Acordarea concediilor medicale in mod abuziv se sanctioneaza cu amenda intre 2.500 lei si 10.000 lei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 18:24 Actualitate | Esenţial


Persoanele aflate in concediu medical vor putea fi controlate la domiciliu de catre angajatori si Politie. Aceasta este principala prevedere din ordonanta de urgenta de modificare a legislatiei privind concediile medicale, publicata in Monitorul Oficial. Cei care nu sunt gasiti acasa sau intr-un alt loc comunicat angajatorului, nu vor mai putea primi indemnizatia pentru concediul medical. Potrivit actului normativ, medicii care acorda concedii medicale in mod abuziv vor fi sanctionati. Astfel, acordarea certificatelor medicale in mod necorespunzator este considerata contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 2.500 lei la 10.000 lei.

Guvernul a aprobat in urma cu doua saptamani ordonanta potrivit careia autoritatile vor putea verifica daca beneficiarii de concedii medicale tratati in regim ambulator se afla la domiciliile lor si necesita cu adevarat ingrijiri medicale. Ministrul Sanatatii, Cseke Attila, a declarat ca este o modalitate de limitare a folosirii in mod abuziv a concediilor medicale. Anul trecut, au fost eliberate 2,7 milioane de certificate de concediu, in conditiile in care exista aproximativ 5 milioane de angajati, a afirmat Cseke Attila.

"Adica, practic, fiecare a doua persoana care este salariata a avut concedii medicale. Sigur, nu se poate face o asemenea proportie. Unii au avut mai multe, altii mai putine".
De asemenea, numarul zilelor acordate angajatilor pentru concediu medical va fi redus de la 45 la 30, a mai spus ministrul sanatatii.
 
Cseke Attila sustine ca in urma aplicarii noilor masuri, ar putea fi facuta o economie la buget de circa 142 de milioane de lei pana la sfarsitul anului. "Estimam prin aplicarea noilor prevederi stoparea tendintei de crestere a acordarii concediului medical si o economie in valoare de 142 de milioane de lei pentru perioada care a ramas pana la sfarsitul anului (...) Noi facem o verificare a prezentei, daca nu gasim persoana la aceasta adresa se va incheia un proces verbal si de a doua zi nu se va mai plati concediu medical", a explicat ministrul Sanatatii.

"Dorim sa dam posibilitatea platitorului de indemnizatie ca impreuna cu reprezentanti ai politiei, daca este cazul, sa faca o verificare la domiciliu a pacientului. La solicitarea concediului, asiguratul va da o declaratie pe propria raspundere", a mai spus Cseke Attila.

Acesta sustine ca fenomenul utilizarii in mod abuziv a concediilor medicale a luat amploare in ultimii ani. "Daca in 2006 din tot bugetul sanatatii 482 de milioane de lei erau cheltuiti pentru decontare de concediu, ceea ce inseamna 3% din tot bugetul sanatatii, in 2008 aceasta suma a ajuns la 923 de milioane lei, adica 6% din bugetul sanatatii. Orice leu decontat pe concediu medical folosit in mod abuziv inseamna reducerea cheltuielilor pe bugetul sanatatii", a precizat Cseke.



















2399 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    platitorii de taxe (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:20)

    cristiana [anonim]

    De bine, de rau, cei care beneficiaza de concediu medical platesc taxe la stat. Ce parere are guvernul de cei care nu au platit in viata lor 1 leu pt sanatate, dar suprapopuleaza spitalele: tiganii si asistatii social pe viata, adica cei care iau mereu indemnizatii de la stat si nu contribuie cu nimic?
    • +1 (3 voturi)    
      eu (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:49)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cristiana

      stiu o gramada de oameni care merg bolnavi la serviciu. ce se intampla cu angajatorii care nu permit angajatilor sa stea acasa atat cat este necesar?

      p.s. cum se face ca traim atat de prost, avem atatia bolnavi si murim atat de repede? pt asta cine e pedepsit?
      • 0 (0 voturi)    
        dar de ce? (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:42)

        vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        de ce tre sa isi dea acordul angajatorul ca angajatul sa stea acas daca e bolnav. credeam ca exista documentul de la medic care certifica starea de sanatate precara....
    • +1 (1 vot)    
      sursa de informatii (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:58)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui cristiana

      Auzi Cristiana,

      Care sunt sursele tale de informatii cum ca tiganii suprapopuleaza spitalele ? Nu cumva te gandeai la sectiile de urgenta, care acorda oricui asistenta - ca asa se face in toata lumea ?

      Plus ca faza cu ordonanta se refera la concediul medical cu tratament la domiciliu, Daca esti la spital (suprapopulat in general), are grija spitalul sa iti faca foaie de internare - iar tu stai cuminte in pat. Daca il primesti.
  • 0 (4 voturi)    
    cainii latra, ursul merge (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:42)

    Razvan [anonim]

    Adica orice am "latra" noi aici pe forumuri, orice ar zice niste nefericiti despre situatiile bizare pe care aceasta lege le genereaza, pe urs il doare fix in pix. C-asa-i in tenis daca tu ai mingea, terenul, fileul, spectatorii si arbitrul.
  • +1 (7 voturi)    
    Control (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:44)

    Bolnavul [anonim]

    E.. si daca nu deschid usa ce se intampla? Vin mascatii??
    • 0 (2 voturi)    
      Nu, iti taie concediul (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:59)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Bolnavul

      si daca nu apari la job esti declarat absent & restul este cunoscut, ca e lege (nu ordonanta)
  • 0 (6 voturi)    
    da (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:49)

    Alina [anonim]

    Bravo pdl asa este .Acestea sunt adevaratele probleme din romania si pensiile nesimtite nu uitati.
    Iti dai seama ce usurare.Ma gandeam cand ii va sanctiona pe escrocii astia care merg asa in concediu medical abuziv sau mai bn s-ar desfiinta de tot concediul medical astfel va fi mai bn.
    Eu stiu votantii pdlisti sunt f multumiti de masurile guvernului tot asa sa o tina.
    Acum s-a gandit guvernul la noi taxe pt masini si bn face .Si alte noi taxe si in alte domenii.Ce bn ca a iesit basescu presedinte , gata a inceput reformarea staului din saraci vom deveni extrem de saraci iar cei bogati vor si si mai bogati .
  • +2 (2 voturi)    
    Ce or sa faca? (Marţi, 27 aprilie 2010, 19:01)

    Gee [anonim]

    Sa vedem ce fac cu banii... Sa vedem daca noi vom fi corecti ei ce fac? Vor investi in Sistemul Medical sau nu? Ma indoiesc, dar continui sa sper...
    Sa nu-i mai vad pe acesti indivizi de prin structurile de conducere ale tarii, de orice culoare politica, orientare, partid.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu banii dau imprumut nerambursabil la moldoveni (Miercuri, 28 aprilie 2010, 8:25)

      qwe [anonim] i-a raspuns lui Gee

      Cu banii dau imprumut nerambursabil la moldoveni
  • +1 (1 vot)    
    Propun (Marţi, 27 aprilie 2010, 19:14)

    Chupacabra [anonim]

    sa inceapa cu sefii de deconcentrate care de fo doua luni o tot tin in medicale.
  • -3 (5 voturi)    
    Foate bine (Marţi, 27 aprilie 2010, 19:56)

    Anonim [anonim]

    Am angajati care vara dipar ca magaru-n ceata: la prasit, la cules de vie, sau sunt atat de beti cand se dau jos din pat dimineata, ca se duc la doctor sa-i declare "bolnavi".

    Un pachet de cafea este acum "costul" unui medical. Pana cand ?!?
  • +2 (4 voturi)    
    abuz (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:40)

    le bison [anonim]

    din 1982 nu am mai fost deloc in concediu medical nici macar o zi, dar tot abuziva mi se pare masura luata impotriva chiulangiilor; tot cei nevinovati vor plati
    • -1 (1 vot)    
      Cum vor plati, bison ? (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:00)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui le bison

      ???
    • 0 (2 voturi)    
      hahaha (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:28)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui le bison

      multumesc ca esti fraier. multumesc ca platesti asigurari sa pot sa stau eu acas in concediu medical. te rog sa te impotrivsti acestor masuri abuzive. adica cum dom`le sa te verifice daca esti bolnav si daca prinde un doctor ca dat concediu medical nemeritat sa il amendeze?

      da-i dracu de straini care isi verifica bolnavii lor, la noi tre mers pe incredere. aia sunt prosti, habar nu au, nu ne putem da seama cum au asa nivel de trai cand ei sunt asa de prosti!
  • 0 (2 voturi)    
    curiozitate (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:47)

    oarecare [anonim]

    Ma intreb, oare in fisa postului politistului este mentionata aceasta obligatie ?!?!
  • +1 (1 vot)    
    Cum e in Franta: (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:02)

    anar1975 [utilizator]

    E LA FEL:
    " Contrôles par l'assurance maladie

    L'organisme d'assurance maladie peut procéder à différents contrôles, notamment en cas d'arrêts répétés.

    Contrôle de la présence de l'assuré à son domicile

    Lorsque l'arrêt de travail précise que les sorties sont autorisées, l'assuré doit malgré tout rester chez lui de 9 h à 11 h et de 14 h à 16 h, sauf en cas de soins ou d'examens médicaux.

    Toutefois, le médecin prescripteur peut autoriser les sorties libres sous réserve d'indiquer sur l'arrêt de travail les éléments médicaux le justifiant."
    • 0 (0 voturi)    
      Intr-un fel... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 0:31)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui anar1975

      ...mi se pare normal.

      Dar ce ma ingrijoreaza e ca in legea noastra nu par sa fie exceptii sau restrictii de genul anumite ore. Poate ca politia vine sa verifice tocmai cand omul s-a dus din nou la medic pentru un control. Atunci ce se intampla?

      In plus, din cate stiu, concediul medical e depus ca act la angajator dupa intoarcerea la lucru. Pana atunci, pe ce baza face cineva verificarea? Din cate inteleg eu sistemul, pana la depunerea actului, angajatul e teoretic absent nemotivat, deci nu are nimeni de ce sa il verifice. Abia la intoarcere, concediul medical il ajuta sa justifice absenta.
  • +1 (1 vot)    
    Cum e in Franta (continuare): (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:05)

    anar1975 [utilizator]

    Primele 3 zile de concediu nu sunt platite:
    "Payé à partir du 4ème jour

    La Sécurité sociale indemnise les salariés à partir du 4ème jour. Les trois premiers jours de maladie, appelés "jours de carence", sont donc normalement perdus pour les salariés."

    Nu va mai vaitati, oameni buni, ca asa e si prin alte tari!
  • -2 (2 voturi)    
    in Franta... (Marţi, 27 aprilie 2010, 23:44)

    victor [anonim]

    ...daca ti-ai luat o masina care "bate la ochi", esti imediat invitat pentru "lamurirea situatiei fiscale".
    Eu am un prieten stomatolog care castiga si mii de euro pe zi din implanturi, dar declara ca a facut 10 extractii pe luna, si pentru atat plateste impozit. Considera ca statul e cel mai mare hot si nu vrea sa le dea nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    ce au inteles doctorii (Joi, 24 martie 2011, 14:11)

    ovidiu [anonim]

    din cauza legii asteia o "doamna doctor" mi aspus ca nu imi poate da concediu medical, in conditiile in care aveam febra 39 ,frisoane, ameteli si daca ma duceam la serviciu trebuia sa conduc cam 400 km citez: 'concediu medical se da pt lucruri mai grave" si sa vb cu angajatorul sa imi dea o invoire si a zis ca nu ar fi bine sa merg la lucru da ea concediu nu imi da .Asta au inteles doctorii cu minte putina sa nu dea concedii doar in cazuri de internare sau foarte grave.