Ministrul Muncii: Nu exista probleme cu plata pensiilor in acest an

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2010, 15:05 Actualitate | Esenţial


Ministrul Muncii, Mihai Seitan, sustine ca nu exista probleme privind plata pensiilor in acest an. El a precizat ca la inceputul lunii august vor fi alocati inca 500 de milioane de euro prin rectificare bugetara, pentru asigurarea platii acestora.

Ministrul Mihai Seitan a precizat ca bugetul de pensii mai are nevoie de inca 500 de milioane de euro pentru a putea asigura plata pensiilor, la nivelul actual, pana la finalul anului.

"Potrivit legii, statul trebuie sa intervina acolo unde nu sunt suficiente resurse. Nu avem niciun dubiu ca nu se vor plati toate pensiile pentru ca nu exista probleme privind plata lor in acest an", a spus ministrul, citat de Mediafax.

Judecatorii Curtii Constitutionale au declarat, vineri, neconstitutionale articolele care prevedeau reducerea pensiilor cu 15%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















735 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Cum asa: ce zicea premierul? (Joi, 1 iulie 2010, 15:16)

    grrr [anonim]

    Sa inteleg ca iar ne-au mintit prin denaturarea unor cifre.
    Nu mai inteleg ce cauta un premier, care nu se poate coordona cu ministrii lui....
    Dar inteleg de ce se rasteste Basescu la ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarul gol-golutz (Joi, 1 iulie 2010, 16:40)

      x [anonim] i-a raspuns lui grrr

      In lunile pare nu sunt probleme cu asigurarea fondurilor, pe cind in lunile impare nu avem deloc bani!
      E atit de simplu de explicat! ...
      PS. Pacat ca nu lucram intr-o aritmetica N-ara, cu N valori ale adevarului.
  • -1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Joi, 1 iulie 2010, 15:23)

    Mowgli [anonim]

  • -1 (1 vot)    
    vorbeste prostii (Joi, 1 iulie 2010, 15:31)

    dodu [anonim]

    "Ministrul Muncii, Mihai Seitan, sustine ca nu exista probleme privind plata pensiilor in acest an. El a precizat ca la inceputul lunii august vor fi alocati inca 500 de milioane de euro prin rectificare bugetara, pentru asigurarea platii acestora." Adica cand mai trebuie sa pompezi 500 milioane euro in fondul de pensii e absolut normal? Asta nu e problema? Atunci la ce valoare a sumei, vom avea cu adevarat o problema?
  • -1 (1 vot)    
    Toate declaratiile guvernului (Joi, 1 iulie 2010, 16:10)

    m [anonim]

    trebuie sa fie interpretate in modul urmator: peste tot unde exista "nu" se scoate. Uita-ti-va la ultimele 2 saptamani din viata politica romaneasca.
  • -1 (1 vot)    
    dubla negatie (Joi, 1 iulie 2010, 16:15)

    d [anonim]

    "*Nu* avem niciun dubiu ca *nu* se vor plati toate pensiile..." = suntem siguri ca *nu* se vor plati toate pensiile...

    Trei negatii intr-o singura fraza incercand sa exprime un lucru pozitiv. Hm...
    • -1 (1 vot)    
      + argument (Joi, 1 iulie 2010, 16:28)

      d [anonim] i-a raspuns lui d

      "nu avem nici un dubiu ca nu se vor plati toate pensiile pentru ca nu exista probleme cu plata lor"

      Facand abstractie de dublele negatii care duc la afirmatii si justificarea e imbatabila:
      Vara e cald pentru ca e vara, iar iarna e frig pentru ca e iarna, in plus iarna nu e ca vara, si nu am nici un dubiu ca daca nu e cald vara atunci trebuie sa fie iarna si nu vara.

      Unde esti tu Tepes Doamne?
  • -1 (1 vot)    
    De cate ori aud textul (Joi, 1 iulie 2010, 16:17)

    Justin Puscasu [anonim]

    "nu sunt probleme in cutare sector", incep sa ma ingrijorez. Nu e foarte mult de cand economia duduia, nu aveam nevoie de un imprumut de la FMI, criza nu ne afecta, se majorau in unanimitate salariile profesorilor si pensiile, etc. etc.
    Astia sau sunt complet pe dinafara, sau isi bat joc de noi.
  • -1 (1 vot)    
    ANUNT GUVERNAMENTAL (Joi, 1 iulie 2010, 17:08)

    ne-nea [anonim]

    situatia e sub control...puneti-va centurile de siguranta, au prioritate femeile si copii....