Restrictii de circulatie intre Piata Charles de Gaulle si Arcul de Triumf, incepand de luni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 9 august 2010, 7:05 Actualitate | Esenţial


Traficul rutier intre Piata Charles de Gaulle si Arcul de Triumf este restrictionat, incepand de luni, pentru efectuarea unor lucrari de reabilitare a Bulevardului Constantin Prezan, anunta Agerpres. Astfel, se vor inchide trei benzi de mers, dar circulatia auto se va putea desfasura in continuare pe doua benzi, dinspre Piata Charles de Gaulle spre Arcul de Triumf si pe un singur sens, de la Arcul de Triumf spre Piata Charles de Gaulle.

Lucrarile prevad scoaterea pavelelor, excavatia si turnarea mai multor straturi din fundatie. La final, calea de rulare va fi acoperita cu asfalt. Constructorul estimeaza finalizarea lucrarilor la mijlocul lunii septembrie.

De asemenea, in paralel se va desfasura si reabilitarea Bulevardului Aviatorilor. Primul tronson, intre Parcul Bordei si Piata Charles de Gaulle, va fi redat integral circulatiei in doua saptamani, urmand ca sectorul de drum de la Piata Charles de Gaulle pana la Monumentul Aviatorilor sa fie reabilitat pana la 15 septembrie.

Administratia Strazilor precizeaza ca lucrarile se fac in urma acordul dat de Ministerul Culturii si Patrimoniul National, pentru a turna mixtura astfaltica pe calea de rulare Bdul Aviatorilor- P-ta Charles de Gaulle - Bdul Mircea Eliade - Bdul Constantin Prezan. Acordul se refera strict la calea de rulare cu trafic intens, mai putin zona din jurul Monumentului Aviatorilor, bretelele si trotuarele, cu mentiunea ca trebuie folosite numai borduri din granit.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2229 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Slava Domnului! (Vineri, 6 august 2010, 23:19)

    EQUANT [utilizator]

    Bine ca scapam de piatra aia cubica INFECTA in care ne-am rupt masinile zi de zi atata vreme!
  • -3 (9 voturi)    
    da nu se poate asa ceva (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pai nu e monument ? Nu e facuta de legiunile romane strada aia ? Io asa stiam ca e facuta la comanda personala a imparatului Traian, se vede si pe columna de la Roma. Unde sint ong-urile care lupta pentru salvarea monumentelor ? Ce fac, dorm in bocanci ?
    • 0 (4 voturi)    
      dorm (Duminică, 8 august 2010, 14:36)

      mickey [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      dorm prin service-uri dupa ce si-au bulit si ei masinile prin monumentul ...nesimtirii
    • -3 (3 voturi)    
      alo istoria!!! (Luni, 9 august 2010, 10:10)

      vbeje [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      De unde dom'le legiuni romane cand Bucurestiul e atestat prima oara documentar abia la 1459?
      • +1 (3 voturi)    
        bec rade de voi (Luni, 9 august 2010, 10:34)

        costica [anonim] i-a raspuns lui vbeje

        fratilor, nu mai muscati orice prostie, postul lui bec e pus doar ca sa va incite!
      • 0 (0 voturi)    
        sa am lamuriti si pe mine (Luni, 9 august 2010, 10:45)

        2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui vbeje

        e caterinca sau prostie maxima?
    • -2 (2 voturi)    
      Traian care era de fapt Carol I (Luni, 9 august 2010, 11:34)

      ZNU [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Vremea romanilor de care vorbesti tu este de fapt perioada cuprinsa între anii 1875 şi 1893 (atunci a fost construit bulevardul) si Traian ala, era regele Carol I sau daca vrei sa fii mai sofisticat, Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen (numele complet)
  • 0 (0 voturi)    
    Atunci spuneti voi daca stiti (Luni, 9 august 2010, 15:04)

    ZNU [utilizator]

    Observ ca postul lui beje are -3 din 3 voturi si al meu de mai sus putin -2 din 2 voturi.
    Si la voi se invarte Pamantul in jurul Soarelui?