Ministerul Sanatatii impune noi reguli pentru obtinerea permiselor auto

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 august 2010, 13:42 Actualitate | Esenţial


Persoanele cu tulburari grave ale ritmului cardiac, cu episoade repetate de hipoglicemie acuta, cu afectiuni neurologice grave, crize de epilepsie sau alte tulburari subite ale starii de constienta, alcoolicii si consumatorii de droguri nu vor mai putea obtine permise auto si nici nu isi vor mai putea reinnoi vechiul permis, in cazul in care detin deja unul. Noile prevederi sunt incluse intr-un proiect de ordin al ministrului Sanatatii privind normele minime pentru aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul, in acord cu directivele Uniunii Europene, potrivit Mediafax.

Potrivit proiectului de act normativ, comisia de examinare poate obliga candidatul sa faca un examen medical de specialitate, in cazul in care il suspecteaza pe acesta ca ar avea  o boala incompatibila cu obtinerea permisului de conducere.

Candidatii care solicita obtinerea permisului de conducere grupa 1 (motociclete simple sau cu atas, scutere, autovehicule, cu si fara remorca, a caror masa totala maxim autorizata nu depaseste 3.500 kilograme) sunt obligati sa efectueze un examen medical in cazul in care devine evident, la intocmirea formalitatilor necesare sau in timpul probelor de examinare pe care trebuie sa le sustina inainte de obtinerea permisului de conducere, ca prezinta una sau mai multe din afectiunile medicale prevazute in noul act normativ.

Candidatii care vor sa obtina un permis de conducere grupa 2, profesionisti (vehicule din categoriile C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 si D1E), sunt obligati sa efectueze examenele medicale inainte de eliberarea initiala a permisului de conducere. Ulterior, acesti soferi vor fi obligati sa efectueze examinarile medicale ori de cate ori isi reinnoiesc permisul de conducere.

In cazul in care exista motive de indoiala cu privire la acuitatea vizuala a candidatului care solicita permis de conducere, acesta este examinat de o unitate de asistenta medicala autorizata. In plus, nu vor mai fi emise sau reinnoite permise de conducere pentru solicitantii sau soferii care prezinta probleme in ceea ce priveste sensibilitatea la contraste sau care sufera de diplopie (vedere dubla).

Potrivit noilor norme, permisele de conducere nu vor fi eliberate sau reinnoite nici pentru candidatii sau soferii care prezinta afectiuni sau anormalitati ale aparatului locomotor ce fac periculoasa conducerea unui autovehicul, in cazul celor cu tulburari grave ale ritmului cardiac, cu episoade repetate de hipoglicemie acuta sau care nu sunt deplin constienti de implicatiile acesteia, cu afectiuni neurologice grave, in afara cazurilor in care solicitarea se bazeaza pe un aviz medical autorizat, cu crize de epilepsie, tulburari mentale grave, dar si pentru persoanele care sunt dependente de alcool sau sunt incapabile sa se abtina de la consumul de alcool atunci cand conduc, cat si celor care consuma constant droguri.

In schimb, soferii amatori cu insuficienta renala grava sau care au suferit un transplant de organe vor putea obtine in continuare permise auto, la fel ca cei care au un implant artificial ce nu afecteaza capacitatea lor de a conduce. Acestia trebuie sa prezinte un aviz medical autorizat si, daca este necesar, sa efectueze controale medicale periodice. In cazul persoanelor care sufera de epilepsie, este necesara trecerea unei perioade de 10 ani fara crize si fara administrarea unui tratament medicamentos antiepileptic pentru a obtine un permis auto categoria 1.

Potrivit proiectului, exista o regula generala care prevede ca permisele de conducere nu sunt eliberate sau reinnoite nici pentru candidatii sau soferii care prezinta afectiuni ce nu sunt mentionate in aceste norme, dar sunt susceptibile de a constitui sau de a genera o incapacitate functionala care poate afecta siguranta rutiera, in afara situatiilor in care solicitarea se bazeaza pe un aviz medical autorizat si, daca este necesar, cu conditia efectuarii unor controale medicale periodice.

Si examenul pentru obtinerea permisului auto va fi schimbat, proiectul de lege care vizeaza modificarea normelor de desfasurare a acestuia fiind supus dezbaterii publice de catre Ministerul Administratiei si Internelor (vezi aici care sunt modificarile).










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6503 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    spaga (Miercuri, 4 august 2010, 15:19)

    mircea [anonim]

    Cu o atentie se rezolva toate. Mai ales la medicul care trebuie sa-ti dea hartia in care scrie ca esti apt pentru a conduce o masina.
  • 0 (0 voturi)    
    reinnoire (Miercuri, 4 august 2010, 15:37)

    caddy [anonim]

    cand vb de reinnoire sa inteleg ca este vorba de acel proces care are loc la vreo 10 ani de zile sau ceva de genu"?stiam ca se preschimba automat permisul in cazul reinnoirii daca te duci in termenul legal


    nu este o idee rea la suprafata,dar cum la noi adevarul este intotdeauna la mijloc pp ca este o combinatie legitima gabor-doctor "ca sa fie bine" si tot soferul va patimi umbland pt tot felul de hartoage de la gabor-doctor si vice versa
  • -1 (1 vot)    
    reexaminare teoretica (Miercuri, 4 august 2010, 15:54)

    chachapoya [utilizator]

    Cred ca pe langa aceste masuri ar fi necesare si niste reexaminari teoretice periodice pentru permisul de conducere. Adica omul sa mearga o data la 2, 3, 4, etc ani si sa dea un test grila cu intrebari din codul rutier. Daca il ia isi pastreaza permisul altfel il suspenda. Ca prea multi sunt care au invatat (daca au invatat) un cod rutier cand au luat permisul si acesta s-a schimbat intre timp sau au uitat din reguli. In plus sunt sigur ca ii vor mai pune pe tusa pe cei care dau de 10 ori examenul pentru carnet si pana la urma si-l ia prin noroc (unii dintre ei fiind analfabeti).
  • +1 (1 vot)    
    control ginecologic (Miercuri, 4 august 2010, 16:15)

    Ea [anonim]

    De ce persoanele de genul feminin trebuie sa fac un control ginecologic pentru a putea conduce masina? Ce afectiune ne-ar putea impiedica sa conducem? O simpla curiozitate :D
    • +2 (2 voturi)    
      Ezista o esplicatzie ... (Miercuri, 4 august 2010, 19:18)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui Ea

      Dupa alegerea sa, Papa trebuie sa se lase supus unei experiente umilitoare: verificarea sexului. Acest lucru se intampla mult mai grotesc decat ne-am putea inchipui: Papa sta pe un scaun special, care are un orificiu, iar cardinalii (banuiesc ca nu toti) il pipaie ca sa verifice daca toate sunt la locul lor.

      Ei bine, banuiesc ca la fel este si pentru obtinerea carnetului de sofer pentru femei, ca alta explicatie logica nu gasesc.
  • 0 (0 voturi)    
    permis... (Miercuri, 4 august 2010, 16:48)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    prin alte parti medicul este obligat sa anunte autoritatea care gestioneaza permisele de conducere atunci cand un pacient are o afectiune care afecteaza siguranta circulatiei... nu vad de ce n-ar fi posibil si in Romania
  • +2 (2 voturi)    
    Norme europene ... (Joi, 5 august 2010, 8:42)

    vasile [anonim]

    .. dar unde sunt, la noi, acele norme care acorda posibilitatea ca si pers. cu deficit motor sa poata conduce un vehicol adecvat, ca in restul lumii ?? Ei nu au dreptul fundamental la libera miscare ??? De ce nu se comercializeaza astfel de vehicule si in Romania ? De ce sunt admise doar „adaptarile” mecanice, rudimentare si vechi din anii 1970, realizate de asa zise firme „autorizate” si care au monopol asupra acestei activitati, alte firme sau modele de vehicule adaptate in strainatate fiind respinse de RAR. De ce statul nu subventioneaza cumpararea unor vehicule decente pt. persoanele cu dizabilitati, desi acesstia au platit impozite si „asigurari diverse” in perioada cand erau valide. De ce sunt ei obligati a folosi doar acele „triciclete electrice” foarte scumpe, incomode, slab performante si realmente „umilitoare” ??? Tare as vrea sa citesc un material de presa pe aceasta tema, cu intrebari adresate Min. Muncii, Sanatatii si ANPH.
  • +1 (3 voturi)    
    permis auto (Joi, 5 august 2010, 8:47)

    Mari [anonim]

    AUTOMOBILUL ESTE CREAT PENTRU OM SI NU INVERS !!!!
    Noile reguli privind examenul medical sunt exagerate si discriminatorii mai ales in condiţiile in care 80% din populaţia României suferă de o afecţiune.
    - trebuie importate regulile medicale din UE si/sau SUA;
    - trebuie înăsprite condiţiile de examinare teoretica si practica.
    Pentru şoferii cu probleme medicale care nu pun in pericol traficul rutier trebuie prevăzute reguli permisive (conform normelor UE) cum ar fi: limita maxima de viteza (...), ochelari de protecţie care, in prezent, pot fi adaptaţi inclusiv pentru problemele de vedere cromatica, diplopie, etc.
    Nu regulile medicale vor corecta comportamentul in trafic ci reguli noi si drastice pentru eliminarea abuzurilor de viteza, alcool si droguri, pentru eliminarea comportamentului agresiv si promovarea respectului si a conduitei rutiere.
  • +1 (1 vot)    
    Noi reguli (Joi, 5 august 2010, 11:35)

    EQUANT [utilizator]

    Min. Sanatatii, in loc sa se ingrijeasca mai bine de bolnavi, prefera sa-i trateze ca pe niste 'handicapati' si sa le ingradeasca/limiteze drepturile.

    Mi se pare hilar ceea ce spun ei - ca trebuie sa obtii aviz de la un medic pt prelungirea permisului. De la care medic sa obtin aviz? de la ala care m-a eliberat din spital cu TRATAMENT COMPLET GRESIT pt o boala care poate cauza probleme grave daca nu este tratata corespunzator?! de la ala sa iau aviz?

    Sa va fie rusine! toti doctorii buni nu stiu cum sa fuga afara mai repede si au ramas toti cretinii in spitale, idioti la care trebuie sa mergi ca sa-ti dea "aviz"