MAE: Autoritatile romane nu au adresat nicio invitatie lui Dalai Lama sau reprezentantilor sai de a vizita Romania

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 21:06 Actualitate | Esenţial


 documente
(20 Apr 2010) DOC, 34KB
(20 Apr 2010) DOC, 45KB
"Nu exista, din partea autoritatilor romane, invitatii de a vizita Romania adresate lui Dalai Lama sau reprezentantilor sai", a aratat MAE la solicitarea HotNews.ro, adaugand ca "orice contacte ale oficialitatilor romane cu reprezentanti ai Regiunii Autonome Tibet sunt convenite pe canale diplomatice, in cadrul relatiilor dintre Romania si R.P. Chineza". Eurodeputatul Laslo Tokes a remis presei un comunicat in care arata ca Dalai Lama a raspuns pozitiv invitatie sale de a vizita Ardealul si ca va ajunge in Romania in 23 septembrie. Dalai Lama a solicitat sa viziteze localitatea natala a lui Kőrösi Csoma Sándor, lingvistul care a realizat primul dictionar englez-tibetan.

Romania recunoaste principiul existentei unei singure Chine, suveranitatea si integritatea teritoriala a Republicii Populare Chineze si apartenenta Tibetului la aceasta, mai arata MAE in pozitia exprimata referitor la invitatia adresata de eurodeputatul roman liderului tibetan.

Hotnews.ro a incercat, pe parcursul zilei de marti, sa il contacteze pe Laszlo Tokes pentru a obtine informatii suplimentare privind aceasta vizita, insa eurodeputatul roman nu a putut fi contacta. Reprezentanti ai acestuia ne-au informat ca Tokes se afla undeva in drum spre Strasbourg, o calatorie perturbata din cauza restrictiilor aviatice cauzate de norul de cenusa care a inchis traficul aerian european.

In comunicatul remis presei duminica, Laszlo Tokes arata ca vizita lui Dalai Lama va avea loc in perioada 23-24 septembrie si a fost confirmata de o scrisoare oficiala adresata de reprezentantii liderului tibetan eurodeputatului. "Tseten Samdup Chhoekyapa, reprezentantul la nivel european al lui Dalai Lama a transmis domnului Tőkés o scrisoare oficială în care subliniază că Sfinţia Sa va ajunge în dimineaţa zilei de 23 septembrie în Ardeal", se arata in comunicat.



















868 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    lasitatea si prostia,emblema diplomatiei romanesti (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:38)

    meteorasky [utilizator]

    O lume intreaga stie de atrocitatile regimului comunist chinez in Tibet, o natiune de sine statatoare, cu o cultura si o spiritualitate incomparabila cu nimic altceva de pe planeta asta.
    Dalai Lama e poate una din cele mai proeminente personalitati spirituale contemporane.
    Nu cred ca cineva a solicitat oficialitatilor romane sa-si exprime o pozitie referitoare la Tibet. Asta e singurul lucru pe care sunt in stare sa-l declare cand un OM ca Dalai Lama se hotaraste sa-ti viziteze tara? Cam cat de imbecil si de mic la suflet si la minte trebuie sa fi ca sa faci asemenea declaratii?
    • -4 (10 voturi)    
      este un afront adus Romaniei de serviciile (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:58)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      secrete maghiare prin intermediul celebrei marionete Tokes,,inaintea vizitei lui Basescu in China !
      Teocratia sclavagista din Tibet tine ad noctum milioane de fraieri care au obligatia sa hraneasca si sa imbrace zeci de mii de trantori inutili numiti calugari lamaisti!
      Dalai Lama este o bieta marioneta tinuta in viata de CIA si serviciile secrete indiene,in lupta impotriva Chinei !
    • +3 (5 voturi)    
      Aici e buba!!! (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:12)

      Alimanescu [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      Prietene, exista o situatie cu mult mai degradanta decat a fi imbecil sau mic la suflet si la minte si anume sa fii politician in Romania de azi!!! ``Caltatile´´ mai sus mentionate sunt indispensabile pentru promovare in orice functie inalta din tara asta!
    • -5 (5 voturi)    
      Pentru un popa, fie el si Dalai Lama .... (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:35)

      毛澤東 [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      .... nu se strica relatiile cu o putere care va conduce in curand lumea.
  • +8 (8 voturi)    
    Iarta-ne Dalai Lama! (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:50)

    Socrate [anonim]

    Politica si interesul national sunt doua mari curve.
    Romani, ca popor, considera Tibetul ca ceea ce este:
    o tara. Patria Tibetanilor condusa de Sfintia Sa Dalai Lama. Cu exceptia celor care poate n-au auzit si nu stiu nimic despre acestea.
    Desi ar fi o onoare pentru noi sa-l primim pe Dalai Lama, suntem nevoiti ca din ratiuni "de stat" sa-i pupam undeva pe chinezi.
    Diplomatii romani puteau fi putin mai diplomati !
    Acum Tokes va parea un martir intr-o tara comunista si aservita Chinei. Un erou care a indraznit sa-l invite pe Dalai Lama desi Romania nu-l recunoaste. O rusine!
    Puteau sa afirme ca acest Papa Bendict al Budistilor, lider spiritual recunoscut ca atare de intreaga lume, este binevenit in Romania: tara care respecta convigerile si religiile etc in cazul in care acesta ar dori sa o faca. Totusi MAE nu a facut vre-o invitatie in acest sens.Si n-aveau treaba cu Chinezii.
    L-ar fi primit ca lider al Budistilor si nu ca sef de stat al Tibetului.
    E asa greu sa fii ...diplomat. Era si crestineste sa ne purtam asa.Da treaba asta cu crestinismu e pentru TV si facut impresie! O prefacatorie!
    • +6 (6 voturi)    
      Exact (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:34)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Socrate

      Dalai Lama vine in Germania odata pe an inca din 1973. Totusi n-am auzit de vre-un conflict diplomatic germano-chinez.
  • 0 (10 voturi)    
    Declaratia MAE este corecta si inteleapta (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:34)

    Gyorgy Anton [anonim]

    Romania nu se poate amesteca in treburile interne ale Chinei. Actiunile contrare acestui principiu de drept international ar afecta grav relatiile bilaterale romano-chineze. In plus, China e China, domnule, nu-i Burundi...
  • +2 (6 voturi)    
    Laszlo Tokes (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:03)

    I.J. [utilizator]

    A avut un Rol in Revolutia romana. Spre deosebire de alde Ilici, dar si de criminalii kaghebisti si securisti, de ieri si de azi.
    Criminalii, profitorii, lichelele se vor infrati intotdeauna: la Moscova, la Pekin, la MAE...
    Traiasca Securitatea romana!
    Traiasca Republica Populara Chineza in frunte cu vajnicul ei conducator, Tovarasul Mao Tze Dun! Pardon, a murit Mao?! N-ai zice! Nu si pt securistii nostri...
  • +6 (6 voturi)    
    tragedia unei natiuni! (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:08)

    dan cazacu [anonim]

    La ora actuala in Tibet sunt vreo 6 milioane de tibetani si vreo 10 milioane de chinezi...adusi pt a asimila si "neutraliza " populatia tibetana.Ca si stat politic,Tibetul este reprezentat doar de guvernul din exil. Ca valoare spirituala ,Tibetul reprezinta ceea ce nici una din tarile puternic dezvoltate nu a reusit sa atinga. Atunci cand cetatenii(cu educatie si cultura) din tarile dezvoltate recunosc in cultura si religia Tibetului un model de urmat ce in tara lor nu exista,atunci "acoolitii politici " ai respectivelor state vor incerca sa nu reacunoasca existenta statului Tibetan . Faptul ca majoritatea statelor prefera sa recunoasca autoritatea Chinei in Tibet decat independenta acestuia denota ca adevaratele valori si principii de drept sunt doar ideologii care nu aduc afaceri sau bani. Prezenta unui lider ca Dalai Lama ar trebui sa fie un eveniment important inainte de toate,dar si o oglinda in care "figurile" publice autohtone sa se vada distorsionate,asa cum sunt de fapt si in realitate!
  • +2 (2 voturi)    
    Laszlo Tokes? (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:18)

    doru [anonim]

    Ar trebui remarcat ca Dalai LAma era invitat de un maghiar extremist pentru a vizita Ardealul, nu Romania. Liderul unei minoritati cu probleme venea sa viziteze o minoritate cu probleme la cap, zic eu. E mai complicat putin, nu va indignati asa repede, cand se fac gafe grave in politica externa nu va aprindeti asa. Am tot respectul pentru marele ganditor DAlai LAma, dar exista totusi si ratiuni politice si de stat destul de serioase.MAE , ar trebui spus, nu a interzis lui Dalai LAma sa vina in Romania, a spus doar ca nu e invitat oficial, de catre statul roman. Corect.
  • +1 (3 voturi)    
    Pareristi ce sunteti (Marţi, 20 aprilie 2010, 23:28)

    Alex [anonim]

    Comunicatul de presa al MAE nu neaga importanta lui Dalai Lama. Tibetul nu exista ca tara, nu poate fi recunoscut de nici o tara din lume pentru ca nu este o regiune separatista care sa aiba putere militara sau paramilitara sa ii se impotriveasca Chinei. Atata timp cat populatia este tinuta sub control, si teritoriul ocupat, din punct de vedere al legilor internationale, China este stat suveran. E ca si cand ar veni Sarkozy sa spuna ca recunoaste existenta Tinutului Secuiesc ca natiune si tara independenta, ceea ce este total ilogic, atat din punct de vedere al Constitutiei romane, cat si din punct de vedere al politicilor interne si internationale la care adera Uniunea Europeana. Toata Europa se lupta pentru eliminarea granitelor si descentralizare, iar maghiarii romani promoveaza separatism. Declaratia MAE este cu referire la intrebarea pusa intr-un mod impertinent de un jurnalist, iar raspunsul este mai mult decat adecvat. Dalai Lama este un lider spiritual, de o valoare inimaginabila in lume, dar influenta lui este limitata. Il vom astepta cu bratele deschise pe acest ilustru conducator religios si spiritual al tibetanilor. Sfintenia sa este intotdeauna binevenit in tara la noi, dar comentariile antescriitorilor mei sunt bazaconii. Daca nu mergeti la vot, nu aveti ce discuta despre viitorul tarii. Cu PSD-ul nu a mers, cu PNL-ul l ati huiduit pe Tariceanu, cu PDL ul il huiduiti pe basescu, singura optiune viabila este sa il votati pe Bella nu ? Sau pe Vadim ca nici el nu a ajuns la ciolan pana acum. Realitatea este ca in Romania nu exista cultura civica, nici cultura politica. Implicati-va activ, reactionati la abuzurile functionarilor, faceti va timp, depuneti plangeri, dati in judecata, si dupa ce ati incercat tot pentru a imbunatati situatia, de abia atunci va puteti lamenta si spune ca vai politicienii ne mananca painea, ca stau pe banii nostri, ca Basescu sa moara si nu mai stiu eu ce aberatii. Sunteti nevrednici de comentarii, parerea mea..semnat. un altul
  • +1 (5 voturi)    
    Penibila pozitia MAE (Miercuri, 21 aprilie 2010, 0:03)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Penibila pozitie (aplecat inainte cu fundul in sus). MAE e de acord ca cine a fost ocupat de China e bun ocupat ca sa nu avem cumva probleme cu marfa din Europa si Dragonul Rosu...