Norul de cenusa vulcanica va parasi teritoriul Romaniei la ora 21

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:14 Actualitate | Esenţial


Norul de cenusa vulcanica va parasi teritoriul Romaniei miercuri seara, la ora 21, potrivit ultimei actualizari a prognozei elaborate de London Volcanic Ash Advisory (Centrul international de avertizare pentru aviatie, privind cenusa vulcanica), anunta Ministerul Mediului.

Conform simularii modelului de dispersie a cenusii vulcanice si a modelelor atmosferice de prognoza rulate in cadrul Administratiei Nationale de Meteorologie, circulatia aerului in urmatoarele 24 de ore in stratul 0 - 2.000 m este din directia nord,  nord-vest.

Cu toate acestea, din informatiile transmise de organismele de specialitate din Europa, rezulta ca in urmatoarele doua zile nu se vor inregistra depasiri ale concentratiilor de poluanti la sol, pe teritoriul Romaniei.

In ceea ce priveste calitatea aerului in tara noastra, din analizele efectuate in cadrul Retelei Nationale de Monitorizare se constata ca nu s-au inregistrat depasiri ale valorilor limita pentru indicatorul PM10 (pulberi in suspensie cu un diametru mai mic de 10 microni) si pentru indicatorul dioxid de sulf.


Citeste mai multe despre   
















1387 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    gresit !! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:54)

    cristus [anonim]

    la 21:03, mai exact.
    M-ati innebunit cu norul asta !!
  • +1 (1 vot)    
    Eronat! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:22)

    adidelaromania [anonim]

    Pa baza propriilor observatii estimez ca norul pleaca la 21 si 2 minute ( plus/minus 3 secunde).
  • 0 (0 voturi)    
    link-ul (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:23)

    outside_the_wall [utilizator]

    ca sa fiti la curent cu ultimele informatii despre cum merge norul:

    http://www.metoffice.gov.uk/aviation/vaac/vaacuk_vag.html
  • +1 (1 vot)    
    fix (Miercuri, 21 aprilie 2010, 20:22)

    ioan [anonim]

    Nici a evreme nici a tarziu, ltima particula la 20.59'.59,9''
  • +2 (2 voturi)    
    Ciudat (Joi, 22 aprilie 2010, 0:58)

    ady624 [utilizator]

    Parcă norul ăsta ar fi ceva punctual (mă refer la dimensiune, nu la timp) care poate părăsi țara într-un interval foarte scurt. Parc-ar fi o mașină la graniță... Cred că expirmarea nu este cea mai potrivită... Și dacă are întârziere ca CFR-ul? :) Cui ne plângem?

    Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      ibhy (Joi, 22 aprilie 2010, 2:12)

      dw [anonim] i-a raspuns lui ady624

      si mai ales de ce ne-am plange ?
      • +1 (1 vot)    
        De nor! (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:29)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui dw

        De nor ne-am plange...

        Adrian