VIDEO Ministrul Muncii: Guvernul a anulat sau suspendat 20.000 de dosare de ajutoare sociale suspecte de frauda

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 august 2010, 15:56 Actualitate | Esenţial


Un sfert dintre dosarele de asigurare a venitului minim garantat controlate de catre autoritati au fost suspendate sau anulate, dupa ce s-a constatat ca beneficiarii nu aveau dreptul sa primeasca acest sprijin. Alte cateva mii de dosare pentru indemnizatii de handicap si pensii de invaliditate au fost anulate, arata datele prezentate duminica, la videoconferinta cu prefectii de la Palatul Victoria, de ministrul Muncii, Mihai Seitan, potrivit Mediafax.

Mihai Seitan a anuntat ca autoritatile au verificat pana in prezent aproximativ 50% dintre dosarele in baza carora este asigurat venitul minim garantat, control in urma caruia s-a impus suspendarea sau anularea a 24% dintre aceste dosare, incheiate cu persoane care nu aveau dreptul sa primeasca acest sprijin.

Ministrul a aratat ca exista localitati in judetele Bacau, Prahova, Timis si Prahova in care au fost anulate toate dosarele incheiate pentru venitul minim garantat, numarul acestora ridicandu-se la peste 10.000 persoane.

In cazul indemnizatiilor pentru handicap, din cele peste 40.000 dosare verificate au fost suspendate circa 6.000 dosare, din cauza suspiciunilor de frauda, urmand sa fie aplicate si "sanctiuni juridice si penale", in aceste cazuri.

Ministrul Muncii a mai precizat ca au fost verificate si 39.000 dosare pentru pensii de invaliditate, 3.200 dintre acestea fiind anulate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2420 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    we want all the money back! (Duminică, 1 august 2010, 16:05)

    outside_the_wall [utilizator]

    Si banii inapoi? Si pedeapsa pentru frauda? La munca silnica cu voi, trintorilor! In sfirsit, se face curatenie! Continuati, continuati...
    • +18 (20 voturi)    
      minusuri (Duminică, 1 august 2010, 16:54)

      pardon? [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      toti stim ca asa este, toti avem in preajma noastra unul sau mai multe de astfel de exemple, si totusi o sa vezi cate minusuri o sa iti iei cu comentariul asta. Asta pentru ca de 20 de ani iliescu ne-a invatat ca statul trebuie sa aibe grija de noi si sa ne dea, sa ne dea, si iar sa ne dea. Si daca pe unu care nu mai are picioare il cheama la revizie la 6 luni (sa vada daca i-au crescut picioarele) pe aia care au dat spaga nu are timp sa ii verifice. Acum ca se gasesc si din cei care au dat spaga, trebuie sa fie gasiti si cei care au luat spaga si pedepsiti, si banii inapoi de la falsii handicapati si pedepsiti pentru ce au facut.
      • -2 (2 voturi)    
        Te-ai... (Luni, 2 august 2010, 10:29)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui pardon?

        ...grabit ca fata mare la maritat...uite ca nu a luat decat un minus. :))
    • +7 (9 voturi)    
      harta furaciunilor (Luni, 2 august 2010, 8:40)

      curios [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

      la ajutor social se suprapune cu judetele majoritar PSD sau controlate de PSD? Ca la handicapati se cam potriveste! In plus, 40% din romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului. Or fi tot aia cu "Iliescu/Geoana apare, soarele rasare" ???
      • +2 (2 voturi)    
        foarte tare (Luni, 2 august 2010, 15:34)

        foarte tare [anonim] i-a raspuns lui curios

        :))
  • +12 (14 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 1 august 2010, 16:38)

    je [anonim]

    Mergeti inainte cu reformele.
    E normal sa mai guite procii securisti pe la TV, dar asta e...e greu cand se limpezesc apele!
  • +13 (15 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 1 august 2010, 17:15)

    ddoina [utilizator]

    Bravo Guvernului Boc!
    Nu va luati dupa vuvuzelele PSDPNL.
  • +8 (10 voturi)    
    pomeni din banii celor care muncesc (Duminică, 1 august 2010, 17:31)

    dan [anonim]

    Las ca vin papagalii Ponta& Antonescu la putere si dau totul inapoi ,inzecit !
  • +1 (1 vot)    
    De acord. (Duminică, 1 august 2010, 18:46)

    garabetian1 [anonim]

    Da foarte bine sa se termine cu pomenile.Dar de ce nu ne punem intrebarea de ce sa ajuns aici.Dam vina pe cine ne convine uni pe cei de Stanga alti pe cei de Dreapta ceea ce nu exista pentru ca este un singur interes din partea lor LACOMIA in loc sa modernizeze ceea ce cu mari sacrificii sa facut pe vremea Dictaturi ei si-au insusit tot si au vandut au inchis Fabricile si si-au depus bani in conturi din afara tari lasand oameni fara SERVICI fara nici un fel de sursa de venit.Avem cei mai multi Milionari din fostul bloc comunist dar nu avem INDUSTRIE de ce nu-si aduc bani cum sa mai intamplat in Italia si sa-i investeasca pentru a CREA LOCURI DE MUNCA li se falfaie lor celor din PNL.PSD.PDL de noi.De 20 de ani arunca cate una ca sa ne INVRAJBEASCA iar ei isi vad de ale lor.Fie ca suntem Basisti,Antonisti,Pontisti traim cu toti in aceeasi MIZERIE
    • +4 (4 voturi)    
      si daca (Luni, 2 august 2010, 8:46)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui garabetian1

      iti pui intrebari nu trebuie curmata FURACIUNEA? cine sa aduca bani? Tiriac, Nastase, Voiculescu, Vantu, Videanu, ??? Locuri de munca se creaza (practic) numai in servicii, industria grea nu va mai crea nimic. Nokia face un miliard euro la Cluj, dar cu cati oameni? Iar o firma de curatenie cu 20 de oameni face cate zeci de mii pe an.
    • +1 (1 vot)    
      Gresit. (Luni, 2 august 2010, 10:45)

      garabetian1 [anonim] i-a raspuns lui garabetian1

      Dec 30 de ani traiesc intr-o tara care se bazeaza pe INDUSTRIE eu personal muncesc intr-o mica fabrica cu 200 de angajati dar care la nivel de tara depaseste 10000.Serviciile sunt lasa-te pe mana MICILOR INTRPRINZATORI iar statul nu-i sufoca cu impozite, 21% si nimic mai mult in plus de asta la nevoie-i mai ajuta si cu fonduri neramabursabile cand sunt in dificultate.Eu personal nu trbuie sa fac curatenie la locul de munca exista echipa de prestari sevicii din afara fabrici.De unde ideea ca cei super bogati sa-si tina bani prin banci straine iar cei mici sa fie sacrifiati.Cat despre Nokia din Romania nu acolo se face TOT PROCESUL TEHNOLOGIC ci este o mica rotita dintr-o enorma intreprindere .
  • +7 (9 voturi)    
    Plusuri. (Duminică, 1 august 2010, 18:51)

    necos [utilizator]

    PSD& PNL au mai castigat 20 000 de trantori sustinatori infocati si inca 20 000 de voci cer suspendarea presedintelui.
    • +5 (7 voturi)    
      numai 20 000? (Luni, 2 august 2010, 8:48)

      bula [anonim] i-a raspuns lui necos

      adauga si familiile lor plus cei carora le tremura pantalonii din cauza ca urmeaza la control!
  • +7 (9 voturi)    
    Sper ca e doar inceputul (Duminică, 1 august 2010, 20:40)

    raduxo [utilizator]

    Si la pensiile care sar de 10 000 RON cand incepe recalcularea?
  • +4 (6 voturi)    
    aj sociale suspendate (Luni, 2 august 2010, 8:04)

    bc [anonim]

    sa continuie actiunea. se va face oarece curatenie. sa dea inapoi toti banii cei care i-au primit. sa pleteasca penalizari grase cei care i-au ajutatat sa fraudeze statul
  • +5 (5 voturi)    
    Ajutor invaliditate (Luni, 2 august 2010, 9:37)

    gabish [anonim]

    Si eu cunosc cazURI de persoane carea au primit ani de zile acest tip de ajutor / pensie ce o fi fara nici un motiv. Au cunoscut persoana potrivita la locul potrivit pe vremea PSD-ului. Acum le-a venit adresa acasa conform careia li se solicita ca pana pe x august sa prezinte niste documente (de la medici, de la comisii, etc.). Nu vor avea cum sa le prezinte. Pensia li se va taia (probabil) dar cine plateste pentru faptul ca au luat ani de zile acesti bani (repet de pe vremea PSD-ului!!!)??
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Luni, 2 august 2010, 10:45)

    ion [anonim]

    In sfarsit se mai misca ceva. Problema este ca nu cred ca o sa se mearga pana la capat. Adica o sa li se taie ajutoarele, dar banii nu vor fi ceruti inapoi, si ce ii mai grav cei care le-au acordat aceste facilitati nu vor fi sanctionati. Adica medicii sau functionarii de la primarie sau cine decide ca sa da sau nu ajutor social, 99% din cazuri au luat spaga, deci trebuie sanctionati si indraznesc sa spun sanctionati aspru
  • 0 (0 voturi)    
    Hotia este prea mare si trebuie starpita. (Luni, 2 august 2010, 12:17)

    mircea [anonim]

    Pe langa incetarea platii unor pensii si ajutoare ilegale,trebuie sanctionati si cei care au acordat aceste ajutoare si pensii fara discernamant,daca vrem sa desfiintam hotia din domeniu.Altfel,aceiasi functionari,intr-un an de zile,refac numarul celor cu pensii si ajutoare ilegale,luind comisioane mari.La restituirea sumelor incasate nejustificat ar trebui sa participe in parti egale si hotul si mijlocitorul.Daca guvernul va face un anunt in acest sens,la multi le vor tremura izmenele.Si daca va anunta ca-i iarta de plata din urma si a penalitatilor daca renunta voluntar,se vor rezolva cateva sute de mii de dosare ,rapid si eficient.La urma urmei,cine garanteaza ca cei care verifica sunt cinstiti!
  • 0 (2 voturi)    
    :))) (Luni, 2 august 2010, 12:28)

    Gigi [anonim]

    E bine ca sunt eliminate aceste fraude. Sa nu exageram insa cu "optimismul" ... 20000 dosare * 350 ron (atat e parca ajutorul) / 4.2 ron/euro * 12 luni ~ 20 milioane euro. Vorba marinarului ... un fleac ;) Suna mai degraba a masura propagandistica atat timp cat tanti Nutzi are 75 de milioane de euro de spart pe "promovarea" turismului anul asta.
    • +1 (1 vot)    
      LUI GIGI (Luni, 2 august 2010, 14:06)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Pensiile de invaliditate sunt calculate in functie de veniturile si vechimea in munca, asa cum sunt calculate toate pensiile. Deci pensiile de invaliditate sunt variabile in cuantum, dar probabil nu pot fi mai mici de 350 lei, iar un fleac de ici, un fleac de colo se aduna. Si chiar de nu s'ar aduna nimic la buget din aceste pensii si ajutoare ILEGALE, tot ar fi un pas inainte,prin starpirea INFRACTIUNILOR.