Traian Basescu: Exista diferente de aplicare a legislatiei sarbe cu privire la romani

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 13:05 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a primit, vineri, o delegatie de reprezentanti ai comunitatii romanesti din Serbia, el declarand ca stie despre diferentele de aplicare a legislatiei sarbe cu privire la romanii din aceasta tara, legat de pastrarea limbii, educatie, biserica.

Seful statului le-a urat bun venit la Bucuresti reprezentantilor comunitatii romanesti din Serbia, facand referire la contextul politic din aceasta tara, aflata intr-o perioada de "alegeri si de competitie locala", relateaza Mediafax.

"Stiu ca sunt diferente de aplicare a legislatiei sarbe cu privire la romani. Sa vedem ce putem face in continuare cu presedintele Tadic, ca sa fie un tratament egal pentru toti romanii, inclusiv pentru cei din Timoc, legat de pastrarea limbii, de educatie, scoala dar si de drepturi, de biserica", le-a transmis presedintele Traian Basescu celor prezenti la intalnirea de la Palatul Cotroceni.

La randul sau, Ion Cizmas, liderul comunitatii romanesti din Serbia, a tinut sa ii multumeasca presedintelui Romaniei pentru "vizita istorica" efectuata de seful statului roman in Timocul istoric.

"Ati fost primul demnitar de stat roman care viziteaza locurile noastre de apostolat. De secole, de la Radu Voda, pana la dumneavoastra nu a fost nimeni, astfel ca intelepciunea omului de stat ne-a dat curajul sa rezistam. Ne bucura ca ne sunteti un parinte spiritual", a declarat Cizmasu.


Citeste mai multe despre   


















1318 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Apreciere (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:43)

    Claudiu T. [utilizator]

    Acestea sunt lucruri pentru care Basescu merita apreciat.
    • +2 (8 voturi)    
      Comunitatea romaneasca... (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:10)

      Tanasie [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

      Crezi ca doar pentru aceste lucruri poate fi apreciat Basescu? Prea putin!! Sunt mult mai multe. M-am saturat de anarhismul politicii roamnesti bazate pe o mie si una de dezbinari si interese de grup!! tara poate fi guvernat petfect democratic si in conditiile unei discipline nationale bine alese si puse in opera!! Constitutia trebuie obilgatoriu modificata in aceasta directie!! In 20 de ani de certuri intre partide pentru suprematie electorala si detinerea "ciolanului " doar de catre unii , nu s-a putut realiza o autostrada ca lumea!! Ori acest lucru este vital pentru progresul si modernizarea tarii. Cand Romania va avea 1000 de km de autostrada va arata comple altfel!! Absolut sigur!! Dar presa , iarasi ghidata de aceeasi crocodili de ... apa dulce, ataca in prostie si roade demagogic si sub centura la insasi dezvoltarea tarii in folosul tuturor!! Destul!! De trei ori destul!! Dati Romaniei o sansa !! Sa nu ne mai lasam manipulati de tot soiul de diversiuni mediatice!!
  • -7 (11 voturi)    
    Timoc (Vineri, 23 aprilie 2010, 13:40)

    g [anonim]

    Daca presedintele ar pune la munca toata armata de consilieri de la Cotroceni,care ard gazul de pomana pe bani publici,poate,ca intr-adevar problemele fratilor nostri se vor rezolva.Dar asa,bine macar ca ei cred ca vor fi ajutati de presidentie.Mai rau va fi cand vor intelege ca a fost un vis frumos.
    • +1 (3 voturi)    
      tuterul (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:59)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui g

      G-eule mai bine ramineai anonim,decitsa vorbesti aiurea -n tramvai,Te-as intreba ca sa devi credibil care armata de consilieri,care gaz si care bani publici,dar m-as multumi sa ne spui citi consilieri are presedintele,daca nu sti vorba lui voicu madalin cinta la alta masa .
  • -1 (1 vot)    
    curiozitate (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:52)

    maria [anonim]

    Oare de ce nu l-a invitat d-l presedinte si pe Marko Bela la aceasta intalnire ?????!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      postaci portocalii.. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 7:30)

      maria [anonim] i-a raspuns lui maria

      n-ati inteles!Daca venea la aceasta intalnire,Marko Bela ar fi inteles cat bun simt au romanii de pretutindeni,nu au pretentii nesimtite (ca tot e la moda cuvantul) asa cum are minoritatea maghiara din Romania prin vocea lui..
      • 0 (0 voturi)    
        ce pretenti nesimtite? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:43)

        levi [anonim] i-a raspuns lui maria

        ia citeste declaratie de la Alba Iulia!si dupa ce ai citit spune-mi are cine este mai nesimtit!