UPDATE Legea ANI a fost adoptata de Camera Deputatilor abia la al doilea vot

de L. Parvu, I. Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 6:52 Actualitate | Esenţial


Proiectul de lege privind Agentia Nationala de Integritate a fost adoptat, miercuri seara, de Camera Deputatilor, cu 183 de voturi "pentru", niciunul "impotriva" si 27 abtineri. In prima faza, documentul nu a intrunit numarul necesar de voturi pentru a fi adoptat. In favoarea proiectului au votat initial 151 deputati, 2 voturi impotriva si 49 de abtineri. Fiind lege organica pentru a fi adoptata ar fi trebuit sa intruneasca cel putin 167 de voturi. Parlamentarii puterii PDL, UDMR, Independenti si minoritati au impreuna 187 de mandate. Documentul, adoptat de deputati prin ridicare de mana, va merge la Senat, care este camera decizionala.

Initial proiectul nu intrunise numarul necesar de voturi. Reprezentantii puterii au solicitat reluarea votului motivand ca mai multi deputati prezenti in sala nu s-au regasit pe lista de vot electronica. Dupa o pauza de consultari, deputatii au decis reluarea votului deschis renuntand la sistemul electronic si votand cu mana ridicata. La cea de-a doua incercare parlamentarii au reusit sa intruneasca numarul necesar de voturi astfel incat legea ANI a fost adoptata.

Comisia juridica a Camerei Deputatilor a amendat in cursul zilei de miercuri proiectul de lege al Agentiei Nationale de Integritate. Cu 15 voturi pentru si 5 abtineri deputatii juristi au aprobat cu modificari proiectul ANI trimis de catre Guvernul Boc. Raportul elaborat de Comisia juridica a fost dezbatut in plenului Camerei Deputatilor si, potrivit procedurii legislative urmeaza sa intre in discutie la Senat.

Plenul Camerei Deputatilor a decis miercuri, la propunerea deputatului PDL Cristian Boureanu, eliminarea din Legea ANI a unor prevederi introduse de deputatii juristi referitoare la posibilitatea sechestrarii averilor ca masura asiguratorie impusa de Comisia de cercetare de pe langa Curtea de Apel, informeaza Agerpres.


Amendamentele aduse proiectului de lege ANI:
  • liderii de sindicate si comisarul european pot fi verificati la declaratiile de avere si interese de catre ANI.
  • deputatii juristi au decis sa introduca in lega ANI infiintarea unor comisii de cercetare pe langa Curtiile de Apel, comisii care vor primii sesizarile de la inspectorii de integritate si vor verifica raportele acestora cu privire la persoanele cercetate. La fiecare Curte de Apel vor exista astfel de comisii de cercetare care vor fi alcatuite din judecatori. Rolul comisiei este de a cerceta cauza celui verificat de ANI si poate dispune trimiterea solutionarii cauzei Curtii de Apel. Amendamentul a fost preluat  din Legea 115/1996 pentru declararea si controlul averilor demnitarilor si propus de deputatul independent Eugen Nicolicea. Cu alte cuvinte infiintarea acestor comisii este un al doilea filtru prin care cei verificati vor trece si poate intarzia solutionarea dosarului. Abia dupa ce trece de comisia de cercetare dosarul demnitarului ajunge in instanta.
  • repartizarea lucrarilor de verificare de catre inspectori se va face prin sistem electronic, si nu de catre presedintele Agentiei, cum era pana in prezent.
  • s-a prelungit termenul de la un an la trei ca perioada de interdictie de a mai ocupa o functie sau o demnitate publica pentru cei care au pierdut-o dupa ce au fost depistati ca au luat o decizie in exercitiul functiunii in stare de incompatibilitate sau de conflict de interese.
  • nerespectarea obligatiei de a raspunde solicitarilor ANI se sanctioneaza cu amenda de 2.000 de lei, in comparatie cu varianta Guvernului care prevedea 200 de lei pentru fiecare zi de intarziere. Totodata plafonul maxim al amenzii pentru nedepunerea la timp a declaratiilor de patrimoniu si de interese a fost coborat de la 10.000 la 2.000 de lei.
  • presedintele si vicepresedintele ANI sunt alesi prin concurs si numiti de catre Consiliul National de Integritate, nu de catre Senat.
  • In formularul declaratiei de patrimoniu vor fi trecute si cadourile, serviciile sau avantajele primite gratuit sau subventionate fata de valoarea de piata daca valoarea lor individuala depaseste 2.000 de euro, spre deosebire de 300 de euro, cum prevedea proiectul Guvernului.
Presedintele Traian Basescu a cerut, luni, la consultarile politice de la Palatul Cotroceni, adoptarea proiectului de lege al Guvernului privind functionarea Agentiei Nationale de Integritate in 10 zile la Parlament.



Citeste mai multe despre   
















3159 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Daca vrei, poti! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 8:14)

    Audit [utilizator]

    Prin urmare se poate. Asa ar trebui procedat si cu alte documente care treneaza in parlament.
    • +10 (10 voturi)    
      da dar... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:51)

      dorul [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Acum singurii care pot face treaba asta vor fi inspectorii ANI, nu si presa ca pana acum, pentru ca locati propriu-zisa a averilor va ramane secreta. Insa e bine ca se misca, Camera Deputatilor e mai in priza decat Senatul.
    • +7 (9 voturi)    
      151+49+2=cati deputati avem? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:10)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Audit

      La un calcul simplu imi ies 201 de cartele de vot. IUn realitate cati deputati au fost in plen.
      Parlamentul Romaniei are 322 deputati si 137 senatori. Prin urmare 40 % din alesi nu au fost la serviciu.
      Conform contractului individual de munca (valabil pentru prostime) la 3 absente nemotivate ti se desface contractul de munca.
      La parlamentari este altfel desi au 3 luni de vacanta pe an si lucreaza 4 zile pe saptamana obtin salariul intreg-de la parlament. La asta se mai adauga sporuri pentru comisii, diurne, salariul de la inca doua univeristati la care sunt profesori se la care primesc salariul pe card fara sa treaca pe acolo un an intreg.
      300 Parlamentari sunt pre multi
      • +4 (4 voturi)    
        numaratoarea si socotela lu'Pristanda (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:04)

        gura rea [anonim] i-a raspuns lui cris

        Ia de ghiceste cine n-a fost de fatza !
        Cin' sa fie Cin'sa fie ?
        Daca ne vom lipsi de aia 40% ce mare economie la buget.
        Si ai dreptate 300 sunt prea multi.
        La buna vedere.
        • -1 (3 voturi)    
          VOTAM PANA IESE CE TREBUIE (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:50)

          cris [anonim] i-a raspuns lui gura rea

          Asa ceva nu am mai vazut.
          In aceeasi zi aceeasi parlamentari sa respinga aceeasi lege dupa care la cateva ore sa o adopte.
          La ce mai avem nevoie de niste oameni care voteaza la comanda?
          La bun votul uninominal cand se voteaza sectet cu bilele la vedere? Cand legea adoptata de ei spune ca votul secaret care esete arata se anuleaza.
          Avem doua institutii care din pacate sunt si puterei in stat respectiv legislativa si judecatoreasca sare se comporta ca oile.
          Ne mai miram de ce un cioban a ajuns unul din ce-i mai bogati oameni din tara.
  • +7 (13 voturi)    
    Rusine nesimtititlor!!! Va bateti joc de tara mea! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:43)

    Ovidiu [anonim]

    Ramaneti acasa si eliberati scaunele, sa vina oameni care vor sa miste ceva in tara asta....

    Din pacate, dragi romani, comunistii sunt in continuare la conducerea acestei tari, si vom muri cu ei de gat....
    • +10 (12 voturi)    
      abtinere = impotriva !!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:06)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Sa se publice lista avem dreptul sa stim !

      Cine s-a abtinut si cine a lipsit (astia mi se par cei mai mizerabili) ?

      si nu in ultimul rand cum e posibil sa lipseasca 100 de persoane ?!?!?!

      Isi bat joc de noi in continuare , vrem lista !!!
      • -1 (3 voturi)    
        abtinere = impotriva . Da ! Basescu invalidat (Joi, 29 aprilie 2010, 9:03)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Milioane de catateni s-au abtinut , abse4ntand la turul 2 al alegerilor prezidentiale .
        *
        Forumistul Alex are dreptate - aia care s-au abtinut au fost IMPOTRIVA. Impotriva lui Geoana, dar si a lui Basescu.
        Avand 5 milioane de voturi contra
        plus inca niste milioane IMPOTRIVA prin abtinere (inclusiv 90% din minunata diaspora a lipsit, deci a fost contra lui) Basescu este presedinte nelegitim.
        *
        Solutia inventata ieri de parlamentul roman
        trebuie aplicata si in materia alegerilor prezidentiale. Sa se repete iar si iar pana cand obtine careva 50% plus 1 dintre alegatorii de pe liste.
        *
        PS (D) Prima oara au fost 2 contra si s-au abtinut 49 de PSD isti, a doua oara doar 27...!
        E ordin de la Comisia Europeana...PSDistii au fost convinsi ca HAITA PDL si accesoriile se vor mobiliza si ca deci nu va fi nevoie de voturile stangii. Cand a vazut ca e incurcata
        Ponta si-a impartit deputatii in doua cete - 27 s-au abtinut, ailalti / vreo 16 au votat DA ca sa nu se repete necazul .
        Intre timp au reusit sa aduca si PDL istii inca vreo 16 de acasa ....orice s-ar zice ...PDL ul outea evita acel moment penibil daca nu actiona ieri brambura. Ce naiba , erau in Parlament ! Nu le ajunge brambureala de la Guvern !
  • -9 (19 voturi)    
    Tot Patriciu si Antena 3? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:33)

    gigi [anonim]

    or fi de vina?

    Absenta Pedeilor arata clar cine nu vrea ANI! Stie Videanu mai bine....
    • +11 (15 voturi)    
      dormi (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:39)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      PSD s-a abtinut de la vot. Oare cine nu vrea ANI?
      • -9 (15 voturi)    
        Parlamentarii puterii au lipsit! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:52)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Din cate stiu, la putere e PD! Deci PD nu a vrit!

        Hai ca va instruieste Sulfina rapid cum sa raspundeti pe forum!
        • +9 (11 voturi)    
          mai du-te postacule (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:11)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          pe la adevarul, gAndul, jurnalul nationale su nu mai imputi forumul cu ineptiile matale pnldsr-iste.
          • -2 (6 voturi)    
            Nu ma facut decat sa prezint un fapt (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:08)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            si anume ca au lipsit exact PDeii!
            Se pare ca asta a suparat pe unii, care au rsapuns asa cum stiu ei mai bine: atac la persoana!

            Sulfina, si baietii tai portocalii: hai sictir!
            • +2 (4 voturi)    
              cati au fost din opozitie prezenti? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:46)

              Rammy [utilizator] i-a raspuns lui gigi

              Hai,sa te vad,poti sa raspunzi?Daca nu era pdl nu se mai adopta legea ANI,sunt sigur de asta.
  • +7 (11 voturi)    
    cind se va aplica referendumul (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:39)

    georget [anonim]

    cind se va aplica referendumul,
    adica vointa platitorului salariului si multelor cheltuieli aditionale ale celor absenti dar fericiti cu duhul.
  • +9 (11 voturi)    
    mai in priza pe dracu'.. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:41)

    crap [anonim]

    au lipsit ca pe stadion. asta e profesionalismul parlamentarului roman, ultraplatit sa faca varza.. nu's in stare, sau probabil nu vor, sa treaca legea prin parlament. nu stiu exact daca e genul de nesimtire cat casa care-i face sa nu le pese de nimic si nimeni odata ajunsi in parlament, sau vorbim de un boicot tacit impotriva ani.. ori amandoua. habar n-am. cert e ca asta arata inca o data, ca la 20 de ani de la revolutie, mai avem mult pana cand sa avem o elita politica cat de cat profesionala. circari, panglicari, manelisti, dar mai ales oameni de fabulospirit. intr-un cuvant, vaci..
  • +10 (12 voturi)    
    se poate sa aflam (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cine a votat impotriva si cine s-a abtinut ? Pentru o informare corecta a publicului, nu de alta.
    • -8 (12 voturi)    
      Ai aflat cine a lipsit (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Conteaza?
      • +6 (8 voturi)    
        Conteaza (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:43)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

        da conteaza !
      • +1 (3 voturi)    
        Da,conteaza (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:49)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        sa vedem cine vrea sa fure.Sa vedem cine se ascunde dupa acest vot secret.
      • +6 (8 voturi)    
        Conteaza. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:00)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Conteaza, ca sa stim pe cine sa nu votam la urmatoarele alegeri!
        • -3 (5 voturi)    
          Daca citeai articolul, (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:09)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Lilia73

          gaseai raspunsul: voturi negative - 0.
          • +2 (4 voturi)    
            In prima faza au fost (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:53)

            Rammy [utilizator] i-a raspuns lui gigi

            49 de abtineri si 2 improtiva,asa ca vremsa aflam care sunt astia.
    • +5 (7 voturi)    
      cine? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:51)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      psd s-a abtinut de la vot. Probabil ca impotriva au votat cei care sunt deja anchetati.
    • -3 (5 voturi)    
      Pentru postacii oranj care nici nu citesc (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ci doar posteaza:
      "cu 183 de voturi "pentru", niciunul "impotriva" si 27 abtineri"

      asa scrie chiar la inceputul articolului!
      Nici tu, nici cei 6 care ti-au dat + nu aui fost in stare sa citeasca prima fraza a articolului, dar il comenteaza!
      Deh, postaci oranj, ce sa le ceri?
      • +1 (3 voturi)    
        ptr postacu roso care incearca sa (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:57)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        manipuleze forumul.Cine sunt astia 27 de abtinuti?Si motivul:de ce s-au abtinut?
  • +1 (5 voturi)    
    Praf in ochi, prietenii stiu de ce! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:04)

    Piciu' [anonim]

    O lege ciuntita, ca sa doarma baietzii destepti bine. Nu spune nimic hotnews despre faptul ca sancțiunea pentru incompatibilitate sau conflict de interese, de exemplu, nu mai e interdicția la o funcție publică timp de trei ani, ci numai de UN an!!!! la propunerea lui, onor, Berceanu :) Sa traiti bine!
    • +1 (3 voturi)    
      vb prostii (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:40)

      trtt [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      "•s-a prelungit termenul de la un an la trei ca perioada de interdictie de a mai ocupa o functie sau o demnitate publica pentru cei care au pierdut-o dupa ce au fost depistati ca au luat o decizie in exercitiul functiunii in stare de incompatibilitate sau de conflict de interese. "
  • +3 (3 voturi)    
    Si totusi (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:38)

    Rammy [utilizator]

    Am inteles ca aceasta lege ANI nu e buna de nimic.HotNews vrem mai multe detalii.Nu vreau sa fiu pacalit de parlamentari cu ''Iata ce repede am adoptat legea ANI''.Hotii astia vor sa ne pacaleasca.Alo PDL, Boc ce lede de rahat ati adoptat?
    D-le presedinte,nu se poate ca legea asta sa treaca de Senat in forma in care este!Vreti sa ne pacaliti!Ce draku faceti?
  • +1 (1 vot)    
    vot (Joi, 29 aprilie 2010, 8:19)

    croco [anonim]

    daca se vota cu cartela pica la vot si a doua oara!