Traian Basescu si Mihai Ghimpu: Romania si Moldova - doua tari, un singur popor

de Andrei Cucu, Iasi     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:25 Actualitate | Esenţial


Cei doi presedinti, la Iasi
Foto: HotNews.ro
Traian Basescu si Mihai Ghimpu - presedintele interimar al Republicii Moldova - au vorbit miercuri in fata studentilor ieseni despre perspectiva europeana a Chisinaului si ajutorul oferit de Bucuresti. "Romania este fratele, prietenul nostru, si la nevoie ne este alaturi", a spus Ghimpu, iar Basescu a declarat ca "suntem doua state si un singur popor. Iar un popor are dreptul la un viitor comun si nu unul fractionat".

"Republica Moldova este o tara europeana 100%. Am semnat declaratia pentru parteneriatul strategic pentru integrarea europeana a Moldovei. Noi vedem acest parteneriat drept unica solutie", a mai spus Traian Basescu la Iasi.

"Sa nu mai incerce nimeni sa spuna ca noi, romanii, nu stim a ne ajuta. Este foarte important ca relatiile noastre sa fie un exemplu. Va multumesc pentru ca ati pus umarul la schimbarile care au avut loc la Chisinau: inlaturarea sirmei ghimpate, deschiderea consulatelor la Balti si Cahul, deschiderea Podului Lipcani", a spus Ghimpu.


Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de cei doi presedinti:

Mihai Ghimpu a vorbit de principala problema a  Republicii Moldova la ora actuala, respectiv criza constitutionala: .
  • “O singura problema avem, pe care sper sa o rezolvam, iar aceasta este criza constitutionala, care ne limiteaza in stabilitatea politica. Si astazi suntem cu un picior in alegeri anticipate si cu altul stand si asteptand miscare. Indiferent de asta eu sunt convins ca nu mai revin la putere comunistii. Timpul lor a trecut, ramane o pata in istorie si incepand cu 29 iulie in Republica Moldova trebuie sa fie la putere doar democratii. “
Presedintele interimar a Republicii Moldova a vorbit si de economia statului de dincolo de Prut:
  • “Republica Moldova nu are economie. Noi am ramas un stat cu terenuri agricole, care cresc rosii, patlagele, dar cu care nu stii ce sa faci mai departe. Atunci era Uniunea Sovietica, zburau in cosmos mai multi oameni. Acum iata ca aceasta economie trebuie restructurata. Trebuie sa avem culturi care sunt cerute pe piata internationala si cu calitatea in concordanta cu standardele Uniunii Europene. Nu poate exista un stat fara economie”.
Mihai Ghimpu crede ca solutia pentru ca Republica Moldova sa iasa din aceasta criza este atragerea de investitori straini. In acest sens, presedintele interimar a cerut si sprijinul statului roman, caruia i-a cerut deschiderea la Chisinau a Camerei de Comert Romane.

Insa, Ghimpu sustine ca cel mai important ajutor este cel pe care Romania il ofera prin primirea studentilor de dincolo de Prut, la studii in Romania.


Traian Basescu a spus ca din 1992 pana in prezent aproximativ 40.000 de tineri din Republica Moldova au devenit absolventi ai liceelor si universitatilor din Romania.
  • “Unii dintre acestia s-au intors in tara lor, iar o parte sunt membrii in actualul Guvern. Altii au ramas in Iasi, in Romania pentru a face performanta si pentru a contribui la dezvoltarea economica a Romaniei. Pentru acest lucru eu va multumesc. Pentru ca ati devenit parte a societatii romanesti si pentru performantele aduse tarii noastre”.
Seful statului roman a mai vorbit in fata studentilor basarabeni si de dreptul la libera circulatie, lucru pe care il considera esential pentru dezvoltarea ulterioara a statului.
  • “Oamenii din Republica Moldova sunt la fel de indrepatiti, consider eu, ca si  cei din Romania sa circule liber in Europa, in Romania, acolo unde poate circula orice cetatean european. Desigur, acest drept pe care statul roman incearca sa il transfere catre cetatenii Republicii Moldova este unul acceptat in toata Uniunea Europeana. Ca noi am modificat legea cetateniei si am modificat  conditiile de acordare a cetatenilor, erau foarte multi politicieni, atat din Romania cat si din Republica Moldova care au contestat acest lucru. Va spun public ca nu a existat nici un politician din Uniunea Europeana care sa fi atras atentia mie sau Guvernului Romaniei ca am schimbat politica de acordare a cetateniei, care avea ca obiectiv redobandirea cetatenii romane de cei care au pierdut-o, fara voia lor. Luna trecuta s-a ajuns la acordarea de 5.300 de cetatenii, iar obiectivul nostru este sa atragem pana 10.000 de cetatenii pe luna”.
Traian Basescu a spus ca educatia este esentiala pentru dezvoltarea unui stat.
  • “Cheia evolutiei pozitive nu mai este detinerea de cantitati uriase de titei, nici de gaze, sau alte resurse naturale. Acestea pot fi doar adiacente, sanse de evolutie pozitiva a unei natiuni. Cheia este educatia si este singura care poate substitui lipsa resurselor naturale si care poate propulsa o natiune”.
Mai mult, presedintele a precizat ca este o necesitate absoluta reforma actuala din sistemul de educatie romanesc.

Tot  la Iasi, in fata studentilor basarabeni, Basescu a clarificat si pozitia actuala a Romaniei in cadrul Uniunii Europene.
  • “Romania nu este un stat deplin integrat in Uniunea Europeana. Romania este o tara intrata in Uniunea Europeana si mai are inca un drum destul de lung pentru a se si integra. De aceea, declaratia comuna, dintre Romania si Republica Moldova, vizeaza un proces comun de integrare europeana. Primul lucru pe care noi il facem fata de Republica Moldova este sa ii dam acquisul comunitar tradus, care a fost o problema de sase ani pana cand Romania l-a avut tradus in limba romana”.
Traian Basescu a vorbit si de urgenta majora care vizeaza aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeana, respectiv interconectarea infrastructurilor celor doua state (gaze, electricitate, transport). El a mentionat si nevoia unui sistem comun de comunicatie, atat pentru IT, cat si pentru mass-media, sa fie trusturi media de stat care sa acopere cele doua state.


Citeste mai multe despre   
















4511 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Bravo Ghimpu! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:49)

    Cristi_89 [utilizator]

    Doamne, in sfirsit a sosit ziua in care RM v-a putea iesi din toata mizeria asta.Doamne ce bine e fara "Comunisti".Nu imi inchipui ce s-ar fi putut intimpla daca "comunistii' mai erau acum la conducere.Poate in urmatorii 10 ani ne vom integra in sfirsit in Uniunea Europeana...
    • -12 (18 voturi)    
      Cred ca din pacate peste vreo 30... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:10)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Cristi_89

      Sper sa ma insel dar ei o duc mai rau acum,decat o duceam noi in 1990.Si mai sunt si semi-rusificati.
      • -6 (12 voturi)    
        ba sunt 2 popoare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:08)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Creator

        atat vreme cat intrebi un basarabean ce este si el raspunde moldovean inseamna ca sunt 2 popoare - roman si basarabean. cand vor raspunde ei ca sunt romani atunci va fi un singur popor
        • 0 (6 voturi)    
          esti (Joi, 29 aprilie 2010, 9:12)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          ..aiurea..cel putin..daca nu esti antiroman si rusofil..
          • 0 (4 voturi)    
            sau... (Joi, 29 aprilie 2010, 9:40)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui sabo

            ...realist! vad ca ai scapat taman varianta corecta, cetatene!
      • -1 (7 voturi)    
        Nu inteleg de ce sunt minusurile (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:57)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        Doar sunt adevaruri ceea ce am spus. Si nu am spus-o cu rautate,din contra, cu regret...
      • 0 (0 voturi)    
        1. In 1989 (Joi, 29 aprilie 2010, 11:53)

        mik [anonim] i-a raspuns lui Creator

        indicatorii economici ai Moldovei erau mai buni ca a Romaniei.
        2. Expresia "semi-rusificati" denota ignoranta. Ca si atunci cand francezii le spun romanilor tigani. Stiu ca nu e comparatie buna, dar nu pot sa intru acum in detalii
        • +1 (1 vot)    
          Pai eu am prieteni moldoveni (Joi, 29 aprilie 2010, 18:33)

          Creator [utilizator] i-a raspuns lui mik

          Si ei imi spun asta:la oras lumea e jumi-juma,la tara sunt majoritatea cu Romania
    • -1 (1 vot)    
      comunisti spre Rusia si CSI (Joi, 29 aprilie 2010, 8:10)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Cristi_89

      As vrea sa-i rog pe MOLDOVENI sa se respecte putin si sa nu mai calatoreasca in Ucraina, Rusia
      deoarece nici pe rusii si gagauzi nu-i vad venind spre Romania si vestul Europei.
      De cde sa fie luati moldoveni/romani de fraieri de catre minoritari?

      Cand voi vedea trenurile spre Ucraina mai goale si cele spre Romania mai pline va fi mai bine si pentru Moldoveni (deoarece in Republica Moldova s i CSI cu trenul calatoresc 25-30%.
      • 0 (0 voturi)    
        dar cum? (Duminică, 16 mai 2010, 20:01)

        Cristi_89 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

        Te inteleg,e adevarat,dar majoritatea Moldovenilor se duc in CSI deoarece e mai usor,nu sunt atitea hartii,documente,acte de iscalit,sa nu uitam ca Romania e in UE,acolo nu intri asa simplu.Oamenii nu sunt informati!
        asta deoarece "comunistii"le stopau creierul,dar asta se v-a schimba,crede-ma,acum Republica Moldova a urmat calea ce-a dreapta,si vei vedea "Trenurile pline de moldoveni in Romania"
  • -25 (27 voturi)    
    Cam asa (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:59)

    Cioaca [anonim]

    urmeaza sa ne scoata furaciosu din UE si NATO,facand valuri de dragul furtunii.Cine zice ca omu e intreg...
    • +7 (9 voturi)    
      Basescu,barca si vaslele (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:17)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cioaca

      E adevarat ca Basescu, cand vasleste, improasca pe toata lumea din barca cu apa. Dar directia in care vasleste este buna, trebuie numai sa-si imbunatateasca miscarea vaslelor astfel incat sa nu mai faca stropi. Vaslirea fara stropi e mult mai eficienta, cu mai putin efort barca inainteaza mai repede in directia dorita.
  • +18 (22 voturi)    
    A fost nevoie de 20 de ani... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:00)

    judex [anonim]

    ...ca sa se stearga urmarile politice ale celor 2.5 mandate ale lui lui Ilici: semnarea tratatului cu URSS, devalizarea economiei, betele in roate puse intrarii Ro in UE si aderarii la NATO, boicotarea actului de justitie, sprijinirea infiintarii unor partide extremiste si etnice, Parlamentul creat dupa modelul staborului, dificultatile suplimentare de integrare prin inducerea confuziei rrom-roman, ...). Cred ca neasteptata alegere a lui Basescu (pe muchie, la ambele mandate) este expresia "mintii de pe urma a romanului". Trezirea, in ceasul al 12-lea, a romanilor din adormirea impusa de o clasa politica abjecta ar putea fi interpretata si intr-o cheie optimista, dovada fiind recentele dezvoltari in gestionarea relatiilor cu Moldova, deschiderea apetitului UE pentru Marea Neagra, isprijinul SUApentru integrarea serioasa a Romaniei in planurile de aparare ale UE....
  • -25 (33 voturi)    
    Acum vreo 5 ani se credeau rusi (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:00)

    Frankie [utilizator]

    acum ca le-au ajuns cutitul la os si ca Romania e in UE, se cred romani
    • +11 (13 voturi)    
      pentru Frankestein (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Si acum 100 de ani cum se creeau?
      • -1 (3 voturi)    
        Acum 1000? (Joi, 29 aprilie 2010, 6:56)

        Doar un cetatean [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Daca o luam asa vrei sa isi faca imperiul roman granitele la loc?
        Poate otoma? , Nazisti? Acum cateva zeci de ani nu 100 eram nazisti .
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru un simplu cetatean (Joi, 29 aprilie 2010, 9:58)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Doar un cetatean

          Unu urmat de doua zerouri inseamna o suta nu o mie. Tu esti chiar analfabet? Ce cauti aici?
          Mergi la scoala!
      • -3 (3 voturi)    
        se credeau rusi (Joi, 29 aprilie 2010, 9:41)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        li se potriveste mai bine rusia decat rrominia
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Duminică, 16 mai 2010, 20:02)

          Cristi_89 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Mai bine taci
    • +10 (14 voturi)    
      incordeaza-ti memoria! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:46)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      uiti de anii 89-90 cand s-a facut trecerea la grafie latina,tricolor,renasterea nationala ROMANEASCA ce pareau imposibile pe atunci.dar am avut si ghinion cu nonvalori la conducere gen iliescu-snegur,constantinescu-lucinschii s.a.vom fi o tara indiferent de cat timp ne va lua si nu baga aici UE caci avem spiritul unificarii mult mai vechi,citeste istorie o sa pricepi!
    • +11 (15 voturi)    
      gresesti! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:49)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Sa nu uitam ca indiferent de care parte a prutului suntem, suntem romani.

      Sa nu confundam niciodata ce spun liderii cu ce spun romanii de rand. Daca au avut un conducator idiot si pro-rus (Voronin) nu inseamna ca noi acuma sa spunem ca toti sunt idioti si pro-rusi. Nu, sunt ai nostri doar ca pusi intr-o situatie mai dificila decat noi.

      Sa nu uitam ca au fost rusificati cu forta, li s-au pus pe cap rusi care acum voteaza cu partidul comunist si pro-rusia, dar asta nu inseamna ca romanii nostri de acolo sunt pro-rusi.

      Sa ne bucuram ca in ultimul ceas Base si Ghimpu reusesc ceea ce reusesc. Uitati-va ce se intampla zilele astea cu Ucraina - e probabil o cauza pierduta. 50 de ani nu mai au sanse la democratie.
    • +1 (3 voturi)    
      Are dreptate (Joi, 29 aprilie 2010, 6:55)

      Doar un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Acum 5 ani mancai bataie ca magaru in panta in Rep Moldova ca roman, acum esti frate.
  • +16 (18 voturi)    
    Istoria nu iarta ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:14)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Ma bucur ca si inraitii postaci inteleg ca suntem in fata unui fapt istoric, nu isteric.Civilizat putem intra de mana in UE.Sa nu ne bucuram prea devreme sa punem toti umarul la intelegere si coperare ca de .."doua saracii" Putem iesi la lumina cu un ideal.Bardul de la Mircesti V.Alecsandri era premiat la Montpellier cu Cantecul gintei latine! Sa realizam peste ani profetia sa!Peste 20-30 de ani urmasii sau cei in viata sa nu se mire daca Rusia, cea adevarata va intra in UE.Are zestre buna.Materiala si culturala de la Tolstoi contele,Dostoievski ,Repin,Ceaikovski,Mendeleev etc.DDD
  • +22 (22 voturi)    
    Perseverenta, discretie, actiune, oportunism (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:21)

    Romania va fi Mare [anonim]

    Astea sunt cuvinte cheie pt ce are de facut Romania in teritoriile romanesti de la stanga Prutului. Sa continue in acelasi stil: fara declaratii pompoase inutile si "provocatoare", negociere discreta cu Rusia, ajutat concret guvernul pro-roman, sustinerea renasterii nationale in toata Basarabia, actionat "special" contra comunistilor, asa cum au fost dati jos de la guvernare, lobby in UE, protectia USA si a Frantei in Consiliul de securitate ONU, pt cand ca fi ceasul Unirii!

    3 milioane de etnici romani sunt in Basarabia, de 2,5 ori mai multi decat maghiari si secui in Romania! Neamul romanesc se va intari, Romania va creste teritorial si demografic, vom avea pondere mai mare in UE!
  • +22 (24 voturi)    
    unimedia.md (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:23)

    dorul [utilizator]

    Observ ca site-ul lui Vantu din Moldova nu merge de cand e Ghimpu in Romania. Probabil de maine o sa-i dea drumul. Si nimic despre vizita lui Ghimpu pe Publika.
    Cum sa nu-i urasti pe moguli?
  • +15 (17 voturi)    
    Bravo Ghimpu si Basescu! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:02)

    adrian88000 [utilizator]

    O atitudine comuna , corecta. Incet, incet se va realiza unirea. Sa ne ajute Dumnezeu!
  • +9 (11 voturi)    
    este motivul pt care l-am votat pe Base (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:21)

    bogdan [anonim]

    indiferent de defectele lui .. care exista, daca chiar se poate sa aducem si Rep Moldova in UE ... sincer toate pacatele lui pt mine sunt iertate
    ar fi frumos sa ramana cel care deschide relatiile si sper sa fie de durata si pe partea cealalta, sa reuseasca sa-i reduca la tacere pe cei impotriva aderarii RM la UE
  • +6 (6 voturi)    
    atentie mare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:35)

    Undertaker [anonim]

    nu uitati romanilor care a fost si care va fi menirea noastra in viata aceasta.

    nu uitati ca suntem unul dintre cele mai pacifiste tari din lume de aceea nu trebuie sa facem gresala iredentistilor.

    trebuie sa ii respectam pe rusii, ucrainienii, gagauzii si ceilalti din basarabia deoarece e o zona saraca si acestia se vor simti exclusi si se vor impotrivi democratiei.

    intr-adevar suntem frati cu fratii nostri si veri buni cu toti prietenii nostri din basarabia.

    basarabia sa isi urmeze cursul firesc sa isi cunoasca istoria si politica externa sa si-o aleaga pe adevar.

    nu uitati intre timp de fratii nostri din harghita, covasna, mures, atentie mare la udmr care fac ceea ce stiu ei mai bine - samantarea urei intre maghiari si romani.

    bravo ghimpu
  • +5 (7 voturi)    
    A reasarit oare soarele? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:01)

    tepes [utilizator]

    Unirea este posibila,Rusia stie ca Romania respecta minoritatile si in privinta asta nu-si fac probleme,dimpotriva stiu ca minoritatile sint o arma redutabila pe care o pot arma cind vor,asadar ei vor accepta tacit unirea.Adevaratii adversari ai unirii sint nu prorusi ci comunisti care-si vad amenintarile privilegiile si care nu concep ca ei sa devina primari sau prefecti, nu ei vor musai ministri secretari de stat etc.,va fi greu cu astfel de oameni indocrinati70 de ani sa-i aduci la realitate,insa tavalugul istoriei ii va modela si nu-i va ierta
    • +2 (4 voturi)    
      nu chiar (Joi, 29 aprilie 2010, 9:08)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui tepes

      nu e chiar asa. le stam rusilor in gat ca un ghimpe. nu vor o Romanie puternica aici. din fericire poate vedem niste baze de rachete SUA pe aici si le mai scade tonul putin. cat priveste pasul de ieri de la Iasi ESTE UNUL ISTORIC. practic s-a vorbit pe fata despre UNIRE. felicitari tuturor romanilor si domnului Basescu(desi personal nu il agreez). si nu uitati ce s-a intamplat acolo: in fata mormantului lui Stefan si in prezenta unui Arhiereu ortodox(Pimen daca nu gresesc) cei doi presedinti s-au inchinat si au sarutat mormantul. iar declaratia Vladicai Pimen este de manual de istorie: "Daca doi sefi de stat romani au venit impreuna sa se inchine la mormantul lui Stefan cel Sfant, atunci incepe sa se vada o lumina". fara comentarii.....
      • +1 (1 vot)    
        pentru cel care mi-a dat minus (Joi, 29 aprilie 2010, 15:00)

        pcd [anonim] i-a raspuns lui pcd

        dedicatie speciala celui care mi-a dat minus:
        http://ziuaveche.ro/politica/basarabia/3031-rusia-avertizeaza-chisinaul-nu-puneti-la-indoiala-rezultatele-celui-de-al-doilea-razboi-mondial
  • +5 (5 voturi)    
    BASARABIA - PAMANT ROMANESC! (Joi, 29 aprilie 2010, 10:28)

    LAKERS [anonim]

    Orice s-ar spune basarabenii sunt si vor fi fratii nostrii. Ei trebuie ajutati in continuare intrucat situatia lor este din pacate mult mai grea decat a noastra. Pe de alta parte, ma bucura mult schimbarea regimului politic de la Chisinau si sper ca partidul comunist sa nu mai ajunga vreodata la putere. Si cand conditiile vor fi prielnice, poate vom redeveni o singura tara... Sa dea Dumnezeu!