Gheorghe Flutur: Romania nu ar trebui sa renunte la frunza din identitatea vizuala a brandului turistic

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 august 2010, 16:39 Actualitate | Esenţial


Presedintele Consiliului Judetean Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat, luni, inaintea sedintei Consiliului de Brand, din care face parte, ca Romania nu ar trebui sa renunte la frunza din identitatea vizuala a brandului si ar trebui sa fie mult mai ofensiva in promovarea turismului, relateaza Mediafax.

"De ce sa renuntam? Noi, romanii, ne taiem mereu singuri craca", a spus Flutur intrebat de presa daca Romania ar trebui sa renunte la frunza din brandul turistic.

Consiliul de Brand s-a reunit luni la sediul MDRT, pentru a discuta raspunsul THR-TNS legat de asemanarea dintre frunza din brand cu un alt logo comercializat pe internet.

MDRT a solicitat asocierii THR-TNS explicatii privind similitudinile dintre frunza din brandul turistic si alte simboluri comercializate pe internet si a precizat ca nu va efectua plati pana la clarificarea acestor aspecte.

Asocierea THR-TNS sustine ca brandul de turism si toate componentele sale au fost create de ea si, ca urmare, ele trebuie considerate originale, iar existenta de elemente grafice cu grad mare de similitudine este relativ comuna, data fiind cantitatea semnificativa de desene pe internet.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















468 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    traditie (Luni, 2 august 2010, 17:01)

    Florea [anonim]

    Taierea de frunze la caini,sport national.D-l Flutur treb'e apreeciat.
    • 0 (0 voturi)    
      nu l-am auzit de mult ...si bine a fost (Luni, 2 august 2010, 17:57)

      heh [anonim] i-a raspuns lui Florea

      Textele lui Flutur sunt foarte enervante tot timpul, fie preia o idee de la un sef de al lui si o dezarticuleaza cu limbajul lui de lemn, fie si le exprima pe ale sale care lasa mult de dorit
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai esti bucatica de soare/care zboara din (Luni, 2 august 2010, 22:34)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Florea

      floare in floare/Fluturash nu mai ai aripioare/domnul conte....etc
      dupa ce ca sugi la Bucovina aia ca la o capra ,mai Fluture mai faci si pe politicianul national, care isi da cu presupusul...
      Frunza aia trebuie sa acopere pasarica lui Nutzi sau cucul tau? In frunze sa plecati din Rai!
  • 0 (0 voturi)    
    poate ar trebui (Luni, 2 august 2010, 17:19)

    brainstorm [anonim]

    ...ar trebui sa desenam si un flutur si un shpagaton cu okii bulbucati, ca drakula
  • 0 (0 voturi)    
    Nu frunza este problema (Luni, 2 august 2010, 17:22)

    Florin [anonim]

    Nu frunza este problema.
    Ci modul in care este scris ROMania.
    Din modul in care este scrie rezulta ca suntem o natie de Romi.
    Nimeni nu a sesizat acest lucru.
    Trebuie neaparat schimbat fie in ROMANIA fie in Romania.
    Aceasta este marea problema.
  • -1 (1 vot)    
    de acord (Luni, 2 august 2010, 17:43)

    cosminrs [utilizator]

    noi romaniii asta facen. ne taiem singuri craca. acum au taiat'o aia din ministerul turismului. Pentru asta au facut ministerul asta? Sa aiba Udrea cum sa se joace de'a minstrul, sa aiba unde sa invete? Nu ati recunoaste ca ati gresit orice ar fi?
  • 0 (0 voturi)    
    inca ceva (Luni, 2 august 2010, 19:10)

    deep [anonim]

    M-ul ala vine de la munti, ca asa apare pe un alt logo...ala cu frumoasa si eterna sau fascinanta romanie....se vede cu un search pe google "romania logo"
  • 0 (0 voturi)    
    Gura pacatosului... (Luni, 2 august 2010, 19:36)

    Frobenius [anonim]

    "Noi, romanii, ne taiem mereu singuri craca"

    Doar craca? Taiem tot copacul, domnule Flutur. Brad, molid, nu conteaza. Drujba, gaterul, camionul... ca la Suceava. Va mai amintiti?