Emil Boc: Nu se pune problema sa reducem taxele, nici sa crestem salariile. Fara reforme, Romania va ajunge in situatia Greciei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 13:15 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat, joi, ca Guvernul nu poate avea in vedere reducerea taxelor, in aceasta perioada, dar doreste sa mentina actualele cote pentru a sprijini mediul de afaceri. Premierul atrage insa atentia ca  "evolutia economiei incepand cu 2008 indica in mod clar ca, fara reforme, Romania va ajunge pe termen mediu in situatia financiara dificila a Greciei", potrivit Agerpres. Seful Guvernului a mai subliniat ca sindicalistii care incearca sa obtina majorarea salariilor prin greve "se inseala".

Premierul a explicat, intr-un discurs sustinut la prezentarea raportului Consiliului Concurentei, ca Guvernul este obligat de actuala situatie economica sa continue procesul de reforma, fara a accepta reduceri de taxe.

El a anuntat totodata ca Executivul va elabora un Cod Social care va revizui intregul sistem de protectie sociala, "pentru incurajarea activitatii si eliminarea formelor de sprijin al nemuncii", in conditiile in care actualul sistem nu si-a atins scopul, iar Romania inregistreaza aproximativ 12 milioane de persoane asistate social intr-o forma sau altaz: "Daca se incurajeaza nemunca, nu vom rezista pe termen mediu si lung. Obiectivul nu este de a mentine persoana cu mana intinsa la stat toata viata, de a fi un permanent asistent social".

"Noi, din nefericire, nu putem vorbi, in acest moment, de reduceri de taxe, pentru ca avem cota unica de impozitare, care este una dintre cele mai scazute din Uniunea Europeana, atat pentru persoane fizice, cat si juridice, de 16%. Dimpotriva, obiectivul nostru este sa o mentinem si sa-i aratam in continuare beneficiile. A fost un angajament pe care l-am respectat anul trecut, l-am pus si anul acesta in bugetul de stat", a adaugat premierul.

Surse participante la discutia dintre presedintele Traian Basescu si ministri au declarat, marti seara, pentru Mediafax, ca seful statului a avertizat Guvernul ca datele economice ar indica riscul ca deficitul bugetar sa depaseasca 7% din PIB in 2010 si ca reducerea cu 5% a costurilor de personal agreata cu FMI nu este suficienta, cerand astfel masuri suplimentare, precum eliminarea oricaror exceptii de la impozitare. Tinta de deficit bugetar convenita cu Fondul Monetar International pentru acest an este 5,9% din PIB.  

A doua zi, ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a afirmat ca largirea bazei de impozitare este o necesitate, iar Ministerul Finantelor va analiza posibilitatea extinderii acesteia.
  • Boc: Sindicalistii care fac greve se inseala crezand ca vor obtine majorari salariale
Premierul Emil Boc a tinut sa sublinieze si faptul ca sindicalistii care fac greve in sistemul bugetar nu vor obtine cresteri salariale din partea Guvernului: "Cei care cred ca prin greva in fiecare zi se pot obtine bani suplimentari se inseala. Banii acestia trebuie sa rezulte din eficienta, din productivitate, sa existe o baza sanatoasa ca ei sa aiba o acoperire reala. Daca nu, ne mintim frumos ca ne crestem salariile si pensiile, dar a doua zi avem inflatie si majorari de curs euro-leu", a spus Boc, la prezentarea raportului Consiliului Concurentei.

El a subliniat ca Executivul va continua masurile de rationalizare a cheltuielilor publice, pentru a evita derapajele financiare: "Toate aceste derapaje se duc in inflatie, un curs de 6-8 lei si acei bani practic nu vor mai avea nicio valoare in buzunarul nici al profesorilor, nici al celorlalti cetateni romani. De aceea, Guvernul isi va mentine aceasta pozitie de a avea o rationalizare a cheltuielilor publice, o diminuare a lor, de apune la punct sisteme corecte de pensii, de sanatate", a explicat premierul.

Emil Boc a facut referire si la sectorul sanatatii, seful Guvernului sustinand necesitatea introducerii unui sistem informatizat de gestionare a domeniului, pe care Romania "nu a fost in stare" sa-l implementeze timp de 20 de ani.

Primul ministru a vorbit si despre atragerea de fonduri europene, criticand "metehnele" functionarilor romani care lucreaza in acest domeniu: "Si aici, din nefericire, se lucreaza cu romani, care, ca fiecare dintre noi, au metehnele lor", a afirmat Emil Boc.


Citeste mai multe despre   
















1591 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    sistem informatizat in sanatate (Joi, 22 aprilie 2010, 12:55)

    dan [anonim]

    il informez pe dl.Boc, pe aceasta cale, despre faptul ca exista sistem unic informatizat in sanatate de vreo 2 ani si se si lucreaza cu el . sa intre pe google si sa dea SIUI si se va lamuri. ca merge prost, e alta poveste. oare nici ministrul sanatatii nu stie ca exista acest sistem?
  • +2 (14 voturi)    
    Fara reforme! (Joi, 22 aprilie 2010, 13:22)

    vio [anonim]

    Care reforme?
    Ca de 1 an si jumate de cand e PM, n-am vazut nicio reforma”!

    iar bani pentru bugetari nu sunt, ca i-a papat Presedentia si STS., Jumate de miliard de E pentru un site sau pentru indicatoare turistice se gaseste usor....
    • +3 (11 voturi)    
      Las' ca vine si reforma (Joi, 22 aprilie 2010, 12:32)

      ion [anonim] i-a raspuns lui vio

      E, lasa ca o sa vedeti si reforme pana la urma. Si nu o sa fie deloc vesele..
      • 0 (6 voturi)    
        In Felii-Citari (Joi, 22 aprilie 2010, 15:19)

        assos [anonim] i-a raspuns lui ion

        Felicitari tie boc pentru initiativele "succes-orale " pe care le-ai intreprins de cand esti acolo. Nimeni din Romania nu ar fi fost mai inversunat in a duce totul la vale. Ambitia cu care impingi aceste, cateva initiative, denota de fapt lipsa ideilor pe care le ai...Ce cost de oportunitate ai in vedere...nu exista pentru tine decat un singur scenariu:Worst-case scenario( is a situation where everything that can go wrong, does go wrong).
        Vorbesti de niste termeni pe care se vede ca nu-i intelegi...100% sun convins ca pentru tine taxa inseamna un procent iar pensia o suma. si atat. de unde vin ele si unde se duc, fara sa mai punem la socoteala implicatiile create ca urmare modificarii lor,habar nu ai si din ambitie nici pe Udrea n-o intrebi.
        si de reforme la romani n-o sa fie niciodata nimeni in stare...fiindca reforma insemna: to put or change into an improved form or condition; to amend or improve by change of form or removal of faults or abuses.
        Iar in modul in care vezi tu refoma contrazice definitia data de niste neaveniti...nu oameni ca tine.

        + felicitari celor care l-au votat in 2004 pe basescu si acum il injura :) astia sunt cei mai tari si in acelasi timp cei mai infocati critici ai actualei puteri.

        inca un punct si gata
        -atata timp cat in romania ies sute de mii de absolventi de studii "dintre cele mai superioare" care apoi "vor munca la birou" o sa incurajati voi munca atunci cand o sa trebuiasca sa contruim o noua arca...arca lui boe
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns lui assos (Vineri, 23 aprilie 2010, 10:45)

          brad [anonim] i-a raspuns lui assos

          Critici far nici o baza in postare dumneavoastra.Sant unul care nu sant afectat de nici o masura pe care o ia guvernul asa ca nu ma puteti banui de partinire .Daca tot criticati si stiti cum ar fi mai bine sa procedeze guvernul de ce nu postati si solutii ,ca sa aflam si noi cam ce solutii ar fi la indemana guvernului si nu le aplica.In momentul in care critici ceva inseamna ca ai o solutie si ca sa-ti argumentezi critica ar trebui sa o spui si celorlati in fata carora critici ceva sau pe cineva.
  • +2 (12 voturi)    
    din reforma in reforma :) (Joi, 22 aprilie 2010, 13:25)

    Bogdan [anonim]

    Daca reducerea salariilor si cresterea taxelor inseamna "reforme" atunci inteleg. Atfel ....
    • +1 (13 voturi)    
      Reforma (Joi, 22 aprilie 2010, 13:34)

      trtt [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Daca tu crezi ca marirea salariilor la bugetari cu 50% inseamna reforma .......no coment
  • 0 (14 voturi)    
    Domnule Boc - Salvati-va onoarea: demisionati !!! (Joi, 22 aprilie 2010, 13:34)

    Ovidiu [anonim]

    In Ardeal oamenii incep propozitiile cu "Am facut...", si asa stiam ca sunteti si dvs, ca de aia v-am votat 78% la primaria Clujului a doua oara.

    Acum vad ca incepeti sa vorbiti cu "Vom face... ".

    Va rog, cu tot respectul fata de ce ati facut ca primar in Cluj, sa va ridicati de pe acel scaun si sa lasati pe cineva competent care stie ce are de facut.

    Nu este nici o rusine daca nu sunteti capabil sa faceti sau nu stiti ce trebuie facut. Rusine este atunci cand incepeti sa tineti cu dintii de o servieta, care este prea grea pentru dumneavoastra.

    Un gand bun de la Cluj,
    Ovidiu
  • +1 (5 voturi)    
    cota unica de impozitare (Joi, 22 aprilie 2010, 13:44)

    Andrei [anonim]

    Sunt in permanenta consternat de nesimtirea cu care acest guvern se lauda cu cota unica de impozitare de 16% si cum unii o si iau de buna. Cota unica de impozitare favorizeaza salariile mari. Da, este adevarat ca este printre cele mai mici cote de impozitare din UE, dar numai pentru salariile mari, pentru cele mici, este mai mare decat tot ce exista in UE. In mod normal (si asa este in statele civilizate membre ale UE) pentru salariul minim de 800 lei/luna NU ar trebui platit niciun impozit, in timp ce pentru un salariu de 10.000 lei/luna impozitul ar trebuie sa ajunga la pana la 4000 lei/luna, insemnand 30-40%. Asa este in statele civilizate. Asa ca dle. Boc, cota unica este cea mai mica din UE pt dvs. si acolitii dvs.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu (Joi, 22 aprilie 2010, 16:05)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Cota unica de impozitare impulsioneaza munca. Cu cat muncesti mai mult cu atat castigi mai mult in mod direct proportional. De ce daca cineva munceste din greu si castiga 10000 lei pe luna sa fie pedepsit si sa i se ia mai multi bani fata de unul care face si el ce poate si scoate 800 de lei?
      Impozitul diferentiat te face sa nu te mai chinui sa iei salar mare ca se nu dai bani la stat.
      De ce sa dau bani la stat? Face ceva bun statul cu ei? Nu eu nu vad nici o imbunatatire semnificativa, sa pot spune ca da se merita sa dai banii.
      Impozitarea progresiva face ca toti sa fim la fel de saraci, si pe mine care castig 800 de lei nu ma incalzeste cu nimic ca ala cu 10000 de lei ii impozitat mai tare. Tot sarac sunt.
      Gandire tipica de sa moara si capra vecinului
      • 0 (0 voturi)    
        ba da (Joi, 22 aprilie 2010, 17:13)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui ion

        Draga Ion, ardoarea cu care sustii uniformitatea ma duce cu gandul la comunism. O sa incerc sa raspund punctual. Stai linistit ca cel care castiga 10000 lei/luna va castiga oricum mai mult decat cel care castiga 800. Toate statele civilizate ale UE au sistemul asta si te asigur ca venitul creste o data cu salariul, chiar daca cresc si impozitele.
        De ce sa dai bani la stat? Asta e o alta problema si aici ai dreptate, nu se face nimic cu ei, dar nu poti sa contrazici faptul ca rata unica favorizeaza salariile mari si le defavorizeaza pe cele mici. Acum este o discutie separata despre ceea ce inseamna salariu mare in Romania. Ca o paranteza, de ce platim asigurari de sanatate? De ce daca incasez bani dintr-o chirie, pe langa impozit trebuie sa contribui si la sanatate, pentru ca daca am nevoie, nu primesc un paracetamol gratuit sau compensat? Si gandirea mea este tipic occidentala, iar treaba aia pe care o zici tu cu capra vecinului nu e deloc asa, pentru ca o impozitare in functie de venit ar duce la neimpozitarea veniturilor mici. Ti se pare normal ca dintr-un salariu care este deja foarte mic de 800 lei/luna, statul sa opreasca 128 lei (16%)?
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns lui Andrei (Vineri, 23 aprilie 2010, 10:55)

          brad [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Ar fi mult mai corect daca in afirmatiile domneavoastra,generale de altfel ,a-ti mentiona acele state civilizate din UE care au impozitare diferentiata.Asa cum am mentionat in postarea anterioara eu lucrez afara si nu sant afectat de masurile guvernului .Ma mira doar faptul cum unii posteaza doar ca sa critice fara sa dea exemple concrete sau solutii.Dar la modelele care le avem in politica(Antonescu,Geoana ,Ponta ,Videanu ,Berceanu)) nu ne putem astepta ca cei care le sustin ideile sa se exprime altfel.
  • +1 (3 voturi)    
    sper ca stie consecintele declaratiilor sale de PM (Joi, 22 aprilie 2010, 14:02)

    a-z [anonim]

    Cum adica curs de 6-8 ? Isarescu ar trebui sa fie primul caruia sa-i spuna (sau invers) si foarte discret.
    Dar o fi auzit de speculatorii pe curs? care abia asteapta ca un oficial sa dea o limita..... !!!!
  • +2 (6 voturi)    
    si eu naivul... (Joi, 22 aprilie 2010, 14:58)

    JOJO [anonim]

    credeam ca banii se iau de la hotii care devalizeaza economia de la varful structurilor statului din pix.
    cine va opreste sa aduceti economia subterana la suprafata?
    sau va preocupa mai tare discursul cianurii din parlamentul european?
    credeti ca asa o sa asigurati resurse la buget?
    vanzand petrom / sidex / aurul tarii pe nimic ?
    banii pe bcr ce a-ti facut cu ei ?
    hotii striga hotii !
    daca nu e adevarat legatii pe adevaratii hoti, cereti o lista cu conturile lor din elvetia si returnati banii!
    suntem satui de vorbe !
  • +1 (5 voturi)    
    boc mincinosu (Joi, 22 aprilie 2010, 15:07)

    geo12 [utilizator]

    "Executivul va continua masurile de rationalizare a cheltuielilor publice, pentru a evita derapajele financiare"... cum? asa? : "Deficitul bugetar acumulat în ianuarie-februarie 2010 este aproape dublu faţă de cel înregistrat în primele două luni ale anului trecut (5,8 miliarde lei faţă de 3,3 miliarde lei). Pe fondul scăderii încasărilor cu 3% şi al majorării cheltuielilor cu 5,8%, deficitul s-a adâncit la 1,08% în februarie 2010 faţă de 0,7% din PIB în aceeaşi lună a anului trecut. " (sursa: capital)
    ... baiatul asta minte de 2 ani, eu nu inteleg cat de chiori pot fi cei de la FMI...doar ei ne mai pot salva prin punerea piciorului in prag.
  • 0 (4 voturi)    
    reforme (Joi, 22 aprilie 2010, 15:17)

    elis [anonim]

    fara investii puteti umbla mult si bine la taxe si impozite rezultatul v a fi acelasi.Doar cand vezi toate astea iti vine sa o iei spre Otopeni sau alt loc prin care sa pleci sa nu mai vezi nimic.Poate isi vor reveni altii mai repede sa avem unde pleca.
  • +2 (6 voturi)    
    ok... (Joi, 22 aprilie 2010, 15:19)

    liviu [anonim]

    stie toata lumea de 20 DE ANI ca trebuie reforme...
    da cine masa sa le faca mama?!?!?!?!?!
    ne laudam ca facem reforme de 20 de ani si nu facem nimic,...
    invatamantul si sanatatea se reformeaza asa bine incat merg din ce in ce mai rau...
    etc
    in stilul asta nu o sa ajungem ca grecii, ci mult mai rau decat ei!
  • 0 (0 voturi)    
    ............... (Joi, 22 aprilie 2010, 17:11)

    mihai [anonim]

    Ma omule ,lasa ca in teorie stim si noi,ce e de facut ....reforma ,dar cand va apucati de ea ca asta e problema.
  • 0 (0 voturi)    
    JENANT !!! (Joi, 22 aprilie 2010, 20:11)

    anonim [anonim]

    Jenant...abia ma mai abtin sa nu rad in hohote...interesant e ca de 20 de ani, toate guvernele s-au laudat, se lauda si se vor lauda mai mult ca sigur ca fac reforma...care reforma, domnule ???...cat va trebuie sa organizati o tara de 20 de milioane de oameni ???...e chiar asa greu ???...sunteti niste mincinosi, niste incompetenti si ce e mai rau, e ca ne luati de fraieri continuu...dupa 20 de ani de democratie adevarata trebuia sa o ducem foarte bine, mai ales avand in vedere resursele extraordinare pe care ni le-a lasat Dumnezeu...puteam sa traim foarte bine numai din agricultura si turism...SA VA FIE RUSINE, PARVENITILOR !!!
  • 0 (0 voturi)    
    coruptie si neconstitutionalitate (Joi, 22 aprilie 2010, 21:07)

    liv [anonim]

    Pai, reformeaza GUVERNUL mai intai, domnule Prim Ministru- agentiile guvernamentale, administratiile locale, etc...
    Sunt bani in sistemul bugetar, folositi pe obiective aiuristice si unii mai cer si rectificare bugetara, cat tupeu trebuie sa ai...........
    Tara arde si in tara se fac chermeze de tot felul de evenimente, nimeni nu da socoteala pentru cheltuirea banului public- credeti ca romanul nu vede, cum se volatilizeaza bugetul tarii- dar poate va venii si ziua " Katinului" vostru........