Record de turisti pe litoral pentru acest sezon, weekendul trecut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 iulie 2010, 11:56 Actualitate | Esenţial

Aproape 120.000 de turistii si-au petrecut sfarsitul saptamanii trecute pe litoralul romanesc, acesta fiind weekend-ul cu cel mai mare numar de turisti din acest sezon estival.

Pe data de 18 iulie, erau inregistrati in unitatile de cazare 117.848 de turisti, cei mai multi dintre acestia aflandu-se in Mamaia. Astfel, in cea mai aglomerata statiune - Mamaia - se aflau aproape 35.000 de turisti, pe locurile urmatoare situandu-se Costinesti - 23.092, Nepun, Olimp, Venus, Jupiter, Cap Aurora - aproape 20.000, Eforie - 14.170, Vama Veche - peste 12.000 de turisti, Navodari - aproape 10.000, Mangalia si Saturn - aproape 3.000 de turisti, arata datele Asociatiei Litoral - Delta Dunarii, citate de Mediafax.

Cei mai putini turisti s-au cazat in statiunile 23 August - 200, Tuzla - 250, Techirghiol - 264 si Constanta - 1.085 de turisti.

Numarul turistilor a crescut cu aproximativ 20.000 in fiecare zi de weekend. Astfel, daca vineri se aflau pe litoral aproape 80.000 de turisti, sambata numarul lor depasise cu putin pragul de 100.000, iar duminica a fost cea mai aglomerata zi, cu aproape 120.000 de turisti.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

6914 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Tunurile din weekend (Luni, 19 iulie 2010, 12:28)

    Don Ciccio [utilizator]

    Turismul de weekend la malul Marii Negre... Doar atât a mai ramas din ce a fost, candva, Litoralul romanesc si al sau sezon estival?
    • 0 (4 voturi)    
      Tu iti permiti? (Luni, 19 iulie 2010, 12:37)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      tu ti-ai permite sa stai o saptamana? nu ma refer numai la bani cat si la timp....
      • -1 (3 voturi)    
        amice... (Luni, 19 iulie 2010, 12:45)

        Luke [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        esti pe langa
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 19 iulie 2010, 13:05)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Asa e peste tot in Europa, acolo unde accesul direct cu masina e posibil. Si la bulgari e la fel, si in Franta, Spania, Olanda, Italia, etc.
  • +1 (5 voturi)    
    cum i-ati numarat? (Luni, 19 iulie 2010, 12:40)

    hash [anonim]

    ati pus un senzor la bariera lu' Mazare ?

    acum serios vorbind, chiar nu vad de ce m-as duce pe litoralul romanesc, cand in alt loc pot gasi servicii mai bune la jumatate de pret.

    da' voi faceti-va curaj mai departe :)
    • -5 (5 voturi)    
      mda (Luni, 19 iulie 2010, 12:46)

      io [anonim] i-a raspuns lui hash

      dar nu toata lumea plateste cazare ;)
      eu de exemplu nu am platit niciodata cazarea la mare si nici nu am de gand sa platesc vreodata.
      • +4 (4 voturi)    
        :)) (Luni, 19 iulie 2010, 13:14)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui io

        Asta e chiar tare. Asa e, nu toti platesc cazare si nu toti platesc mancare. Dar majoritatea dintre noi prefera sa nu doarma pe sub poduri si sa nu manance din tomberoane.
  • -1 (1 vot)    
    sa nu exageram! (Luni, 19 iulie 2010, 12:42)

    cenzurat [anonim]

    Daca 50 km de litoral pot aduna 3-4 milioane de zile de cazare intr-un an, n-as spune ca e chiar atat de rau!
  • 0 (0 voturi)    
    traficul (Luni, 19 iulie 2010, 15:55)

    Gigel [anonim]

    Cum a fost traficul pe A2 duminica dupa-amiaza la intoarcere, stie cineva? Cate ore s-au facut?
    • 0 (0 voturi)    
      info (Luni, 19 iulie 2010, 16:34)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Pe A2 a fost ok, pana la A2 a fost de nasol. Am plecat din VV pe la 13.30, la 17.30 am fost in Bucuresti. Problema a fost pana la A2, accident in Castelu la iesire parca-mi-se, am stat mai mult de jumatate de ora. La ora la care am plecat chiar si intre statiuni a fost ok, putina aglomeratie de la Agigea la intrarea in C-ta (inaintea rodului de la Metro), si acolo cam 15 minute pierdute. Banuiesc ca seara incepe turbarea.
      • 0 (0 voturi)    
        mersi! (Luni, 19 iulie 2010, 17:26)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Se pare ca 4 ore se fac indiferent de ora la care pleci de la mare... la fel ca de la BV la Buc. Super! :(
  • +1 (1 vot)    
    Impozit? (Luni, 19 iulie 2010, 16:51)

    Vlad [anonim]

    Cum spunea si cineva mai sus : cum ati numarat cati au fost? Apropo de acest subiect, ii impoziteaza pe cineva pe toti samsarii care ofera cazare pe litoral? Preturile sunt enorme pentru Romania. Daca Guvernul tot incearca sa scoata bani, ar face bine sa faca niste controale pe litoral. Sunt zeci/sute de mii de vile/pensiuni, dar nu stiu cate dintre ele isi declara venitul. Doamna Udrea, ce spuneti legat de asta???
  • 0 (0 voturi)    
    info2 (Luni, 19 iulie 2010, 16:56)

    mpo [anonim]

    nici seara nu a fost mai bine. am plecat la 22:30 si abia la 2:30 am intrat in bucuresti.