Elena Udrea a cerut demolarea chioscurilor de pe plaja din Vama Veche

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2010, 13:02 Actualitate | Esenţial


Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, s-a aratat nemultumita de chioscurile gasite pe suprafata plajei, in timpul unei vizite in Vama Veche, si a cerut autoritatilor ca acestea sa fie mutate de acolo in cel mai scurt timp. Udrea a intampinat opozitia proprietarilor chioscurilor respective, care i-au spus ministrului ca acestea reprezinta sursa lor de venit, relateaza Mediafax.

"Nu este o scuza asta. Din cauza dumneavoastra care vreti sa faceti activitatea exact cum va trece prin cap nu o sa mai avem turisti in cativa ani. Nu este o scuza ca dumneavoastra nu puteti sa va puneti chioscul in alta parte, n-are ce cauta pe plaja si punct", le-a raspuns Elena Udrea.

Atunci, unul dintre proprietarii chioscurilor respective a spus ca ei nu sunt la Mamaia, iar ministrul le-a replicat ca nu le-a cerut conditii de lux, ci doar ca lucrurile sa fie organizate in mod civilizat.

"Dar eu nu v-am spus sa faceti aici ceva de lux. V-am spus doar sa fie civilizat, asta e o mizerie. Domnule primar, faceti un proiect in asa fel incat oamenii acestia sa poata sa-si desfasoare activitatea in alta parte, nu aici", a spus Udrea.

Nicolae Urdea, primarul comunei Limanu (care are in responsabilitate si Vama Veche), a spus ca acele chioscuri vor fi demolate si mutate cativa metri in afara plajei.

Elena Udrea a atentionat ca saptamana viitoare va fi un nou control de la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului in Vama Veche tocmai pentru a verifica daca acele chioscuri au fost luate de pe plaja.


Citeste mai multe despre   


















2785 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:23)

    Bingoman [anonim]

    Nu ca e Elena Udrea sau altcineva, dar cred ca asta e o masura foarte buna. Nimeni nu vrea sa mai vada mizerie si tiganie si bataie de joc pe plaja la Vama Veche.
    • -2 (6 voturi)    
      vama (Luni, 26 aprilie 2010, 7:53)

      rodica [anonim] i-a raspuns lui Bingoman

      tiganie??? BATAIE DE JOC?? .....ai fost cumva la vama in ultimii ani?? atunci ai sa stii ca tigania e pe plajele de lux de la mamaia, unde urla manelele de te asurzesc!
      dar se pare ca , din ce in ce mai repede , ne transformam in " noi si voi"!
      NOI, cei care nu ne ducem in vama sa ne afisam lanturile de aur si prostul gust, NOI cei care nu ne ducem in vama sa "admiram " boutiqurile " create" de madam ministra, caci asta avem si in bucur obor, noi cei pentru care vama a fost ultimul bastion al unei culturi care nu urla ca maneaua si nu se-ntoleste de la boutique China town.
      Dar e greu de inteles de cei ca VOI, asa ca ce puteti face decat sa demolati cladirile, sa construiti monstruozitatile epocii portocalii si sa invidiati incercand a demola ceva ce nu puteti intelege!
      • +3 (5 voturi)    
        penibil (Luni, 26 aprilie 2010, 10:42)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui rodica

        daca doar ultimii ani de 'vama' sunt pentru tine etalon atunci este de inteles vehementa cu care aperi cosmeliile alea. pe vremea cand vama era 'ultimul bastion' cazarea pentru cei fara cort insemna un pat in casa unui pescar din sat si un dus cu apa rece din butoiul urcat pe casa. plaja era complet libera si puteai sa mergi descult prin praful de pe ulitza mare..
        cel mai bun lucru pe care l-ar putea face udrea&co ar fi demolarea tuturor constructiilor si facilitatilor aparute in ultimii 20 de ani... inclusiv asfaltul proaspat de pe ulitze, dusurile cu apa calda si gramada de restaurante care au in meniu altceva decat bucataria locala.
      • -1 (3 voturi)    
        se pare... (Luni, 26 aprilie 2010, 10:43)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui rodica

        Rodica, se pare ca batalia e pierduta pentru NOI.... dar nu ma mira asta, pentru ca de fapt suntem in tara LOR!
  • +5 (5 voturi)    
    bravo felicitari (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:38)

    ACY CT [anonim]

    BRAVO CORECT IN SFIRSIT !
  • +1 (3 voturi)    
    chioscurile alunga clientii ?????? (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:25)

    Dan [anonim]

    Ceva poze cu chioscurile buclucase nu aveti ?? sa vedem si noi daca madam bate campii...
    • +4 (4 voturi)    
      dar.. (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:30)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Dan

      monstruozitatile alea de cladiri care au aparut pe plaja cine le demoleaza? acum nu stiu cati ani de zile se tot incerc stoparea lor dar anul trecut cand am ajuns erau si mai multe decat inainte...
  • +3 (3 voturi)    
    Proprietatea statului sa fie respectata (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:34)

    ion roata [anonim]

    O fi sursa lor de venit dar nu pe proprietatea statului mai ales cand aceasta este o plaje care sa satisfaca publicul-turistii care vin la mare.Nu inteleg de ce primarul si organele de politie pemit incalcarea legii,incalcarea cu rea vointa a proprietatii statului..Romania are nevoie de un turism civilizat si nu de o cloaca de infractori verosi iar pentru locatiile respective proprietarii chioscurilor sa plateasca chirie si dari la stat.
    Stilul de onstructie al unui chiosc trebyie sa respecte un aspect p;acut si civilizat si nu cotete de porci sau gaini.
    Acestea trebuiesc amplasate in afara plajei .
    Cei care nu respecta aceste conditii sa foe amendati serios iar chioscurile sa fie demolate pe cheltuiala proprietarilor acestora.
    Chioscurile sa fie avizate de comisia de arhitectura a jud.constanta
    • -2 (2 voturi)    
      Re: Mania proletara (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:06)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      Zice Ion Roata despre chioscuri .... "sa respecte un aspect p;acut si civilizat".

      Ia uimeste-ma si pe mine putin cu o definitie a aspectului placut si civilizat....

      Pai dupa teoria ta, este inexplicabil de ce chioscurile din centrul Sibiului pot sa arate atat de diferit de cele din parcul de distractii din Mamaia (sa zicem). Pai n-avem o problema atunci!?!?

      Daca aspectul placut nu este universal, atunci putem accepta ca Vama Veche nu e Mamaia si atunci nu poti sa aplici acelasi pat al lui Procust peste tot.

      PS: Ai fost in Vama vreodata (in vremurile "bune" sau in nasoleala din ultimii ani)?
      Daca vorbesti din auzite, mai gandeste-te la exemplul cu parcul de distractii si centrul Sibiului ...

      Cat despre Nutzi Udrea ... fara pretentii, fara comentarii.
  • -5 (7 voturi)    
    Bravo, (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:59)

    Pantera Roz [utilizator]

    Nutzy!Fii dura!PS:pe timpuri era "nici o masa fara peste".Azi e "nici o zi fara Udrea".Imi place "despre" HN.Uite asa pregateste viitorul presedinte.Incetul cu incetul.Sublim.
    • -2 (2 voturi)    
      Pai... (Luni, 26 aprilie 2010, 10:03)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      ...daca ne gandim ca pentru a deveni Presedinte nu este nevoie decat sa darami niste chioscuri si sa prinzi cativa maidanezi inseamna ca Lenutza din Plescoi mai are de alergat niste cutzulici si gata...a bifat cele doua cerinte. Vine apoi si ne vorbeste un pic despre "poporul suveran" si cum "e mai bine sa ne fie bine decat sa ne fie rau" si gata...hop 50%+1 din voturi...
  • +4 (6 voturi)    
    Vama Veche asa cum era (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:06)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Jos cu chioscurile de la Vama Veche! Au distrus acel colt de rai care era satul pescaresc de la granita sudica a Romaniei... Eliberati plaja, curatati satul de constructii aberante!
  • -2 (4 voturi)    
    sper sa... (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:25)

    Nicky [anonim]

    ...nu te atingi te Stuff, Expiratu, Pirati si de nea Petre ca dai de dracu'
  • -2 (6 voturi)    
    civilizatie? (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:29)

    racetobamao [anonim]

    Nu vrem civilizatie in Vama. tine-o pentru tine, la Mamaia si Neptun.... io n uam bani de ghiul si seminte... asa ca vreau in Vama.
  • -1 (7 voturi)    
    mi-ar placea (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:37)

    cucu [anonim]

    sa puna si niste camere pe plaja in statiunea, pardon ... catunul asta, daca ar fi si live pe net ar fi bestial !
    cu toti aurolacii care se aduna acolo in fiecare an cand le permite vremea sa doarma pe plaja (si nu numai sa doarma ... sa-si faca si nevoile...)
  • +4 (4 voturi)    
    opinie (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:45)

    corina [anonim]

    Udrea isi face treaba bine la minister. Este un ministru activ si implicat.
    • -2 (2 voturi)    
      Tu esti din PD-L? (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:51)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui corina

      Se plimba si da indicatii pretioase. Asta face!
      A nu se intelege ce sunt de acord cu vreun chiosc fie de la mare fie din Bucuresti sau din alt oras. Din contra. Dar exista legislatie si trebuie aplicata. Respectiv Legea 50/1991. Daca organele de control din primarie nu si-au facut treaba exista Inspectoratul de Stat in Constructii care trebe sa-si faca treaba.
  • +3 (3 voturi)    
    sprijin (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:47)

    laura [anonim]

    Pentru ca astfel de proiecte sa reuseasca este nevoie nu doar de initiativa ministrului dar si de sprijinul si cooperarea autoritatilor locale.
  • +3 (3 voturi)    
    jalnic (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:48)

    andrei [anonim]

    Este trist ce se intampla cu litoralul romanesc. Sper ca Udrea sa aiba puterea si energia de a rezolva aceasta problema.
  • +6 (6 voturi)    
    Vama Veche...as vrea sa nu mai existe aceasta rusi (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:06)

    Petre Poenaru [anonim]

    Doamna Udrea ar fi trebuit sa ceara nu numai ridicarea chioscurilor de pe plaja de la Vama Veche ci demolarea integrala a acestei oribile rusini de pe fata litoralului romanesc. Oare nici o autoritate din Romania nu a vazut in ultimii 10-15 ani monstruozitatile construite acolo, fara nici o noima si autorizatie? Asa cum este acum, Vama Veche este o ciuma bubonica a turismului de pe litoral, imposibil de vazut si de suportat de orice om cu un minimum de bun simt!!!
    • -1 (1 vot)    
      Plaja sau satra ??? (Luni, 26 aprilie 2010, 2:27)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui Petre Poenaru

      Pai faptul ca s-au construit acele chioscuri pe plaja ( unde nu ar fi trebuit sa existe decat umbrele de soare frumos aliniate si chez-longue-uri ) dovedeste cata coruptie a existat in Romania intre anii ( 1990-2010) si ce ''puppets'' sunt autoritatile noastre deoarece nu cred ca proprietarii chioscurilor au obtinut ca loc de amplasare PLAJA VAMA VECHE numai completand si semnand o simpla cerere ( application form ) ...ha ha ha ...oricm ar fi ...nu cred ca femeia aia va fi in stare sa aduca anual in Romania 8 milioane de turisti din UK si Irlanda ( nu uitati ca unul din 4 americani sunt de origine irlandeza ...poate asa va explicati si de ce e coada asa de mare la vize ptr. SUA in Bucuresti si foarte putini o primesc...de mult ce ne ''iubesc'' irlandezii !!!); invitati-i sa-si petreaca vacantele in Romania ...si poate se mai schimba ceva , in bine, in atitudinea lor fata de Romani si Romania !!! I bet you have never thought about that , have you ???
    • +1 (1 vot)    
      Prietene, (Luni, 26 aprilie 2010, 13:03)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Petre Poenaru

      stiu ca un fost sef la garda financiara si-a facut un hotel aproape de plaja, oare ii iau la intrebari pe astia???
  • +1 (5 voturi)    
    Sunt mandra (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:45)

    Andreea [anonim]

    Nu cred ca ma pueti intelege cat pot sa fiu de mandra de ninistrul turismului. Elena face trteaba, se vede.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:46)

    Ioana [anonim]

    Exact asta admir si eu la Udrea. E hotarata daca spune ca face un lucru pail il face. SI mai este si femeie in fata ei nimeni nu comenteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    Ne punem pe treaba (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:47)

    Dani [anonim]

    Ce inseamna sa ai o personalitate puternica in sfarsit face cineva treaba si aranjeaza lucrurile pe litoralul nostru
  • -2 (4 voturi)    
    de ce sa manance si saracu o paine (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:19)

    si io [anonim]

    Bravo tanti lenuta, de ce sa manance si saracu o paine, cand alde Udrea< videanu, Berceanu, Blaga & gasca, a sa nu itam pe tov presedinte si luminata sa famiglie, pot sa manace cate 9 de fiecare... In alta ordine de idei, daca era o lege cat de cat in tar asta nu s-ar fi construit fara un puz (plan urbanistic zonal) unde fiecare autoritate locala isi poate impune ce sa se construiasca unde si cum in fiecare loc, dar asta e o alta mancare de peste. Tanti lenuta cum scria un nene mai sus, isi construieste incet si sigur imaginea de presedinta, mai darama un chiosc ici, chiar daca proprietarii vor muri de foame, mai se duce la un pod, mai o gargara nesimtita si gata, peste 4 ani nu o sa stim ce ne-a lovit, desi pe la spate si dincolo de camerele de luat vederi baietii fura de rup...
  • +2 (4 voturi)    
    Cam târzior... (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:25)

    Cavalerul bizantin [anonim]

    Părerea mea: 1. Madam Udrea, care bine spune ce spune, a ajuns prea târziu pe plaja de la Vamă. Cam cu 20 de ani. 2. Primarul nu poate să scoată chioşcurile de pe plajă. Pur şi simplu nu poate. Pentru că s-a apucat deja să cheltuie din bani. Ştiţi voi care bani.
    • +2 (2 voturi)    
      Da ...banuim care bani ... (Luni, 26 aprilie 2010, 2:33)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui Cavalerul bizantin

      de acord cu tine Cavalerul bizantin ! banuim care bani s-a apucat sa chltuie ...dar foarte rau ptr. el ...ce ar fi daca maine in zorii zilei proprietarii aia de chioscuri s-ar uni ''ganduri si-n simtiri'' si l-ar da in judecata pe primar ...stiu ei ptr. ce motive ...si s-ar pune ca martori unii pe altii ..credeti ca nu l-ar ''da gata'' pe primar ??? si ar fi o lectie buna de invatat si ptr. altii care accepta mita ...aviz amatorilor !!!
  • +3 (3 voturi)    
    f bine (Luni, 26 aprilie 2010, 3:42)

    I [utilizator]

    plajele ar trebui sa fie zone de interes national si sa nu mai fie lasate pe mana a tot felul de primari de comune. Trebuie un proiect pentru tot litoralul, nu pe bucatele, altfel nu va iesi nimic frumos acolo.
    Culmea e ca daca s-ar face asa tocmai primariile locale vor avea mai mult de castigat.
  • +2 (2 voturi)    
    da-i foc (Luni, 26 aprilie 2010, 7:33)

    haplea [anonim]

    sa puna pe foc si vama si pe aia de se inghesuie acolo. sau sa depoziteze acolo deseuri nucleare. oricum o sa arate mai bine decat arata acum.
  • +1 (1 vot)    
    . (Luni, 26 aprilie 2010, 12:08)

    Bianca [anonim]

    Eu astept lucral asta de mult, daca eram si eu ministru acelasi lucru faceam
  • 0 (0 voturi)    
    Jos cu haosul (Luni, 26 aprilie 2010, 12:10)

    Larisa [anonim]

    Jos cu haosul, sus cu statiunile civilizate
  • 0 (0 voturi)    
    oh da!!! (Luni, 26 aprilie 2010, 19:14)

    olivia [anonim]

    in sfarsit! bine ca nu s-a dus sa le puna palmieri, sa aiva umbra aia cu chiscurile. mi-e scarba de oamenii aia. sper sa reuseasca sa faca ordine si sa curete cu adevarat vama veche. e chiar pacat de locul ala.
  • 0 (0 voturi)    
    pf (Luni, 26 aprilie 2010, 19:15)

    florea [anonim]

    mama frate. Ce-are cu bietii oameni? Fac si ei un ban! Pe de o parte, ar putea totusi sa fie mai civilizati.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 26 aprilie 2010, 19:16)

    raducu @yahoo.com [anonim]

    uau. A intrat tare in ei :)) bine le face, sa se mai civilizeze. Dar tot aia care cumpara porcarii de la ei sunt cei care le sustin afacerile. Bravo ministrului ca ia initiativa.
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie! (Luni, 26 aprilie 2010, 19:17)

    clementina [anonim]

    da ba. Vama veche nu e un loc pentru romani, pe cuvant. In cativa ani au stricat tot. Dar vad ca udrea e nervoasa rau. Poate ii iese ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 11:52)

    valerica [anonim]

    vama veche curata!!!! Un slogan pe care vamiotii il urla din toti plamanii. Bine ca nu s-a oprit la ONG uri si se implica si nimistrul. Poate acum or sa fie auziti.
  • 0 (0 voturi)    
    fain. (Duminică, 2 mai 2010, 14:45)

    betty [anonim]

    elena udrea stie ce sa faca! bune initiative. are proiecte foarte variate si care integreaza multe zone ale turismului care au nevoie de sprijin.