Traian Basescu: Mi-am reinnoit brevetul anul trecut, inaintea alegerilor, demonstrand tuturor ca am o alternativa

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 11:59 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu l-a primit la Palatul Cotroceni, pe seful Comandamentului Suprem Aliat din Europa (SACEUR), amiralul James G. Stavridis, care s-a declarat onorat sa se afle in prezenta unui comandant de nava.

"Am vazut in biografia dvs. ca v-ati reinnoit brevetul. E un lucru minunat. Mai este valabil?", a intrebat James G. Stavridis, la inceputul intalnirii, relateaza Agerpres.

Seful statului i-a explicat ca, anul trecut, si-a reinnoit brevetul printr-un examen scris, dar si pe simulator. "Da, mi-am reinnoit brevetul anul trecut, inaintea alegerilor, demonstrand tuturor ca am o alternativa, ca nu sunt un politician care ar putea ramane fara serviciu daca pierde alegerile. Scris, dar si pe simulator", a spus presedintele.

Amiralul James G. Stavridis efectueaza o vizita oficiala de doua zile la Bucuresti, la invitatia sefului Statului Major General al Armatei Romane, amiralul Gheorghe Marin.

Amiralul Stavridis este seful Comandamentului militar american in Europa din martie 2009. El a fost, din octombrie 2006, responsabil al Comandamentului zonei Sud (Southcom), care supervizeaza activitatile militare americane in America latina.

Absolvent in 1976 al Academiei navale, Stavridis este originar din statul Florida.

Presedintele Traian Basescu este absolvent al Facultatii de Navigatie din cadrul Institutului de Marina "Mircea cel Batran" din Constanta. Seful statului detine brevetele internationale de ofiter de marina comerciala, clasa a III-a, a II-a si a I-a, si brevetul international de capitan de cursa lunga. 


Citeste mai multe despre   


















3474 vizualizari

  • -13 (39 voturi)    
    Mult succes! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:06)

    Florin [anonim]

    Ii dorim D-nului Basescu sa se foloseasca cat mai repede de brevetul pe care il detine.
    • +7 (19 voturi)    
      Romania (Miercuri, 28 aprilie 2010, 11:22)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ce vezi acum in ucraina trebuia sa fie si in romania .. desigur cu alt carmaci .. romania s-a salvat
      • -6 (18 voturi)    
        da de unde?! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:49)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        In Romania abia acum incepe balciul
      • -5 (11 voturi)    
        Atunci avem ce regreta (Miercuri, 28 aprilie 2010, 13:24)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Adica luam si noi gaz mai ieftin cu 30% si faceam economii de miliarde de dolari?
        • -2 (6 voturi)    
          avem (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:59)

          piktor [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          da, daca faceam o baza ruseasca fix in mijlocul Romaniei; si dupa asta, la ce-ti mai foloseau banii?
          • -4 (8 voturi)    
            Pai (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:50)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui piktor

            Nu in mijlocul tarii ci la constanta.

            Nu avem deja o baza americana acolo? Si nu-mi aduc aminte sa primim vreun discount la ceva.
        • +3 (7 voturi)    
          Ai dreptate (Miercuri, 28 aprilie 2010, 13:56)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Sigur, luam gaz ieftin, faceam economii de miliarde.
          .....si scoteam floricelele sa intampinam flota rusa Eliberatoare ! Davai ceas prietene?
    • +8 (18 voturi)    
      Probabil ca nu-l va folosi... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 11:44)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui Florin

      insa spre deosebire de altii, care stiu doar sa critice fara sa se priceapa la nimic in mod special, presedintele "barcagiu" pare macar sa aiba ceva competente in domeniul sau... Cat despre "folosirea brevetului", sunt tare curios sa vad ce "oameni capabili" vor veni in urma sa... ca de Basescu toti tipati ca v-ati saturat... sa va vad peste cativa ani cand veti avea de ales intre Ponta si Udrea la presedentie (concurati, eventual, de eternul Vadim). Va veti dori sa mai poata candida Basescu... iar latraii de la Antene for intra in somaj tehnic :))))
    • -5 (15 voturi)    
      Se vede clar, (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:22)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Basescu si-a practicat cu foarte mare placere meseria. Prefera sa fie comandat de vas decat sef de stat; e de inteles totusi: se pricepe mult mai bine sa conduca vase.
      • -1 (5 voturi)    
        Foarte clar, prin pahar... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:13)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Da, vase comunicante, cu rom
        • 0 (2 voturi)    
          Tu..... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:11)

          California [anonim] i-a raspuns lui Florin

          esti prea acrit de otrava ca sa intelegi ce placut este sa iubesti ceva pe lumea asta. Macar pentru ca isi iubeste meseria care a practicat-o o viata si merita respectul meu. Felicitari dl. Presedinte si ignorati legumele daunatoare sanatatii (vezi Florin and comp. - pacat de numele pe care il foloseste)
    • +6 (10 voturi)    
      precum si dlui Geoana (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:26)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Florin

      sa foloseasca toate limbile pe care le cunoaste ...
    • -5 (9 voturi)    
      Cat mai repede (Miercuri, 28 aprilie 2010, 13:20)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Avand in vedere ca exista si ceva la care se pricepe, spre deosebire de conducerea unei tari.
  • -4 (16 voturi)    
    Super haios (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:22)

    Mircea [anonim]

    =)) e cel mai haios presedinte din istoria lumii=))
    Oare o sa dezgroape flota dupa ce i se termina mandatul si se face din nou capitan de corabie?
  • -5 (15 voturi)    
    nava (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:36)

    valeriu [anonim]

    Pe care nave va mai profesa ?
  • +7 (15 voturi)    
    Si noi.. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:38)

    RTT [anonim]

    ..ne dorim ca Basescu sa fie un presedinte la fel de fara compromis ca pana acum, si sa arate cu degetul inspre hotii si dezinformatorii mari (Antena 3, etc.). Florine, asa sa-ti ajute Dumnezeu, cam cum merge tara asta din cauza furturilor promovate pe timpul lui Nastase si al PSD-ului.
  • -7 (13 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:39)

    un roman [anonim]

    Calatorie doar dus :))
  • -2 (4 voturi)    
    Daca nu... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:00)

    Gigi [anonim]

    ...a facut si Stavridis asta o gluma ca de la amiral la capitan de tipul "Drepti, pifane!" tot degeaba :))

    Sau "pifan" se foloseste doar in armata terestra?
    • +2 (4 voturi)    
      Gresesti pifane (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:24)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      La momentul actual Basescu e comandantul Fortelor Armate , deci peste Amiral, mai "pifane".
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha, not (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:27)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Sau poate o fi facut o gluma de la amiral la comandantul armatei, ca, printre altele, presedintele romaniei este si comandatul 'suprem' al armatei Romaniei.
  • 0 (6 voturi)    
    bravo, base ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:09)

    alegator [anonim]

    macar matale ai o meserie !
    ilici e pnesionar kgb.
    nasti numara la oo.
    mai nasol de totzi ailaltzi, avocatzi, profesori, diplomatzi, depucatzi....
    poate s'apuca si ei de ceva constructiv.
  • +3 (3 voturi)    
    SACEUR = comandant SHAPE = comandament (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:31)

    Bogdan [anonim]

    People !SACEUR inseamna Supreme Allied Commander Europe si este seful comandamentului strategic numit Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE), comandament NATO, nu american!. Astea sunt informatii disponibile pe internet!Studiati inainte sa pretindeti ca dati o stire. Dar asa e cand copiei de pe AGREPRES.
  • -2 (6 voturi)    
    Poate-l iau astia (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:55)

    Radu Humor [anonim]

    Si scapam de el !
  • -1 (5 voturi)    
    Ala-l ia misto si al nostru o ia de buna ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:59)

    Radu Humor [anonim]

    Dupa varsta nu-l mai baga nimeni in seama.
    Era bun cand era trimis de partid si bratul sau inarmat, acuma n-are nimeni nevoie de serviciile lui !
    Dimpotriva ....