Madalina Manole este inmormantata vineri, la Ploiesti. Slujba va fi oficiata de un singur preot, in afara bisericii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 iulie 2010, 7:10 Actualitate | Esenţial


Cantareata Madalina Manole va fi inmormantata, vineri, la Cimitirul Bolovani din Ploiesti, ceremonia fiind programata sa inceapa la ora 13:00, anunta Mediafax, citand reprezentanti ai MediaPro Music. Cortegiul funerar a plecat, deja, din Bucuresti spre Ploiesti.

Slujba de inmormantare va fi oficiata de un singur preot si va avea loc in afara cladirii bisericii, a anuntat Patriarhia romana, intr-un comunicat: "Intrucat Biserica Ortodoxa condamna sinuciderea ca fiind un pacat greu, nu admite pentru sinucigasi oficierea obisnuitei slujbe de inmormantare. De aceea, ca raspuns la solicitarea domnului Mircea Petru, sotul artistei Madalina Manole (Anca Magdalena Mircea), Arhiepiscopia Bucurestilor aproba doar oficierea randuielii speciale de inmormantare pentru astfel de cazuri din motive de ordin pastoral pentru consolarea familiei indurerate. Ca atare, slujba va fi oficiata pe scurt, de un singur preot, in afara (exteriorul) bisericii parohiei cu hramul Sfintii Imparati Constantin si Elena din Ploiesti".

Joi dupa-amiaza, trupul neinsufletit al Madalinei Manole a fost depus in foaierul Salii Radio din Capitala, unde cunostintele si admiratorii i-au putut aduce un ultim omagiu.

Madalina Manole s-a sinucis miercuri dimineata cu un pesticid foarte puternic, chiar in ziua in care ar fi implinit 43 de ani. Tragedia s-a petrecut la ora 6.30, la locuinta sa din localitatea Otopeni, iar cel care a anuntat serviciile de urgenta a fost sotul cantaretei.

In luna mai a acestui an, Madalina Manole isi lansase cel de-al noualea album din cariera, "09 Madalina Manole", la MediaPro Music. Printre cele mai importante albume din cariera sa se numara "Ei, si ce?" (1993), "Traiesc pentru tine" (1996), "Canta cu mine" (1998) si "Dulce de tot" (2000).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20435 vizualizari

  • -13 (31 voturi)    
    bor (Joi, 15 iulie 2010, 15:54)

    atom [anonim]

    parerea mea sincera este ca biserica ar fi putut face o concensie in acest caz !
    doar dumnezeu stie ce a fost in sufletul madalinei iar pe langa durerea familiei mai vine si comunicatul sec al institutiei numita biserica !
    dar la ce patriarh avem care nu are o relatie buna insusi cu familia lui ce pretentii sa mai am ?
    si probabil o sa renunt la ortodoxie si o sa trec la catolicism !
    • +18 (28 voturi)    
      nu numai in acest caz!! (Joi, 15 iulie 2010, 16:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui atom

      cu tot respectul, dar Dumnezeu nu are prioritati si nici liste cu vedete!! in plus: biserica nu mai serveste de multisor pe Dumnezeu; m-am saturat de afacerile lor jegoase si de cinismul cu care jecmanesc familiile indoliate! sa mai zic cum se blestema lumea si se calca in picioare la Boboteaza cand se ia apa sfintita??? pai aia numa' sfintita nu mai e!!
      • +3 (7 voturi)    
        Eu nu pot intelege (Vineri, 16 iulie 2010, 9:51)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        de ce oamenii sunt judecati de biserica pana sa ajunga la judecata finala? De ce nu se roaga si pentru cei care au comis un pacat atat de mare? Poate ca ei au nevoie mai mare de ajutor decat restul.

        Si daca gresesc? daca unii oameni despre care se aude ca s-au sinucis de fapt au murit din alte cauza? De ce se comporta BOR ca si cand ar avea acces la toate secretele si ar sti exact ce se intampla si cum mor toti oamenii?

        Poate moartea unora nu este rapida, dar procesul prin care vor sa-si ia viata este ireversibil si lent. Si poate in timpul ramas au facut pace cu Dumnezeu si el i-a iertat.

        Iar exceptii pentru un om sau un altul sunt o aberatie.
        • +5 (5 voturi)    
          bor (Vineri, 16 iulie 2010, 10:30)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui vlad

          pentru ca bor trebuie sa fie mai catolici decta papa. chiar nu inteleg care este pana urma rolul unui preot daca nu cel de a-ti ierta pacatele? in ultima vreme rolul lor este strict mercantil sa faca calcule cum sa dea fiecare cetatean 10 euro sa isi faca catdrala, un monument de fapt al orgoliului lor de simpli oameni care nu au nimic sfant in ei, mai pacatosi decat noi cei care nu intram in biserica si nu batem temenele la icoane. de toata scarba!
          • -1 (3 voturi)    
            re (Vineri, 16 iulie 2010, 11:56)

            seugenius [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Cred ca inainte de a va da cu parerea pe aici ar fi bine sa mai treceti pe la biserica si sa il intrebati pe preot cateva chestii elementare din crestinism sau sa mai cititi Biblia. Nu preotul iti iarta pacatele. Pacatele sunt iertate de Mantuitorul. Jertfa de pe cruce a avut exact rolul acesta de a ne reabilita in fata lui Dumnezeu.
          • +1 (3 voturi)    
            raspuns (Vineri, 16 iulie 2010, 12:32)

            Petru [anonim] i-a raspuns lui andrei

            Chiar ca nu le ai cu Biserica! Preotul nu-ti iarta pacatele! Singurul care poate iera este DUMNEZEU. Preotul se poate ruga lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor tale. As zice ca el este o interfata intre tine si Dumnezeu. Asta daca vrei sa o accepti. Daca nu, esti liber sa te inchini si sa crezi in orice vrei. O faci pe raspnderea ta, pentru ca fiecare trebuie sa aibe grija de sufletul lui.
      • 0 (4 voturi)    
        lui atom (Vineri, 16 iulie 2010, 10:26)

        ania [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        o confuzie grava!biserica este a lui Hristos si Lui ne inchinam, iar slujitorii......o sa -i judece Dumnezeu pt. faptele lor........importand sa nu -ti pierzi credinta si mantuirea sufletului.
        • +5 (7 voturi)    
          lui ania (Vineri, 16 iulie 2010, 11:59)

          kata [anonim] i-a raspuns lui ania

          Din pacate, biserica este omului. Biserica este o institutie, si ca orice institutie trebuie sa scoata profit.
          Prostimea care crede ca biserica este a lui Dumnezeu, inseamna ca face parte din categoria celor care sunt usor influentabili si pot fi condusi usor.
          Oricum, institutia numita biserica a fost creeata pentru a controla masele de oameni, in timp ce ei isi fac de cap. De aici si cele 10 legi, de care de-a lungul istoriei s-a demonstrat ca nu sunt respectate tocmai de ei ( de ex: sa nu furi - ei confisca, ca nu e furt!, sa nu ucizi - au omorat la "vrajitoare de numai ei nu mai stiu, etc." )
      • 0 (0 voturi)    
        buna (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 23:02)

        luiza [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        da asa este vai de credinta preotiilor care cer bani ptr mormantarii si etc sa frece ala pe ei:))
    • +10 (22 voturi)    
      de ce sa faca exceptii?! (Joi, 15 iulie 2010, 16:31)

      rika [anonim] i-a raspuns lui atom

      daca in biserica sunt niste legi date de ce sa nu fie respectate. ca e om de rand ca e mare pers publica, cel care recurge la acest gest nu mai e pe placul lui Dumnezeu. Ce a fost in sufletul ei cand si a luat viata stiind ca are un copil de 1 an? la asta nu te ai gandit asa i?
      fi cuviincios si nu incerca sa provoci discutii desarte. daca vrei sa treci la catolicism nu ai decat. Aceeasi chestie e si la ei.
      • +1 (11 voturi)    
        oare? (Joi, 15 iulie 2010, 17:37)

        adi [anonim] i-a raspuns lui rika

        Ia mai intereseaza-te cum e la catolici?
        • +5 (13 voturi)    
          Ba mai bine intereseaza-te tu! (Joi, 15 iulie 2010, 18:01)

          Nikos [anonim] i-a raspuns lui adi

          Biserica Romano-catolică, ca şi cea Ortodoxă, condamnă cu aceeaşi duritate sinuciderea şi opreşte săvârşirea ritualului obişnuit pentru cel mort. Dacă vrei excepţii, poţi încerca la musulmani. Ei sunt singurii care fac slujba intreaga pentru sinucigaşi.
          • -4 (16 voturi)    
            MADALINA A GRESIT IN FATA LUI DUMNEZEU (Joi, 15 iulie 2010, 21:36)

            cris [anonim] i-a raspuns lui Nikos

            Nu dau doi bani pe docma crestina.
            Aceasta religie ce a tinut in intuneric 1000 de ani lumea si in semiintuneric inca 500 de ani.
            Istorici nu pot sa ajunga la unises in cea ce privesc cauzele si vina celor implicati in al doilea razboi mondial... Despre povestea cu ISUS ce a restilizata timp de 2000 de ani am o anumita urmaindoiala
            Cred insa cu tota convingerea in DUMNEZEU si ma rog LUI. Nicodata nu ma rog lui ISUS, fecioarei maria sau armatei de sfinti creata de biserica.
            Trecand peste aceasta intoducere MADALINA MANOLE a gresit in fata lui DUMNEZEU atribuindu-si puterile LUI: dreptul la viata si la moarte.
            Oricum din povestea ei lipseste o piesa importanta care poate nu va fi cunoscuta niciodata.
            Parerea mea este ca a fost SANTAJATA. Era prea mandra ca sa suporte umilinta.
            Cred ca nici o mama nu poate sa-si lase copilul singur in lume decat daca nu mai poate sa se uite in ochi lui cand va creste mare.
            Cred in varianta ca a fost inselata de de sot, s-a lasat sedusa de un alt barbat, iar acesta i-a facut un "dosar" cu care o hartuia.
            un caz similar s-a intamplat si in familia mea.... Mama a facut un avort care i-a provocat o septicemie. Rusinea a facut-o sa nu ne pregateasca pentru acest deznodamant chiar daca l-a prevazut cu doua saptamani inainte sa se intample. Povestea am refuzat sa o accept timp de 3 ani si mi-am dat seama ca este adevarata dupa ce am recompumpus secventa cu secventa toate gesturile si vorbele ei din ultima perioada de viata. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!!!
            • +1 (11 voturi)    
              Pa (Joi, 15 iulie 2010, 22:53)

              Ovidiutzu [anonim] i-a raspuns lui cris

              Crezi ce vrei! Dar mai bine taci!
              • -4 (6 voturi)    
                NU SUNT REPORTER (Vineri, 16 iulie 2010, 8:12)

                cris [anonim] i-a raspuns lui Ovidiutzu

                Nu sunt reportert.
                Faptul ca postez un punct de vedere e in spiritul jocului.
                Daca recitesti articolul o sa constati ca reprezinta un punct de vedere si nu are pretentia de "adevar absolut".
                Singurul afirmatie ce are caracter absolut pentru mine e ca " nu dau doi bani pe docma crestina". 1500 de ani de intuneric si restilizare a unei povesti ce poate fi adevarata la fel cum poate fi inventata spune totul despre crestinism. Faptul ca suntem indemnati sa credem intr-o religie monoteista pluriforma in care Dumnezeu este invocat de mai putine ori decat ISUS sau FECIOARA MARIA ma face sa am oarecare suspiciuni.
                Afirmatia "CREDE SI NU CERCETA" este contrara CREATOARULUI care ne-a dat aceasta caliatate de a gandi.
                A arunca vina pe Diavol pentru faptele noastre rele este o mare lasitate din partea noastra.
                A te SINUCIDE e contrar firii umane.
                A "RAFNI LA FEMEIA ALTUIA" este conform leilor naturi de procreere.
                "A nu fura" este o lege ce ne-a civilizat si ne-a deosebit de animale.
                A "UCIDE" pentru a suprafietui este conform legilor nescrise ale naturi, dar A UCIDE pentru a te imbogati este total gresit.
                Studiul pe docma crestina poate continua
              • +1 (3 voturi)    
                DECADEREA ZILOR (Vineri, 16 iulie 2010, 11:12)

                cris [anonim] i-a raspuns lui Ovidiutzu

                E greu sa convingi biserica ca pamantul e rotund.
                Orice analiza pe BIBLIE este o blasfemie asa spun bisericile crestine.
                Cu toate ca una din porunci spune : "SA NU AI ALTI DUMNEZEIEI IN AFARA DE MINE". Crestini se roaga la sfinti inventati de popi, icoane, moaste, cruci, fecioare.
                Dumenzeu a fost adus la stadiul de batranel care si-a lasat creatia pe mana sfintilor. Atat de credul incat chiile RAIULUI au ajuns pe mana unui pescar, iar un inger decazut numit "SATANA" a ajuns sa se traga de sireturi cu EL.
                RELIGIA crestina este ola fel de pura cum este democratia natiunii ce se declara cea mai democratica adica SUA. Duce razboie pentru bogatii sub steagul aparariri drepturilor omului
                • +1 (3 voturi)    
                  eroare! (Vineri, 16 iulie 2010, 11:32)

                  Ducu [anonim] i-a raspuns lui cris

                  Nu religia duce razboaiele!
                  Oamenii duc razboaiele!
                  • +4 (4 voturi)    
                    RELIGIA ca istitutie nu ca notiune (Vineri, 16 iulie 2010, 12:00)

                    cris [anonim] i-a raspuns lui Ducu

                    religia ca istitutie a dus si duce razboie. Daca in evul mediu se numeau cruciade, astazi eu un fel de razboi rece prin care santajeaza oamenii politici slabi. Nu se poate decshide un an scolar fara popi.
                    Religiile isi construiesc biserici in loc sa se ocupe de crese si azile de batrini. Sa sprijine spitaele sau sa acorde asistenta in caz de calamitati naturale. Si-au abandonat doctrina, iar scopul lor este de a face acasta isntitutie mai bogata material. Enoriasi sunt buni atata timp cat sunt contibuabili si ii asigura o justificare a existentei ca institutie.
                    As compara religia ca istitutie cu un partid politic.
                    Oameni nu duc razboie daca nu sunt origanizati. Origanizatia razboinicilor este sub tutela statului. Statul reprezinta functionarii publici si nu poporul.
                    Dupa aceasta definitie religia reprezinta clerici (popii) si nu enoriasii.
                    • +1 (1 vot)    
                      Amesteci lucrurile (Vineri, 16 iulie 2010, 14:32)

                      Ducu [anonim] i-a raspuns lui cris

                      Daca tu zici ca biserica trebuie sa faca asta si asta, nu ai inteles nimic. Bottom line tu ce trebuie sa mai faci?
                      Sa stai pe margine si sa dai cu presupusul!
                      Retine asta - Biserica trebuie sa indrume si sa ajute pe drumul spre mantuire inclusiv prin propovaduirea facerii de fapte bune de catre oamenii credinciosi sau nu!
                      • -1 (1 vot)    
                        Biserica "TREBUIE' ... (Vineri, 16 iulie 2010, 15:38)

                        cris [anonim] i-a raspuns lui Ducu

                        corect spus "biserica trebuie sa" isi urmeze doctrina si sa ajute oamenii, in fapt se ajuta pe sine prin a se imbogati, iar enoriasi sunt electroratul... . de altfel se comporta precum copilul pe care l-au inventat ce poarta numele de partid politic.
                        partidul are scopul declarat de a conduce un popor spre prosperitate si de fapt il fura ca orice organizatie mafiota.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Generalizare (Vineri, 16 iulie 2010, 17:20)

                          Ducu [anonim] i-a raspuns lui cris

                          Biserica suntem si noi mirenii, nu doar preotii/calugarii/maicile.

                          Ii cunosti pe toti preotii, ... pentru a putea generaliza?
                          In mod sigur nu! Cred ca nu cunosti niciunul!
                          PS Tendinta de generalizare e un semn de comoditate intelectuala de care sufar si eu!
            • +2 (2 voturi)    
              Cris...mi-e milă de tine! (Vineri, 16 iulie 2010, 14:02)

              Nikos [anonim] i-a raspuns lui cris

              Nu trebuie să te superi, nu o spun ca să te jignesc. E evident că ai nevoie de ajutor. Postarea ta de mai sus, în care amesteci ura pentru creştinism, elucubraţii fanteziste despre cazul Mădălinei şi povestea mamei tale care a murit de septicemie arată că ai mare nevoie de ajutor. Du-te la biserică, caută-ţi un psiholog şi povesteşte mult cu prietenii...lasă internetul.
              • -1 (1 vot)    
                MULTUMESC PENTRU SFAT (Vineri, 16 iulie 2010, 15:57)

                cris [anonim] i-a raspuns lui Nikos

                Prima mea postare a avut alt scop aceia de a-mi expria puctul de vedere fata de faptul ca Madalina a ales sa se sinucida cand avea un copil fata de care avea foarte multe responsabilitati. Copilul acesta in mod sigur va fi marcat pe viata de gestul mamei sale. O mama cu energia Madalinei creaza un luptator, lipsa unei mame sau existenta uneia denaturate creeaza un om cu dificultati de adaptare.
                Am gresit cand am facut similitudine cu cazul mamei mele, desi pot exsita similitudini.
                Cu religiile crestine am eu o rafuiala si e greau sa porti o discutie pe tema aceasta ca 80% din populatie nu poate trece peste afirmatia parsiva a bisericilor "CREDE si NU CERCETA"
                Nu cred ca am nevoie de un tratament la popi, in schimb o vizita la psiholog ii face bine oricui.
                Imi pare rau ca m-am implicat in atacarea biserici, e foare greu sa te lupti cu un asemena gigant care spala creere.
                Pentru mine, de acum inainte, cand se va vorbi despre Madalina o sa mi se aprinda beculetul cu Destinul baiatul ramas in lume cu multe lantur ce trebuie sa le rupa.
                Un parinte trebuie sa fie mai resposabil de viata propriului copil decat de vita sa.
                Asta o simti cand devii parinte
      • +6 (10 voturi)    
        Prostia umana... (Joi, 15 iulie 2010, 17:52)

        Loerincz [anonim] i-a raspuns lui rika

        ... nu are limite. Desi sunt de acord cu ce ai scris mai sus, nu pot pricepe ce legatura are catolicismul aici? Scriem doar asa, din ura, de dragul de a scrie ceva? Ce anume stii despre catolicism? Ai impresia ca biserica catolica accepta cumva sinuciderea sau ca face concesii prea mari?

        Oricum, ma mir ca nu l-ai amestecat si pe Basescu sau flacara violet.
      • +1 (3 voturi)    
        De unde stii ce ii place sau nu lui Dumnezeu? (Vineri, 16 iulie 2010, 8:25)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui rika

        Draga rika, de unde stii tu cine este si cine nu este pe placul lui Dumnezeu? Eu stiam ca Dumnezeu ne iubeste pe toti neconditionat. Dumnezeu ne-a creat liberi dar biserica ne-a inrobit sufletele prin legile ei. Nu Dumnezeu condamna si nici nu pedepseste, ci biserica o face. Nu am nevoie de intermedierea nici unui preot pt a-l aduce pe Dumnezeu in inima mea si nici sa-mi spuna preotul ce am voie sau nu sa fac cu viata mea. Sa nu uitam ca biserica a ucis mii de oameni in numele Domnului in vremurile negre ale Inchizitiei.
    • +4 (18 voturi)    
      Bor (Joi, 15 iulie 2010, 16:38)

      Cora [anonim] i-a raspuns lui atom

      Pana la urma este un om ca oricare altul.De ce sa se aplice alte reguli pentru Madalina Manole?In final este un sinucigas si atat.
      • -4 (12 voturi)    
        De aia (Joi, 15 iulie 2010, 22:54)

        Ovidiutzu [anonim] i-a raspuns lui Cora

        Pentru ca avea HAR!!!! TU NU AI SE VEDE! NU O SA TE SINUCIZI!
    • +1 (9 voturi)    
      Amice/// (Joi, 15 iulie 2010, 17:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui atom

      zise... Caragiale!
      Exceptii fac doar vinovatii!
      Pentru Dumnezeu nu exista unitati de masura pamantene. La el justitia are un alt inteles!
      Cel adevarat! Si justitiei aleia i se spun toti... atomii!
      Dumnezeu stie ce a fost in sufletul ei, asa cum stie si va sti tot ceea ce este in sufletul celor ce risipesc darul Lui, viata!
      Poti trece la ce religie vrei tu; vei fi toata viata un excomunicat, adica o frunza in vant!
      Cu religia te nasti!
      Nici daca te duci la otv, nu te speli de pacate. Am spus asta tocmai pentru ca te lasi prostit si pentru ca valorile tale sunt...nisip!
      • -2 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 16 iulie 2010, 2:30)

        adi [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        sunt de acord cu tot ce spui dar am o intrebare: cum adica cu religia te nasti? de ce nu e o alegere? in asta cred, asta aleg.
      • 0 (6 voturi)    
        Cu religia te nasti??? (Vineri, 16 iulie 2010, 8:39)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Amice, nu te intreaba nimeni daca vrei sau nu sa fii botezat, nici macar nu ti se da de ales o religie sau alta. RELIGIA ITI ESTE IMPUSA de niste parinti mai inconstienti decat esti tu, un bebelus de doar 2-3 luni.
        Plecand de la aceasta grosolana incalcare a liberului tau arbitru viata iti este denaturata cu cea mai mare ipocrizie de care poate da omenirea dovada: Dumnezeu ne iubeste neconditionat pe toti, dar ii pedepseste pe cei care nu respecta poruncile bisericii. Unde este iubirea dumnezeiasca atunci cand ne sunt fluturate amenintari cu focurile iadului daca facem sau nu facem x sau y fapta? Si, pe pamant...biserica chiar pedepseste prin excomunicare si refuzul de a oficia slujbe.
    • +6 (10 voturi)    
      Ai o problema la bibilica (Joi, 15 iulie 2010, 18:43)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui atom

      Daca patriarhul se sinucide, acelasi tratament va obtine.

      Sinuciderea este un gest infierat in credinta ortodoxa. Nu exista toleranta pentru asa ceva.
      • +2 (4 voturi)    
        Te contrazic (Vineri, 16 iulie 2010, 9:46)

        luca [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Acu cativa ai cred ca doi s-a sinucis un om de afaceri (sau baiatul unuia)si a fost inmormantat cu 4 preoti(a fost o chestie mediatizata trebuie sa-ti aduci aminte...fusese acuzat ca a omorat un ins, in accident de masina
        • +3 (3 voturi)    
          de aia nu are ursu coada (Vineri, 16 iulie 2010, 10:37)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui luca

          Pai a dat bani ca la nunat la biserica si bor a inchis ochii....ca asa merge la noi, totul pana la bani....
      • +2 (4 voturi)    
        Asta e principala problema (Vineri, 16 iulie 2010, 9:56)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        ca nu exita mila. Eu stiu ca si "nu judeca" ar trebui sa fie o credinta adanc intiparita in credinta ortodoxa.

        Asa, te rog, nu mai stabili nici tu, nici BOR unde ajung oamenii dupa moarte pentru ca habar nu aveti.

        dar puteti stabili sa va rugati pentru toti oamenii, indiferent de felul in care credeti ca au murit.

        Sigurul care decide este Dumnezeu si el poate sa ierte si un pacat atat de mare ca sinuciderea.
    • +1 (1 vot)    
      decizia a fost corecta (Vineri, 16 iulie 2010, 14:22)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui atom

      Eu sunt un catolic si sa stii ca si la catolici suicidul este considerat un pacat grav, iar slujbele pentru inmormantare sunt diferite pentru sinucigasi. In acesta privinta (si in enorm de multe alte privinte) atitudinile catolicilor si a ortodoxilor sunt cam aceleasi.
      Daca vrei sa vii la catolici, esti bine venit, dar sa stii ca in alte privinte catolicii sunt chiar mai stricti decat ortodocsi. Un singur exemplu: Biserica Catolica nu recunoaste divortul si nu accepta a doua casatorie, decat daca primul sot a murit. (deci daca este vorba despre un/o vaduv/a).
      Mie imi pare foarte rau pentru ce s-a intmplat cu Madalina Manole, muzica ei pentru mine e muzica de suflet inca din adolescenta si asa va fi mereu, dar nu trebuie sa condamnam Biserica pentru ca nu a facut o exceptie in cazul Madalinei Manole. Pentru cei care considera aceasta abordare diferita a inmormantarilor sinucigasilor, pot oricand sa discute cu un preot, ortodox, catolic sau de alte confesiuni crestine si acel preot ii va explica de ce exista aceasta diferentiere. Si o sa vedeti ca motivele, nu numai ca exista, dar nici macar nu sunt fanatice sau de rea-credinta.
      Si inca ceva.... Biserica NU judeca un om, NU ea iarta pacatele! In toata aceasta poveste cu inmormantarea, NU este vorba deloc despre judecati! Edte vorba despre respectarea unei legi bisericesti, care are sensul ei, nu e absurda!
      Inchei repetandu-ma: imi pare enorm de rau pentru Madalina Manole, fiidnca o parte din sufletul meu s-a dezvoltat pe muzica ei. Dar decizia Bisericii Ortodoxe privind inmormantarea ei este cea corecta!
  • +14 (36 voturi)    
    Buserica... (Joi, 15 iulie 2010, 15:57)

    the dark [anonim]

    "Intrucat Biserica Ortodoxa condamna sinuciderea ca fiind un pacat greu, nu admite pentru sinucigasi oficierea obisnuitei slujbe de inmormantare...."

    Dar violatorii, criminali si talharii?

    Dogme stupide...
    • +8 (18 voturi)    
      nu se vad pe ei (Joi, 15 iulie 2010, 16:28)

      maria [anonim] i-a raspuns lui the dark

      Dar nesimtitul de Teoctist care i-a facut huligani pe cei care au murit la Timisoara, dupa care a mai avut tupeul sa mai intre in biserica. Cred ca de-aia suntem blestemati.
      • -1 (9 voturi)    
        ba sa ne vedem pe noi (Joi, 15 iulie 2010, 20:48)

        cipri [anonim] i-a raspuns lui maria

        In ultimii 20 de ani, am avortat 3 din 4 copii, pentru asta nu suntem blestemati?
      • +3 (3 voturi)    
        biserici daramate (Vineri, 16 iulie 2010, 10:38)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui maria

        si s-a ascuns ca sobolanul cand s-a decis daramarea bisericilor....
    • +4 (12 voturi)    
      exact (Joi, 15 iulie 2010, 17:28)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui the dark

      exact asta voiam sa scriu si eu. Nu exista nicio legatura intre Dumnezeu si biserica.
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 16 iulie 2010, 10:23)

        AlinP [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        zise expertul...
    • 0 (14 voturi)    
      criminali vs sinucigasi (Joi, 15 iulie 2010, 17:51)

      alex [anonim] i-a raspuns lui the dark

      Un criminal se mai poate cai, un sinucigas nu mai are cand.
      • +8 (12 voturi)    
        Raspuns la "criminali vs sinucigasi" (Joi, 15 iulie 2010, 19:34)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui alex

        E mai grav sa iei viata altcuiva decat pe cea proprie deoarece el (ea) nu are optiuni atunci cand il ucizi, decizi tu pentru el (ea) cand trebuie sa moara, pe cand tu decizi singur daca vrei sa mori sau nu. Oare pentru Dumnezeu nu conteaza gravitatea faptei ci daca te ploconesti in fata Lui ? Cu ce il ajuta caitul tau pe cel care l-ai omorat ?
        • 0 (2 voturi)    
          raspuns (Vineri, 16 iulie 2010, 10:43)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Gravitatea faptei este aceeasi. "Sa nu omori" este valabil in aceeasi masura si pentru criminali si pentru sinucigasi- iar pacatul e acelasi.

          Pacatul isi are insa iertare prin cainta. Criminalii pot face lucruri bune: pot salva viata altuia, pot ajuta comunitatea etc. Sinucigasii nu mai pot face nimic.

          Religia are drept scop ultim salvarea (mantuirea) sufletului. De aceea biserica si preotii se apropie inclusiv de criminali si incearca sa le salveze sufletul. De aceea o sa vezi criminali care sunt primiti in biserica si impartasiti, de aceea o sa vezi ca si criminalii sunt inmormantati ca si ceilalti oameni daca se spovedesc si impartasesc inainte de moarte (daca ai vazut filme cu executii ai vazut ca toti criminalii sunt asistati si de un preot).

          Sinucigasii nu mai pot ajuta pe nimeni, nu se mai pot cai, nu mai pot salva viata nimanui. Este pacatul cel mai mare si fara de cainta. Doar noi ne putem ruga pentru sinucigasi si odihna sufletelor lor.
  • +7 (17 voturi)    
    ?? (Joi, 15 iulie 2010, 16:06)

    anonim [anonim]

    "Intrucat Biserica Ortodoxa condamna sinuciderea ca fiind un pacat greu, nu admite pentru sinucigasi oficierea obisnuitei slujbe de inmormantare"

    Ce se intampla daca peste o saptamana se descopera ca nu a fost sinucidere ci un accident sau altceva ?
    • 0 (14 voturi)    
      simplu: (Joi, 15 iulie 2010, 16:15)

      Laur322 [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Vor reface slujba. Cu un eventual mea culpa.
      Da' de ce intrebi? Stii tu ceva in plus fata Politie?
      • -1 (9 voturi)    
        Mea culpa (Joi, 15 iulie 2010, 16:29)

        JohnnyBGood [anonim] i-a raspuns lui Laur322

        Pe principiul tau, ar trebui sa-i ingroape fara slujba pe toti cei care au murit violent. Daca cumva s-au sinucis? Si sa le faca slujbele numai dupa ce se va sti cu siguranta ca nu s-au sinucis. Cu un eventual mea culpa.
    • +3 (9 voturi)    
      Raspunsuri pt aberatii (Joi, 15 iulie 2010, 16:29)

      rika [anonim] i-a raspuns lui anonim

      daca se descopera ca nu s a sinucis( slabe sanse ) se oficiaza o slujba de immormantare. Oricum in cazurile de sinucidere Biserica asteapta totdeauna rezultatul anchetei oficiale. Ancheta si a spus cuvantul, deci nu mai e nici o nelamurire.
      cineva mai sus intreba: "dar violatorii, criminali si talharii?" la fel daca se sinucid nici lor nu li se tine slujba de immormantare. daca mor din cauze normale sau provocate de altcineva at se tine slujba de immormantare.
  • -1 (15 voturi)    
    Sinuciderea nu este inca 100% confirmata... (Joi, 15 iulie 2010, 16:19)

    JohhnyBGood [anonim]

    In acest moment nu se cunoaste cu certitudine faptul ca Madalina Manole s-a sinucis, existand si varianta (chiar daca mai putin probabila) a unei crime.

    Daca va rezulta, in urma anchetei, ca a fost crima, atunci inseamna ca pacatul de care este acum invinuita Madalina nu a existat in fapt.
    Cum va repara atunci Biserica Ortodoxa propriul ei pacat fata de Madalina? Prin slujba de inmormantare post-inmormantare?

    Cred ca ar trebui sa se oficieze slujba acum, in lipsa certitudinii pacatului greu de care este acuzata. Biserica Ortodoxa nu a auzit de prezumtia de nevinovatie?
    In fond, Madalina este cea care raspunde chiar acum in fata Divinitatii, nu Biserica Ortodoxa.
    Ingropati-o, prea-credinciosilor, crestineste.
  • -2 (20 voturi)    
    Fariseii ortodocsi (Joi, 15 iulie 2010, 16:24)

    Melinda [anonim]

    Madalina a suferit de o depresie severa, deci a fost bolnava mintal si IRESPONSABILA de faptle ei.
    Nu o putem noi judeca, o va judeca Dumnezeu.

    A fost o femeie credincioasa (nu ca toate fufele din show business de azi, care alearga innebunite dupa un barbat cu bani multi, ii fac un copil rapid iar apoi traiesc din pensia alimentara, precum niste capushe),o stie o tara intreaga.

    La moartea primului sot, s-a comportat crestineste,desi a suferit foarte mult.
    Lui i-a ramas casa, agoniseala de-o viata,dar Madalina l-a iertat si si-a luat ramas bun...

    Biserica ortodoxa iar si-a dat cu stingu-n dreptu'...
    Rushine sa le fie,niste farisei...

    Bine ca n-au nici o problema in a cununa a 2-a ,3-a sau 4 -a oara diverse cupluri cu (multi) bani...scriptura ce spune acolo ??

    Catolicii,spre deosebire de ortodocsi, cununa o singura data !

    Ar trebui ca familia sa apeleze la un preot (adevarat) catolic.
    • 0 (6 voturi)    
      De fapt, chiar aşa e. (Joi, 15 iulie 2010, 17:11)

      Nikos [anonim] i-a raspuns lui Melinda

      BO nu cunună decât o singură dată. Slujba numită "ce de-a doua cununie" nu este o taină, ci o binecuvântare. Apelând la un preot "adevărat", adică, în viziunea ta, unul catolic, înmormântarea ar fi avut loc în acelaşi tipic. Biserica are responsabilităţile ei, şi legile ei, pe care, dragă Melinda, dacă nu mergi la biserică, nu ai de unde să le ştii.
      • +7 (13 voturi)    
        aha (Joi, 15 iulie 2010, 17:33)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

        biserica are legile ei, fara nicio legatura cu Dumnezeu. Este plina de hoti si pedofili si ii mai si apara de legile "laice". Ma rog lui Dumnezeu in casa la mine, nu in biserica, unde vezi tot felul de degete taiate de la cadavre, bucati de oameni la care cad pe jos alti oameni ca sa le atinga, oameni care se scuipa si se bat ca sa ia niste apa "sfintita" de un popa. Daca toti am avea sufletul bun, n-ar mai fi nevoie de biserica.
        • -1 (11 voturi)    
          Se pare ca ai decis. (Joi, 15 iulie 2010, 17:40)

          Nikos [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          Avand in vedere ca nu ai nici o indoiala, nici nu are rost sa discutam. Pentru tine lucrurile sunt clare. Biserica are legi fara legatura cu Dumnezeu, e plina de hoti si pedofili si de prosti care fac ce fac. Stai la tine in casa linistit ca Biserica nu va navali peste tine. Cand te casatoresti, te casatoreste primarul, ca ala sigur e mai moral decat un preot. Cand mori, te ingroapa groparul, ca preotul e mai stiu eu cum. Cred ca exagerezi si privesti lucrurile simplist, chiar prosteste. Imi amintesti de vecinul meu, nu mai bea lapte de la zece ani pentru ca a gasit un fir de par in cana. In schimb, la el, fiecare tigara e ultima.
          • -1 (3 voturi)    
            iertarea (Vineri, 16 iulie 2010, 10:47)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui Nikos

            Care este rolul preotului? sa iti asculte spovedania, sa te sfatuiasca ce sa faci sa iti indrepti greselile, sa iti aline sufletul si sa iti acorde iertarea aici pe pamant. Ce fac ei de fapt? nu isi asume iertarea pacatelor tale. Sa te oerte Dzeu daca vrea ca ei nu pot!! Dar ia sa bagi mana in buzunar pana la cot....sa vezi atunci iertare...si pentru pacatele viitoare nu cele trecute si prezente. Asta este adevarul si daca ati intra in biserica fara sa aveti capul in batic sau in batista sa ramaneti cu mintea limpede sa judecata clara la tot ce se intampla in jurul vostru ati vedea ce se intampla de fapt, cata credinta este in fiecare din cei care sunt prezenti acolo.
        • +1 (1 vot)    
          pe bune, (Vineri, 16 iulie 2010, 15:37)

          alex [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          ce ti-a facut tie biserica crestina incat nu ratezi un articol ca sa debitezi contra? te-au injutat la biserica de mama, te-a talharit sau...? daca te rogi la dumnezeu dupa cum zici nu te-ai mai da atat in spectacol si n-ai mai insista sa le bagi altora pe gat ideile tale anticrestine. de fapt cred ca esti platit pentru asta?
  • -2 (12 voturi)    
    nu mai judeca! (Joi, 15 iulie 2010, 16:35)

    mr [anonim]

    1. Mi s-ar parea normal ca Biserica sa-si urmeze regulile ei, fara exceptii. Dar, ....in romania orice se poate, nu? Om mare sau mic, cunoscut sau necunoscut, sarac sau bogat, toti suntem egali in fata lui Dumnezeu si trebuie sa urmam aceleasi reguli-legi.

    2. Sinuciderea este gestul final prin care un om isi curma propria viata. Viata pe care Dumnezeu i-a insuflat-o numai prin vointa Lui! De aceea, acest gest nu poate fi ingaduit de Dumnezeu! Si nici iertat! Este un act impotriva creatorului tau. O sfidare.
    Dupa cum stii, orice om, oricate greseli ar fi facut, pana in clipa mortii, mai are o sansa de indreptare. de acceptare a pacatului, chiar si intr-o clipa de luciditate, si salvare a sufletului. In aceasta categorie intra si "violatorii, criminali si talharii" si eu si tu. Noi ne-am creat propriile legi si sisteme de valori, care din cauza indepartarii de Dumnezeu, de valoriile adevarate autentice, nu mai pot fi aceleasi cu vointa lui Dumnezeu. Noi nu mai putem intelege "dreptatea" lui Dumnezeu. De aceea este bine sa ne uitam in interiorul nostru, sa ne curatim cu vointa tare pe noi insine de rautati si sa nu mai judecam pe altii, pentru ca nu suntem cu nimic mai buni. In fata lui Dumnezeu nu exista greseli - pacate mari si mici, mai grave sau mai putin grave. Exista pacate... si mila si iubirea lui.
    Dumnezeu sa te ierte, Madalina!
    • +2 (6 voturi)    
      Raspuns la "nu mai judeca!" (Joi, 15 iulie 2010, 20:24)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui mr

      Cind ucizi pe cineva, tot "viata pe care Dumnezeu i-a insuflat-o numai prin vointa Lui" o iei. Este tot "un act impotriva creatorului tau". E mai grav sa iei viata altcuiva decat pe cea proprie deoarece el nu are optiuni atunci cand il ucizi, decizi tu pentru el cand trebuie sa moara, pe cand tu decizi singur daca vrei sa mori sau nu atunci cand te sinucizi. Oare pentru Dumnezeu nu conteaza gravitatea faptei ci daca te ploconesti in fata Lui ? Cu ce il ajuta caitul tau , "acceptarea pacatului", pe cel care l-ai omorat ?
      Pe langa asta, te contrazici singur. Daca "in fata lui Dumnezeu nu exista greseli - pacate mari si mici, mai grave sau mai putin grave, exista pacate", atunci de ce un ucigas poate beneficia de slujba de inmormantare si un sinucigas nu ?
      In plus, poate ca si un sinucigas s-ar cai daca ar avea sansa ucigasului de a mai trai dupa fapta sa ! Oare ii iubeste Dumnezeu mai mult pe ucigasi decat pe sinucigasi ?
      • 0 (2 voturi)    
        nu judeca ca sa nu fii judecat (Vineri, 16 iulie 2010, 8:11)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Nu se contrazice, are dreptate, iar tu n-ai citit cu atentie ce a scris acolo.
        Daca iti iei viata, il sfidezi pe creator si mori; dupa ce mori nu te mai poti intoarce si cere iertare (asta a zis-o chiar Hristos).
        Daca iei viata altcuiva, e aceeasi sfidare, dar ai timp sa te intorci inapoi; Iuda ar fi fost iertat daca s-ar fi intors la Dumnezeu. De sufletul celui ucis are grija Dumnezeu, deci nu-ti fa tu probleme pentru el, oricum viata aici e o adiere de vant, azi e maine nu mai e.
        Cat despre ploconeala si masurile faptelor, nu tu esti Judecatorul nici Creatorul; rugaciunea e comuniune cu Dumnezeu, nu ploconeala.
      • +2 (2 voturi)    
        bravo (Vineri, 16 iulie 2010, 10:49)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Bine ai pus problema! Bravo!
  • +1 (15 voturi)    
    In cazul acesta biserica are dreptate (Joi, 15 iulie 2010, 16:46)

    Marius [anonim]

    Eu nu fac parte din cultul ortodox, dar tot crestin sunt, Biserica Ortodoxa are dreptate.
    Viata o primim de la Dumnezeu, si nu suntem noi in masura sa o luam!
    Ca apar depresii, ganduri de sinucidere, neimplinire, astea toate sunt pentru ca il scoatem pe Dumnezeu din viata noastra, din societate...
    Noi ca oameni suntem vinovati, Dumnezeu e drept, sa ne apropiem de El si va fi mai bine, El ne asteapta cu bratele deschise!!!
    Cu slujba sau fara, nu mai are importanta, a murit, si a murit intr-un mod josnic, a lasat un copil mic, un sot, parinti indurerati.
    Nu biserica e vinovata, nu Dumnezeu ci doar ea.
    Imi pare foarte rau, ca o mama tanara, sanatatoasa care probabil mai avea multi ani de traiat, sa isi ia viata. E un soc.
    Dumnezeu sa intareasca familia indoliata si sa fie cu copilasul ramas!!!!
    • +1 (11 voturi)    
      mutumesc! (Joi, 15 iulie 2010, 16:56)

      Laur322 [anonim] i-a raspuns lui Marius

      "Ca apar depresii, ganduri de sinucidere, neimplinire, astea toate sunt pentru ca il scoatem pe Dumnezeu din viata noastra, din societate..."

      Suntem multi care gandim asa, doar ca nu toti avem curajul sa o afirmam public.
      • +2 (2 voturi)    
        cauza depresiilor ?! (Vineri, 16 iulie 2010, 9:48)

        Marius G [anonim] i-a raspuns lui Laur322

        Depresia este o boala la fel de grava ca afectiunea coronariana sau cancerul pentru ca produce suferinte mari si, in cazurile grave ca acesta, in cele din urma omoara !
        Poate fi Dumnezeu atat de vindicativ incat sa se razbune in felul asta crunt pe cei care "il scot din viata lor"?

        Unor comentatori anteriori: Poate Iisus, cel care si-a capatat faima mai cu seama dupa ce a murit si reinviat, sa condamne definitiv un "pacatos" care moare pentru ca nu mai are sansa de a-si regreta fapta, de a se pocai in aceasta viata pamanteana? La ce bun vesnicia promisa de crestinism dupa moarte?
    • +2 (12 voturi)    
      dar unde anume scrie in Biblie (Joi, 15 iulie 2010, 17:31)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      chestia asta?? care e cuvantul lui Dumnezeu dupa care este biserica indreptatita sa judece un om?? la fel de imbecil mi se pare ca un om (al bisericii, dar pacatos ei el!) ne poate ierta de pacate... ne imbrobodesc preotii cu toate imbecilitatile - ca sa scoata de la noi cat mai mult (vezi banii care se dau la greu pentru acatiste) si sa aiba turma cat mai mare!
      • -1 (7 voturi)    
        Raspuns. (Joi, 15 iulie 2010, 17:53)

        Nikos [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Cuvântul lui Dumnezeu în virtutea căruia Biserica are dreptul să judece pe pământ este: "Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
        19. Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri. " E chiar din cuvântul lui Dumnezeu, Evanghelia după Matei, cap. 16. Petru era şi el, ca şi alţi preoţi, un imbecil care se îndoia de Hristos, chiar s-a lepădat în viteză de el. Dar era, spre deosebire de alţii, un imbecil cu credinţă.
        • +4 (4 voturi)    
          tot nu mi-ai raspuns (Joi, 15 iulie 2010, 21:35)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

          unde scrie in Biblie (care e cuvantul lui Dumnezeu) ca oamenii bisericii tre' sa le intoarca spatele celor care s-au sinucis si ca preotii au putere sa ierte pacatele! din cate am inteles eu din putinul pe care l-am citit CAINTA e calea, nu o vorba aruncata de un preot simbrias dupa ce, eventual, ti-a luat si banii de acatist!
          • -3 (7 voturi)    
            Madalina s-a sinucis precum tradatorul IUDA! (Vineri, 16 iulie 2010, 9:01)

            John_Doe [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Tradarea familiei, a sotului si a copilasului ce avea nevoie de o mama, este similara tradarii lui IUDA, care l-a tradat pe Iisus si care apoi S-A SINUCIS din deznadejde! Nu am cuvinte ca sa-mi exprim regretul pentru gestul ei profund anti-crestin si anti-omenesc, de un mare egoism. Dumnezeu sa o ierte!
            • +4 (4 voturi)    
              Nu crezi ca mergi prea departe? (Vineri, 16 iulie 2010, 10:04)

              deno [anonim] i-a raspuns lui John_Doe

              Cum iti permiti sa faci o asemenea comparatie?

              Madalina a suferit de o boala care nu este luata in serios de majoritatea oamenilor. Este o boala care poate fi fatala sau in alte cazuri cand oameni nu se sinucid, pot sa sufere ani in sir de pe urma efectelor.
          • -2 (2 voturi)    
            Ba da, ţi-am răspuns. (Vineri, 16 iulie 2010, 13:12)

            Nikos [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Iată întrebarea ta: "dar unde anume scrie in Biblie chestia asta?? care e cuvantul lui Dumnezeu dupa care este biserica indreptatita sa judece un om??" Ţi-am răspuns la întrebare, unde anume scrie în Biblie. Bine spus, "din câte am înţeles eu din puţinul pe care l-am citit...". Ca să înţelegi mai multă teologie (ce e Biserica, de unde vine instituţia aceasta, care sunt legile ei şi cum au evoluat ele) îţi recomand două căi- asta dacă eşti cu adevărat un tip interesat să ştie şi nu doar un gigi-contra dornic să se încaiere pe internet cu orice preţ- 1. Discută cu un preot şi roagă-l să-ţi explice chestiunile astea (nu te teme, nu o să te îndoctrineze şi o să dai în mătănism, dar o să-ţi crească nivelul de cunoştinţe generale şi te vei respecta mai mult pentru intelectul tău), şi 2. Du-te la o bibliotecă şi caută "istoria Bisericii Ortodoxe Române", Mircea Păcurariu, Bucureşti, 2000 (editura Sophia, parcă), sau "Istoria Bisericii Româneşti,de Nicolae Iorga. O să înţelegi mai multe. Dacă vrei cu adevărat să aprofundezi cultura creştină, citeşte înaintea acestor două lucrări o alta, despre Istoria Bisericii Universale (nu-ţi dau referinţe bibliografice, sunt foarte multe lucrări, totul e să cauţi într-o bibliotecă). Vei descoperi lucruri minunate şi vei înţelege ceea ce acum ţi se pare de neînţeles. Îţi doresc spor la treabă. Cu sinceritate.
            • +1 (1 vot)    
              minti (Vineri, 16 iulie 2010, 14:25)

              dj [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

              nu scrie asa ceva in Biblie, este o regula inventata de biserica.
              citeste Biblia inainte sa iti dai cu parerea aiurea...
              • -2 (2 voturi)    
                Nu mint. (Vineri, 16 iulie 2010, 14:46)

                Nikos [anonim] i-a raspuns lui dj

                Ba citeşte tu Biblia, măi băiatule. Uite de unde să începi: Judecători IX, 54 - 57 - sinuciderea lui Abimelec; I Regi XXXI, 4- 6 - sinuciderea lui Saul; 2 Samuel XVII,23 - sinuciderea lui Ahitofel; I Regi XVI, 18 - sinuciderea lui Zimri; Matei XXVII, 5 şi Fapte I, 18 - sinuciderea lui Iuda. Eu am chiar un citat elocvent despre sinucidere: "Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul şi pământul: viaţă şi moarte. Ţi-am pus Eu astăzi înainte, şi binecuvântare şi blestem. Alege viaţa ca să trăieşti tu şi urmaşii tăi. " (Deut. XXX, 15,19) Deci...cine minte?
                • +1 (1 vot)    
                  mai baiatule (Vineri, 16 iulie 2010, 16:29)

                  dj [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

                  mai citeste si corect si atent ce intrebari ti s-au pus...
                  in vechiul testament preotii nici nu aveau voie sa se apropie de morti iar biserica ce face acum?
                  • -1 (1 vot)    
                    Ce face Biserica? (Vineri, 16 iulie 2010, 18:26)

                    Nikos [anonim] i-a raspuns lui dj

                    Ce trebuie. Asta face Biserica.
            • 0 (0 voturi)    
              ai citit Biblia degeaba (Vineri, 16 iulie 2010, 16:59)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

              si constat asta dupa soparlele pe care le-ai strecurat asa... nevinovat... in mesajul tau... urat! studiind Biblia n-ai intalnit cuvintele magice: dragoste si bunatate?? sau nu le-ai inteles?? nu ma intereseaza "sa inteleg mai multa teologie" cum zici tu! nu ma intereseaza biserica, ci legatura personala cu Dumnezeu - si sa am sufletul impacat! si pentru asta n-am nevoie de niciun preot si de nicio slujba facuta la misto de unul care vrea sa imi ia banii! ah, si nici de atitudinea ta superioara! Iisus a fost umil... dar nici asta n-ai gasit in Biblie, asa-i????
              • 0 (0 voturi)    
                Daca nu te intereseaza... (Vineri, 16 iulie 2010, 18:25)

                Nikos [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                Prietene, am întâlnit, citind Biblia, tot felul de cuvinte. Relaţia mea cu Biblia e eclasiologică, pentru că Biblia nu mi-a căzut din cer, ci a fost adusă până la mine- şi la tine, de asemenea- de Biserică. Faptul că eu sunt creştin şi te iubesc nu înseamnă că trebuie să-ţi înghit toate gogomăniile diletante. Da, am citit Biblia de multe ori, şi după ce amînchis Biblia, am văzut că lumea a plină de oameni pe care, paradoxal, deşi afirmă că "nu mă interesează biserica (se scrie cu majusculă, cu minusculă se scrie doar când te referi la clădire), au o plăcere deosebită de a judeca tot ceea ce are legătură cu instituţia respectivă. Nu e obligatoriu să le ştii pe toate, dar bunul simţ comun ne obligă ca atunci când avem slabe cunoştinţe despre un domeniu, să tăcem sau să ne informăm. În rest, regret faptul că atitudinea mea ţi se pare superioară, adevărul e că am trăit între cărţi şi nu mă simt deloc vinovat de asta. Deşi eşti antieclesial declarat, pari respectuos la adresa lui Iisus. Nu poţi fi al lui Iisus ignorându-i Biserica. Crede-mă. când te vei înţelepţi, vei înţelege. Din păcate...te cam bântuie orgoliul. Mi-ar fi plăcut să îmi răspunzi că vei căuta cărţile pe care ţi le-am recomandat, fie şi doar pentru a putea combate justificat Biserica...dar tu..."nu mă interesează...relaţie personală cu Dumnezeu..." e foarte comod să dispreţuieşti ceea ce nu cunoşti. E mult mai anevoios să citeşti, să te informezi şi abia apoi să te exprimi. Gândeşte-te la asta, nu ţi-o spun cu răutate.
                • 0 (0 voturi)    
                  apa de ploaie (Vineri, 16 iulie 2010, 18:46)

                  zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nikos

                  iti place sa te joci cu cuvinte care suna fain, sa epatezi... nu mi-ai spus nimic in cele 500 de cuvinte insirate mai sus! Dumnezeu exista in mine, nu in biserica... si am sa scriu cu majuscula cand am sa respect ce se intampla in ceea ce doar se mai numeste "casa Domnului"... in rest: imi amintesc ce cuvinte a avut de spus insusi Iisus despre templul care nu mai era casa lui Dumnezeu... inca ceva: calea mea catre Dumnezeu nu trece prin cartile tale! nu ai reusit sa imi spui nimic, nu ai dovedit intelepciunea cu care te gadili... si NU mi-ai castigat respectul prin vorbele tale goale! ramai intre cartile tale, fiinta superioara ce esti! nu-mi mai raspunde, ca n-are rost!
                  • 0 (0 voturi)    
                    salaman.namalas@yahoo.com (Vineri, 16 iulie 2010, 19:20)

                    Nikos [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                    1.Păi, e musai să scrii "Biserică" majusculat. Nici mie nu-mi place ce se întâmplă în Iran, dar asta nu inseamnă că o să scriu "iran".
                    2.Păcat că spui prostii despre Domnul Iisus...dacă ai fi citit Biblia ai fi descoperit că Iisus a respectat Templul, numindu-l chiar "casa Tatălui Meu". A...dar uitasem...nu te interesează nimic din ceea ce nu-ţi convine.
                    3.nu sunt înţelept, sunt doar niţel mai bine informat. Şi nu căutam să te impresionez...ci doar să te pun pe gânduri..şi ştii ceva? Mi-a reuşit.
  • +5 (9 voturi)    
    Biserica (Joi, 15 iulie 2010, 16:52)

    Ceaiuala [anonim]

    Cred in Dumnezeu, nu cred in biserica si in hotii de stau in ea, si de ce sa ma judece ei pt ce fac? Ca doar ei nu vorbesc zilnic la telefon cu Dumnezeu. Asa ca din partea mea dupa ce mor sincer nu imi mai pasa daca ma primeste sau nu in biserica.
    • +3 (3 voturi)    
      preot ortodox (Vineri, 16 iulie 2010, 11:00)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Ceaiuala

      Am chemat preotul din cartierul Baneasa la o ruda decedata. Ruda cunoscuta prin cartier drept "unguroaica". De fiecare data cand venea in cartier cu icoana ocolea casa rudei, ca asa aflase el ca este unguroaica....cand a fost chemat la decesul ei prima intrebare, la telefon, a fost "este ortodoxa? ca stiu ca este unguroaica". Stii ce l-am intrebat atunci? Daca ar gasi un om care isi da sufletul cazut pe strada nu i-a spune o rugaciune pana nu ar afla d ela el ce religie are? sau daca pe front un soldat isi da sufletul nus e roaga pentru el ca tocmai a aflat ca este catolic sau eu stiu ce alt rit? Astia sunt preotii care ne acorda sau nu iertarea pacatelor...
      • -1 (1 vot)    
        Dragă Andrei (Vineri, 16 iulie 2010, 13:17)

        Nikos [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Prietene, îţi înţeleg indignarea, dar lucrurile nu sunt chiar atât de simple cum le faci tu să pară. În virtutea cutumei, fiecare om are dreptul la o înmormântare în ritul din care a făcut parte. (Caută să vezi, de exemplu, textul unui testament sau al unui contract de întreţinere viageră). Preotul are datoria să întrebe acest lucru, pentru că, dacă îngroapă un creştin de altă confesiune în cimitirul ortodox, încalcă atât rânduielile cultului nostru, cât şi legea creştinului respectiv. Preotul care te-a întrebat dacă femeia e ortodoxă şi-a făcut datoria şi nu e cazul să-l condamni. Sunt convins că şi tu-ţi faci datoria la locul de muncă.
      • -1 (1 vot)    
        ai inteles gresit (Vineri, 16 iulie 2010, 14:35)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Nu mai, nu e vorba de asta. Preotul ala a gandit bine: daca e unguroaica, probabil e catolica. Si atunci, familia ar fi vrut sa fie ingrobata de un preot catolic, la fel si decedata in timpul vietii la fel!
        Si invers, la fel, daca era preotul catolic.
        El s-a interesat de acest aspect tocmai ca sa nu cada ca musca-n lapte si nu creeze situatii stanjenitoare si penibile de-a dreptul!
        Si pentru Dumnezeu!!!!! NU preotul iarta pacatele! Am vazut atatea comentarii care sustin asta! Pe bune, asta e un lucru elementar in religie! Ca NU preotul iarta pacatele! Daca nici atata lucru nu stiti, la ce va mai bagati in seama intr-o discutie privind aspecte religioase??????
  • +5 (7 voturi)    
    bla bla (Joi, 15 iulie 2010, 17:04)

    danutz [anonim]

    De parca o mai intereseaza pe ea cum este inmormantata, sau ar conta (in cazul in care ar veni un nenorocit sa oficieze slujba completa) pentru judecata de apoi. Ce, te descompui mai frumos daca esti inmormantat corespunzator? Ritualuri idioate..
    • 0 (0 voturi)    
      ritualuri idioate (Vineri, 16 iulie 2010, 19:33)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui danutz

      Asa e dragul meu, toate astea nu sunt decat ritualuri idioate! Banuiesc ca tu ai deja un testament in care sa precizezi foarte clar si explicit ca doresti ca dupa ce vei muri, trupul tau sa nu fie inmormantat conform acestor ritualuri idioate, ci aruncat imediat la tomberon! Acolo, in curtea blocului. Esti un om cu adevart modern! Bravo!
  • -4 (12 voturi)    
    care dumnezeu ??? (Joi, 15 iulie 2010, 17:10)

    Dan [anonim]

    ca e mai multi !!!

    cand citesc comentarii in care fiecare are parerea proprie despre dumnezeu , sinucidere etc realizez inca odata ce needucati si primitivi am ramas in tara asta.

    l-a vazut cineva vreodata sau cum ??? ca sa inteleg si eu... povesti nemuritoare.

    binenteles ca mesajul va fi cenzurat ca de atatea ori ...

    Merci.
    • -1 (7 voturi)    
      ala care te-a facut (Joi, 15 iulie 2010, 17:31)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Dan

      exact. cel care te-a facut si pe tine si pe mine. pana cand nu se va dem ca NIMICUL, starea initiala, poate crea materie + viata singura explicatie logica e existenta unu ceva primordial, eu ii spun Dumnezeu. tu?
      • +3 (9 voturi)    
        pt cristi (Joi, 15 iulie 2010, 18:43)

        europa [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Nu stiu cine te-a facut pe tine, dar pe mine sigur m-a facut MAMA, nu o inchipuire sau alte basme!
        • -1 (7 voturi)    
          depinde pana unde poti vedea (Joi, 15 iulie 2010, 18:47)

          Cristian [anonim] i-a raspuns lui europa

          Ai dreptate dar numai in cazul in care esti limitat la a vedea numai un pas in urma. propos. mama ta nu te-a creat. dansa decat ti-a acordat un mediu in care s-a dezvoltat ceva... nu conteaza oricum e prea mult...
          • +3 (5 voturi)    
            sau pana unde poti abera (Vineri, 16 iulie 2010, 9:25)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui Cristian

            e si asta un punct de vedere. si daca tb sa fie un creator cine e creatorul lui ??? o sa spui ca nu ca el nu tb sa aiba un creator ... de unde stii asta ??? unde scrie ???

            adevarul e ca nimeni nu stie nimic si restul sunt inchipuiri umane de pe vremea cand asta era cea mai buna explicatie a vietii.

            Merci.
            • -2 (4 voturi)    
              gresit (Vineri, 16 iulie 2010, 10:14)

              AlinP [utilizator] i-a raspuns lui Dan

              Vrei sa spui ca tu nu sti nimic... Diferenta mare!
            • +1 (1 vot)    
              pt cei ce nu cred... (Vineri, 16 iulie 2010, 10:35)

              alin4rosal [anonim] i-a raspuns lui Dan

              Dumnezeu vs. stiinta


              cititi urmatoarea poveste adevarata


              Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filozofie…

              Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie… Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare

              Esti crestin, nu-i asa, fiule?

              Da, dle, spune studentul

              Deci crezi in Dumnezeu?

              Cu siguranta

              Dumnezeu e bun?

              Desigur, Dumnezeu e bun.

              E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?

              Da

              Tu esti bun sau rau?

              Biblia spune ca sunt rau.

              Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin. Uite o problema pt tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?

              Da, dle. As incerca.

              Deci esti bun.

              N-as spune asta.

              Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. Dar Dumnezeu, nu…


              Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua.

              El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?

              Studentul tace.

              Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.
              Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?

              Pai…, da, spune studentul

              Satana e bun?

              Studentul nu ezita la aceasta intrebare “Nu”

              De unde vine Satana?

              Studentul ezita. De la Dumnezeu.

              Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?

              Da, dle.

              Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?

              Da

              Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat. Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.

              Din nou, studentul
  • +2 (2 voturi)    
    Cuvintele Madalinei...in urma cu cateveva luni (Joi, 15 iulie 2010, 17:10)

    Mihaela [anonim]

    Uitati cat de optimista era Madalina in urma cu cateva luni: `Despre mine, pe scurt?.. M-am recompus sufleteşte şi merg mai departe, preţuind cu toată fiinţa mea tot ceea ce am primit şi primesc de la viaţă!`

    http://madalinamanole.ro/news/asculta-muzica-descopera-sufletul

    Nu prea are legatura ce simtea atunci cu ceea ce ar fi impins-o sa faca gestul de acum :(

    Nu te vom uita niciodata!!
  • +2 (4 voturi)    
    Si daca nu se va face slijba ce? (Joi, 15 iulie 2010, 17:27)

    cristi [anonim]

    ce leg are daca se face slujba sau nu?
    e o pers care a fost si va fi judecata, de D-zeu, pe ce a facut in timp vietii. nu cred ca are un efect pt ea slujba unui om, fie el si popa.
    • -2 (6 voturi)    
      pentru melania (Joi, 15 iulie 2010, 18:08)

      feli [anonim] i-a raspuns lui cristi

      draga mea depresia este intradevar o boala dar ea este indusa de cel rau care te aduce intr-o stare in care nu mai ai incredere nici in tine ,nici in aproapele si nici chiar in d-zeu. nu mai spune ca nu este vinovata de ce a facut ca poate de astfel de cuvinte vor fi si altii incurajati sa -si zica ca poate vor avea parte de mila in ziua judecatii. eu zic la toti asa ceva nu este voie sa faceti orice vi sa-r intampla ,doar d-zeu este stapan peste viata omului. sigur ca ne-am dori sa aiba parte de indurare dar asta nu depinde de noi.
  • +3 (5 voturi)    
    mai documentati-va, fratilor! (Joi, 15 iulie 2010, 17:47)

    adi [anonim]

    O lamurire: In biserica catolica se celebreaza slujba de inmormantare pentru toti raposatii... e o datorie de a-i îngropa pe cei morti, indiferent cum au murit, poate sa fie si suicid... si Dumnezeu stie cel mai bine circumstantele. Acest lucru este reglementat de sinoade, de dreptul canonic. Dar daca in BOR se specifica acest fapt, al neinmormantarii in mod normal pentru sinucigasi, asta e decizia ei si ar trebui sa se supuna cu totii acesteia...
  • +1 (7 voturi)    
    Tuturor carcotasilor! (Joi, 15 iulie 2010, 18:02)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Dumnezeu, nu se discuta.
    In marinimia Lui ne iubeste pe toti, ne accepta pe toti si nu face decat oficiul de a contabiliza fapte bune sau rele; e adevarat dupa canoanele Lui..
    Cu ce drept judecati religia care pana la urma este litera Lui?
    BOR nu face altceva decat sa respecte o lege; nu ca justitia, care cauta... exceptii, functie de buzunare.
    Nu intelegeti ca Dumnezeu e incoruptibil, nu poate fi facut partas la nimic rau?
    Biserica sa faca exceptii pentru ce? Pentru cine?
    Daca ajungeti sa cereti exceptii pentru orice..., unde mai sunt standardele, unde mai sunt principiile, unde mai sunt valorile?
    Judecati si abia dupa aceea dati/va cu parerea!
    • -3 (7 voturi)    
      raspuns tuturor carcotasilor (Joi, 15 iulie 2010, 21:35)

      mr [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Ai mare dreptate. Lipsa de credinta ne face sa strigam sus si tare "pe mine m-a facut MAMA" sau "care dumnezeu...?" . Suntem neghine ! demni de mila.
    • 0 (4 voturi)    
      Mda.. (Vineri, 16 iulie 2010, 7:28)

      Gabriela Mirea [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      1.Daca nu se discuta atunci nu-l discuta nici tu.
      De unde stii tu, draga, oficiul amintit? Esti supervizor?
      2. Religia e doar o forma de a controla masele ( pardon, prostimea) .Daca cineva nu stie de ce bani si de ce proprietati dispune biserica la ora asta , cand exista copii ce se sting de foame, sa ridice mana. A ajuns un instrument financiar
      deloc de neglijat. Bafta lor, orientati baietii, nu mai tin partea celui sarman de mult timp. ".
      ..este litera Lui"..nu este bre..este litera unui muritor ca mine si ca tine din care fiecare a luat ce i-a picat bine, pixul celest nici macar marele Edison cu enjpe mii de inventii la bord nu l-a stiut face..daca l-ai descoperit tu
      o sa ai statuie mai mare decat Redentor.
      3. BOR nu face altceva... decat sa se imbuibe pe seama fraierilor, respecta legi, a? Care legi? Daca te nastea mamicuta
      in Pacificu de Sud si dansai acum tribale da' credeai in divinitatea locala? Ce zici? Te manca focul Gheenei ca nu esti ortodox?
      Dumnezeu e zonal, uitasem. E logic sa aiba atatea feluri de legi care meridiane exista.
      4. Nu , nu inteleg, ca nu ma duce capul. Cine intelege e norocos, poate sa scrie o carte, sa danseze de bucurie,
      sau chiar sa faca propaganda religioasa pe net.
      5. Biserica sa faca ciocu' mic ..ca punga mare o face de ceva secole..pardon milenii. Pentru ce? Pentru cine? Pentru stimabilii care traiesc bine de pe urma ei, cum altfel, lasa-i pe aia necajiti ca ori nu-s credinciosi si de aceea nu-i ajuta Domnu' ori " asa a fost sa fie sa crape de foame si lipsa de medicamente" zise credinciosul oftand adanc
      si mai dadu o data vartos din coate sa ajunga la sarmaua promisa de hram.
      6. Cere si ti se va da, nu? Eh...te pui cu valori, standarde, pricipii..nu capeti nimic, mars. Felicitari celor care au spus de criminalii si violatorii inmormantati cu septe preoti ..ma pregateam sa ma revolt dar nu mai e cazul. Nu merita efortul.
      Judec si de aceea imi dau cu parerea!
  • -6 (8 voturi)    
    ATENTIE la neatentie (Joi, 15 iulie 2010, 18:08)

    badea cirtzan [anonim]

    daca adormita intru DOMNUL , Magdalena , a fost crestina ortodoxa , atunci hai sa-i respectam credinta si Biserica din care a facut parte si Sfintele Taine ...

    mereu ma intreb ce cauta sectantii , ateii si cei care nu-si controleaza IQ inainte sa lege 3 cuvinte pe un sinte unde se vb de un ORTODOX sau Biserica Ortodoxa ...

    Despre morti numai de bine !

    ce-i care doresc sa se roage pt . sufletul raposatei Magdanena , trebuie sa stie urmatoarele :

    In rugaciuni sau pomelnic nu se scrie si respectiv nus e pomeneste numele celui sinucigas DAR , se pune un nume cit mai apropiat din FAMILIA persoanei care sa sinucis si se scrie SAU se ROSTESTE , cu tot neamul lor cel adormit , aici ramine VOIA DOMNULUI cum este primita rugaciunea nostra… ( Din Invataturile Parintelui Arsenie Papacioc http://www.sfaturiortodoxe.ro Pr Arsenie Papacioc – Pr. Gavrila Vasile – Depre Duhovnicie )

    Bunul Dumnezeu sa o ierte si sa ne asculte rugaciunile noastre pt. sufletul ei ...
    • +4 (6 voturi)    
      atentie la incremenire (Joi, 15 iulie 2010, 19:03)

      dabu [utilizator] i-a raspuns lui badea cirtzan

      Bade, desi sunt ortodox, trebuie sa iti spun ca ar mai trebui sa scoti capul din grota virtuala in care traiesti.

      Ca de aia v-a dat Domnul minte, sa ganditi, nu sa propavaduiti lucruri scrise de niste inapoiati limitati acum mii de ani...

      Nu uita sa treci pe sub masa de 7 ori, cand vine randuiala, ca asa a zis Isus! Nu stiai? Isus a zis "treceti pe sub masa din biserica de multe ori". Si a mai zis "pupati fiecare icoana din biserica". Nu???

      In loc sa ajutati oamenii cu sfaturi utile, care sa ii faca mai buni, le umpleti capetele cu prostii...
      • 0 (4 voturi)    
        blasfemie!!! (Vineri, 16 iulie 2010, 10:05)

        AlinP [utilizator] i-a raspuns lui dabu

        Vai... cum sa scri Isus cu un singu I??? :)
  • +6 (8 voturi)    
    Fara cuvinte. (Joi, 15 iulie 2010, 19:01)

    Zida [anonim]

    Mda...dogmele bisericesti.. Preasfintite fete bisericesti, voi credeti si va supuneti lui Dumnezeu sau unui precept tampit?!! Deh..biserica...mergeti ca oile la pascut...ignoranta asta bat-o vina...
  • 0 (4 voturi)    
    Nu Biserica e vinovata ! (Joi, 15 iulie 2010, 19:32)

    johncenna [anonim]

    Pacatul e la altcineva nu la Biserica, degeaba i se face slujba ,http://ro.altermedia.info/familiesocietate/despre-sinucidere_2730.html mai cititi si va informati!
  • +3 (3 voturi)    
    mai sunt si altii (Joi, 15 iulie 2010, 21:07)

    liana [anonim]

    eu nu inteleg. cand de exemplu li se spune unora: domne nu mai bea ca mori. sau daca nu te opresti din fumat, mori. sau daca nu ti iei tratamentu mori nene, mori. persoanele astea sigur beneficiaza de preot si toate alea. asa ca eu consider fara importanta faptul ca raposata (D-zeu sa o ierte) nu beneficiaza de full service din partea BOR. cu respect.
  • -1 (5 voturi)    
    Canoanele bisericesti nu se dicuta ci se aplica! (Joi, 15 iulie 2010, 21:23)

    silviu [anonim]

    Sfintii Parinti care au participat la cele 7 Sinoade Ecumenice au stabilit ca pentru sinucigasi nu se poate oficia slujba de inmormantare .Este vorba de canonul 14 al Sfântului Timotei al Alexandriei, care opreşte a se aduce jertfă, adică a face pomenire cu Liturghie, pentru sinucigaşi. Exista si o hotarare a Sfantului Sinod al BOR din 1949 care spune:"Slujba inmormantarii sinucigasilor <> sa fie facuta numai de catre un singur preot si nu in locasul sfintei biserici, ci pe marginea gropii, iar preotul sa poarte numai epitrahilul, savarsind slujba dupa ritual redus.
    Sa nu se traga clopotele si sa nu se tina cuvantari".
    • +3 (7 voturi)    
      Inchizitie sau biserica? (Joi, 15 iulie 2010, 23:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui silviu

      "Canoanele bisericesti nu se dicuta, ci se aplica!"

      Amice, aveti un discurs similar cu al lui Hitler sau al partidului comunist nord -corean. Voi nu va vedeti?

      Unde e iertarea si dragostea de oameni pe care o predicati?
      • +1 (3 voturi)    
        chestia aia din 49 (Vineri, 16 iulie 2010, 0:36)

        liana [anonim] i-a raspuns lui dan

        hotararea BOR din 49 o fi in legatura cu 'sinucigasii' de la canal si puscariile comuniste. fix in 49 se gasisera dnii de la BOR, altceva mai bun nu aveau de facut. noi suntem aia care pupam moastele, batem clopotele, imbracam si dezbracam popii in functie de pacatele defunctului, pupam icoane, ne inchinam folosind un simbol al torturii si tot noi suntem aia dreptii, credinciosii care o sa aterizam dupa moarte fix in rai pt ca vezi, respectam canonu ala al unui sfant din alexandria. unde e iubirea de aproape, mila, iertarea cum bine zice dan mai sus.
  • +2 (6 voturi)    
    nebunie (Joi, 15 iulie 2010, 22:35)

    alina [anonim]

    ati facut din moartea madalinei o mare dezbatere religioasa.e o mare nebunie ce se intampla.preotii niste hoti iar daca dumnezeu exista (desi nu cred)va avea el grija de toate!
    • 0 (2 voturi)    
      inclusiv... (Vineri, 16 iulie 2010, 10:03)

      AlinP [utilizator] i-a raspuns lui alina

      de tine...
  • 0 (2 voturi)    
    tragedia unei fericiri (Joi, 15 iulie 2010, 22:36)

    bogdan [anonim]

    http://tineretesiortodoxie.wordpress.com/2010/07/15/madalina-manole-tragedia-unei-fericiri/
  • +4 (4 voturi)    
    Suntem vinovati! (Joi, 15 iulie 2010, 22:50)

    Ovidiutzu [anonim]

    Da oricit v-ati soca este momentul ca fiecare dintre noi sa recunoastem! Suntem de vina ca nu stim sa promovam ADEVARUL suntem vinovati ca ne complacem intr-o mediocritate urita si nu o recunoastem! Suntem vinovati ca uitam! Da uitam orice este de calitate in favoarea a orice e nou si de o calitate inferioara! Uitam ce ne promit politicienii, uitam orice valoare in favoarea senzationalului!!! Suntem o rusine care trebuie sa se indrepte in ceasul al 12 lea! Ma simt vinovat!
    • -1 (1 vot)    
      nu stiu... (Vineri, 16 iulie 2010, 9:18)

      mike [anonim] i-a raspuns lui Ovidiutzu

      Pentru milioanele de oameni care mor de foame sau de diferite maladii nu ar trebui sa ne simtim vinovati? Mai ales atunci cand filosofam cu burtile indestulate...Ovidiu, stii ce mi se pare intresant? Cand dau astia pe la tv stiri despre diferite calamitati - cutremure, inundatii catastrofale, accidente, etc., parca nu se face atata caz... Sau ma insel? Nu ti se pare ca astia din media manipuleaza putin lumea? Un exemplu - imagini de la priveghi sau, chiar imagini chiar cu raposata in sicriu (am vazut in editia online a unui ziar). Parerea mea - sa facem o diferenta clara intre durerea emanata din umanitatea noastra si isteria provocata de diferitele canale de manipulare. Dixit!
  • +4 (4 voturi)    
    Reguli-Exceptii (Vineri, 16 iulie 2010, 7:23)

    McIana [anonim]

    In 2004 am vrut sa ma cunun crestineste in biserica ortodoxa. Nu s-a putut deoarece regulile acestei biserici interzic sa ai nasi de religie catolica asa cum am eu. Dupa 2 ani iaca ca s-a putut face contra unei sume de bani!
    • 0 (0 voturi)    
      folosinta (Vineri, 16 iulie 2010, 15:38)

      nisa [anonim] i-a raspuns lui McIana

      si la ce iti foloseste?
      atunci cand se apeleaza la ceva, in cazul acesta la biserica, respectiv la sujba de cununie, se face pentru ca are un rost.
      daca nu respecti regulile pentru care a fost creat acel ceva, la ce iti foloseste?
      este egal cu zero, ba mai si platesti pentru nimic!
  • -2 (2 voturi)    
    sa o ierte sau sa o pedepseasca? (Vineri, 16 iulie 2010, 8:56)

    dessik [utilizator]

    Ieri in articolul pe aceeasi tema toti care mai de care ii urau "dumnezeu sa o ierte". Astazi, dupa acest comunicat, mai multi comenteaza ca "a gresit", etc. Oamenii astia nu prea au o parere...
  • 0 (2 voturi)    
    Oare suntem in masura sa judecam? (Vineri, 16 iulie 2010, 9:18)

    margarit florina [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca in pace.N u suntem in masura sa o judecam pentru gestul ei cum nu suntem in masura sa judecam nici Biserica si pe slujitorii ei.V-a avea cine sa-i judece pe toti,chiar daca vor fi judecati pe rand.Imi pare rau de ceea ce i s-a intamplat Fetei cu parul de foc.Dar,a fost decizia ei. Ca mama nu cred cai- a fostusor sa faca acest gest extrem.Ca artista a fost desavarsita.Muzica ei totdeauna a exprimat ceva.Doar pentru cei care au reusit s-o perceapa...
  • +2 (4 voturi)    
    Iertare (Vineri, 16 iulie 2010, 9:59)

    Institutia iertarii [anonim]

    “Precum si noi iertam gresitilor nostri”. Suntem oameni cu mai multa ori mai putina frica de Dumnezeu. De mici ni se spune, nu fa aia, nu fa ailalta, ca te bate Dumnezeu, invatam “Ingerasul”, apoi “Tatal nostru”. Crescand, aflam despre cele 10 porunci. Unii le incalca sistematic, altii le interpreteaza ca sa nu fie ei cei mai pacatosi oameni , iar altii, poate cei mai multi(asa vreau sa cred!)le respecta. Trece vremea si incepem sa gandim ce ni se spune, de fapt, in “Tatal nostru”.
    Acum, afland ca Madalina s-a sinucis, mi-au trecut prin minte cateva intrebari, pe care vreau sa vi le adresez si dvs.:
    1) Sinucigasii nu au parte de slujba obisnuita la inmormantari, ci de niste rugaciuni in sprijinul celor din familia acestuia. Pentru sufletul celui plecat nu se fac rugaciuni, iar toata procesiunea are loc in afara bisericii! Aceasta este pedeapsa pentru cel care a pacatuit, luandu-si cu de la sine putere, ceea ce Dumnezeu i-a dat. Dar despre iertarea celui care a gresit? Cum se aplica indemnul din “Tatal nostru”, de a-i ierta pe cei care ne-au gresit? Exista undeva vreo restrictie , ori vreo adaptare a “Tatal nostru”, ceva de genul, sa-i iertam pe cei care ne-au gresit, cu exceptia, doua puncte? De-a lungul vietii ei, Madalina a bucurat milioane de oameni, i-a respectat, i-a iubit si doar acum, la final, le-a gresit. Ce facem? N-o iertam? Cum interpreteaza Biserica Ortodoxa Romana, in acest caz,”Precum si noi iertam gresitilor nostri”? Cum aplica indemnul?

    2) Atunci cand moare un individ care a ucis cu intentie mai multi oameni, savarsind astfel tot un pacat, are parte de slujba obisnuita la inmormantari? In biserica? In afara bisericii?
    • -1 (3 voturi)    
      Eroare (Vineri, 16 iulie 2010, 11:37)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Institutia iertarii

      Situatiei Madalinei nu i se aplica iertarea vreunui pacat.
      Nu ne-a gresit noua ("si ne iarta gresalele noastre precum si noi iertam gresitilor nostri"), ci a gresit in fata lui Dumnezeu!

      Asta e diferenta fundamentala!
      • +1 (1 vot)    
        Iertare (Vineri, 16 iulie 2010, 16:35)

        Institutia iertarii [anonim] i-a raspuns lui Ducu

        Fireste ca a gresit fata de Dumnezeu, dar de judecat o judecam noi, cei simpli, si preotii, nu? Oamenii obisnuiti sunt si acum la rand sa treaca prin fata catafalcului, ceea ce ma face sa cred ca au iertat-o, insa preotii, nu. Madalina nu va avea o slujba in biserica. Pana una alta, Iisus ne-a invatat sa iertam; sa iertam fara amendamente! Singurul judecator este Dumnezeu, asa ca indiferent daca purtam haine de strada sau sutana, in fata Domnului suntem la fel. Daca ocupam vremelnic o functie, sau avem o indeletnicire religioasa, astea se intampla pentru ca asa vrea Dumnezeu, nu pentru ca suntem noi nu stiu cine pe glob. Am impresia ca multi se cred Dumezeu pe pamant, de aici si excesele de zel pe care le fac unii. Dar noi, cei de jos, e bine sa iertam pe oricine si oricand, chiar daca uneori ni se pare imposibil, iar cei care-si spun slujitori ai Domnului, ar fi bine sa priveasca mai atent in jurul lor si sa se intrebe mai des, daca nu cumva "prostimea" si-a insusit mai bine sfaturile sfinte, decat ei.
        Ramane valabila intrebarea adresata bisericii, legata de iertare in acest caz.
        • 0 (0 voturi)    
          Repet, ... (Vineri, 16 iulie 2010, 17:29)

          Ducu [anonim] i-a raspuns lui Institutia iertarii

          .... preotii pot ierta doar la nivel personal, dar aici greseala s-a facut in fata lui Dumnezeu.
          Preotii au calitatea de a ierta dupa spovedanie.
          Aici nu este urmare a unei spovedanii!

          Trebuie sa accepti ca ceea ce ceri tu acum doar Dumnezeu mai poate da!
  • -4 (4 voturi)    
    Despre slujba. (Vineri, 16 iulie 2010, 10:46)

    Marius [anonim]

    Dragilor, un singur lucru uitati.. sfanta noastra biserica ne invata ca dupa moarte nu exista decat rai si iad. Sufletele care s-au cait inainte de moarte vor fi primite in imparatia cerurilor, pe cand cele care nu, vor fi trimise inspre pedeapsa vesnica.

    Care este diferenta intre unul care s-a sinucis si unul care a omorat mii de oameni, de exemplu, inainte de a fi ucis el insusi ?
    Diferenta este simpla. Sinucigasul isi ia singur viata, ajungand cu sufletul murdar direct in iad, pe cand cel care a luat viata altuia... de unde stiti ca nu s-a cait chiar in ultimul moment inainte sa moara?

    De aceea sinucigasii nu primesc slujba, pe cand cei care au ucis, da. Numai Dumnezeu stie ce a fost in sufletul lor in ultimile momente.
    • +2 (2 voturi)    
      marius, credinciosule (Vineri, 16 iulie 2010, 14:21)

      dabu [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Marius, explicatia ta frizeaza ridicolul, ba chiar, lipsa cronica a oricarei urme de umanitate.

      Deci, dupa voi, daca sunt un om bun in viata, dar din diferite motive mi-o iau, este logic si normal sa fiu tratat mai rau de biserica (de biserica, nu de Dumnezeu), decat unul care poate a omorat o familie si a violat copii. Poate si decat Stalin, care cine stie, s-a cait dupa ce a omorat milioane de oameni..

      Incetati cu argumentele astea aberante si fara pic de ratiune. Nu intelegeti ca mai rau discreditati ideea de biserica??? Una e Dumnezeu si alta cretinii care doar banuiesc ce isi doreste EL si care creeaza de mii de ani tot felul de reguli imbecile, pe care voi de aplicati, fara pic de discernamant si in ziua de azi.
      • 0 (0 voturi)    
        are logica (Vineri, 16 iulie 2010, 16:20)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dabu

        Un ucigas e posibil sa regrete, nu probabil, posibil. Un sinucigas sigur nu regreta, asta e logica.2: nu gi sigur ca va fi iertat orice ucigas.3: esenta religiei crestine este cainta
    • +1 (1 vot)    
      no (Vineri, 16 iulie 2010, 16:17)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Dumnezeu exista.Nu exista rai/iad
  • -1 (1 vot)    
    regrete multe (Vineri, 16 iulie 2010, 11:35)

    georgeta ursachi [anonim]

    am ramas socata la auzirea tristei vesti............am retrait aceleasi momente ca atunci cand am aflat de moartea regretatei Laura Stoica.........au fost modelele mele in viata....cand a murit Laura eram in afara tarii...am plans zile intregi....nu-mi vine sa cred ca ai retraiesc acele clipe grele...si totusi e altfel.....am iubit-o mult pe Madalina,dar acum sunt si suparata pe ea..;..nu stiu ce a indemnat-o sa faca acest gest,dar nu s-a gandit deloc la baietelul ei si asta nu pot sa inteleg...am si eu o fetita si credeti-ma ca pt ea traiesc...am avut si eu momente cand credeam ca nu mai fac fata,si asta pentru ca si eu am avut parte de depresia postnatala...nu stiu daca la ea a fost vorba de acest lucru dar pe mine fetita mea m-a facut sa iau viata in piept asa cum este....si cu bune si cu rele......acum imi vin in minte noptile can stateam in internat cu caietul cu cantecele laurei si ale madalinei pe care le cantam de huiau holurile....mi-e greu acum ca le-am pierdut pe amndoua ....o sa traiesc mereu cu cantecele lor in suflet.....nu mai pot decat sa ma intreb ''de ce madalina?''si stiu ca adevaratul raspuns nu va veni niciodata.....d-zeu sa te ierte pt gestul necugetat....condoleante familiei indoliate.........
  • +2 (2 voturi)    
    E criza (Vineri, 16 iulie 2010, 11:44)

    ZNU [utilizator]

    Se pare ca in vremuri de criza nici Dumnezeu nu ne mai iarta.... Eu cred ca ar trebui sa incepem sa cotizam si la El, ca nu putem sti niciodata ce se poate intampla.
  • +3 (7 voturi)    
    pfff (Vineri, 16 iulie 2010, 12:27)

    da grynch [anonim]

    Mare problema mare cu popii astia si cu dumnezeu. Terminati oameni buni cu prostiile si puneti mana pe carte (nu ma refer aici la biblie). Nu exista dumnezeu la fel cum nu exista mos craciun ...iar hot mai mare ca biserica deasemenea nu exista.
    • 0 (0 voturi)    
      Am pus mana pe carte! (Vineri, 16 iulie 2010, 17:32)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui da grynch

      Un hot - doi hoti, deci masculin!
      O biserica - doua biserici, deci feminin!
      • 0 (0 voturi)    
        greu cu oamenii (Vineri, 16 iulie 2010, 22:16)

        puriu [utilizator] i-a raspuns lui Ducu

        DETALII insignifiante.hotul si banditul la fel sunt indiferent de gen.si niste mai profitori si parsivi ca popii nu exista .profita de ignoranta,frica si prostia voastra.
    • -1 (1 vot)    
      Am pus mâna pe carte. (Vineri, 16 iulie 2010, 18:39)

      Nikos [anonim] i-a raspuns lui da grynch

      Nu ştiu de ce ai tu impresia că inculţii sunt creştini şi cei care studiază neaparat atei. Te cam împiedici în prejudecăţi. Ce-ai spune tu dacă eu aş afirma că toţi ateii sunt proşti?
  • +1 (1 vot)    
    Ce spun experţii despre insecticidul Furadan (Vineri, 16 iulie 2010, 12:50)

    Eufrosin [anonim]

    Graba cu care s-a facut totul in, in tara in care totul se face fara graba, e un indiciu clar ca se doreste musamalizarea investigatiei, la adapostul medicului legist; Ce spun expertii despre Furadan:
    http://wp.me/pAmVJ-12q
  • -1 (1 vot)    
    adevarul se afla la mijloc (Vineri, 16 iulie 2010, 14:14)

    emilia [anonim]

    legistul a stabilit in cazul m manole ca a murit intr un anumit fel dar nu stie exact cum s au desfasurat lucrurile trebuie facute cercetari si apoi dat verdictul asa ca s au grabit si legistul si preotii sa dea sentinta unde este toleranta intelegerea si iertarea preotilor/ adevarul inca nu se cunoaste dzeu sa i pedepseasca pe cei vinovati si pe cei care se grabesc sa dea verdicte fara o baza reala
  • +1 (1 vot)    
    bravo da grynch (Vineri, 16 iulie 2010, 14:27)

    puriu [utilizator]

    si daca nu,exista filme senztionale,muzica deasemenea.I-mi pare rau oricum de madalina,o mare valoare,din pacate ignorata in ultima perioada.Discutia cu biserica e practic apa de ploaie
  • 0 (2 voturi)    
    mana domnului (Vineri, 16 iulie 2010, 16:38)

    ZNU [utilizator]

    Stiu ca suna ciudat, dar cred ca in decizia ei, a fost mana domnului
  • +2 (2 voturi)    
    Doamneee !!! (Vineri, 16 iulie 2010, 17:03)

    lex [anonim]

    Mare e gradina, oameni buni Dumnezeu va judeca pe fiecare, faceti ce credeti fiecare de cuviinta si nu mai palavragiti aici, ca Biserica nu stiu ce face... este adevarat ca setea de inavutire a facut si face in continuare pe multi oameni sa fie mult mai rai mult mai dusmanosi ... dar tineti minte !!! In Rai nu ajungem cu sacii...
  • 0 (0 voturi)    
    un sfat (Vineri, 16 iulie 2010, 20:19)

    Cristi [anonim]

    Indraznesc un sfat pentru cei cu tendinta de sinucidere:
    Exista intotdeauna Cel mai puternic alaturi de noi.
    Ne poate salva, imbarbata, ajuta, vindeca, mantui etc.
    Ce trebuie sa facem? Foarte simplu: sa ne rugam.
    Cu umilinta, incredere, credinta, speranta.
    Sa corespundem vointei Lui, sa ne propunem ca nu mai pacatuim, sa ne caim de pacate si sa ne pregatim de spovada.
    Va marturisesc: zilnic vad minunile iubirii lui Dumnezeu.
    Puteti si voi! E foarte simplu!
    Curaj, sus inima!
    Totul este posibil pentru cel care crede.
    Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    de gandit (Vineri, 16 iulie 2010, 22:00)

    puriu [utilizator]

    chiar nu intelegeti ca prostia cu religiile a aparut din frica omului de moarte?ce popi? ce biserici?bun simt,ratiune fara prejudecati.nu fiti oi.ma rog treaba vostra.if it makes you happy....
  • 0 (0 voturi)    
    Madalina forever (Vineri, 16 iulie 2010, 23:23)

    stevejokes [anonim]

    http://bit.ly/92fPoh
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea merge... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 5:30)

    Dan [anonim]

    Biserica ortodoxa, cea romano-catolica si cea greco-catolica nu sarvarsesc slujbe de inmormantare pentru sinucigasi decat daca sinuciderea s-a facut prin anularea vointei, ca in cazul schizofrenicilor (halucinatii auditive care le comanda moartea). Depresiile - oricat de grave - pastreaza insa vointa si posibilitatea de a alege. Madalina nu a fost schizofrenica si nu si-a luat viata intr-o criza de halucinatii, deci nu poate beneficia de slujba. Biserica poate oferi insa o derogare prin care se tin anumite rugaciuni cu rol didactic, prin care familiei i se vorbeste despre pacatul sinuciderii.