Ministrii trebuie sa prezinte, in maximum o saptamana, scheme de reorganizare care prevad reducerea cu 25% a numarului de angajati din fiecare minister

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 13:40 Actualitate | Esenţial


Toti ministrii Cabinetului Boc trebuie sa prezinte o schema de reorganizare a institutiei pe care o conduc, care sa prevada reducerea numarului secretarilor de stat si al agentiilor din subordine si diminuarea cu 25% a numarului de angajati din fiecare minister, in termen de maximum o saptamana.

Surse oficiale citate de Mediafax sustin ca solicitarea a fost adresata de Emil Boc membrilor Guvernului in sedinta de miercuri a Executivului.

Potrivit surselor citate, noile scheme de organizare a ministerelor ar trebui prezentate de fiecare ministru in parte in urmatoarea sedinta saptamanala de Guvern, de miercurea viitoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8547 vizualizari

  • +6 (28 voturi)    
    pai.. (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:46)

    cristi [anonim]

    nu trebuia sa se faca asta de nu stiu cat timp? chiar asa in bataie de joc se face totul?
    • +10 (18 voturi)    
      haha (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:34)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      cred ca minusurile le ai de la cei care vor mariri de salarii.
    • +10 (20 voturi)    
      stii tu ceva... (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:38)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      dar nu stii bine! Asa era vorba ...de anul trecut pe vremea "fratiei" PDL-PSD...insa sabotorii ordinari de psd-isti nu au dorit sa piarda "capitalul electoral clientelar" ce domnea si dormea in sistem de aproape 20 de ani, asa ca s-au facut ca nu au inteles. O fi el Boc mitocan in unele privinte, insa chestiunea cu reducerea de personal din fiecare minister a cerut-o inca de anul trecut pe vremea asta (daca nu ma insel atunci cerea reducerea cu 20%), dandu-le termen tuturor ministrilor sa o faca pana la 1 august 2009. Si eu am un bugetar in familie, si eu am un pensionar pe caz de boala (adevarata) in familie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa malas influentata de manipulari ordinare, si sa cred ca hotii hotilor (psd-ul) sau linge ciolane(pnl-ul) au solutii mai bune! De undeva trebuie sa se inceapa schimbarea, si oricat de urata ar fi situatia la inceput , exista cu siguranta si reversul frumos al medaliei.

      Cam asa sta adevarul adevarat , domnule draga! Si am convingerea ca nu este numai adevarul meu, ci si al multor romani care se tot sacrifica de 20 de ani incoace pentru umplerea buzunarelor lui Vantu, Patriciu, Voiculescu ,A. Nastase, DI Popescu, Becali, si altori impostori, oportunisti si speculati ca ei...
      • 0 (6 voturi)    
        clujeni la Bucuresti (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:45)

        observator [anonim] i-a raspuns lui sami

        D-aia s-a umplut Bucurestiul de "contzopisti" din Cluj cu masini scumpe....
        Pe astia cine i-o fi adus in Bucuresti?
    • +1 (7 voturi)    
      Sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic (Miercuri, 9 iunie 2010, 17:16)

      george [anonim] i-a raspuns lui cristi

      “Ori sa sa revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc ! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele…esentiale !”

      Ca pina la urma tot la Caragiale ajungem.
      Ca nu ar fi prima data cind se "revizuieste " .

      Nu vreau sa fiu rau dar m-am cam saturat ..
    • +1 (1 vot)    
      ar fi trebuit sa fie primul pas (Joi, 10 iunie 2010, 9:51)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      tinand cont ca in orice decizie trebuie sa existe inatai o planificare a actiunii mi se pare cel putin suspect faptul ca nici macar nu a facut partea de planificare.
      Pana si un supervizor cu liceu face chestia asta intr-o multinationala iar astia au facultati si masterate.
      Cred ca in loc sa mai zbieram dupa oameni cu diplome de economie sau drept, mai bine cerem sa avem niste oameni care chiar au lucrat in management sau proiecte si stiu ce inseamna sa lucrezi pentru a indeplini niste obiective!
      PENIBIL!
      • +1 (1 vot)    
        cu tot respectul... (Joi, 10 iunie 2010, 12:05)

        sami [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        Cand vreodata s-a lucrat in administratia statului pentru indeplinirea unor "obiective"??!! Care obiective? Mai precis ale cui? La stat nu exista criterii de performanta, de evaluarea a eficientei si nu exista de 20 de ani (nu ca inainte ar fi fost trasate dupa niste "principii" clare). Nu exista acesta practica in sistemul public...tocmai de aceea "pilele", lenea, taiatul frunzei au sporit in fiecare culoare politica ce a trecut pe la conducerea tarii...nu incercati sa invinovatiti doar pe astia de acum ca nu practica "managementul proiectelor"...il practica...doar cu titulatura!
        Dar vedeti dvs lucrurile se pot schimba daca nu se va tine cont de "schelacaielile" putorilor bugetofage (a nu se intele ca toti bugetarii fac parte din "gashca") si masurile de austeritate se vor aplica, se vor incepe evaluarile de personal in vederea restructurarii eventual cu ajutorul firmelor specializate din sectorul privat?!! (gen PPP?!?), daca NOI toti dam dovada de sange in vine si incepem sa demascam prostia, incompententa, hotia, lenea unora- nu spun sa devenim turnatori- dar macar sa nu mai inchidem ochii indiferenti...
        Pe cei care lucreaza in privat i-au plans cumva bugetarii? Cei care trebuie sa acheteze abuzurile asupra angajatilor din mediul privat au facut ceva cel putin in ultimul an, cand patronatele au facut ce au vrut cu nervii lucratorilor sub presiunea forfetarului si a crizei in general? ?!
        Nimic, doar ce au stat sa-si umple buzunarele si sa planga prin fata Parlamentului!

        Va salut!
  • +6 (10 voturi)    
    heh... (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:48)

    Laurentiu78 [utilizator]

    nu au cum!
    astia au niste super contracte aberante negociate...
    imi aduc aminte exemplul cu APIA la agricultura (cred ca-n 2009)...
    criza deja incepuse, aia de la APIA nu ne dadeau banii din motive de incompetenta, ministrul agriculturii i-a demis si a angajat altii in loc! dupa aia, directorii vechi si-au castigat inapoi slujbele in instanta, si dupa aia nu stiu cate judete aveau 2 directori APIA!!!
    • +7 (11 voturi)    
      A, da? (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:27)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Omule, e votata lege care acorda 50% in plus profesorilor. Sa vezi tu ca daca vrea guvernul, nu primesc oamenii disponibilizati nimic. Si foarte putini dintre ei isi vor pierde vremea cu procese cu statul.
    • +6 (8 voturi)    
      ba au cum (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:28)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

      se desfiinteaza toate agentiile. Si se infiinteaza altele noi, cu aceleasi atributii, dar cu alte denumiri, si cu o schema de personal mai mica.
      Trebuie doar sa vrea.
    • +7 (9 voturi)    
      Pai la casa de sanatate Dolj nu e la fel? (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:32)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Numai ca aia nu au numai 2 directori, ci doua rinduri de directori (ca intr-o institutie de stat asa e, exista directorul al mare, directorul tehnic, directorul economic, etc.)
      Eu as rezolva problema simplu: le-as lua pe femeile de serviciu si pe portari la niste discutii intre 4 ochi, ca aia stiu tot si i-as intreba: X a cui pila e? dar Y? Z intirzie? sta mult la tigara?
    • +12 (12 voturi)    
      STAI LINISTIT (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:37)

      alexandru [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

      si acum au cate doi directori si apia si mai alese finantele judetelor.. eu sunt din alba si aici castiga psdi-stii in veselie posturile inapoi.. practic daca stau sa ma gandesc la ora actuala la nivel administrativ tara este condusa de toate partidele importante ( pdl, pnl si psd), deci au o raspundere colectiva si fiecare ar trebui sa raspunda pentru dezmatul banului din institutiile respective.. si incopmetenta acestora
      • -3 (7 voturi)    
        CORECT !!!! (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:52)

        lili [anonim] i-a raspuns lui alexandru

        Coruptia si jaful din banul public nu au culoare politica in Romania!! Toti o apa si-un pamant. Cat priveste nemaipomenita veste cum ca Dl Boc le-a cerut ministrilor sa vina cu propunerea de restructuurare peste 1 saptamana, pai de ce nu o facurati de-acum 1 an, Dle Boc de cand ne tot aburirati cu agentii, cu salarii si pensii nesimtite, cu umarul mic de secretari de stat si cu multe abureli de-astea ???!! Daca pana acum nu le-ati facut si mai mult spusera Dl Basescu si Dna Udrea si Dna Anastase cum ca Dumneavostra vruserati dar ministrii Dvs va sabotara, acum eu cum sa mai cred ca de-acum le veti face??!! EU NU CRED ca Dvs veti duce la bun sfarsit aceste restructurari ale sistemului bugetar. O sa pierdem timp pretios, si vom ajunge iar in ianuarie 2011 cand o vom lua de la cap cu alt guvern..... Masurile trebuie cat mai repede luate , dar alt Prim ministru....
        • +1 (3 voturi)    
          Boc, fa-te ca lucrezi! (Miercuri, 9 iunie 2010, 17:37)

          aura [anonim] i-a raspuns lui lili

          Asa e. De cite ori mai ascultam placa asta? Imi pare rau ptr Emil Boc, dar el spune, el aude. Am impresia ca pe la spate ministrii rid de el, nimeni nu-l ia in serios.
          Se vede asta si in clipul Hotnews de la asumarea din parlament. Singurul care era ingrijorat si serios era premierul, restul ministrilor rideau cu gura pina la urechi.
          • 0 (0 voturi)    
            Atunci il schimbi frate ca nu are (Vineri, 11 iunie 2010, 10:34)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui aura

            autoritate! Mai bine schimbi unul decat tot guvernul.
  • +8 (8 voturi)    
    DAR.... (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:46)

    CIOMBE [anonim]

    Numarul de ministere cand scade? Dar numarul de parlamentari? Dar numarul masinilor de serviciu? Dar numarul camerelor de hotel platite din banii publici? Dar sumele forfetare alocate birourilor parlamentare (cheltuite fara a fi decontabile!). Dar... cand o sa avem raspuns la toate acestea, atunci o sa fie un pic mai bine! Cred!
  • +5 (5 voturi)    
    schema de reducere (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:50)

    doru [anonim]

    Incompetenti ,rauvoitori,capuse
    rusine
  • +4 (4 voturi)    
    Si SGG-ul ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:10)

    Gorun [anonim]

    SGG-ul isi pastreaza autoritatile din subordine, multe din ele "expirate" de multa vreme ?
  • +4 (4 voturi)    
    las o balta. (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:39)

    maria [anonim]

    sunt 15 ministere si sute de autoritati administartive autonome (CNA, CSM; etc), unde schema e supradimensionata si nimeni nu le spune ca trebuie sa o reduca.... cu acestea ce facem???
  • +4 (6 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:47)

    Caragiale [anonim]

    Foarte bine ! Sa lase pensionarii in pace si bugetarii care vai de ei muncesc in invatamint, sanatate , etc . si sa dea afara functionarii care de 20 de ani intretin hartogaraia si incompetenta , ca scuze ca va zic, competenta nu se vede cand tara se afla intr-un dezastru total, furata de care mai de care .

    Da ei NU ! Ei pun impozit forfetar si pe firme care nu au venit , ei iau bani si de la amarati, de parca daia nu mai pot Ei, Barosanii de reducerile de salarii.
    Ei cica DONEAZA in fondul de solidaritate !
    Deci au si ce minca si ce benzina baga in motoarele de 3000 cmc.
  • +9 (9 voturi)    
    cum? (Miercuri, 9 iunie 2010, 18:02)

    emil [anonim]

    Ia sa vedem suntem 3 directori 3 cu 3000 de lei 3 functionari cu 2000 de lei un portar 750 lei si femeia de serviciu cu 650 lei.Nepoate stai linistit, ramanem toti 25% inseamna 2 posturi femeia de serviciu si portarul, spunei lui nasu ca avem nevoie de servicii de curatenie ii platim 10000 pe luna ca externalizam serviciile si are si el de-o bere.Uff hai c-am trecut si peste restructurarea asta!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      beton (Joi, 10 iunie 2010, 9:21)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui emil

      cel mai tare comentariu... ar trebuii moisescu sa il transforme in tricou(Apropo TV)
  • +5 (5 voturi)    
    scheme incarcate inutil... (Miercuri, 9 iunie 2010, 18:31)

    mafiile infratite din agricultura.... [anonim]

    apia braila face jocurile mafiei arendasilor care care lucreaza terenurile altora, iau subventii de la stat si nu isi platesc darile sis arenda catre stat /proprietar.. cine face ordine in aceasta mizerie patronata de mai marii din directiile agricole si ministerul agriculturii.???
    oare nu este destula substanta de reducere a schemelor si posturilor ocupate pe sistem PCR???
    afia diun
  • 0 (4 voturi)    
    poate e nevoie, dar... (Miercuri, 9 iunie 2010, 21:15)

    catalin [anonim]

    seamana cu actiunile lui Ceausescu care cerea sa se reduca greutatea la utilaje cu nu stiu cate kg, la zidarie cu atat s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    Phai... s-a facut in unele locuri! (Joi, 10 iunie 2010, 9:00)

    Un functionar public [anonim]

    doar ca la buget nu se vede, ca s-a facut romaneste.
    Respectiv, sunt institutii unde nu s-au mai angajat functionari publici prin concurs, astfel ca au ramas servicii si compartimente cu unul-doi functionari, in schimb cu cate 3-4-6 insi cu conventie civila, care au salarii mai mari decat functionarii! Astia cu conventie se angajeaza asa: zice dl Cutarescu, om cu „fonctie” inalta: d-na X (director de directie), hai sa-i facem conventie lu Popescu, ca e baiat bun, harnic, il stiu eu . Si gata conventia. Ura, sa ne traiasca, Deci nu concurs, nu Cv, nu interviu, nu note, nu Agentia Nationala a functionarilor Publici, nu, tata, pe vorba lu shefu.
    Oare conventiile civile vor fi si ele taiate macar cu 25%, daca nu cu 50, cum ar fi, de fapt, cazul? Mira-m-as. Ca mai an, cand staturam 10 zile in concediu fara plata, pentru personalul contractual n-a fost cazul...
    • 0 (0 voturi)    
      Iti plac simulacrele? (Vineri, 11 iunie 2010, 14:58)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Un functionar public

      De ce atata tevatura cu concursurile? Ca pana la urma tot intra cine trebe. E mult mai bine cu conventie cum descrii tu.
      Cei de la ANFP ar trebui destituiti toti. Ca oricum nu fac nimic.
  • +1 (1 vot)    
    schimbarea (Joi, 10 iunie 2010, 10:02)

    gelu [anonim]

    Sa se privatizeze toate institutiile statului, ministere agentii etc..sa avem numai privati si private
  • +1 (1 vot)    
    reduceri in ministere (Joi, 10 iunie 2010, 15:59)

    costy [anonim]

    Daca exista un referendum aprobat de reducerea parlamentarilor la maxim 300 de ce nu se aloca fonduri doar la acest nivel ? Atat, daca vor sa stea fara bani in Parlament e treaba loc, dar MF ar trebui, ca pe baza referendumului, sa faca si aceste corectii financiare, au baza vointa noastra. Presedentia sa reduca numarul de angajati cu 50 % ca exemplu si ca revenire la normal.
    De ce a trebuit scadal in tara si mijloacele erau la Guvern ? Cu asta trebuia inceput.
    Fara plata telefoanelor, a chiriei, a masinii de serviciu si a consilierilor. Au salar. De aceea i-am ales sa faca treaba, nu sa apeleze la consilieri. Nu pot, sa lase pe cei ce pot sa stea la Parlament, au expertiza. Ma aleg, nu stiu nimic si apoi pe bani publici apelez la consilier ...
  • +1 (1 vot)    
    UN VIS URAT (Vineri, 11 iunie 2010, 9:03)

    micha [anonim]

    se facea ca sunt ministru si trebuia sa pun pe liber 25% din angajatii ministerului. pe cine sa dau afara? una e fata de secretar de stat, altul e fost securist, sefa de la cadre e nevasta sefului de la investitii, cea de la resurse e amanta secretarului de cabinet, directorul de programe e de la psd, nush care sef e cu pnl-ul, baiatul prietenului meu e amantul fiicei presedintelui, soferul personal e membru prm, procentual cam 70% au terminat spiru haret ori dimitrie cantemir....of, ce ma fac? plec eu, sa fie ei fericiti.