FOTOGALERIE Vezi cele mai frumoase case facute de arhitectii bucuresteni in 2009-2010

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:33 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE Cele mai frumoase proiecte ale arhitectilor bucuresteni
Ordinul Arhitectilor Bucuresti a premiat, vineri, in cadrul concursului Anuala de arhitectura, cele mai frumoase case facute de membrii sai in 2009-2010.

La sectiunea arhitectura au fost premiate doua constructii, un imobil de locuinte facut de arhitectii Bogdan Babici si Bogdan Brandiburg si o cladire de birouri facuta de arhitectii Liviu Gabriel Zagan, Costin Beekman, Robert Popescu, Marian Mihailescu si Aukett Fityroz Robinson. Ambele constructii sunt in Bucuresti.

La sectiunea design interior a fost premiat proiectul facut de arhitectii Roger Oliviu Pop, Alexandru Adam si Aylin Medina Bagas pentru amenajarea unui showroom.

Premiul sectiunii restaurare a fost luat de arhitectii Maria Enache si Constantin Enache pentru reabilitarea unei case taranesti din Mures, sat Nistru.

La sectiunea "Studii si proiecte nerealizate, concursuri de arhitectura", premiul a fost castigat de arhitectii Dorin Stefan Adam, Madalina Iftimi si Cristian Stanoiu pentru propunerea de amenajare facuta pentru Ansamblul eclezial, Parohia bisericeasca Dichiu, str. Icoanei, Bucuresti.

Premiul special al presedintelui OAR Bucuresti a fost dat tot pentru un proiect din aceasta sectiune, respectiv, Urbane Sanguine System Trondheim Norvegia, realizat de arhitectii Carmen Tanase, Ioana Danciu si Marius Danciu.

Presedintele OAR Bucuresti, Mircea Ochinciuc spune ca din cauza crizei, anul acesta au fost proiecte de mai mica anvergura: "Numarul mic de investitii de anul trecut a facut sa avem proiecte de mai mica anvergura, pe care se simte amprenta beneficiarului. De asemenea, numarul proiectelor nerealizate este mai mare decat al celor realizate. Din punct de vedere calitativ, arhitectii, in loc sa purifice formele, le-au alambicat. Este trist ca la sectiunea restaurari am avut doar 5 proiecte".

La concurs au participat 189 de proiecte dintre care 61 la sectiunea arhitectura, 65 la sectiunea de studii si proiecte nerealizate, 45 la sectiunea design interior, 5 la sectiunea restaurari si 13 la sectiunea proiecte de diploma.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















19835 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Diferenta intre SUA si RO (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:56)

    Dorel [anonim]

    Este ca atunci cand in US politia vede o masina noua, scumpa sau o casa de lux, sesizeaza imediat fiscul care clarifica situatia.
    Nu zic Doamne fereste ca astea sunt furaciuni, dar 99% din tara asta sunt iar hotul neprins ramane negustor cinstit, dar poate ar trebui sa dea si DNA o nota la cladirile respective. Mai ales in plina criza, cand infractiunile economice ar trebui pedepsite la fel ca omuciderea (sunt mai periculoase decat ea).
  • +4 (12 voturi)    
    Sectiunea cavouri (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:57)

    Ionica Zematescu [anonim]

    Cel putin lucrarea din imagine e demna de premiu. La cimitirul Bellu poate... Si cred ca s-a platit o groaza de bani pentru buncarul ala...
    • -1 (5 voturi)    
      Putintica rabdare... (Duminică, 4 iulie 2010, 6:54)

      Le Ciorisier [anonim] i-a raspuns lui Ionica Zematescu

      ...ii tragi niste iedera pe pereti (timpul a fost prea scurt si n-a avut timp sa creasca) si s-a rezolvat, va fi premiata la anu' la sectiunea integrare cu natura. Sau lasi niste baieti sa-i traga niste grafitti (cred ca bietilor le ploua in gura uitindu-se la peretii monstruozitatii) si ii dai un premiu la sectiunea 'arhitectura in viata comunitatii' sau, ma rog, se gaseste ceva, o alta caterinca... Oricum, bine zicea cineva, este inchisoarea secreta a CIA-ului.
  • +5 (11 voturi)    
    revolutionar (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:00)

    papalu [anonim]

    futurist. casa fara geamuri.
    • 0 (4 voturi)    
      Daca dati... (Duminică, 4 iulie 2010, 9:09)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui papalu

      ...daca dati click pe poza apare o galerie de banalitati, din care rasar doar doua bijuterii:
      -o casa taraneasca RESTAURATA, si
      - o biserica tipic ortodoxa !!!
      Intrebare.
      UNDE ZICEATI CA SUNT PROIECTELE ORIGINALE
      PREMIATE???...
    • +4 (4 voturi)    
      Romanul s-a nascut poet si.... (Luni, 5 iulie 2010, 11:56)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui papalu

      nevasta-sa arhitecta. Sau invers.
      Culmea este ca suprafetele vitrate aferente fiecarei camere din aceasta casa sunt mult mai mari decat ferestrele de la blocurile in care multi romani care se pricep la toate au crescut. Dar pentru asta trebuie sa fii in stare sa citesti un plan sau o sectiune. De asemenea trebuie sa scoti capul din nisip si sa arunci o privire in jur si sa vezi ce mai fac si altii. De exemplu un Siza, un Souto de Moura, un Campo Baeza sau un Sou Fujimoto, ca sa ramanem doar in zona numelor mari din arhitectura mondiala cu care arhitectura casei de mai sus are ceva afinitati. Domniile voastre insa, in ignoranta ce va caracterizeaza, ati umple de kkt si-un Michelangelo.
  • +4 (10 voturi)    
    trista situatie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:02)

    vlad [anonim]

    Dar la ce porcarii s-au construit in ultimii ani (si nu totdeauna din vina proprietarilor) ce fel de proiecte puteau sa iasa castigatoare?

    Casoaia aia ca un bloc de piatra reflecta perfect priceperea arhitectilor romani si a gusturilor de neam prost ale nouveau riche...
    • +2 (2 voturi)    
      cum asa? (Luni, 5 iulie 2010, 4:02)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Nu din vina proprietarilor?Arhitectii sunt o corporatie care obliga clientii?Sau dai banu'si-o construiesti pe ata sau iti iau gatul?Inteleg mintea putina, dar macar asa cum e, putina, foloseste-te de ea....
  • +6 (10 voturi)    
    prea sec (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:14)

    Radu [anonim]

    Articolul asta e la misto?
  • +5 (11 voturi)    
    marlanie pe toata linia (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:18)

    analistul de serviciu [anonim]

    Arhitectii de pe la noi pentru bani accepta orice becalisme si fac totul numai la comanda banilor.
    Tariful pe care-l cer arhitectii romani este exorbitant fata de cel erut de cei din Bulgaria, de exemplu!
    Diferenta dintre cele doua scoli de arhitectura este enorm, dar bulgarii au bun simt pe cand ai nostri nu-l mai au.
    La noi totul se transforma in bani, fara a lua in considerare scoala fantastica care a fost candva la noi!
    Acum totul se transforma in bani si nu in valoare arhitectonica!
    Arhitectura trece prin masinile si casele bengoase ale arhitectilor si nu in valorile adevarate pe care le-ar putea ceea.
    Capitalismul becalian a dus in derizoriu orice specialitate, care candva avea o valoare extraordinara!!!
  • +5 (11 voturi)    
    asta din imagine ce e, casa? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:20)

    goe [anonim]

    Hidosenia din imagine cred ca e una din inchisorile alea secrete ale CIA-ului. Casa n-are cum sa fie ca n-are geamuri. Oribil.
  • +4 (10 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:44)

    and [anonim]

    Ce panarame.. ar trebui premiate la sectiunea "peniten iarul mileniului III". Ma intreb cand or sa sara unii arhitecti sa ne spuna cat de ignoranti suntem :D
    • -2 (8 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 23:26)

      Arh. [anonim] i-a raspuns lui and

      Sunteti!
  • -4 (12 voturi)    
    casa fara geamuri (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:17)

    gicuta [anonim]

    Nu doresc sa comentez gusturile celor care au postat, fiecare cu ce poate, Mie imi place casa "cub" aparent fara geamuri. Doar parere pot sa imi fac despre cum arata inauntru si cum este rezolvata problematica luminozitatii (obeservati totusi geamurile tip hublou). Este un model atipic in lumea noastra inecata de chitsuri. Simplu pana la sublim. In acelasi timp futurist, sofisticat si provocator. Adevarul e, ca nu oricui i se potriveste o asemenea casa. E ca o haina extravaganta, trebuie sa ai doza obligatorie de noncomformism ca sa poti sa o "porti". Sunt curioasa daca arhitectul/arhitectii ori proprietarul sunt cumva varsatori?
    • +4 (4 voturi)    
      Păcat de minusuri (Luni, 5 iulie 2010, 10:43)

      gheorghita [anonim] i-a raspuns lui gicuta

      Casa premiată e într-adevăr faină. Că nu e pe gustul majorităţii, e de înţeles, nu e nici roz, nici cu termopane albe.
  • 0 (8 voturi)    
    sper ca banii sa ajunga de la prosti la destepti (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:41)

    stefan [anonim]

    Sa dea Dumnezeu, ca macar inca 2-3ani sa avem astfel de " Arhitecti".

    Banii furati , sau ne munciti ,ar trebui sa ajunga in final ,de la hoti sau prosti, la destepti si poate acestia, in final vor induce o dezvoltare cat de cat normala in Romania.

    Astfel de case , dupa momentul de glorie ,cand vor fi prezentate rubedeniilor sarace, carora in teorie ar trebui " sa le pice fatat", vor ajunge mai nefolositoare chiar decat oasele de dinozaur ,iar arhitectii care au creeat asa ceva ,ar trebui sa apara la panoul cu " Daca credeti ca sunteti arhitecti, sa nu faceti ca ei ".

    Oricum , proprietarii unor asemenea traznai, nu au cum sa-si dea sfarsitul obstesc in asemenea grote, pur si simplu pentru ca nu ai cum sa intretii " a la long" o asemenea nenorocire si nu ai cum sa te simti bine in ele , mai ales dupa ce vei fi batran, parasit de odraslele crescute dupa chipul si asemanarea ta si cu recuperatorii la use , care-ti vor lua si suportul pentru perfuzii.

    Din pacate sau din fericire , totul are un pret in viata.

    Daca vreti sa va faceti o casa, cu o mica investitie de inceput, calatoriti in occident, luati aminte cu atentie ce structuri au casele de acolo, ce dotari ,ce facilitati si ce costuri implica construirea unei asemenea case, si poate veti sti ce sa cereti arhitectilor.Oameni de "dincolo" au trecu si ei prin perioade de entuziasm, dar au invatat "sa se intinda cat ii tin plapuma "

    Ca in orice meserie , vom gasi si in aceasta branse, oameni dispusi sa se "prostitueze"

    Criza are si partile ei bune.Uni vor ajunge mai normali, mai cumpatati si in final ,mai fericiti,
  • +2 (2 voturi)    
    Proverb latin: (Duminică, 4 iulie 2010, 8:49)

    Acvila Neagra [anonim]

    "In gustibus hominibus non excrementorum !"
  • -2 (2 voturi)    
    Plagiat (Duminică, 4 iulie 2010, 9:44)

    Casargoz [anonim]

    Proiectul din imagine este un plagiat, l-am mai vazut undeva: Se chema buncarul lui Hitler.
    Insa din cate am mai cititi si eu, arhitectura fara urbanism, e ceva ce numai la noi exista. Trei din proiecte sunt plombe plasate pe spatii verzi.
  • 0 (2 voturi)    
    ok! (Duminică, 4 iulie 2010, 9:53)

    liviu! [anonim]

    Sunt de acord ,cu domnul de mai sus avem nevoie de normalitate nu de ..,,.figuri in cap,,,sa ne expunem bunastarea masini , bjuteri ,case , etc, sa fim mai cu bun simt si mai modesti ne sade mai bine ,dam dovada de oameni civilizati poate ??!! si noi rominasi! ,daca continuam asa ,insemna ca avem o problema ca natiune!!
  • +2 (2 voturi)    
    Pt a vedea mai multe: (Duminică, 4 iulie 2010, 19:36)

    Laura [anonim]

    http://www.anuala.ro/proiecte/2010/arhitectura/
    • 0 (0 voturi)    
      multumesc pt link (Duminică, 4 iulie 2010, 22:09)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      mi-au placut multe dintre proiectele participante la concurs.
  • +2 (2 voturi)    
    Casa din imagine are geamuri (Duminică, 4 iulie 2010, 19:44)

    Arhitect [anonim]

    Casa din imagine are geamuri.
    Ineditul acesteia e ca acestea nu se vad atunci cand sunt inchise. Geamurile sunt de ultima tehnologie si devin albe mate atunci cand un curent electric le patrunde. Nu e tocmai noua tehnologia. La o simpla apasare de buton devin transparente.
  • -1 (3 voturi)    
    Arhitecti (Duminică, 4 iulie 2010, 22:18)

    Leonardo [anonim]

    I-as duce pe acesti arhitecti sa le arat o catedrala gotica, sau un sat vechi ca sa le scot fitele din cap. Daca ei cred ca toate porcariile alea strambe reprezinta arta, atunci sa se lase de meserie.
    • +2 (4 voturi)    
      genial comentariu (Luni, 5 iulie 2010, 2:46)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Leonardo

      Propun sa ii iei si pe pictorii contemporani sa le arati un Rafael, un Titian - poate s-or lasa de mazgaleli si or picta si ei o Madona, sau macar o natura moarta :-)


      Uite ca pe langa fotbal si politica, romanii se mai pricep si la arta.
  • +2 (2 voturi)    
    F frumos (Luni, 5 iulie 2010, 3:17)

    Eu [anonim]

    Oameni mici cu gandiri marunte. Goticul a murit acum 300 de ani. După mintea unora lumea n-ar mai trebui sa evolueze. Casa este o premiera la noi. Mă întreb când oraşul asta de 2 lei o sa ia arhitectii de genul asta si o sa ii lase sa-l treacă in secolul XXI. Poate atunci o sa avem si noi turişti care nu vin doar pt casa poporului. Tineti-o tot asa baieti.
  • 0 (4 voturi)    
    Oribilitati! (Luni, 5 iulie 2010, 8:22)

    Paul [anonim]

    Oribilitatea de cladire de birouri si ce-o mai fi din p-ta Muncii (prima din fotogalerie)si care nu se incadreaza cu nimic in arhitectura zonei ,chiar daca si aia nu-i de calitate, a participat la concurs?
    Inseamna ca suntem dusi rau cu capul. Astia-s arhitecti? Dar ce sa ne mai miram cind se fac atitea rahaturi in Romania. Uitati-va la statuile si asa zisele monumente facute dupa '90 de asa zisii artisti plastici, niste oribilitati. Numai niste minti bolnave pot creea asemenea lucruri si banuiesc nu pe bani putini.
    Asta ca sa-mi revars oful la ce se vede prin Bucuresti si nimeni nu pune piciorul in prag.
  • 0 (0 voturi)    
    Avem nevoie de tineri creativi! (Luni, 5 iulie 2010, 11:22)

    mm [anonim]

    Trebuie sa recunosc ca nu m-a impresionat absolut nici una dintre "realizarile" OAR din ultimii ani! In acelasi timp ma uit cu invidie la pustiurile infloritoare, la modul in care solutii simple de sistematizare si de organizare a teritoriului au scutit multi bani, la modul de lucru planificat din alte capitale europene, in care orasul vechi (downtown) este pastrat si imbunatatit functional iar constructiile noi, pentru birouri, se fac la periferia orasului, in zone cu infrastructuri noi si bine dimensionate de la inceput! In Romania de azi scoala de arhitectura pare sa nu mai aiba nici o viziune, este depasita! Tinerii arhitecti ar trebui sa-si organizeze propriul lor Ordin profesional, si sa concureze direct garda veche, ce nu se da plecata dar nici nu e-n stare sa conduca!
  • -1 (1 vot)    
    Cavoul din imagine este locuinta? (Luni, 5 iulie 2010, 12:51)

    Crox [anonim]

    Nu sunt nici arhitect nici critic in arhitectura, dar am vazut destul de multe in clipele petrecute pe acest pamant incat mi-am format, zic eu, nishte gusturi estetice decente.
    Arhitectul cladirii din poza atasata nu pare sa aiba niciun fel de gusturi. A trantit doua fatade la care poate intradevar argumenta ca nu ar fi calcan, dar nu multi ar fi de acord, sper eu.
    Nu zice nimeni sa tranteasca arcade sau alte "detalii orientale" care prind la romanika, dar cubul din imagine frapeaza sec prin simplitatea desavarsita.
    • 0 (0 voturi)    
      BTW - Interioarele sunt deosebite (Luni, 5 iulie 2010, 13:47)

      Crox [anonim] i-a raspuns lui Crox

      Pacat de exterior. Si cine chiar cred ca asta ar fi postmodernismul se insala.
  • -1 (1 vot)    
    No name-uri! (Luni, 5 iulie 2010, 17:34)

    cosma [anonim]

    Daca astea-s cele mai frumoase realizari ale lor, cum arata celelalte? Pentru asemenea kitch-uri face un arhitect 6 ani de scoala? Pe vremuri arhitectura era una din cele 7 arte, acum nu e decat o mare inselatorie si o certificare a prostului gust!
    • 0 (0 voturi)    
      cladiri valoroase in lume (Luni, 5 iulie 2010, 18:02)

      Edilul [anonim] i-a raspuns lui cosma

      poate ar trebui sa le aratam domnilor arhitecti cateva referinte cu arhitectura contemporana valoroasa din alte tari multilateral dezvoltate; incep cu link-ul de mai jos:
      http://www.pianoworld.com/forumpicts/PianoHouse.jpg
      poate-i inspira..
      (sa mai vedem si alte exemple)
      • 0 (0 voturi)    
        niste dobitoci (Luni, 5 iulie 2010, 18:42)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Edilul

        ... va propun: archdaily.com, dezeen.com, oma.nl, etc. Inca o data va transmit ca sunteti niste ignoranti care isi dau cu parerea pe orice subiect. Este mai de bun simt sa arati ca stii putin si bine decat mult si prost.
        • 0 (0 voturi)    
          ah, les connaisseurs (Luni, 5 iulie 2010, 21:02)

          Mefisto [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Babici, te oftici? Lasa bibliografia, adu argumente in ceea ce priveste monolitul premiat.
  • 0 (0 voturi)    
    Antropomorfismul la romani (Luni, 5 iulie 2010, 18:31)

    Crox [anonim]

    Romanul, in perversitatea sa, prefera antropomorfismul, lucru cat se poate de logic, judecand prin prisma mintii antrenate in luxura.
    Arhitectul roman, pentru a contracara aceasta predilectie antropomorfa, in excesul sau de zel, uita complet de ceea ce arhitectura manifesta ca o arta, si se aliniaza constructivismului modernist, gasindu-se blocat in gara modernismului, unde ultimul zbor catre viitorul arhitecturii tocmai l-a pierdut.
    Greseala "merge mai departe" si cu urmatoarea generatie.
    Spunea cineva, ironic bineinteles, "Propun sa ii iei si pe pictorii contemporani sa le arati un Rafael, un Titian - poate s-or lasa de mazgaleli si or picta si ei o Madona, sau macar o natura moarta :-)". Ei bine, exact asta fac arhitectii romani, picteaza Giocondele generatiei recent apuse.
    Cladirea aceea de birouri e chiar cool BTW :)
    Casa aceea de tot k*kt-ul m-a intrigat mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    grava incultura (Luni, 5 iulie 2010, 18:32)

    arh. [anonim]

    stiam ca oamenii sunt ignoranti rau in ceea ce priveste arhitectura de calitate... dar e mult mai rau decat ma asteptam...
    hai sa mai venim cu link-uri de arhitectura actuala, ca oamenii astia traiesc cu un secol in urma..
    http://www.evolo.us/category/architecture/
  • 0 (0 voturi)    
    City of Arts & Science (Luni, 5 iulie 2010, 18:39)

    Crox [anonim]

    http://www.flickr.com/photos/45street/378166595/
  • 0 (0 voturi)    
    Serviti un Renzo Piano! (Luni, 5 iulie 2010, 18:44)

    Crox [anonim]

    http://www.shardlondonbridge.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Sau un Calatrava, maimutzoii mei! (Luni, 5 iulie 2010, 18:46)

    Crox [anonim]

    http://www.flickr.com/photos/45street/378166595/
  • -1 (1 vot)    
    Invatati de la maestri! (Luni, 5 iulie 2010, 20:10)

    moshu' [anonim]

    Ce poti sa spui despre buncarul din imagine decat ca este realizarea a doua anti-talente cu mintea-n colturi, a caror unica sursa de inspiratie este fabuloasa cutie de chibrituri! Gardul este insa sublim: reprezentarea superficialitatii romanesti! Mai copii, mai deschideti cate o carte de specialitate si cand mai mergeti prin Bucuresti, ridicati capul din pamant si vedeti ce bijuterii v-au lasat inaintasii!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 iulie 2010, 22:14)

    ... [anonim]

    Inteleg de ce Romania e plina de kitsch-uri... Pentru ca foarte multi au aceeasi gandire ca voi, cei care criticati acest proiect. Din pacate bunul simt si simplitatea au ajuns sa fie considerate kitsch-uri. Daca locuinta ar fi fost aurie, cu turnulete, doi lei din marmura la poarta de 4 m inaltime si pitici de gradina viu colorati, sigur v-ar fi placut. Aveti reactia unui manelist pe care il pui sa asculte muzica clasica.
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU CINE NU INTELEGE DIN PRIMA (Marţi, 6 iulie 2010, 13:10)

    ARHITECT [anonim]

    http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.future-systems.com/images/architecture/project_21/image_1.jpg&imgrefurl=http://www.future-systems.com/architecture/architecture_21.html&usg=__uhYpYGOMKpZuSpP5kAThGDycsMU=&h=267&w=250&sz=10&hl=ro&start=2&um=1&itbs=1&tbnid=MereEwps-5UfAM:&tbnh=113&tbnw=106&prev=/images%3Fq%3DFUTURE%2BSYSTEMS%2BGREEN%2BBIRD%26um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DX%26rls%3Dcom.microsoft:en-us%26tbs%3Disch:1
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi romanii (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:13)

    un roman din pacate [anonim]

    in afara de adi, sau domnul adi, toti vorbiti in necunostinta de cauza. ca sa va ajut putin, casele pot fi si fara acoperisuri si unele chiar mai patrate, sper ca am vorbit pe limba voastra.
    din pacate noi istia putini care macar intelegem, mai devreme sau mai tarziu o sa ne caram din scumpa romanie pentru ca voi istia multi sunteti din ce in ce mai multi...vai de (n)voi!!! :((
  • +1 (1 vot)    
    cam multi anonimi (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:19)

    grig mitrea [anonim]

    Poate ca daca tot vreti sa comentai macar puneti si un nume sa stim cu cine vorbim.
    Casa este foarte misto - daca puteti sa va uitati si la celelalte poze ve-ti vedea ca are foarte multa lumina naturala care vine - SURPRIZA! - prin niste ferestre, geamuri etc - doar ca nu sunt termopane de duzina si nici la fatada . Dupa comentariile de aici mi se pare normala alegerea arhitectului de a separa casa de strada si de public - cine ar vrea sa se uite pe geam la un asa spatiu public cum etalam aici?
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:15)

      voxpopulix [anonim] i-a raspuns lui grig mitrea

      In privinta faptului ca aceasta casa a fost gandita ca un buncar, relativ la cele doua fatade. Atunci, nu inteleg ce rost isi are poza din acel unghi daca nu avantajeaza in niciun fel cladirea. La asa poza doar nu asteptati stupefactie. Din pozele celelalte inteleg ca e un proiect de valoare, dar, cu poza aceea, cladirea "ne arata fundul" practic. Sa presupunem ca a fost o alegere nefericita din partea redactie, desi sunt sigur ca un arhitect pe acolo a avut un cuvant de spus in alegerea imaginii.

      Lumea critica, mai acid, mai la obiect, mai mult aiurea, important e ca voi arhitectii sa va impuneti proiectele valoroase si sa dezavuati activ obscenitatile arhitecturale mondene (a se citi cartierele cocalarilor parveniti din pipera sau casele "cocotate" pe campia Vlasiei). Inceputul ar fi delimitarea de relicvele postcomunistoide care va coduc destinele.
      Bafta!
  • +1 (1 vot)    
    dezamagire totala (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 4:02)

    alt arhitect [anonim]

    o casa de atata bun simt nu se construieste in fiecare zi in romania...daca nu stii sa citesti un plan, daca iti place casa poporului,dar daca era dupa tine o mai colorai putin,daca ti s-a spus ca esti priceput in meseria ta dar iti trebuiesc 3 incercari ca sa scrii cuvantul "arhitectura", daca esti un soi de intelectual cu 3 ani de facultate pe care te-ai chinuit sa o termini, daca faianta de pe fatadele cladirilor si balustrii colorati roz sau portocaliu iti produc placere vizuala, daca singurul lucru pe care l ai citit in legatura cu arhitectura e placuta cu "universitatea de arhitectura si urbanism ion mincu, bucuresti" de pe strada academiei, in timp ce te duceai spre selari sa bei o bere, daca cel mai destept comentariu al tau a fost "daaaadaaa.. casa asta nu are gemuri" si daca crezi ca faptul ca i ai sugerat mamei tale cu ce culoare sa vopseasca un prerete te face cunoscator in domeniu,atunci TACI DRACU' si incearca sa te interesezi si sa intelegi ceva inainte sa comentezi.