Autoritatile din Barlad vor face imprumut la banca pentru un cinematograf 3D si un centru SPA

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iulie 2010, 19:21 Actualitate | Esenţial


Autoritatile locale din Barlad vor face un imprumut bancar de trei milioane de euro, cu acordul Consiliului Local, pentru realizarea unui cinematograf cu proiectie 3D, a unui centru de tip SPA, cu piscina, sauna si jacuzzi, precum si a unei baze sportive moderne, informeaza Mediafax.

Primaria Barlad a primit acceptul Consiliului Local pentru a face un imprumut la o banca comerciala pentru a realiza trei obiective de agrement in municipiu a caror investitie se ridica la trei milioane de euro.

Astfel, autoritatile din Barlad vor incepe, cel mai tarziu in toamna acestui an, modernizarea cinematografului din oras, unde localnicii vor putea sa vada filme in proiectie 3D, reabilitarea baii comunale si dotarea ei cu piscina, sauna si jacuzzi, precum si constructia unei baze sportive polivalente in Gradina Publica a municipiului.

"Realizarea acestor obiective de investitii, cu imprumut din banca, se fac in urma unui studiu social in randul populatiei. Nu sunt dorintele mele, eu doar le pun in practica. Nu conteaza acum ca este criza sau nu este criza, ci ca trebuie facut ceva si pentru locuitorii acestui municipiu astfel incat, in zece ani, Barladul sa arate altfel. Si aceste obiective reprezinta niste prioritati in oras, in conditiile in care pentru reabilitarea retelelor de apa si canalizare, precum si pentru modernizarea strazilor, avem proiecte aprobate de 20 de milioane de euro, cu finantare europeana", a declarat primarul municipiului Barlad, Constantin Constantinescu.

Potrivit autoritatilor locale, imprumutul total va fi de opt milioane de euro, dintre care cinci milioane vor fi alocate de Primarie pentru reabilitarea retelelor de apa si canalizare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1150 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    se inchid spitale (Miercuri, 14 iulie 2010, 19:40)

    Tataie [anonim]

    Se inchid spitale, iar barladenii isi fac tichie de margaritar !? Nu pot sa cred ca barladenii sunt atat de idioti, il banuiesc doar pe primar.
    • +2 (2 voturi)    
      Si pe Primar cine l-a ales? (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:06)

      Zuma [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      ??
    • +1 (1 vot)    
      Executanti (Miercuri, 14 iulie 2010, 23:22)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Pai... ia aflati cine sunt actionari la firmele castigatoare si misterul e rezolvat.
      Studiu social? Ia faceti un studiu social in Barlad daca cetatenii isi doresc ca primarul sa isi doneze averea la saraci sau sa atarne in streang de copacul din fata primariei. Se va pune in aplicare rezultatul si in acest caz?
      Forta unui sondaj sau referendum nu sta in numarul de voturi, ci in ce intrebare se pune. Si in cazul acesta, intrebarea a fost de genul "Nu-i asa ca... ?"
  • +2 (2 voturi)    
    asta inseamna bataie de joc pe bani publici (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:00)

    cristi [anonim]

    tara e intr- o stare JALNICA si lor le arde de 3D si Spa ;a cuca macaii... spa are vantu si 3d puteti sa vedeti in bucuresti la mol. sper ca cineva are de gand sa ii ia la intrebari!
  • +2 (2 voturi)    
    am votat (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:08)

    mamaie [anonim]

    primarul, acum sa ni-l pupam. E fix ce ne trebuia in Barlad, in rest 'avem di tate'.
  • +2 (2 voturi)    
    Interese (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:49)

    radu777 [anonim]

    Poate nu stiti, dar primarul Constantinescu are firma de constructii care, intr-un mod absolut intamplator, se va ocupa de aceste lucrari. Nu-l intereseaza ca Barladul se indatoreaza si ca nu este momentul peste aceste "facilitati", toti acesti bani (care nu vor fi suficienti si va cere mai multi)se vor duce in contul primarului.
  • +3 (3 voturi)    
    O gluma buna (Miercuri, 14 iulie 2010, 22:24)

    Adrian [anonim]

    Intamplator sunt un barladean.Unul care a fugit pe meleaguri mai bune in cautarea unui trai decent.

    Absolut accidental am vazut titlul si am crezut ca visez, ca pic de pe scaun...ca mi se face rau...

    Aici erau doua cinematografe pe vremuri...Barladul si Victoria. Ambele au fost inchise in urma cu foarte multi ani din lipsa de public.

    Chelului ii trebuie tichie de margaritar. Orasul e vai de mama lui dpdv economic si exact un cinema 3D lipsea de aici :)) si un SPA... :))

    Dom'le primar, de ce nu reparati dracului DRUMURILE.!!?!? Orice sofer care a tranzitat Barladul stie ca nu exista NICAIERI in tara asta drumuri mai praf ca in Barlad,mai ales pe "centura".

    Intrebati un sofer de tir...Isi va pune mainile in cap cand aude de Barlad.

    Le-ati peticit ani la randul de acum arata ca dupa o ploaie de meteoriti.SPA?!? 3D ?? Nu va e rusine ??? Nesimtitilor ! Chiar din Barlad scriu acum aceste randuri. Am venit acasa sa imi vizitez parintii. De la intrarea in Barlad am crezut ca raman fara roti la masina...
  • +1 (1 vot)    
    demisia (Joi, 15 iulie 2010, 1:09)

    vlllad [anonim]

    Daca exista cerere pentru asemenea servicii in Barlad, ele pot fi foarte bine indeplinite de mediul privat. Primaria nu trebuie decat sa dea spatiul si acceptul, si nu au decat sa vina firmele si sa construiasca cinema 3d, spa si Disneyland daca vor.
    Nu inteleg cum asemenea servicii pot fi cumparate pe bani publici. Sa inteleg ca biletul la cinema va fi gratis??? Ca doar cetatenii vor fi platit deja cu varf si indesat constructia acestor facilitati.
    Omul asta trebuie exclus din partid si pe cat posibil fortat sa demisioneze. Nu e in toate mintile...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce aveti... (Joi, 15 iulie 2010, 1:22)

    Biji [anonim]

    ... cu primarul.E gata sa dea tunul vietii lui,sa ii intre milioane in cont,ca maine va fi altul primar...voi nu va ganditi ,dar daca el nu are grija de sine insusi,atunci cine?