Presa israeliana: S-a gasit cutia neagra a elicopterului israelian prabusit in Bucegi

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2010, 7:48 Actualitate | Esenţial


Echipele de cautare au descoperit cutia neagra a elicopterului israelian prabusit, luni, in apropierea localitatii brasovene Fundata ("Coltii Tapului") - informeaza site-ul israelian Orbita.co.il Potrivit Haaretzcutia neagra a fost trimisa in Israel, pentru decodificare. Unii experti israelieni sustin ca accidentul ar fi fost provocat de o eroare de pilotaj, survenita in conditii meteo dificile.

Intre timp, echipele de cautare continua operatiunile de localizare si recuperare a cadavrelor celor sase militari israelieni si a tehnicianului roman. Tot miercuri, sunt reluate si zborurile de instruire ale fortelor aeriene ale Israelului, dupa ce au fost suspendate, marti, cand a fost declarata zi de doliu, in memoria victimelor tragicului accident.

Potrivit sefului Salvamont Romania, Mircea Opris, salvatorii au ajuns la epava, care se afla la peste 2.100 m altitudine. Zona este greu accesibila. "Aeronava s-a facut praf, sunt bucati pe o portiune foarte mare. Elicopterul a ars si s-a dezmembrat complet. Anchetatorii au survolat zona in care s-a prabusit aparatul", a declarat Opris.

Operatiunile sunt ingreunate de conditiile meteo nefavorabile si de terenul muntos accidentat, potrivit MApN. La cautari participa salvamontisti, jandarmi montani si un detasament de vanatori de munte din Brigada 2 Vanatori de Munte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2095 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    precizare (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:08)

    george [anonim]

    Oameni buni, am vazut modificarea, e ok.
    Locul accidentului este "Coltii Tapului", deasupra Poienii Gutanu, situata in partea vestica a Masivului Bucegi. Cea mai apropiata localitate este Moeciu de Sus, iar accesul in Poiana Gutanu se face pe un drum de caruta, cu plecare din Simon, Bran.
    Si uite asa am devenit corespondent hotnews! :)
  • +3 (3 voturi)    
    regrete (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:21)

    matei l. [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihnesca in pace si sa aiba grija de sufletele familiilor lor !
  • -2 (10 voturi)    
    Acasa (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:25)

    Nicu [anonim]

    De ce se antreneaza israelienii in Romania. Pentru spionaj? Dar daca accidentul se producea peste o localitate? Se plateste bine sau totul este la mica intelegere politica?
  • 0 (0 voturi)    
    Ma indoiesc (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:41)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    La inceput s-a zis ca resturile elicopterului sunt imprastiate pe o suprafata mare. Apoi,
    Uitati ce se zice intr-un alt articol cu referire la Haaretz:

    "Este putin probabil ca echipajul elicopterului prabusit in Romania - unde terenul este mai putin familiar, muntos si impadurit - sa fi putut respecta procedurile israeliene la fel de strict cum ar face-o in Israel. Regulile de transport si antrenament sunt diferite in Romania, fiind intr-o oarecare masura dependente de sustinere externa si supraveghere.

    Eu unul inteleg ca a fost o explozie interna.
  • -2 (8 voturi)    
    ce cauta (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:52)

    caragiale [anonim]

    Ce cauta elicopter armat in Romania ? oare cand o sa vedem elicopter armat Roman in Israel ?
    Eu cred ca fiecare e bine sa stea la casa lui.
  • 0 (4 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 28 iulie 2010, 10:18)

    tupeu [anonim]

    N-am priceput o treaba.
    Ce faceau aia cu elicopterul pe melagurile mioritice?
    • +1 (1 vot)    
      asta faceau (Miercuri, 28 iulie 2010, 11:41)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui tupeu

      Exercitii comune de cautare-salvare cu armata Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi de ce iesea fum din coada ? (Miercuri, 28 iulie 2010, 10:20)

    mihai [anonim]

    Nu sant adeptul teoriilor conspirationiste numai ca primele relatari cu martori oculari spuneau ca elicopterul s-a dezechilibrat si ulterior s-a intors din drum in timp ce iesea fum din coada. Astea fiind spuse de mai multi martori oculari imediat dupa producere, pana nu a venit cenzura ! Ulterior,se spun alte baliverne !. Pe israelieni pot sa-i inteleg - sant intr-un continuu rasboi si au reguli de razboi. Dar pe deontologii nostri N-am cum sa-i inteleg ! Nu pot sa constat decat faptul ca de fapt nu sant decat niste bieti executanti. TOTI ! . Salom !
  • -2 (2 voturi)    
    de ce nu se antreneaza in Afganistan? (Miercuri, 28 iulie 2010, 11:15)

    Darius [anonim]

    De exemplu?
    Noi cum putem, si mai pierdem si oameni.
    • +2 (2 voturi)    
      ???? (Miercuri, 28 iulie 2010, 12:05)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui Darius

      Sper ca intrebarea ta a vrut sa fie o gluma !
      • -1 (1 vot)    
        adica? (Miercuri, 28 iulie 2010, 12:54)

        Darius [anonim] i-a raspuns lui matei l.

        Mereu nis e spune ca e bine ca armata romana e in Afganistan si Iraq pentru ca i se ofera sansa de a se antrena in conditii reale, de razboi. Si ca ar trebui sa fim fericiti pentru asta.

        Acelasi lucru nu e valabil si pentru Israel?
        • +1 (1 vot)    
          .... (Miercuri, 28 iulie 2010, 15:09)

          hoha [anonim] i-a raspuns lui Darius

          Prezenta Israelului in zona ar crea si mai mari tensiuni. Multi ar veni in zona doar sa vaneze soldati israelieni.
  • 0 (0 voturi)    
    2005 - Piatra Craiului (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:44)

    gabi [anonim]

    In 2005, cand urcam in Piatra Craiului, pe traseul catre vf. Turnu, am intalnit 2 soldati unguri care aveau insemne NATO pe uniforme. Chiar mi-au confirmat ca sunt soldati NATO si ca sunt in misiune de recunoastere. Am inteles ca nu aveau voie sa dea prea multe detalii. Erau insa foarte prost echipati fata de noi, turistii. Nu aveau idee de ce izvoare sunt in zona, habar n-aveau ca pe creasta nu mai e apa. Unuia dintre ei care nu stia decat maghiara, ii cazuse sticla cu apa de 2 litri, in care mai avea cam o cana, noroc ca i-am recuperat-o eu pe urcare. I-am sfatuit sa coboare cat mai repede pe partea vestica a Craiului, la Plaiu Foii. Nu aveau nici saci de dormit cum trebuie, pare-mi-se doar niste chestii gen patura. In rest, niste cutite si probabil arme de foc, pe care nu ni le-au aratat. Cel care a pierdut sticla parea mai agitat, celalalt care stia si engleza era mai relaxat si parea ca nu ii pasa ca se apropie o ploaie zdravana. Tocmai ne uitam si ii traduceam pe vf Turnu, la crucea ridicata in memoria unui om care a murit traznit acolo, ce scria pe cruce.