UPDATE Dan Diaconescu si Doru Parv au fost retinuti de procurorii DNA. Rezolutia de urmarire: Dan Diaconescu l-a amenintat pe primar pentru a primi 200.000 euro

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 iunie 2010, 19:18 Actualitate | Esenţial


UPDATE: Procurorii DNA l-au retinut pentru 24 de ore, marti dimineata, pe  Doru Parv si Dan Diaconescu, acestuia din urma fiindu-i aduse la cunostinta acuzatiile de santaj si amenintare in legatura cu primarul comunei aradene Zarand, Ion Mot. Rezolutia de urmarire arata ca Dan Diaconescu l-a amenintat pe primar pentru a primi 200.000 euro.

Daniel Fenechiu, avocatul lui Dan Diaconescu, care il apara si pe Doru Parv, a declarat ca procurorii DNA l-au pus oficial sub invinuire pe Dan Diaconescu, pe care il acuza de santaj si amenintare directa sau indirecta.

Aparatorul spune ca singura proba pe care procurorii o au impotriva lui Diaconescu ar fi o inregistrare a emisiunii din 21/22 iunie 2009, cand pe postul OTV, Dan Diaconescu anunta prezentarea "unor imagini incendiare" referitoare la adresa primarului din Zarand, Ion Mot.

Avocatul a spus ca anchetatorii nu au alte probe directe la adresa lui Diaconescu, el explicand ca denuntul facut de primar s-a indreptat doar impotriva lui Doru Parv, iar acesta din urma nu a dat declaratii potrivnice lui Dan Diaconescu in fata procurorilor.

Potrivit lui Daniel Fenechiu, Dan Diconescu doreste sa ramana la DNA pana la sosirea de la Arad a lui Doru Parv, care in prezent este in drum spre Bucuresti, unde va fi adus cu o duba a politiei.

Referitor la Doru Parv, procurorii DNA vor schimba incadrarea juridica pentru faptele acestuia, "cel mai probabil de la trafic de influenta la ceva similar cu santajul sau chiar santaj", a adaugat aparatorul.

Rezolutia de urmarire: Dan Diaconescu l-a amenintat pe primar pentru a primi 200.000 euro

Dan Diaconescu, in calitate de actionar si administrator la SC Oglinda Television SA asociat la SC Ocram Televiziune SRL si realizator de programe la postul de televiziune OTV a exercitat acte de amenintare atat in mod direct cat si prin intermediul lui Doru Parv in scopul de a determina pe persoana vatamata Ion Mot, primar al comunei Zarand, judetul Arad sa dea o suma totala de 200.000 euro, se arata in Rezolutia de urmarire penala a lui Diaconescu, citata de Agerpres.

Conform documentului, care este datat din 18.06.2010, sub presiunea acestor amenintari din suma pretinsa initial, persoana vatamata a platit efectiv 30.000 de euro si 4.200 lei.

'Amenintarea consta in darea in vileag a unor fapte reale, ori imaginare, compromitatoare pentru persoana vatamata, cum ar fi alegatia ca ar detine o avere importanta nejustificata, precum si ca ar fi efectuat tranzactii ilicite cu terenuri agricole, pagubind astfel cetatenii comunei Zarand', se mai spune in rezolutia citata.

Doru Parv, cercetat de procurorii DNA pentru trafic de influenta in urma denuntului primarului comunei aradene Zarand, Ion Mot, a fost ridicat de anchetatori si va fi adus de la Arad la Bucuresti, in baza unui mandat de aducere, el urmand sa fie confruntat cu Dan Diaconescu.

Patronul postului de televiziune OTV, Dan Diaconescu, a venit, luni, la sediul DNA, pentru a fi audiat de procurorii anticoruptie, el declarand ca nu exclude posibilitatea sa fie "inchis" si precizand ca a crezut ca ancheta procurorilor anticoruptie este o farsa, o gluma.

La randul sau, Ion Mot a declarat ca nu a fost contactat de procurorii DNA pentru audieri in legatura cu ancheta de la sediul OTV, adaugand insa ca este dispus sa se deplaseze la Bucuresti daca i se va cere acest lucru.

Patronul postului OTV Dan Diaconescu a fost audiat in 19 februarie la DNA ca martor intr-un dosar in care primarul comunei aradene Zarand, Ion Mot, l-a denuntat pe Doru Parv ca i-ar fi cerut peste 100.000 de euro pentru a nu divulga la OTV imagini compromitatoare la adresa edilului, declarau surse judiciare.

In denuntul primarului aradean se arata ca Doru Parv, care a participat la mai multe emisiuni la postul de televiziune OTV, i-ar fi cerut acestuia peste 100.000 de euro, in mai multe transe, prima fiind de 25.000 de euro, pentru a nu face publice, in cadrul emisiunii lui Dan Diaconescu de la OTV, o serie de imagini si informatii compromitatoare legate de afacerile pe care le-ar derula edilul comunei.

Primarul nu i-ar fi dat lui Parv niciun ban din cei ceruti, in schimb a formulat un denunt la Directia Nationala Anticoruptie. Astfel, potrivit surselor judiciare, Doru Parv este cercetat de procurori pentru trafic de influenta, avand calitatea de invinuit in acest dosar.


Citeste mai multe despre   


















8163 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Șoricelul (Luni, 21 iunie 2010, 19:32)

    Vizitiul [utilizator]

    Opa, șoricelul buclucaș a devenit insuși senzațional!
  • +24 (24 voturi)    
    si Diaconescu si Lazarush au facut averi prin (Luni, 21 iunie 2010, 19:34)

    Justitiarii [anonim]

    santaj !Exact ca Roska Stanescu de la Ziua ...
  • -5 (19 voturi)    
    hehe (Luni, 21 iunie 2010, 19:45)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Senzational! In direct din garsoniera!

    Se pare ca nu o sa mai fie OTV-ul televiziunea de casa a PDL-ului.

    Mama, sa vezi acum ce serial o sa faca DD de la jilava. Asta o sa fie tot in castigul lui, o sa vedeti!
    • +7 (9 voturi)    
      Jilava (Luni, 21 iunie 2010, 19:53)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Ideea e ca la Jilava se va potrivi de minune sloganul "Nici nu stiti ce pierdeti" :)
    • +4 (8 voturi)    
      ure so wrong (Luni, 21 iunie 2010, 20:15)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Mai informeaza te daca vrei sa sti ce simpatii,interese si conexiuni au otvistii...pe bune!
      • 0 (4 voturi)    
        Cu toate ca 25% din actiuni sunt detinute de Vantu (Marţi, 22 iunie 2010, 0:41)

        george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Snake Eyes

        In campanie au sustinut PDL. Oricum, sper ca in curand sa se vorbeasca la trecut de OTV
  • +10 (10 voturi)    
    obiectul santajului (Luni, 21 iunie 2010, 20:12)

    un primar invidios [anonim]

    Poate stie cineva care a fost obiectul santajului! Totusi 100.000 Euro pentru primarul unei comune este o suma mare. Sa fie vorba de niste retrocedari mai mult sau mai putin legale de terenuri, paduri etc? Ca daca santajistii au cerut 100.000 Euro probabil au presupus ca primarul a castigat cu mult mai mult. Sunt si eu un primar invidios pe asemenea castiguri.
  • -1 (13 voturi)    
    DDTV (Luni, 21 iunie 2010, 20:19)

    MIKEY [anonim]

    "Jos labele de pe televiziunea poporului"

    ....parca devenise televiziunea PDL-ului, nu?!

    Dane, draga daca n-ai platit cat trebuie la ocrotitorii tai !

    ...deeeh vremuri grele, remuneratie mica, dupa buget!
    • -3 (9 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 21 iunie 2010, 20:33)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui MIKEY

      DD-ul n-a decartat spaga. cum are cineva un ban si nu da mafiotilor, cum se reped hienele pe el. vezi cazul patriciu, tiriac, bivolaru, becali, senatorii seche si voicu, etc,.
      • +2 (2 voturi)    
        hahahahahaha (Luni, 21 iunie 2010, 21:23)

        tirtau [anonim] i-a raspuns lui papadie

        numa oameni seriosi ma ....asa e ....
  • +3 (3 voturi)    
    E in legatura tot cu Elodia (Luni, 21 iunie 2010, 20:41)

    denvarel [utilizator]

    Nu mai glumeste DD? "credeam ca o cauta pe Elodia..." Ia vezi ca te cautau de fapt pe tine. Senzational ce te-ai inselat!
  • +5 (5 voturi)    
    BRAVO (Luni, 21 iunie 2010, 21:01)

    staniel [anonim]

    in sfarsit, cineva in tara asta care are decenta si-l indeparteaza legal pe gunoiul ala de diaconescu. 1000x multumiri pt cei care curata societatea de mizerii.
  • +6 (6 voturi)    
    DNA trezeste-te (Luni, 21 iunie 2010, 21:14)

    ovi [anonim]

    Pai si daca primarul Zarand band , a dat 30 000 deja , inseamna ca totusi ascunde ceva ! Cum adica dai 30 000 initial si apoi il dai in gat.
  • +5 (9 voturi)    
    Senzationescu, Tolontan, Stanescu, Chiriac (Luni, 21 iunie 2010, 21:27)

    Daniel [anonim]

    sunt mai multi ziaristi care au facut avere prin santaj. Numele din titlul pe care l-am pus comentariului mai mai sus sunt aproximativ intamplatoare.
  • +2 (4 voturi)    
    Efectul Basescu (Luni, 21 iunie 2010, 22:05)

    Bekker [anonim]

    ----Diaconescu dupa ce s-a umilit---"Usa pe care va intra Basescu"..."televiziunea poporului il sustzine pe Basescu", a crezut ca i se vor inghitzi si tolera toate mizeriile OTV-iste---de mult trebuiea umflat---cum ar spune chiar el---SE INTAMPLA IN DIRECT---
  • +3 (3 voturi)    
    sa/i curete pe toti (Luni, 21 iunie 2010, 22:33)

    profesor [anonim]

    Am cautat pe net sa vad carui partid ii apartine primarul din Zărand ... caci, nicio tembeliziune nu spune nimic despre acest lucru ... SURPRIZĂĂĂĂ ... primarul este din partea PC-ului voiculescian ... de-asta nu apărea pe niciunde apartenenta lui politica ..
  • +3 (3 voturi)    
    nu e clar... (Luni, 21 iunie 2010, 23:04)

    radu [anonim]

    Pe de o parte scrieti :
    "Conform documentului, care este datat din 18.06.2010, sub presiunea acestor amenintari din suma pretinsa initial, persoana vatamata a platit efectiv 30.000 de euro si 4.200 lei."
    Pe de alta parte"
    "Primarul nu i-ar fi dat lui Parv niciun ban din cei ceruti, in schimb a formulat un denunt la Directia Nationala Anticoruptie."

    i-a dat sau nu o parte din banii pretinsi ?
    • +4 (4 voturi)    
      si primarul? (Luni, 21 iunie 2010, 23:43)

      florin [anonim] i-a raspuns lui radu

      ce afaceri necurate avea de mita a fost 100.000 eur? ce fonduri o fi deturnat? acum, cu invinuirea lui DD, se va uita de combinatiile primarului?
  • +1 (1 vot)    
    Nu era prudent SA-I IA INTAI pe CIUTACU si BADEA (Marţi, 22 iunie 2010, 7:04)

    MIHAI 2 [anonim]

    Este strategia DNA dintotdeauna.
    Inhata intai una dintre slugi...abia apoi da iama in
    dusmanii MARELUI CONDUCATOR.
    *
    In fond a cam venit vremea si pentru MEDIA...
    ...doar un pic mai aveti rabdare
    pana alege Basescu NOUL CSM ....apoi se va ocupa linitit de al-de Razvan Dumitrescu pe care NU-L VA UITA NICIODATA....asa cum declara candva la o emisiune modetata de.....oooops....de Dan Diaconescu-n Direct...
    *
    Sigur ca ”afacerea ” cu primarul din Zarand se va pierde in ceata....
    Nu m-ar mira insa ca mai intai Diaconescu sa fie plimbat - la cererea lui expresa - cu catusele pe sub ochii publicului tinta.
    Este una dintre RETETELE SUCCESULUI in Romanica.
    Un mare mafiot crestin a ajuns
    ”prin lansare DNA” fix parlamentar european - tragandu-l dupa el si pe Vadim...

    *
    Penibila reactia celorlalte televiziuni - abia
    isi reprimau izbucnirile de gelozie - adevarul e ca
    Dan Diaconescu a facut ....bici ...si mai si suna...
    ...sa vinzi lucruri ieftine ...de doi bani... celor saraci - e principiul pe care el a cladit IMPERIUL OTV.

    Oricum mai onorabil decat Voiculescu-SECU, Vantu-FNI si Paunescu-Bancorex

    *
    Va indemn sa va mai uitati odata la ce se preteaza
    la tinerii procurori ai Romaniei - inclusiv la cel care
    acum este sef la ANI si a pus in scena spectacolul de asta toamna cu Rosca Stanescu si Kireac...
    *
    PS O fi Basescu genial in cucerirea puterii politice
    si in pastrarea ei ...nu zic nu...indemnul adresat PDListilor sa se pregteasca pentru ”epoca post-Basescu” este mortal....de-aia s-a zvarcolit el sa-si bage cu forta 3 agenti in Curtea Constitutionala pe mandate de 9 anii...pentru ca viseaza sa se retraga...repet...excelenta poanta ...
    O fi el deci genial - dar las ca e si usor sa ”genializezi” cand alta idee decat să-i bagi avocat Fenechiu ”invinuitului” DDD intr-o chestie de CORUPTIE nu le veni PNListilor
  • -1 (1 vot)    
    E mai mare frica de santaj decat de DNA (Marţi, 22 iunie 2010, 8:55)

    monica [anonim]

    Mie mi se pare amuzanta atitudinea escrocilor ajunsi primari sau altele: mai bine la DNA, decat sa dau 200.000 Euro! Va dati si voi seama ca nici primarelu' n-o fi usa de biserica :)
    Iar Diaconesti, Parvesti sau cum i-o mai chema, vom mai vedea cu siguranta: astia sunt particulele de praf aruncate in ochii nostri, consecinta a "epurarii" sistemului Basescian. A si utat cine i-a finantat campania; vorba ceea:mai bine mama lui, decat a noastra, Eleno! :)
  • 0 (0 voturi)    
    este o inscenare ordinara (Marţi, 22 iunie 2010, 10:12)

    ieltin7 [utilizator]

    Primarul unei comune are spatele foarte gros daca si-a permis sa ii insceneze lui Dan Diaconescu asa ceva. Cine se afla de fapt in spatele acestei inscenari?
  • 0 (0 voturi)    
    pe cine aparati? (Marţi, 22 iunie 2010, 12:12)

    dan anonim [anonim]

    d.d se ocupa de santaj inca de cand lucra la Cotidianul,ma mir cum de a scapat pana acum,datorita santajului scotea subiecte pt ziar si poate chiar bani,dau ex cazul de la tg mures(dd stie despre ce e vb),eu nu am probe sa demonstrez acest lucru dar poate are dna
  • 0 (0 voturi)    
    articol inexact (Marţi, 22 iunie 2010, 16:48)

    ileana [anonim]

    "
    Conform documentului, care este datat din 18.06.2010, sub presiunea acestor amenintari din suma pretinsa initial, persoana vatamata a platit efectiv 30.000 de euro si 4.200 lei."
    Ce document este acesta? Il mentionati ca si cum am sti deja despre ce este vorba, desi nimic din ce ati scris anterior nu pomeneste despre asa ceva.
    Apoi, cum a mai mentionat anterior cineva, spuneti o data ca primarul a platit o parte din suma pretinsa de santajist, iar alta data, in acelasi articol, ca nu a platit nimic.
    Apoi, se mentioenaza ca Dan Parv va fi reincadrat de la trafic de influenta la santaj, ce inseamna trafic de influenta, ce functie oficiala sau mai stiu eu de care are Dan Parv sa poata face trafic de influenta?
    Articolul pare scris dupa ureche, nu se spune nimic exact, apar contradictii si inexactitati, nu se explica termenii de specialitate folositi, gen "alegatie", ca sa-i dea un iz mai de document.
    Consider ca orice stire facuta publica oriunde si de oricine trebuie sustinuta in mod serios, articolul acesta e scris cam in bataie de joc fata de conceptul de informare a cetatenilor, in opinia mea.