Premierul Boc: Guvernul va evalua situatia tuturor spitalelor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 8:11 Actualitate | Esenţial


Guvernul va evalua situatia tuturor spitalelor la nivel national, iar unitatile care nu indeplinesc conditiile de functionare specifice vor fi eventual transformate in camine de batrani, dupa o perioada de mai multi ani in care nu s-a dorit ca sistemul sa functioneze eficient, afirma premierul Boc.  

"Nu s-a dorit sa se puna ordine in sistemul de sanatate, nu s-a dorit informatizarea sistemului si nici organizarea de licitatii nationale pe programe, pe unde se scurg banii publici", a spus Boc luni seara, la postul B1 TV, scrie Mediafax.

El a aratat ca Executivul va evalua situatia tuturor spitalelor, iar unitatile care nu mai indeplinesc conditiile de functionare necesare vor fi eventual transformate in camine de batrani, in timp ce restul spitalelor vor fi imbunatatite din punct de vedere al activitatii.

Ministerul Sanatatii va transfera, pana la 1 iulie, autoritatilor locale 373 de unitati sanitare cu paturi, reprezentand 85% din total, si va pastra 62, potrivit proiectelor privind descentralizarea in sanatate supuse dezbaterii publice in 16 aprilie.

Astfel, potrivit proiectelor de acte normative, in reteaua Ministerului Sanatatii vor ramane 62 de unitati sanitare de interes national, respectiv institute publice, spitale clinice judetene de urgenta din centrele universitare importante, spitalele cu profil de psihiatrie si cele de monospecialitate. 

Decizia vine dupa scandalul de la Spitalul CF2 din Bucuresti unde doua paciente au ajuns in stare grava dupa ce au contactat o infectie intraspitaliceasca.


Citeste mai multe despre   
















968 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Acum sunt sigur ca (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:23)

    Audit [utilizator]

    se va face ceva in acest minister pentru ca este un maghiar la butoane. Au fost ministri cei mai seriosi. Si va atentionez ca nu am NICI o legatura de nici un fel cu aceasta nationalitate conlocuitoare doar ca ii admir ca isi fac treaba. Daca li s-ar fi dat si CASS ar fi fost si mai bine; s-ar fi facut si acolo ordine si s-ar fi implementat acel program informatic care numai in Romania nu se poate implementa.
    A! Si inca ceva: este pentru PRIMA data cand un reprezentant al ministerului sanatatii Geza ... si nu mai stiu cum a spus clar, explicit ca este culpa medicala. Prima data in 20 de ani!! Felicitari.
  • +1 (3 voturi)    
    Camine de batrani (Marţi, 27 aprilie 2010, 8:39)

    Seniorul 1 [anonim]

    inseamna bani de la buget.Ai depasit veniturile din incasari la buget d-le Boc de vorbesti fara sa gandesti ?
    Cel putin spitalele aveau bani privati ,adica de la CNAS !
    D-le Basescu,PM are nevoie urgent de CO !
  • +1 (1 vot)    
    Asa, si? (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:24)

    BULLET DODGER [anonim]

    Asa, si daca va evalua situatia, ce rezolva cu asta? Numai tembeli in romanica asta...
  • +2 (2 voturi)    
    veniti la (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:32)

    smoke [utilizator]

    Galati la spitalul de copii sa vedeti ca nu au nici maner la usa de intrare in policlinica! Inauntru e ca un ghetou.Copii sunt ingroziti...Cat despre sistem de informatii centralizat nici vorba... am stat cu baiatul in spital cand avea 1 an , 2 ani, si-a rupt mana si piciorul la 4 ani si am revenit la urgenta la 6 ani si ma intreaba de la fisier daca are fisa copilul?!!!!nu se poate asa ceva! sa nu se stie daca copilul a mai fost internat la ei .I-au facut 5 fise cu date dacand e el(6 ani) si ei tot habar nu au istoricul medical al copilului......DEZASTRU. vroiam sa mai fac un copil anul asta dar mi-a trecut cand am revazut dezastru din spitalul de copii din Galati...
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 29 aprilie 2010, 10:11)

      maria [anonim] i-a raspuns lui smoke

      si ce voiati sa viseze asistenta de la fisier daca copilul d-voastra are fisa, poate ca ar trebui sa credeti ca si medficii sunt oameni si ca nesimtirea pacientilor care ii cheama doar ca sa le inchida geamul e pana in tavan. cadrele medicale sunt in spitale sa va trateze nu sa va slujeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Fuga de raspundere (Marţi, 27 aprilie 2010, 19:55)

    SorinP [anonim]

    descentralizarea este buna boar dupa ce se face acreditarea spitalelor. o autoritate locala nu ar trebui sa primieasca in patrimoniu si administrare directa daca nu are capacitatea financiara de a investi intre 2-10 milioane de euro pentru a indeplini conditiile minime de a se numi spital (dpdv al sigurantei actului medical). descentralizarea fara acreditarea prealabila are drept scop transformarea unui scandal national intr-unul local. o asemenea decizi este in fapt o noua aminare a unei adevarate schimbari in bine in sanatate la care avem cu totii dreptul rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    Halal descentralizare (Marţi, 27 aprilie 2010, 23:00)

    Florin [anonim]

    Descentralizarea asta e facuta asa pe muchie. Cseke cred ca probabil nu poate intelege sistemul. Sa dai spitalele judetene e distrugere
  • 0 (0 voturi)    
    INCREDIBIL (Marţi, 27 aprilie 2010, 23:44)

    vikydo [utilizator]

    Eutanasierea batranilor propusa de un prim ministru !!!Ecel mai socant lucru pe care l-am citit vreodata ..
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Joi, 29 aprilie 2010, 10:14)

    maria [anonim]

    de ce nu se fac spitalele care nu au pacienti suficienti sau aparatura in case de ingrijire pentru ca acum spitalele consuma resurse cu ingrijirea batranilor pe care copii nu vor sa-i mai ingrijeasca acasa, iar pensia lor sa intre in bugetul aceui spital.