Soseaua Kiseleff - transformata in zona pietonala dedicata sportului in aer liber

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 iulie 2010, 21:48 Actualitate | Esenţial


Primaria Capitalei a anuntat vineri ca, incepand din 16 iulie si pana pe 8 august, in fiecare weekend, circulatia pe Soseaua Kiseleff, intre Piata Victoriei si intersectia cu str. Ion Mincu, va fi inchisa, iar in zona vor fi amenajate terenuri pentru sport. Municipalitatea promoveaza astfel, in cadrul proiectului "Via sport", sanatatea prin miscare, transformand o artera intens circulata intr-o zona pietonala, dedicata sportului in aer liber.

Potrivit unui comunicat transmis vineri de Primaria Municipiului Bucuresti, circulatia va fi inchisa pe Bulevardul Kiseleff (intre intersectia cu Str. Mincu si Piata Victoriei), in fiecare sfarsit de saptamana din perioada 16 iulie - 8 august, de vineri (orele 22.00) si pana duminica (orele 14.00).

In zona respectiva vor fi amenajate terenuri de baschet, de tenis de picior si de badminton, precum si mese de ping-pong si de fussball.

La sfarsitul proiectului toate echipamentele sportive - mesele de biliard, cele de ping-pong, panourile de baschet - vor fi donate unor scoli bucurestene, precizeaza reprezentantii municipalitatii.

Potrivit comunicatului PMB, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, se va alatura bucurestenilor iubitori de sport sambata, de la ora 20:30.

"Va invit aici, pe Kiseleff, sa facem sport impreuna. Sa spunem nu mersului cu masina si sa ne bucuram de beneficiile miscarii in aer liber", a spus Sorin Oprescu.

Programul "Via Sport" face parte din Campania "Capitala Creste Verde", care urmareste inverzirea si insanatosirea Bucurestiului printr-o serie de proiecte desfasurate in parteneriat cu principalele ONG-uri de profil, potrivit sursei citate.


Citeste mai multe despre   
















3011 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Marca Oprescu (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:30)

    Gigi Maybachistu' Ciclist [anonim]

    Ştiind ce parcuri mărginesc acea porţiune din şosea pe ambele laturi, de ce mi se pare o stupizenie să le ignori şi să foloseşti asfaltul pentru "baschet, tenis de picior şi de badminton, precum şi ping-pong şi fussball"?....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Ciclist

      Ca sa te miri tu, mari parcuri sunt pe acolo...
    • 0 (0 voturi)    
      fiecare cu marginirile lui.. (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:26)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Ciclist

      te fac un baschet pe iarba? :)

      si mie mi se pare o stupizenie sa asfaltezi tot orasul ca sa il umpli de masini. mai bine scoatem asfaltul si punem iarba. lasam doar o banda de autobuze si una de biciclete.
    • 0 (0 voturi)    
      foarte bine (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 12:09)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Ciclist

      cu bicicleta e mai bine pe asfalt decat pe iarba.
      Felicitari pentru initiativa
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru că... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 12:35)

      Anti Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Ciclist

      ... baschet nu se poate juca pe iarbă şi nici badminton printre copaci?!
  • +1 (1 vot)    
    Mai taci (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 9:35)

    Glory [anonim]

    Parcul e parc, Spatiul de joaca e...intelegi tu. Comentezi si tu ca sa simti ca existi.

    F buna initiativa.
  • 0 (0 voturi)    
    mai incurca traficul, (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 10:44)

    Arlecchino [utilizator]

    mai apare la tv, mai cumpara niste chestii, mai ia o spaga... Asta e din seria "cel mai lung carnat", singurele realizari de care primaria bucurestiului pare a fi capabila.
  • 0 (0 voturi)    
    Roman trist (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:26)

    Ion [anonim]

    Incredibil, se intampla in sfarsit ceva interesant in oras si oamenii tot nemultumiti sunt. Blocarea bulevardului este un simbol, un spatiu dedicat traficului auto este transformat in zona de agrement. Ideea e sa iti muti fundul de pe canapea, sa lasi berea, semintele, telenovelele si fripturica si sa iti misti un pic sunca spre un pic de agitatie. Evenimentul asta este un lucru excelent, o idee foarte buna.
  • +1 (1 vot)    
    Miscare-n aer liber (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 13:43)

    Stepanida [utilizator]

    Pentru bucurestenii deveniti sclavi ai autoturismului sau ai activitatilor sedentare,cateva ore de miscare in aer liber,sunt o adevarata binecuvantare!Sper ca exista destui bucuresteni cu cap,care sa aprecieze aceasta initiativa a lui Oprescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Sport pe Kiseleff (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 19:47)

    genu [anonim]

    Cu mai mult timp in urma am avut o discutie cu cineva din presa (nu dau nume, persoana importanta !)pe tema transformarii Sos.Kiseleff intr-un spatiu liber de masini timp de 48 de ore (vineri-duminica). L-am intrebat daca ma poate ajuta sa ajung la cei care au in administrare bulevardul. Omului i-a suras ideea si dupa cum se vede ideea s-a pus in practica. Nu stiu daca "s-a scapat" intr-o discutie sau doar a vrut sa braveze intr-o alta discutie dar prea se leaga toate.
    Oricum, pe langa ceea ce se face acum proiectul meu mai avea si altele dar asa cum se intampla si prin alte parti, nu-i de-ajuns "ideea", mai trebuie si urmarea.