Mihai Ghimpu ii raspunde lui  Serghei Lavrov: Nu Romania are armata pe teritoriul Republicii Moldova

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2010, 12:23 Actualitate | Esenţial


Presedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, a raspuns acuzatiilor ministrului rus de externe, Serghei Lavrov, aratand ca nu Romania este tara care detine armata pe teritoriul Republicii Moldova, informeaza Jurnal de Chisinau.

Reactia vine dupa ce acum cateva zile, Lavrov l-a criticat pe Ghimpu pentru atitudinea acestuia fata de "Ziua Victoriei", si a sugerat ca Romania nu ar recunoaste Republica Moldova.

"Nu Romania are armata straina pe teritoriul Republicii Moldova. Cetatenii Republicii Moldova s-au convins ca Romania recunoaste independenta Moldovei si a fost prima tara care a facut-o", a declarat presei Mihai Ghimpu.

"Noi recunoastem Moldova drept un stat suveran si independent. Nu toti vecinii Moldovei fac acelasi lucru. Vecinii din vest, spre exemplu, nu considera ca moldovenii sunt o natiune. Daca as fi in locul lui Ghimpu, aceasta ar fi principala mea preocupare. Nu as folosi o sarbatoare, sacra pentru noi, pentru a face astfel de insinuari", a declarat miercuri seara Serghei Lavrov.

Afirmatiile sale vin dupa ce presedintele ad interim al Moldovei explicase ca nu va participa la parada de la Moscova deoarece acolo "se vor aduna invingatorii, iar noi nu avem ce sa cautam acolo".

"Cum sa particip la parada alaturi de armata care ne-a adus comunismul, a organizat foametea si ne-a deportat in Siberia? Astazi ea se afla in cetatea lui Stefan cel Mare. Aceasta armata a stat si la baza formarii Transnistriei", si-a argumentat Mihai Ghimpu decizia.

Rusia aniverseaza in data de 9 mai 65 de ani de la victoria asupra nazismului, anuntand cea mai mare parada militara din epoca post-sovietica.

Pentru prima oara, in acest an vor participa la parada si trupe din alte state.


Citeste mai multe despre   


















7923 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    Tare (Vineri, 30 aprilie 2010, 11:49)

    Bogdan [anonim]

    Am avea nevoie și noi de un politician ca Ghimpu.
    • -3 (21 voturi)    
      Da, sa speram ca nu e inconsitent (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:41)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Eu zic ca era bine daca-i mai ducea cu zaharelul pe rusi, si-a dat arama pe fata prea repede.
      Sper ca stie ce face si pe ce se bazeaza....
      Desi daca se bazeaza pe ceva extern se bazeaza degeaba.
      • +10 (10 voturi)    
        BRAVO GHIMPU (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:24)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Sa nu uitam ca in Republica Moldova sunt foarte multi cei care adora Rusia.

        Sunt foarte multi comunisti, care se intorc spre CSI.
        Va fi o lupta pe viata si pe moarte la alegerile de anul acesta, unde RUSIA spera ca sa-si castige pozitia.
      • +11 (11 voturi)    
        pacat de noi (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:55)

        slotinn [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        pacat de tine in special anonim , ca dupa tine trebuie sa fii calcat in picioare numai daca nu ai ceva in spate. tipic romanesc. pacat si de cei care te au aprobat. tot respectul domnule ghimpu
        • -2 (10 voturi)    
          pacat ca nu stii nimic (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:45)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui slotinn

          Tu crezi ca asa s-a facut unirea tarilor romane?
          Calcand pe bataturi marile puteri?
          Nu draga, unirea din 1859 s-a facut cu mult pupat in fund si pusul in fata faptului implinit.

          Ghimpu trebuia sa se faca frate cu rusii pana trece podul -- sa fie mai intai presedinte cu drepturi depline ale Basarabiei si apoi mai vedem.

          Tipic romanesc gandesti: "moaaa ce bine ca l-am injurat pe ala mare, ce daca mi-a spart apoi toata dantura".

          Daca Ghimpu unea Moldova cu Romania il aplaudam, dar cel mai probabil isi va pierde fotoliul pentru ca s-a certat cu Lavrov si se vor intoarce comunistii la putere.
          Ce a rezolvat atunci?

          Shun Tzu in "Arta razboiului" zice "Cel ce stie cand poate sa lupte si cand nu va fi victorios."
          Pare un lucru evident asta, dar se pare ca multi nu-l cunosc, Ghimpu in special care mi se pare ca se lasa manat de sentimente cand ar trebui sa gandeasca la rece.
          • +2 (2 voturi)    
            faci stiinta pentru stiinta.. (Sâmbătă, 1 mai 2010, 13:18)

            barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            caci la vremea lui Shun Tzu nu se stia de democratie,iar la vremea de azi,diplomatia nu se masoara cu pupatu in fund..Pina la urma nu-s prosti cei "tari" sa nu inteleaga "pupatu in fund".In fata unui luptator mai mult este onorata cinstea decit "pupatu" si daca se mai aplica si constiinta poate sa se nasca si respect..Altfel o sa ducem "diplomatie" de sute de ani..
          • 0 (0 voturi)    
            Daca taceai ... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 21:21)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            ... filosof ramaneai.

            Unirea celor doua principate romane s-a facut printre altele sin din cauza ca Cuza _nu_ s-a cocosat in fata sultanului.

            Experienta mea de viata de pana acuma e ca o atitudine demna, fara a fi insa musai ofensatoare, te duce intotdeauna mult mai departe decat politica ghiocelului (adica a capului plecat) sau o atitudine dl. Goe. Doar atat ca chestia asta nu se vede atat de bine. Da' aia nu inseamna ca nu functioneaza.

            Cat despore Ghimpu si Sun Tzu (nu e Shun, cel putin nu transcrierea in romana), mai vedem. Eu cred ca rusii apreciaza mai mult pe cineva care zice pe bune decat pe unul care pupa in fund.
      • +1 (1 vot)    
        sigur,este constient (Sâmbătă, 1 mai 2010, 12:52)

        barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        si ai si tu un "graunte" de adevar,dar cat se poate s-o mai "intindem"..,iar sute de ani?Trebue sa le spunem lucrurilor pe nume odata. Si cum Lavrov zice,ca "vecinii din vest" nu ne recunosc ca naziune,de ce n-ar accepta unirea si nu near mai bate la cap?
    • 0 (0 voturi)    
      Ghimpu Presedinte! (Duminică, 2 mai 2010, 2:23)

      Dan Costea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Presedintele Romaniei Mari!
  • +37 (37 voturi)    
    Un politician adevarat (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:08)

    Ilie [anonim]

    Are vana Ghimpu imi place de el.Sa aiba grija in ce avion se urca sa nu-l prabuseasca rusii:)
    • +17 (17 voturi)    
      :)) (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:23)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      Adevar graiesti :))
  • +25 (25 voturi)    
    alte vremuri (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:13)

    Silviu [anonim]

    Chiar traim alte vremuri !
    A inceput Basescu , odata, unui parlamentar rus sa-i zica fo doua si s-a auzit bine de tot...
    Si acum prima data raspunde Ghimpu clar si raspicat rusilor - ba pe a lu mama dvs...
    Se vede limpede ca scutul a separat apele si ca jocurile s-au facut la Bucuresti la reuniunea NATO - Ucraina este acum in maini rusesti cu baza in Crimeea pina departe iar Moldova intoarce spre Vest . Moldova a raspuns cu o vizita a unei delegatii numeroase venita pe lucruri concrete dupa o vizita de-a lui Basescu cu accentul pe conexiunile energetice. Adica ne vom integra impreuna , dandu-le toata expertiza necesara pentru UE.
    • -8 (10 voturi)    
      Lumea fantasmagorica mioritica e frumoasa (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:49)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      Si ce a rezolvat Basescu ca i-a zis-o parlamentarului rus (in fond avea dreptate)?

      Ca acum ne rugam sa ne bage si pe noi in South Stream?

      Nemtii sunt cu rusii, francezii sunt cu rusii, italieni sunt cu rusii.

      Mai era unu' viteaz foc in Georgia si imbarbatat de americani s-a pus cu rusii.
      Au ridicat americanii un singur deget pentru georgieni?

      Esti viteaz si tare-n pumni, te pui in gura cu toti betivii in crasma, daca nu, stai in banca ta, nu te bazezi pe amici (care sigur n-o sa te ajute).
      • +3 (3 voturi)    
        Georgia nu e in NATO (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:52)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        si deci nu erau obligati sa intervina.
        • 0 (2 voturi)    
          Nici Basarabia nu e si nici nu poate fi (Sâmbătă, 1 mai 2010, 0:26)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          Cat timp sunt trupe rusesti pe teritoriul ei, intelegi?
          Eu nu imi fac probleme ca vom fi invadati de rusi ci doar ca isi vor baga coada ca de obicei, mai ales in Basarabia.

          Romania si Basarabia sunt inca pe perfuzii si s-au gasit sa se ia la tranta cu ursul rusesc.
          Nu e momentul si nici modul de a actiona.

          Gandeste-te ca finlandezii care apropo le-au si tras o mama de bataie rusilor nu folosesc un ton agresiv.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu e doar alb si negru (Sâmbătă, 1 mai 2010, 7:56)

            Gogu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Esti obisnuit sa gandesti binar. Da sau nu. Dar diplomatia are multe nuante. Opozitia fata de o mare putere nu numai ca este posibila, dar manuita cu grija produce si rezultate. Romania a mai folosit subtilitati ca sa existe si a reusit. Politica externa nu e atmosfera din fata blocului unde derbedeul cel mai tare ii bate pe toti.
  • +29 (29 voturi)    
    Asa da (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:16)

    Rhadoo [utilizator]

    Pacat ca nu sunt asa multi oameni in Romania precum romanul Ghimpu de peste Prut.
  • +21 (21 voturi)    
    ce diferenta (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:28)

    2 [anonim]

    fata de pupicurismul voronian. felicitari.
  • +37 (37 voturi)    
    in sfarsit ! (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:28)

    stefan2008 [utilizator]

    Am trait sa vad pe cineva care spune lucrurilor pe nume la Chisinau!
  • +41 (41 voturi)    
    Mihai Ghimpu (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:30)

    dabu [anonim]

    Omul asta ori este inconstient, ori este un erou roman, pur si simplu. Tot respectul meu pentru Mihai Ghimpu, un roman adevarat, cum sunt putini azi, chiar in Romania.
    • +21 (21 voturi)    
      reacţia Rusiei (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:06)

      gabhry_el [anonim] i-a raspuns lui dabu

      Ce tactică va adopta Rusia faţă de mult prea independentul Ghimpu: Polonia sau poloniu?

      Că pe Iuşcenko l-au desfigurat...
  • +33 (33 voturi)    
    bravo (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:32)

    outside_the_wall [utilizator]

    Cit curaj! Trebuie spus lucrurilor pe nume. Rusilor asa le si place. :)
  • +34 (34 voturi)    
    respect :) (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:35)

    Bogdan [anonim]

    Pe zi ce trece presedintele asta interimar al Moldovei mi se pare tot mai "mestesugit" in politica externa, ne da lectii ce mai...Nu vrea cetatenia romana?:P
    • +20 (20 voturi)    
      . (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:06)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      cred ca are deja cetatenie romana. Majoritatea din partidul lui au cetatenie. Daca nu ne vom uni vreodata cu RM macar Ghimpu sa migreze spre parlamentul nostru :)
    • +18 (18 voturi)    
      Nu are nevoie de acte pentru a fi romăn (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:14)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      nu are nevoie de cetatenie .. ceea ce face el cetatenia nu ii poate da
    • +23 (23 voturi)    
      ghimpu roman adevarat! (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:22)

      gheorghe sontu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      eu l-as vota daca ar candida in ro. amintiti-va de cuza! in 1859 strainii doreau doua tarisoare romanesti, doua capitale, doua armate, doi voievozi. insa adunarea votanta din bucuresti l-a ales tot pe cuza!

      aveau oare stramosii nostri mai mult sange in creier decat noi acum?
    • +20 (20 voturi)    
      deja-vu (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:23)

      Cu za [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Si mai mult, ca o reeditare, sa candideze la Presedintia Romaniei ...
  • +27 (27 voturi)    
    bravo! (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:37)

    pompilica [anonim]

    Bravo Ghimpu!
    I-ai dat peste nas lui Ivan. Rusii sa-si vada de treburile lor, de alcolism si de ursii polari. Sa ne lase pe noi romanii sa ne vedem de ale noastre.
  • +30 (30 voturi)    
    mai rar asa ceva (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:41)

    adrian [anonim]

    Respect Ghimpu ...
  • +26 (26 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:41)

    fvb [anonim]

    E asa bine cand mai vedem si oameni politici cu demnitate.
  • +33 (35 voturi)    
    vremuri mari (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:49)

    gabriel [anonim]

    Traim vremuri istorice, atat la Bucuresti cat si la Chisinau avem conduceri nationale, cu iubire de tara. Sper sa profitam de acest lucru.
    • -15 (23 voturi)    
      vezi de treaba (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:58)

      Altu' [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Nu mai face propaganda aici.
      • +4 (6 voturi)    
        Daca (Vineri, 30 aprilie 2010, 21:05)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Altu'

        nu iti place sa fii roman emigreaza in Rusia.
        • -1 (7 voturi)    
          re (Sâmbătă, 1 mai 2010, 0:03)

          Altu' [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

          Daca iti place sa pupi icoana presedintelui du-te inapoi in timp 25 de ani.
          Tie daca iti place sa fi roman de ce ai nume in engleza?
          • +1 (3 voturi)    
            ? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 8:48)

            aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui Altu'

            Dar cum se spune luxdesign in romana?
            • 0 (2 voturi)    
              chiar asa (Sâmbătă, 1 mai 2010, 13:36)

              Altu' [anonim] i-a raspuns lui aciduzzu

              Nu esti in stare sa gasesti un cuvant in vocabularul limbii romane care sa corespunda cuvantului "design"? Dar ma mir degeaba, nu ai fost in stare sa gasesti o replica inteligenta, sigur nu esti capabil de alte procese cognitive.
    • +3 (5 voturi)    
      da... (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:11)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Pacat ca iubirea nu se transforma automat si in competenta, cel putin la noi....
  • +29 (33 voturi)    
    Adevarul supara (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:50)

    michi maus [anonim]

    Dar acesta este adevarul. Domnul Ghimpu este un adevarat roman, nu o coada de topor, sau vreo carpa KGB-ista precum ilici sau voronin.
  • +18 (18 voturi)    
    BRAVO! (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:52)

    eu [anonim]

    Mihai Ghimpu merita tot respectul! sper sa ajunga sa intre in istorie drept presedintele (fie el si interimar) al RM care a modificat ireversibil politica RM in directia aderarii la UE

    si sa speram ca si al doilea mare oras din lume unde se vorbeste limba romana, va face parte din UE !
    • +5 (5 voturi)    
      frumos spus (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:40)

      stefan2008 [anonim] i-a raspuns lui eu

      Al doilea mare oras din lume unde se vorbeste limba romana - frumos spus despre Chsinau. Daca te uti pe Google Earth, este de cel putin 3 ori cat Clujul (cu tot cu cartierele limitrofe ca Durlestiul).
      Iar la populatie este cel putin dublu cat Clujul.
      Sa zicem ca din toata populatia sunt... o jumatate... de sfert... care vorbesc numai rusa, dar restul vorbesc limba romana si te poti intelege cu ei fara probleme.
  • +12 (12 voturi)    
    brava (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:53)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    un om politic cu cojones.
  • +21 (21 voturi)    
    Tare Ghimpu asta (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:53)

    adrian_v [anonim]

    E ceva sa le dai cu flit rusilor cand te invita la un asemenea eveniment. Multi n-au curaj nici sa-si refuze soacra.
  • +5 (15 voturi)    
    Interesant (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:54)

    Aquaviva [anonim]

    Mihai Ghimpu nu va participa la Moscova in 9 mai, cinste lui. Pe de alta parte regele mihai va participa, inca odata dovedeste slugarnicia fata de tara care l-au ajutat sa se urce pe tron in 1944, dupa lovitura de stat impotriva lui Antonescu.
  • +16 (16 voturi)    
    BRAVO GHIMPU ! (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:00)

    andrei [anonim]

    domnule Ghimpu , tineti o tot asa !
    afara cu banda smirnovista si cu armata a 14 din transnistria !
  • +12 (12 voturi)    
    Toata stima.. (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:00)

    Claude [anonim]

    .... domnule Ghimpu!
  • +18 (18 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:01)

    Ionescu Latul [anonim]

    Sa se introduca in scoli la materia Istoria romanilor si lectie despre Istoria recenta a Basarabiei!
  • +11 (15 voturi)    
    imi place (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:01)

    luk [anonim]

    te unge pe suflet cand vezi o astfel de pozitie. si dupa aia te uiti la senilul de rege si iti dai seama ca traim intr-o tara dementa.
  • +4 (14 voturi)    
    respect (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:02)

    andrei [anonim]

    Nu credeam ca mai exista astfel de oameni in zilele noastre. Respectulr meu pentru Ghimpu!
    Terminati cu "roman adevarat"! Si aia de cersesc la Paris sunt tot "adevarati"! E doar un om cu demnitate si care nu a uitat prin ce a trecut poporul pe care il reprezinta. Patriotardele astea nu ne fac bine, ne mintim singuri, oate si de asta nu mai suntem un popor de mult timp...Debitam tot felul de inepti dar faptele care ne definesc sunt cu totul altele, uitati-va in jur si vedeti exact ce meritam!
  • +22 (22 voturi)    
    Le bate obrazul (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:04)

    kayros [anonim]

    Mai rar un politician de o asemenea tinuta morala. Nu inghite insulta de dragul diplomatiei.

    Intr-un fel, asa trebuie procedat ca sa te respecte lumea. Adevarul doare la Moscova si rusii de supara daca le spui ca-s cotropitori, criminali si hoti. Nu ca n-ar fi!

    Stiu ca e o atitudine riscanta, ca atrage razbunarea din partea politrucilor infumurati ai imperiului. Dar pana cand cred ei ca popoarele se vor lasa ingenunchiate, lovite si vor continua sa le pupe mana?

    Nerusinarea comunista i-a invatat sa pretinda ca ne fac bine atunci cand ne lovesc! Si vor sa fie tratati asa cum i-au obisnuit slugile pe care tancurile lor le-au lasat vatafi peste lume.

    Poate ca ar fi timpul sa strigam lumii despre masacrul de la Fantana Alba, acest Katyn romanesc. Asta ar trebui sarbatorit, nu victoria calaului Stalin in cearta cu amicul sau Hitler!
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo (Vineri, 30 aprilie 2010, 19:20)

      campean [anonim] i-a raspuns lui kayros

      Felicitari,Domnule!
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bun comentariul ! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 12:40)

      defav [anonim] i-a raspuns lui kayros

      Excelent , vreau sa mai spun ca de exemplu si americanii s-au aliat in WW2 cu rusii si au tratat unele diferende cu diplomatie , dar cind a aparut inevitabil si nesimtirea bolsevicilor rusi , au stiut cum sa le-o dea peste nas.Si eu cred ca nu trebuie sa fii american ca sa faci asta, atunci cind e necesar.
  • -11 (21 voturi)    
    Trupe americane in Romania (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:11)

    ochiosu [anonim]

    Lasa, Ghimpule, ca are Romania trupe americane pe teritoriul ei!
    • +11 (11 voturi)    
      Bravo Ghimpu (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:37)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui ochiosu

      poate tocmai de asta are curaj Domnul Ghimpu sa spuna lucrurile clar in fata! deci e de bine :)

      chiar, cati ani are Ghimpu? daca (in ipoteza optimista ca peste 20 ani Romania ar fi aproape intreaga - sa nu uitam Bucovina) ar avea sanse sa fie primul predinte ar Romaniei aproape intregi?
  • +16 (16 voturi)    
    bravo (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:14)

    Mihai [anonim]

    Bravo

    Tare Ghimpu. Lucrurile adevarate trebuie spuse.

    Daca s-ar bucura si de un sprijin mai mare din partea populatiei din Moldova ar fi si mai bine pentru romanii din ambele state.
  • +16 (18 voturi)    
    Respect (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:22)

    Lavrov [anonim]

    respect Domnule Ghimpu. Nota 10+++++
    Bila neagra pentru ministrul de externe rus lavrov
    Ori e prost...ori e prost informat...ori era baut.Alta explicatie nu exista
  • +15 (15 voturi)    
    9 mai (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:46)

    Larry [anonim]

    Acum 2 zile, Radio Romania a difuzat un interviu (exceptional, dupa parerea mea) cu Presedintele Ghimpu. Orice alt comentariu ar fi de prisos. Redau aici, doar un fragment:

    (...) De ce aţi fi mers, de ce n-aţi merge?
    Mihai Ghimpu: Am zis că merg, pentru a fi alături în victoria asupra fascismului şi cred că e corect. Am schimbat această decizie, întrucât s-a luat decizia ca să meargă ostaşii noştri. Ostaşii noştri nu pot..., dar moral, nu au dreptul să defileze în Piaţa Roşie, atât timp cât ostaşii Federaţiei Ruse se află pe teritoriul Republicii Moldova şi nu ne permit să controlăm o treime din teritoriul Republicii Moldova. Doi - condamnarea fascismului nu poate fi în afara condamnării comunismului, două ideologii care au adus pierderea vieţii a milioane de oameni, şi dacă fasciştii în timp de război, comuniştii - pe timp de pace.
    Sunt probleme, pe care eu cred că Federaţia Rusă ar trebui să le vadă astăzi altfel decât în perioada postbelică. Nu poţi trece peste liber şi cu zâmbet, peste mormântul celor care au murit de pe urma acestei ideologii comuniste. (...)
    (...) Eu cred că decizia mea a fost corectă şi întrucât colegii de alianţă au luat decizia ca să meargă ostaşii, atunci am zis că nu merg eu şi este un drept al meu. Eu am şi probleme, nu numai de ordin naţional, ci şi personal: fratele meu, Gheorghe, a stat şase ani, în gulagul sovietic, din '72 până în '78; unchiul meu a fost dus şi împuşcat în Siberia, pentru că n-a dat căpăstrul, i s-a luat calul, în '40, nu după. Deci armata sovietică a venit până la război şi a început deportările (...)

    Interviul integral (transcript si audio) poate fi urmarit aici: http://romania-actualitati.ro/media_romaneasca_trebuie_sa_fie_mai_activa_la_chisinau-13268
  • -18 (18 voturi)    
    respect...da nu prea.. (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:02)

    kiwi [anonim]

    Nu stiu pe ce se bazeaza da mi se pare destul de naiv Ghimpu,se ia dupa cine nu trebuie (Base). UE nu va accepta sub nici o forma in urmatorii 20 de ani Moldova...S-au fript cu Romania si Bulgaria..acum isi blesteama zilele ca ne-aua cceptat...i-am umplut de cersetori si tzigani si au o parere ff proasta despre noi...singura posibilitate ar fi doar o unire directa cu Romania. Sincer nu cred ca la un referendum romanii ar accepta in mojoratatea lor asta..imi pare sa zic da nu cred
    • +3 (11 voturi)    
      calm, (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:21)

      hash [anonim] i-a raspuns lui kiwi

      si joc de glezne. odata cu problemele sociale au venit si o piata de desfacere avida, si mana de lucru ieftina, pentru UE.
      • +5 (5 voturi)    
        Corect, joc de glezne: UNIRE! (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:56)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui hash

        Ce o sa faca UE daca ne unim?
        Ne da afara din UE?
        NU!
    • +4 (10 voturi)    
      comentator sportiv (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui kiwi

      costele cu aspiratii de fotbalist, daca n-ai o treaba cu realitatea de ce te apuci sa comentezi ? EU ne-au acceptat pentru piata de desfacere si pentru ca noi cumparam tot ce nu cumpara statele din vest. habar nu ai tu ca 3 ani la rand noi n-am avut in nici un supermarket gillete mach 5 pentru ca sa isi vanda EU toate stocurile ramase de prin celelalte state ....si exemplele pot continua. Chiar crezi ca le pasa de cersetori si tigani ? Chiar crezi ca asta e motivul pt care ne-au integrat ? Pentru a face bani costele, sa faca bani pe carca noastra costele !
      • -4 (6 voturi)    
        asta e un argument perimat de mult timp (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:29)

        kiwi [anonim] i-a raspuns lui alex

        Hahaha..ma da ce parerea buna ai tu despre romanica..o fi vreun eldorado sau scuze..poate un fel de China in europa nu?ii doare undeva ca ii mai cumperi tu un gillete in plus sau nu crede-ma...pot sa exporte in Asia si fac de 100 de ori mai multi bani decat la romanica...
        • +1 (1 vot)    
          oricum ar fi... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:48)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui kiwi

          ...tu tot o molusca nevertebrata esti !
  • +4 (4 voturi)    
    Acesta-i adevarul! (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:05)

    Bogdan [anonim]

    Quot erat demonstrandum!
  • +5 (5 voturi)    
    Sfere de influenta (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:21)

    Dan Mirca [anonim]

    Eu cred că, de data asta, istoria ne va ajuta. Ceea ce altădată am pierdut pentru că aşa erau cărţile făcute la nivel european, dacă nu mondial, vom recânştiga acum pentru că aşa sunt făcute cărţile făcute la nivel european, dacă nu mondial... UE şi NATO se extind acum pentru că aşa trebuie, nu pentru că se mai merge pe cine ştie ce principii şi pe cine ştie ce pregătiri pre-aderare simandicoase. Care, între noi fie vorba, ar fi trebuie să dureze decenii şi în cazul nostru, şi al Bulgariei, şi al ţărilor baltice, şi al altora. Pe principii s-a bazat totul la început. A apărut conceptul, s-a născut o formă de asociere a unor state şi s-a format un pol de putere poiltică, economică, militară. Şi polii de putere se extind, că altfel se ofilesc. Cursul istoriei curge acum în favoarea noastră şi vom avea de câştigat chiar dacă nu avem cine ştie ce merite... Tot astfel cum nu am avut nici vreo vină atunci când a curs în defavoarea noastră. E legea compensaţiei, probabil. Moldova va fi a României, ca să fie a UE şi a NATO. Nistru e de interes, e şi va mai fi multă vreme graniţa între ruşi şi restul europei. Ucraina e dincolo... se ridică iar garduri pe noile amplasamente.
  • -5 (7 voturi)    
    o fashi pi ghimpu (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:27)

    sergiu larvov [anonim]

    acu ca nu mai e tavarishi ghinarar liebed ?!
    • -1 (1 vot)    
      adevarat (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:05)

      curios [anonim] i-a raspuns lui sergiu larvov

      Pai, sa nu se urce Ghimpu in elicopter....
  • +10 (10 voturi)    
    Ghimpu Presedinte! (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:58)

    ion [anonim]

    Un om care spune adevarul! Imi place e dintr-o bucata fara ocolisuri si fara "pagmatisme" tembele care spun ca alb e negru si invers numai ca sa faca pe lac unuia si altuia! Pacat ca nu se gaseste alta solutie si trebuie alegeri. Era bun de presedinte.
  • +3 (9 voturi)    
    ma intreb.. (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:34)

    Vitea [anonim]

    Cuza in 1859 a neglijat marile puteri care nu voiau o unire intre cele doua principate, si a facut totusi Unirea. Concidenta, dar mai degraba nu, Cuza vine din Moldova, o regiune (aici includ si Basarabia) care a fost fruntea natiunii romane in termeni politici si culturali pana pe la inceputul secolului XX. Pe urma au venit regi straini, mari si falosi, care cica au facut Marea Unire. Unire, votata unilateral de Sfatul Tarii in Basarabia, si de Marea Adunare de la Alba Iulia. regele Ferdinand a semnat doar actele si ar trebui sa i se spuna Semnataru si nu Intreguitorul.

    Mai pe urma, vine regele Mihai care lasa Basarabia in ghiara sovietica in urma unui ultimatum in 1940. rege, caruia i s-a permis saplece in 1948 din tara cu toate bunurile ducand o viata nobila in Occident. pentru el comunismul nu a fost rau: si-a pastrat titlul ffara a fi nevoit sa conduca o tara - altfel nu vad de ce s-ar numi Regele Mihai. Acuma acest rege participa la celebrarea victoriei Sovietice.

    Concluzia: cat timp tara a fost condusa de Romani, treburile s-au rezolvat intr-o maniera mai groteasca dar se rezolvau. Nu e destul sa vii Rege ca sa te faci si roman.
    • 0 (2 voturi)    
      mai vitea, mai (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:37)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Vitea

      citeste un pic de istorie si lasa darcu' folcloru' ca n-ajuta la nimic. "Prostia" ( incultura) si rautatea afisata nu produc decat pagube.
      Nu Mihai I a cedat Basarabia, ci Carol si si aici contextul trebuie judecat. Si cu multele vagoane tot Carol a plecat. Iar Carol este un personaj controversat care a facut si lucruri bune.
      Cat despre Ferdinand chiar daca e ceva adevar in faptul ca era un personaj moale, Regina Maria avand un important rol politic, nu i se poate reprosa ca a fost un democrat adevarat si un conducator responsabil.
      • +2 (2 voturi)    
        unii au trait istoria...altii au citito (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:39)

        vitea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Intr-adevar, pana in septembrie 1940 Carol al II-lea a fost "rege", insa idea din text era alta si vad ca nu ai prinso. Trebuie de invatat din greselile trecutului ca sunt gratis. A-ti asuma o greseala istorica este o virtute si denota verticalitatea unei natiuni. Nu conteaza cine a facuto, conteaza cine a suferit. Dar ce le pasa unora... sa fim noi buni istorici si sa insultam atunci can nu ne plece ce auzim.

        "Insulta este neputinta exagerata" N. Iorga
        • 0 (0 voturi)    
          Mai Vitea, esti Vita rau de tot! (Duminică, 2 mai 2010, 23:06)

          Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui vitea

          Esti cretin? Sau esti porc? Cum poti sa sustii ca "romanii" (ca Dej si Ceausescu?) au condus tara mai bine? Si de ce ai mintit cu afirmatiile despre regele Mihai? De ce insinuezi ca nu e roman? Este! Este un mare roman, de o mare demnitate si onestitate! Si sa-i fie rusine si altui bou, care il insulta pe rege intr-un comentariu mai jos!
          Iar chestia cu insultele de care te plingi tu nu e valabila in cazul unor ticalosi ca voi, care sustineti propaganda de la inceputul anilor 90 a lui Ilici. Cu voi insultele sint absolut necesare! Pai, mai animalelor, nu "romanul" Ilici ne-a nenorocit tara pe un deceniu, iar daca nu se desfiinta URSS-ul, nu el ne-ar fi vindut rusilor?
      • +1 (1 vot)    
        unii au trait istoria...altii au citito (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:39)

        vitea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Intr-adevar, pana in septembrie 1940 Carol al II-lea a fost "rege", insa idea din text era alta si vad ca nu ai prinso. Trebuie de invatat din greselile trecutului ca sunt gratis. A-ti asuma o greseala istorica este o virtute si denota verticalitatea unei natiuni. Nu conteaza cine a facuto, conteaza cine a suferit. Dar ce le pasa unora... sa fim noi buni istorici si sa insultam atunci can nu ne plece ce auzim.

        "Insulta este neputinta exagerata" N. Iorga
      • +2 (4 voturi)    
        măi mişule, măi (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:15)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        citeşte şi tu ziarele de azi şi lasă dracu' manualul ăla de istorie scris de comunişti că nu te ajută la nimic. Vei afla ca tizul tău Mihai "de România" se duce la Moscova să mai facă ceva plecăciuni celor ce ne-au furat tezaurul, deportat şi ucis fraţii prin Siberia. Chestie care mie îmi crează o scârbă profundă şi revoltă. Individul în cauză nu se comportă ca un adevărat urmş al lui Ferdinand.
      • +1 (3 voturi)    
        Mihai I cel molusca nevertebrata? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:53)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Despre molusca aia fara coloana vertebrala numita "regele Mihai" vorbeai?

        Merge si melcul fara cochilie la Moscova...
  • +10 (10 voturi)    
    O declaratie superba! (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:22)

    Nestiut [anonim]

    Cat de frumos a sunat asta: "Nu avem ce cauta la parada de la Moscova, e o sarbatoare a invingatorilor!" Cat plans autentic romanesc e in aceste cuvinte...
    Bravo basarabenilor (sa nu le mai spunem "moldoveni", numai rusii ii numesc astfel!) pentru curajul de a spune lucrurilor pe nume! Noi, aici, sub scutul NATO si in UE, inca mai dardaim de frica rusilor si nu indraznim sa deschidem gura, sa nu "ne punem rau cu rusii". Aceasta prudenta romaneasca e prea adesea confundata de dusmani cu frica...
  • +12 (12 voturi)    
    Presedintele Ghimpu (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:50)

    Over [anonim]

    Un raspuns inteligent dat lui Lavrov. Rog si reactia imediata a Presedintilor nostri si politicienilor romani adevarati si cinstiti.
    Ii urmaresc cu mare satisfactie si bucurie evolutia tot mai buna a Presedintelui Ghimpu, ii doresc de bine si sanatate lui si poporului frate. Extraordinar om
  • -5 (5 voturi)    
    Isuse (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:53)

    Crisis [anonim]

    si sfanta naivitate. Nu pot sa cred ca toata lumea este de acord cu acest Ghimpu. La nivel declarativ intr-adevar suna frumos si populist. Insa acest individ seamana mai degraba cu licean hormonal in declaratii decat cu un sef de stat. Diplomatie ioc. Curaj? Hmmm. In general politicienii iresponsabili au curaj, pentru ca nu ei platesc oalele sparte. Vezi cazul Saakashvili. Politicienii responsabili sunt rezervati si diplomati. Cat despre Vitea cel de sus cu Cuza al lui - er fi cazul sa treci de "Povestiri Istorice". 1. Unirea nu a facut-o Cuza. El a fost instrumentul. 2. A fost incapabil, pe vremea lui coruptia devenind legea de facto. De aceea a si fost debarcat. De abia cu Carol , romania a facut pasi seriosi spre Europa, s-a industralizat si-a obtinut independenta si a inceput sa conteze economic.
    • +1 (1 vot)    
      Zau? (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:22)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      Tu esti o coada de topor dispusa oricand sa-si plece grumazul si sa-si tradeze tara. Insa nu e nimic de mirare in asta. Exista destule cozi de topor ca tine chiar si in Romania!!!! Din pacate
  • +6 (6 voturi)    
    ???????? (Vineri, 30 aprilie 2010, 21:16)

    Petrache Lupu [anonim]

    INCA MAI ASTEPTAM O REACTIE A MINISTRULUI DE EXTERNE ROMAN, T. BAKONSKI LA DECLARATIILE LUI LAVROV. Oare mai este ministru???Oricum, prestigiul Romaniei nu poate fi lasat la bunul plac al KGB-istului Lavrov. Cineva in Romania trebuie sa reactioneze!!.Alo!!
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Ghimpu (Vineri, 30 aprilie 2010, 22:13)

    victor [anonim]

    Ghimpu a face bine sa fie atent cand merge la rusi..Respect pentru ceea ce face, asa trebuie facuta politica cu rusii, nu mai suntem in 1990 cand nici Romania nu o ducea mai bine ca noi, acum e momentul sa spunem lucruriolr pe nume si sa nu ne ascundem in spatele, minciunilor pe care singuri le spunem...AIE sa creat pentru a merge in UE nu la Moscova, Dar Filat tradeaza electoratul.si va fi proiectul Rosca 2...care la urmatoarele alegeri va lua daca 6%...Bravo PL...
    • +4 (4 voturi)    
      ai dreptate fratele meu ! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:57)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui victor

      Abia astept urmatoarele alegeri de la voi!
      Sper sa iasa comunistii din parlament.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Ghimpu!!! (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:20)

    Dorin [anonim]

    Excelenta replica data sovieticului ministru de externe rus Lavrov!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    tarile romane si Ghimpu (Sâmbătă, 1 mai 2010, 5:32)

    Letitia [anonim]

    Cei mai mari istorici,poeti,scriitori si compozitori sint moldoveni.Dar si cel mai mare rege roman tot de acolo se trage!
    Basescu a avut o atitudine foarte frumoasa vis a vis de basarabeni,de aceea a si obtinut votul lor.
    Mihai Ghimpu in schimb are stofa de adevarat leader !
    La fel cum nemtii s-au reunit,o vom face si noi,e doar o chestiune de timp.
    Cu oameni ca Ghimpu, unirea e aproape !
    Doamne ajuta !
  • +1 (3 voturi)    
    Respect pentru Domnul Ghimpu (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:35)

    Bucurestean [anonim]

    A avut curajul sa raspunda obrazniciei unui popor mai mult decat obraznic de-a lungul istoriei.
    Nu se poata inghiti la nesfarsit tupeul unora, fie ei si reprezentantii de seama ai unor mari puteri.
    La fel ar trebui sa li se dea peste bot si americanilor, care si astia, se cred stapanii lumii.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:36)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Bravo, excelent raspuns! Punct ochit, punct lovit! Adevarul va va face liberi!
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 1 mai 2010, 11:44)

    ionut [anonim]

    Vi se pare nebunesc, sau ar fi eligibil pentru presedintia Romaniei in 2014, ipotetic vorbind ?
  • 0 (0 voturi)    
    EXCELENT RASPUNS (Sâmbătă, 1 mai 2010, 16:49)

    mitch [anonim]

    EXCELENT RASPUNS,
  • +1 (1 vot)    
    UNIRE ! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 21:47)

    Patriotul [anonim]

    Sunt convins ca Ghimpu are promis un ajutor din exterior . Nu cred ca a innebunit incat sa faca astfel de declaratii fara vreun fel de acoperire , vreun ajutor extern . Ghimpu e un unionist convins , care din cand in cand renunta la diplomatia caracteristica unui presedinte si isi da arama pe fata . E UN ROMAN CARE MERITA TOT RESPECTUL NOSTRU !

    Apropo ... daca va pasioneaza politica incercati sa jucati erepublik . Un simulator de browser socialo-militaro-politic cu 400 000 de jucatori . E absolut briliant , copiaza la perfectiune realitatea .

    Si apropo...in erepublik ROMANIA TOCMAI S-A UNIT CU MOLDOVA !
    Daca doriti sa incercati jocu va rog sa folositi linkul de mai jos , o sa va aduca ceva beneficii in joc
    si de asemenea ...si mie .

    http://www.erepublik.com/en/referrer/Ion+C.+Bratianu

    Rog moderatorul sa nu stearga acest mesaj . Va rog . Multumesc anticipat .
  • 0 (0 voturi)    
    On de caracter (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:30)

    Adrian [anonim]

    Daca il aveam pe omul asta in 1989 eram mari.Pacat ca avem doar lichele in romania.
    Ghimpu are nervi tari si tot respectul pt el!!!