VIDEO FOTOGALERIE Hubble, telescopul care a revolutionat astronomia, aniverseaza 20 de ani de la lansare

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 11:35 Actualitate | Esenţial


Nasterea stelelor - Hubble, 20 de ani de existenta
Hubble, primul telescop spatial, care a revolutionat astronomia si a bulversat viziunea oamenilor asupra Universului prin imaginile spectaculoase ale galaxiilor aflate la mii de ani lumina de Terra, sarbatoreste in acest week-end a douazecea aniversare a lansarii sale, relateaza AFP.

Pentru a sarbatori acest eveniment, NASA a dat publicitatii sambata o serie de imagini spectaculoase ale Nebuloasei Carina, situata la 7.500 de ani lumina de Pamant, in sudul constelatiei Carina. Lansat in 24 aprilie 1990 cu ajutorul navetei Discovery, Hubble a fost plasat pe orbita la 600 de kilometri deasupra Pamantului.

Rod al colaborarii intre Nasa si Agentia spatiala europeana, celebrul telescop a devenit operational la trei ani de la amplasarea pe orbita.

Incepand cu acest moment, Hubble a inceput sa transmita imagini uluitoare de supernove si explozii gigantice care marcheaza moartea unei stele.

Telescopul de 12 tone, cu o lungime de 13,3 metri, a transmis 570.000 de imagini a peste 30.000 de obiecte stelare.



Gratie acestor observatii, astronomii au obtinut confirmarea faptului ca Universul este in expansiune la un ritm care se accelereaza si au reusit sa-i calculeze varsta, estimata la 13,7 miliarde de ani.

Aceasta acceleratie este rezultatul unei forte misterioase denumita energia intunecata, care constituie aproape 75% din univers si care echilibreaza forta de gravitatie. Restul cosmosului este format din aproximativ 5% materie vizibila si circa 20% materie intunecata.

Recenta misiune Atlantis a permis prelungirea vietii lui Hubble cu cel putin cinci ani, in asteptarea amplasarii succesorului sau, telescopul spatial pe infrarosu "James Webb Space Télescope/JWST", mai puternic, care ar putea sa surprinda chiar momentul nasterii universului.


Citeste mai multe despre   
















7503 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    . (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:06)

    sep [utilizator]

    La multi ani!

    :-)
    • +5 (5 voturi)    
      Erata (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:25)

      eu [anonim] i-a raspuns lui sep

      "Telescopul de 12 tone, cu o lungime de 13,3 metri, a transmis 570.000 de imagini a peste 30 de obiecte stelare."

      poate 30 de mii de obiecte stelare..

      Multumim am corectat!
  • -4 (8 voturi)    
    creatie mare (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 23:04)

    Daniel [anonim]

    cine is mai poate imagina, crede sau gandi ca totul e un big bang?:))) ar fi o prostie! dar cu siguranta mi m-ai usor sa cred ca totul a fost creat de un Dumnezeu minunat si cu adevarat geniu!
    • +3 (11 voturi)    
      ignoranta semidoctilor (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:13)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Bineinteles ca nu poate fi un subiect stiintific fara sa se bage in seama un creationist sau un semidoct.
      Hubble ne-a aratat tocmai cat de putin cunoastem si ca incepem sa invatam de abea acum la cumpana mileniilor. Fara oameni ca Hubble si alti mari pionieri ai cunoasterii eram si azi la fel de orbi ca acum 3000 de ani, legat de cosmos si lumea in care traim. Religiile nu ne-au dat nimic de-alungul secolelor decat conflicte si tensiuni, in schimb apelul la ratiune, la experiment, la cunoastere obiectiva si logica ne-a adus progres si ne-a facut sa ne depasim limitele.

      Ne-am depasit conditia, am ajuns pe Luna, medicina face lucruri care acum 50 de ani erau cosiderate imposibile, samd... si toate astea multumita oamenilor si nu lui D-zeu.
      • +3 (3 voturi)    
        think big bro' (Duminică, 25 aprilie 2010, 21:45)

        robert [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        "...multumita oamenilor si nu lui D-zeu" :)

        e parerea ta, la fel de autorizata, ca si a lui Daniel.

        Oamenii abia reusesc sa descopere si sa inteleaga firimituri dintr-un infinit pe care nu-l cunoastem, si vom ajunge sa cunoastem foarte putin din el, din cauza limitelor noastre.

        Felicitari acestor oameni capabili, care au reusit sa faca "aparatul foto" ultra-performant Hubble...

        Insa nu putem ignora Inteligenta si Puterea din spatele universului...

        ...just a few thougths...
          #showComment
      • -2 (2 voturi)    
        re: gheorghe (Luni, 26 aprilie 2010, 9:42)

        michasam [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

        foarte frumos zis!
        Felicitari, cu toate ca vezi si tu, oameni ca nu inteleg ce vrei sa spui exista, si vor exista intotdeauna. Cum zicea Einstein "Doua lucruri sînt, pe aceasta lume, infinite: universul si prostia omeneasca, însa în privinta universului nu sînt chiar asa sigur!"
        Deci, nu-ti bate capu cu prostii!
    • 0 (0 voturi)    
      ti-e cam greu cu gramatica (Luni, 26 aprilie 2010, 13:32)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      te rog sa scrii corect daca vrei sa te ia in serios cineva.
  • +3 (3 voturi)    
    apare filmul Hubble 3D (Duminică, 25 aprilie 2010, 9:41)

    outside_the_wall [utilizator]

    Este un film documentar, filnat chiar in spatiu, cu camera stereoscopica IMAX, chiar de catre astronautii care "i-au opus ochelari" lui Hubble. Dupa cum stiti, la inceput Hubble "nu vedea bine".
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hubble_Space_Telescope#Flawed_mirror
    Nu stiti cind apare si in Romania?
    Despre film:
    http://www.imdb.com/title/tt1433813/
    http://www.imax.com/hubble/
    Abia astept sa fac o calatorie virtuala in spatiu. ;)
    La multi ani, Hubble!