Franta schimba legile pentru a-i indeparta pe tiganii romani

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 29 iulie 2010, 12:49 Actualitate | Esenţial


Franta are de gand sa faca o reforma legislativa pentru a accelera intoarcerea in tara de origine a celor aflati in situatii ilegale. Totodata, doi ministri francezi vor veni in curand in Romania pentru a intari  cooperarea franco-romana in chestiunea tiganilor, se arata intr-un comunicat al Presedintiei franceze, citat de RFI.  Cei doi oficiali sint Pierre Lellouche, secretar de stat pe afaceri europene si Eric Besson, ministrul imigratiei.

Informatia apare intr-un comunicat al Presedintiei franceze dupa reuniunea de miercuri seara de la Palatul Elysee, consacrata tiganilor si nomazilor din Franta.  Cei doi oficiali sint Pierre Lellouche, secretar de stat pe afaceri europene si Eric Besson, ministrul imigratiei.

Comunicatul detaliaza declaratiile facute miercuri seara de ministrul de interne Brice Hortefeux. Franta are de gind sa faca o reforma legislativa pentru a accelera intoarcerea in tara de origine a celor aflati in situatii ilegale.  In primul rind, va fi adoptata o lege pentru ca taberele de tigani si de nomazi sa poata fi desfiintate mai repede. Parisul vrea sa modifice si legea imigratiei pentru a-I putea indeparta cit mai repede din Franta pe cei care pun in pericol ordinea publica.

La inceputul toamnei, Parlamentul francez va vota o conventie intre Franta si Romania care va facilita trimiterea in tara a minorilor romani izolati  - minori care, potrivit Presedintiei franceze - sint deseori exploatati de retele de traficanti.

Comunicatul noteaza si faptul ca 20 de politisti romani si bulgari vor veni in regiunea pariziana pentru a-I ajuta pe colegii francezi in combaterea traficului de persoane. Politisti francezi urmeaza si ei sa vina in Romania si Bulgaria, in cadrul aceluiasi sistem de cooperare.

Comunicatul de la Elysee nu face nici o referire la posibilitatea ca aderarea Romaniei la spatiul Schengen sa fie intarziata din cauza chestiunii tiganilor romani. Ieri, secretarul de stat pentru afaceri europene, Pierre Lellouche, declara la RFI ca Franta are rezerve in ceea ce priveste intrarea Romaniei in spatiul Schengen  in martie 2011.

Autoritatile franceze au anuntat miercuri ca vor darama toate taberele de tigani amplasate ilegal si vor expulza tiganii din alte state UE care comit infractiuni pe teritoriul Frantei, informeaza AFP. Anuntul vine in urma unei reuniuni speciale convocate de presedintele Nicolas Sarkozy la Palatul Elysee, acesta avertizand ca minoritatile creeaza "o problema de securitate" in Franta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2618 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 29 iulie 2010, 13:12)

    sache [anonim]

    or fi facind la fel si cu marocanii, algerienii si alti africani francofoni?
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 29 iulie 2010, 13:24)

      d [anonim] i-a raspuns lui sache

      Pe aia ii pastreaza dar isi iau o mare tzeapa dupa parerea mea.
      1. Africanii sunt negrii, tiganii sunt doar putin mai inchis la ten, ceea ce e un mare daca vrei sa iti ascunzi originile si sa te pierzi in multime.
      2. Tiganii stiu romaneste, au nume romanesti, si sunt crestini ortodocsi. Africanii lor se poate sa stie franceza, dar nu au nume frantuzesti si sunt musulmani.

      Cocluzia: Tiganii puncteaza la mai multe capitole decat alti imigranti. :)
      • +2 (2 voturi)    
        Sugestie (Joi, 29 iulie 2010, 16:16)

        jivin [anonim] i-a raspuns lui d

        Tiganii cersetori mai bine si-ar face o religie a lor, pt. ca nu fac cinste nici unei religii sa-i primeasca in randurile ei. Lumea lor desi in europa este o lume izolata, sunt intr-un ghetou psihologic, o lume primitiva.
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 29 iulie 2010, 13:40)

      Max [anonim] i-a raspuns lui sache

      Da, fac la fel, atunci cind acele persoane nu au acte in regula sau sint delicventi.
      Daca persoanele cu pricina nu au nici un act care sa le permita sa stea pe teritoriul tarii in mod permanent (mai mult de 3 luni) si, in plus, dupa cetatenie ei apartin altei natii, procedura este aceeasi : sint expulzati spre tara de origine.

      Exista insa si minoritati nascute in Franta si cu probleme de delicventa si nu numai minoritati de altfel. Acestia sint pedepsiti dupa legea franceza, condamnati, amendati, inchisoare etc si, desigur, nu pot fi expulzati din moment ce au acte franceze si sint cetateni francezi.
      Rromii veniti dinspre tarile de est insa nu sint cetateni francezi si nu stiu sa vorbeasca de altfel decit limba tarii de origine. Si desigur limba comunitatii lor.
  • 0 (0 voturi)    
    masuri demagogice (Joi, 29 iulie 2010, 13:16)

    Asterix si Obelix [anonim]

    Ca de obicei, Sarkozy se pricepe la toate si n-are Franta probleme cate solutii are el. Si politicienii francezi asisderea.
    In primul rand ca orice cetatean strain care comite o infractiune trebui expulzat si nu numai "tiganii straini". Ma indoiesc ca un judecator va spune, "da e hot, dar e caucazian, asa ca-l lasama sa stea, pe cand pe alalat, ca e tzigan il explulam". Dar daca e numai 50% tzigan ce facem?
    Dar genul asta de interventii politicianiste dau bien la electorat...
    Si nici mai mult, nici mai putin Romania e de vina, nu? Dar stati putin ca pe tziganul impuscat de politie, inamplare care a dus la tulburarile din Saint-aignan si la interventia prezidentiala, il chema Luigi Duquenet. Pai dupa nume nu prea pare sa fie tzigan din Craiova... .
    Dar ce ne facem cu tulburarile masive din Grenoble se saptamana trecuta, cu zeci de masini incendiate si focuri de arma trase impotriva politiei? Au fost generate de catre impuscarea de catre politie a lui Karim Boudouda, "francez" get-beget, cu antecedente penale, care tocmai furase 40000 Euro dintr-un cazino. Karim tot din Romania venea??? Si bineinteles, ca daca Romania nu va intra in spatiul Schengen, tovarasii lui Karim se vor face baieti buni si or sa inceapa sa propavaduiasca cuvantul Domnului.
    Nu zic ca tziganii din Romania nu reprezinta o problema dar de aici si pina a stigmatiza o tzara intreaga e cale cam lunga.
    • 0 (0 voturi)    
      bravos natiune...halal sa-ti fie (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 15:43)

      miklosh [anonim] i-a raspuns lui Asterix si Obelix

      prezidentu' coboara sub 24 de procente in sondaje......cum nu mai suntem in evul mediu ( sic ) sa "dam in evrei", lovim in tigani.....ca pe astia nu-i apara nimeni......sarko spera sa mai urce vreo 2 procente in sondaje cu moftu' asta......oricum e patetica faza....nu ar trebui comenteta loco, ca oricum e un foc de paie care va fi stins " à la rentrée" pentru ca franta are alte probleme.....
      apropos.....vad mai jos comentariul lui " SANDU"........mon cher....tampenia matale depaseste limitele realului.......esti mort, dar lumea te tolereaza.....ti-e foame, grav, si cu toate acestea esti tolerat.....sa mai toleram foamea, ? saracia? incultura ? pai esti primul care ar trebui eradicat mosule....zut....eroare.....esti alb....si nu prea....te confunzi usor cu tiganii de la tine din catun.....ca sa te diferentiezi de ei trebuie sa fii impecabil, politicos, souriant, cu un limbaj elevat ( dupa posibilitati ), si cu toate acestea esti confundat...nasol....alt oras....criminal.....alta tara.....dezastru....ramai la slanina si lasa mofturile....am zis
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Franta (Joi, 29 iulie 2010, 13:20)

    sandu [anonim]

    E primul stat care va pedepsi tiganii care fura, cersesc si ocupa teren/proprietati ilegal. Pare foarte firesc sa ii pedepsesti pe cei care fac asta, dar sa nu uitam ca tiganii au fost tolerati pina acum si de aceea au depasit cu mult masura in faradelege. In ziua cind si in Romania cine fura, nu plateste impozit, nu se duce la scoala desi primeste ajutor social pt asta, cerseste in cadru mafiot, ocupa proprietatea altuia va fi bagat la puscarie, atunci tiganii se vor calma si vor incepe sa se integreze de frica sau de nevoie.
    Bravo Franta: la cit mai multe puscarii si expulzari ale infractorilor tigani sau romani!
  • 0 (2 voturi)    
    De unde au venit (Joi, 29 iulie 2010, 13:36)

    Dj [anonim]

    Si de ce ii trimit inapoi in Romania?Noi ce sa facem cu ei ? Sa-i trimita in India lor acolo sa ne scape de niste lepre.
  • +1 (1 vot)    
    sunt si alte solutii (Joi, 29 iulie 2010, 13:52)

    Padre_V [anonim]

    Nu legi trebuiesc facute ci ceva elementar de simplu: 'nu le mai dati nimic, in special bani'; si aici ma refer atat la statul francez care s-a dovedit, in trcut, foarte generos, cat si la cetatenii Frantei. Daca nimeni nu le mai da, pleaca singuri.
    Ideea este foare veche: cand primarul NY-lui a vrut sa goneasca cocotele din centru, n-a dat o lege noua , cum ar face guv. Ro., ci a interzis circulatia hipo in aria centrala !!, o lege mai veche interzicea 'damelor' sa circule alt fel decat cu trsura.
    Elementar !! dar inteligent !! Dar de unde atata inteligenta?
    • 0 (0 voturi)    
      O fi valabil (Joi, 29 iulie 2010, 14:17)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Padre_V

      Pt unii sa nu le dai.Dar cand nu le mai dai sar pe tine ca haita si iti fura pe fata portofeluy sau banii cand ii scoti de pe strada de la cajero.In Spania practica acest sport.Franta face ce ar trebuii sa faca toate tariile.Iar romania sa construiasca puscarii pt ei cu munca lor.Pt a invata a muncii si isi castiga painea cu truda.Nu muncesti nu primesti mancare in puscarie sau pt minori in centrele de reeducare.Scurt si eficient.Munca = Viata.Nemunca= Moarte lenta.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti naiv (Joi, 29 iulie 2010, 19:42)

      Francezu' [anonim] i-a raspuns lui Padre_V

      Nu din dat si-au facut ei castelele alea , ci din FURAT. Nevestele cersesc, copii fac buzunare în metrou ( carti de credit, bani, mobile, tot), iar barbatii merg la furat.

      Românii cum traiesc ei însisi într-o ANARHIE greu de descris , nu sunt capabili sa controleze fluxul de bani murdari, ia sa puna fiscul pe ei, sa-i intrebe cat au platit ultimele impozite, din ce si-au facut vilele, Mercedesurile, etc, sa vezi ce ordine se face ...

      Nu e tarziu nici acum, tb pus fiscul si politia pe ei ( daca politia nu are curaj & armata), poate,poate nu se mai întorc în Ro ... Insa cum politicienii de sus mentin fiscul & politia in anarhie ca sa poata fura ei insisi, nu stiu daca se va face.

      Apoi, daca da Dumnezeu, poate se duc în US daca scot aia vizele, si poate de acolo se intorc mai greu ...:-))
  • 0 (0 voturi)    
    nu ii vrem (Joi, 29 iulie 2010, 16:52)

    emil [anonim]

    tineti-i la voi acolo ca noi nu am reusit sa ii civilizam, poate va descurcati voi
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii (Marţi, 3 august 2010, 1:40)

    fuss [anonim]

    Acesti TIGANI vor fi maturati de pe scena europei cat de curind. Au avut multe ocazii sa se reabiliteze in ultimii 70 de ani, le-au ratat, nici nu si-au propus. A venit timpul sa plateasca.