Guvernul nu a acceptat niciun amendament de fond la legile de reducere a salariilor si pensiilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 iunie 2010, 11:05 Actualitate | Esenţial


Guvernul nu a acceptat niciun amendament de fond la proiectele de legi pentru care isi va angaja raspunderea si sustine in continuare masurile de reducere a cheltuielilor bugetare cu salariile si pensiile, precum si eliminarea pensiilor de lux.

"Guvernul nu a acceptat niciun amendament care sa modifice pe fond cele doua proiecte de legi pentru care isi va angaja raspunderea. Guvernul sustine in continuare masurile de reducere a cheltuielilor bugetare cu pensiile si salariile, precum si eliminarea pensiilor de lux", a declarat, sambata seara, agentiei Mediafax, purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean.

Surse politice au declarat anterior, pentru Mediafax, ca Guvernul a efectuat mai multe simulari de reducere a altor cheltuieli in locul diminuarii pensiilor cu 15%, precum scaderea cotei defalcate din TVA pentru autoritatile locale, dar nu a identificat solutia optima, o varianta fiind si acordarea in 2011 a unor sume compensatorii pentru pensionari.

Ultima discutie pe aceasta tema, in care s–a pus accentul in principal pe evitarea reducerii pensiilor de pana la 1.000 lei, a avut loc sambata la Guvern, intre premierul Emil Boc si o parte dintre ministri, au aratat sursele.

Guvernul urmeaza sa se reuneasca luni in sedinta, pentru a discuta amendamentele la proiectele de legi asumate.

O discutie pe aceasta tema va avea loc si duminica seara, cand parlamentarii PDL se vor intalni, la Snagov, cu premierul Emil Boc si membri ai Cabinetului intr-o reuniune informala in cadrul careia vor discuta despre asumarea raspunderii Guvernului pe masurile de austeritate. La aceasta reuniune este asteptat si presedintele Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2151 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Kamizacheeee! "Muşcă şi fugi!"... (Duminică, 6 iunie 2010, 10:29)

    Guvernoiu [anonim]

    ...asumă-ţi legile austerităţii şi apoi dă-ţi demisia că altă şansă nu ai Guvi! Cred că moţiunea va trece!
    • +6 (14 voturi)    
      sa (Duminică, 6 iunie 2010, 13:10)

      sa [anonim] i-a raspuns lui Guvernoiu

      sa ne rugam ca, dimpotriva, legile vor trece. altfel, poate nu vine dezastrul, dar nici tara nu se va schimba: va continua sa ramana la fel de prost organizata, cu gandire proiectata doar pana la ziua de maine si atat, cu un sistem administrativ nu numai supradimensionat, dar mai cu seama teribil de ineficient etc.

      sa ne gandim si in ce fel de tara ne dorim sa ne creasca si sa fie educati copiii nostri
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns lui sa (Duminică, 6 iunie 2010, 14:05)

        Mişu Guvernoiu [anonim] i-a raspuns lui sa

        Vreau şi eu o ţară normală, cu oameni normali, cu conducători normali. O fi prea mult? Se vede treaba că da, e prea mult în privinţa conducătorilor. Cred că atât de întinsă e caracatiţa şi atât de încurcate îi sunt tentaculele încât nu mai au nimic de pierdut şi vor lupta până la unul! Cei drept, vor cădea mult prea de sus pentru cât pot suporta. E ca şi cum ai sări fără paraşută! Ce să le zic..."Aterizare" lină, la ******-n piscină!
      • +2 (4 voturi)    
        sa (Duminică, 6 iunie 2010, 14:41)

        hotdog [anonim] i-a raspuns lui sa

        daca astia nu pica , dupa inca 2 ani, copii nostri vor creste intr-o tara portocalie.cu nuante de maro.
      • -2 (6 voturi)    
        ? (Duminică, 6 iunie 2010, 14:57)

        ? [anonim] i-a raspuns lui sa

        esti dus. daca consideri ca va fi bine cu aceasta politica kamikaze a guvernului gresesti. sau poate nu- probabil faci parte din categoria celor putini care vor profita de aceasta politica de distrugere:).
        • -1 (1 vot)    
          nu (Duminică, 6 iunie 2010, 15:51)

          nu [anonim] i-a raspuns lui ?

          nu, nu sunt dus. si nici nu profit de aceasta politica. mai mult, sunt bugetar si, dupa cum vezi, chiar o sa pired.

          dar, bugetar fiind, stiu exact ce zace in sanul sistemului. angajarea la stat a ajuns sa fie o sinecura si se confunda cu protectia sociala sau cu somajul/pensia.

          nu am spus ca masurile luate acum de guvern constituie o solutie pe termen lung. pe termen lung este nevoie de reforme profunde. dar, pe termen scurt, trebuie reglat deficitul si castigat timp, tocmai pentru a putea face cate ceva pe termen lung.
        • -1 (1 vot)    
          inca ceva (Duminică, 6 iunie 2010, 15:58)

          inca ceva [anonim] i-a raspuns lui ?

          inca ceva: politica este, intr-adevar, una kamikaze, dar nu pentru tara ci, poate, pentru guvern si majoritatea parlamentara care il sustine in reforme. din pacate, in istorie, reformatorii au fost cam mereu perdanti pe moment si nu si-au castigat recunoastere decat multi ani dupa aceea.

          poate acesta nu e cel mai bun guvern... dar pana una-alta este reprezentativ pentru rezultatele alegerilor si, mai mult, incearca sa faca ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru ?? (Duminică, 6 iunie 2010, 19:44)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ?

          Cine profita??
  • -2 (2 voturi)    
    Ce amendamente, (Duminică, 6 iunie 2010, 13:29)

    Pedelistu' de serviciu [anonim]

    frate?!Pai ce facem aici,discutam ce a hotarat Sefu' ?!A zis sa reducem toate pensiile si toate salariile bugetarilor?Le reducem!Scurt!Ce atatea amendamente?Astia nu realizeaza ca nu mai avem bani nici pt. noi,daramite pt. ei?!E criza,nene!Las' ca la iarna le marim si taxele si impozitele,dar deocamdata trebuie sa-i obisnuim cu ideea reducerii cheltuielilor.Ale lor-doar nu ale noastre!Noi cum ne scoatem banii din campania Sefului?!Sa vedem cum putem vota macar de cate 2 ori fiecare impotriva motiunii.Poate nu se prind astia din opozitie.La prezidentiale s-au prins ei putin,dar n-au avut probe.Papagali.Las' ca trecem noi si peste hopul asta.Uite ca de stres vorbesc deja singur...Ia sa ascult eu o manea..
  • -1 (3 voturi)    
    sa nu ma evitam realitatea (Duminică, 6 iunie 2010, 13:37)

    gabi [anonim]

    Situatia ajunge pe ultima suta de metri. Din pacate, aceste masuri nu sunt deloc populare si se intelege de ce. Cu toate acestea, ele chiar sunt necesare. Avem prea multi pensionari comparativ cu numarul celor care lucreaza si un sistem bugetar foarte prost organizat. Mai devreme sau mai tarziu aceste masuri oricum s-ar fi luat.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Duminică, 6 iunie 2010, 13:46)

    question [anonim]

    in articol nu se explica, in cazul in care guvernul este demis prin motiune de cenzura, automat se anuleaza si legea pe care acesta si-a asumat raspunderea, sau legea ramane in picioare ?
    anyone....?
    • 0 (0 voturi)    
      Pica (Duminică, 6 iunie 2010, 16:24)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui question

      guvernul iar legile nu se aplica,normal.
  • +2 (2 voturi)    
    Fetele lu'tata (Duminică, 6 iunie 2010, 13:55)

    boc idiot [anonim]

    portocaliii stau dupa ziduri si ferestre si isi asteapta plata... Sunt insa inconjurati de cainii de paza carora le dau prime si alte foloase sa ii pazeasca de razbunarea poporului. Cat o sa poat rezista asa? Va spunsi va promit ca nu prea ult, poate cel tarziu pna ade sarbatori.E adevarat ca e mult dar nuputem sa ii dam jos altfel daca nu mentinem presiunea pe ei. Saa continuam greva generalwa si sa ii vanam peste tot pe portocalii. La scoala, la sevice auto, la magazin, la Mc Donald, pe srada, in orice imprejurare strigati dupa ei ca sunt hoti si nu mai au loc in tara! veti vedea ca rezultatele nu vor intarzia sa apara. Sfidasti-i, nu va fie firca de ie ca nu mai suntm singuri; apropape toata europa e cu noi. argumentul nostru atunci cand ne mint ca e criza internationala trebuie sa fie ca in Cuba, China, Vietnam si polonia sau india lumea nici n-a auzit de criza....Nu cumparati de la portocalii iar prestatorilor de servicii creti-le luna de pe cer! Hiadeti sa ii facem s ainteleaga ca nu sunt doriti aici si sa plece dracu la nunta ebei cu sida si unde a intarcat dracu copiii!Jos besescu! afara cu boc!
  • 0 (4 voturi)    
    apreciere (Duminică, 6 iunie 2010, 14:27)

    catelu [utilizator]

    Este de apreciat decizia guvernului de a corecta dezechilbrul prin reducerea cheltuielilor statului si nu prin inflatie. Pentru guvern era mult mai simplu sa mareasca masa monetara si primatele care acum urla pe strazi nici nu stiau ce i-a lovit.
    Daca la o inflatie de 50% mai dadeau si 20% la salarii si pensii toata lumea era multumita.
    • +1 (3 voturi)    
      pentru catelu (Duminică, 6 iunie 2010, 19:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      Corect! Nici nu stiau ce i-a lovit si pupau si mana care le dadea cu 20% mai mult .
  • -2 (2 voturi)    
    Ce am fost si ce am ajuns. (Duminică, 6 iunie 2010, 14:58)

    io [anonim]

    Este rusinos ,ca guvernul nu gaseste alta solutie decat sa ia de la gura batranilor, a copiilor, a celor saraci.Cei bogati nu trebuiesc deranjati pentru ca s-au facut legi speciale pentru privilegiile lor.Rusine,rusine,rusine!
  • -1 (3 voturi)    
    Reducerea (Duminică, 6 iunie 2010, 17:46)

    HESS [anonim]

    Pensiilor si salariilor asa la hei rup poate sa o faca cel mai mare idiot de pe planeta.Specific politicianului roman.Solutia cea mai simla pt ei.
  • -1 (3 voturi)    
    Sume compensatorii? (Duminică, 6 iunie 2010, 20:36)

    anonim [anonim]

    Hai mai oameni buni? Nici in al 12-lea ceas nu renuntati la minciuna?
    De unde sume compensatorii in 2011? E vre-un semn ca se intampla ceva bun ca voi sa puteti promite asa ceva?
    Sumele in plus se vor duce ca de obicei pe achizitii mai mult sau mai putin dubioase!