Tokes Laszlo compara Secuimea cu Kosovo si spune ca maghiarii ar trebui sa iasa in strada pentru obtinerea autonomiei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2010, 19:28 Actualitate | Esenţial


Vicepresedintele Parlamentului European Tokes Laszlo a pledat joi, la Baile Tusnad, pentru autonomia Tinutului Secuiesc si spus ca, daca va fi nevoie, maghiarii trebuie sa iasa in strada si sa adopte modelul catalan, anunta Agerpres. Declaratiile liderului maghiar vin dupa ce Curtea de Justitie de la Haga a decis ca proclamarea independentei provinciei Kosovo nu a incalcat dreptul international.

Tokes Laszlo a participat la Sedinta Forumului de Coordonare Maghiar din Transilvania, programata in cadrul Universitatii de Vara Tusvanyos, la care au mai luat parte vicepremierul Marko Bela, ministrul Culturii, Kelemen Hunor, si presedintele executiv al Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania (CNMT), Toro T. Tibor.

Vicepresedintele Parlamentului European a vorbit despre importanta actiunilor comune ale maghiarilor, despre unitate si solidaritate si a acuzat atat UDMR cat si Partidul Civic Maghiar ca sunt vinovate ca aceasta unitate nu s-a infaptuit.

Tokes Laszlo a comparat, din nou, Secuimea cu Kosovo si a sustinut ca maghiarii din Romania trebuie sa obtina autonomie asa cum Kosovo a obtinut independenta.

"Trebuie sa ajungem in taramul unitatii comune. O microregiune de talia Kosovo este si Secuimea. Kosovo si-a dobandit independenta, de ce nu ar putea si Secuimea sa aiba autonomie?", s-a intrebat europarlamentarul.

El a fost indelung aplaudat atunci cand a spus ca, daca va fi nevoie, maghiarii trebuie sa iasa in strada pentru a cere autonomia, asa cum fac catalanii.

"Trebuie sa iesim in strada daca este nevoie, daca trebuie atunci Secuimea are nevoie de un instrument de tip catalan, dar atunci UDMR nu va mai fi la guvernare pentru ca vom manifesta impotriva lor. (...) Va fi autonomie, bineinteles ca va fi, dar cu cat vor fi mai multi care nu vor crede in ea, autonomia se va obtine mai greu. Trebuie sa revenim si asupra autonomiei invatamantului. Daca nu cerem mult, vom primi putin. Nu trebuie sa renuntam la obiectivele noastre de baza", a spus Tokes Laszlo.

Vicepremierul Marko Bela a fost mult mai rezervat in declaratii si chiar a recunoscut, la un moment dat, ca daca UDMR ar fi fost in opozitie, ar fi putut sa faca declaratii mai dure. El a subliniat ca este important ca maghiarii sa colaboreze si sa aiba aceleasi obiective, pentru ca altfel autonomia nu se va putea obtine.

"Fara cooperare autonomie nu va exista. Daca nu mergem impreuna intr-o singura directie, nu vom obtine autonomie", a afirmat Marko.

El a preferat sa vorbeasca de instrumentele pe care UDMR le are prin prezenta sa la guvernare si a subliniat ca descentralizarea si trecerea spitalelor in subordinea autoritatilor locale tine de conceptul de autonomie. De asemenea, Marko Bela a tinut sa precizeze ca UDMR nu doreste sa creeze o regiune pe criterii etnice, ci doar tine cont de criteriile obiective ale unei regiuni economice. Vicepremierul a subliniat ca "trebuie convins Bruxelles-ul ca este nevoie de dezvoltarea acestei regiuni si nu numai".

Unul dintre cei mai vehementi vorbitori a fost presedintele executiv al Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania (CNMT), Toro T. Tibor, care a afirmat ca a inceput sa-si piarda rabdarea privind lipsa de rezultate. Toro a spus ca nu crede ca maghiarii vor iesi in strada intr-un numar atat de mare precum catalanii dar s-ar multumi "cu 100.000 care sa iasa in strada la Miercurea Ciuc".

Lucrarile Universitatii de Vara de la Baile Tusnad continua pana sambata, cand este asteptat premierul Ungariei, Orban Viktor, organizatorii sustinand ca la manifestare va fi prezent, in ultima zi, si presedintele Romaniei, Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10632 vizualizari

  • +24 (38 voturi)    
    . (Joi, 22 iulie 2010, 19:33)

    sache [anonim]

    un spion comunist a ajuns vicepresedintele parlamentului european. au lobby puternic ungurii. vorba lui plesita, unguroaicele sint mai focoase......
    • +24 (32 voturi)    
      TRAIASCA ROMANIA ! (Joi, 22 iulie 2010, 20:35)

      jj [anonim] i-a raspuns lui sache

      De la Nistru pan' la Tisa

      Traiasca Romania !
      • +14 (22 voturi)    
        Haideti (Joi, 22 iulie 2010, 20:53)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui jj

        Haideti in strada. Va asteptam acolo. Revenind la lucruri mai serioase cine crede ca e bine sa ai un singur vecin care te uraste este un slab strateg. Ce ar trebui sa ceara cei din tinutul Secuiesc ar fi o autonomie similara oricarei provincii romane, pe ideea regiunilor EU. Sa existe Oltenia, Muntenia, Moldova, Crisana, Transilvania, si Tinutul Secuiesc. Cu asta as fi foarte de acord, fara discursuri panicarde si iesiri in strada, ar putea obtine foarte mult. Orice instabilitatea in zona poate dinamita procesul de revenire economica si oricine planuieste asa ceva acum isi semneaza si lui sentinta, caci face parte din aceasta zona. Eu cred ca tarile din Estul Europei sunt usor de manevrat una impotriva altora si in acest fel usor de tinut jos, daca am fi destepti ne-am pune diferentele la o parte si am trage cu totii in aceeasi directie.... dar....
        • -6 (18 voturi)    
          de acord (Joi, 22 iulie 2010, 22:00)

          Pishtike [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

          De acord cu Sf Ilie cu obiectia ca romanii majoritari sa accepte ca tinutul secuiesc e o autonomie pe criterii etnice.
          • +11 (23 voturi)    
            Ne mutam in Covasna Harghita (Joi, 22 iulie 2010, 23:43)

            adi [anonim] i-a raspuns lui Pishtike

            Mai bine 100.000 familii de romani ne mutam in Covasna Harghita, langa cetatile dacice si castrele romane.
            • -7 (11 voturi)    
              a (Vineri, 23 iulie 2010, 9:28)

              Laji [anonim] i-a raspuns lui adi

              Unde te muti? Nu ai nici casa, nici pamant, nici viitor aici. Taci si vezi de treaba.
              • +5 (5 voturi)    
                Pai voi aveti viitor? (Vineri, 23 iulie 2010, 12:56)

                Mihai [anonim] i-a raspuns lui Laji

                Ca daca tot va da exemplu Catalunia...exista o mare diferenta. Catalunie e motorul Spaniei, d-aia vor autonomie. ca li se pare ca tin restul Spaniei in spate. Adica economic, o s-o duca si mai bine daca-s autonomi, ca nu mai varsa atatia bani la bugetul central.

                Voi, ce faceti ca autonomi? Muriti de foame? Sunteti cele mai bogate judete din Romania? Asa, Bucuresti ar trebui sa ceara autonomia, ca scoate mai mult de 20% din PIB, la 10% din populatie.

                PS: Casa si pamant se poate cumpara oriunde. Crezi ca nu sunt oameni dispusi sa vanda?
                • 0 (2 voturi)    
                  Bucuresti - 20% din PIB (Vineri, 23 iulie 2010, 19:47)

                  Bluescent [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

                  Pai si ti se pare ca e bine? Concentrarea economica in capitala e o prostie. Decalajul dintre Buc si restul tarii nu este un lucru pozitiv . In plan social, conduce la depopularea anumitor regiuni si aglomerarea urbana din Buc (de care ma indoiesc ca sunteti multumiti), iar in plan economic, priveaza restul tarii de oportunitati de dezvoltare. Alt exemplu de lipsa unei strategii nationale si de iresponsabilitate fata de populatia Romaniei, in intregul ei.
                  • -1 (1 vot)    
                    N-am zis ca e bine (Vineri, 23 iulie 2010, 21:42)

                    Mihai [anonim] i-a raspuns lui Bluescent

                    Dar de obicei cine vrea "autonnomie" are si cu ce sa se sustina. Din ce stiu eu cele 3 judete sunt o enclava saraca
                    • 0 (0 voturi)    
                      Enclava saraca??? (Vineri, 23 iulie 2010, 23:44)

                      Bluescent [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

                      Probabil ca nu stii ca Baile Tusnad, Covasna, Borsec, Tg. Mures, Miercurea Ciuc sunt cateva din orasele acestei "enclave". Apele termale, cele minerale, padurile, potentialul turistic fac din "enclava" de care vbesti o zona suficient de bogata ptr a fi atractiva nostalgicilor ce viseaza la intregirea Ungariei.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Da, sigur (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 1:40)

                        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Bluescent

                        Stiu, am prieteni care s-au dus de vreo 5 ori in Harghita. Si...aia care au pensiuni sau fac turism nu stiu decat maghiara si ceva germana (poate). Romana ioc, engleza/franceza...ioc. Drumurile sunt vai de ele...la aia ma refer nene. Ca o fi potential, bine, dar fara investitii degeaba (apropo mare parte din ce exista deja e in paragina, pe unde au umblat amicii mei). Si cu autonomie, n-o sa mai primiti nici bani de la buget, ca aia inseamna autonomie. Sa va gospodariti singuri!!!. Plus aparat bugetar sa va ia taxe, si alte minuni. Da las ca va descurcati voi.
                        • 0 (0 voturi)    
                          bleah (Duminică, 25 iulie 2010, 16:56)

                          Bluescent [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

                          Asa e in toata tara, nene. Ne gospodarim genial cu totii.
                          Si ai inteles gresit. NU sunt pentru autonomie teritoriala.
            • -2 (2 voturi)    
              Asta si ati facut pana acuma (Vineri, 23 iulie 2010, 20:22)

              banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui adi

              Si de aici vine si dorinta oamenilor din Tinutul Secuiesc de a stopa aceasta migratie care duce la schimbarea drastica a compozitiei etnice a zonei. Tinutul Secuiesc a ramas singura zona din Ardeal unde ungurii au ramas majoritari, si asta deranjeaza. Nu sunt extremist dar o autonomie este singura solutie de a pastra cultura si identitatea noastra, si de a nu ajunge la soarta sasilor.
              • +2 (2 voturi)    
                cultura (Vineri, 23 iulie 2010, 21:00)

                Andrei [anonim] i-a raspuns lui banatul e fruncea

                Cultura si identitatea voastra nu e pe cale de disparitie e din belsug peste granita, nu aveti nevoie de nicio rezervatie. In plus autonomia pe criterii etnice nu sta la baza prezervarii culturii voastre. Putetuti sa v-o pastrati si fara si sunt convinsa ca a-ti primi si mai mult sprijin pentru a o face daca ati renunta la pretentia de autonomie.
          • +11 (15 voturi)    
            modelul catalan la noi ? lol :) (Vineri, 23 iulie 2010, 9:38)

            ccc [anonim] i-a raspuns lui Pishtike

            Pai daca ies un milion de unguri in strada in cum au facut catalanii, atunci in secunda urmatoare ies in strada 2 milioane de romani peste ei. Magariile astea sunt tipic rusesti, si Jobbikul si ideile lui Laslo, nu isi doresc rusii stabilitate intr-o zona controlata de cei din vest.
            • +2 (4 voturi)    
              mai e o diferenta (Vineri, 23 iulie 2010, 12:27)

              me [anonim] i-a raspuns lui ccc

              La catalani majoritatea populatiei din acea zona vrea independenta. La noi majoritatea populatiei din Transilvania sunt romani si nu si-ar dori sa se uneasca cu Ungaria sub nici o forma...in nici un caz cu Jobbik la putere si cu garzile nationale ale lui Jobbik ca sa-i extermine. Maghiarii sunt majoritari doar in cateva zone mici din Transilvania, care n-au fost niciodata in istorie independente.
              • -2 (4 voturi)    
                confuzie (Vineri, 23 iulie 2010, 13:55)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui me

                faci o confuzie intre Tinutul Secuiesc si Transilvania.

                apoi si eu sunt ardelean. NU sunt pt o unire cu Ungaria (de altfel asta ar fi imposibil de realizat, iar daca ar fi realizata ar fi paguboasa atat pt Transilvania cat si pentru restul Ungariei - paguboasa politic, social etc), dar NU am NIMIC impotriva autonomiei Tinutului Secuiesc. de altfel, acea autonomie era prevazuta in actul de unire de la 1918. asta nu ar complica cu nimic relatiile dintre noi si maghiarii de aici.

                ps: sunt roman, insa nu toti indivizii (romani sau de orice alta etnie) gandesc / trebuie sa gandeasca la fel. pe de alta parte, imi repugna orice fel de nationalism, fie el roman, maghiar, american sau martzian.
                • +3 (3 voturi)    
                  sigur nu esti roman (Vineri, 23 iulie 2010, 14:47)

                  me [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                  Nu ne mai prosti. Tinutul secuiesc este o inventie din anii 2000. Niste extremisti unguri au numit o bucatica din Transilvania ca sa aiba si ei un nume la zona la care stau mai multi unguri, sa poate sa ceara autonomia. Nu suna bine autonomia judetelor Harghita si Covasna. Insa suna mai bine autonomia tinutului secuiesc. Hai sa lasam si noi extremistii romani sa-i alunge pe toti ungurii din Transilvania.
                  • -3 (5 voturi)    
                    ce? (Vineri, 23 iulie 2010, 15:21)

                    Mihai [anonim] i-a raspuns lui me

                    Iti recomand sa citesti putina istorie a Transilvaniei si sa vezi care era statutul comitatelor secuiesti.

                    Sunt roman ardelean si nu ma incanta ideea unei autonomii pe baze etnice dar asta nu inseamna ca nu sunt dispus sa sanctionez aberatii altor romani. Iar pe extremistii romani pastreza-i la tine acasa ca nu avem nevoie de ei in Ardeal.
                    • +2 (2 voturi)    
                      ce comitate visezi ma ? (Vineri, 23 iulie 2010, 16:56)

                      me [anonim] i-a raspuns lui Mihai

                      Nu a existat niciodata un comitat independent sau macar autonom. Dezinformare si aberatii de extremist maghiar.
        • +7 (11 voturi)    
          multumesc (Joi, 22 iulie 2010, 22:01)

          nume [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

          pentru un comentariu de bun simt. ma asteptam sa dau peste o insiruire de injurii si atat.
          e mai bine sa fii o regiune mica intr-un UE mai puternic.
          • +9 (27 voturi)    
            Poftim injurii: (Vineri, 23 iulie 2010, 0:36)

            i22eh [utilizator] i-a raspuns lui nume

            Patria noastra e ROMANIA MARE!!!!

            Nu Uniunea Europeana!!!

            Tokes Laszlo e tradator de tara! Pentru declaratiile lui ar trebui sa infunde puscaria pe viata!

            Sa iasa el in strada, alaturi de ceilalti bozgori extremisti, ca va fi intampinat cum se cuvine!


            Eu cred ca ungurii isi bat joc de noi... Ne-au prins intr-o situatie foarte nasoala, sunt in guvern si fac si zic ce le trece prin cap! Autonomie in strada vor, sa vina sa le dam!

            "Sa trecem Carpatii, ne trebuie Ardealul
            De-o fi se ne-ngropam de vii"
            • +16 (20 voturi)    
              franz k (Vineri, 23 iulie 2010, 5:22)

              rugantino [anonim] i-a raspuns lui i22eh

              Nationalismul asta ne trage in jos. Si al nostru si al lor. Cred ca sunt alte lucruri mai importante care ar trebui sa ne preocupe acum. Oricum - ce tupeu pe Tokes !! Si ce paradox, este Vicepresedintele Parlamentului European , care ne cere noua acum sa recunoastem independenta Kosovo, care nu o sa o facem din reciprocitate pt "verii" nostri sarbi si pt a mai avea si noi ceva in comun cu politica externa a Rusiei ca deh, sunt aici in coasta si mai maraie din cand in cand. Nu mai gasesc rostul nationalismului in 2010, lumea ar trebui sa-si canalizeze energiile ina asa fel incat sa duca un trai mai bun, fara riscuri si in spiritul evoluarii noastre. Ne trage in jos.
              • +6 (12 voturi)    
                Ba e tot ce ne-a mai ramas! (Vineri, 23 iulie 2010, 7:52)

                i22eh [utilizator] i-a raspuns lui rugantino

                Afirmatia ta este eronata, pentru ca in momentul de fata in Romania nu exista nationalism. Deci nu are ce sa ne traga "in jos", dupa cum afirmi.

                Nu stiu, tu nu vezi ce se intampla cand nu ne iubim tara? Cand nu stim istorie? Daca stramosii nostri ar fi gandit ca tine eram de mult rasi de pe harta. Si-asa am fost ciuntiti, pradati, ne-au luat rusii o halca din trupul tarii dupa al doilea razboi. Si-asa am avut lideri care au indoit prea mult cocoasa si care au tacut umil!

                In concluzie, tare mi-ar placea sa nu se mai repete asta! Si cat traiesc si am un corp functional si o minte functionala, am sa ma opun. SIC!
                • +2 (6 voturi)    
                  Comment sters de user (Vineri, 23 iulie 2010, 11:39)

                  Mowgli [anonim] i-a raspuns lui i22eh

                  • +1 (1 vot)    
                    CE MAJORITATE, DOMNULE? (Vineri, 23 iulie 2010, 16:46)

                    i22eh [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

                    Nici nu stim daca cei ce-si doresc autonomia si sunt dispusi sa lupte pentru ea sunt majoritari.

                    In schimb, ceea ce face tradatorul Tokes e un indemn pe fata la nerespectarea integritatii teritoriale a Romaniei.

                    In rest, nu pot decat sa fiu de acord ca sustii ca patria e facuta din oameni. Am spus si eu asta, de nenumarate ori, cu fiecare prilej. NOI FACEM PATRIA NOASTRA, deci trebuie sa avem grija in primul rand cum ne purtam iindividual.
                • -1 (3 voturi)    
                  intrebare (Vineri, 23 iulie 2010, 14:03)

                  diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui i22eh

                  tu cand iti iubesti tara si fratii? cand dai / dau din gura pe teme patriotarde?

                  sau cand faci / fac evaziune fiscala cotidiana? cand intretii / intretin mizeria in spatiul public? atunci cand se umilesc in fata celor puternici sau atunci cand ii injura pe la spate (cum faci tu aici, necunoscut)?

                  la romani nationalismul si xenofobia exista si se fac simtite prin fapte si in comportamente cotidiene. in schimb, patriotismul nu exista decat la nivel declarativ. mai mult, nici macar la nivel declarativ nu exista constant, ci doar in fata unor stimuli de gen pavlovian, fara indoiala: ni se scoala patriotismul abia cand ni se arunca un anumit os de ros; in rest ni se rupe de patriotism si injuram cu foc tara in care am avut nesansa de a ne naste.

                  cine oare a inventat numele de "Romanica", atat de des intalnit pe forumurile romanesti? pai cum cine? niste patrioti romani... car vor da vina, evident, pe agenturili straine...
                  • +3 (3 voturi)    
                    Raspunsul (Vineri, 23 iulie 2010, 15:05)

                    i22eh [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                    Imi iubesc tara si fratii in fiecare zi! Iti inteleg intrebarea, dar in cazul meu specific, judeci pe cine nu trebuie.

                    Aici am fost si eu, anul asta, presupun ca nu trebuie sa-ti explic ce inseamna 27 martie:
                    http://www.youtube.com/watch?v=zEBeBDNJFWk&videos=nvmC0ds1d2M

                    Si aici am fost:
                    http://www.youtube.com/watch?v=9jlu2tBWL0Q&feature=related

                    Si aici (orasul Targoviste):
                    http://www.stiri.romanism.net/7-aprilie-2010%E2%80%93actiunea-resorturilor-morale.html

                    Aici au fost prietenii mei:
                    http://www.stiri.romanism.net/ultimul-clopotel-la-tiraspol-si-dorotcaia.html

                    Nu imi trece prin minte sa injur nimic, tara asta e asa cum o facem noi si am de gand s-o fac astfel incat sa imi fie drag sa stau in ea!
        • +8 (12 voturi)    
          Cine vrea o Roamanie federala? (Joi, 22 iulie 2010, 23:33)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Sf Ilie

          In Spnaia, spre exemplu, merge federatia: catalanii vorbesc catalana, cei din Galicia -galiciana, cei din Andalucia -andaluza,..., etc
          In Romania oltenii vb diferit de cei din Muntenia?, sau fata de cei din Ardeal, sau cei din Moldova???? Nu cred-dialectul nu e o alta limba!...........Precedentul cu kosovo, produs 100 5 american e o mare greseala................
          • +1 (1 vot)    
            dacia nu poate fi o federatie (Vineri, 23 iulie 2010, 17:23)

            Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

            Dragul meu...daca un oltean vorbeste cu mine( eu sunt moldovean) fii sigur ca il inteleg. daca un andaluz vorbeste cu un catalan nu se inteleg. Moldovenii, oltenii , ardelenenii, dobrogenii, banatenii, muntenii, basarabenii, bucovinenii...toti vorbim o singura limba adica cea ROMANA. ca suna altfel din graiurile noastre asta e un specific regional. si bucurestebii au impresia ca vorbesc limba romana dar de fapt ei o vb cel mai nasol. limba franceza de exemplu e vorbita corect doar intr-un satuc de langa Paris...si Franta e destul de mare. Catalana fata de casteliana e o limba distincta. Dialectele limbii noastre sunt aromana, istroromana si megleno-romana. si te asigur eu ca nu le intelegi.
            ROMANIA ESTE DACIA...SI DACIA NU A FOST NICIODATA O FEDERATIE SI NICI NU VA FI
        • +1 (3 voturi)    
          invata Geografie (Vineri, 23 iulie 2010, 9:24)

          victor L [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

          @ Sf Ilie,
          uite, eu nu sint de acord cu ceea ce esti tu de acord.
          De acord? mai ales ca ai uitat Banatul care ti-a dat posibilitatea sa existi.
          Salutare.
        • +1 (1 vot)    
          GRESIT! (Vineri, 23 iulie 2010, 16:02)

          ics [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

          Zona se numeste Transilvania iar maghiarii sunt vreo 20%. Asazisul tinut secuiesc sau Harghita e parte din Transilvania, precum Bihorul e parte din Crisana, Vaslui- parte din Modolva, Mehedinti- parte din Oltenia etc.
      • -9 (17 voturi)    
        Ce ma conteaza? (Joi, 22 iulie 2010, 21:19)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui jj

        Ce conteaza dc unguri obtin autonomia? Si asa emigram pe capete! Eu zic sa ca ne scoatem dc Ungaria inglobeaza toata Romania. O sa ne civilizeze si pe noi cineva! Ca singuri nu suntem in stare
        • +7 (13 voturi)    
          civilizatie (Joi, 22 iulie 2010, 22:11)

          Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Dani

          Nu cred ca Ungaria este peste Romania ca civilizatie. Ne dam noi cu stangul in dreptul ca ar fi. Pur si simplu e vorba de pozitie geografica si de nivel de trai. Tarile din Estul Europei ar fi trebuit sa faca o Uniune a tarilor est europene inainte de o posibila intrare in UE. Ar fi avut sens, economic vorbind eram la nivel apropiat, iar investitorii ne trateaza ca un bloc unitar. O moneda unica si granite libere, cu ceva libertati de circulatie in UE si politici comune pe alocuri ar fi fost de preferat unui statut de membru de mana a doua in UE. Si sincer cred ca am fi progresat mai repede impreuna, statele est europene - Ungaria, Bulgaria, Serbia, Croatia, Grecia, Ucraina, Moldova... Avem multe in comun, ar trebui sa ne aparam mai mult si sa tinem unii la altii, din nefericire insa suntem dezbinati.
          • -6 (18 voturi)    
            taci ca te faci de ras (Vineri, 23 iulie 2010, 0:13)

            dani [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

            tu ai auzit de imperiul austro-ungar? Ungaria este mult peste romania. scoate capul de sub pamant.
            • +2 (8 voturi)    
              :) (Vineri, 23 iulie 2010, 9:16)

              alex [anonim] i-a raspuns lui dani

              mai usor cu superioritatea maghiara, e cladita pe exploatarea popoarelor din imperiu.
              • -1 (3 voturi)    
                logica... (Vineri, 23 iulie 2010, 11:31)

                ceferistul [anonim] i-a raspuns lui alex

                poti cladi ceva ce nu exista?
                sa intelegem ca esti de acord cu superioritatea ungurilor?
            • +1 (1 vot)    
              Da, sigur (Vineri, 23 iulie 2010, 12:53)

              Mihai [anonim] i-a raspuns lui dani

              Vezi ca si ungurii viseaza la Trianon.

              Se chema Imperiul AUSTRO-UNGAR. Obtinut printr-o alianta. Capitala era...exact...la VIENA. Nu Imperiul UNGAR, motorul a fost Austria.

              Si daca tot dai exemple din astea, a existat candva si Imperiul Otoman. Care la un moment dat incorpora in el si ... ta da... da, chiar UNGARIA.

              Deci, las-o mai moale. La fel de tari si mari au fost si polonezii, acu 500-300 de ani, dupa care au tot decazut. Stiu, unii inca viseaza sa mai renvie asemena imperii, dar nu cred ca se mai poate.

              Cat despre situatia actuala...cred ca Ungaria e pe cale sa ajunga de extrema dreapta, cu aleasi premier care a mai incercat odata, numai ca acuma are si majoritate. Banuiesc ca agitatiile de la noi sunt strans legate de asta. Stii ce s-a intamplat ultima data cand au ajuns la putere extremistii in tarile din Europa? O mica galceava numita World War 2 (Germania, UNGARIA, Italia, si legionarii in Romania).
            • +1 (1 vot)    
              Cred ca trebuie sa mai inveti (Vineri, 23 iulie 2010, 15:13)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dani

              Afirmatii de genul Ungaria e mult peste Romania (ambele nume de tari se scriu cu litera mare, draga urmas al lui Atila) sunt ata stupide (mai sus in ce clasament - sigur nu in cel al civilizatiei) cat si revelatoare pentru precaritatea instructiei si a bunului simt a celui ce la face.
        • +3 (5 voturi)    
          nu generaliza (Joi, 22 iulie 2010, 23:46)

          releu [utilizator] i-a raspuns lui Dani

          plecand de la tine.
      • +5 (19 voturi)    
        ok, hai in strada (Joi, 22 iulie 2010, 22:07)

        Iancu Jianu [anonim] i-a raspuns lui jj

        Cati sunt ei ? 2 milioane ? Iesim si noi atunci ceilalti 20 de milioane sa vedem care-i mai tare atunci. 10 pe unu. Ii casapim ! :)))) Mai rau ca la Posada !
        • -1 (3 voturi)    
          a (Vineri, 23 iulie 2010, 9:32)

          laji [anonim] i-a raspuns lui Iancu Jianu

          Auzi Iancu, 10 pe unu, nu ajunge.
          • +1 (5 voturi)    
            Hai sa vedem, Laji (Vineri, 23 iulie 2010, 10:10)

            liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui laji

            Auzi, Laji, hai in strada sa vedem daca esti asa sigur. Tu si cu mine, sa iti arat cum sta treaba cu Romanii.
        • 0 (0 voturi)    
          Cehia (Vineri, 23 iulie 2010, 21:10)

          AndreiB [anonim] i-a raspuns lui Iancu Jianu

          Dupa al doilea razboi mondial cehii au expulzat 3 milioane de germani fara drept la replica. Pacat nu am facut si noi tot la fel... desi nu e tarziu nici acum iar motive se pare ca tot primim in special, din pacate, de la Tokes vicepresedintele Parlamentului European. Rusine ca pateaza asemenea functie
      • +1 (13 voturi)    
        Revolutia romanilor nu conteaza ? (Vineri, 23 iulie 2010, 0:03)

        Revolutia [anonim] i-a raspuns lui jj

        Bozgorii trebuiau sa iasa in strada in decembrie '89, nu acum cand libertatea Romaniei a fost rascumparata cu sangele a mii de romani. Cati bozgorasi d-astia ca Tokes au murit in Revolutie ? Stie careva ? Probabil niciunul? Daca ii auzea Ceashca de autonomie pe timpul lui ii impusca pe toti pe loc.
        • +2 (2 voturi)    
          autonomie in timpul lui Ceasca... (Vineri, 23 iulie 2010, 11:07)

          Buki [anonim] i-a raspuns lui Revolutia

          am o veste rea pentru tine :)
          chiar a existat
          vezi: http://ro.wikipedia.org/wiki/Regiunea_Autonom%C4%83_Maghiar%C4%83
          • +1 (1 vot)    
            :) (Vineri, 23 iulie 2010, 13:46)

            Bogo [anonim] i-a raspuns lui Buki

            si tot se plangeau pe la americani de discriminare si atunci :) n-ai ce face politica tot politica e :)) trebuie sa le dai la infinit :)) azi aia maine aia mai mare si asa mai departe:)
          • 0 (0 voturi)    
            ceasca? vrei sa spui Dej! (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 11:09)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Buki

            aia a fost impusa de URSS si a fost in timpul lui Dej si nu a lui Ceausescu.
        • +2 (2 voturi)    
          uiti ca revolutia a inceput chiar de la Tokes (Vineri, 23 iulie 2010, 12:34)

          tull4net [anonim] i-a raspuns lui Revolutia

          Cred ca cei care sun atat de aprigi in afirmatii nu-au calcat in viata lor in "secuime", vorbesc numai din auzite. Magiarul de rand e manipulat de liderii lor politici, cum de altfel majoritatea romanilor sunt manipulati. Ei au aceleasi griji ca si romanul de rand: cum sa-si duca traiul mai departe. Nu-i intereseaza daca sunt in Romania , Ungaria sau in tinutul Secuiesc. in schimb au lucru pe care nu l-am intalnit la multi romani(nu asi vrea sa generalizez) se revolta daca sunt furati sau mintiti.
          • +1 (1 vot)    
            Atunci de ce nu se revolta (Vineri, 23 iulie 2010, 15:17)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui tull4net

            Impotriva liderilor lor care ii mint, fura si manipuleaza fara rusine. Printre marii infractori politicieni cetatenii romani de etnie maghiara au reprezentanti de succes (Verestoi - cum altfel - Attila, Frunda...) Curatenia incepe de la casa ta. Asa ca nivelul de civilizatie, judecat dupa liderii etniei, nu se poate lauda prea tare.
    • +6 (10 voturi)    
      daca ... (Joi, 22 iulie 2010, 22:44)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui sache

      daca ar avea constiinta si constienta, nu ar risca sa aiba atatea suflete in spate... si cica e pastor.... cheama la razboi.... hei cheochesh!!! do the math.... o sa iti dea cu minus... si asa au nevoie romanii de-o refulare... sa ne fereasca Dumnezeu de ce isi doreste " pastorul asta...
    • +6 (6 voturi)    
      Lacika - leave us alone! (Vineri, 23 iulie 2010, 10:37)

      Attila [anonim] i-a raspuns lui sache

      Tokes face mai mult rau maghiarilor, decat Funar sau Vadim...
  • -28 (42 voturi)    
    l-am votat din BANAT (Joi, 22 iulie 2010, 19:34)

    foarte ok [anonim]

    foarte ok, modelul catalan e demn de urmat.
    banatenii spera si ei sa obtina autonomia. statele hipercentraliste ca romania sau spania trebuie sa inteleaga ca daca nu vor acorda autonomie sporita vor avea ele insele de suportat consecintele hipercentralismului pe care il promoveaza.
    • +17 (19 voturi)    
      ... (Joi, 22 iulie 2010, 19:42)

      d [anonim] i-a raspuns lui foarte ok

      Asa, ca Yugoslavia?
      • -2 (12 voturi)    
        ... (Joi, 22 iulie 2010, 21:06)

        Diem [anonim] i-a raspuns lui d

        Cand in conditiile actuale singura sansa de realizare pentru majoritatea romanilor o reprezinta emigrarea, mai conteaza dupa ce model se realizeaza autonomia ?

        Daca secuii or sa isi ceara autonomia bravo lor, ca noi romanii nu suntem in stare de nimic.
        • +2 (10 voturi)    
          mai , da ce frumos gandesti........ (Vineri, 23 iulie 2010, 0:06)

          ...escu [utilizator] i-a raspuns lui Diem

          La rubrica Din putul gandirii prezentam azi bula lui Diem : ...singura sansa de realizare e emigrarea....
          Esti dus tare frate...
    • +7 (19 voturi)    
      cred ca numai gloantele mai exprima realitatea (Joi, 22 iulie 2010, 19:47)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui foarte ok

      cred ca de acum numai forta va mai conta in dreptul international !
      • +15 (21 voturi)    
        true (Joi, 22 iulie 2010, 21:29)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        tarile adevarate isi fac dreptatea cu portavionul ....Haga este pentru papalapte de-astia ca noi care nici avioane de lupta nu au......Englezii cand au avut disputa cu Argentinienii si-au trimis portavioanele sa recucereasca insulele Falkland....noi ne umilim in fata Ucrainei si plangem pe la inalta poarta pentru o bucata de stanca......
        • +11 (11 voturi)    
          corect (Joi, 22 iulie 2010, 22:09)

          sandel [anonim] i-a raspuns lui dadan

          foarte adevarat !
          vezi SUA, UK, Israel, China, Rusia in Osetia ...
          • -4 (10 voturi)    
            nu credeam (Joi, 22 iulie 2010, 23:24)

            Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui sandel

            ca o sa cer asta vreodata. dar avem nevoie de serviciu militar obligatoriu. Noi nu stam in vestuleuropei, ci pe un butoi de explozibil. asa ca trebuie sa fim pregatiti
            • -4 (4 voturi)    
              Serviciu militar (Vineri, 23 iulie 2010, 10:12)

              liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

              Sunt de acord, avem nevoie de serviciu militar obligatoriu!
        • +1 (3 voturi)    
          licurici (Vineri, 23 iulie 2010, 10:13)

          Psycon [utilizator] i-a raspuns lui dadan

          Ucraina nu e tara aia care are rachete ce te fac sa stralucesti noaptea? Era cand puteai rezolva totul prin razboi a apus...
      • +4 (4 voturi)    
        subscriu (Vineri, 23 iulie 2010, 0:02)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        asta sa fie noua ordine mondiala?
    • +23 (27 voturi)    
      Mai lasati-ne ... (Joi, 22 iulie 2010, 21:47)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui foarte ok

      ... aici nu e vorba de nici o hipercentralizare, e vorba de un complex de inferioritate pe care il aveti... Sunt bucurestean (adica mitic pe intelesul vostru al Banatenilor), dar am vrut sa ma mut in Banat ca e mai frumos, mai liniste, oamenii mai linistiti. Asa ca am stat cam 8 ani in Resita si in tot timpul asta nu am auzit decat lamentari de genul "noi producem aici si toti banii se duc in Regat, la miticii aia nesimtiti, ei se dezvolta si noi murim de foame"... Din pacate am aflat si adevarul: voi va omorati intre voi... Nu sunteti in stare sa promovaiti turismul (desi la o bere doar despre ce bine ar merge turismul vorbiti), drumurile pana la Semenic sunt jalnice (stiu, stiu, nu va da bani Bucurestiul), iar daca te apuci sa cauti o pensiune in Caras pe internet gasesti maxim 2-3 (uita-te pentru contra-exemplu la Bucovina) si alea cu servicii indoielnice. Va plangeti ca nu se fac investitii la Resita, dar de fiecare data cand au vrut sa vina investitori, primarii le-au dat cu tifla (ca nu au dat si ei dreptul), acuma au facut zona Industriala, dar normal ca nu mai vine nici dreaq'... Stiti sa munciti si o faceti bine, insa doar pentru afara, cand e sa faceti ceva in tara dati dovada de cea mai crasa lene ( vezi UCMR, CSR si toti lenesii care muncesc in ele). La Bocsa s-a distrus frumusete de combinat (privatizat, falimentat si vandut pe bucatele), tot de banateni de-ai vostri (iti dau si nume daca vrei). Nici invatamant nu aveti, va laudati cu UEM, dar toata Resita stie cum se dau examenele acolo (tot de la 20 EUR / examen e spaga?), iar mai recent s-a vazut si la Caransebes cu Hyperionul... Aveti un mare potential, dar si o mare lene... Spunandu-va singuri in fiecare dimineata ca "Banatu-i fruncea" nu face automat sa se si intample asta... Vreti autonomie, luati-o fratilor, dar mi-e ca dupa aia o sa va mancati intre voi si eventual o sa-l vindeti la sarbi (Banatul)... Eu am plecat de acolo, m-am saturat de lamentarile voastre...
      • +5 (7 voturi)    
        esti... (Joi, 22 iulie 2010, 23:27)

        Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

        ...dat dreaqului. tare comentariul.
        • +2 (2 voturi)    
          tare PuYa (Vineri, 23 iulie 2010, 10:28)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

          ai pus punctul pe i. potential este, insa este calcat de balcanisme ordinare (nu sunt bucurestean, sunt roman). bine zis PuYa
      • +12 (12 voturi)    
        total de acord (Vineri, 23 iulie 2010, 0:12)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

        Ciuhandru gatuieste Timisoara de ani de zile, iar orashul este infect shi insuportabil in zilele astea de canicula. Universitatea Politehnica o decazut groaznic sub conducerea lui Robu, iar echipa de fotbal e doar masina de spalat bani a lui Iancu. In Lugoj, primarul este de la PDSR - adika al doilea orash in care o fost revolutia in Romania, are un primar comunist. Per total, Timisoara e un orash plin de deziluzionati, un abator de oameni. Dar avem festivalurile in prostie, cu mici shi bere scumpa, ca sa putem sa injura in voie miticii shi moldovenii. De zeci de ani, Banatul numai este fruntea la nimik shi doar la cativa idioti decrepiti le mai pasa de autonomie. In fapt, majoritatea oamenilor sunt prinsi intr-o cursa nebuna pentru imbogatire shi nu le mai pasa de nimik in afara de jobul la multinationala shi urmatorul credit. Sclavi de lux, goliti de orice umanitate sau spiritualitate. Un adevarat wasteland cultural shi social.
        • +6 (6 voturi)    
          timisoara (Vineri, 23 iulie 2010, 9:46)

          lemn [utilizator] i-a raspuns lui toro

          ba m-ai deprimat de dimineata....de acum incolo dimineata am sa ma uit pe disney.com, ca altfel ma enervez.....m-ai deprimat pentru ca ai dreptate. si tu si "miticul" ala care a plecat inapoi. chiar nu stiu ce se intampal cu timisoara si timisorenii...
      • -5 (5 voturi)    
        Banat (Vineri, 23 iulie 2010, 9:39)

        pprog [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        Acum ca veni vorba de Resita. Ai idee cam cat la suta din cartierul Govandari sunt banateni? Iti zici eu, foarte putini. Restul sunt adusi de Ceausescu sa munceasca in combinatele din Resita de prin Moldova, Oltenia etc. Nu am nimic cu oameni din acele regiuni, important e ceea ce fac acolo unde fac. Dar in orase de gen Resita, Timisoara sunt foarte multi veniti de prin alte parti. Dintre colegii de lucru(15 persoane din acelasi departament) era o singura persoana nascuta in Timisoara. Restul erau veniti din toata tara: Oradea, Sibiu, Severin, Iasi etc. Dilema mea e una. De ce sunt extrem de multi olteni, moldoveni in Resita, Timisoara dar sunt foarte putini banateni in Iasi sau Botosani?
        • +6 (6 voturi)    
          Bai, nu stiu cum se face... (Vineri, 23 iulie 2010, 9:52)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui pprog

          ...dar vina pentru toate relele din tara asta o poarta moldovenii.

          Vesnica scuza - noi, de fapt, suntem buni, dar ne opresc altii sa facem. Altii, adica moldovenii.
          Nu va este sila de voi insiva? Mai bea o bere / tuica / vin si mai zi o data: "moldovenii sunt de vina". Scuza prostilor.
          • -1 (1 vot)    
            Banat (Vineri, 23 iulie 2010, 10:51)

            pprog [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            Daca te-ai uitat bine ai fi vazut ca am zis foarte clar ca nu am nimic cu nici un fel de om indiferent din ce regiune s-ar afla atata timp cat e om onest. Pe de alta parte nu poti sa negi ca exista o multitudine de factori care duc la o anumita stare de lucruri. Exista lepre peste tot. Una e sa te nasti si sa fi educat la Viena sau sa te nasti si sa incerci sa razbati in viata dint-un sat din republica Moldova sau Albania sa zicem. Mediul in care te nasti si traiesti are o influenta puternica.

            In alta oridine de idei sa sti ca o sa beau un pahar de rachie(asa ii zice lumea pe aici prin Banat) in cinstea ta dar nu mai mult pentru ca nu e cumpatat.

            Judecand la un un alt nivel, eu consider spre exemplu ca nemtii sunt mai ordonati si mai organizati decat romanii. Bineinteles ca exista diferente si intre banateni si olteni, intre ardeleni si dobrogeni etc. Asta se cheama diversitate si acest rezultat e efectul multor sute de ani de miscari pe scena geo-politica. Destine umane au fost si vor fi marcate in continuare de ceea ce se intampla la nivel geo-politic. Incearca sa faci un exercitiu de imaginatie. Incearca sa iti imaginezi(scenariu de istorie alternativa) ca Ardealul/Banat ramaneau desprinde de Romania. Tu crezi ca acest lucru nu avea influente la nivel cultural/social asupra oamenilor?
            • +3 (3 voturi)    
              Esti tare nehotarat (Vineri, 23 iulie 2010, 12:03)

              maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui pprog

              Zici ca n-ai nimic cu moldovenii sau oltenii, dar zici ca e important ce fac pe unde merg.
              Sustii asta in contextul mesajului lui PuYa despre Resita - ca nu se intampla nimic, ca lumea se lamenteaza, ca primarii sunt spagari s.a.m.d.
              Ai facut la scoala logica? Daca nu, sa-ti spun eu cum vine ce-ai spus tu: PuYA spune ceva de rau despre Resita, tu spui ca de fapt cei din Resita nu sunt banateni, ci moldoveni si olteni. Concluzia logica a mesajului tau e ca nu banatenii sunt de vina pentru ce se intampla in Resita, ci alte natii, aterizate fortat in zona. Parerea mea e ca e o mare aiureala asta. Fie si prin faptul ca dupa 2-3 generatii nu mai conteaza de unde au venit predecesorii tai.

              Argumentatia ta ulterioara e praf in ochi.
              • -1 (1 vot)    
                Logica (Vineri, 23 iulie 2010, 12:20)

                pprog [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                Argumentatia mea ulterioara e praf in ochi si in acelasi timp tu tragi concluzia ca eu am zis ca toti din Resita sunt olteni si moldoveni. Generalizezi cand iti convine si nu discuti ceea ce nu coincide puctului de vedere. Mai omule tu tragi niste concluzii pe care eu nu le-am tras.
                Da am facut logica la scoala si pentru cunostiinta ta generala exista mai multe tipuri de logica. Exista si logica fuzzy spre exemplu unde lucrurile nu sunt chiar in alb sau negru cum le vrei tu.
                Nu mai fi asa frustrat de originile tale indiferent care ar fi ele. Sa ai un weekend frumos !
                • +2 (2 voturi)    
                  Asa e, (Vineri, 23 iulie 2010, 12:56)

                  maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui pprog

                  n-ai spus ca sunt numai moldoveni si olteni, ai spus ca NU SUNT banateni. Cei mai multi dintre ei.

                  Concluzia e aceeasi, nu banatenii sunt de vina pentru ce se intampla in Resita, ci altii. Cam asta am spus eu, daca vrei sa citesti corect, inclusiv primul meu mesaj.
                  Si asta ai spus tu legat de ce a spus PuYa.

                  Stai linistit, eu nu-s frustrat. Eu nu vorbesc despre nerealizarile mele dand vina pe altii.

                  W/e placut si tie!
        • +3 (3 voturi)    
          Ai idee ... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:00)

          PuYa [utilizator] i-a raspuns lui pprog

          ... cati bucuresteni sunt in Bucuresti (si aici ma refer macar la a doua generatie nascuta in Bucuresti)? Procentual sigur mai putini decat banateni in Govandari (cartier din Resita) sau Timisoara. De ce nu sunt la fel si in Iasi sau Botosani? Pentru ca acolo nu erau centre de productie (cel putin la fel de mari ca Resita de ex.) ca sa fie nevoie de forta de munca externa... Stiu si atitudinea asta: daca cineva de-al vostru nu e deacord cu voi, nu e Banatean, gasiti voi undeva in a tzashpea generatie a lui ca de fapt e moldovea/oltean/ungur sau sarb...
          • +1 (1 vot)    
            Aha (Vineri, 23 iulie 2010, 11:12)

            pprog [anonim] i-a raspuns lui PuYa

            Deci au fost adusi pentru ca era o regiune mai dezvoltata si pentru ca exista acea uzina metalurgica de pe la 1769. De ce asa devreme? Pentru ca era cam alta oranduire prin Banat la acea vreme. Banatul sa dezvoltat foarte mult pe vremea imperiului austro-ungar cand sau facut si colonizari(vezi Anina - Steierdorf si nu numai). Influenta imperiului a fost atat de mare incat a facut din Banat o zona dezvoltata pe multiple planuri. Bineinteles ca aceasta influenta a continuat si dupa unire si a dus la faptul ca orase de gen Timisoara, Resita sa devina un magnent pentru oameni din alte zone ale tarii. Influenta austro-ungara a fost foarte puterninca. Daca ai trai intr-un oras din Suedia si te-ai trezi peste noapte cu 1000 de indivizi de prin Balcani care vin cu toate apucaturile lor crezi ca nu ai simti diferenta? Sau tu crezi ca cei 5 milioane de turci din Germania nu au nici o influenta pe plan cultural acolo? Nu am condamant pe nimeni de nimic dar nu poti nega anumite caracteristici specifice zonei geografice de unde vii si care sunt rezultatul a sute de ani de evolutie si miscari pe plan social. Aceste miscari ale maselor genereaza la randul lor alte caracterisici si din ciocnirile acestea de civilizatie apar alte si alte schimbari.
            • +3 (3 voturi)    
              Corect ... (Vineri, 23 iulie 2010, 11:30)

              PuYa [utilizator] i-a raspuns lui pprog

              ... dar nu poti nega nici naturaletea acestui fenomen si nici importanta lui in dezvoltarea unei zone. E adevarat ca fiecare vine cu bune, dar si cu rele. Sa zicem ca un oras are 1000 de oameni si din cauza dezvoltarii la un moment dat se creeaza 1200 de locuri de munca. Ce faci? Din nationalism (sau ma rog, regionalism) o sa limitezi dezvoltarea orasului desfiintand cele 200 de locuri de munca in plus sau aduci 200 de oameni din alte zone ca sa te ajute sa te dezvolti? Mi se pare normal sa alegi a doua varianta, iar daca nu stii sa iti protejezi valorile si te bucuri doar de partea economica a dezvoltarii, ajungi unde e Banatul astazi (si de fapt aproape orice regiune, din orice tara din lume). Uita-te la SUA cu emigrantii de toate natiile, uita-te la Europa de Vest. Partea cea mai interesanta mi se pare ipocrizia nationalismului: nu vreti sa vina nimeni la voi, dar in acelasi timp voi va duceti si faceti bani din Austria, Germania sau Italia (si cred ca stim foarte bine ca majoritatea populatiei din Resita munceste pe afara, iar in tara au raman doar bunicii si copii) luand locurile de munca ale austriecilor, nemtilor sau italienilor si lasand o parte din "cultura" noastra in tarile lor...
              • +1 (1 vot)    
                Regional si national (Vineri, 23 iulie 2010, 12:02)

                pprog [anonim] i-a raspuns lui PuYa

                Relaxeaza un pic discutia si lasa la o parte: "Voi vreti" etc. Incearca sa discuti la nivel obiectiv fara sa te implici emotional si sa o iei in nume personal. Eu nu stiu din ce regiune vii dar daca continui cu "Noi" si "Voi" fortezi o delimitare subiectiva pe care eu nu mi-o doresc. Eu nu as numi-o ipocrizie a nationalismului ci mai degraba o ipocrizie a regionalismului extina la nivel nationalismului. Asa suna mai exact. Ma consider de acceasi natie cu un dobrogean doar ca suntem din regiuni diferite dar sunt de natie diferita de un german.
      • +1 (1 vot)    
        Genial (Vineri, 23 iulie 2010, 16:00)

        andrei s [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        In sfarsit o parere avizata. Imi place ca ai scos in evidenta lamentarile ce reies din complexul de inferioritate "la noi se lucreaza mai bine, dar e vina Bucurestiului ca nu merge treaba in tara asta".
  • -18 (28 voturi)    
    FOARTE BINE (Joi, 22 iulie 2010, 19:38)

    dmihalcean [anonim]

    Foarte bine face domnul Tokes Lazlo.Daca romanii nu sunt in stare sa guverneze singuri atunci n-au decat sa legalizeze autonomia tinutului secuiesc pentru ca PDL sa ramana la guvernare.Oricum, e doar o problema de timp.
    • +12 (12 voturi)    
      . (Joi, 22 iulie 2010, 19:54)

      sache [anonim] i-a raspuns lui dmihalcean

      nu uita ca si PSD-ul a guvernat cu UDMR. si PNL-istii
      • -1 (1 vot)    
        dar... (Joi, 22 iulie 2010, 23:29)

        Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui sache

        ... pdl-ul e o specie iesita din tipar.
  • +31 (35 voturi)    
    laszlo lasa-neee (Joi, 22 iulie 2010, 19:38)

    benu [utilizator]

    eu compar secuimea cu maicata...
    asa e bine Laszlo? ca numa bazaconii scoti din gura aia.

    Te duci in Parlamentul European si terfelesti Romania pe care o reprezinti. Ne-am saturat de opiniile tale cine vrea tinut secuiesc sa se duca in Ungaria sa-si ceara cetatenie ungureasca si pasaport si sa traiasca fericit pana la adanci batraneti.
    • -15 (25 voturi)    
      o alternativa (Joi, 22 iulie 2010, 20:04)

      Szindbad [anonim] i-a raspuns lui benu

      Mai bine duceti-va voi inapoi in Balcani, de unde va trageti.
      Na, cum iti place asa?

      Nu prea inteleg de ce nu sunt moderate comentariile de tip fascist.
      • +16 (16 voturi)    
        pentru ca (Joi, 22 iulie 2010, 20:25)

        mussolini [anonim] i-a raspuns lui Szindbad

        pentru ca comentariile de orice tip reprezinta dreptu la libera exprimare. Cum ar fi daca ar modera comentariile ungurilor? Daca nu sunt ofensive prin limbaj comentariile ar trebui sa treaca libere.
      • +16 (16 voturi)    
        ptr Szszinbad (Joi, 22 iulie 2010, 21:19)

        Dakota [utilizator] i-a raspuns lui Szindbad

        Eu am impresia ca ar trebui sa dam cat mai multe cetatenii moldovenilor, si ar trebui directionati spre tinutul secuiesc, ca se pare ca cu ungurii....nu ai cum altfel!
        Sziijkabad? cine ziceai ca e fascist!?!
      • +13 (15 voturi)    
        inca o alternativa (Joi, 22 iulie 2010, 21:24)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui Szindbad

        Szindbad draga, nu prea stii tu istorie ... si daca ii pana acolo, de ce nu mergi tu in stepa de unde ai venit ?
      • +7 (9 voturi)    
        Noi de-la Rim ne tragem (Vineri, 23 iulie 2010, 0:20)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Szindbad

        Unde ai invatat istorie sindbad draghe,spune-ne si noua dupa ce manual de istorie din ce an sa cumpar si eu acel manual,cred pur si simplu ca sinteti bolnavi mintal,daca voi nu stiti de unde veniti ce aveti cu romanii?Le faceti voi istoria dupa bunul vostru plac? cita ipocrizie stimabile.
      • +6 (6 voturi)    
        Balcani? :) (Vineri, 23 iulie 2010, 5:44)

        Ovidiu S [utilizator] i-a raspuns lui Szindbad

        szindbad, citeste istoria din mai multe surse, si o sa ai surpriza sa constati ca aia de la Budapesta are o interpretare originala cu privire la romani... asta daca vrei sa fii corect.
      • +6 (6 voturi)    
        Ca zici tu ceva... (Vineri, 23 iulie 2010, 9:00)

        Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Szindbad

        Daca ma gandesc bine, am putea revendica Bulgaria. De fapt am putea revendica cam o treime din Europa si o particica din Asia. Cam asta era aria de raspandire a tracilor, stramosii nostrii, pentru corecta ta informare. Tracii astia nu erau nici slavi, nici fino-ugrici (astia sunteti voi mai ungure, ca sa stii si tu), nici germanici. Traci erau getii, erau dacii, cu alte cuvinte, stramosii nostrii, ai romanilor! Ai inteles bai horty? Capisci???
      • +4 (6 voturi)    
        Care de unde vine...? (Vineri, 23 iulie 2010, 9:36)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Szindbad

        Pana una alta, secuimea si maghiarimea sunt stramutati aici si nu noi. E adevarat ca nici noi nu ne tragem din romani dar adevarul trebuie respectat... asa ca daca vreti si v-ati saturat de noi puteti pleca, nu-i bai.... si luati-l si pe Tokes cu voi!

        Este si mai adevarat ca acest Laslo Tokes nu stie decat sa agite spiritele cu declaratiile lui, si cred ca sunt in asentimentul tuturor, romani, maghiari, sasi, svabi, cand spun ca nu ne mai trebuie inca un Tg.Mures 1990!
  • +21 (25 voturi)    
    Politist rau, politist bun (Joi, 22 iulie 2010, 19:41)

    Cristi [anonim]

    Duetul Tokes - Marko joaca din nou vechiul scenariu politist rau , politist bun.

    Noua ar trebui sa ne dea lacrimile sa-l vedem pe dl Marko cat de moderat este.

    Adevarul e ca este la fel de iredenist ca si Tokes.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa este,teatru (Vineri, 23 iulie 2010, 6:54)

      emma [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Ai mare dreptate, acest tokes mai este oare cetatean roman?Daca da,ar trebui sa-i retraga rapid cetatenia, si lui si tuturor celor ca el!Le-a cam crescut nasul acestor unguri dupa 1989(nu ma refer la ungurii de rand,sunt multi oameni cumsecade printre ei).In Transilvania sunt si romani (si multi),au uitat sau nu conteaza asta pentru ei?
  • +6 (12 voturi)    
    trist ... (Joi, 22 iulie 2010, 19:43)

    marco [anonim]

    trist ... destinul acestei natiuni ...
    • +9 (11 voturi)    
      DESTINUL NI-L FACEM NOI! (Vineri, 23 iulie 2010, 0:50)

      i22eh [utilizator] i-a raspuns lui marco

      Tara asta pe care o injuram, e facuta din noi! Esti prea ocupat sa-ti pese? Urla foamea in burta ta?

      NU CUNOSC RESEMNAREA!
      REFUZ SA GANDESC CU STOMACUL!
      SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN!

      Ce vor ungurii e abominabil! Nu imi pasa daca a vorbit ungurul din guvern sau presedintele tuturor ungurilor din toata istoria morti si vii! Sa fie judecat si condamnat acest tradator de tara care nu isi reprezinta decat interesele sale mizerabile!

      TINUTUL SECUIESC NU EXISTA!
      UN NOU DICTAT DE LA VIENA NU VA MAI EXISTA!
  • +22 (28 voturi)    
    independenta? (Joi, 22 iulie 2010, 19:43)

    mihaicj [utilizator]

    pai sa le dea atunci naibii autonomie daca asta vor!
    dar sa nu mai pupe un leu de la buget...
    scapam de o gramada de trantori/pensionari etc. care mananca bani de la buget
    dar ce o sa faca secuii daca raman independenti? ca in afara de cartofi, aer si apa vor trebui sa importe cam tot, sau isi inchipuie ca o sa-i ajute Ungaria, care e si ea in galeata?
    dupa independenta in max. 2 ani (sau 2 ierni geroase) o sa-si spanzure de ***** conducatorii si o sa ceara in cor realipirea...
    • -9 (13 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 22 iulie 2010, 21:57)

      nume [anonim] i-a raspuns lui mihaicj

      si eu sunt de acord sa le dea independenta. dar cred ca trantorii si pensionarii sunt in moldova, oltenia si muntenia. intereseaza-te si tu unde locuiesc somerii inainte sa vorbesti
      • +5 (11 voturi)    
        alt tradator (Joi, 22 iulie 2010, 22:44)

        smen [anonim] i-a raspuns lui nume

        care ne explica el cum ardealui mincea,bah dobitocule mai bine n-eati multumii ca v-am scapat de sub talpa grofilor unguri,inainte sa va libereze Mihai Viteazul BAN AL CRAIOVEI SI OLTEAN voi erati slugoii ungurilor nu va tratau nici macar ca fiinte umane,asta ati stiut voi astia ardelenii sa tineti capu plecat si sa fiti slugi
      • +2 (2 voturi)    
        jegul e mare (Vineri, 23 iulie 2010, 12:29)

        waxazy [utilizator] i-a raspuns lui nume

        sa nu uitam ca , atunci cand transilvania era cotet unguresc si taranii astia in oltenia si moldova luptau in primul razboi mondial pentru a va scoate pe voi din galeata , cei care nu au ingenuncheat au fost moldovenii , mizerie infecta ce esti.
        pe aici nu se trece , remember?
        un pic de respect nesimtitule pentru cei care au murit sa puteti vorbi voi limba romana , nu ungureste , sa va cheme stefan si nu istvan si sa fiti liberi , nu sclavi , cum sunt romanii din ucraina.
        nerusinatule!
  • +21 (23 voturi)    
    Superb :))) (Joi, 22 iulie 2010, 19:44)

    Rayo [utilizator]

    N-ar fi amuzant sa-i vedem pe baietii astia, ca tot dau ei exemplul Kosovo, atat de drag lor, cum sarbatoresc autonomia si pe urma, dupa ce se va termina sampania, sa-si dea seama ca frigiderul e gol ? Vreau sa stiu cum vor supravietui 2 judete, printre cele mai sarace din Romania, de capul lor, fara ajutor de la statul care le-a dus in spate 80 de ani. Vreau sa-i vad incolonati frumos la ambasada Romaniei din Sf. Gheorghe, asteptand viza de tranzit. Vreau sa vad cum or sa se descurce cand vor trebui sa plateasca din bugetul local politie, armata, pompieri, medici, maturatori, etc. N-ar fi amuzant?
  • +20 (22 voturi)    
    Ma indoiesc.... (Joi, 22 iulie 2010, 19:44)

    Rescatorul [anonim]

    Ma indoiesc ca maghiarii vor iesi in strada sa-si ceara autonomia. Poate doar numai cativa infierbantati.
    • +9 (9 voturi)    
      situatia Romaniei e diferita (Joi, 22 iulie 2010, 21:49)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      Autonomia totala e doar o utopie. Sa nu uitam ca granitele in Uniunea Europeana nu au acelasi inteles ca si cele dinafara EU (de ex. Serbia), ci au un rol mult diminuat. Asa am intrat in EU, asa raminem. Altfel, in Franta, Spania, Italia, s.a.m.d. se vor mai gasi si alti separatisti. S-ar da nastere unor tensiuni mari. Maghiarii ar obtine, cel mult, o autonomie limitata, in cadrul Romaniei. Nu ajuta nici faptul ca UDMR e la guvrernare si nici ca Tokes e vice-presedinte al Parlamentului European. Tokes doar ii instiga pe maghiari. Poate ar vrea sa fie un fel de Igor Smirnov. :)
    • +4 (6 voturi)    
      le bagam embargo (Joi, 22 iulie 2010, 22:13)

      Iancu Jianu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Le inchidem granitele, sa-i vedem cum mai ies ei acolo din alea doua judete: Covasna si Harghita. Daca n-au viza n-au ce cauta in Romania, si nici sa tranziteze spatiul aerian. Nu le mai cumparam nici apa minerala, nici cascavalul, cu ce-or sa traiasca ? Ce-or sa ne exporte ? Turism ? :))
      • +4 (6 voturi)    
        afara (Joi, 22 iulie 2010, 23:42)

        Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui Iancu Jianu

        vor fi ajutati de ungaria o perioada. sper cat mai lunga, ca sa oboseasca si sa-i lase in plata Domnului. dar problema e alta. atata ura au aratat ca au in ei incat sunt in stare sa repete atrocitatile din si de dupa 1940 fata de romanii din zonele respective.

        Si nu cred ca putem accepta asta, in zilele de azi.
        • +4 (4 voturi)    
          da, dar ei nu vor independenta.... (Vineri, 23 iulie 2010, 8:31)

          TulceAna [anonim] i-a raspuns lui Rafael Che Guevara

          si stii de ce, ca nu sunt prosti (udmr si laszlo tokes)? daca se declara independenti devin o enclava si mor de foame, nu mai au acces la resurse (petrol, gaz, iesire la marea neagra etc), se umplu de taxe ca sa exporte ceva samd... dar ce e mai important si asta trebuie spus: vor trebui sa-si renegocieze aderarea la ue, fapt imposibil (si scotia, care e bogata, se teme de acest lucru in demersurile ei pentru secesiune). asadar secuii vor statut "special", ca si catalonia, sa suga la doua tzatze...
  • +10 (14 voturi)    
    era de asteptat... (Joi, 22 iulie 2010, 19:45)

    lyth [utilizator]

    ii scoatem de urechi afara din tara daca ne supara
  • +9 (19 voturi)    
    nici nu stii ce ai scos pe gura! (Joi, 22 iulie 2010, 19:48)

    eu [anonim]

    pe jos venim pana la Budapesta...poporul asta este el dezbinat si condus de lepre dar stii ce ne-a unit si ajutat? nu stii....iti spun eu - credinta in Dumnezeu....doar asta: deci daca vrei sa te trezesti cu moldoveni, olteni si ce a mai ramas din ei si din restul si din tara asta, daca vrei sa te trezesti cu ei la Budapesta....iesi in strada...!
  • +14 (20 voturi)    
    asta e inca in libertate? (Joi, 22 iulie 2010, 19:54)

    robu [anonim]

    Panarama asta corcita isi permite sa incite la violenta, in dispretul Constitutiei si legilor statului roman?

    Rau am ajuns. Mai ramane ca, maine poimaine, sa le dam si SRI-ul si SIE pe mana si sa stam in patru labe sa ne cerem scuze ca vietuim si noi pe aici. Asta apropo de lichelismul politicenilor nostri, care au luat tot timpul oral de la UDMR, o organizatie culturala, neinscrisa ca partid politic, deci ilegala, cu 7% cu care au castigat mereu ceva in plus, an de an, prin abonarea la guvernare si santaj.

    Felicitari politicienilor nostri corupti si indolenti! La mai mare! La o Romanie mai mica, pe placul maghiarilor iredentisti!
  • +16 (24 voturi)    
    Tokes se cam joaca cu focul (Joi, 22 iulie 2010, 20:02)

    Rhadoo [utilizator]

    Tare mi-e ca o sa-l lase franele intr-o curba o data si-odata... Mai era unul ca el, Jorg Haider, care avea gura mare si vroia sa aduca fascismul in Austria, dar nu prea a mai apucat.
    • -3 (15 voturi)    
      Nu Tokes ci PDL-ul Basescian... (Joi, 22 iulie 2010, 20:19)

      worker [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      ... se joaca cu focul. De la inaltimea celor 12-15% cita sustinere mai au isi imagineaza ca este un risc acceptabil sa NU isi schimbe tonul fata de astfel de aberatii - ca tot nu mai au unde sa cada.

      Si domnisoara Basescu ce zice in parlament la asa aberatii? Sau e prea mult pentru neuronul ei stingher?!!!
      • +7 (9 voturi)    
        E timpul... (Joi, 22 iulie 2010, 20:49)

        Crapu' [anonim] i-a raspuns lui worker

        ...ca parlamentul Romaniei sa modifice legea electorala prin marirea pragului de accedere in parlament la 10% pentru un partid si 30% pentru o coalitie.
        Organele in drept ale statului roman sa se autosesizeze si sa declare definitiv ilegala organizatia iredentista UDMR.
        Retragerea cetateniei romane papistasului de popa securist si expulzarea lui imediata, inclusiv declararea lui "persona non grata"..si nu numai lui, pe motiv de grav atentat la siguranta statului.
        Procedind asa le va trece urgent dragostea de autonomie.
        Acum sa vedem daca politicienii nostri vor uita de diferendurile de partid si actionind ca adevarati romani vor avea intr'adevar "balls" pentru asta.
        Patria le va fi recunoscatoare...ca de nu, "Dulce ca mierea e glontul patriei", fiindca tot se vor gasi pina la urma multi romani adevarati ca sa rezolve problema.
        S'auzim numai de bine.
      • -2 (2 voturi)    
        Cum sa-si schimbe tonul PDLul??!! (Vineri, 23 iulie 2010, 8:33)

        lili [anonim] i-a raspuns lui worker

        Pai, nu l-au ajutat cu voturile lor europarlamentarii PDL a devina vicepresedintele Parlamentului European, functie cu multe relatii, cu multa greutate in UE cand e vorba de a obtine ceva, nu le-au dat cei de la PDL tot ce-au cerut de cand sunt la guvernare , ca altfel se darama sandramaua PDL-UDMR si cade guvernul de urgenta??!!! Cum sa indrazneasca PDL sa comenteze ceva???!!! Nu vor zice nimic, vor tacea din gura toti PDLeiii si maghiarii de la UDMR si de la PCM vor mai cere si vor mai cere.....
  • +1 (11 voturi)    
    Vicepresu PE bate campii panonici (Joi, 22 iulie 2010, 20:26)

    Arghir [anonim]

    Daca isi iau oamenii de la guvernarea 'centralista' ca sa se autoregle(mente)ze intre ei, acolo in HarCo, io ca roman votez DA la referendumul pt autonomia ungurilor. N-ar mai avea ce sa caute pe la nici un nod de putere centrala, minister, agentie sau energie. Si, pe modelul tarii vecine si pretene, ungaria, propun sa dam cetatenie tuturor romanilor din rep.Moldova. Ca si ei sunt un fel de kosovari.
    Si mai solicit oficial tuturor europarlamentarilor romani sa sanctioneze public pozitia unui ales al eurocetatenilor care incita la miscari de strada. Nu va vine mah sa va muscati mainile alea cu care l-ati votat?!
  • +9 (13 voturi)    
    le dam tot ce vor (Joi, 22 iulie 2010, 20:31)

    joe doe [anonim]

    Exact cum spuneau si colegii de forum de mai sus. Vor autonomie? Suntem de acord, nu suntem barbari, e dreptul lor sa ceara ce vor. Dar, Romania a intrat in NATO si UE nu maghiarii din Romania, atunci facem frumos granita in jurul lor, vor sa iasa, sa ceara viza de la Bucuresti, vor sa aduca ceva la ei in tinut (se cheama import) cu ocazia asta o sa creasca si exportul Romaniei, vor sa aduca armata acolo? pai sa ceara drept de traversare si survolare a spatiului nostru si tot asa, si atunci sa ii vedem pe frumuseii nostrii cum se vor descurca? Zicea cineva 2 ierni? eu cred ca dupa 2 saptamani o sa ii cam umfle plansul. Cate familii de Romani mai sunt acolo (ca ei spun ca sunt foarte putine), face guvernul un efort si muta restul familiilor de Romani de acolo si gata, le lasam lor ograda.
    Si am uitat un lucru, scapam //. de javrele aste de UDMR de la guvernare,//.
    Aufuterzen...(editat de HotNews.ro)
  • +8 (22 voturi)    
    RUSINE !!!! (Joi, 22 iulie 2010, 20:35)

    faraonu [anonim]

    ... daca dorinta de a pastra unitatea tarii inseamna fascism, da - trebuie sa fim fascisti. daca pariotismul inseamna fascism, da - trebuie sa fim fascisti. daca a lupta pentru neamul romanesc inseamna a fi fascist, da - trebuie sa fim fascisti.
    //.

    rusine pentru toti "romanii" care sunt de acord cu parerile acestor tradatori din udmr.(editat de HotNews.ro)
    • +5 (11 voturi)    
      tradatori (Joi, 22 iulie 2010, 21:07)

      Antonescu [anonim] i-a raspuns lui faraonu

      sacalii vor sa sfasie Romania. chiar daca as fi singur, mor oricand cu ei de gat!
  • -1 (17 voturi)    
    Vadim (Joi, 22 iulie 2010, 20:37)

    stefan [anonim]

    Uite astia ma fac pe mine sa-l votez pe Vadim sau pe oricine altcineva care promoveaza politici nationaliste.
    • -1 (5 voturi)    
      Apropo (Joi, 22 iulie 2010, 23:51)

      Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Cine zicea ca Vadim e exagerat?
  • -1 (15 voturi)    
    iata cum (Joi, 22 iulie 2010, 20:37)

    smen [anonim]

    slugile sua adica tribunalul international ne afecteaza in mod direct,dreptul international e facut sa fie aplicat de cei slabi si distrus de cei puternici,onu e frectie,acum si sarbii teoretic pot cere independenta tinuturilor din nordul Kosovo,e clar ca SUA a facut lobby pentru ca au cea mai mare baza acolo la Bondsteel un adevarat orasel american in mijlocul balcanilor,e la mintea cocosului sa iti dai seama ce lepre pot fi americanii astia,obezi drogati si nesimtiti pe deasupra
  • +8 (14 voturi)    
    Laslo tokes instiga la revolta si dezordine (Joi, 22 iulie 2010, 20:46)

    Iuliu Maniu [anonim]

    Declaratiile lui Laslo Tokes sunt instigare la revolta si dezordine, iar potrivit legilor tarii ACEST LUCRU CONSTITUIE INFRACTIUNE, ca si declaratiile lui Toro Tibor. Ar trebui ca Parchetul general sa se sesizeze si sa ceara trimiterea lor in judecata penala, iar penrtru Laslo Tokes sa solicite incuviintarea Parlamentului, conform Constitutiei.
    Ar fi bine daca presedintele Basescu s-ar duce sambata la Tusnad si ar sta tot timpul cat si premierul Orban va fi acolo, chiar alaturi de el. Sa vedem atunci ce declaratii va face premierul maghiar.
    In nici un caz Uniunea Europeana nu poate tolera asemenea declaratii instigatoare si destabilizatoare, intr-un stat membru al sau.
  • +13 (13 voturi)    
    comparatie Kosovo - Secuime (Joi, 22 iulie 2010, 20:48)

    PaulR [utilizator]

    Ce au in comun cele 2 cazuri?

    In Kosovo drepturile albanezilor au fost reduse in perioada de dinainte de independenta - in Romania drepturile maghiarilor au fost imbunatatite constant.

    In Kosovo sarbii i-au dat afara din scoli pe albanezi - in Romania secuii pot face tot ciclul educational in maghiara.

    In Kosovo sarbii le-au inchis ziarele, radiourile si televiziunile albanezilor - in Romania maghiarii au multe ziare, radiouri, televiziuni locale si emisiuni in maghiara pe postul national.

    In Kosovo sarbii i-au dat afara pe albanezi din slujbele de la stat - in Romania nu e cazul, UDMR a fost in cele mai multe guverne de dupa 1996
    etc..

    in Kosovo sarbii au omorat cateva mii de civili - in Romania nu s-a intamplat si nu se intampla asa ceva

    Serbia avea un regim autoritar care nu respecta drepturile minoritatilor - Romania este o democratie care respecta drepturile minoritatilor

    Daca tot se fac comparatii lucrurile astea trebuie spune, nu aberatii.
  • -3 (7 voturi)    
    :)) (Joi, 22 iulie 2010, 20:59)

    falco [anonim]

    "Interesante" comentarii, scrise de oameni frustrati pina in maduva oaselor, saracii de voi .
  • +5 (13 voturi)    
    Un glont ptr Tokes (Joi, 22 iulie 2010, 21:02)

    Glontul [anonim]

    Bai dar chiar nu se mai gaseste un glont pentru Tokes asta ca sa terminam cu agitarea extremismului maghiar?
  • +5 (7 voturi)    
    In concluzie (Joi, 22 iulie 2010, 21:07)

    Paul [anonim]

    Imi declar independenta fata de toate statele de pe glob! Lucrez unde vreau dar imi fac firma la mine in tara (PFA) si imi platesc mie taxe. De asemenea, ma gandesc ca la mine in ograda sa tai cupoane la intrare (pentru viza bineinteles). Nu doresc ca spatiul aerian al tarii mele sa fie folosit de nici o companie aeriana, ca la mine in tara nu vreau poluare de nici un fel.
    PS: Tara se va numi: Bambustan si eu voi fi un bambustanian, Limba oficiala: inca nu m-am decis
  • -1 (7 voturi)    
    solutia e... (Joi, 22 iulie 2010, 21:09)

    catalin [anonim]

    simpla si pasnica : SA LE FIE RETRASA CETATENIA ROMANA TUTUROR CELOR CARE INSTIGA LA DIMINUAREA AUTONOMIEI STATULUI ROMAN.
  • +11 (13 voturi)    
    Dragi magyari (Joi, 22 iulie 2010, 21:13)

    Ionut Rus [anonim]

    Nu doresc sa jignesc pe nimeni, cu atat mai putin cu cat am prieteni maghiari si am avut niste oameni cheie in cariera mea maghiari. Doresc sa cred ca suntem toti oameni si ne putem intelege.

    Acum ascultati un roman ce are de zis si incercati sa va puneti in papucii lui:

    Avem o tarisoara, asa cum e ea corupta si saraca si murdara ... dar e a noastra si am luptat pt ea. E adevarat ca Transilvania a facut odata parte din Imperiul AU, dar si Rep Moldova a facut parte din Romania Mare. Asta apropo de echivalente.

    Nu ma deranjeaza nici o natie care locuieste in Ro, insa ma deranjeaza sa ma duc intr-un oras/sat ROMANESC si sa nu fiu servit la alimentara/restaurant pt ca nu cunosc limba maghiara. Nu va suparati, eu am plecat din Romania si m-am adaptat unde sunt am invatat limba. Din respect pt noi ar trebui sa faceti si voi acelasi lucru. Daca nu puteti, granita cu Ungaria e aproape si acolo nimeni nu va va deranja cu limba romana. Nu va goneste nimeni daca intrati in rand cu noi (o normalitate de altfel).

    Spuneti-ne prieteni maghiari, oare chiar nu se poate sa avem niste respect? Pana la urma maghiarii ce ies pe strada pt autonomie sunt (ca si la noi de altfel) turma care merge dupa pastor. Iar pastorii (din nou, ca si la noi) au alta agenda decat cea ce o prezinta. Mi se pare ORIBIL ca au drept de guvernare, nu sunt de acord ca un cetatean ce URLA ca nu e roman si vrea autonomie sa reprezinte interesele tarii mele in Parlamentul European, e strigator la cer.

    Prieteni romani, nu va mai lasati si voi instigati la violenta si terminati cu iesirile astea razboinice. Daca va fi cazul, imi voi apara tara dar hai sa lasam textele de rambo pana cand e cazul(sper sa nu fie niciodata).

    Cu respect,
    Ionut
    • -2 (2 voturi)    
      unde ai emigrat? (Vineri, 23 iulie 2010, 8:51)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Ionut Rus

      n corea de nord sau china?Ca nu prea sa lpit de tine mentalitatea occidentala!Te ai gandit vreodata ca respectul sa castiga?Ca faptul ca tu ai emigrat poate avea o legatura cu lipsa de respect a secuilor fata de romani?ca prin imigrare tu ai exprimat aceasi dispret!
      • +1 (1 vot)    
        Ai baut? (Vineri, 23 iulie 2010, 14:46)

        Ionut Rus [anonim] i-a raspuns lui levi

        Te ai gandit vreodata ca respectul sa castiga?Ca faptul ca tu ai emigrat poate avea o legatura cu lipsa de respect a secuilor fata de romani?

        ??????????

        Ok. Dragi secui. Nu am stiut pana azi ca exista o legatura intre mutarea mea din Romania si lipsa de respect fata de romani. Va rog pe aceasta cale sa imi confirmati aceasta ipoteza a lui levi, caz in care voi urgenta procedurile de intoarcere in tara spre stingerea acestui conflict.

        Lasand gluma la o parte, bausei inainte sa raspunzi? Deja esti certat cu dex-ul vrei sa te certi si cu mine?
  • -8 (14 voturi)    
    Sa-ti fie rusine, Traian Basescu ! (Joi, 22 iulie 2010, 21:24)

    Carcotescu [anonim]

    De ce taci?
    Asta nu reprezinta atingere la statul national, suveran, independent, unitar si indivizibil ?
    Ai face orice ca al tau Boc si restul gastii sa ramana la guvernare, chiar si in cardasie cu ungurii fara de care nu se poate.
    Se dovedeste inca o data ca-ti urmaresti doar interesul propriu si al clicii pe care o pastoresti.
  • +3 (9 voturi)    
    Romania nu-i federatie (Joi, 22 iulie 2010, 21:24)

    dadan [utilizator]

    Sa le spuan cineva agitatorilor unguri ca se agita degeaba si incita la atacuri la siguranta nationala....Romania nu-i federatie cum a fost fosta Iugoslavie.....Va sta in gat tratatul de la Trianon? si stramosilor nostri le-au stat in gat grofii unguri care au maghiarizat Transilvania cu forta si au colonizat-o cu unguri si sasi (respect pentru sasi - au construit si au convietuit avand bunul simt sa respecte pamantul care i-a adoptat)... bunicii nostri au fost obligati sa invete in scoli in limba maghiara iar ei urla ca nu au destule drepturi - sa aiba atatea drepturi cate am si eu in tara asta iar daca nu le convine sant liberi sa plece acasa de unde au venit strabunicii lor.....
    • -4 (6 voturi)    
      scoli (Joi, 22 iulie 2010, 22:04)

      Gobe [anonim] i-a raspuns lui dadan

      "bunicii nostri au fost obligati sa invete in scoli in limba maghiara"

      Hmmm... Prima scoala romaneasca a fost construita la Brasov. Nu la Bucuresti, Craiova sau Iasi.
      • +3 (3 voturi)    
        intelegi ce vrei (Joi, 22 iulie 2010, 22:52)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Gobe

        dar bunicii mei cand au fost copii au invatat la scoala in limba maghiara...la fel si strabunicii mei....desi erau romani...educatia se impunea in limba maghiara si nu prea aveau de ales....
  • +6 (10 voturi)    
    pastorasuleeee (Joi, 22 iulie 2010, 21:26)

    gogoasa [anonim]

    fugi cocoshel, run and hide. Oamenii "tai" vor sa-si vada linistiti de viata lor alaturi de alti OAMENI, romani, unguri, tigani, indieni, chinezi, etc. Nu mai incita lumea la prostii. Vrei sa te faci auzit, sa devii important? inventeaza leacul cancerului, si-ti promit ca vei avea o statuie de aur batuta in piestre nestemate.
    Altfel, ia calea codrului ca nu meriti sa traiesti in societate. UE insemna o tara mare mare cu multe semintii care impartasesc aceleasi vlori indiferent ca le cheama libertate=freedom=liberdad=liberte etc. N-ai inteles nimic din ce inseamna UE. Esti un impostor.
  • -2 (4 voturi)    
    Ce parere are GDS... (Joi, 22 iulie 2010, 21:39)

    Artzag [anonim]

    SI GASCA DE "INTELECTUALI SUBTZIRI" CONDUSE DE lLIICEANU SI PATAPIEVICI DESPRE CEEA CE FACE TOKES?
    Daca cei tutelati de L nu vor avea o reactie care sa tempereze tembelismul acestui obsedat religioso-s
  • +6 (8 voturi)    
    tokes penibilul (Joi, 22 iulie 2010, 21:46)

    hannibal [utilizator]

    un instigator la ura si violenta!!! alooooo uniunea europeana ce faceti??? ati pus o hienaq vicepresedinte??? asa o sa va duceti la groapa de gunoi cu uniunea sovietica europeana!!!
  • +3 (3 voturi)    
    LT (Joi, 22 iulie 2010, 21:56)

    aa [anonim]

    L.T. este un produs depasit, perimat, fara nicio legitimitate. De fapt, nici nu a avut vreodata asa ceva. Ar fi cazul sa lase locul in viata publica unui reprezentant real si legitim al etniei maghiare, pentru care am tot respectul.
  • +3 (7 voturi)    
    OFFF (Joi, 22 iulie 2010, 22:05)

    gabriel [anonim]

    Vad din ce in ce mai clar restabilirea zonelor de influenta sovietice in Europa. Dupa Ucraina a venit vremea Poloniei, va veni si vremea Moldovei si se pare ca si a Romaniei. Iti multumesc personal dl. Ilici cu tot neamul tau sovietic, cu agenturile tale nenorocite si oficinele RTV, A3, cotidianul.ro, Marean, Lupea si Sergiulica. Va desfid si va promit ceea ce meritati.
  • +7 (9 voturi)    
    Reteta kosovo (Joi, 22 iulie 2010, 22:06)

    CezarN [utilizator]

    Iata cum asta cu in doua ierni vor cere inapoi in Romania este SF: in Kosovo, SUA au cea mai mare baza militara din Balcani.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel
    O mare parte din economia Kosovo se bazeaza pe banii obtinuti de aici. Credeti ca, daca este sa se faca ceva si in HarCov, lucrurile vor fi lasate asa, la voia intamplarii? Sa nu ne imbatam cu apa rece si sa ne multumim cu faptul ca [inca] nu are nimeni interesul, dintre granzii lumii si ai Europei, sa-i sprijine pe Tokes si ai lui.
    Intre timp, sa incercam sa nu mai fim o vesnica povara si problema pentru UE, sa exportam stabilitate, justitie, organizare si coerenta in UE nu sa stea aia permanent cu ochii pe noi sa nu carecumva sa ne sinucidem de 1 Decembrie cu FuraDan(Voiculescu, Ion Popescu, Diaconescu, etc).
    Sa incercam sa terminam o autostrada, sa facem si medicina in spitale, nu doar eutanasii si autopsii, sa nu mai uimim lumea cu miliardarii nostri facuti la apelul de seara (chiar si in sensul apevist al termenului), sa nu mai asteptam de la stat totul, sa incetam sa ne plangem de mila si sa incercam sa fim cat mai independenti individual daca vrem o Romanie comuna independenta, sa consumam mai mult sapun si pasta de dinti si mai putina bere, vin sau tuica, sa ne respectam valorile si sa incercam sa cream o anume meritocratie in Romania care sa permita creierelor autohtone sa reziste in tara. Doar existenta si implicarea acestor creiere in viata cetatii, in business si in politica ne va feri de soarta de care ne temem.

    Altfel, cohortele de nulitati care se calca pe picioare si se inghesuie la placinte, dar care nu au pic de responabilitate in momente grele pentru tara, si care au furat sau vandut tot ce se putea vinde (flota, petrol, apa, paduri) si au fugarit din tara cea mai mare parte a romanilor cu verticalitate nu vor avea nicio ezitare in a vinde Romania fie si la metru patrat acelora care le dau lor mai mult. Si nu am fi nici primul si nici ultimul popor penalizat de istorie astfel.
    • -1 (1 vot)    
      nu mai vorbiti prostii! (Vineri, 23 iulie 2010, 10:38)

      soso [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      suntem UE. credeti ca SUA ataca UE??? daca nu eram inca in UE, poate mai aveau o sansa! nu mai comparati Kosovo, cu un teritoriu UE ! ala e blestemul fratilor sarbi, de care si-au batut joc atatea natzii!!
  • +4 (8 voturi)    
    Fara sanse (Joi, 22 iulie 2010, 22:07)

    bigone [anonim]

    Atit timp cit in Afganistan, Irak etc trimitem carne de tun si avem relatii excelente cu SUA, ma indoiesc ca exista vreo sansa pentru extremisti.De altfel nu cred ca va risca nimeni o iesire a Romaniei din NATO si chiar UE. E de bun simt sa amenintam si noi ca mergem pe mina Rusiei si destabilizam tot flancul sudic al Aliantei.Singura lor sansa ar fi un razboi care sa distruga sistemul de aliante actual ceea ce nu se intrevede in curind.In consecinta asa cum am spus anterior la recensamintul din 2022 vor constata ca sunt a doua minoritate dupa tigani ceea ce le va diminua sansele de a face scandal.
  • +1 (5 voturi)    
    ok, autonomie sa fie (Joi, 22 iulie 2010, 22:17)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asta vine insa si cu taxe vamale. tot ce intra si iese din secuime va fi taxat. sa vedem atunci ce se intampla. a, si inca ceva, ca sa poti plati taxele va trebui sa cunosti limba romana :)
  • -3 (7 voturi)    
    Nu e Kosovo un precedent??!!! (Joi, 22 iulie 2010, 22:23)

    lili [anonim]

    mi-amintesc anii trecuti cand Kosovo si-a proclamat independenta cum ne aburea Dl Basescu ca nu reprezinta un precedent cazul Kosovo. Se pare ca reprezinta ffff bine, iar PDLul Dlui Basescu sustinu cu tarie pe Dl Laszlo Tokes la functia de vice la PPE, la relatiile pe noua functie va dati sema ca Dl Tokes vine maine poimaine cu acelasi succes la UE cum a obtinut Kosovo la Washington..... Sa-i mai vedem pe PDLeii dragi ai Dlui Basescu si pe PNLeii dragi ai Dlui Tariceanu ca nici ei nu-s mai breji si ei au dat UDMRului cat a cerut si PSD, la fel.... Sper ca aceste partide nu vor aparea sustinad sus si tare interesul national cand o veni vorba de cerintele UDMR si ale Dlui Tokes, folosindu-se de precedentul KOSOVO....
  • +10 (10 voturi)    
    Modelul catalan pe banii europenilor ? ! (Joi, 22 iulie 2010, 22:28)

    anaana [utilizator]

    Draga domnule Tokes oricine doreste autonomie are mai intii stabilitate economica. Nu va mai lipiti precum cocosatul de gard de Catalonia - regiunea cea mai dezvoltata economic a Spaniei. Catalanii aduc bani la bugetul Spaniei , nu traiesc din ajutoare si din pomeni de la stat. Flandra- regiune a Belgiei care doreste autonomie, este si ea zona cea mai industrializata si aducatoare de venit la buget a Belgiei. Tinutul Secuiesc din care UDMR-istii au taiat aproape toate padurile, din ce intentioneaza sa se finanteze dupa autonomie ? Daca asteaptati pomeni de la Uniunea Europeana va asigur ca nu le va primi , sunt alte prioritati ! Daca intentionati ca dupa autonomie sa va "lipiti" oficial sau nu de Ungaria , va sigur ca Uniunea Europeana nu va va sprijini. Ungaria are destule probleme si fara Tinutul Secuiesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine punctat (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 1:12)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui anaana

      Anaana.Cataluña in primul rand e comunitatea din spania cu cel mai mic nr de birocrati,cu cel mai mare venit pe cap de locuitor,si cu cea mai dezvoltata si diversa industrie.Un motor al spaniei.Dar mai mult castellana si catalana se aseamana muuult de tot.
  • +1 (5 voturi)    
    imi pare rau pentru tokes si care mai vb (Joi, 22 iulie 2010, 23:00)

    mmc [anonim]

    Dar eu nu inteleg nimic, unde e acest tinut secuiesc? Eu tot ce stiu e tinut Romanesc.

    sau

    oky iesiti in strada ... dar mai intai faceti niste strazi ,cu bani din Ungaria
  • +4 (8 voturi)    
    tradare !! (Joi, 22 iulie 2010, 23:02)

    aaaaaa [anonim]

    Asta e inalta tradare fata de poporul roman!

    Off with his head!
  • +5 (11 voturi)    
    Murim cu voi de gat .... (Joi, 22 iulie 2010, 23:10)

    Soim roman [anonim]

    Jucati-va voi cu focul si ...... nu va ramane piatra pe piatra la Budapesta.
  • +3 (5 voturi)    
    glumite (Joi, 22 iulie 2010, 23:19)

    meco [anonim]

    daca tinutul secuiesc ar fi autonom, ar disparea UDMR ca nu ar mai fi cine sa-i voteze peste pragul electoral. Nu cred ca le-ar conveni sa fie parlamentari intr-o regiune de 1 mil de locuitori. Eu zic ca e mai bine sa fii senator intr-o capitala de 3 mil pentru o tara de 22 mil de locuitori. Acum au ministri, secretari de stat, institutii si agentii nationale pe care le conduc. Cine ar vrea sa fie lider politic la Miercurea Ciuc peste cea mai saraca regiune a tarii ? Mai e si polul frigului. Stati linistiti...ar avea numai de pierdut. Daca ar fi autonomie si nu ar mai fi votantii de acolo, ar disparea toti ungurii din politica romaneasca si nu ar mai avea nicio o sansa de afirmare politica, economica si culturala restul de unguri imprastiati in tara. Eu cred ca maghiarii destepti vor intelege ca cea mai buna solutie e IMPREUNA IN UE.
  • -3 (5 voturi)    
    Pusca si cureaua lata ... (Joi, 22 iulie 2010, 23:26)

    Lynn Dick [anonim]

    cica Boc a fost barbat, odata !
    Acu se ocupa cu pupaturi de dosuri unguresti.
    El si portocalii lui.
  • +3 (5 voturi)    
    udmr-Tokes (Joi, 22 iulie 2010, 23:27)

    elis [anonim]

    cand ii dai nas lui Ivan ti se suie pe tivan! asa si cu ungurii nostri.Profitand de faptul ca politicienii nostri se cearta mereu ajung la conducerea tarii si incep sa le creasca coarne.Tokes un securist cazut din gratiile lui Ceausescu a inceput scandalul la Timisoara unde au murit multi oameni nevinovati iar el a devenit ce il stim azi iar acum are fantezii.
  • -1 (3 voturi)    
    bau (Joi, 22 iulie 2010, 23:35)

    red [anonim]

    tinutul secuiesc ar indeplini oare conditiile de aderare la UE ? dar la NATO ? .....))))))))))))))))))) vor sa li se reintroduca vizele....))))))))))))
  • +3 (5 voturi)    
    ho hooo (Joi, 22 iulie 2010, 23:52)

    ... [anonim]

    1. reactie previzibila din partea lui tokes
    2. secuii sunt doar maghiari (adica vorbitori de maghiara), nu unguri - tokes se agita, deci, din alte interese decat ale secuilor
    3. secuii sunt niste indivizi pasnici si seriosi si n-or sa se ia dupa o trupa de nebuni
    4. ??? tokes e vicepresedintele parlamentului european? - aici chiar ca avem o problema :D
    mai lipseste ca vadim sa ia locul lui barroso si avem tacamul complet.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce par tide l-au votat pe tomes la Parlamentul E? (Joi, 22 iulie 2010, 23:55)

    Vic [anonim]

    Poate cinema sa ne spun cum au votat europarlamentarii nostril la alegerea vicepresedintelui PE?Sa ne aflame si noi adevaratii patrioti?
    • 0 (2 voturi)    
      Europarlamenatrii PDL l-au sustinut..... (Vineri, 23 iulie 2010, 8:40)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Vic

      Iar cei de la PNL si PSD au votat impotriva.
      NO COMMENT !!!! Ca sa nu se darame sandramaua de la guvernare.....
      Decizia a fost susţinută de delegaţia română în PPE, formată din 11 eurodeputaţi PDL şi 3 UDMR.
      Vedeti site-ul de mai jos.

      http://www.romanialibera.ro/actualitate/europa/laszlo-tokes-ales-vicepresedinte-al-parlamentului-european-190237.html
  • -1 (3 voturi)    
    hungry (Joi, 22 iulie 2010, 23:57)

    hans [anonim]

    dadada sa le fie data autonomie secuilor sa fie pace si indestulare acolo la ei. probabil c-o sa defriseze verestoy tot ce a mai ramas pe acolo. cu ocazia asta scapam si de prostituata parlamentului, udmr-ul. si cand se vor curata cele 2 judete dupa marea foamete, romanica isi va putea lua nestingherita teritoriile inapoi.
  • +6 (6 voturi)    
    iarasi comentam toate prostiile (Vineri, 23 iulie 2010, 0:00)

    kosonu [anonim]

    iarasi fiecare comentam fara sa stim ce comentam.

    tokes vorbeste tampenii.

    tinutul secuiesc nu e kosovo, pentruca maghiarii sunt de o mie de ori mai domni si mai umani ca extremisti fanaticii din kosovo bineintelesc u exceptia a 100 dintre ei.

    asta trebie sa priceapa lumea, fanaticii si extremistii sunt cei mai usor de manipulat, bineinteles cu promisiuni desarte.

    in yugoslavia ca sa destrame influneta rusiei care era ca un ghimpe in europa, americanii le-a provocat razboi civil destramand-ui, lor nepasandu-le nicidecum de minoritati.

    acum o sa santajeze kosovo cat vor putea si cu orice, si o sa le ia si pielea de pe ei, ca oricum resursele naturale si strategicesunt luate.

    o mana de puturosi din udmr si pcm si tokes doresc de fapt altceva - ei sa fie stapani iar maghiarii si toti ceilalti iobagii lor, pentru ca ei nu se gandesc ca in tinutul secuiesc traiesc doar 600.000 de maghiari restul traind in alte judete, in tot ardealul inclusiv in brasov, bucuresti, bacau, iasi.

    porcii astia ca tokes nu se gandesc la maghiari pentru ca daca romanii ar deveni la fel de iredentisti ca si ei si ar aplica reciprocitatea, 900.000 de maghiari din romania ar suferi si ar trebui sa se mute in tinutul secuiesc sau in ungaria.

    tokes nu are ce vorbi ca nu il crede nimeni.

    este nevoie de un nebun si un extremist fanatica ca sa fie marioneta unora si altora si l-au gasit pe tokes ca sa faca atata rau atat ungariei cat si maghiarimii, din cauza lui un politician din cehoslovacia a fost impuscat.

    stiti ce a facut tokes - a luat o figura de om trist dar in sinea sa s-a bucurat cu toata fiinta lui, el fiind omul care cere sacrificii bineinteles cu conditia sa nu fie el.

    despre personalitatea lui ar putea sa ne spuna mai multe sotia lui si prietenii lui de familie.

    politicienii maghiari fac ce stiu ei mai bine: provoaca sa vada reactiile si dupaia rad si se bucura de ce au facut, iar daca sunt si victime bucuria lor e si mai mare.

    eu personal nu il pot uita pe teleki
  • +5 (9 voturi)    
    ar trebui pedepsit (Vineri, 23 iulie 2010, 0:01)

    mihai [anonim]

    Asta nu se cheama incitare la violenta? Parca aveam niste legi pentru asta la un moment dat.... si parca vinovatilor ar trebui sa li se faca dosar penal pentru asta
    • +3 (3 voturi)    
      pai tocmai asta este (Vineri, 23 iulie 2010, 11:24)

      kosonu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      tokes deabia asteapta sa i se intample ceva ca sa pozeze apoi in victima sau fie transformat in mare erou maghiar, el se compara cu petofi sandor si adi endre, dar nu le ajunge nici la degetul mic.

      imi pare rau dar nu pot sa vorbesc despre tokes, prin ceea ce face si vorbeste, prin ceea ce doreste sa faca fara sa se gandeasca la consecinte, eu cred ca nu este chiar intreg la minte. este raul intruchipat.

      trebuie lasat in pace ca dumnezeu vede tot
  • +2 (6 voturi)    
    Astia nu vor doar 2 regiuni astia vor Transilvania (Vineri, 23 iulie 2010, 0:39)

    Un roman [anonim]

    Nu va lasati pacaliti: pe termen lung astia vor Ungaria Mare! Din pacate suntem singura tara din regiune unde isi permit sa tot faca cereri si sa ceara concesii!
    Watch out: ungurii nu sunt prosti!
    Nu-i subestimati!
  • -1 (9 voturi)    
    :) (Vineri, 23 iulie 2010, 0:44)

    nelu [anonim]

    Eu zic asa, Hai sa le dam autonomie teritoriala, dar sa le punem urmatoarele conditii: - Ca sa intre si sa iasa din teritoriul lor atunci romania sa le puna taxa de tranzit pentru ca intra pe teritorul romaniei, o taxa asa ca sa ii usture, iar daca nu vor sa plateasca taxa atunci nu au voie sa faca tranzit pe teritoriul romaniei, de asemnea nu au voie ca avioanele care vor ateriza in regiunea autonoma sa intre in spatiul aerian romanesc :) Ce zicieti? V-ar place o asemnea autonomie? Vreti autonomie atunci platiti si zic ca taxa sa fie mai mare decat venitul care il aduceti acum la bugetul de stat din regiunea respectiva :)
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Vineri, 23 iulie 2010, 9:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Ii doare pe unguri de autonomie cum ma doare pe mine o masea sanatoasa.

      Astea sunt talente de salon pentru a deturna atentia de la adevarata "cucerire a Ardealului": cea economica (banci unguresti, firme de petrol unguresti, firme de constructii din Ungaria samd).

      Ungurii stiu ca cine domina economia are cele mai multe beneficii, ce rost are sa se mai incarce si cu terenul aferent (mai ales ca vorba ta e parasutat in mijlocul Romaniei)? Insa unul trebe sa dea din gura sa nu dezamageasca nici pe capsomanii lor care viseaza la "Marea Ungarie".

      Eu zic asa: hai sa nu le dam autonomie teritoriala si sa fim atenti cum ne colonizeaza economic.
  • -5 (13 voturi)    
    Peste cadavrul meu! (Vineri, 23 iulie 2010, 1:53)

    NEC [anonim]

    Vadim presedinte!
    • -3 (5 voturi)    
      votul (Vineri, 23 iulie 2010, 8:56)

      votantul [anonim] i-a raspuns lui NEC

      Pentru minusul asta, il votez si eu pe Vadim si cu mine toata familia mea. Hai cu minusurile oportunisti de doi bani!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu uitam! (Vineri, 23 iulie 2010, 7:06)

    Dumitriu [anonim]

    Romanii si in mod deosebit transilvanenii sa nu uite! In septembrie se implinesc 70 de ani de la Katynul romanesc. Ungurii din Transilvania si-au dat mana cu fratii horthisti din Ungaria si dupa Diktatul de la Viena din august 1940 au invadat partea de NV a Romaniei. Au trecut prin foc si baionete 470 de romani, de la copii, la femei, batrani, preoti ortodoxi ( crucificati pe usa bisericilor incendiate). Romani, daca se ajunge la enclavizare, vom avea soarta sarbilor din Kosovo. Unde sunt autoritatile statului? Foarte vocale cand este vorba la taiat salarii si pensii ?
  • -1 (3 voturi)    
    Unguroaicele sunf focoase dar fidele. (Vineri, 23 iulie 2010, 7:36)

    Holospin [anonim]

    Parerea mea este ca ar trebui sa le faca pe plac statul roman daca tot doresc autonomie teritoriala si nu stiu ce inseamna acest lucru. A doua zi debransarea de la retelele electrice, Gaz, Telefonie fixa si mobila, infiintarea de puncte vamale, etc,etc. Si un copil cand pleaca de acasa si se casatoreste se bazeaza pe pripriile forte si se autointretine, tot asa si asazisul tinut al secuilor din momentul acordarii autonomiei teritoriale romania sa-i desfieze si sa vedem ce resurse au din moment ce sunt cele mai sarace zone din tara. Romanii din zonele secuiesti sa fie sprijiniti si sa li-se acorde posibilitatea de a se retrage din aceste zone nu pot fi lasati de izbeliste si asa sunt destul de marginalizati si izolati daca se va acorda autunomie atunci va fi destul de rau pentru romanii din zona tinutului secuiesc.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce face statul de drept ? (Vineri, 23 iulie 2010, 7:48)

    Holospin [anonim]

    Nu inteleg daca la noi exista un stat de drept, este arestat un patron de televiziune pentru nimicuri, iar politicienii maghiari fac declaratii incendiare la adresa integritatii statului roman si nu actioneaza nimeni. Legile unui stat sunt valabile in egala masura pentru toata lumea.
  • +2 (2 voturi)    
    PENIBIL (Vineri, 23 iulie 2010, 8:06)

    mimi [anonim]

    si care este "modelul kosovo"? ani de razboi civil, genocid si gropi comune?
  • -2 (2 voturi)    
    Vor autonomie? Sa primeasca autonomie. (Vineri, 23 iulie 2010, 8:26)

    bogdanene [anonim]

    Daca tot vor ei autonomie, hai sa le-o dam. Insa, ar trebui sa se gandeasca bine la ceea ce-si doresc... s-ar putea intampla sa obtina autonomia mult visata, iar atunci... eheee, atunci va fi atunci. Oare nu au luat in calcul faptul ca Romania a intrat in U.E. si nu statul lor? Oare nu se se gandesc ca vor fi inconjurati din toate partile de Romania si ca, pentru a putea iesi din statul lor autonom, le-ar trebui viza si pasaport ca sa treaca pe teritoriul tarii noastre? Nu s-au gandit ca vor trebui sa plateasca taxe pentru a trece in si/sau prin tara noastra?
  • 0 (2 voturi)    
    E vicepresedinte al PE sustinut si de PDL! wau (Vineri, 23 iulie 2010, 8:35)

    Fritzz [utilizator]

    remember pe 9 iunie tot aici:
    "Eurodeputatul roman Laszlo Tokes (PPE/UDMR) a fost propus miercuri de grupul Popularilor Europeni sa ocupe functia de vicepresedinte al Parlamentului European, in locul eurodeputatului ungar Pal Schmitt, relateaza Agerpres.

    Decizia a fost sustinuta de delegatia romana in grupul PPE, formata din 11 eurodeputati ai PDL si trei eurodeputati ai UDMR."

    Frumos nu??? PDL ar trebui sa tina cu interesele romaniei nu sau zic da la orice le baga aia pe gat. Va dati seama cat de varza suntem??? Cate cozi de topor care ar vinde-o si pe masa dar apoi tara ne conduc ? Si nu s-a terminat sa vedeti dupa ce a zis curtea de la haga ca Kosovo nu violeaza dreptul intyernational ( verdict consultativ) cu declaratia de independenta si dupa ce SUA face presiuni in 2 luni Romania va recunoaste independenta Kosovo...la pariu, ca deh suntem suverani nu-i asa...
    Vai de mama noastra de slugoi ne autocalcam in picioare....fanariotii au fost domni si patrioti pe langa vremurile prezente.... in fond pe vremea lor s-au astflatat si pavat cu piatra primele strazi ca noi stateam in mocirla...altii contruiau telecabine la 3000 de m atunci si noi faceam rascoale
  • +1 (5 voturi)    
    Autonomie (Vineri, 23 iulie 2010, 9:08)

    Unu din multime [utilizator]

    Este un cuvant greu, pe care Pastorul il utilizeaza cu valente de "libertate", lucru care ii inflacareaza pe oamenii simplii din regiunea supusa dezbaterii.

    Teoretic sunt de acord cu "regionalizarea" Romaniei, insa acest lucru este o utopie in prezent, pentru putine regiuni (definite pe criterii NUTS) se pot sustine din veniturile proprii.

    Am crescut cu "ura" fata de unguri din pacate, si spun din pacate pentru ca am avut ocazia sa cunosc oameni de calitate (de etnie maghiara) devotati tarii in care s-au nascut si au crescut (Romania).

    Din pacate ceea ce face Tokes, mai exact ceea ce i se permite sa faca, nu are decat rolul de a destabiliza un climat politic si social si asa in deriva.

    Iar pentru indemnurile de iesire in strada cred ca ar trebui sanctionat , pentru ca reprezinta uzurpari grave la adresa unitatii si integritatii teritoriale ale statului Roman.

    Corectati-ma daca gresesc.
  • -1 (3 voturi)    
    AUtonomie zici!? (Vineri, 23 iulie 2010, 9:18)

    Catalin [anonim]

    Base e timpul sa faci ceva daca nu inloc sa intri in cartile de istorie ,vei fi pangarit tu si familia ta tot restul vieti !Nu pot sa cred ca au asa tupeu obraznic ,cum vine asta te las sa inoptezi in casa mea dupa care vi si spui ca ai si tu dreptul la o camera si la ce camera "sufrageria".Dumnezeu sa-i fereasca de mania poporului roman ,ca vom uita de tot si ca suntem in UE ,si de drepturile omului ,etc
  • +1 (3 voturi)    
    din pacate.... (Vineri, 23 iulie 2010, 9:21)

    soso [anonim]

    ...S.R.I.+S.I.E.= SRL !
  • -1 (3 voturi)    
    bozgori (Vineri, 23 iulie 2010, 9:32)

    vasileb [anonim]

    -nu ma invata romana in scoli (pt ei e limba starina), cel mai mult ma enerveaza cand sunt reportaje din harghita, covasna etc si vezi niste tineri "romani" in interviu ca nu vor sa vorbeasca romana si apare josul imaginii subtitrarea sau sunt dublati in romana.

    -UDMR reprezinta doar interesele ungirilor si nu ale romanilor in general ci pot spune ca din contra , interesele maghiarilor din romanii sunt oarecum impotriva romaniei

    -politistii (organele de stat ) din regiune mai ca nici ei nu "stiu" romana , dar daca injuri un pic , isi aduc aminte imediat

    Dar romanul e las ... ia sa oraganizeze garda o mica "petrecere" prin judete, sa-i invete "desteaptate romane" pe bozgori.
    vor sa iasa in starda , sa iesim si noi putin pe la ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Prostii (Vineri, 23 iulie 2010, 9:38)

    kiwishor [utilizator]

    1. Tökés vorbeste prostii: situatia nu e comparabila, fiindca nimeni n-a intrat cu tancurile peste secui, cum au facut sarbii cu albanezii, plus ca ungurii au educatie la toate nivelele (la Babes-Bolyai la Cluj sunt si masterate in limba maghiara), teatre, opera maghiara din Cluj, dreptul sa isi foloseasca limba in administratie unde sunt peste 20%, etc.

    2. Cu autonomia tinutului secuiesc sunt de acord, insa NUMAI in cazul in care se face o regionalizare adevarata a Romaniei (cu regiuni facute pe criterii istorico-culturale, nu aiuristic cu pixul pe harta), nu cu jumatati de masura. Si atunci in cazul unei uniri pe viitor cu Rep. Moldova, ar fi doua regiuni noi: Basarabia, si Gagauzia, care acum are autonomie in cadrul Moldovei... ca Transnistria e foarte discutabila.
  • 0 (4 voturi)    
    Organili statului (Vineri, 23 iulie 2010, 10:21)

    Caragiale [anonim]

    Si uite asa dragii mosului, se pare ca oculta chiar lucreaza si nu-s simple povesti actiunile de destabilizare, saracire si acaparare teritoriala la care Romania este supsa !

    Ce pazesc organili statului ?
    De ce nu se pornesc procesele PENALE contra celor care dovedesc a face GRAVE actiuni NECONSTITUTIONALE ?
    PUNCT !
  • +1 (1 vot)    
    realy??? (Vineri, 23 iulie 2010, 10:25)

    robert [anonim]

    Sincer e dus rau cu capu` omu asta si spun asta desi vorbim aceasi limba, politica maghiarilor gen udmr si a lui Tokes e banala, pupincurista si intotdeauna schimbatoare depinde de cum ies alegerile la Bucuresti. Dezamagit si sictirit de toti cei care dau idea ca reprezinta minoritatea ungurilor din Ardeal dar isi vad doar interesele proprii
  • -1 (3 voturi)    
    o dedicatie muzicala "vine trenu din galati... (Vineri, 23 iulie 2010, 10:26)

    bastapista [anonim]

    a iesit ceausescu din mormant si unguru-n strada? asta-i buna
    Tokes: "Secuimea trebuie să iasă în stradă pentru autonomie!" ei si ce sa stea in strada cat vrea ca tot nu o sa aiba autonomie, sunt liberi sa-si ia cetatenia ungara daca nu le convine in ramania si sa plece la neamurile lor in ungaria, oicum ei pentru unguri is un fel de tigani cum is sasi pentru nemti in germania si moldoveni pentru romani, asa ca decat sa li se zica unguri in romania sa aleaga se li se zica tigani in ungaria, e alegerea lor.Iar tokes asta o ajuns viceptresedinte in parlamentul european si cu sprijinul fraierilor de europarlamentari romani,inafara de vadim tudor care ii un adevarat roman, unde esti tu ceausescule
  • +2 (2 voturi)    
    Sa vina Tokes (Vineri, 23 iulie 2010, 11:44)

    Roman-Maghiar [anonim]

    Sa iasa Tokes primul in strada. Il ciuruim pe el si pe VC Tudor si dup-aia e liniste in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    MA NEBUNULE (Vineri, 23 iulie 2010, 11:51)

    sa [anonim]

    -doresti sa se intample precedentul Kosovo...sa moara copii,femei,batrani ca sa te imbogatesti tu,ma extremistule !!!
    -d-le Basescu ...ce faceti..asteptam o opinie
    • -1 (1 vot)    
      asteptati..... (Vineri, 23 iulie 2010, 13:06)

      lili [anonim] i-a raspuns lui sa

      Puteti astepta mult si bine.... nu va veni nici o opinie... sandramaua de la guvernare PDL-UDMR nu permite opinii in astfel de cazuri.....
  • +1 (1 vot)    
    Discurs Tokes (Vineri, 23 iulie 2010, 12:45)

    Vali [anonim]

    Poate sa vorbeasca Laszlo Tokes cat o vrea, judetele CV, HR se afla in ROMANIA, care este acum in UE si se supune regulilor din cadrul UE. Nu se compara cu situatia din Kosovo.

    Oricum, putem trage concluzia ca discursul obisnuit a lui Tokes este tot atat de iresponsabil ca si cel a lui Vadim Tudor, desi ei se afla in barci diferite. O alta observatie: Parlamentul European are o componentza ultra-pestritza, gasim acolo tot esicherul politic de la o extrema la alta si nu numai.
  • +1 (1 vot)    
    Remember (Vineri, 23 iulie 2010, 13:20)

    Nicolae [anonim]

    Comentarii diverse, la obiect, transante, sau mai putin transante, dar oricum se vede dorinta de a arata ca ne pasa de aceasta tara, care este a noastra, cu bunele si relele ei. Dar este a noastra, inclusiv a locuitorilor de nationalitate maghiara, cu cetatenie romana. Ma intriga faptul ca unii lideri maghiari, desi au obtinut prin politica "pasilor marunti" clamata de la infiintarea UDMR (fie vorba intre noi, ca Domocos Geza, ca un comunist de frunte, nu a dus-o prea rau inainte de 1989, la fel ca foarte multi dintre ei), vor tot mai mult si mai mult, instigand tot timpul populatia ai carei reprezentanti se cred, pentru a-si consolida pozitia politica, dar mai ales pe cea economica. De ce economica? Fiindca ei se cred urmasii vechilor grofi.... Pentru ca ar dori sa reinvie dominatia vechilor grofi. In parte, cu ajutorul neprecupetit al politicienilor de nationalitate romana,au reusit pentru binele lor propriu si al familiilor lor. Ei nu se sinchisesc de bunastarea majoritatii etnicilor e maghiari, ci de a lor. Ma ingrijoreaza inactivitatea organelor statului, care au obligatia sa protejeze
  • +1 (1 vot)    
    rezervatia tinutul secuilor (Vineri, 23 iulie 2010, 13:43)

    bellakun [anonim]

    La prelucrarea şi prezentarea rezultatelor, la anumite etnii au fost cuprinse şi unele denumiri de grupuri etnice, astfel: românii – includ şi persoanele care s-au declarat aromâni (25053 persoane) şi macedoromâni (1334 persoane); şi secuii (583 persoane); germanii – includ şi saşii (1422 persoane) şi şvabii (2963 persoane); ucrainenii – includ şi rutenii (262 persoane). La grupa “alte etnii” au fost incluşi sloveni (175 persoane), caraşoveni (207 persoane), albanezi (520 persoane), macedoneni slavi (731 persoane), ceangăi (1370 persoane), găgăuzi (45 persoane), chinezi (2249 persoane), recensamant 2002 => 583 secuii pentru cei 583 de secui declarati la recensamantul din 2002 eu propun sa le dam autonomie intr-o rezervatie precum erau indienii in america, cativa km undeva in munti inchisi cu gard electric si sa se numeasca rezervatia tinutul secuiesc ei ce ziceti e rezonabil nu si autonom
  • +1 (1 vot)    
    NICIODATAAAA (Vineri, 23 iulie 2010, 16:06)

    Alex [anonim]

    NICIODATA...sa plece de unde au venit ca autonomie n'o sa aiba in veci vecilor...
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Vineri, 23 iulie 2010, 16:11)

    Dragos [anonim]

    Eu nu vreau sa injur sau sa vorbesc urat. Fiecare cu opinia dumnealui, inclusiv domnu Tokesh. Eu doar vreau sa zic ca eu pun mana pe arma daca e nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      doi (Duminică, 25 iulie 2010, 14:32)

      AndreiB [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Mai e unul aici!
  • 0 (0 voturi)    
    Alo tokes (Vineri, 23 iulie 2010, 22:48)

    HESS [anonim]

    Cu t mic ca altfel nu meriti.Chiar sotia mea pe nume KERTESZ ca e unguroaica tucu-i gurita ei,zice ca mananci rahat si esti nebun.Si da ai dreptate .Ar trebui romanii si secuii sa iasa in strada sa traga un chef mare de tot cu palinca ,ceardas,vin fripturi.Sa rada sa planga sa se bucure impreuna dupa care toti impreuna sa va traga pe roata pe tine ,belo,tibor toro,asta,si toti instigatorii.Iar pt tine tibore.Nu compara Cataluña cu España.Cine stie sa vorbeasca si sa inteleaga castellana adica spaniola ,intelege si catalana.Sant asemanatoare .Ceeace nu se poate zice de romana si maghiara.Si chiar de romana e mai apropieta catalana decat maghiara voastra.
  • 0 (0 voturi)    
    100000? (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 12:36)

    Lucian* [utilizator]

    "Toro a spus ca nu crede ca maghiarii vor iesi in strada intr-un numar atat de mare precum catalanii dar s-ar multumi "cu 100.000 care sa iasa in strada la Miercurea Ciuc"."
    Tare asta!
    Orasul Miercurea Ciuc are vreo 43000 de locuitori! :)