Ministrul Radu Berceanu va pilota un avion Cessna la mitingul aviatic de sambata

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 iulie 2010, 17:06 Actualitate | Esenţial


Ministrul Transporturilor va deschide mitingul aviatic "Otopeni Air Show 2010" de sambata, 17 iulie, si va pilota un avion Cessna, informeaza Mediafax. Radu Berceanu va conduce o formatie de aeronave care va decola de pe aerodromul Strejnic din Ploiesti si va ateriza pe aeroportul Otopeni.

Zeci de aeronave si peste 70 de piloti experimentati vor participa la mitingul aviatic in care vor fi prezentate acrobatii si demonstratii aeriene, dedicat aviatorilor romani Aurel Vlaicu si Henri Coanda, informeaza Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti.

Potrivit sursei citate, Otopeni Air Show 2010 va reuni peste 60 de aeronave civile, sportive si militare, iar participantii vor reprezenta organizatii ale aviatiei romanesti: Fortele Aeriene Romane, Aeroclubul Romaniei, Iacarii Acrobati, Special Air Services, Scoala Superioara de Aviatie Civila, Tarom, Romavia, Direct Aero Services.

In cadrul mitingului va evolua si un invitat special din Lituania, Jurgis Kairys, dublu campion mondial, unul dintre cei mai valorosi acrobati ai zborului din lume la clasa nelimitat.

Participantii vor putea urmari in evolutii aeronave precum: Extra 300 L, IAR 99 Soim, IAR 330 Puma SOCAT, planoare IS 28B2 si IAR 35, MIG 21 Lancer, Yak 52, Sukhoi 31 sau JuKa, Boeing 737, C27-Spartan.

"Dincolo de numarul impresionant de participanti si evolutiile spectaculoase pregatite, Otopeni Air Show 2010 va celebra si centenarele a doua momente esentiale din istoria aviatiei nationale: primul zbor al unui aviator roman realizat cu un avion de conceptie romaneasca pe un aerodrom din Romania - Aurel Vlaicu, la Cotroceni, in 17 iunie 1910 si primul zbor al unui aeroplan cu reactie din lume - Henri Coanda, la Issy les Moulineaux, in 16 decembrie 1910", precizeaza sursa citata.

Mitingul aviatic va incepe de la ora 10.00, iar intrarea va fi libera.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2161 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    and may the force be with him (Vineri, 16 iulie 2010, 17:20)

    panfi [anonim]

    s'au mai vazut intamplari.
    nu ca_cobesc....dra....
    cum ziceam, vaya con dios !
  • +4 (16 voturi)    
    Titanic (Vineri, 16 iulie 2010, 17:34)

    radu [anonim]

    ne gandim cu totii la acelasi lucru?
    • +7 (9 voturi)    
      Politicienii astia (Vineri, 16 iulie 2010, 18:06)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui radu

      prin actiuni simple reusesc sa canalizeze mintile a milioane de oameni catre o singura idee.
    • +2 (2 voturi)    
      e, daca pica, pica! (Vineri, 16 iulie 2010, 21:25)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui radu

      Sa aveti grija, dom' ministru sa lasati cheile si parafa la minister...si conturile din Cipru si Elvetia...ca dureaza mult pana sa proceseze oamenii aia atata banet cat ati lasat la ei in banci!
      A, si va rog sa nu se intample peste Parlament sau Guvern....cladirile ale sunt de mult ochite de Patriciu sa le cumpere de la statul roman si apoi sa i le inchirieze la loc!
      Hai, pa!
  • +3 (11 voturi)    
    Unde-i? (Vineri, 16 iulie 2010, 17:55)

    Adonis78 [utilizator]

    la Tuzla? Doamne-ajuta!


    :)
  • +4 (10 voturi)    
    ? (Vineri, 16 iulie 2010, 17:58)

    ileana [anonim]

    Face economie? A concediat pilotu' si ii ia locu'?

    Cessna-i fain, doar sa nu bata vantu' prea tare.....
    • +3 (5 voturi)    
      Vântu... (Vineri, 16 iulie 2010, 19:40)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      Când ai zis vântu', te-ai gândit la SOV sau la vântul schimbării? :D

      Finuț!
      Adrian
  • +4 (10 voturi)    
    zbor (Vineri, 16 iulie 2010, 18:07)

    brazda [anonim]

    in eventualitatea unei defectiuni tehnice propun aterizarea de urgenta pe sectorul de autostrada bechtel cuprins intre brasov si turda sau cluj -oradea . pe acea portiune propun sa nu i se pretinda taxa de autostrada .
  • +5 (9 voturi)    
    facem cheta (Vineri, 16 iulie 2010, 18:18)

    cristi [anonim]

    pentru un taliban?
  • -2 (8 voturi)    
    sunteti tampiti! (Vineri, 16 iulie 2010, 18:44)

    costel [anonim]

    nu aveti copii, soti/sotii, parinti sau alte rude care pleaca zilnic cu masina? atunci tot la fel cobiti?
  • +3 (9 voturi)    
    n-avem norocul ala (Vineri, 16 iulie 2010, 18:51)

    adrian [anonim]

    poate daca ar fi pilotat un MIG ceva...
  • +1 (7 voturi)    
    un ratat (Vineri, 16 iulie 2010, 19:13)

    alex [anonim]

    Inca o dovada a snobismului, arogantei si a atitudinii "show off" a politicianului roman, care isi petrece majoritatea timpului la televiziuni si la parade in loc sa munceasca din greu pentru tara asta prapadita.
    • -1 (1 vot)    
      zau?! (Vineri, 16 iulie 2010, 23:08)

      cici [anonim] i-a raspuns lui alex

      noroc cu tarisoara asta ca muncesti tu pentru ea! prost k noaptea esti!
  • -2 (4 voturi)    
    calatorie sprancenata (Vineri, 16 iulie 2010, 19:24)

    helix [anonim]

    ohooooo...drun bum!
  • -3 (5 voturi)    
    BERCEANU S-AL IA COPILOT PE VIDEANU (Vineri, 16 iulie 2010, 19:33)

    maria [anonim]

    Halal aviatie!

    Le -a ramas doar fudulia?


    Dece nu piloteaza Berceanu un avion romanesc! Sa-l ia copilot pe Videanu!

    Doar fudulie cu fundul gol!
  • 0 (2 voturi)    
    Mai degraba (Vineri, 16 iulie 2010, 20:44)

    IDC [utilizator]

    as vrea sa-l vad cum piloteaza o masina, orice masina, cu 130km/h pe 260km de autostrada noi, oriunde ar fi acestia, atat timp cat sunt in Romania. Atunci da, poate m-as uita.
  • 0 (6 voturi)    
    hahal cititori ai hotnews (Vineri, 16 iulie 2010, 21:17)

    x [anonim]

    in loc sa va mandriti ca poate pilota un avion nu stiti decat sa dati cu pietre.

    o avea si cusururi, nu zic, orice om are.
    dar in afara de mistouri mai stiti ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      e pilot (Vineri, 16 iulie 2010, 22:50)

      angel [anonim] i-a raspuns lui x

      Si eu sint pilot, si nu oricine poate asta. Ca o fi sau nu competent si/sau corupt, asta e alta discutie. Important e ca dincolo de a se imbogati peste masura, ca orice om politic, omul si-au urmarit pasiunea de a zbura.
    • +1 (1 vot)    
      Pai ... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:21)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui x

      ... explica-ne tu de ce ar trebui sa fim mandri ca un ministru incompetent si corupt care se tot falfaie pe la Ministerul Transporturilor de vreo 20 de ani (cu rezultatele pe care le vedem zi de zi) are bani si timp sa faca pe smecherul la parade aviatice.

      Pe de alta parte ... v-a zis Basescu ca turismul se face cu avionul si nu cu masina, ca nu aveti nevoie de autostrazi ... Berceanu va si exemplifica. Data viitoare in loc sa va luati Logan va luati si voi un Gulfstream ceva...
  • +1 (1 vot)    
    raspuns x (Vineri, 16 iulie 2010, 21:46)

    ihub [anonim]

    du-te copilot!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    bulversam cursele pe un aeroport (Vineri, 16 iulie 2010, 22:51)

    mjp [anonim]

    international, pentru un show aviatic? Imaginati-va asa ceva la Frankfurt sau pe Heathrow... chiar daca otp este un aeroport mic si n-au fost "deranjate" "decat" vreo 18 zboruri, tot mi se pare inacceptabil. Vorbim de sute de oameni, unii cu intalniri de business in alte tari, etc. Penibil si un pic cam de lumea a treia.
  • +1 (1 vot)    
    Zboara puiule, zboara............. (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 10:43)

    Unu [anonim]

    .........
  • +1 (1 vot)    
    Berce si autostrazile... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 10:53)

    Klopo_tare [anonim]

    ... de aia sunt autostrazile in aer, ca avem ministru pilot de avion, he, he, he,
    • 0 (0 voturi)    
      Astea (Duminică, 18 iulie 2010, 19:44)

      Hess [anonim] i-a raspuns lui Klopo_tare

      Sant a lui Sorinel Oparescu .Autostrazi suspendate pe care Bercovici ,,piloteaza.,,
  • 0 (0 voturi)    
    Pazea (Duminică, 18 iulie 2010, 19:42)

    HESS [anonim]

    La o parte ca vine domn ,,ministru,,Val vartej ,,incalecand,, pe un Cessna.Concluzia.,Romani cumparati-va avioane ca autostrazi o sa vedeti la pastele caiilor.