Ancheta HotNews.ro

Un particular a inregistrat domeniul carpathian garden cu o saptamana inainte sa fie lansat. Cine este proprietarul si cum au uitat realizatorii brandului de tara de Internet

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 29 iulie 2010, 13:52 Actualitate | Esenţial


O companie de soft din Bucuresti a reusit sa inregistreze doua site-uri care contin elemente din noul slogan al brandului de tara cu opt zile inainte ca acesta sa fie lansat oficial. Reprezentantii companiei sustin ca au aflat de noul slogan de pe Internet. Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului a cheltuit 900 000 euro pentru brandul de tara dar a uitat sa il inregistreze pe Internet. Pentru “explore the carpathian garden”, noul slogan al Romaniei, ministerul condus de Elena Udrea nu a inregistrat nici o pagina de Internet in conditiile in care sloganul va beneficia de o campanie publicitara internationala. 

HotNews.ro a verificat domeniile inregistrate pe .ro care contin noul slogan al brandului de tara lansat de Ministerul condus de Elena Udrea. Iata ce am constat:

carpathiangarden.ro este inregistrat de CROSSBYTE SOLUTIONS SRL companie detinuta de Cristian Gherghe. Pe domeniul .com pagina carpathiangarden.com a fost inregistrata tot pe 21 iulie de catre acelasi Cristian Gherghe

explorethecarpathiangarden.ro este inregistrat de o persoana fizica. Potrivit rotld.ro domeniul a fost inregistrat pe 21 iulie 2010 adica cu opt zile inainte de lansarea oficiala. Cristian Gherghe cel care a inregistrat celelate doua domenii spune ca nu este el cel care a inregistrat explorethecarpathiangarden.ro si nici nu stie cine a facut-o

captura Internet Foto: HotNews.ro
Cristian Gherghe sustine ca a inregistrat site-ul dupa ce a vazut pe 21 iulie ca noul explore the carpathian garden va fi noul slogan al brandului turistic. Informatia despre noul slogan a fost publicata de presa abia pe 28 iulie, prin urmare nu e clar cum a aflat inaintea tuturor despre slogan. Cristian Gherghe mai spune si ca ar dori sa dezvolte site-ul intr-un portal de promovare a turismului. Acesta a mai mentionat ca va ceda gratuit domeniul daca Ministerul ii va solicita asta si ca nu doreste sa vanda ministerului site-ul.

Folosind site-ul eurodns.com am verificat si explorethecarpathiangarden (sloganul oficial) pe domeniile .com, .org, .eu  si alte domenii sunt libere. La fel de libere sunt si gradinilecarpatilor, gradinacarpatilor sau exploreazagradinilecarpatilor sunt libere pe toate domeniile .com, .eu, .net, .org si pe domeniile specifice tarilor din Europa.

HotNews.ro a inregistrat domeniul gradinilecarpatilor.ro pentru a demonstra cat de usor poate fi inregistrat un domeniu, care in mod normal ar fi trebuit sa apartina deja Ministerului Turismului. Nu e clar de ce  reprezentantii Ministerului Turismului sau firma care s-a ocupat de brand n-au inregistrat domeniile pe net, o operatiune care costa putin si se realizeaza rapid.

Pentru inregistrarea domeniilor pe .com, .ro, .org, .eu sau alte domenii, ministerul nu ar fi trebuit sa cheltuiasca mai mult de cateva zeci de euro. Avand in vedere ca intreg proiectul pentru crearea brandului a costat aproape 900.000 de euro inregistrarea site-urilor nu ar fi afectat costurile intregului proiect. Riscul ar fi ca, nefiind inregistrate de minister, orice companie sau persoana particulara poate sa le inregistreze si sa dezvolte un business, beneficiind de campania de publicitate derulata de Ministerul Turismului.

Nici pentru celalalt slogan ministerul nu a inregistrat vreun domeniu. Spre exemplu landofchoice.ro este inregistrat de SC Web Grafix SRL. Site-ul este activ si pe el sunt
captura web Foto: Hotnews
postate diverse poze haioase, fara nici o legatura cu promovarea turismului.  “Romania este oficial The Land Of Choice, sau cel putin asa ne plezneste peste fata Ministrul Turismului. Insa pentru cei ce traiesc aici, tara nu este chiar taramul fagaduintei.”, se mentioneaza in prezentarea site-ului. Romanialandofchoice.ro este de asemena un domeniu inregistrat de o persoana fizica, iar site-ul nu este activ. http://romania-landofchoice.ro este un site inregistrat de o persoana fizica. Site-ul functioneaza si este singurul care promoveaza destinatii turistice. Pe pagina se mentioneaza: Romania-Landofchoice.ro is a project by Astra-Management, a division of Astra Tour S.R.L.

In 2009 fostul slogan de tara “Romania Land of Choice” a fost in centrul unui scandal pentru ca sloganul a fost inregistrat la OSIM inainte ca ministerul sa lanseze campania de promovare de catre ieseanului Florin Zamfir. Ministrul a contestat in justitie inregistrarea la OSIM a sloganului. Florin Zamfir a inregistrat marca si la Oficiul European pentru Inregistrarea Marcii, si aceasta procedura fiind contestata de minister.

Directorul OSIM, Varga Gabor, a declarat pentru HotNews.ro ca Ministerul a inregistrat noul slogan al campaniei. “Nu pot decat sa va confirm ca Ministerul a inregistrat sloganul”, a declarat Varga Gabor.

Ministerul a platit pentru creearea brandului de tara 894.970 Euro. Banii sunt alocati Romaniei in acest scop de catre Uniunea Europeanã, prin Programul Operational Regional - Domeniul Major de Interventie 5.3: „Promovarea potentialului turistic si crearea infrastructurii, in scopul cresterii atractivitãtii Romaniei ca destinatie turisticã". Potrivit informatiilor MDRT, "contractul de realizare a Brandului de Turism al Romaniei a fost atribuit asocierii Asesores en Turismo, Hoteleria y Recreacion SA - Taylor Nelson Sofres SA (THR-TNS).

Scaparea ministerului este de neinteles avand in vedere ca intr-un comunicat public se mentioneaza urmatoarele: “Ministerul a beneficiat pe toata durata proiectului, incã de la intocmirea caietului de sarcini, de consultantã din partea expertilor externi cooptati: International Advertising Association, Uniunea Agentiilor Publicitare din Romania si Asociatia Romanã a Profesionistilor in Relatii Publice”.

Dupa lansarea brandului la Shanghai MDRT va implementa strategia de comunicare a Brandului de Turism al Romaniei. Pentru implementare ministerul are la dispozitie 73 milioane de Euro. Pentru implementare va fi organizata o noua licitatie.


Citeste mai multe despre   
















18951 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Ne mai miram? (Joi, 29 iulie 2010, 13:56)

    Vizitiul [utilizator]

    Raspuns: NU
    • +8 (8 voturi)    
      follow the money (Joi, 29 iulie 2010, 14:07)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      mai ziaristi, ia cercetati voi firma aia spaniola cu administrator roman care a castiga 850 mii de euro, sigur o sa aveti ceva surprize.
  • +4 (8 voturi)    
    o brad frumos (Joi, 29 iulie 2010, 13:57)

    ionescu [anonim]

    no, atti draga, apai "cum a uitat realizatorii " e scrisa gresit draga.
    la fel ca in celebrul cantec din titlu pe care voi l-ati tradus, ca daca-l traduceau romanii era "un brad frumos".
    • 0 (0 voturi)    
      asa ma (Vineri, 30 iulie 2010, 11:50)

      levi [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      dai in unguri,ei sunt de vina!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 29 iulie 2010, 13:58)

    d [anonim]

    Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.
    • 0 (0 voturi)    
      ai perfecta dreptate! (Vineri, 30 iulie 2010, 13:50)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui d

      Sigur ca da, oricui i se poaet intampla sa fie fraierit O DATA! Dar, dupa Eterna si fascinanta, dupa Mereu surprinzatoare, dupa The Land o choice, etc, etc, la a 50-a pacaleala nu se poate spune decit ca NOI suntem de vina , ca inghitim asta!

      iar milionul de Euro e un fleca, ce sa mai zici de avocata care a primit 40 de milioane premiu pt contractil cu Bechtel, contract redactat f defavorabil pt statul nostru!?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu conteaza (Joi, 29 iulie 2010, 14:03)

    Gabriel [anonim]

    La mediere o sa-l obtina ministerul. Nu trebuie intelegere nu trebuie nimic.
    • +2 (4 voturi)    
      Doar pe cel cu .ro (Joi, 29 iulie 2010, 14:10)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Pentru domeniile cu .org, .com, etc vor avea probleme cu preluarea. Oricum dupa cum arata logoul e clar ca ne-au sifonat de bani ca pe fraieri. N-au facut nimic impresionant dimpotriva, au luat un logo gata facut si i-au modificat baza, au albastrit-o ca sa simbolizeze o apa curgatoare. Pentru banii primiti merita bagati in faliment cu un proces pe masura.
      • 0 (8 voturi)    
        Care ne-au? (Joi, 29 iulie 2010, 14:53)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Ca banii sunt de la UE. Care UE nu ti i-ar fi dat pentru altceva.
        • +3 (5 voturi)    
          min-ci-no-shii! (Joi, 29 iulie 2010, 15:03)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Ba da.

          Toti ministrii astia pur si simplu mint de ingheata apele ca "sunt banii UE" uitand ca si noi cotizam la bugetul UE...

          Iarasi niste mincinosi de ministri spun ca "erau bani numai pentru asa ceva". Eronat. Sie ei stiu ca sunt minciuni. Stiu ca mint, vor sa minta, le place sa minta.

          Repet- minciuni sfruntate.

          Tara lui Pinocchio Voda...
        • +3 (3 voturi)    
          Banii nostri (Joi, 29 iulie 2010, 15:07)

          Dragos [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Tu crezi ca noi nu cotizam la UE, ba chiar mai mult decat absorbim (deci poti sa spui ca facem binefacere...)
        • +4 (6 voturi)    
          lol (Joi, 29 iulie 2010, 15:21)

          Bogo [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Si daca banii sunt de la UE ce? Asta inseamna ca ne batem joc de banii care sunt de la UE? atat de des am auzit "Banii sunt de la UE" in ultimele 2 zile incat imi e scarba. Baieti, banii de la UE sunt tot de la noi, pentru ca noi inca nu am reusit sa atragem fonduri UE nici macar cat am cotizat anual la bugetul UE. Think!
          • +2 (4 voturi)    
            Raspund tuturor (Joi, 29 iulie 2010, 15:53)

            CCC [anonim] i-a raspuns lui Bogo

            Banii dati la UE sunt tot aia indiferent de cati reusesti sa atragi. Daca proiectul asta n-ar fi exitstat, atunci ai fi sponsorizat cu bani din buzunarul tau brandul de tara al Greciei, de pilda. Grecii merita banii tai nu? Aveti un stil distructiv absolut aberant. Traiti in depresie si in ura, si uitati ca afara exista o alta viata.
            • +1 (1 vot)    
              da (Joi, 29 iulie 2010, 20:24)

              da [anonim] i-a raspuns lui CCC

              da, asa e politica de cheltuire a banilor de la buget, o stiu de prin ministere: "trebuie sa ii cheltuim pe toti, ca daca nu, la anul ne da mai putin". nu conteaza pe ce ii cheltuiesti.

              la noi nu se incurajeaza dramuirea ci risipa...

              asta cu "sunt banii de la ue" imi aduce aminte de "dar ce-ai cu noi, ca nu furam de la tine, furam de la CAP(sau de la stat)".

              cam asta ne-a invatat comunismul, cam asta inca am ramas (din pacate).
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie doar (Joi, 29 iulie 2010, 14:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      niscai bani platiti la avocati, nu? :-)
    • -1 (3 voturi)    
      ei cum asa? de proprietate de domeniu ai auzit? (Joi, 29 iulie 2010, 14:22)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      asta a fost chiar un biznis de milioane prin anii 70-80 cand internetul a explodat. cumperi domenii si le vinzi mai apoi firmelor. din fericire pt companii, au invatat sa cumpere imediat domeniul atunci cand iau si fiinta, din nefericire pt ministerul nostru, e posibil sa fie condusi de incapabili, iar din nefericire pt noi, e posibil sa fie condus de smecheri care au pus la cale cu buna stiinta asta. bleah
      • 0 (2 voturi)    
        inteligentule (Joi, 29 iulie 2010, 14:49)

        aldrin [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        Inteligentule,
        Cumpararea de domenii diverse a fost o afacere de forta dupa 1995 pana prin vreo 2004-2005. In '70 - '80, // internetul nu prea exista sub forma de acum (cu htttp, domenii, poze, video si ate asemenea). Pe atunci se vorbea de ftp, gopher, e-mail si maruntisuri din preistorie
      • 0 (0 voturi)    
        prin 70 80 erau afaceri cu petrol (Joi, 29 iulie 2010, 17:24)

        crisis [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        Nu cu domenii. Daca internetul s-a nascut in 89, ar fi fost si cam dificil.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai citeste conditiile (Joi, 29 iulie 2010, 17:53)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        pentru domeniile ro si apoi scrie pe net. Domeniul .ro nu e la celui care il cumpara, el cumpara doar dreptul de folosire.
        Legal nu poti sa vinzi dreptul de folosire. Ce o sa scrie pe factura pentru Minister ? Hartie igienica ?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu la .ro (Joi, 29 iulie 2010, 19:13)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        Vezi pe site la www.rotld.ro -> sectiunea Rezolvarea disputelor. Daca te uiti la sectiunea WIPO ai cazurile pt fiecare an (din pacate linkul nu merge decat pt 2009), poti sa vezi si ce decizii s-au dat si de ce. Sau sectiunea NAF. La ambele ai ceva site-uri interesante :).

        Singura chestie e ca din ce mai tin minte se suspenda site-ul pana se da o decizie.
      • 0 (0 voturi)    
        ultima varianata este cea mai probabila (Vineri, 30 iulie 2010, 13:54)

        Crtistian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        Asa cum spui, cind cu explozia "dot-com" urilor, dar nu in 70, cind de abia aparea Internetul, ci mai recent, ci dupa '95, si firme mari au trebuit sa dea bani buni ca sa isi "rascumpere" domeniul.
        Dar noi suntem in 2010, oricita incompententa ar exista, este IMPOSIBIL sa fie doar neglijenta, domeniile au fost "uitate" deliberat de la inregistrare, ca sa <<maninca si gura lor o paine>>
  • +5 (9 voturi)    
    stupid Hotnews (Joi, 29 iulie 2010, 14:06)

    STF [anonim]

    Mi se pare stupid sa crezi ca ministerul ar trebui sa inregistreze nu stiu ce domenii. Ministerul va inregistra ce domeniu doreste , nu zeci de domenii si bani aruncati aiurea, apoi va anunta domeniul respectiv in acelasi timp cu campania si fraierii care au aruncat banii pe domenii or sa inghita in sec.
    • +2 (6 voturi)    
      in sfarsit... (Joi, 29 iulie 2010, 15:46)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui STF

      ...un comentariu pertinent.

      Bravo. M`am saturat sa vad cum sar toti "cunoscatorii" sa arunce imediat cu rahat in orice fel de actiune, fie ea buna sau rea, fara sa stie sau sa aibe macar habar despre acel lucru...
  • -1 (3 voturi)    
    bani (Joi, 29 iulie 2010, 14:07)

    eu [anonim]

    probabil o sa ii coste ceva bani sa il cumpere domeniul de la firma respectiva... doar nu sunt banii lor. si asa 900.000 nu era rotund. mai dau 100.000 pt domeniu sa se faca o suma rotunda ca dna udrea.
    • 0 (0 voturi)    
      o sa ii coste (Joi, 29 iulie 2010, 17:25)

      crisis [anonim] i-a raspuns lui eu

      Fix banii de 5 formulare. Pentru toate domeniille.
  • +2 (4 voturi)    
    oare (Joi, 29 iulie 2010, 14:08)

    Tataie [anonim]

    Prostie sau smecherie ? Oare cel care a inregistrat treaba si va primi compensatii sa nu aiba nimic de a face cu Udrea ? Hmmmm...
  • +1 (1 vot)    
    e da (Joi, 29 iulie 2010, 14:15)

    cucul [anonim]

    La mediere il obține ministerul daca actualul proprietar nu poate justifica folosirea domeniului.

    M-as mira sa nu fie o afacere a cuiva. Greu imi vine sa cred ca nu s-a gandit nimeni sa faca publicitate pe internet si ca atunci cand un potential turist va dori sa caute mai multe informatii, va cauta pe internet.


    Eu cred ca actualul detinator al domeniului, il va vinde ministerului pt cateva mii de euro.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 29 iulie 2010, 14:21)

    adina [anonim]

    e clar rea intentie din partea cumparatorilor, chestia asta o sa se solutioneze probabil in instanta. si vodafone.ro fusese cumparat de zapp inainte sa vina vodafone in romania si a fost recuperat ulterior....
  • +3 (3 voturi)    
    Corectati si nu dezinformati (Joi, 29 iulie 2010, 14:22)

    Nicu [anonim]

    Ar fi bine sa nu corectati, toti stim ca pe internet nu inregistram sloganuri, ci domenii. Asadar, titlul corect ar fi fost ca a fost inregistrat domeniul nu sloganul
    • +1 (1 vot)    
      corectat (Joi, 29 iulie 2010, 14:42)

      editor [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      multumim
  • +3 (3 voturi)    
    mai sa fie (Joi, 29 iulie 2010, 14:26)

    zone [anonim]

    Io-te potrivire si astia s-au inregistrat tot asa, un pic inainte sa lanseze ceva. Ca si ala cu "Land of choice" Doamna Udrea, vreo cartitza pe la dumneavostra pe-acolo?
  • +2 (2 voturi)    
    Acu` depinde ce scrie in contract... (Joi, 29 iulie 2010, 14:30)

    Ronin [utilizator]

    ...ce responsabilitati are firma care se ocupa de brand. Daca nu le-a indeplinit, ministerul o poate actiona in judecata. Depinde ce a cerut ministerul....sau...ce a uitat sa ceara ministerul. Cat despre inregistrarea domeniului explorethecarpathiangarden.ro de catre altcineva cu cateva zile inainte, e clar scurgere de informatii din interior. In purul si dulcele stil romanesc. Cu alte cuvinte....manarie!
    • +3 (3 voturi)    
      oricum.... (Joi, 29 iulie 2010, 14:54)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Ronin

      ...e un domeniu prost si nerentabil pt ca e prea lung. cine l-a luat spera la o bisnita scurta. ma indoiesc ca o sa-i iasa schema.
      • -1 (1 vot)    
        da! (Joi, 29 iulie 2010, 15:24)

        maria [anonim] i-a raspuns lui doru

        Bravo! gand la gand! si eu cred ca o sa-si ia o mare tzeapa nea cutare care a inregistrat domeniul pentru ca e mult prea lung. si pana la urma se pot gasi solutii alternative. daca ministerul o sa dea bani sa cumpere domeniul asta atunci clar e manarie pe fata. inseamna ca l-a cumparat cine trebuia sa-l cumpere! mai degraba m-as deranja sa intru pe un site cu o denumire prescurtata de genul ECG.ro decat explorethecarpathiangarden.ro. te ia cu ameteli numa cand il vezi scris :)
      • 0 (0 voturi)    
        Tocmai! (Vineri, 30 iulie 2010, 14:00)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui doru

        Tocmai, asta denota premeditarea!

        asa cum spui, numele este multe prea lung pt o folosire uzuala. Un om normal ar fi cautat un domeniu precum carpati.ro, daca vroia afacere proprie.
        Asa, este clar ca spera ca turistii ce cauta pe Net despre "gradina romaniaie" sa ajunga la el, si deci va putea negocia pe multe zeci de mii de euro cedarea domeniului catre Ministerul turismului. ..
  • +3 (3 voturi)    
    Ete na (Joi, 29 iulie 2010, 14:40)

    CCC [anonim]

    Eu cred ca faceti din tantar armasar. Ia cautati la http://www.bellaitalia.it/. Se intampla peste tot in lume, la case mult mai mari. Plus de asta, mi-e greu sa cred ca cineva va tasta explorethecarpathiangarden.ro. Iar domnul respectiv va ramane cu buza umflata ca si cel cu landOfChoice (alt nume neispirat de site).Parerea mea.
  • 0 (2 voturi)    
    Care o fi numele particularului? (Joi, 29 iulie 2010, 14:44)

    nune [utilizator]

    Nu cumva ....Adriean V.? Sau poate chiar ...Elena U.!
    Ca ...Traian B. nu se incurca cu domenii virtuale, el lucreaza doar cu cele reale, gen Mihaileanu...
    • -2 (2 voturi)    
      Nu imbecilule, este chiar din curtea rosie (Joi, 29 iulie 2010, 16:52)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui nune

      http://badeadan.blogspot.com/2010/07/atac-mediatic-impotriva-romaniei.html
      • 0 (0 voturi)    
        Amice, mi-am dat si eu cu parerea... (Joi, 29 iulie 2010, 17:46)

        nune [utilizator] i-a raspuns lui Cris

        ...banuiesc ca inca mai am dreptul! Nu am vreme sa calaresc blogosfera, ca am si un job de facut.

        Daca e asa cum zice tatae ala, imi retrag cuvintele. Nu inainte de a-ti sugera o regresie spre origini...
  • 0 (6 voturi)    
    aici sunt pensiile noastre! (Joi, 29 iulie 2010, 14:45)

    Dedalus [anonim]

    “Ministerul a beneficiat pe toata durata proiectului, incã de la intocmirea caietului de sarcini, de consultantã din partea expertilor externi cooptati: International Advertising Association, Uniunea Agentiilor Publicitare din Romania si Asociatia Romanã a Profesionistilor in Relatii Publice”

    Vaiiiiiii! Ce bine ca a avut "consultanta de specialitate"!!!! Alti bani, alta distractie.

    Acum inteleg cum o operatiune cum a fost asta cu brandingul (de fapt, o simpla si amarata mini-publicitate, nu are airueala asta nici o legatura cu brandingul....) care ar fi costat cateva zeci de mii de euro (cel mult!!) sa coste cateva sute de mii de euro (aproape un million!!!!!).

    Acum, mai dam inca 75 de milioane de euro pe "implemetnare". Probabil alte milioane pe "audit" samd.

    Taote astea sub obladuirea doamenie Traila de la ANRAMP, cea care a modificat legea achizityiilor publice in asa fel incat doamana Udrea sa nu mai aiba nici o problema in a face ce trebuie sa faca...

    Nu stiu zau, dar mie imi miroase a 22 Decembrie 1989......
  • 0 (4 voturi)    
    Nutiiiii, ai ramas fara frunza (Joi, 29 iulie 2010, 14:52)

    gogu [anonim]

    :))))
  • +2 (4 voturi)    
    despre domenii (Joi, 29 iulie 2010, 15:00)

    Mihai [anonim]

    Din pacate ancheta hotnews.ro este o prostie si la fel si marea intentie a lui Cristian Gheorghe. Oricine se pricepe cat de cat la internet isi poate da seama ca in ziua de azi nu e important cum se numeste domeniul ci care este pozitia site-ului respectiv pe Google in raport cu niste cuvinte cheie. Deci daca site-ul de turism al Romaniei o sa fie www.turism.gov.ro si el e in prima pagina pe Google pentru cuvintele carpathian gardens atunci nu stiu ce o sa faca dl. Cristian Gheorghe sau hotnews.ro cu toate domeniile lor.
    • +1 (1 vot)    
      cum se calculeaza rating (Joi, 29 iulie 2010, 16:55)

      arici [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      intre hotelrosu.ro si rosu.ro (ref tot la hotel rosu), o cautare dupa hotel rosu, hotelrosu.ro va fi primul.
      • 0 (0 voturi)    
        exact asa se calculeaza.. (Joi, 29 iulie 2010, 18:13)

        ion [anonim] i-a raspuns lui arici

        Hai sa vorbim, ca stim si noi...

        Chestia asta cu a baga un site in fata la cautari e o meserie, nene. Se numeste SEO.

        Pentru ca un site sa iasa in fata in google are nevoie de fooooarte multe chestii, nu doar de nume. Algoritmii folositi de google sunt ascunsi si schimbati periodic. Se cam stie, se banuiesc, mai scapa de la google ce conteaza. Oricum conteza enorm cate link-uri sunt spre acel site si de unde sunt acele link-uri, continutul si multe, multe altele.

        E deci absourd sa spui ca "intre hotelrosu.ro si rosu.ro, hotelrosu o sa fie primul ". Nu, nu e adevarat.

        Ia uite site-ul http://www.guvernulromaniei.ro
        Ia cauta in google "guvernul romaniei": nici poveste de site-ul de mai sus.. Apare site-ul guvernului, al minsiterelor, wikipedia, etc

        E cam aberanta chestia asta cu domeniu. Probabil ca era util, dar mai degraba unii care se pricep la marketing ar putea sa spuna cat de important era asta.
  • +1 (1 vot)    
    Nu ei sunt retarzii... (Joi, 29 iulie 2010, 15:05)

    Gigel [anonim]

    Nu conducatorii tarii sunt retarzi draga. Ca sa furi "elegant" iti trebuie un dram de inteligenta. Retarzi sunt insa cei care i-au votat si o sa-i tot voteze... Indiferent de culoarea lor politica ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 29 iulie 2010, 15:13)

    cosmo [anonim]

    toate tarile au ceva de genul "visit romania", numai noi alegem ceva ciudat. o sa ajunga exact nimeni pe siteul asta dupa cuvinte cheie pe google..
  • 0 (0 voturi)    
    cam expirata faza (Joi, 29 iulie 2010, 15:35)

    Luke [anonim]

    daca vor inregistra explorethecarpathiangarden.whatever sau varianta in romaneste atunci chiar va fi comic.
    pana atunci nu vad nimic tragic, decat daca va plati unui smecheras care a inregistrat astea
  • 0 (0 voturi)    
    Site-ul trebuie sa fie cu gov. (Joi, 29 iulie 2010, 16:01)

    Ion [anonim]

    Site-ul trebuie sa fie cu www.carpathiangarden.gov.ro pentru a fi credibil (international)
  • 0 (0 voturi)    
    Depinde care e strategia de promovare (Joi, 29 iulie 2010, 16:20)

    kix [anonim]

    Eu am inteles ca piata vizata se refera la cetatenii staini. In acest context, necesara era rezervarea domeniilor .com sau .eu.
  • 0 (0 voturi)    
    "OPORTUNITATI" (Joi, 29 iulie 2010, 16:38)

    ionut [anonim]

    1.Romanul (marea majoritate) s-a nascut samsar.
    2."Investitie de stat" ar trebui considerat oximoron in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Proprietate intelectuala (Joi, 29 iulie 2010, 16:42)

    cip [anonim]

    Domeniul respectiv poate fi preluat de catre minister printr-un avocat si un proces pentru inregistrare cu rea credinta anumelui de domeniu existand date suficiente care sa arate ca denumirea nu a fost creatia celui care a inregistrat-o.
    Nu va mai faceti griji exista posibilitati legale de a recupera numele.
    • 0 (0 voturi)    
      se poate eluda (Joi, 29 iulie 2010, 16:53)

      arici [anonim] i-a raspuns lui cip

      o sa puna 3 poze cu Carpatii si n-au ce sa-i faca.
  • 0 (0 voturi)    
    carpati (Joi, 29 iulie 2010, 16:49)

    ionita_adrian [anonim]

    sa cumpere macar carpati.com e simplu ieftin 1700$ si sigur o sa faca impresie dar la cati bani sunt sigur o sa se scarpine invers ca sa ii cheltuie .
  • 0 (0 voturi)    
    eurodns.com (Joi, 29 iulie 2010, 17:23)

    geo [anonim]

    Nu tocmai inspirata folosirea eurodns.com.
    Site-ul nu are nici o calitate de register oficial pentru zona .eu si sunt dovezi ca serviciul sau de cautare este utilizat in inregistrarea domeniilor pentru care se manifesta interes.
    Metoda e simpla: cauti sa vezi daca domeniul crocozaur.eu este liber. apare ca liber. Faci pe site-ul lor demersurie de inregistrare, platesti si dupa cateva zile esti instiintat ca domeniul nu mai este disponibil fiind inregistrat de altcineva inaintea ta.
    Si coincidenta nu este intamplatoare.
    O simpla cautare google dupa "eurodns.com scam" este edificatoare.

    Daca incompetenta crasa a celor angajati de minister ca sa se ocupe de proiect nu ma mira avand in vedere cine sunt angajati si cum se atribuie licitatiile, ma mira ca cel care a facut investigatia de la hotnews nu e mai competent de atat.
    Daca scrie de subiect, ar trebui fie sa stie despre ce vorbeste, fie sa intrebe.
  • 0 (0 voturi)    
    brand si hoti (Vineri, 30 iulie 2010, 0:02)

    pisica [anonim]

    Ce prostie romaneasca pura, istoria cu brand etc. Am calatorit in lumea intreaga intr-o groaza de tari si niciodata nu mi-am ales tara de destinatie dupa vreun brand si nici nu cunosc vreunul apartinind tarilor respective. In schimb in toate tarile am avut parte de servicii corecte si num-a praduit si insultat nimeni cind am solicitat un serviciu. Problema romanilor este ca intodeauna si-au imaginat ca lumea intreaga are nevoie de ei, si ca ei romanii fac o favoare lumii intregi daca un turist mai curajos se aventureaza in Romania il curata pina la os de bani si de nervi. Udrea ar face bine sa bage bani in formarea de agenti turistici, (si asta este o meserie trebuie invatata corect) in supravegherea acestora, in asigurarea calitatii serviciilor turistice, in asigurarea securitatii turistului in voiajul lui in Romania si nu un car de bani in timpenii ridicole care nu servesc la nimic. Te doare sufletul cind vezi citi bani sint cheltuiti aiurea cind Romania ar putea sa traiasca din turism. Dar atentie exista atitea tari frumoase, interesante daca romanii nu se trezesc sa asigure calitatea serviciilor turistice s daca nu vor inceta sa goleasca buzunarele turistilor pentru nimic, miliardele de euro pe care Romania trebuie sa le plateasca in contul datoriei nu vor putea fi platite iar agentii turistici obraznici profitori si hoti vor plinge cu lacrimi amre fiindca nimeni nu va mai calca prin Romanica.
  • 0 (0 voturi)    
    800 si ceva de mii de euro? (Vineri, 30 iulie 2010, 5:09)

    nae [anonim]

    Bah astia sunt nebuni..
    Arunca banii aiurea.
    Daca imi dadeau mie jumate gaseam ceva sa pice falca tuturor.