Sorin Oprescu despre eutanasierea maidanezilor: Si cainii sunt suflete

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:22 Actualitate | Esenţial


Primarul general Sorin Oprescu se opune eutanasierii cainilor fara stapan. El a declarat miercuri ca sustine in continuare proiectul privind sterilizarea cainilor, initiat iarna trecuta. "Sunt dator sa respect legea si, mai mult decat atat, cand am spus ca facem adaposturi pentru caini impreuna cu Monica Davidescu, sa stiti ca nu am spus povesti", a spus edilul.

Pana atunci, a adaugat el, exista o lege in vigoare care poate fi amendata.

In opinia primarului general, este greu de sustinut solutia avansata de prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei.

"Eu respect legea si sa incepem sa ne certam unii cu altii pentru cum sa-i omoram pe catei, nu pot sa fac acest lucru nici prin natura meseriei mele, sunt doctor. Si cainii sunt suflete", a spus Oprescu, citat de Agerpres.

El a precizat ca in momentul de fata a inceput procesul de sterilizare a cainilor fara stapan din Capitala, aproximativ 450 pe luna, insa a explicat ca acest proces este dificil, intrucat este greu sa patrunzi in curtile oamenilor si sa le ceri sterilizarea.

Prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atanasoaei, a anuntat marti ca a depus inca de saptamana trecuta la Camera Deputatilor propunerile sale pentru modificarea legislatiei referitoare la cainii fara stapan, urmand ca acestea sa fie dezbatute si sa urmeze calea procedurala.

Potrivit propunerilor legislative, adoptia ar urma sa se faca numai cu respectarea unor conditii clare, care ar viza anumite obligatii din partea iubitorilor de animale.

Noile prevederi legislative stipuleaza ca eutanasierea animalelor se va face dupa sapte zile, obligatoriu, daca acestea nu au fost revendicate de nimeni. 


Citeste mai multe despre   
















2776 vizualizari

  • +34 (44 voturi)    
    si porcii sunt suflete (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:33)

    Mia [anonim]

    Domnule Oprescu, sunteti cumva vegetarian? Mieii, porcii, vacile pe care le consumati la masa nu sunt suflete? Si atunci de ce le omorati si mancati?
    Sau doar cainii au suflet?
    Va opuneti prosteste eutanasierii, fara sa aveti vreo masura care sa stopeze agresivitatea cainilor si nenumaratele cazuri de muscaturi.
    • +35 (41 voturi)    
      Oare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:46)

      bobo23 [utilizator] i-a raspuns lui Mia

      carnatul ala de cartea recordurilor era facut din frunze de castani?
    • +28 (36 voturi)    
      pentru Mia (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mia

      Nu cred ca se opune prosteste, mai repede cred ca se opune smechereste. Se invart mari sume de bani cu acesti caini vagabonzi si cu " masurile " agreate de Oprescu. Cred ca si el beneficiaza de ceva.
    • +2 (14 voturi)    
      Suflet... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:57)

      Je [anonim] i-a raspuns lui Mia

      Numai omul are suflet (Suflet = Sufare Dumnezeiasca) si doar asupra omului a suflat dumnezeu de i-a dat suflet.

      Toate celelalte animale sunt date pentru a servi omului si nu sunt egale lui.

      asa ca.. nu vad unde de unde ar avea ciinele suflet ;)
      • -6 (14 voturi)    
        Ti-a spus tie Dumnezeu? (Joi, 29 aprilie 2010, 8:46)

        Dana A [utilizator] i-a raspuns lui Je

        De unde este atat de sigur?

        Cum ar fi sa afli "la poarta raiului" (pari sa fii credincios) ca nu poti fi primit pentru ca defapt si animalele aveau suflet.

        Sper din tot sufletul meu de om sa va dati seama la un moment dat ca nicio populatie nu ar trebui sa faca asa ceva altei populatii pe care o considera inferioara.
        • +2 (4 voturi)    
          Suflet (Joi, 29 aprilie 2010, 11:23)

          Dragos_D [utilizator] i-a raspuns lui Dana A

          Daca nu ma insel, chiar in biblie este specificat acest lucru. Deci conform credintei crestine animalele nu au suflete...
        • +1 (5 voturi)    
          auzi da tu de ce nu te duci in jungla (Joi, 29 aprilie 2010, 17:04)

          jean_ [anonim] i-a raspuns lui Dana A

          sa te joci cu leul si pantera toata ziua ? de ce sa le tinem la gradina zoologica sa le dam si lor drumu prin bucuresti pe strada ... sunt si ele suflete !
        • 0 (2 voturi)    
          pentru Dana A (Joi, 29 aprilie 2010, 17:28)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Dana A

          Tu nu stii ca Dumnezeu ne spune la toti? Biblia e cuvantul lui Dumnezeu. Daca ai citi-o, ti-ar spune si tie. " Je" a citit si din acest motiv stie.
          Citeste si tu Biblia!
          • 0 (2 voturi)    
            ..... (Joi, 29 aprilie 2010, 19:03)

            Daniel Petrescu [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

            Ehh.. eu sunt de parere ca Oprescu va gasi pana la urma o solutie care va impaca ambele tabere. Cea de asta iarna era excelenta. La munte cainii ar fi beneficiat de toate conditiile: si de ingrijire, si de tratament si de hrana. Dar s-au opus niste voci pentru care nu gasesc nici un fel de scuza. Niste gargaristi ordinari..
      • 0 (4 voturi)    
        din cate vad nici oamenii nu au suflete (Joi, 29 aprilie 2010, 21:16)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui Je

        prostia e nemarginita... Dumnezeu pe care tot zici ca a dat suflet omului i-a dat si mila...pacat ca la unii s-a pierdut pe parcurs.
      • 0 (0 voturi)    
        esti o varza (Marţi, 4 mai 2010, 18:58)

        monica chira [anonim] i-a raspuns lui Je

        homo sapiens = omul intelept, unde e intelpciunea ta fiinta plina de tine ?! esti un homo imbecilus, fara educatie, fara cultura, caruia maltratarea animalelor ii suplineste puterea pe care i-ar oferi-o educatia si cultura ... unele animale servesc ca mancare, pentru ca asta este, avem canini, iar altele servesc la transport - calul, aparare - cainele ... "cel mai bun prieten al omului" e o zicala veche, crezi ca a aparut asa ca nu a avut unu' ce face ... mi-e rusine ca sunt de aceeasi rasa voi
    • -6 (14 voturi)    
      Omul si cainele (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:23)

      hmm [anonim] i-a raspuns lui Mia

      Din cate stiu eu, omul a vanat intodeauna alaturi de caine, cainele a pazit turma, curtea etc. ca sa avem noi pe masa nevegetarienii ce altfel ar papa lupul sau hotul!
    • +15 (15 voturi)    
      Si oparescu ar trebui sa fie om! (Joi, 29 aprilie 2010, 6:46)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Mia

      El insa este.... smecher de primaverii!
      In sala de operatii sa nu intre medicul daca nu are tot, asa... ca sa moara pacientul care este om.
      In schimb sa ne fie mila de caini pentru ca sunt si ei suflete!
      Sunt curios, cati caini poate sa creasca in curtea aia mare pe care o are?
      Sa ia cati pot intra fiindca sunt si ei suflete.
      Sa fie muscat si el sa fie calm, fiindca sunt si ei suflete.
      Nu, bai oparescule. Cainele trebuie sa aiba un stapan; cei fara stapan... sapun. Stapanii trebuie sa tina strada curata, parcul fara fecale, blocul fara latraturi, mirosuri si tot felul de... scurgeri canine.
      Ipocritule!
      Comunist demagog!
      • 0 (2 voturi)    
        Mari bestii (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:52)

        Bine ca mai exista Strasbourg [anonim] i-a raspuns lui domino63

        Mari bestii a mai creat si sistemul asta Capitalist de dupa revolutie.Sistem de valori?Nexam.Oprescu-le ,Interneaza-i pe acesti criminali in ospicii.Alcoolul PDL dauneaza grav sanatatii.
      • 0 (0 voturi)    
        si tu esti varza (Marţi, 4 mai 2010, 19:00)

        cchira monica [anonim] i-a raspuns lui domino63

        el este comunist demagog, tu homo needucatus
    • +9 (9 voturi)    
      Domnule Doctor Op. (Joi, 29 aprilie 2010, 10:59)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui Mia

      Lasati chestiunile cu sufletul pe seama preotilor eventual si asigurati sanitizarea Bucurestiului de tot rahatul si urina deversate zilnic pe strazi de cainii vagabonzi! De aceea sunteti medic!!!
      • 0 (6 voturi)    
        strazile din Bucuresti (Joi, 29 aprilie 2010, 14:21)

        ana [anonim] i-a raspuns lui Bucur

        si cu rahatii si urina deversate de cetatenii bipezi ai Bucurestiului ce facem? mi se intoarce stomacul pe dos numai cand ii vad pe toti nerusinatii cum se opresc langa un pom, stalp, gard sau zid si fac ce face tot omul normal in intimitatea baii proprii: urineaza adica. si evident, faptul ca ii vedem este partea "mai putin" neplacuta. mai rau e ca trebuie sa suportam mirosurile mizeriei lor.
        de la astfel de bipezi nesimtiti si prost educati nu ne contaminam, nu luam microbi??
        de ce lor le permitem sa umble liberi pe strazi si unui biet caine nu...eu una nu cred ca animalele sunt pe strada din vina lor sau isi fac nevoile constienti de faptul ca nu e voie sa o faca in public.
        dar nu-i nimic, sa-i omoram pe toti, ca asta vrea poporul roman. si acelasi popor roman va avea grija ca in 2 ani populatia canina de pe strazile patriei sa creasca din nou. ca doar ce, cainii pe care ii fata cateaua din curtea mea (pe care evident nu ma poate obliga nimeni sa o sterilizez, ca e a mea, are stapan!!!) pot sa-i arunc la colt de strada, o avea cineva grija de ei ... pentru ca asta e mentalitatea pe care o avem!!!
        ah, sa va mai spun si despre alte mizerii pe care le genereaza romanul biped pe strazi? foarte multi prieteni de-ai mei straini (a se citi italieni, care stim ca nu sunt nici ei maximul civilizatiei), care locuiesc in Bucuresti, ma intrebau de unde obiceiul nostru de a scuipa pe strada...nu am stiut ce sa raspund, am lasat capul in jos de rusine numai. cu astia ce facem?
        scuipaturile lor infrumuseteaza trotuarele sa inteleg...
        numai bine dragi romani si deschideti-va mintile inainte sa deschideti gura!!
        • +1 (3 voturi)    
          Ana are mere... (Joi, 29 aprilie 2010, 19:51)

          hai sa radem [anonim] i-a raspuns lui ana

          ...si bate campii cu succes! La mai mare!
      • +4 (4 voturi)    
        completare (Joi, 29 aprilie 2010, 17:33)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Bucur

        Medic si primar! Si el stii ( daca nu s-a ramolit) ce multe boli transmit cainii vagabonzi! Ar trebui sa fie primul care sa doreasca urgenta lor eutanasiere!
        • -2 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:04)

          Sandu [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          Cum sa-i eutanasieze ma, cretinule? Te-ai tampit la cap?Auzi urgenta lor eutanasiere...
          bai papagalule, eu sunt convins ca habar n-ai ce inseamna eutanasiere, dar las-o naibii. Cauta in dex, documenteaza-te, nu e Oprescu criminal si nici noi niste imbecili incat sai cerem asta!
          • +2 (2 voturi)    
            Pentru Sandu (Vineri, 30 aprilie 2010, 12:23)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

            Din limba greaca: Eu =bine, Thanatos = moarte. Te-am lamurit?
    • -4 (8 voturi)    
      Atacati in haita (Joi, 29 aprilie 2010, 12:30)

      Adriean B [anonim] i-a raspuns lui Mia

      Atacati in haita.Sariti la beregata lui Oprescu ca cele mai fioroase bestii fara a avea discernamant.O avea si Oprescu pacatele lui,dar vad ca ati sarit calul.Mai avem putin si ne vom transforma in Criminalii Europei.
      • +3 (7 voturi)    
        daca-ai fi muscat sigur ti-ai muia gura (Joi, 29 aprilie 2010, 13:34)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Adriean B

        Ce mi-as dori sa fii si tu intre aia 10.000 de oameni/copii muscati de caini anual (doar in Bucuresti....) Poate iti mai vine si mintea la cap.
        Toti iubitorii de caini sunteti plini de demagogie si aveti o gura infernala... Cum vine unu c-o solutie viabila, sariti ca gaitele, ca va pierdeti obiectul muncii de latratori la stele si mari iubitori de caini...
        90% din cetateni vor sa scapam de caini dar iar 10% nu... si din cauza voastra suferim toti.
        Mutilatori de copii ce sunteti!
        An de an sunt mutilati sute chiar mii de copii din cauza voastra!
        Rusine sa va fie!
        • -2 (6 voturi)    
          Vad ca ai aptitudini de calau (Joi, 29 aprilie 2010, 14:42)

          De ce nu-ti faci un hoby [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Observ ca ai aptitudini de Chirurg.Urmeaza si tu o facultate de medicina.Te sponsorizam noi cei care iubim animalele,mai gigione calau desavarsit!
        • -2 (6 voturi)    
          Vad ca ai aptitudini de calau (Joi, 29 aprilie 2010, 14:43)

          De ce nu-ti faci un hoby [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Observ ca ai aptitudini de Chirurg.Urmeaza si tu o facultate de medicina.Te sponsorizam noi cei care iubim animalele,mai gigione calau desavarsit!
  • +36 (48 voturi)    
    alt primar (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:38)

    Sabina [anonim]

    atunci eu vreau alt primar care are suficient discernamant incat sa inteleaga ca oamenilor le-a ajuns! calatorim in strainatate din ce in ce mai multi si vedem cu totii ca in tarile civilizate nu sunt caini pe strazi. Mi-a luat 3 zile sa constientizez ca in Londra nu sunt caini pe strada si nu trebuie sa ma mai uit cu frica in toate directiile.

    sunt suflete da. si daca nu i se opunea nimeni lui Basescu erau mai putine suflete de sacrificat.

    daca nu trece legea de data asta suntem chiar prosti. nu avem opinie publica, nu stim sa ne aparam interesele si suntem cetateni ai unui stat care confirma inca o data ca nu face nimic pentru noi.
    • +28 (30 voturi)    
      subscriu !!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:20)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui Sabina

      de fiecare data cand ma duc intr-un oras din afara sunt cu frica sa merg pe langa zone cu garduri/garaje etc.. sa nu sara o javra la mine

      si culmea ... chiar si in africa au ras de mine :(

      IMI E RUSINE CA SUNT ROMAN, NU VREAU SA FIU CONATIONAL CU NISTE INCAPABILI, care prin actiunile lor NU imi permit sa ALERG pe strada !
      • +13 (15 voturi)    
        mda (Joi, 29 aprilie 2010, 2:06)

        I [utilizator] i-a raspuns lui sandu

        in Africa ii mananca, de asta nu o sa vezi caini pe strada :)

        Problema e ca politicienii fug numai dupa voturi si de asta ei se dau milostivi. Culmea e ca au mila doar de cainii vagabonzi, dar de oamenii muscati nu au sau de oamenii care platesc taxe pe care ei le fura prin diverse licitatii.
        • -1 (3 voturi)    
          huuuuuuuuu (Vineri, 30 aprilie 2010, 10:10)

          Horia [anonim] i-a raspuns lui I

          Ma aici nu e vorba despre mila... de mama naibii veniti cu astfel de chestii? Pur si simplu trebuie sa fim oameni. Dar inteleg, pentru voi, traficantii de organe, a fi om e mai greu decat orice alt lucru vi s-ar putea cere. Oprescu da inca o data dovada de calmitate si inteligenta.
      • -11 (15 voturi)    
        Ba mie imi este rusine (Joi, 29 aprilie 2010, 8:52)

        Dana A [utilizator] i-a raspuns lui sandu

        Imi este rusine ca voi ati ajuns sa ganditi in acest fel, ca ati fost atat de inraiti de frica animalelor fara stapan incat nici macar nu va dati seama daca anumite masuri sunt eficiente sau nu.
        E greu sa ai suflet, dar macar creierul sa nu ni-l pierdem.
    • -8 (14 voturi)    
      Nu ai dreptate (Joi, 29 aprilie 2010, 8:50)

      Dana A [utilizator] i-a raspuns lui Sabina

      Masura de omorare a animalelor fara stapan de pe strazi este ineficienta daca nu este insotita de un pachet de masuri de control a abandonului si cruzimii fata de animale. Animalele omorate vor fi rapid inlocuite de altele abandonate de oameni pe strazi si singurii care vor avea de castigat din acest macel perpetuu vor fi companiile angajate pentru a omori animalele.

      Dar voi se pare ca faceti tot posibilul ca banii publici sa fie cheltuiti aiurea. Felicitari! Pacat ca sunt si banii mei.
      • +5 (9 voturi)    
        Aceeasi aberatie (Joi, 29 aprilie 2010, 9:43)

        bobo23 [utilizator] i-a raspuns lui Dana A

        ONG-istii tot evita sa explice de ce:

        - daca maidanezii ar fi EUTANASIATI: majoritatea fondurilor ar fi furate, lumea tot ar continua sa arunce catei in strada, iar procedura ar dura oricum foarte mult timp, deci cainii se vor inmulti

        - daca maidanezii ar fi STERILIZATI: nu se va fura nimic, oamenii se vor educa brusc si nu vor mai arunca niciun caine in strada, sterilizarea se va face peste noapte, deci acestia nu se vor inmulti
      • +2 (8 voturi)    
        pentru Dana A (Joi, 29 aprilie 2010, 12:29)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Dana A

        Ce-i cu tine? Ti se pare mai scump sa faci o injectie prin care sa omori un caine decat sa aplici paleativele fara efect? Castrare, deparazitare, vaccinare , hranire, ingrijire. adapost construit cu oameni angajati permanent etc. Toate acestea sunt mai ieftine decat O INJECTIE??
        Chiar ti-ai pierdut busola??
    • +11 (13 voturi)    
      si eu! (Joi, 29 aprilie 2010, 10:31)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui Sabina

      Da,

      D-le primar, daca te opui cu atata vehementa celor care te au ales, e clar ca nu ne mai reprezinti interesele. Poate e timpul sa pasesti alaturi, sa i lasi pe altii care pot si vor!

      As aprecia cel putin scuze publice din partea dumneavoastra pentru divergentele astea de opinii!
    • -1 (5 voturi)    
      Executia cainilor sa fie televizata? (Joi, 29 aprilie 2010, 13:11)

      Hitler [anonim] i-a raspuns lui Sabina

      Executia cainilor sa fie transmisa la o ora cu raiting maxim? De catre OTV Antena1 Protv sau pe TVR1?
  • +29 (37 voturi)    
    Alt natarau (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:56)

    Addy [utilizator]

    Vadim, Marinescu si Ponta . Acum si Oprescu Sorin, care in cei 2 ani de mandat a triplat populatia canina a Bucurestiului. La mai mult si la mai mare ! O sa ne lase o mosternire de 300.000-400.000 de caini cand va pleca de la primarie. Parca toti politicienii astia ii doare in pix de oameni, dar le pasa de maidanezi . Yeah right ! Cati bani ajung la aceste ONG-uri si cati pentru rezolvarea problemelor !?
    • -18 (24 voturi)    
      Toata lumea e nebuna?? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:20)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Addy

      Numai pedeleii criminali nu sunt ....
      • +22 (28 voturi)    
        Mda... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:49)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Creator

        Alt tampit care confunda problema cainilor vagabonzi cu PDL, Basescu, etc.... Ia-i acasa tampule si ai grija de ei daca-ti pasa cu adevarat! La gargara si aratat cu degetul se pricepe toata lumea. Ponta, Vadim, Marinescu, Zavoranu, Creator (sic!), etc... Mai sunteti multi? Nu, sunteti putini si prosti. Din fericire.

        P.S. Daca te crezi "Creator" baga mare si creaza pe banii tai de buzunar niste adaposturi pentru cainii vagabonzi carora le plangi de mila! Musca-te-ar cainii!
        • +3 (9 voturi)    
          Mai lipseste Antonescu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:55)

          Creator [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

          Sa fie echipa completa,nu?
          Nu e cam coincidenta ca doar astia de la pdl(si Atanasoaei si Basescu) au obiectiv omorarea cainilor??
          • +9 (11 voturi)    
            Ce are stampola primariei cu coada magarului (Joi, 29 aprilie 2010, 8:07)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Creator

            Ca sa ma exprim elegant. De ce politizati toate problemele mai draga fedesenarilor? Oamenii si mai ales copii desfiguttati de caini nu au culoare politica. Iar solutia nu poate fi decat una radicala. Fara lacrimi de crocodil pentru bietele "sufletele nevinovate" care te agreseaza peste tot in oras. Si cei mai grav greseaza pe copii si pe batrani care au probleme cu autoapararea. Asa ca cainofililor, cum au spus ataia altii inintea mea, daca ii iubiti atata luati-i voi si ingrijitii-i in spatiile voastre si pe banii vostri. refuz sa platesc impozit pentru ingrijirea maidanezilor atat timp cat nu sunt fonduri pentru asistenta unor oameni.
        • -8 (12 voturi)    
          Poate ca ai dreptate (Joi, 29 aprilie 2010, 8:56)

          Dana A [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

          Poate ca ai dreptate si ar trebui create adaposturi pentru caini.

          Daca am vota direct proportional cu contributia noastra la bugetul de stat insa poate ca s-ar cheltui banii mai cu cap.

          Si tu ar trebui sa contribui la infiintarea de adaposturi si la controlul populatiei canine fara stapan prin metode coercitive impotriva abandonului. Altfel cainii vor fi mereu pe strazi, chinuiti de oameni ca tine si pregatiti sa te muste pentru ca simt calitatea omului.
  • +26 (32 voturi)    
    Eutanasiaza-i linistit (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:57)

    tichia_symbolon [utilizator]

    Sufletu-i nemuritor.
    • -1 (5 voturi)    
      Daca sufletul este nemuritor (Joi, 29 aprilie 2010, 14:06)

      Fa-o personal [anonim] i-a raspuns lui tichia_symbolon

      De ce nu o faci tu personal.Si dupa ce termini cu cateii continua cu propria familie.Si ca sa nu-ti irosesti viata prin meandrele democratiei in incercarea de ati intregii familionul aplic-o pe propria-ti persoana.
  • +21 (31 voturi)    
    Ai dreptate, doctore! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:58)

    Muscat de Ottonel [anonim]

    Ai dreptate, doctore, sunt si cainii suflete. Cat despre copiii nostri muscati, doctore, ce zici, ce sunt, cifre-ntr-o statistica??
  • -17 (29 voturi)    
    un om inteligent (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:29)

    alice [anonim]

    Felicitari pentru dl.Oprescu.Dovedeste ca este un om educat si inteligent.
    • +10 (14 voturi)    
      dar tu din pacate nu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:35)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui alice

      hai nani frumos puisor si zboara din tara asta !
      ia-l pe nenea Vadim sa te conduca, eventual propune-i sa candideze primar in marea jamahirie libiana ... il place gadafi oricum
  • -23 (37 voturi)    
    bravo doctore ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:34)

    george [anonim]

    esti un OM cu suflet !
    • +21 (31 voturi)    
      Om cu suflet? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:50)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui george

      E om cu suflet ala care sustine o situatie prin care copiii nostri isi pierd viata? La Constanta acum vreo 2 ani a fost omorata o fetita de maidanezi, mai acum cateva saptamani un copil la Craiova... asta e om cu suflet?
      • -2 (6 voturi)    
        chiar asa? (Joi, 29 aprilie 2010, 14:32)

        ana [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        o intrebare simpla am si eu...parintii astia atat de iubitori si grijulii care sar de fund in sus acuma de grija copiilor lor, unde erau cand fetita a fost omorata de maidanezii aia? de ce ii doare in cot de copilul lor si nu-i intereseaza pe und eumbla dar pe urma stiu sa aiba gura mare?
        eu pe ei i-as scoate vinovati. ei, ca fiinte umane si inteligente si cerebrale (asa cum pretind ca sunt), isi lasa copilul mic singur pe strada? cata responsabilitate, intr-adevar...
        • +2 (4 voturi)    
          pentru ana (Joi, 29 aprilie 2010, 17:42)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ana

          De ce te faci de ras comentand ceea ce nu cunosti? Parintii fetitei de la Constanta erau niste oameni saraci lipiti pamantului ce locuiau intr-o coliba la marginea orasului.Tot pe acolo haladuiau si haitele de caini vagabonzi.
          Care e vina parintilor?
        • +2 (4 voturi)    
          1223456789 (Joi, 29 aprilie 2010, 18:57)

          Numero1 [utilizator] i-a raspuns lui ana

          Cainii sunt si in parcurile de copii, nici macar atat nu te duce capul?
          Chiar m-am lamurit de inteligenta acestor "iubitori" de potai ca tie.
    • +17 (25 voturi)    
      pentru george (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:15)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui george

      Tu in ce ONG pentru "protectia" cainilor vagabonzi activezi? Care sunt benificiile tale personale? Citeste proiectul de lege. Daca demonstrezi ca ai conditii poti adopta caini vagabonzi daca ti-e mila mai mult de buzunarul tau decat de copii muscati de acesti vagabonzi..
  • +17 (29 voturi)    
    si porcii pe care ii mananci nu sunt suflete? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:35)

    Anonymous [anonim]

    gainile, vacile, caprele, nu au suflete? doar cainii ... mare destept oprescu vorbeste din putul gandirii .... cainii ar trebui din pacate eutanasiati ... in mod sigur ar trebui castrati ...
  • +21 (31 voturi)    
    Sa-l dea cineva jos pe Oprescu... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:37)

    CarolS [utilizator]

    Asta e mereu importiva vointei populatiei.

    Daca sunt suflete ia gaseste o solutie care sa si functioneze rapid!
  • +19 (27 voturi)    
    oprescu delireaza (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:41)

    ws [anonim]

    recordurile cu carnatu' si cu mosii craciun nu au fost suficiente. acum oprescu vrea sa mai bata un record - orasul cu cei mai multi maidanezi pe cap de locuitor.

    imi vine sa-l injur ca la usa cortului, ma abtin. doar ii doresc ca nepoteii lui (in caz ca are asa ceva) sa nu fie desfigurati de un suflet d-asta de maidanez.

    oprescu e zero barat ca primar, dar nu-i ajunge. vrea sa fie si penibil. si ii reuseste cu brio.

    siktir.
    • +19 (23 voturi)    
      Imi permit sa te corectez (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:08)

      bobo23 [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Orasul cu cei mai multi maidanezi pe glezna de locuitor.
  • +13 (27 voturi)    
    Auzi, cica e doctor! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:42)

    Lucian [anonim]

    Daca e doctor ar trebui sa stie ca potaile sunt purtatoare de boli periculoase. Daca e doctor ar trebui sa stie ca pentru a fi sanatosi oamenii trebuie sa faca miscare, si asta nu se poate cu parcurile si aleile invadate de haite. Inca nu-mi dau seama ce-au avut in cap cei care l-au votat pe acest impostor. Doctore, te-au votat oamenii, nu cainii! Te visezi la Cotroceni, dar fii linistit ca daca mai candidezi o data la primarie nu iei nici 10% cu atitudinea asta! Cu ce drept iti bati joc de noi?
    • -2 (6 voturi)    
      apropo de boli periculoase (Joi, 29 aprilie 2010, 14:36)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      mai sa fie....cate boli transmit maidanezii astia!!
      nu zic nu, dar eu una interactionez saptamanal cu o groaza de maidanezi din adaposturile bucurestene si cu cei de pe strazi chiar. ii ating, stau cu ei, am grija de ei. si NU AM LUAT NICIO BOALA.
      pana una alta, oamenii se infecteaza prin SPITALE.
      mda...dar cand vrei sa atragi atentia de la problemele adevarate creezi diferite diversiuni. si clasa noastra politica, ajutata de presa si cu largul sprijin al populatiei asta face acum.
    • -3 (5 voturi)    
      apropo de boli periculoase (Joi, 29 aprilie 2010, 14:36)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      mai sa fie....cate boli transmit maidanezii astia!!
      nu zic nu, dar eu una interactionez saptamanal cu o groaza de maidanezi din adaposturile bucurestene si cu cei de pe strazi chiar. ii ating, stau cu ei, am grija de ei. si NU AM LUAT NICIO BOALA.
      pana una alta, oamenii se infecteaza prin SPITALE.
      mda...dar cand vrei sa atragi atentia de la problemele adevarate creezi diferite diversiuni. si clasa noastra politica, ajutata de presa si cu largul sprijin al populatiei asta face acum.
  • +15 (23 voturi)    
    Nici nu ma asteptam la altceva (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:43)

    Bogdan [anonim]

    De la filifizonu asta de Oprescu. Un primar , medic pe deasupra,care vorbeste numai cu "bah", "mah" si expresii smecheresti . Probabil prima generatie de oraseni.Bai Oprescule , noi, bucurestenii, vrem EUTANASIEREA cainilor de pe strazi.Intelegi ? daca nu crezi fa un sondaj...
  • +16 (26 voturi)    
    scheleti cu suflet (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:52)

    vreau_dantura_noua [anonim]

    este replica standard a iresponabililor care hranesc javre la colt de strada, a "iubitorilor" di cauza carora s-a ajuns in situatia asta

    o simpla vizita pe dex dezvaluie purul adevar; sufletul este strict to facultate a omului.
    CAINII NU AU SUFLET.
    a, da, cainele ca si sobolanul ca si porcul au viata in ei si pe cat se poate aceasta viata trebuie respectata.

    INSA cand problema javrelor a luat o asemenea amploare (din cauza iresponsabililor al caror exponent este orpescu, bideu si zavoranca si altii asemenea) si integritatea si chiar viata oamenilor este pusa in pericol, va trebui sa alegem.

    noi astia normali la cap am ales. am ales sa eutanasiem javrele si o sa-l sa il alegem si pe atanasoaie primar general in locul deraiatului asta
  • +18 (24 voturi)    
    Poti sa demisionezi (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:57)

    coty [anonim]

    Domnule Oprescu, vad ca de cand sunteti primar nu s-a miscat nimic.Eu cred ca ar trebui sa ne lasati.Se vede ca sunteti de mentalitate pesedisto-comunista.Eu zic ca OAMENII sunt cei mai importanti.Eu v-as baga prin militari impreuna cu fufa aia de Zavoranu si cu imbecilul de Vadim sa va manance cainii si pe urma sai mi spuneti daca mai vreti sa ii mangaiati.Hai ca imi e greata de voi.Nu il sustin pe Basescu, dar e singurul care a scapat pentru o perioada capitala de caini.
  • -19 (27 voturi)    
    cainii fara stapan (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:58)

    bobo [anonim]

    toata stima... sunt si ele suflete,daca ajungem nepasatori sa nu ne miram daca nici Dumnezeu nu o sa fie prea milos cu noi. Nu va mai e frica oameni buni, noi suntem fiinte ca si ele,de ce nu ne omoram unii pe altii , poate eliberam Pamantul de rau asa.Nu???
    • +13 (21 voturi)    
      pentru bobo (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bobo

      Tu esti crestin? Dute urgent si vorbeste cu un preot ca deraiezi periculos. Tu crezi ca la venirea lui Isus vor invia si cainii si se vor prezenta la Judecata de apoi? Ai luat-o razna rau! Te dai crestin dar esti eretic!
  • +16 (20 voturi)    
    ofr of (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:58)

    mihnea [anonim]

    Mai fratilor sa ia astia de la guvern o lege dintr-o tara civilizata si sa o adopte in Romania ca sa nu mai avem caini pe strazi...Oriunde in lumea asta cainii sunt eutanasiati daca nimeni nu ii vrea...
  • +15 (21 voturi)    
    Halal (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:59)

    miranda [anonim]

    Domnule Doctor,
    Nu este normal, ca medic, sa puneti mai presus de orice sanatatea oamenilor pe care ati jurat sa ii serviti? Cum credeti ca pot fi sanatosi copiii care acumse joaca printre excremente de caini si care pot fi muscati destul de urat de cainii astia. Cum credeti ca pot fi sanatosi batranii pensionari care sunt muscati de caini (pe tata l-a muscat o javra acum vreo doua luni si e are o urma destul de urata care se vindeca greu cu tot tratamentul pe care il primeste). Cum credeti ca pot fi sanatosii adultii care trebuie sa mearga dimineata la servici si sa se intoarca seara acasa, trecand printre haite de caini care ii hartuiesc si le fac viata amara. Ca sa nu mai vorbim de complicatiile ivite in urma muscaturilor. Halal medic! Halal Primar!
    • -16 (20 voturi)    
      analfabeta (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:37)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui miranda

      invata mai intai sa scrii corect si dupa aceea sa postezi comentarii.
      • +14 (14 voturi)    
        Hmmmm... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:54)

        George [anonim] i-a raspuns lui dodo

        Amice, dar opinia ta in legatura cu subiectul care e, daca nu sunt prea indiscret? Sau cumva tu esti angajatul hotnews insarcinat cu corectarea textelor postate de forumisti?
      • +8 (8 voturi)    
        Domnule responsabil cu corectitudunea gramaticala (Joi, 29 aprilie 2010, 8:17)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui dodo

        Indicati-mi va rog greselile gramaticale. Eu vad doar greseli de tastare care se mai intampla sa le fac si eu cand tastez rapid si sunt implicat emotional in problema (doamna care a postat are motive avand in vedere faptul ca tatal dumneaei a fost muscat si are probleme cu sanatatea). Asa ca atacati argumentele nu niste greseli inexistente. Sau asa sunteti voi cainofilii, cand nu aveti argumente atacati aiurea la persoana?
  • +16 (16 voturi)    
    este adevarat.. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:00)

    egroeg [anonim]

    sunt niste suflete...am si eu trei in curte...
    probabil,insa,ca zecile de mii de oameni muscati,copii traumatizati sau chiar decedati urmare infestarii sau contaminarii cu diversi virusi/bacterii,asa cum a fost prezentat la tv un caz,sunt fiinte fara suflet...dar dvs stiti mai bine ,ca sunteti doctor.Din pacate sterilizarea lor nu duce si la protejarea oamenilor.Doamne fereste de o epidemie de turbare...desi,la cat de inraiti sunt romanii in fiecare zi, curand o sa avem pe viu zicala:"un caine a muscat un om si a murit turbat cainele.
  • +15 (15 voturi)    
    Sa se faca referendum (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:04)

    Frankie [utilizator]

    si populatia sa-si exprime parerea daca este pro sau contra eutanasierii cainilor
  • -14 (20 voturi)    
    oare mai sunteti oameni? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:25)

    Maria [anonim]

    cainii au comportament agresiv din cauza oamenilor...au fost batuti chinuiti si fix asta meritati! sa va dea Domnul fix ce doriti bietelor animale!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Serios? (Joi, 29 aprilie 2010, 7:51)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Ia mentioneaza-mi, te rog, macar 2 cazuri de caini batututi fara motiv. Eu pot sa iti povestesc, insa, despre zeci de babe tacanite care hranesc permanent maidanezii, din pensia lor de 3 lei.
  • +10 (18 voturi)    
    bravo Oprescule , esti foarte tare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:25)

    mami [anonim]

    cel mai prost primar din tara
  • +14 (18 voturi)    
    450/luna (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:27)

    Gilraen [utilizator]

    450 pe luna castrati. Din 40.000 oficiali (100.000 neoficiali) ...cati ies in fiecare luna? Cati catei au catelele maidaneze in fiecare luna? Sa fim seriosi...castrarea nu mai este demult o solutie in acest oras!
  • +18 (20 voturi)    
    orice (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:36)

    Alex [anonim]

    Hm, inteleg din ce spune Oprescu ca se sterilizeaza acum 450 de caini pe luna. Conform unui calcul simplu rezulta aproximativ 5500 pe an. In acest ritm uluitor in aproape 10 ani se va termina cu toti cainii! Traiasca Primarul General! Ah, ba nu, ma scuzati, pentru ca intre timp se vor fi nascut altii si altii si altii... Ritmul de 450 este total insuficient... mai bine se lasa de meserie. Si eutanasierea si sterilizarea sunt bune dar metoda aleasa trebuie aplicata in masa si rapid. Altfel, se inmultesc din nou si tot cheltuim bani pentru acelasi lucru. Oricum, nu-mi fac nici o grija. Peste 5 ani cand vor fi un milion de caini in bucuresti va iesi chiar Monica Davidescu in piata, cu toporul... Alegerea e daca facem ceva acum, chiar daca inseamna sa omoram 100.000 de caini sau omoram un milion peste cativa ani. Da stiu, toti "iubitorii de caini" insetati de sange vor opta pentru un milion peste cativa ani...
    • +18 (20 voturi)    
      Oprescu, aproape ca toti politicienii ... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:13)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ... e paralel cu logica, cu matematica si cu gandirea argumentativa.

      ONG-urile spun ca in bucuresti se nasc zilnic cate 100 de caini. Per luna asta inseamna 3000 de caini. Pe an 36500 de caini. Dar realitatea e mult mai dura. In ritmul actual de crestere al populatiei canine peste 10 ani Bucurestiul va avea peste 1 milion de caini. Si probabil nu vor mai fi 10.000 de oameni muscati , ci 100.000 . Nu vor mai fi 2-3 oameni omorati de caini, ci 20-30. Cat despre castrare, sa fim seriosi: nu prea se castreaza. Li se pun cercei in urechi, li se da drumul inapoi pe strada si continua sa se reproduca in continuare, si fata 5-8 catei odata.
  • +14 (18 voturi)    
    Oprescu e pe alta planeta.... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:38)

    gigi [anonim]

    Dumnule Primar, 100.000 caini cu o rata de 450 pe luna inseamna 18 ani !!!!!
    Mor de batranete pana il sterilizezi matale...
    Si in 18 ani se inzeceste numarul lor. Dupa primul an raman 1000.000 - 450 = 99.550 caini ce pot face alte progenituri.
    Cum de ne-am pricopsit cu primarul asta asa inteligent si plin de "solutii viabile"?
  • +12 (18 voturi)    
    petitie (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:53)

    unu [anonim]

    nu exista vreo petitie pentru eutanasiere sa votam si noi cei multi?

    nu vedeti, numai pappagalii astia din ong-uri umplu forumurile si televeziunile si se da falsa impresia ca poporu nu vrea civilizatie ci vrea rahati de caini pe strazi si oamnei muscati la spital.

    orbescu asta n-are el treaba cu sufletele de caine ci cu voturile; am eu impresia ca e prost sfatuit si mizeaza aiurea de data asta.
    • -1 (1 vot)    
      Ba da! (Joi, 29 aprilie 2010, 17:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui unu

      http://www.petitieonline.ro/petitie/voteaza_pentru_eutanasierea_cainilor_fara_stapan-p23406044.html
      Aici puteti semna petitie pentru eutanasierea cainilor fara stapan
  • +13 (17 voturi)    
    Herr doctor! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:53)

    Dorin [anonim]

    atentie mare! La caini nu le cereti spaga ca sa aveti grija de ei, nu? Pai in logica asta oamenii n-ar trebui sa se mai hraneasca deloc pentru ca tot ce e viu in jurul lor are suflet. Ineptul asta de Oprescu sa spuna basme d-astea babelor care o sa-l mai voteze data viitoare pentru primarie. Ca lumea serioasa o sa-si aleaga in 2012 ca primar pe unul care are mai putin suflet dar face cu mult mai multa treaba pentru bucuresteni decat impostorul Oprescu.

    P.S. Apropo.... Tu de la cate "suflete" ai luat spaga ca doctor?
  • +12 (16 voturi)    
    auto aparare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:56)

    robert [anonim]

    Cred ca pana la urma se va ajunge ca oamenii satui de tampeniile politicienilor si ai ONG-urilor care se preocupa doar de cainii vagabonsi se vor apara singuri.
    ONG-urile astea nu se preocupa de caini. Se preocupa doar de banii invartiti de acesti caini (care nu sunt putini). De ce Primaria nu se ocupa de atatea orfelinate si azile de batrani pentru imbunatatirea conditiilor de viata ale oamenilor?
    De ce nu se ocupa mai mult de scoli si de strazi...???
    cred ca primarii au interese mari in zona 'caini vagabonzi'.... cu multe zerouri
  • +10 (12 voturi)    
    oprescu afara (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:58)

    eutanasiati cainii [anonim]

    daca nu esti in stare sa iti faci treaba de primar du-te inapoi la cabinet si fa ce stii mai bine sa faci, da-te mare acolo; s-a dovedit ca problemele bucurestiului te-au depasit de fiecare data iar tu ai incercat sa faci numai circ si spectacol pe langa.

    Atanasoaie pentru primar general!

    sa ne fie invatatura de minte as iesim la vot astia la care inca ne fac neuronii plici intre ei si sa alegem oameni intregi gin toate punctele de vedere
  • +13 (15 voturi)    
    Dom Doftor (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:05)

    Vizitiul [utilizator]

    Aveti talent la mistouri, problema e ca asta cu cainii e pe bune. Ca primar al urbei, nu ati asigurat siguranta cetateanului turmentat...dam din colt in colt.

    Veniti cu solutii ce nu implica trecerea a minim 10-20 ani pana la ameliorarea situatiei.

    Nu incepem cu faptul ca asta este singurul mandat in care veti fi primar, deci amanarea solutionarii va avantajeaza, dand impresia ca faceti ceva.
  • +13 (17 voturi)    
    oprescu afara (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:06)

    oprescu afara [anonim]

    Domnule prefect,

    Aveti ocazia sa jucati o carte, sa iesit in fata si sa sustineti eutanasierea cainilor, impotriva impotentului de oprescu.
    Sunt convins ca veti castiga, facand apel la noi toti cei cu mintea inca nelichefiata de prostie.

    Moment in care daca apasati pe pedala il puteti trimite pe scheleti acolo unde ii e locul, la un cabinet de doctori de familie in provincie sa vorbeasca singur la pereti si dvs sa deveniti primar.

    Noi va sustinem, doar sa nu va opriti.
    • -5 (5 voturi)    
      nu e vorba de politica! (Joi, 29 aprilie 2010, 3:05)

      Fogree [anonim] i-a raspuns lui oprescu afara

      "sa sustineti eutanasierea cainilor"

      tu te auzi ce ai spus??
      crezi ca orice e despre politica?
      VOI VA AUZITI OAMENI BUNI CE SPUNETI??
  • +10 (14 voturi)    
    Are si dl. Oprescu o varsta (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:15)

    Mircea [anonim]

    De ce credeti ca s-a lasat de medicina si s-a facut coleg de breasla cu dl. Goagal?Cand te loveste senilitatea, nu te mai poti juca cu vietile oamenilor si te apuci sa faci adaposturi pt caini din banii publici.Adaposturi pentru oameni cand se fac?
  • +14 (14 voturi)    
    si gandacii !!! si stafilocolul gram negativ (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:18)

    euuuu [anonim]

    din sala de operatie de la CFR 2 este un SUFLET !
    CRIMINALILOR v-ati bucurat ca au omorat bietul stafilococ cu antibiotice ?!?

    acea "creeatura angelica" asa micuta sa o omorati ???? (citat din ilustrul Vadim)
  • +13 (17 voturi)    
    Ipocrizie nemasurata (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:42)

    Dorin [anonim]

    1. cei care le plang de mila cainilor vagabonzi au posibilitatea sa-i ia acasa si sa aiba grija de ei
    2. cei care le plang de mila cainilor vagabonzi au posibilitatea sa le construiasca acestora adaposturi unde ar putea avea grija de ei
    3. toti acestia sa nu mai vorbeasca ca sa se afle in treaba si sa faca ceva concret, pentru ca daca nu vor face (pana acum au demonstrat ca n-au facut aproape nimic in afara de retorica isterica), avem dreptul sa luam orice masura legala ca sa eliberam cartierele si strazile de cainii vagabonzi!!!!
    M-am saturat sa-i tot aud pe acesti indivizi plangand intruna de mila unor caini vagabonzi care, pur si simplu, urla isteric impotriva oricarei solutii de bun simt care ne poate aduce linistea si curatenia pe strazile oraselor din Romania. Nu mai merge asa oameni buni! Trebuie luate masuri radicale! Sterilizarea si aruncarea lor inapoi pe strazi s-a dovedit o politica absolut ineficienta, fara rezultat. Nimeni nu doreste omorarea acestor caini insa se pare ca alte solutii nu ne mai stau la indemana pentru a rezolva aceasta problema. In caz contrar, vom ajunge in cativa ani sa fim mai putini decat cainii si vom ajunge sa fim mancati de ei. Legile din tarile civilizate dau dreptul eutanasierii cainilor fara stapan daca acestia nu sunt revendicati de nimeni intr-un anumit termen. Punct.
  • +13 (17 voturi)    
    Doua intrebari simple si de bun simt (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:01)

    Cristi [anonim]

    IN CE ORASE CIVILIZATE DIN LUMEA ASTA TRAIESC HAITE DE CAINI PE STRAZI CA IN ROMANIA????? AUD? VREM SA TRAIM CIVILIZAT SAU VREM SA TRAIM IN EVUL MEDIU?????
    • -8 (10 voturi)    
      Te crezi civilizat cand omori (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:00)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Suntem asa de civilizati ca omoram anual zeci de miliarde de porci, vaci, gaini, am decopertat muntii ca sa scoatem carbuni, am cojit jumatate din padurea amazoniana, peste cativa ani o sa mergem iarna sa facem plaja la mamaia, o sa purtam masti de gaze anti smog, o sa ramanem singuri pe planeta cu gainile ca restul speciilor le-am exterminat, petrol nu o sa mai fie dar oricum nu conteaza. Cate e-uri gaseai in mancare in evul mediu si cate gasesti acum? Unde vezi civilizatie cand te uiti in jur? In intersectie la semafor? Cand traversezi bucurestiul in masina sau in autobuz?

      Eu sincer vreau sa respir aerul pe care il respira mihai viteazu sau stefan, dai bani multi vara pe 2 saptamani la munte sa iei o zecime din aerul tare de atunci.

      Omiti ca haitele de caini sunt pe strazi pentru ca haitele de oameni nu au avut grija sa ii castreze/sterilizeze/nu-i abandoneze.

      Pana nu educi oamenii nu rezolvi problema cainilor, vor aparea din nou pe strazi.

      Chiar, ti se pare mai civilizat sa mananci de la piata sau de la supermarket mere din italia, ardei din israel sau pui adus din brazilia?
      • +7 (7 voturi)    
        cata civilizatie (Joi, 29 aprilie 2010, 1:37)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ciprian

        Domne, cum ai adus-o tu din condei! Deci e-urile din mancare, smogul, raul, ramul, toate sunt legate de cainii vagabonzi. Astia care faceti apologia vietii sanatoase din evul mediu ar trebui sa faceti o cura de ev mediu dupa cum urmeaza: dimineata - un bot de mamaliga, fara branza, fara rosii. Ca asa traiau in Romania, taranii, 95% din populatie. Si, by the way, mamaliga e buna pentru ca oricum iti lipsesc cativa dinti - o bataie prin sat, o bataie de la boier... Asa, pe urma, energizat de mamaliga, la coasa. Ei, si dupa ce ii dai tu la camp vreo 12 ore te intorci acasa, adica intr-o gaura in pamant in care locuiesti impreuna cu nevasta insarcinata si cu cei 6 copii. 6, ca 3 au murit la nastere. Faci sex in fata copiilor si, cu ocazia asta, au sansa sa invete de la sursa cele mai bune miscari. La nasterea asta moare si nevasta iar peste vreo doi ani, la matusalemica varsta de 30 de ani, te duci si tu intr-o lume mai buna. Acum, parerea mea e ca niste e-uri si ceva poluare compenseaza pentru viata asta dar tu, probabil, regreti ca nu ai sansa de a ajunge mai repede in rai.
        Iar in privinta cainilor, da, de aia sunt pe strazi din cauza oamenilor, printre care unii locuiau in case demolate de ceausescu si cand au fost evacuati cu buldozerul n-au avut inima sa-si omoare cainii. Eu zic ca, inainte sa acuzam, e bine sa rezolvam problema si gata.
        • +6 (6 voturi)    
          Am unele corectii (Joi, 29 aprilie 2010, 8:26)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Care mamaliga? Porumbul a fost introdus in cultura la noi destul de tarziu. O fiertura lunga de mei in cel mai bun caz daca nu doar stir.
          Si ar mai lipsi ceva foarte important. Internetul prin care fel de fel de inchipiti posteaza fel de fel de bazaconii.
  • +11 (15 voturi)    
    Alegeri anticipate pentru primaria capitalei! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:03)

    Patraulea [anonim]

    Este chiar singura solutie care ne poate ajuta sa scapam de incompetentul si impostorul asta de Oprescu.
  • +15 (15 voturi)    
    propunere (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:09)

    Bebe [anonim]

    .In 30 de ani numarul cainilor vagabonzi va intrece numarul populatiei.Suma alocata pentru acestia va depasi orice limita suportabila.Aveti mila domnule primar de pensionari si trimiteti potaile la crematoriu.Stresul si frica de a nu fi muscati cine ni le plateste? VA INVIT SA UMBLATI PE JOS NU CU MASINA DACA AVETI CURAJ!
  • +14 (14 voturi)    
    Votul tau conteaza (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:16)

    Razvan_M [utilizator]

    Incet, incet, bucurestenii invata ca poate au gresit ca n-au iesit la vot, ci au mers in uichend la munte.
    Asta-i una din lectiile "de ce este bine sa votezi". Sunt curios cat mai dureaza pana cand mintea bate scarba.
    Ar mai fi si implicarea cetateneasca, da' asta in episodul urmator, peste vreo 50 de ani...

    In rest, "Primarul Bucurestiului, Sorin Oprescu" :) se comporta previzibil.
  • -9 (9 voturi)    
    Eutanasiere postacilor PDL-isti (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:21)

    Daniel V. [anonim]

    Ati mobilizat postacii. PDL-isti sa va fie rusine ca ati distrus tara. Distrageti atentia populatiei de la situatia Romaniei (a doua Grecie)
    Doresc eutanasierea prefectului.
    (Bineinteles ca nu o sa-mi postati mesajul - jos cenzura)
    • +8 (10 voturi)    
      Mai fedesenarilor (Joi, 29 aprilie 2010, 8:40)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Daniel V.

      Chiar daca ma repet. Voi politizati aiurea totul. Ce au de a face cainii vagabonzi cu apartenenta politica a prefectului? Ce legatura are eutanasierea maidanezilor cu criza economica? Sau etanasiind maidanezii se distruge tara? In plus si ura irationala impotriva celor care v-au surclasat care va caracterizeaza. Atentie! Ura in general si cea nejustificata in special dauneaza grav sanatatii. Indiferent de gruparea politica de la care porneste initiativa acesta trebuie sustinuta pentru ca ne rezolva una dintre multele probleme cu care ne luptam. Cat despre diversiuni, chelul isi pune maina in cap. Cine va intrece in domeniu? Si iti dau un sfat dezinteresat. Partidul vostru a ajuns la fundul sacului. Se vor face reduceri de personal. Si primii trimisi la plimbare vor fi postacii, mai ales cei neinspirati. Asa ca e cazul sa iti cauti o munca cinstita la care te pricepi mai bine.
  • -7 (7 voturi)    
    astia de la pedele o dau cu efect (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:28)

    m-am dumirit [anonim]

    acu mi-a picat fisa; pdl+udmr au majoritate

    pdl il are pe atanasoaie si i-a zis: nene ia pune mana si reda normalitatea romanilor.
    in felul asta o sa te pomeneasca lumea iar next time candidezi si iesi, ca o sa zica boborul: ce a facut oprescu? nimic concret, un distrus, numai spectacol in general si sedinte regizate de ochii lumii cu drumarii in particular.

    atanasoaie ce a facut? aaa, a rezolvat cainii! bun! si zbang pe el stampila... ca la vot decizia e simpla, ce ai facut, ceva care sa rasune.

    desteapta miscarea, bravos, pe mine ma intereseaza doar sa dispara javrele de pe strazi; am un vot de dat la schimb
  • +7 (7 voturi)    
    Manca-le-ai coada!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:30)

    Gogu [anonim]

    Ce sa te astepti de la Oprescu... el e acolo pentru asigurarea fluxului de bani la partid, i se rupe de restul.
  • -7 (11 voturi)    
    Multumesc doctore, ai suflet (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:38)

    ciprian [anonim]

    Nu stiu cine da dreptul sa omoram.

    Daca porcii au suflet? Poate. Cu siguranta simt durerea. De asta nu mananc porc. Nici pasare. Platim pentru asta? Platim (obezitate, cancer, diabet, s.a.). Industria carnii e cea mai poluatoare industrie, mai poluatoare decat industria transporturilor. Exista un raport ONU din 2006 in sensul asta.

    Ne place sa rezolvam problemele cu mana altora, sa parem buni. Eu zic asa: cine vrea sa omoare cainii sa se duca la centru de adoptie, sa ia cainele, ii face injectia sau ii da cu ranga in cap sau il ia de lesa si il baga in lada la gazare, se filmeaza si da caseta spre pastrare la copii si nepoti? Avem curaj sa facem asta? Avem ceva de ascuns?

    Nu-i eutanasiere, e omor curat. In alte tari daca sunt 2 caini in adapost sunt repede adoptati, la noi daca iei un milion de caini cine sa ii adopte? Dupa ce i-am lasat in strada ca ne-am mutat de la casa la bloc, dupa ce ii lasam sa se imperecheze cu femele de pe strada, nu ii castram, acum ii omoram. Trist e ca lumea o sa ii abandoneze in continuare pentru ca asta e nivelul educatiei la romani.

    Sa facem referendum sa omoram? Urmeaza sa facem referendum sa omoram cersetorii? Majoritate simpla?

    Un film psihologic extraordinar despre oameni: Earthlings.

    Pot oricand sa ies din casa si sa mangaii primii 50 de caini vagabonzi care imi ies in fata ochilor - si ma las si filmat - fara sa am nici o problema. De fapt asta si fac de fiecare data, ma port frumos cu ei si ei se poarta frumos cu mine. Nu ii fac javre, pana la urma sunt niste suflete nascute si crescute in strada care traiesc de pe o zi pe alta din mila oamenilor sau din gunoaie, fara mama si tata, fara casa, fara spital, fara frigider, fara telefon, fara apa, fara masina, afara vara si iarna. Vrea sa faca cineva schimb cu ei? Se chema empatie. In forma maxima criminalii in serie si psihopatii nu o au deloc.

    Daca nu ar fi politie ne-am omora intre noi la fel de mult cum vrem sa omoram cainii, doar suntem rasa superioara.
    • -6 (10 voturi)    
      Pentru Ciprian (Joi, 29 aprilie 2010, 0:00)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Ciprian, comentariul tau mi-a readus putin din increderea mea aproape pierduta in umanitate.
      Pacat ca pe forumuri, cel putin, sintem o minoritate, iar in viata reala nu prea ne intilnim.
      Multumesc!
      • +6 (8 voturi)    
        ... serios? (Joi, 29 aprilie 2010, 0:14)

        Archon [anonim] i-a raspuns lui Raluca

        Si pe oamenii atacati de turme de caini, in plin oras, cum ii protejam? Te rog sa-mi citesti comentariul de mai jos si sa-mi raspunzi!
  • -1 (5 voturi)    
    Nu mai vrem caini vagabonzi Petition to Parlamentu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:55)

    Mama [anonim]

    http://www.petitiononline.com/mod_perl/petition-sign.cgi?67548392
  • -7 (11 voturi)    
    Multumesc, domnule primar (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:06)

    Un bucurestean [anonim]

    Sinteti si reprezentantul meu si eu sustin opinia dumneavoastra. Va multumesc pentru aceasta opinie, iar pe cei care n-o impartasesc ii rog sa o respecte - poate sintem chiar mai multi cei care gindim asa, chiar daca nu mai prezenti pe forumuri, iar primarul e al tuturor, la fel si orasul.
    Sintem multi cei care credem ca, desi animalele nu trebuie sa stea pe strazi, asta nu inseamna ca trebuie ucise - fiindca asta e cuvintul - numai ca sa traim noi mai bine si mai fara griji si responsabilitati.
    In cercul meu de cunostinte sint destule persoane dispuse sa contribuie financiar la ameliorarea situatiei ciinilor fara stapin (unii o facem deja), cu conditia ca banii nostri sa fie folositi pentru asta - si nu sa ajunga in buzunarele unora care fura pina si banii pentru injectia letala, omorind ciinii in chinuri. Lipsa de incredere privind gestionarea fondurilor este o mare problema, care greu se va rezolva.
    • +9 (11 voturi)    
      luati-i in casa (Joi, 29 aprilie 2010, 0:32)

      Alsta [utilizator] i-a raspuns lui Un bucurestean

      nu cred ca se opune careva.
      La o populatie de 2 milioane cat are Bucurestiul sigur se vor gasi 40.000 de iubitori sa ii adopte.
      Aaa, nu se gasesc amatori?
      Pai unde sunt iubitorii aia care se agita pe aci?
      • -4 (8 voturi)    
        sunt amatori, stai linistit (Joi, 29 aprilie 2010, 0:00)

        ciprian [anonim] i-a raspuns lui Alsta

        Daca adun rudele de grad 1/2 - avem in total vreo 7 caini culesi de pe strazi, 6 pisici si o pasare cu aripa rupta care asteptam sa isi revina si sa isi ia zborul asa cum s-a intamplat in trecut si cu o cioara careia ii spuneam Rica, microbistii / rapidistii probabil ghicesc de ce. Majoritatea sunt crescuti la curte si primesc paine facuta in casa amestecata cu resturi de mancare zilnic.

        Regret si acum ca nu am luat acasa un caine foarte inteligent acum cativa ani care se tinea dupa mine si imi cateodata imi pare rau ca nu am adoptat un alt caine aproape pui care s-a lipit de noi la iarba verde si care se purta ca si cum ar fi fost al nostru (ne apara, statea langa noi, probabil spera si el sa il luam cu noi acasa). Cine stie ce s-a intamplat cu el dupa aceea, unde e acum.
        • 0 (2 voturi)    
          a mai scazut populatia canina (Joi, 29 aprilie 2010, 10:51)

          Alsta [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

          Deci avem acum 39.993 pe strada. Astept restul amatorilor de adoptii sa se exprime.
  • +8 (10 voturi)    
    Domnul Oprescu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:48)

    Archon [anonim]

    ... nu obisnuieste sa mearga pe jos sau cu bicicleta, macar atat lucru e clar. Chiar acum __5 minute__ au sarit pe mine cateva suflete nevinovate de-astea! Actiunea s-a petrecut pe bulevardul Iuliu Maniu, nu pe vreo strada laturalnica, in plina lumina si spatiu deschis.

    Noroc ca am un suflet de caine si nu am ezitat sa ma apar! Daca in loccul meu era atacat un copil, un batran, o femeie sau chiar un barbat mai timid, acum se afla la spital, asteptandu-si antirabicul, sau chiar mai rau.

    Ce spuneti de asta, dragi iubitori de javre vagabonde, salbaticite si purtatoare de boli ?!?

    Dammit, dammit, dammit!
    • -6 (10 voturi)    
      nu stiu cazul tau (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:35)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui Archon

      poate ai ghinion foarte mare. Chiar in seara asta mi-am scos cainele la plimbare si am mangaiat 3 caini vagabonzi care mi-au iesit in cale. I-am mangaiat si alintat verbal iar ei au raspuns dand bucurosi din coada.

      Nu stiu daca te ajuta sa iti clarifici de ce te-au atacat insa eu nu i-am facut niciodata javre, mi-a fost intotdeauna mila de ei, i-am alintat si mangaiat fie ca i-am intalnit in parcare la supermarket fie in drum spre serviciu; le deplang sincer soarta si niciodata nu m-au muscat.

      Poate cainele care a incercat sa te muste e rau la suflet insa mie nu imi convine sa fie omorati din cauza lui cei 3 caini buni la suflet care mie nu mi-au facut nimic.

      Cateva saptamani in urma cainele meu mic (6 kg) a inceput sa latre agresiv un caine vagabond fiind gelos din cauza mea (asa sunt uneori cainii, gelosi cand stapanii lor dau atentie altor caini/copii). Cainele vagabond a reactionat aratandu-i coltii, latrand, era aproape sa il muste. Ca sa nu imi muste cainele (era de 3 ori mai mare decat cainele meu) mi-am pus palma larg deschisa in fata botului lui, aproape lipita de bot si cainele vagabond nu m-a muscat.

      Avem experiente diferite din cauza ca suntem diferiti. Tu o sa ii faci javre sau potai in continuare, o sa te temi in contiuare, o sa iti faca placere sa povestesti ce bine te-ai aparat si cum i-ai lovit in continuare si o sa vrei sa ii omori in continuare. Pur si simplu nu pot sa iti explic, e ca o revelatie, daca nu o ai - nu o ai pur si simplu. E ca si cum ai explica dragostea unui extraterestru.

      Legat de suflet - fii convins ca nu ai suflet de caine, cainii (am observat ca si cersetorii adevarati) au suflet bun.
      • +7 (9 voturi)    
        suflet bun (Joi, 29 aprilie 2010, 1:46)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ciprian

        Sigur ca au suflet bun. Au nevoie de un colt de paine. Au avut suflet la fel de bun si cand au omorat o fetita de 6 ani in constanta. cand se gudura pe langa tine sau cand omoara oameni au acelasi scop: sa se hraneasca. ceea ce e, desigur, complet sanatos. mai putin sanatos e sa iti pese de ei mai mult decat de copiii tai.
      • +5 (7 voturi)    
        suflet (Joi, 29 aprilie 2010, 2:07)

        Archon [anonim] i-a raspuns lui ciprian

        Caine bun/rau la suflet? Pentru dumnezeu, intram cu discutia in metafizica! </sarcasm>

        Totusi, tin sa-ti multumesc pentru descrierea de om violent, vulgar, temator, laudaros, din nou violent pe care mi-ai atribuit-o cu atata generozitate. Mangaie-ti in continuare orgoliul si traieste-ti viata linistit. Intr-adevar, toti cei care gandesc altfel decat tine nu sunt decat niste criminali scelerati, degraba torturatori de animale nevinovate.

        Si pentru informatia ta, poti sa te aperi de _o haita_ de caini violenti si altfel lovindu-i. Dar tu continua sa traiesti in lumea ta si jigneste pe ceilalti linistit.
    • -8 (12 voturi)    
      Iti raspund eu (Joi, 29 aprilie 2010, 0:13)

      Iubitoare de javre...cum spui tu [anonim] i-a raspuns lui Archon

      Imi pare sincer rau de ce ti s-a intimplat, Archon,
      Stii ce cred eu? Cred ca le era pur si simplu foame sau se simteau amenintati ei sau puii lor..exact asa ca noi sau copiii nostri.
      Imi aduc aminte de un documentar despre ursii Grizzly. Un cercetator care si-a dedicat viata studierii lor fusese la un moment dat atacat si desfigurat groaznic...nu mai avea jumatate de fata. Cu multa intelepciune povestea imprejurarile, adaugind ca nu le poarta pica si ca acele animale au actionat conform instinctului lor, asa cum actioneaza orice animal.
      rS-ar presupune ca omul ar fi tebuit sa adauge la instinct si judecata si educatia, dar cind vad cum reactioneaza oamenii in cazul asta ma lamuresc repede ca nu sintem decit tot animale iar legea noastra e tot cea a junglei.
      • +8 (10 voturi)    
        ori faci misto (Joi, 29 aprilie 2010, 0:39)

        Alsta [utilizator] i-a raspuns lui Iubitoare de javre...cum spui tu

        ori esti dincolo de orice speranta.
        Acele animale se aflau in habitatul lur, corect. Ma refer la grizzly.
        Aceste animale - cainii - se afla in habitatul nostru - orasul- acu ne dai voie sa ii eutanasiem?
        • -5 (9 voturi)    
          tot pamantul a devenit habitatul omului (Joi, 29 aprilie 2010, 0:26)

          zorro [anonim] i-a raspuns lui Alsta

          Daca ai fi urs unde ai prefera de exemplu sa traiesti in romania? Cota 1400 e habitatul omului sau al ursului?

          Cainele a insotit omul incepand cu mii de ani in urma la vanatoare primind resturi de hrana in schimbul ajutorului dat. Omul a domesticit cainele si in timp au ajuns sa aiba acelasi habitat. Chiar daca omul nu mai are nevoie acum de caine, fiind un animal domestic cainele s-a transformat intr-o responsabilitate a omului.

          Si nu se spune eutanasiem, se spune omoram. Nu salvezi cainele de la o boala incurabila, il omori pur si simplu pentru ca te incomodeaza. Daca asta vrei cu siguranta nu te poate opri nimeni. Pana la urma poti sa faci si o crima si daca nu te prinde nimeni totul e ok, nu?
          Propozitia ta ar fi trebuit sa sune de fapt:

          acu ne dai voie sa ii omoram?
          • +6 (8 voturi)    
            ca sa vezi ce ghinion (Joi, 29 aprilie 2010, 3:47)

            Alsta [utilizator] i-a raspuns lui zorro

            tot pamantul e habitatul omului maidanez. La cota 1400 prefer sa fiu om. Si in conditii civlizate nici ursii nu ar avea ce cata pe acolo. Dar acum nu da din grizzly la ursii de cota 1400si nici la maidanezi.
            Ca io nu ma tem ca ma musca un urs ci un caine maidanez.Capisci?
            Si app ca tot dati cu sterilizarea peste tot - io ma tem a ma musca, nu ca ma ...violeza, ca sa zic asa.
            Sau "programul " de sterilizare prevede si scoaterea dintilor?
          • +7 (9 voturi)    
            Bun (Joi, 29 aprilie 2010, 3:51)

            Alsta [utilizator] i-a raspuns lui zorro

            asa tre sa sune.
            Putem omora cainii fara stapan, care fac anual 10.000 de victime?
          • +6 (8 voturi)    
            amenintati? (Joi, 29 aprilie 2010, 5:47)

            ioio [anonim] i-a raspuns lui zorro

            Cu ce xxxxx ii amenint eu pe cainii care ma ataca de cel putin 3 ori pe zi? Ca trec cu bicicleta pe strada si ei incep sa fuga langa mine de la 20-30 metri distanta?
            Asta cu "se simt amenintati" e o prostie.
            O ineptie si mai mare e cu "isi apara teritoriul". Care teritoriu, credeam ca orasele noastre sunt pentru oameni, nu ca sa aiba cainii parcelele lor fiecarfe si ssa si le "apere".
            Iar cea mai mare ineptie e argumentul "sunt flamanzi". Pai ar trebui sa ne lasam mancati?
      • +9 (11 voturi)    
        Problema (Joi, 29 aprilie 2010, 0:43)

        Archon [anonim] i-a raspuns lui Iubitoare de javre...cum spui tu

        e ca incidentul nu a fost unic. De sapte ani de cand locuiesc in orasul acesta am avut nenumarate confruntari cu patrupedele comunitare, cea mai dura petrecandu-se acum 4 ani, langa Politehnica. In noaptea respectiva cel putin 20 de caini au sarit la mine _simultan_ ! Nu puteam sa-i ocolesc deoarece barau efectiv intreg bulevadul. Nu puteam sa ma urc intr-un autobuz deoarece RATB-ul nu mai circula. Daca nu aveam prezenta de spirit de a ataca masculul alfa ajungram direct la urgente. Crede-ma, dupa primele intamplari nefericite de acest gen m-am documentat serios cu privire la pericolele reprezentate de cainii vagabonzi. Acestia ataca oamenii doar cand sunt in haite si doar pentru a urca in ierarhia respectivului grup de indivizi. Daca esti singur nu poti evita un atac! Orice ai face, cainii te vor ataca din simplu instinct!

        Mai mult, acum 7 ani aveam obiceiul sa ies seara la plimbare pe biclicleta. Dupa cateva luni m-am lasat de sportul asta. Pe unde nu circula soferi dementi s-au aciuat haite de caini vagabonzi! Iar daca vreau sa alerg singura mea optiune e sala.

        But wait, there is more!

        Acum 4 luni (deci in mijlocul iernii) am fost nevoit sa-mi schimb domiciliul din cauza haitelor de caini ce latrau neincetat, noapte de noapte, sub geamul meu. Locuiam intr-o zona "verde", aleasa tocmai in speranta linistei. Din pacate, spatiul verde era infestat de nenumarati caini vagabonzi care in fiecare noapte faceau o harmalaie de nedescris... Ironic, nu?

        In final, te rog sa nu-ti para rau pentru mine. Eu inteleg pericolul la care ma expun cand ma aventurez seara prin oras si stiu cum sa ma comport intr-o situatie limita. Problema e ca multi oameni nu stiu.
        Iubesc animalele. Am avut caini (tinuti la cabana, evident, nu la bloc) si pisici(tinute in apartament). Inteleg si respect fiintele necuvantatoare. Dar cand acestea devin un pericol e momentul sa actionezi. A nu lua atitudine e o dovada de inconstienta!
      • +6 (8 voturi)    
        P.S. la reply-ul de mai sus (Joi, 29 aprilie 2010, 1:00)

        Archon [anonim] i-a raspuns lui Iubitoare de javre...cum spui tu

        Imi cer scuze daca tonul imprimat cuvintelor mele e deplasat sau daca vorbele alese sunt nepotrivite. Nu intentionez sa atac, invat, disciplinez, jignesc, etc. pe nimeni. Vreau doar sa-mi sustin punctul de vedere. De obicei imi recitesc comentariile inainte de a le trimite deoarece urasc cu patima badaranismul, neghiobia si violenta in exprimare. In cazul primului comentariu am fail-uit la aplicarea acestui principiu...
        Astfel, in lipsa unui buton de 'edit', ma vad vad nevoit sa-mi prezint scuzele post factum...
        • +2 (2 voturi)    
          Multumesc, Archon... (Joi, 29 aprilie 2010, 12:18)

          Iubitoare de javre...cum spui tu [anonim] i-a raspuns lui Archon

          ..pentru interventia argumentata si tonul civilizat, precum si pentru faptul ca ai simtit nevoia sa intervii de citeva ori ca sa te asiguri ca ai fost inteles corect. Apreciez faptul ca te-ai gindit sa-ti ceri scuze si le accept cu placere, desi cred ca nu erau necesare- si prima ta interventie a fost facuta pe un ton civilizat. Pacat ca asta e un fapt foarte rar intilnit pe forumuri - pe cel de fata in particular.
          Recunosc ca ori tu ai avut ghinion cu zona in care locuiesti, ori eu si toti prietenii si rudele mele noroc: Am avut o singura data o problema cu un ciine - asta inainte de 89, iar ciinele era tinut ca "paznic" de locatarii unei scari de bloc.
          Probabil ca devin periculosi cind se salbaticesc si traiesc in haite - ai pus punctul pe i cind ai spus ca vor ataca din instict. Tot din instinct majoritatea nu ataca, ci se tin pe linga oameni, se gudura cu blindete etc - instinctul le dicteaza ca asa au o sansa la a primi mincare si a supravietui.
          In orice caz sint absolut de acord cu faptul ca "A nu lua atitudine e o dovada de inconstienta! "- ce om adevarat isi doreste sa ii vada pe strazi - rabdind de foame, de sete, de frig, alungati si loviti de oameni si calcati de masini?
          Eu am o singura doleanta: nu vreau sa fie omoriti ca niste gindaci. Vreau sa fie strinsi de pe strazi si ajutati sa-si traiasca viata “de ciine” care le-a fost data intr-un mod cit mai demn. Ei au doar instinct de supravietuire, noi avem si constiinta. Ea ar trebui sa ne dicteze cum sa procedam.
  • +7 (9 voturi)    
    Solutiile lui Oprescu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:58)

    Cornel [anonim]

    Poate domnul Opresu va face pe autostrada suspendata o banda speciala pentru cainii comunitari?

    Fire suspicioasa din fire, ma intreb cat incaseaza acesti asa zis politicieni de la sponsori gen BB? De Ponta nu ma mira, caci la ce gaura are in bugetul PSD, ar sustine orice traznaie daca va avea speranta ca ia ceva sponsorizari la partid. Despre ceilalti nu are rost sa comentam....niste panglicari.
  • +9 (11 voturi)    
    caini (Joi, 29 aprilie 2010, 0:16)

    sil [anonim]

    Ce caini sterilizati ? In spatele blocului unde stau o catea tocmai a fatat 3 pui, sa fim seriosi, solutia cu sterilizarea cainilor nu functioneaza, daca ar fi functionat nu ar fi fost acum asa multi caini. Ar trebui sa adunam toti cainii din bucuresti si sa-i ducem pe strada unde locuieste oprescu asa ar realiza si el ca locul cainelui nu e printre blocuri. Nici in strazile de la tara nu exista asa multi caini.
  • +7 (9 voturi)    
    caini (Joi, 29 aprilie 2010, 0:23)

    adrian [anonim]

    Pseudodoctorasul lui peste, bai loaza securista, sufletele astea musca. Si daca ai tu bani hraneste-i cat timp vrei, dar nu pe strazi. Si in general tu ocupa-te de autostrada suspendata si de celelalte tampenii promise in campanie, pentru ca mult prea criticatul Videanu a facut in 2 luni mai mult decat tine in 2 ani, panglicar nenorocit!!!!
  • -5 (9 voturi)    
    off (Joi, 29 aprilie 2010, 0:49)

    m-vic [anonim]

    bai, m-am saturat de izbucniri de genul ''daca nu-i eutanasiaza inseamna ca-i lasa pe strada. asta vreti?!''. pai sa-i ia, sa-i duca undeva, sa-i sterilizeze, dar sa nu-i omoare. sa-i tina acolo. sa le faca reclama sau ceva, prin toata europa, pana ajung sa fie adoptati. a, costa? ce mai conteaza, sa se fure doar 99% din cat se furau pana acum banii statului, ca din aia 1% se acopera cheltuielile si prbabil raman si pentru punerea la punct a sistemului de sanatate. ala pt oameni.
    daca eram pentru eutanasierea cainilor pt ca sa nu ma muste pe strada, insemna sa fiu si pt eutanasierea tiganilor de genul celui care mi-a dat pe strada, din senin, un pumn in ceafa acu 10 ani (a, astia sunt oameni? doar biologic). macar un caine ar fi latrat inainte sa ma muste. asa sunt doar pentru trimiterea lor departe de mine.
  • +7 (9 voturi)    
    si Oprescu e un suflet (Joi, 29 aprilie 2010, 1:47)

    Geta [anonim]

    Stie Oprescu ce stie cind vorbeste. Ca e vorba de bani muulti , muulti de tot. Si sa fie el cainele rau care musca mina care-l hraneste?! Hai sa fim seriosi! Nu circula cu ITB-ul, nu vine seara pe jos acasa sa se simta ca noaptea in padure asteptindu-se sa-l sfisie haita de lupi si sigur nu sta la bloc unde sa-l astepte cainii de scara . Asa ca de ce i-ar pasa de alegatorii muscati de ciini?
  • -7 (9 voturi)    
    Oprescu Presedinte! (Joi, 29 aprilie 2010, 2:18)

    Ezekiel [anonim]

    V-am votat la presedentie si vad ca am facut alegerea corecta, chiar daca majoritatea altceva a votat pentru pita, bani, mici, bere.
    Si animalele au suflet (si aici sa dispara habotnicii cu clisee gen "numai oamenilor le-a dat Dzeu suflet"!), iar genocidul nu este o solutie pentru o tara care se pretinde a fi europeana.
    Cat despre PDL, va multumesc ca acum nu mai dau bani pe hartie igienica, fiindca si acum ma sterg la posterior cu afisele si pliantele voastre de campanie, ca la cate am primit, macar cu alegerile am castigat maculatura gratis si nu mai dau bani pe hartie! Ca si asa e criza! Multumesc PDL!
    • +7 (9 voturi)    
      asa catindat (Joi, 29 aprilie 2010, 3:41)

      ws [anonim] i-a raspuns lui Ezekiel

      asa catindat, asa alegator. oprescu e o nulitate absoluta, plagiator dovedit, megaloman pe fata, mincinos patentat.

      la asa candidat, asa alegatori.

      multam' fain ca ai aparut p-aci. asa am vazut si noi cum gandeste un simpleton.

      regards,
      ws
    • +2 (2 voturi)    
      pentru Ezekiel (Joi, 29 aprilie 2010, 18:21)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ezekiel

      iti recomand totusi hartia igienica. Daca continui sa faci economie ,in felul in care il faci, operatia de hemoroizi pe care va trebui sa o suporti va fi foarte dificila. Cu riscuri mari si foarte posibile complicatii majore.
  • -5 (9 voturi)    
    fostul lac Vacaresti ideal ptr depozitarea cainilo (Joi, 29 aprilie 2010, 3:14)

    neamtu [anonim]

    100 de ha are maidanul fostului lac Vacaresti detinut fara rost de Ministerul Mediului, care e deja partial si ingradit. Cu doar 1 euro lunar platit de fiecare bucurestean, pot fi tinuti in conditii agreabile si ingrijiti calificat (sub supravegherea ONGurilor) timp de 5 ani maidanezii sterilizati fara sa mai deranjeze, pina la exodul natural. Daca se face o licitatie transparenta, se vor gasi multe firme serioase.
    • +6 (6 voturi)    
      Civilizatie (Joi, 29 aprilie 2010, 7:53)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui neamtu

      Spune-mi, te rog, ai vedea asa ceva petrecandu-se in Paris, sau Roma, sau Viena, sau Berlin? Acolo se aplica fix ce incearca prefectul sa introduca la noi.
    • -5 (9 voturi)    
      Felicitari (Joi, 29 aprilie 2010, 8:59)

      Dana A [utilizator] i-a raspuns lui neamtu

      Felicitari domnului Oprescu.

      A dovedit ca este o persoana educata, care intelege probabil riscurile unei masuri de eutanasiere a cainilor (pentru care nu inteleg, nu este cazul sa explic ca tot nu vor pricepe).
    • +4 (4 voturi)    
      Sa plateasca cine ii "iubeste" (Joi, 29 aprilie 2010, 9:51)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui neamtu

      Sa dau bani pentru maidanezi cand nu sunt bani pentru oameni? Halal "umanism".
  • +7 (9 voturi)    
    Primar de 2 bani ce esti ... (Joi, 29 aprilie 2010, 7:02)

    DanS [anonim]

    Nu te-am votat si regret ca ai fost ales. Se vede din tot ceea ce faci si nu faci si cum esti contra dorintelor locuitorilor acestui oras.

    Sant furios cum nu pot exprima in cuvinte pe atitudinea asta de 2 bani a oficialilor autoritatilor locale care isi bat joc de noi fara nici un pic de jena.

    Oare stii cate reclamatii si cereri de ridicare a cainilor am facut si de cate ori mi-au dat cu flit imbecilii din politia animalelor?

    Santeti toti niste functionari publici de 2 bani si nu faceti nimic bun pentru acest oras. Ar trebui sa fiti demisi si pusi la stalpul infamiei ...
  • +10 (10 voturi)    
    noi v-am ales, vegetarienilor! (Joi, 29 aprilie 2010, 7:41)

    trebuie sa tineti cont de noi [anonim]

    de aia sunt atatia caini pe strazi ca respecti tu legea! sa va fie rusine, nu va pasa deloc de noi! orasul e plin de caini vagabonzi de fecale, de afise puse peste tot si de ziduri mazgalite.iar reabilitarea blocurilor s-a impotmolit undeva pe drum.trebuie sa tineti cont de ceea ce vrem noi pentru ca noi v-am ales.
  • +10 (10 voturi)    
    Cui poarta primarul de grija (Joi, 29 aprilie 2010, 8:41)

    Petre [anonim]

    Primarul trebuie sa poarte de grija oamenilor care l-au votat, care dau impozite si taxe, care au buletin de orasul respectiv.
    De ce i-am votat ca sa ne ignore interesele si dorintele ?
    Tzantzarii, mushtele, shoarecii, shobolanii nu sunt suflete ? Rasa umana nu "ie suflete si ei" ? Sanatatea noastra fizica si mai ales mentala nu conteaza ? Cand de ani de zile 3 haite de caini latra noapte de noapte de la 2AM la 8AM sub balcoane nu conteaza ? Oamenii care pleaca la 5 dimineata la servici printre blocuri nu conteaza ? Oamenii care vin la 10 seara de la servici nu conteaza ? Copiii care se joaca in parcurile pline de ... de la caini nu conteaza ?
    In afara de argumentul "suflete" mai aveti o alta motivatie ? Eu pot sa aduc peste 10 motive pentru ca animalele sa dispara, voi aveti doar 1 ?
    De ce la palatul parlamentului, in ditamai gradina, nu sunt caini ? Fiindca parlamentarii ii iubesc, le-au dat lege in detrimentul oamenilor. Ii iubesc doar cand ne mutileaza pe noi, aia multi si prosti care stam la mila lor sa ne ia in considerare drepturile ?
    Ar trebui ca toti cei terorizati de caini sa impinga cainii dintre blocuri catre centrul orasului, ca sa vada toata lumea cati sunt si cum ne afecteaza viata.
    Ar trebui ca presedintele sa convoace CSAT si sa ia masuri impotriva teroristilor care castiga bani de pe urma cainilor care ne TERORIZEAZA. "Interesul statului" nu e interesul parlamentarilor si al primarilor, e interesul poporului. NOI VREM SA DISPARA CAINI DE PE STRAZI !!! Nu conteaza ce vreti voi (alesii statului) !
    • +1 (1 vot)    
      o idee excelenta! (Vineri, 30 aprilie 2010, 7:28)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      Cred ca ar trebui ca fiecare dintre noi sa protesteze transportand un suflet d-asta in fata Primariei si in curtea Parlamentului.
  • -6 (8 voturi)    
    Suntem o tara de criminali! (Joi, 29 aprilie 2010, 8:50)

    Claudia [anonim]

    Trebuie facut ceva,dar chiar sa fie omorati...e incredibil..suntem o tara de criminali!Am citit comentariile anterioare si m-am ingrozit..!
  • -2 (4 voturi)    
    cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat mai mult i (Joi, 29 aprilie 2010, 9:40)

    carmen [anonim]

    dragii mei, pe cand o lege pentru eutanasierea @oamenilor@ care au un comportament deviant subanimalic??? avem in jurul nostru multe dovezi, dar preferam sa-i ignoram... caci, vorba aceea, cu nebunii e bine sa nu te pui... va doresc multa sanatate si discernamant!
  • +5 (5 voturi)    
    ipocrizie de primar (Joi, 29 aprilie 2010, 10:16)

    Aurelian [anonim]

    Domnule primar,

    Luati in considerare urmatorul scenariu :
    Sa presupunem ca aveti o fetita de 3 ani, lumina ochilor dumneavoastra. Iestiin parc cu ea sa va plimbati si copilul este atacat de o haita de 10 caini vagabonzi si muscat de fata fara ca dvs sa o puteti salva !
    Cum v-ati simiti atunci ? Plin de dragoste pentru niste suflete da javre vagaboande salabaticite , nu ?
  • +5 (5 voturi)    
    Primul primar anticetateni! (Joi, 29 aprilie 2010, 10:49)

    Adar Marian [anonim]

    Asta e Oprescu! Nicicand, din '90 si pana azi, Capitala n-a avut un primar care sa-l intreaca in delasare si incapacitate. Centrul Istoric si toate strazile d-acolo, cladirile ruinate, manariile cu bani publici (vezi cel mai nou caz al crashmei botezate "Biblioteca") si, mai nou, refuzul de a scapa orasul de o adevarata plaga, pentru ca asta sun maidanezii: o plaga, un focar de infectie, o modalitate de terorizare a locuitorilor iar nu in ultimul rand, o posibilitate lejera de sifonare a fondurilor atat pentru primarie cat si a liotei de ONG-uri care-si trec in obiectul de activitate asa-zisa ocrotire a potailor.
    Fi-mi-ar sila de toti!
  • +4 (4 voturi)    
    animale (Joi, 29 aprilie 2010, 11:11)

    mirea elena [anonim]

    in ce tara civilizata pe unde ati umblat ,franta,germania, elevetia ,belgia etc. sunt caini pe strazi. Nu trebuie sa existe animale fara stapin, din contra in aceste tari nu vezi nici din cei cu stapin foarte multi.
  • +7 (7 voturi)    
    Din ciclul "Primarul si alegatorii" (Joi, 29 aprilie 2010, 11:15)

    Adrian [anonim]

    Primarul Oprescu e un cretin, iar de la alegeri pina acum se tot straduieste sa o si arate. Bucurestiul e plin de caini, bucurestenii sint la capatul rabdarii, iar primarul e mare iubitor de "caini cu suflet". Sa mai mearga si pe jos, printre blocuri, si o sa-si schimbe rapid parerea.
    • +3 (3 voturi)    
      sau mai bine... (Joi, 29 aprilie 2010, 12:05)

      yokoga [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      sa mearga cu bicicleta...
  • -3 (7 voturi)    
    Civilizatie, cultura, omenie- LIPSA! (Joi, 29 aprilie 2010, 11:53)

    Ana-Maria [anonim]

    Citesc comentariile si nu pot sa cred ce fel de oameni am devenit. "Animalele sunt date pentru a servi omului". Ce remarca aberanta! Credem ca totul ni se cuvine! Este clar ca noi nu mai avem suflet! Nu suntem civilizati... Tara de corupti, manelisti si pitipoance! Mi-e scarba de voi, de mentalitatea egoista pe care o aveti! Veti ajunge sa va mancati intre voi!
    Dar in curand voi pleca de aici!
  • +4 (4 voturi)    
    Animale salbatice! (Joi, 29 aprilie 2010, 12:04)

    yokoga [utilizator]

    Toti cainii fara stapan sunt animale salbatice!
    Si sinceri sa fim... ne trebuie si fauna in jungla asta... Ca Bucurestiul cam asta e la ora actuala...
  • -1 (5 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 29 aprilie 2010, 12:31)

    Tedu [anonim]

    Felicitari pentru verticalitate in opinie si pastrarea unei promisiuni!
    Pe cat posibil si in cel mai scurt timp, inlocuiti "recoltarea" cainilor maidanezi nesterilizati de catre Ecarisaj si predati activitatea ONG-urilor. Veti face economie la buget si veti elimina si principalul vinovat de perpetuarea situatiei.

    Serviciul de ecarisaj este o capusa de tip mafiot asupra bugetului local, al carui scop real este sa se dezvolte si sa suga cat mai multi bani, iar pentru asta au nevoie de cat mai multi caini vagabonzi pe strazi.

    ONG-urile vor cheltui banii donatorilor, iar daca nu isi vor face treaba corect si bine vor ramane si fara bani. Dorinta naturala a ONG-urilor este sa rezolve problema sterilizarii cat mai repede, pentru a folosi banii primiti din donatii pentru a ajuta adoptiile, scopul pentru care ele s-au infiintat si exista.
  • +3 (5 voturi)    
    Un caine egal un vot (Joi, 29 aprilie 2010, 15:10)

    Arllonius [anonim]

    Dom' Oprescu, foarte bine judecat... un caine egal un vot. Cainii o sa te mai voteze dom' primar. Cainii aia care alearga pe autostrada suspendata... Gargaragiu mai mare ca Oprescu nu cred sa existe pe lumea asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Oprescule, dar oamenii muscati de caini? (Joi, 29 aprilie 2010, 15:23)

    leonard [anonim]

    Asa cum ne-a obisnuit, primarul Oprescu are numai solutii fanteziste. Base, unde esti?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa ceva (Joi, 29 aprilie 2010, 16:52)

    Hoisan [utilizator]

    Dar eutanasierea la parlament la guvern cind incepe??
  • +1 (3 voturi)    
    primar (Joi, 29 aprilie 2010, 18:53)

    Numero1 [utilizator]

    Chiar nu il putem da jos pe incompetentul asta de primar inainte de termen? Trebuie sa mai suportam mult?
  • 0 (2 voturi)    
    Sa continue cu sterilizarea (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:09)

    Antonia [anonim]

    Ca tara,avem o imagine destul de "sifonata",asa ca nu are nici un sens sa ne batem singuri cuie in talpa.O actiune de eutanasiere a cainilor ne-ar aduce oprobiul intregii lumi civilizate.Deci,Oprescu are dreptate:trebuie continuata sterilizarea;si apoi,campanii pentru adoptie.Inainte de a fi primar,Oprescu este medic;iar aceasta meserie inseamna sasprijini viata,nu sa ajuti la curmarea ei.
  • 0 (2 voturi)    
    europa (Vineri, 30 aprilie 2010, 19:45)

    cristi [anonim]

    multi dintre voi spun ca au vizitat europa si acolo nu sunt catei fara adapost si vreti sa fie si in tara noastra asa...dar si eu vreau cand merg prin europa sa nu mai imi fie frica sa spun ca sunt roman din cauza voastra care treceti pe acolo,cei care nu aveti suflet,care ganditi ca numai voi aveti dreptul sa traiti pe acest pamant.voi care nu aveti suflet faceti numai rele pe unde mergeti
  • 0 (0 voturi)    
    E foarte buna solutia lui Oprescu, sper sa se tina (Sâmbătă, 1 mai 2010, 13:19)

    Eu [anonim]

    Cainii au constituit pericolul final a aventurii acestor copii, si imi pare foarte rau de primul in special. Cainii au avut o vina, dar in aproape fiecare caz vina este detinuta de mai multi indivizi sau mai multe grupuri, si deobicei e vina parintilor. Daca parintii nu pot sa faca nimic si cainii traiesc chiar langa coliba lor in cazul de mai jos, e vina autoritatilor ca nu iau cainii deacolo dar nu este o sulutie sa ii extermine, mai ales prin aruncarea la zid pana or sa moara.
    Copiii trebuie supravegheati si sa li se dea aparate cu ultrasunete si chiar sa fie invatati tehnici de supravietuire si autoaparare, pentru ca au un sentiment foarte puternic de aventura.
    Cand eram mic aveam si eu acest sentiment, dar cainii reprezentau doar un mic pericol fata de celelalte.
    De exemplu odata eram la "tzara" cu inca un prieten si am pornit intr-o aventura cu bicicletele si am ajuns la o periferie unde erau oameni mai saraci si necivilizati in sensul moral, in sensul locului pe care il locuiau, si in sensul mentalitatii. Un caine a inceput sa latre la mine si eu am fugit, fara sa stiu ce trebuie sa fac. Astfel vreo 10 caini ma alergau si prietenul meu a luat-o in partea opusa. Dar el a scapat de lac si a dat de putz, adica niste tzigani il alergau cu furca cu pretextul ca "a vrut sa le fure curca", dar el era in trecere si nici nu s-a uitat la curtea lor. Am scapat amandoi, dar unii copii ar fi patit altceva. Cine vi se pare mai agresiv si mai periculos aici si de cine ati vrea mai mult sa scapati?
    Din pacate pentru voi, toate fiintele de pe aceasta planeta trebuie sa existe si nu trebuie sa omorati 40000 dintre ele pentru ca v-ati speriat din pataniile unor copii aventurosi.