie ce ti-e greu sa intelegi ca nu prea vad sensul comentariului tau. Daca legea sta 6 luni cum are de gand presedintele de o zi si cel mai cunoscut luptator impotriva flacarii violet.
    • +11 (13 voturi)    
      Nimeni. (Miercuri, 11 august 2010, 23:31)

      uwe [utilizator] i-a raspuns lui monik

      Nu legifereaza nimeni nimic. Parlamentarii, care ar trebui sa comita fapta asta, chiulesc, si stau la televiziuni. Momentan sint in vacanta. Din pacate.... legile trebuiesc facute, nu? Asa ca le face cine poate. Asta e o prostie oricum, dar e ceva, comparativ cu nimic.
    • -6 (8 voturi)    
      ca sa fie democratic (Miercuri, 11 august 2010, 23:36)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui monik

      trebuia sa cheme minerii...
    • -1 (1 vot)    
      Veriga slaba (Joi, 12 august 2010, 10:18)

      nico2 [utilizator] i-a raspuns lui monik

      Am o intrebare : De ce nu legifereaza Parlamentul?
  • +18 (22 voturi)    
    senatul are treaba cu suspendarea lui Base (Miercuri, 11 august 2010, 22:09)

    zaboo [utilizator]

    ce legi vrei si tu acum? asta e culmea tupeului, sa le ceri sa se ocupe de ceva serios! ia sa fi fost vorba de salariile lor - sa vezi ce se imbulzeau!
  • +1 (17 voturi)    
    mii de multumiri (Miercuri, 11 august 2010, 22:10)

    c# [anonim]

    Mii de multumiri partidului si ministrilor. Am depus zilele trecute un CV la CERN si din fericire am primit si un raspuns: "Deoarece Romania nu e membra CERN nu puteti aplica pentru pozitii permanente."
    suntem vai de capul mostru.
    • +1 (7 voturi)    
      bravo (Miercuri, 11 august 2010, 22:51)

      nume [anonim] i-a raspuns lui c#

      cei de la CERN sunt intotdeauna in cautare de inteligenti care au atat de mult contact cu CERN incat nici macar nu stiu daca pot sau nu sa aplice pentru pozitii permanente.
      • -1 (1 vot)    
        FYI (Joi, 12 august 2010, 9:19)

        . [anonim] i-a raspuns lui nume

        Staff members, Students and most Fellows recruited by CERN come from the Member States.
        A limited number of scientists from Non-Member State countries are accepted within the Associates and Fellows Programme.
      • -1 (1 vot)    
        schimb de impresii (Joi, 12 august 2010, 12:16)

        c# [anonim] i-a raspuns lui nume

        Va multumesc ca mi-ati luminat viata.

        - Esenta mesajului dv este ca am fost neatent cand am pus CV-ul si ca nu am avut rabdare 2 zile sa citesc tot site-ul CERN. Mie nu mi-a scapat mesajul dv.

        - Esenta mesajului meu era mult mai simpla si evidenta dar a fost umbrita de dorinta dv de a emana un IQ net superior celui pe care eu il posed. Dv v-a scapat acea esenta. Sunt sigur ca o sa va scape si la actualul mesaj.

        P.S. Daca CERN nu are nevoie de oameni ca mine, cu siguranta Romania are nevoie de oameni ca dv, si de ce nu si ca mine in opinia dv, ca sa mergem in acelasi ritm si in aceeasi directie. Felicitari si mii de multumiri.

        Inteligentul.
    • +2 (6 voturi)    
      cu placere (Joi, 12 august 2010, 0:40)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui c#

      Pai de ce am fi? Ce, CERN construieste biserici?
      • +2 (2 voturi)    
        cred (Joi, 12 august 2010, 9:21)

        . [anonim] i-a raspuns lui AdiSun

        Cred ca mai degraba le darama, (filosofic vorbind).
  • -6 (10 voturi)    
    predarea Istoriei si Geografiei Romaniei in limba (Miercuri, 11 august 2010, 22:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ca- Elvetia !!!????
    In Europa de Est si Romania este criza iar noi incercam sa marim cheltuielile !
    Mai bine trecem la o alta limba oficiala, de exemplu ESPERANTO si GATA cu problemele !!!
  • -4 (6 voturi)    
    Crazy (Miercuri, 11 august 2010, 23:08)

    John [anonim]

    ARTICOLUL 104
    (1) Primul-ministru, miniştrii şi ceilalţi membri ai Guvernului vor depune individual, în faţa Preşedintelui României, jurământul de la articolul 82.

    ARTICOLUL 82

    (2) Candidatul a cărui alegere a fost validată depune în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în şedinţă comună, următorul jurământ: "Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!".

    ARTICOLUL 61
    (1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării.


    Mr Boc, in western european country would have been dismissed from his job by now! Al though I do agree on a matter of issues the goverment has introduced as well has firing tens of thousands of USELESS civil cervants, I think he went to far now with his statement!

    But, .... to threaten to introduce an OUG if the senat does not agree? Who the f*ck does Mr Boc think he is, ... God ???
  • +5 (9 voturi)    
    Ne mai miram? (Miercuri, 11 august 2010, 23:39)

    teodor [anonim]

    Ne mai miram ca nu este finalizata cand in Senat e si madam Andronescu, cea mai conservatoare ministru care ne-a nenorocit dupa 1990. Poate mai trebuie sa traga niste reprize de plansete sa impresioneze in Senat
  • -4 (8 voturi)    
    Tara arde (Joi, 12 august 2010, 0:58)

    ionescu [anonim]

    Tara arde si baba se piaptana ! Maretele realizari ale ministerului invatamantului: reducerea liceului de la 4 la 3 ani si introducerea studiului geografiei si istoriei in limba materna. Si cu ce naiba o sa ajute il ajute pe taica-invatamant chestile astea ? Oricum producem analfabeti pe banda rulanta. Analfabeti cu diplome universitare la Spiru Haret si eventual si masterate la respectivele universitati. Sau ca Atilla pui de dac o sa invete in ungureste despre cum a luat-o pe coaja Carol Robert de Anjou. Invatamantul romanesc o sa fie pielea p.. atata timp cat nu va exista admitere in liceu, admitere la facultate (cu concurenta reala), atata timp cat nu va exista o clasificare a universitatilor in functie de criterile de selectie ale candidatilor (si aici as vrea sa vad in lege ca se interzice ca un absolvent de universitate cotata la mai putin de x puncte sa presteze intr-un serviciu de stat). Si nici nu o sa vad lucrul asta atata timp cat ministreasa turismului a reusit sa faca un drept de 3 lulele la Dimitrie Cantemir sau cat timp ministrul sanatatii a facut un prapadit de liceu industrial, apoi o pauza luuunga si in final un drept la universitatea din oradea. Si taticul lui Funeriu e mare scula pe bascula la mega universitatea din Arad sau Oradea. mai scutiti-ma oameni buni ! Reforma invatamantului = frectie la picior de lemn
  • -5 (9 voturi)    
    Sa ne mai lase! Domnul constitutionalist! (Joi, 12 august 2010, 1:18)

    DToma [anonim]

    Se pare ca a uitat faptul ca celebra Curte Constitutionala i-a anulat Legea Educatiei Nationala adoptata prin asumarea guvernului. Tineti minte?
    Si pe ce motiv i-a anulat-o? Ca nu este o urgenta legea invatamantului si ca fiind lege organica trebuie discutata si adoptata in Parlament.
    Acum, uitand lectia, domnul constitutionalist isi inchipuie ca ce nu a reusit prin asumarea raspunderii va reusi prin OUG. Se inseala amarnic. Va primi o noua nuia peste degetele. Invatamantul, sanatatea sunt domenii strategice ale tarii, nu pot fi reformate dupa cum doreste gaga BOC, sau orice alt prim ministru, printr-o POC DIN DEGETE. Trebuie vointa politica deplin consolidata pentru a face astfel de reforme. Nu sa ne trezim ca dupa ordonanta lui BoC vine alta ordonanta, apoi alta, apoi alta si tot asa ... cu justificarea deplin motivata a reformei.
    Asa ca.... mai moale!
    • +6 (8 voturi)    
      sa-i spuna si mahnitului asta pompos careva (Joi, 12 august 2010, 1:29)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui DToma

      cate oug a dat guvernul Tariceanu in primul an de la instalare, ca prea bate campii pe aici...
      • -1 (3 voturi)    
        Zaboo... mai citeste! (Joi, 12 august 2010, 11:15)

        DToma [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Iti dau doua articole din Constitutie. Sa-mi spui ce ai inteles.

        Articolul 73
        (3) Prin lege organică se reglementează:
        n) organizarea generală a învăţământului;
        Articolul 115
        (1) Parlamentul poate adopta o lege specială de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonanţe în domenii care nu fac obiectul legilor organice.
        (4) Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora.

        Daca nu ai inteles, incearca sa apesi CTRL+F si sa cauti "organic", apoi conexeaza cele doua informatii. Daca ai reusit, fa legatura cu declaratia premierului si vei vedea cat de competent este el in probleme de constitutionalitate.
  • -3 (3 voturi)    
    ce s-au mai speriat de amenintarile Dlui Boc !!!! (Joi, 12 august 2010, 8:07)

    lili [anonim]

    Ce sa spun!!! Or sa faca pe ei de tare ce se speriara de amenintarile Dlui Boc !!!! Sa fim seriosi, cine ia in seama amenintarile lui, nici chiar proprii ministri nu-l asculta.....
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-mi plac . . . (Joi, 12 august 2010, 8:09)

    gheorghe [anonim]

    . . . si pace formulari de acest gen din partea gazetarilor. Presedintele a atacat guvernul . . .Presdedintele face un atac dur la adresa . . . . Boc ameninta . . .etc. Nu ma refer la aprecierile venite din partea opozitiei pentru ca acelea in cele mai multa cazuri depasesc cadrul de declaratie politica si sunt doar jigniri personale unele greu de suportat In cazul articoluli nostru Boc nu ameninta pe nimeni, el spune ca mai exista o varianta in caz ca . . . Presedintele nu ataca pe nimeni la baioneta ca nu e la Plevna. El critica sau aminteste guvernului sau altor institutii ale statului, in limitele lui constitutionale, ca mai trebuia facuta si cutare chestiune. Domniuior ziaristi, chiar nu se poate intelege ca de felul cum este alcatuit titlul unui articol depinde interpretarea sa? Una este sa spui ,,mai veniti pe la noi! si alta este ,, mai veniti pe la noi? Eu nu pot sa cred ca in vocabularul unora dintre Dvs. nu exista si alte cuvinte mai putin belicoase. Incetati macar in vremuri de criza sa mai asmutiti puterile statului una impotriva celeilate prin formulari de genul celor de mai sus. Eu zic ca vremea razboiului rece a trecut si in Romania. Sau poate ar fi trebuit sa treaca! Si trag nadejde ca la Hotnews coloana vertebrala a ziaristilor nu este inclinata catre nimeni. Nici spre Vantu, nici spre Patriciu, nici spre Basescu ci doar catre mine, cititorul ce vrea sa fie corect informat, nu manipulat!