Berceanu: Incasarile din vanzarea de roviniete la Nadlac au crescut cu 70% dupa "scandalul AC/DC"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 iulie 2010, 18:47 Actualitate | Esenţial


Incasarile din vanzarea de roviniete inregistrate de CNADNR Nadlac au crescut cu 70% dupa destituirea angajatilor care ar fi cerut mita staff-ului tehnic al trupei AC/DC, potrivit ministrului Transporturilor, Radu Berceanu.

Activitatea lucratorilor este supravegheata cu camere video, care la randul lor sunt protejate cu ajutorul altor camere video, "pentru ca inventivitatea romanilor e mare", a declarat joi Berceanu, potrivit Mediafax.

El sustine ca este nevoie de "presiuni" din partea angajatilor regionalei Timisoara, din care face parte punctul de lucru de la Nadlac, pentru ca angajatii acestuia "sa fie corecti". "800 de angajati din regionala ii pazesc pe cei 40 de la vama", a spus Berceanu.

Staff-ul tehnic al AC/DC care transporta cu aproape 30 de TIR-uri echipamentele trupei, dupa concertul din luna mai de la Bucuresti, a reclamat ca i s-a cerut mita in vama Nadlac, pentru nereguli privind rovinietele, mai multi salariati CNADNR fiind ulterior destituiti.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2202 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    gata (Joi, 8 iulie 2010, 18:55)

    ska [anonim]

    a rezolvat berceanu deficitul bugetar.
    felicitari!
  • +8 (8 voturi)    
    d-le ministru (Joi, 8 iulie 2010, 18:59)

    ady [anonim]

    nu mai promovati MEDIOCRITATI..organizati competitii oneste pe toate nivelele..Romania are oameni capabili care pot moderniza Romania..
    as incepe cu demisia dvs..pt ca sunteti un ministru mediocru ..se face prea putin si prea incet,intr-un domeniu vital pt Romania
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Joi, 8 iulie 2010, 22:12)

      waxazy [utilizator] i-a raspuns lui ady

      ce vise ai si tu sarmane..
      si eu , si alti idioti care stam in tara asta si inca visam la mai bine..
    • +3 (3 voturi)    
      esti vames (Vineri, 9 iulie 2010, 7:45)

      bula [anonim] i-a raspuns lui ady

      si cineva iti pune in mana un plic cu 15 000 euro ca sa controlezi TIR-ul urmator -nu pe al sau. Ii iei dle Ady? Vamesii nu sunt angajati de ieri, ei fac parte dintr-un clan stabilit de zeci de ani. Unii erau acolo si in 1985. Iar sindicatul lor e BLINDAT (il vezi pe Marica la TV?). Si au suficienti bani ca sa ia capul ministrului -direct sau indirect.
  • +7 (7 voturi)    
    Cu alte cuvinte.... (Joi, 8 iulie 2010, 19:37)

    Ion [anonim]

    in Romania se fura in draci.
    Si cum orice minune tine trei zile, mai controlati noii angajati saptamana viitoare sa vedewti cat iau si ei spaga.

    Hai sa fiti sanatosi.
  • +5 (5 voturi)    
    asta e efectul.. (Joi, 8 iulie 2010, 19:42)

    cristi [anonim]

    APLICARII LEGII!!
    • +1 (1 vot)    
      hai ca am cazut pe spate (Vineri, 9 iulie 2010, 7:47)

      bula [anonim] i-a raspuns lui cristi

      legea o aplica judecatorii. Cand un judecator e prins cu 42 000 euro spaga.. Nu cred ca e singurul din RO si nu cred ca ia spaga o singura data pe an. Si nu cred ca clanul vamesilor nu are bani si pentru judecatori.
  • +4 (4 voturi)    
    vai (Joi, 8 iulie 2010, 20:38)

    I [utilizator]

    vai, mi-au dat lacrimile. A aflat si Berceanu ca in Romania se fura ca in codru. "Bravo!"
  • +1 (1 vot)    
    Norocosi suntem. (Joi, 8 iulie 2010, 20:48)

    garabetian1 [anonim]

    Bine ca nu avem autostrazi, imaginativa daca REGI ASFALTULUI nu furau tot,azi avand autostrazi eram obligati sa platim.
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Vineri, 9 iulie 2010, 12:09)

    alex [anonim]

    poate ca aceasta crestere de venit generata prin incasarile de la vanzarea rovinietelor va anula masura taxarii "autostrazilor" =))
    suntem de rasu plansu!
  • 0 (0 voturi)    
    ministru (Vineri, 9 iulie 2010, 12:50)

    cornelcornel@yahoo.com [anonim]

    berceanu=cel mai tare ministru din toate timpurile,ce noroc pe capul nostru ca suntem contemporani cu el!pacat ca e HOTZ
  • 0 (0 voturi)    
    Autoritatea!!! (Vineri, 9 iulie 2010, 20:20)

    florian [anonim]

    D-l Berceanu sufera de o crasa lipsa de consecventa si, mai ales, de competenta si autoritate manageriale.
    Cine trebuia sa ia masuri ca la ARR sa-si faca treba corect functionarii? ce a facut dupa cazul AC/DC cu seful CNADN?; ori d-na Tiron trebuie sa-si faca dovada incompetentei crase, ca lipsa de bun i-a fost de mult ignorata.
    cazul AC/Dc a spart o gogoasa locala! Buba este la nivel national!
    Stie cumva d-l ministru:
    a) cum si in ce conditii se obtine un post de inspector local la CNADN -ARR-RAR;
    b) cat din personal este mostenit acolo de 15-20 ani si nu poate fi mental adaptat la cerintele actuale? Detin avize medicale si psihologice la zi? care le sunt aptitudinile, comportamentul, rezistenta la stres? Cine si in ce conditii ii evalueaza?
    c) ca multi lucreaza efectiv "dupa ureche" si se fac de ras atunci cand mai si predau cursuri de atestare - calificare profesionala - in "part time" la fime private sau la examinari specifice diverse;
    c) care ste rata de anulare in instanta a contraventiilor sanctionate?
    Si, functie de raspunsul la acestea, sa analizeze daca slujbasii i-si merita simbria! Contrar sa le-o dijmuiasca, evantual prin marirea cotizatiei sau a sponsorizarilor la PARTID.