Emil Boc a fost huiduit la Galati de voluntarii care lucrau la dig

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 5 iulie 2010, 23:52 Actualitate | Esenţial


Primul-ministru Emil Boc si ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, au inspectat luni digul de protectie al municipiului Galati, construit de-a lungul Dunarii si la care se lucreaza pentru suprainaltare pana la cota de 715 cm, astfel incat sa poata tine in loc viitura de pe Dunare, in prezent nivelul fluviului fiind la 678 de centimetri, potrivit Mediafax.

Premierul a dat mana cu zeci de lucratori MAI si MApN veniti la Galati din toate zonele tarii pentru a ridica digul care sa protejeze de inundatii cartierul Valea Orasului, unde traiesc circa 8.000 de oameni.

Primul-ministru, care a pus un sac cu nisip la baza digului, a fost huiduit de mai multi galateni, cu care insa Boc a stat de vorba. Un pensionar i s-a plans lui Emil Boc de pensiile mici si preturile mari, premierul replicandu-i omului ca momentul actual este destinat exclusiv pericolului de pe Dunare si ca, dupa ce acest pericol va fi indepartat, se vor discuta si alte probleme.

Prefectul judetului Galati, Cosmin Paun, a avertizat, luni, ca daca digul care este construit la Galati pe o lungime de 4,5 kilometri cu o inaltime de 1,5 metri nu va rezista, pierderile economice vor fi insemnate. Prefectul a mentionat ca 8.000 de persoane se afla in zona inundabila si ar trebui evacuate, in cazul in care digul va ceda. In plus, numai inchiderea activitatii Regionalei Vamale ar implica o pierdere de 18,5 milioane de euro pe zi, relateaza Mediafax.
 
In zona inundabila isi desfasoara activitatea cei mai mari agenti economici din Galati, care asigura aproximativ 12.000 de locuri de munca.

In prezent, nivelul Dunarii a depasit, la Galati, cu 70 de centimetri cota de inundatie si este cu 21 de centimetri sub cota de pericol, fiind in continua crestere, a mai spus prefectul.

Luni, aproximativ 1.400 de pompieri si jandarmi din mai multe judete, dar si voluntari lucreaza la ridicarea digului de la Galati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1575 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    mi se pare logic (Marţi, 6 iulie 2010, 0:00)

    rov [utilizator]

    Daca nu venea era foarte rau ca nu se intereseaza de soarta tarii...
    Acum ca a venit cum era sa-l intampine ?
    Nu stiti ca pe la noi e scump si rar cuvantul multumesc, aici e la putere..... te'n....
    • +1 (1 vot)    
      Hotnews, mai multa atentie la titluri (Marţi, 6 iulie 2010, 9:51)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui rov

      "Emil Boc a fost huiduit la Galati de voluntarii care lucrau la dig"

      Cati erau acesti voluntari care l-au huiduit? Ce procentaj constituie acestia din numarul total de voluntari? Din titlu se intelege ca toti voluntarii l-au huiduit.

      Titlul asta imi aduce aminte de titlurile Realitatea TV. Daca 3 pensionari s-au legat cu lanturi in fata Guvernului, ei anunta ca "Pensionarii au iesit in strada si s-au legat cu lanturi in fata Guvernului"; iar daca 500 de profesori au intrat in greva, ei anunta "Profesorii sunt in greva si ameninta cu inghetarea anului scolar", desi numarul de profesori din tara este 300.000, si abia 0,15% dintre ei sunt in greva.

      Mai multa grija Hotnews, nu manelizati si stirile voastre.
  • +3 (5 voturi)    
    Fortza Dunarea !!! (Marţi, 6 iulie 2010, 0:29)

    Ovidiu [anonim]

    Sper sa pice digul si sa intre peste puturosii care nu au pus mana nici macar pe un sac de nisip din Galati sa se lafaie pe canapelele lor si sa le strice televizoarele, poate se trezesc la realitate.

    [ Nu e un comentariu impotriva celor ce l-au huiduit pe Boc, ci impotriva a celor ce stau degeaba si privesc voluntarii sau stau pe terasa la mici si bere si ii privesc pe cei ce muncesc. ]
    • 0 (0 voturi)    
      nu mi se pare logic (Marţi, 6 iulie 2010, 1:16)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nici nu sunt terase in zona digului. Este o tampenie a televiziunilor. Se putea ingramadi acolo tot orasul, sa dea satisfactie televiziunilor? Este o activitate foarte organizata, nu poti sa incurci. Si cu toate acestea sunt multi voluntari din Galati, despre care nu spune nimeni nimic. Iar ei, nici nu au nevoie de fapt sa se spuna ceva. In fine, ca de obicei nu ducem lipsa de "destepti"...
    • 0 (0 voturi)    
      te felicit (Marţi, 6 iulie 2010, 1:25)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nu sunt ironic dar chiar te felicit Ovidiu. asta ar merita, e adevarat, insa industria din aceasta zona, tot Galatiul la final ar avea de suferit. Asadar merita o palma morala si atat. Hai mai bine sa merge si impreuna sa punem umarul, sa ajutam. Ce spui/ce spuneti?
  • 0 (0 voturi)    
    fara generalizari, dar... idioti (Marţi, 6 iulie 2010, 2:06)

    horiah00 [anonim]

    m-am saturat! singurul premier de dupa Decembrie 89 care are curajul sa faca cateva reforme adevarate, care a reusit sa construiasca cativa km de autostrada, care se leaga de privilegiile fostilor securisti - primeste huiduieli

    cineva incearca sa asaneze mizeria in care va balaciti, si voi gasiti de cuviinta sa huiduiti
  • 0 (0 voturi)    
    Asa romani... (Marţi, 6 iulie 2010, 3:17)

    un Galatean [anonim]

    huiduiti-l pe Boc! de la el vi se trag toate problemele... dupa ce 4-5 ani i-ati numarat ouale lui Nastase, inainte si inapoi, acu veniti si faceti pe desteptii si-l injurati pe Boc. Desi sunt galatean, mi-e sila cand aud ca premierul e atacat cu oua si rosii la Galati de catre "activistii taran-isti" si ca lumea il huiduie tot pe Boc atunci cand vine sa puna un sac la dig. Chiar daca ar fi facut-o doar in scop de "imagine publica", ar trebui sa va intrebati de ce primarul vostru comunist, votat cu 70%+ la ultimele alegeri, n-a venit sa va scoata din rahat? de ce in secolul XXI n-aveti inca un sistem de canalizare decent si apa calda 2luni/vara? de ce orasul ala a ramas "de caruta" fata de alte orase din regiune? de ce marele si "atotputernicul" sef de CJG, E. Chebac, nu a "convins" Dunarea sa stea la locul ei? si... pana la urma... ce competenta aveti voi sa-l injurati pe Boc? Inainte de-a arunca cu injuraturi, rosii si oua mai incercati sa ganditi... Macar sper ca Otelul, in viitorul sezon, sa mai spele rusinea acelui oras... ca altfel... Dumnezeu cu mila!
  • 0 (0 voturi)    
    ajutor extern (Marţi, 6 iulie 2010, 8:44)

    mr.green [anonim]

    pana acum din mandrie autoritatile romane nu au cerut ajutorul uniunii europene. dupa ce Galaqti va fi sub ape sunt curios care va fi explicatia lor. Treziti-va "stimati destepti" si lasati orgoliile la o parte, oricare minut conteaza , oricare brat de ajutor!!!!