Ministrul mediului, Laszlo Borbely: Romania trebuie sa exporte mai multi ursi

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 30 iulie 2010, 18:22 Actualitate | Esenţial


Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat ca Romania ar trebui sa exporte mai multi ursi pentru a putea reduce numarul exemplarelor si a limita astfel pagubele pe care le provoaca aceste animale, care s-au inmultit foarte mult si nu pot fi vanati decat in numar limitat, transmite Agerpres.

"Ursul a ajuns un animal local. Mergi, dai mana cu el si mergi mai departe. (...) Avem peste 7.000 de ursi. Cred ca jumatate din ursii din Europa sunt in Romania', a declarat ministrul Mediului, adaugand ca aceste animale par sa fi cerut "azil politic" in tara noastra, unde se simt foarte bine.

Borbely Laszlo a admis ca ursii au devenit o problema in conditiile in care s-au inmultit foarte mult si nu pot fi vanati decat intr-un numar limitat deoarece sunt ocrotiti de lege.

Avandu-se in vedere ca tratatul semnat de tara noastra cu Uniunea Europeana in privinta protejarii acestor animale nu poate fi modificat, cea mai buna solutie ar fi trimiterea in strainatate a catorva exemplare, a spus ministrul Mediului.

"Eu sunt un prieten al animalelor si nu sunt pentru a veni si a-i impusca, dar ce e acum e deja periculos. Am incercat sa exportam ursii in tari precum Germania si chiar m-am mirat ca nu sunt interesati. Ar trebui sa incercam sa exportam mai mult", a conchis Borbely Laszlo.

Potrivit ministrului, anual in Romania pot fi vanati intre 250 si 300 de ursi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1645 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Macar ursii... (Vineri, 30 iulie 2010, 18:30)

    Marius [anonim]

    ... sa se simta bine in Romania. De ce sa-i exportam, sa ne trezim ca cersesc prin Paris sau Londra, pe linga lazile de gunoi si sa faca iar Sarkozy consiliu pentru rezolvarea problemei cetatenilor ursari?
    Las' mai bine sa stea acas', poate se mai indura nepotu lu' Tamara sa le mai curme suferinta one in a while...
  • +3 (5 voturi)    
    ursi (Vineri, 30 iulie 2010, 18:38)

    PaulR [utilizator]

    Nemtii au avut acum cativa ani un urs, Bruno, care trecuse granita la ei si si pe ala l-au impuscat. Deci ar trebui probabil vorbit cu altii.

    Dar problema ca sunt prea multi ursi pare a se manifesta doar pe Valea Prahovei. Acolo ursii au intrat mai mult in contact cu oamenii, in special din cauza lipsei unor politici inteligente de blocare a accesului lor la gunoaie si ca urmare a idioteniei concetatenilor nostri care le dau de mancare.
  • -2 (6 voturi)    
    vanatori (Vineri, 30 iulie 2010, 18:41)

    bobby [anonim]

    felicitari agvps!!!!
    vanatorii stiu sa gestioneze f bine fondul cinegetic...sper sa nu vina politicul si ......paradoxul e ca ue vine si ne invata pe noi ce si cum....si ei au 2 ursi .....
  • -2 (6 voturi)    
    Belea! (Vineri, 30 iulie 2010, 19:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Practic sugestia ministrului este sa plimbam ursul, literalmente!

    Rad cu pofta, cu lacrimi (pe bune)!
  • +4 (6 voturi)    
    Pai clienti ar exista (Vineri, 30 iulie 2010, 19:22)

    Mihai [anonim]

    Intrebarea e, pt ce vrei sa-i exporti?
    1) Daca ii exporti pt blana/vanatoare, o sa iti sara in cap diverse organizatii (desi cred ca asa s-ar exporta cei mai multi, in fiecare an). Sunt destui care vin sa vaneze la noi ursi acuma, si din ce am inteles pt un astfel de trofeu se platesc macar 10000E.
    2) Daca ii exporti doar pt rezervatii/repopulare, trebuie sa discuti cu fiecare stat/parc in parte. Iar, s-ar putea trimite destul de multe exemplare in prima faza (banuiesc ca pt o repopulare ar trebui luati macar 10 exemplare)
    3) A 3-a categorie ar fi exportul pt gradinii Zoo/circ, unde iar, probabil ca s-ar gasi ceva clienti, initial (pana se umple gaura, ca sa zic asa, dupa care ai mai avea cereri sporadice). Din nou, daca-i vinzi pt circ o sa fie diverse organizatii care o sa tipe.

    Pe de alta parte, oare cati ursi existau acum 500 de ani? Probabil mult mai multi? Si atunci, nu se criza nimeni? Problema nu e ca-s multi ursi, ci ca-s mult mai multi oameni, care s-au extins in zonele unde candva traiau ursii bine mersi, si de aia apar incidente de genul uite ursul, manaca din gunoi. Oare cati caini vagabonti exista in tara? Oare cati cai salbaticiti exista in tara? Eu zic sa fim mandri ca avem atatia ursi, este de altfel o chestie care atrage turisti (am colegi britanici care stiu de ursii gunoieri din Brasov, una din putinele informatii pe care le stiu desre Romania de altfel!) si daca ne incurcam de ei, poate ca ar fi o idee buna sa se extinda niste rezervatii!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Problema este... (Vineri, 30 iulie 2010, 19:22)

    ursul pacalit [anonim]

    Ca cifrele alea sunt mult prea umflate. Se castiga bani buni din vanatoarea de ursi si din cauza asta la numaratoare ies intotdeauna mai multi, ca sa poata fi impuscati la gramada. Faptul ca avem cei mai multi ursi din Europa ar trebui sa ne bucure, nu sa ne ingrijoreze.
    Probleme reale cu ursii sunt fix pe Valea Prahovei, unde au ajuns sa nu se mai sperie de oameni din cauza ca s-au obisnuit sa vina la tonele de gunoaie aruncate de toti gratargiii de weekend. Merg des pe munte si campez in cele mai izolate locuri, pot sa spun ca nu am avut probleme cu ursii pana acum. Am avut in schimb confirmarea faptului ca nu ataca omul in mod normal, cand, dupa ce am coborat noaptea pe poteca pana la masina am vazut doi ursi in urma fix pe unde trecusem eu cu 3 minute inainte. Probabil ca ii deranjasem cand trecusem pe acolo si s-au dat la o parte politicosi.
    A, ca se mai intampla sa mai auzi de cate un turist beat sau prost care da de mancare ursului sau il ia de gat sa faca poze cu el si apoi e atacat, asta nu e problema ursului, ci a omului care habar n-are sa respecte natura.
    • -2 (2 voturi)    
      Eu cred ca tu tii cu ursul! (Vineri, 30 iulie 2010, 23:39)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui ursul pacalit

      Cum sa nu fie probleme cu ursii? Ai auzit de vreun urs care plateste impozit? Sau care cere bon fiscal la tufa de zmeura? Niste... pensionari.
      Chiar astazi am vazut intr-un magazin un pachet congelat care continea "pulpa de urs". Desigur, era o pulpa "ocrotita de lege". Miine voi vedea ursul plimbindu-se cu ATV-ul pe munti si prin vai. Asa, de "dixtractie". Nu mai avem loc de ursii acestia.
      Are dreptate domnul Sulfina Lazlo. Ursul nu are legatura cu mediul (sau cu... minimul, sau chiar cu... deloc-ul).
      (HotNews, daca iar imi cenzurati comentariul va urez sa va napadeasca toti ursii furiosi)
  • +2 (4 voturi)    
    De ce neaparat ursi? (Vineri, 30 iulie 2010, 19:43)

    SaintLo [anonim]

    De ce nu caini? Ca dintr-astia avem cat sa umplem toata planeta. Sau ei nu prezinta absolut nici un pericol?
  • -3 (3 voturi)    
    Guvernanti la export (Vineri, 30 iulie 2010, 20:40)

    John [anonim]

    Parerea mea e ca trebuie sa exportam niste membri ai guvernului, inclusiv unguri ca Borbely. La dracu in praznic. Ursii sunt mult mai putini periculosi decat guvernul asta format din oameni cu frunze in cap, in loc de creier.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu putem incepe la Rosia Montana? (Vineri, 30 iulie 2010, 22:41)

    Alex [anonim]

    Daca tot trebuie, nu putem incepe cu canadienii care vor sa distruga Rosia Montana?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa exportam unguri (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 21:59)

    arti [utilizator]

    Eu propun sa exportam unguri, ca avem mai multi. Si sa incepem cu ministrul mediului, Laszlo Borbely!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine John. (Duminică, 1 august 2010, 10:40)

    mery [anonim]

    eu propun sa dam la 5buc guvernanti un urs bonus.
  • 0 (0 voturi)    
    ajutor (Vineri, 6 august 2010, 14:35)

    iulian [anonim]

    cine este responsabil ptr.infiintarea centrelor de fier vechi in tara asta?de ce se deschid aceste centre in centrul oraselor, cand locuitorii acestui habitat NU SUNT de acord?va rog sa-mi raspundeti.am un caz de acest fel si nustiu cum sa impiedic aceasta anomalie.