Elena Udrea: Pe litoralul romanesc s-a construit haotic in ultimii 20 de ani

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:28 Actualitate | Esenţial


Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, afirma ca una dintre principalele probleme ale litoralului romanesc o reprezinta modul haotic in care s-a construit in ultimii 20 de ani, in unele cazuri de catre "persoane de la Bucuresti, cu influenta si cu foarte multi bani", relateaza Mediafax. Udrea a precizat ca aceste constructii ilegale ingradesc accesul turistilor la plaje.
  • "Turismul de litoral are foarte multe alte probleme legate de calitatea serviciilor, legate de preturi, dar are probleme legate de felul in care s-a construit in ultimii 20 de ani in statiuni ignorandu-se interesele generale, interesul public, respectandu-se un interes privat imediat care pe termen lung a dus la situatia in care ne aflam astazi", a declarat Elena Udrea, sambata, in cadrul seminarului "Urbanismul si turismul durabil. O provocare pentru relansarea litoralului romanesc", desfasurat la Mangalia.
  • "Oamenii vin pe litoral nu numai pentru hotelurile de aici sau mai putin pentru hotelurile de aici, pentru mancarea de pe litoral, vin pentru plaja si soare. Ori plajele au inceput sa fie ocupate de constructiile fie abuzive, fie constructii care au autorizatie de construire date de autoritatile publice locale, iar accesul la plaja este din ce in ce mai greu, suprafata este din ce in ce mai mica", a mai spus Elena Udrea.
  • "Ne lovim de o opozitie fantastica din partea celor care au ignorat si legile si interesele generale si au construit cum au vrut. Aseara am avut o situatie absolut grava, din punct de vedere al statului, in Costinesti, unde cei care au construit incalcand legea au ignorat somatiile date, actiunile statului de demolare, si au revenit pe teren incercand sa-si definitiveze lucrarea pana la inceputul sezonului", a precizat Elena Udrea.
  • "In Eforie Nord s-a construit in jurul Lacului Belona fara sa se respecte nicio legislatie, iar acum ne luptam cu niste proprietari. La Belona nu stiu cum au putut sa construiasca pentru ca lacul este monument istoric. Nu aveau voie sa construiasca in jurul lacului. Acolo sunt proprietari pe teren, au autorizatie de construire, legea nu-ti permite sa faci nimic decat sa expropriezi. Exproprierile sunt foarte dificile in momentul acesta, avand nevoie de o modificare a legislatiei pe de o parte si avem nevoie sa recladim autoritatea statului. Statul este pur si simplu ignorat, este amenintat, reprezentantii statului sunt amenintati, apostrafati, au fost scosi caini din dotare impotriva autoritatilor statului, s-a intervenit cu jandarmi, cu politie si cu procurori de fata", a explicat ministrul Turismului.
  • "Primarii din sudul litoralului au colaborat, dar ei se tem si ne spun ca cei care construiesc sunt la Bucuresti, persoane cu influenta, persoane cu foarte multi bani si nu au curajul sa ia masuri impotriva lor", a mai declarat Elena Udrea.
  • "In Mamaia spuneam inca de anul trecut ca exista o aglomerare a constructiilor. Viziunea pe care primarul de Constanta o are asupra dezvoltarii statiunii Mamaia nu corespunde cu viziunea noastra. Insist sa spun ca o statiune de litoral trebuie sa dea accesul turistilor la plaje si la mare, nu doar celor care isi permit sa construiasca apartamente rezidentiale pe plaje", a mai spus ministrul Turismului.
  • "Anul trecut am incercat sa promovam o ordonanta de urgenta prin care sa introducem si sanctiuni pentru nerespectarea legii de catre primari. La vremea aceea, desi ordinul a trecut prin Guvern, ministrul de Interne care era din PSD nu a promovat ordonanta tocmai pentru ca era problema din Mamaia", a mai spus Udrea.


Citeste mai multe despre   
















1456 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Pai, sa faca ceva! (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:23)

    vio [anonim]

    Daca e asa cum spune, de ce nu vine cu buldozerul sa demoleze constructiile ilegale? E ministru, partidul o ajuta si are majoritatea in Parlament, si presedintele, si primul ministru o apreciaza, de ce nu face ceva?
    • 0 (4 voturi)    
      litoral de toata jena ,tigania rromanes (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:57)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui vio

      probabil ca va ajunge o cloaca tot Litoralul,de promis,promite!
      Iliescule ,ai distrus si litoralul cu regimul tau...
    • +1 (3 voturi)    
      doar gura (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:10)

      tom [anonim] i-a raspuns lui vio

      E simplu - pentru ca la fel ca si la sefu-sau, "ilegal" este doar un adjectiv si nu un termen bazat pe fapte. O constructie care are toate aprobarile si probabil ca respecta normele, limitele aprobarilor nu poate fi ilegala. Asa poate sustine orice, poate prosti pe oricine o asculta. Asa vorbeste un jurist care are o diploma cumparata la o facultate privata deoarece sefu-sau, desi profesor de drept constitutional, are legile respinse pe motive constitutionale. P'astia i-am votat, p'astia ii avem. Pe vewcie!
      • 0 (2 voturi)    
        marsh ma cu aprobarile tale (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:13)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui tom

        se poate sa aiba madam udrea diploma cumparata dar mizeria de legislatie pe care o invoci tu e facuta ca-n evul mediu. In Ro a fost , este si va mai fii vid legislatativ. Astia cu tupeu ca tine sh-au permis cam multe.
    • 0 (0 voturi)    
      Acelasi lucru il zic si eu: (Luni, 26 aprilie 2010, 13:19)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui vio

      faceti ceva! sunteti la guvernare (la turism de 2 ani!!!!!) nu trebuie numai sa faceti licitatii pentru a cheltui bani. puteti face si reglementari corecte, usor de aplicat in care altii sa cheltuie bani iar statul sa incaseze taxe. pentru a crea un cadru normativ, pentru ca ceva legi sunt, nu trebuie bani ci doar vointa politica. dar se pare ca este o moda in guvern (cu exceptia lui berceanu care chiar face) sa spui tare ce este de facut si atat. dle boc sunteti la guvernare nu in opozitie!
  • +8 (10 voturi)    
    Pai da.. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:35)

    Cristi [anonim]

    Blonda, prostuta, cum o fi .. dar cam are dreptate.
    • +2 (2 voturi)    
      pacat (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:54)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Pacat ca nu a aflat ca si in cartierul Floreasca se intampla sa se construiasca haotic chiar in zilele noastre. Oare cine o construi acolo???
  • +7 (9 voturi)    
    Maare dreptate aveti! (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:40)

    Baumann [anonim]

    Da' sa stiti ca numa' si numa' pa litoral s-a construit haotic, in rest, nu! In Bucuresti, pe cea mai titrata artera a sa, cu cladiri istorice de patrimoniu universal s-a inaltat un sediu "de mare banca"=de care s-a ales PRAFUL si caruia poporu' - da' deh, popru' e prost! - ii zice "borcanu' " Si cand te gandesti ce premii de arhitectura s-au dat acelui "arhitect"...
    Cat despre autoritatea statului...Care stat? Orice gasca de cartier face legea la noi! Orice jmeker este deasupra legii! "Nobilii" omoara oameni cu Jeepul depasind pe contrsens si iau doar o amenda sau nici atat! Statul roman este primul stat din istorie care se va autodizolva.
  • +8 (14 voturi)    
    Dna Nutzi (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:43)

    bgd [utilizator]

    Vorbele nu sunt egale cu faptele. Am observat in ultima perioada ca ministrii si prim ministrul au iesit in presa cu tot felul de declaratii despre ce se intampla in Romania. Toti au facut niste analize excelente , ca si dvs, a situatiei...insa niciunul nu a venit cu solutii. Tin sa va reamintesc ca mai toti sunteti ministri de un an jumate si nu ati facut nimic.
    Daca anul trecut ati incercat sa promovati o OUG si v-ati lovit ce ministrul de interne...ce v-a oprit in aceste 4 luni sa o faceti din nou?
    Si ca sa renunt putin la tonul diplomatic....personal cred ca sunteti o incompetenta pusa in aceasta pozitie doar pt ochii frumosi si pt sponsorizarile pe care le faceti. Nu aveti nici o calificare pt a conduce un minister, DAR observ ca aveti si unele intentii bune....ce-ar fi sa munciti putin si sa lasati gargara, ca de analize si rezumate sunt satul !
    • +1 (1 vot)    
      te visezi in 1980? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:15)

      curios [anonim] i-a raspuns lui bgd

      sau cel ce te-a instruit la partid? totul e proprietate privata: ori expropriezi si platesti ori nu ai ce face! Ne imprumutam ca sa platim pensii, avem bani de exproprieri??? ministrul nu poate da ordine unui privat. iar daca a fost incalcata legea, mergi intai la tribunal si acolo dai de reteaua Voicu.
      • 0 (0 voturi)    
        Gresesti: plaja NU (Luni, 26 aprilie 2010, 13:22)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui curios

        e proprietate privata. Acolo nu au ce cauta constructii.
  • -4 (6 voturi)    
    Hai, ma lashi? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:47)

    cucu [anonim]

    Cine oare vine pe litoral pentru mancare, cum zice madam?
    Te pomenesti ca or veni unii doar pentru a gusta gogosele, gratare de porc si shaorme?
  • +9 (11 voturi)    
    Doh. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:10)

    Demigod [utilizator]

    La noi ministerele au doar abilitatea de a constata oarecare fapte.
  • +1 (9 voturi)    
    heheheee.... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:11)

    Codruta N [utilizator]

    D-na Udrea, Vorbiti cu prietena Dvs., Sulfinica - ca doar EA este aia care a schimbat legea, restrangand distanta pe care nu se putea construi pe litoral, de la min. 400 m de la plaja, numai pana la 150 (nemaivorbind ca nici macar limita "plajei" nu era definita STRICT, prin coordonate adevarate - dar la asta cu "coordonatele" poate n-ar strica sa-l luati la intrebari si pe amicul Blaga >:)
    • +1 (7 voturi)    
      Da, uitasem de Sulfina (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:33)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Merci!
      Asa e, daca Sulfina Barbu n-ar fi dat liber la constructii PE PLAJA, acum era mai bine. Dar cu cine se mai razboia Udrea atunci?
      • 0 (0 voturi)    
        Unde dracu ati vazut (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:18)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        limta de 400m de plaja? Asa o fii, ca prea o ziceti cu foc. Deci trebe demolate si hotelurile vechi...
    • -3 (7 voturi)    
      cum? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:57)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      nu-i basexu de vina? hmmm, m-ar surprinde ca doar el e presedinte de 6 ani, mai cauta bine ca eu cred ca marinarul national e de vina!
    • +2 (2 voturi)    
      completare (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:59)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      am fost ironic pentru ca mesajul este unul tipic spalatilor de creier, care nu pot rationa cu un minim de obiectivitate. de ce?
      1. pentru ca s-a construit anapoda peste tot nu doar pe litoral. ce spune nutica de la turism e doar asa, vorbe in vant, nu trebuie decat un minim bun simt ca sa fi facut constatarile repective.
      2. pentru a reusi sa transforme in hidosenii locuri turistice frumoase sau cu potential turisitic si-au adus aportul o multime de factori de vreo 20 de ani. A da vina doar pe doi ministri este spalare de creier televizuala. nu ca ministrii aia ar fi scuzabili, doamne fereste, dar este pur si simplu de o subiectivitate demna de : "inundatii, basescu e de vina! cutremur, de la cotroceni s-a dat ordin!"
    • +1 (1 vot)    
      cine a fost la guvern? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:17)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      in 2007, 2008? sulfina? iar in 2009 nu Nemirschi, omul lui Mazare? Iar te-au instruit prost la partid, cere banii inapoi!
  • +2 (4 voturi)    
    haos (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:35)

    ana [anonim]

    Udrea are perfecta dreptate. Se poate vedea cu ochiul liber haosul de pe litoral.
  • +1 (3 voturi)    
    oribil (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:38)

    anda [anonim]

    Locuri cu mult potential sunt distruse de oameni cu influenta lipsiti de bun simt.
  • +1 (3 voturi)    
    da (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:40)

    mara [anonim]

    Udrea ar putea impune ceva schimbari majore pentru asta insa este nevoie si de sustinerea autoritatilor locale.
  • +2 (4 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:42)

    dana [anonim]

    Daca nu exista cooperare si sustinere putin probabil sa se schimbe ceva curand. E pacat pt ca Udrea are initiative.
  • +1 (5 voturi)    
    da (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:47)

    moni [anonim]

    "Haotic" este cel mai potrivit cuvant pentru a descrie situatia litoralului. Udrea stie ce vorbeste.
  • +1 (3 voturi)    
    mafie (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:50)

    doina [anonim]

    Cred ca suntem constienti cu totii ca exista o mare mafie in spatele tuturor acestor constructii si ca este greu sa ii demasti si sa ii opresti.
  • +2 (6 voturi)    
    Chiar?! (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:53)

    mamacerghida [anonim]

    Păi presa semnalează asta tot cam de 20 de ani! De unde o fi aflat madam?! Din presă sau a mers 20 de ani la rând pe litoralul manelesc?!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai.... (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:11)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui mamacerghida

      Udrea nu a fost 20 de ani ministrul Turismului.In schimb penelistii si pesedistii au fost.Si....ce-au facut?Sub mandatele lor a inflorit mafia litoralului,bineinteles seful lor fiind Mazare de la PSD.Udrea ca sa desfaca toate itele din mafia asta trebuie sa se foloseasca de lege, ceea ce nu e usor.Oricum sper sa reuseasca,a dovedit ca vrea din moment ce ,deja, a inceput sa demoleze din constructiile nelegale.
  • +4 (6 voturi)    
    salvati statiunea Neptun (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:18)

    Ana [anonim]

    Resedinta prezidentiala de vara,fosta statiune verde pe litoral acum o groapa de gunoaie, constructii ilegale si neterminate peste tot, faleza care sta sa se surpe, centru statiunii transformat in tiganie de Mocea & company. Ceea ce spune Udrea constatam si noi, an de an situatia se inrautateste dar nimeni nu ia nici o masura, asteptam masuri nu constatari. Neptun ar putea deveni una dintre cele mai importante statiuni balneo din S-E Europei trebuie doar ca cineva sa aplice legea.
  • -1 (5 voturi)    
    Peste tot sa construit. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:34)

    mircea [anonim]

    Peste tot sa construit anapoda,dar discutia este despre litoral si sar imediat PSD-ei cu diversiunea,ca de obicei.Ei nu stiu sa participe la o dezbatere serioasa,sa spuna lucrurilor pe nume.Nu mai suntem in dictatura,sa cada capete.Este necesara o dezbatere pentru corectarea lucrurilor.De ce le este frica PSD ,de urla inaite de a fi acuzati de ceva?.Daca tot urla,hai sa intrebam de ce-l tin pe comicul de Mazare primar.Constanta,a ajuns in ultimul timp un oras inputit,mizer,cu o spoiala pe ici pe colo,dar care nu acopera jegul de dedesupt.Banii se cheltuie pe plimbarile lui Mazare in Brazilia,in loc de curatenie.Constructiile,sau facut,multe fara autorizatie,dar cu stire de la Mazare( sa nu credeti ca gratis).Nu a-ti vazut bucuria lui Mazare la ingenuncherea ANI.Va-ti intrebat cate excrocherii stau in spatele ranjetului lui Mazare?Tu cetatean,al constantei esti sanctionat daca ti-ai lasat masina un minut pe dreapta sa vorbesti la telefon,pentru-a Mazare nu are chef sa faca parcari suficiente intr-un oras turistic sezonier,care-si modifica populatia si numarul de masini,insutit de la o zi la alta.Ce vreti sa faca turistul?Sa va felicite?Nu,va injura.
  • +3 (7 voturi)    
    si tu? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:37)

    Pupaza din tei [anonim]

    tu pupazo ce ai facut de cind esti la minister? Abia astept sa vad boom-ul in turismul romanesc datorat reclamelor cu "land of choice".
    • +2 (2 voturi)    
      reclama (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:21)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Pupaza din tei

      nu poate pune litoralul pe picioare. In pls marile hoteluri din Mamaia dateza din 1955. Reclama nu poate face chelnerii politicosi, strazi curate si preturile acceptabile (daca tu poti, hai sa te facem ministru). Land of choice ar putea arata ca RO are si altceva decat litoralul.
  • +2 (4 voturi)    
    Infieram, infieram... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:11)

    ALin M. [anonim]

    Infieram, demitem directori si... cam atat.
  • +2 (6 voturi)    
    Asta e rolul unui ministru??? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:46)

    aPhone [anonim]

    ...sa constate, sa critice si sa se planga??? ...nu cred!
    ...cred ca ar fi trebuit sa ia masuri din prima zi in care s-a asezat pe scaunul de ministru...sa nu mai zic de faptul ca ar fi trebuit sa se prezinte cu un proiect , pt reanimarea turismului! ...cel putin asa vad eu lucrurile.
    ...mi s-ar parea normal ca fiecare minister sa aiba o "agenda deschisa" pt perioada mandatului, in care fiecare ministru sa precizeze ce si-a propus sa faca pe perioada cat este in functie! ...dar ministrii nostri (nu ma refer la cei de acum, ci la toti din 90 pana acum) n-au facut decat sa-i critice pe cei anteriori...si sa se planga ce au gasit...cat de deplorabila este situatie, de parca noi n-am sti asta...inca mai bine decat ei!
    ...toti , indiferent de partid, sunt niste plagaciosi!
  • +2 (2 voturi)    
    Corecta remarca. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 18:30)

    Panait Istrati [anonim]

    Doamna Udrea are perfecta dreptate, asa este. Litoralul romanesc ofera o imagine haotica, de dezorganizare si lipsa de armonie, dublata de gunoaie si murdarie in sezon, care normal ca nu poate atrage turisti, mai ales straini. Pentru mine cel mai sinistru exemplu este Vama Veche; o adunatura ingrozitoare de baraci-kitchuri, construite pe unde si care cum a vrut, cum numai in filmele de Far West mai puteai vedea. Prostul gust si mizeria desavarsita, in special in sezonul estival intrec orice masura, ca sa nu mai vorbim de un elementar bun simt arhitectonic, absent cu desavarsire. Personal, daca vreo agentie de turism mi-ar plati transportul si "All Inclusive" pe 12-15 zile cum se spune, pentru a merge la Vama Veche as refuza cu indignare orice asemenea oferta.Vama Veche este o rusine si o promiscuitate nationala, tolerata la presiunea unor asa-zise asociatii sau organizatii "cultural-artistice", care acopera de fapt prostitutia si consumul de droguri. Plaja foarte buna insa, ar fi meritat o statiune macar de genul celei pe care o au vecinii nostri bulgari la Albena.(80de Km mai la sud)
  • -1 (5 voturi)    
    litoral (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:38)

    anna [anonim]

    ca mare dreptate are fata asta din plescoi! ia da dovada a ceea ce esti in stare! sa te vedem si facand ceva in afara de gargara!
  • +1 (1 vot)    
    boicot (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:07)

    gussy [anonim]

    "Hotelierii" de pe litoralul romanesc ar trebui boicotati. Nu toti, bineinteles, doar cei care au distrus prin constructiile lor spatiile verzi, aspectul zonei in general. Daca banii nostri nu mai ajung la ei, putem trage speranta ca vor da faliment, nu vor mai avea de ce (si din ce) sa dea spagi, si poate astfel se vor putea darama hidoseniile care ne sufoca. Daca nu, nu. Sa ii viziteze in continuare toti cocalarii.
  • 0 (2 voturi)    
    Execelnta analiza, d-na ministru (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:25)

    valexandru [anonim]

    Dupa cate vedeti, nu l-a pus pe NU inainte ci analizeaza.

    Ma intreb ce au facut cei dinaintea dansei?
    Probabil se regasesc printre cei 100 de parlamentari si cei 4000 de alesi locali pentru care ANI avea dosare de cercetare si in lucru.

    POate analizati si dvs, stimati comentatori care aruncati sageti (ca sa ma exprim elegant).
  • -2 (2 voturi)    
    chiar incep sa se prinda blondele (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:37)

    vai blondo .... [anonim]

    dupa 20 de ani se trezeste sa demoleze....de ce? sa iti faci tu vila..?demoleaza dar sa ramana plaja goala sa nu mai pui cearsaf peste cearsaf pe plaja
  • +3 (3 voturi)    
    Bla bla (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:30)

    drak latinu [utilizator]

    Anul trecut am fost la Mamaia si mi-a placut. Anul asta merg in Halkidiki cu masina personala si sper sa-mi placa. Cat despre articol : se mai mira cineva de constructiile ilegale? Traim in RO dar nu vreau ca asta sa-mi ocupe tot timpul.
  • 0 (2 voturi)    
    Asa e, (Duminică, 25 aprilie 2010, 14:30)

    Pantera Roz [utilizator]

    d-le Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    finally (Luni, 26 aprilie 2010, 19:32)

    flavius [anonim]

    daaaaaaaaaaa. chiar ca haotic!!! bine ca s-a trezit sa ii fugareasca si sa ii ordoneze cumva. se deschide acu sezonu, poate nu ii gasim tot pe acolo.