Activist tigan: Vanzatorul de seminte e acum vanzator de droguri

de RFI     RFI Romania
Marţi, 10 august 2010, 8:04 Actualitate | Esenţial


Ciprian Necula, manager de proiect Romano Cher - Casa Romilor, spune la RFI ca Romania si-a facut treaba in privinta integrarii tiganilor doar pe hartie. Din punctul meu de vedere Romania nu si-a facut treaba in acest domeniu pentru ca permite sa existe retele de trafic de persoane, retele de prostitutie, retele de trafic de heroina. In Bucuresti se cumpara heroina usor, sa stiti. Vanzatorul de seminte e acum vanzator de droguri.

"Si asta e o problema pe care Politia Romana trebuie sa o rezolve. Iar eu ca activist rom si  ca om care implementeaza proiecte mi-as oferi tot sprijinul pentru a elimina acest flagel. Problema e ca intr-adevar statul roman nu prea a intervenit pana acum. Statul roman a facut cateva programe pe hartie pentru a da bine in ochii europenilor", spune Ciprian Necula.

Rezultatul? "Un coleg de-al meu a facut un calcul banal si a descoperit ca Romania platea acum trei ani mai mult pe un cap de vaca decat pe un cap de rom. Adica strategia pentru romi era subfinantata ca multe alte programe dedicate romilor. Deci asta e problema: bani nu sunt desi ar putea sa fie intr-adevar".

"Romii au dreptul ca orice alt cetatean european sa calatoreasca liber si sa munceasca. Ceea ce francezii critica nu se refera neaparat la romi ca entitate, ca grup etnic, ci la acele persoane care stau in corturi insalubre la marginea drumului si care cersesc, fura, se prostitueaza etc. Eu nu stiu in Romania prea multi romi care stau in corturi. Asta imi indica faptul ca sunt organizati. In Italia de exemplu, am descoperit ca jumatate din romii din Calarasi sunt in Napoli. Aici intram in alta discutie - trafic de persoane", mai spune Ciprian Necula.

Secretarul de stat francez Pierre Lellouche spunea recent, intr-un interviu pentru RFI, ca "Romania primeste 20 de miliarde de euro din fondurile de coeziune. Mi-ar placea ca acesti bani sa fie folositi pentru aceasta populatie care sufera. Trebuie ca aceasta chestiune roma sa fie o conditie pentru Schengen "exista doua milioane si jumatate de tiganii in Romania si e responsabilitatea Romaniei sa ii integreze. Nu Franta trebuie sa ii integreze pe tiganii romani".

In acest context, Ciprian Necula aminteste insa ca "fondurile europene sunt pentru grupuri vulnerabile, sunt pentru romi printre altele. Oricum vorbim despre programe de implementare pe perioada lunga. E imposibil sa eliminam aceste fenomene, cum ar fi discriminarea, in zece ani".

Ciprian Necula este managerul proiectului Romano Cher - Casa Romilor, cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltare Resurse Umane 2007-2013. In cadrul proiectului, peste 1000 de mestesugari tigani vor avea ocazia sa invete cum sa recucereasca piata intr-un moment in care cele mai multe produse fabricate de ei in prezent nu mai sunt la cautare.

Proiectul urmareste sa pastreze traditia mestesugarilor tiganii dar sa vina cu produse finite unice, lucrate manual, care au cautare pe piata. Un exemplu: un mestesugar de hamuri va fi invatat sa faca in loc de hamuri, posete. Initiatorii proiectului isi propun sa le asigure mestesugarilor si piata de desfacere.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3895 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    experienta proprie (Marţi, 10 august 2010, 8:29)

    cet23 [anonim]

    Am iesit duminica asta undeva. Unde m-am orpit pe drum, haite de tigani la cersit, insistenti. In Cluj m-am oprit la o statie OMV si am baut o cafea. Statea si acolo haitele de tigani la rand, la cersit! Noroc ca a venit pana la urma ala de la security si i-a alungat.
    Eu muncesc de dimineata pana seara si prin urmare, platesc impozite din care se plateste taxa de protectie, sau asistenta sociala cum ziceti voi.
    Dimineata asta m-am dus sa duc gunoiul si acolo o haita de tigani iar m-a impresurat tiganii. (oriunde este gunoi, sunt si tigani).
    Tiganilor, ce dracu' vreti? Nu mai poate omul trai de voi!!!!!
    • -4 (6 voturi)    
      Frustrata, ignoranta si nesatisfacuta...clar! (Marţi, 10 august 2010, 12:04)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Frustrata, ignoranta si nesatisfacuta...clar!

      Recomandare:
      cunoste un rom...(macar) si trageti-o pasional cu el!
      Ai sa umbli in haita sa faci campanie, parca te si vad activand: ,,Cunoaste-i inainte sa-i judeci!''
      Din experienta propie ...Eram rasista, ignoranta...pana am inceput sa-i cunosc!

      :))))
      Viata e misto, incerca sa te bucuri de ea!
      • +2 (2 voturi)    
        Romanii nu iau viata '' la mishto'' ! (Marţi, 10 august 2010, 12:53)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Simona

        De aceea noi romanii am ramas si ne-am dat si viata pentru tara asta frumoasa... pacat ca au aparut si gunoaiele !
  • +12 (14 voturi)    
    pai da bah (Marţi, 10 august 2010, 8:44)

    cristi_an [utilizator]

    dar vaca aia chiar aduce foloase!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Discriminare (Marţi, 10 august 2010, 10:49)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Asa e, tiganii nu sunt neaparat o bucurie.
      Dar ce as vrea sa subliniem - si hotnews ar trebui sa sprijine asta- este faptul ca NU EXISTA DISCRIMINARE LA ADRESA TIGANILOR IN ROMANIA. Chiar nu exista. Poporul roman cred ca este printre cele mai tolerante popoare din acest punct de vedere. Este uimitor sa fim acuzati de asa ceva.
      De fapt, asa cum s-a mai spus, daca am vorbi despre discriminare, romanii sunt cu adevarat discriminati de catre minoritati, inclusiv tiganii.
      Minoritatile au locuri garantate in parlament si la facultati (pe care deseori tiganii nici nu sunt in stare sa le ocupe - asa gratuite cum sunt), au multe drepturi culturale care sunt mai puternice decat drepturile majoritatii de etnie romana si, in plus, la fel ca si evreii, oricine, inclusiv ei, au dreptul sa ponegreasca etnia romana dar nimeni nu are voie sa redea adevaruri suparatoare despre ei fiindca ar fi "discriminare".
      Aceasta este adevarata discriminare, cea a romanilor de catre minoritati.
      • +3 (3 voturi)    
        corect (Marţi, 10 august 2010, 11:17)

        teo1962 [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        Iti sustin punctul de vedere, care este cred cel mai corect posibil. Si eu ma simt discriminat in tara mea!! De fapt tiganii si alte cateva etnii sunt la putere si ne ataca zi de zi prin fel de fel de invective. Oare cat va mai dura toleranta asta, la francezi nu a durat decat 20 de ani?
  • +15 (15 voturi)    
    integrare?! (Marţi, 10 august 2010, 8:56)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Romania si-a facut treaba doar pe hartie!?
    Dar voi si acum va faceti treaba in mijlocul strazii?!
    Cum sa va integram daca voi tiganii nu aveti niciun fel de inclinatie catre a va civiliza. Tiganii promoveaza prin orice mijloace un stil de viata parazitar. Toate organizatiile de tip mafiot sunt ticsite de tigani. Cersetoria este singura ocupatie `onorabila` in viziunea tiganilor.
    Intradevar, cred ca ai facut niste calcule banale. Romania, adica platitorii de impozit si taxe sociale din tara asta au platit mai mult decat poti tu calcula pentru ca tiganii iubitori de seminte sa stea toata ziua pe trotuar si sa frece menta.
    Sictir la munca si scuteste-ma de astfel de opinii belicoase. Civilizarea tiganilor trebuie sa fie un proces care sa aibe un minim de sprijin intrinsec.
    Atata timp cat tiganii vor sta doar pe tanjeala si ciupit ajutoare nu cred ca se poate vorbi despre integrare. Eu sunt convins ca viitorul nu ne rezerva o integrare miraculoasa a tiganilor, ba dimpotriva cred ca tiganii vor avea de suferit din cauza preferintelor comportamentale specifice acestei etnii.
  • +11 (11 voturi)    
    romul=animal la casa omului?! (Marţi, 10 august 2010, 9:05)

    wtf [anonim]

    Gandire fara chiloti: "Romania platea acum trei ani a mai mult pe un cap de vaca decat pe un cap de rom". Pai vaca da lapte sau carne de aia se incurajeaza cresterea ei. De ce ar trebui sa incurajam cresterea populatiei de romi?!
    Sa presupunem prin absurd ca tiganii care fura si fac faradelegi sunt exceptia. Ei trebuie trimisi la inchisoare ca orice cetatean care comite chestii de astea. Asta vreau sa aud de la activistii romi, dupa aia discutam.
  • +4 (8 voturi)    
    fara (Marţi, 10 august 2010, 9:07)

    Bazil [anonim]

    Bey Cipriane, dar tu in afara de a critica Romania (tara ta, cum ar veni) ce ai facut concret pentru integrarea tiganilor?
  • +6 (6 voturi)    
    egalitate (Marţi, 10 august 2010, 9:08)

    rsbl [utilizator]

    Nu sunt pentru discriminare, dar sa nu cadem in extrema cealalta.
    "Romania platea acum trei ani a mai mult pe un cap de vaca decat pe un cap de rom" dar pentru un cap de etnic roman dadea mai mult sau mai putin?
    Toata lumea sare de fund in sus ca nu se fac destule pt romi, dar au mai multe avantaje decat romanii: locuri speciale la liceu, la facultate, fonduri speciale, etc. Nu cumva noi putem spune ca suntem discriminati ca nu beneficiem de aceleasi avantaje?
    Daca legea s-ar aplica si toata lumea ar fi tratata lafel, nu ar mai conta etnia...
  • +8 (10 voturi)    
    Si tiganii mananca branza si beau lapte ! (Marţi, 10 august 2010, 9:17)

    pentru Ciprian Necula [anonim]

    Daca comparatia dintre ajutoarele din agricultura si taxa de protectie platita de statul roman (gen ajutor social) pentru tigani crezi tu ca are coerenta, ma indoiesc ca vei avea ceva rezultate in activitate!

    Pentru toti oamenii, munca e singura solutie pentru evolutie nu ajutoarele primite de la fraieri!

    Singura formula de integrare a tiganilor este munca, imposibil de altfel, pentru o etnie nomada al carei ADN s-a dat cu caruta din poenita in poenita, vara sau iarna, si care a profitat doar de bogatiile gasite pe ogoarele cultivate ale taranilor!

    Dar fara implicarea unor lideri, (nu reprezentanti ca tine), care sa indrume la munca si scoala etnia voastra inapoiata, nu se va intampla nimic niciodata!

    Din pacate nu aveti nimic care sa atraga respectul asupra voastra, va comportati individualist, mentalitatea de pricopseala nu lipseste iar tupeul cu efect de anestezie a ratiunii este pomovat ca trasatura de caracter!

    Tu sa spui uni japonez, ca nu se mai traieste in corturturi, eu ma simt mintit si orice roman sa-mi spui ca nu stii despre ce e vorba...( daca o arzi' cu Minune si Vijelie vrei sa zici ca tiganii sunt doar asa !?! )

    Si una peste alta ce ai scris tu aici nu e pt tigani:

    -E vrajeala pentru gagii de rumani !

    PS: Ne crezi prosti?
  • +7 (7 voturi)    
    Tot românu-i de vină, că romu-i hoţ ! (Marţi, 10 august 2010, 9:40)

    0rt0d0x.wordpress.com [anonim]

    Dar de ce ar fi (numai) România responsabilă că banii pentru integrarea romilor nu au ajuns unde trebuie ?

    De ce nu-şi asumă activiştii romi şi problemele propriei comunităţi ?
  • +7 (9 voturi)    
    Drepturi fara obligatii (Marţi, 10 august 2010, 9:43)

    Nicoara [anonim]

    este vina noastra, a romanilor ca tiganii care vindeau seminte acum vind droguri. este via noastra ca tiganii in majoritatea lor fura, sint mizerabili, distrug , vandalizeaza etc etc...
    am ajuns ca in tara mea sa ma simt discriminat de tigani. pt ca tiganii spre deosebire de mine nu au obligatii. ei nu raspund pt faptul ca blocheaza soselele sa faca ei paranghelii, nu raspund pt faptul ca fura din gradini, ca maninca seminte in autobuze, ca te ataca fara motiv...pt ca ce sa le faci? ...sint tigani si au copii multi.
    si inca ceva: tigan nu este peiorativ. cioara , imputit, astea sint periorative.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce Romania este vinovata? (Marţi, 10 august 2010, 9:46)

    Cris [anonim]

    Dar cand o sa vedem faptul ca rrommii se ingramadesc la scoala si la munca alaturi de romani? Sau la platit de taxe inainte de a lua ajutorul minim garantat?
    • +3 (3 voturi)    
      Eu nu inteleg ceva (Marţi, 10 august 2010, 11:02)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cris

      De ce se acorda acest ajutor unora care nu fac nimic? Primesti ajutorul -> munca in schimb. Maturat, dat cu sapa, etc. Munca pt comunitatea care plateste acel ajutor. Nu te prezinti la munca, nu mai primesti ajutorul. Altfel, peste 10 ani, o sa fie mult mai multi care traiesc din acest ajutor (ca oricum mai aduna ei de ici de colo diverse)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu Romania, ci romanii (Marţi, 10 august 2010, 11:29)

      misha [anonim] i-a raspuns lui Cris

      In loc sa-ti pui intrebari retorice, fa ceva concret.
      Reclama-i cand fac scandal, sesizeaza primaria / politia pentru fapte impotriva legii (scandal, muzici, parabghelii), etc
      Intodeauna cei civilizati, pitenrici si uniti i-au schimbat pe cei necivilizati.
      Daca doar comentam de pe marginie....
  • +2 (2 voturi)    
    vazatorii de seminte (Marţi, 10 august 2010, 10:32)

    alex [anonim]

    vanzatorii de seminte vand acum droguri.

    dar in primul rand de ce existau vanzatorii de seminte? ca nu le place? pentru ca mereu au cautat un trai cat mai usor?
    de ce in loc de vandut seminte nu se ducea sa dea la lopata, sa munceasca, asa cum am facut noi, parintii, bunicii? ca e mai simplu sa vinzi seminte.

    acum semintele nu mai au cautare, au fost scosi de pe piata de catre o punga de plastic, acum se comerciaizeaza ce are cautare.
    • +1 (1 vot)    
      re: vanzatorii de seminte (Marţi, 10 august 2010, 11:34)

      misha [anonim] i-a raspuns lui alex

      Vanzatorii de seminte exista pentru ca cineva la cumpara semintele.
      Sau sosetele "de bumbac" sau "hartia alba" sau carpetele sau muzica la nunta cu bancnota lipita pe frunte sau ce-o mai fi.
      Si pentru ca altcineva (autoritatile) nu-i intreaba niciodata de autorizatie de functionare/casa de marcat/facturier, etc.
      Cu alte cuvinte vanzatorii de semnite n-ar putea exista fara complici. Noi toti le alimentam stilul de viata si scandalul pe care ni-l fac sub fereastra. Cine n-are chef sa-l mai alimenteze ii expediaza acasa.
  • +1 (1 vot)    
    Si totusi (Marţi, 10 august 2010, 10:50)

    garabetian1 [anonim]

    se spune ca nu se pot integra.dupa cum se vede sa-u integrat perfect la cerintele pietei si asta fara nici o cheltuiala ,,SAU PROGRAME ".Fara cursuri de calificare au trecut la trafic de toate tipurile deh e mai profitabil.
  • +2 (2 voturi)    
    Autorul are dreptate (Marţi, 10 august 2010, 11:18)

    misha [anonim]

    Toate nelegiurile se petrec sub ochii indulgenti sau co-interesati ai politiei.
    Fara sprijinul ei direct au indirect nu s-ar dezvolta fenomenul infractional in halul asta.
    Si cetatenii de alte etnii, inclusiv romanii "get-beget" sunt de vina prin simplul fapt ca nu reclama comportamentul asocial al romilor de cate ori il sesizeaza si stau si inghit ca lasii.
  • -1 (1 vot)    
    fier vechi (Marţi, 10 august 2010, 11:42)

    hash [anonim]

    am avut de dat la un moment dat, o structura mare, imposibil de carat ca atare.

    am cautat un tzigan si i-am dat un fierastrau sa si-l taie si sa-l duca.

    nu a vrut! a zis ca daca vreau sa-mi ia fierul, sa il tai eu! ceea ce a trebuit sa si fac.

    trageti voi concluziile.
  • +1 (1 vot)    
    utopii europene (Marţi, 10 august 2010, 12:48)

    observator [anonim]

    In vremea comunismului umblau invatatorii si profesorii pe la portile tiganilor ca sa-si lase copiii la scoala.
    Politica era atunci ca oricine sa aiba un loc de munca, asa de de voie/ de nevoie tiganii care doreau sa se integreze puteau sa o faca. O mare (si subliniez aici mare ) parte au si facut-o cu prilejul industrializarii Romaniei.
    Cei care nu au facut-o atunci si urmasii acestora sunt cei foarte greu de integrat .
    Domnii din UE care pana de curand ne acuzau ca-i prigonim pe acesti neadaptati in prezent nu vor sa-si asume provocarea de a-i civiliza...prin metode moderne, europene...
  • 0 (0 voturi)    
    nu avem un cerc vicios..... (Marţi, 10 august 2010, 13:12)

    dorinteodor [anonim]

    inainte de a vorbi de ce ar trebui sa faca statul (orice stat) pentru integrare ar trebui sa vedem daca "clientii" vor sa se integreze.....

    si nu vor pentru ca nu este usor pentru ei sa munceasca dupa program 5 zile pe saptamina, sa invete si sa se perfectioneze prin calificari si recalificari, sa nu faca greseli la locul de munca si sa aiba o stare normala fizica si psihica.....

    ASTA este problema reala si pina "clientii" nu-si schimba atitudinea, statul nu poate face nimic.

    degeaba dai bani pentru calificare profesionala daca "clientul" nu este dispus sa munceasca cinci zile pe saptamina, zi de zi, sa mai fie si la timp la serviciu si sa aiba permanent un comportament civilizat....

    eu am lucrat si lucrez impreuna cu niste tigani in domenii de inalta calificare si am tot respectul pentru ei si munca lor. acestia nu au nevoie de nimic special din partea statului. iar cei care nu vor sa se integreze nici nu se vor mai integra vreodata..... ASTA este problema reala!
    • 0 (0 voturi)    
      Vrajeala curata (Marţi, 10 august 2010, 13:29)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      ..."eu am lucrat si lucrez impreuna cu niste tigani in domenii de inalta calificare "...
      Da exemplu sa ne ducem sa-i cunoastem si noi pe aceste exceptii pe care le visezi tu. N-am vazut in peste 55 de ani nici un tigan in domenii superioare. Ei nu pot sa stea la un loc, sa invete ceva, asta le este rasa, neamul.
      Vise nea dorine, vise. Palavre de adormit fraierii.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari HotNews (Marţi, 10 august 2010, 14:14)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Felicitari pentru pragmatismul titlului:"Activist tigan: Vanzatorul de seminte e acum vanzator de droguri"
    Tiganilor trebuie sa li se spuna tigani pentru ca asa se numesc ei de secole.
    Sper ca si pe viitor reprezentantii acestei etnii sa fie prezentati ca `tigani` in articolele voastre si nicidecum rromi sau altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    construiti inchisori !!!!!!! (Marţi, 10 august 2010, 20:23)

    turistul [anonim]

    si bagati-i la racoare pe toti care incalca legea ! in america 10% din tinerii de culoare sunt in inchisoare ... trebuie urmat acest exemplu !