Ambasada SUA e ingrijorata de decizia Curtii Constitutionale privind ANI

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 18:11 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA este ingrijorata de decizia Curtii Constitutionale de a declara aproape toate puterile de control si juridice ale ANI neconstitutionale, arata un comunicat al Ambasadei transmis HotNews.ro.

Misiunea diplomatica a Statelor Unite la Bucuresti arata ca a remarcat in trecut contributia pozitiva a ANI asupra reformelor si rolul sau crucial pe care l-a jucat in indeplinirea celor patru obiective stabilite prin mecanismul de verificare si cooperare stabilite de Comisia Europeana.

"Salutam anuntul Guvernului Romaniei care urmeaza sa ia masuri pentru restabilirea mandatului deplin al ANI", conchide sursa citata.

Reactia SUA a fost precedata de o alta la nivel international, si anume a Comisiei Europene, exprimata chiar de presedintele Jose Manuel Barroso.

"Suntem preocupati de posibila slabire a rolului ANI, care are nevoie de o baza legislativa care sa ii garanteze deplina independenta si posibilitatea de a desfasura anchete", a spus presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, in declaratiile de presa facute in urma pranzului de lucru de la Bruxelles de joi, cu presedintele Basescu.

Barroso a subliniat faptul ca "o agentie pentru integritate intr-o tara unde exista sau au fost identificate probleme grave de coruptie de catre autoritatile democratice este o prioritate".


Citeste mai multe despre   


















1158 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:17)

    paraipan [anonim]

    mica coruptie de la noi se lupta cu marea coruptie internationala pe terenul nostru, nimic mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      DA DARR>> (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:30)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      @ Diferenta este cu fracturarea unui picior de miriapod cu fracturarea unuia de biped.DDD
  • +6 (6 voturi)    
    Rusine noua (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:21)

    denvarel [utilizator]

    Trebuie sa vina altii sa faca ce trebuie in tara asta, noi nu suntem in stare!
  • +6 (6 voturi)    
    ...... (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:19)

    doru [anonim]

    Noroc cu UE,USA ,......daca ar fi dupa clica nationala ...intinsa ca un cancer in institutii platite gras de catre noi,astia fac ce vor.
    • +6 (6 voturi)    
      Corect si la obiect. (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:56)

      DAN B.Charles [anonim] i-a raspuns lui doru

      sustin si repet cometariul ca statele uniunii europene si usa sunt cele care transforma romania intr-un stat modern si civilizat.adug : fiscul american si din statele uniunii europene sunt precise si fara limite in investigarea nu numai ai politicienilor dar si a ori carei situatii sau cetatean care incalca legea, evaziunea fiscala fiind o crima impotriva statului.
      omul politic este investigat de cand stramosii lui sau dat jos din copac,si incompatibilitate,conflictul de interes si inside information sunt crime si pedepsite sever de lege.politicianu lucreaza pentru cetateni si reprezinta interesele lor ,nu a partidului, nu al propiei sale interese.clar si fara echivoc.
      • +2 (2 voturi)    
        caracter licit! (Vineri, 23 aprilie 2010, 22:51)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui DAN B.Charles

        in USA fiscul iti cere sa dovedesti caracterul licit si asta te obliga sa ai si sa pastrezi documente deprovenienta (iata o prima cale -simpla- de a micsora evaziunea fiscala). La ni e pe dos: fiscul trebuie sa adune documente (chiar si pe cele ce nu exista) si sa dovedeasca. Ori cum dovedesti -daca nu e flagrant- ca s-a primit o shapaga? Iata ce Constitutie OTRAVITA ne-a data Iliescu !!!
        • -3 (3 voturi)    
          cine-l jigneste pe Iliescu (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 2:19)

          Jupanu' [anonim] i-a raspuns lui prudent

          cine-l jigneste pe Dl. Iliescu ori e prost ori e prost. Singurul politician din romania demn de luat in considerare. Omul asta sitie politica inzecit mai mult decit tata clica de dobitoci care ocupa la ora actuala functii politice in stat. Dati vina pe Iliescu ca sa nu va uitati la voi sa vedeti incapacitatea politica de care dati dovada.
          ...Viva Iliescu !!!!!!
          • +1 (1 vot)    
            cine e pedeserist (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 10:00)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu'

            e ori prost, ori securist.
  • -5 (5 voturi)    
    Ce "rol crucial" a avut ANI pana acum? (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:22)

    gigi [anonim]

    Ca eu nu gasesc? Pacat ca Ambasada nu a dat detalii. Probabil ca s-ar fi considerat amestec in treburile interne ale altui stat suveran.
    • +1 (3 voturi)    
      tu nu vezi nici microbi (Vineri, 23 aprilie 2010, 22:53)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui gigi

      dar asta nu inseamna ca nu exista. Daca mai porti si ochelari de cal dati de la partid chiar nu vezi: nici cele 4 milioane spaga a lui Bradisteanu nic permisele auto de la Pitesti, nici pe Mircea Dinescu, nici...
  • +4 (4 voturi)    
    Ambasada SUA... (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:34)

    Silviu [anonim]

    O mina de borfasi sclerozati de mita primita o viata intrega pune pe jar o lume intreaga prin deciziile luate contra statului de drept doar pentru a salva pielea hotilor de comunisti.
  • -5 (7 voturi)    
    scutiti-ne... (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:08)

    eu [anonim]

    ce-i mai freaca grija pe astia de Romanica... Mai uitati-va ba in oala voastra.
    • +1 (3 voturi)    
      De ce ma, nu poti fura la lumina zilei? (Vineri, 23 aprilie 2010, 21:45)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui eu

      Va e frica de puscarie?
  • +2 (2 voturi)    
    Pai ce sa zica? (Vineri, 23 aprilie 2010, 21:38)

    sert [anonim]

    Ei sunt ingrijorati noi suntem ingroziti...si 6 din cei 9 judecatori de la Curtea Constitutionala sunt profund ingrijorati de soarta noastra si de ingrijorarea ambasadei SUA...