Greva generala in invatamant, joi, 22 aprilie. Profesorii se pregatesc sa boicoteze bacalaureatul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 12:41 Actualitate | Esenţial


Cadrele didactice isi mentin decizia de a organiza o greva generala de o zi joi, 22 aprilie, dupa intalnirea de marti dimineata cu ministrul Educatiei. Sindicalistii sustin ca ministrul Educatiei nici macar nu i-ar fi intrebat, la intalnirea de marti dimineata, nimic legat de greva anuntata pentru joi. Greva generala de joi inseamna si boicotarea probei de evaluare a competentelor digitale de la bacalaureat, pe care elevii claselor a XII-a o sustin zilele acestea.

"Nu este nimeni obligat sa participe la un examen pentru care nu este platit suplimentar, este o munca voluntara", afirma sindicalistii din invatamant.

Sindicatele mai spun ca greva va avea loc, in ciuda faptului ca, sustin ei, in unele judete, profesorii ar fi fost amenintati cu sanctiuni de directorii institutiilor de invatamant, in cazul in care vor intrerupe lucrul: "Greva se va tine chiar daca in unele zone ale anumitor judete sunt si unele amenintari. Profesorii din anumite zone au fost amenintati ca, daca fac greva, vor fi sanctionati. Eu vin de la Teleorman si deja am niste semnale, e adevarat, intr-un numar foarte mic de scoli, insa ele exista", spun sindicalistii.

"Speram ca acest semnal va fi asa cum il dorim, ferm si profund, astfel incat parlamentarii sa tina cont de el", mai adauga ei.

Sindicatele din educatie au mai avertizat ca urmatoarea proba a examenului de bacalaureat, programata sa inceapa pe 31 mai, ar putea sa ii gaseasca pe profesori in greva generala.

Cadrele didactice protesteaza impotriva aplicarii legii salarizarii unitare (despre care sustin ca le-ar fi diminuat veniturile), dar si impotriva noii legi a educatiei. 


Citeste mai multe despre   


















9409 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Sper ca guvernul nu da iar inapoi... (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:51)

    ?Costica [anonim]

    ...Dezamagirea in '96 a inceput duopa ce la doua luni de la preluarea puterii , cei de la Brasov au organizat o greva si guvernul ce trebuia sa le tina piept (guvernul Ciorbea) a dat inapoi si le-a aprobat toate revendicarile ,deschizand astfel Cutia Pandorei ce avea sa faca din guvernarea CDR-ista una de trista amintire, in urma careia PNTCD a si disparut ca partid...
    Puterea corupe ; daca nu stii ce sa faci cu ea , esti terminat. Constantinescu , ca exemplu , este bagat in seama in ultima vreme de unii nu ca ar avea ceva de spus , ci doar ca sa se alature corului de injuratori ai schimbarii . Care schimbare , ne place sau nu, trebuie facuta!

    Va place ce rezultate are invatamantul romanesc? I-ati vazut pe profesiori luand atitudine? Dar bani?
    mai sunt ei credibili ?
    Atata timp cat acest sistem daor consuma si produce rebuturi la greu, trebuie schimbat . Copii nu sunt mai prosti, dar sistemul ii educa mai prost !
    Nu cred ca o sa gasiti un singur om educat inainte de lovilutie care sa nu afirme ca invatamantul era mult mai bun atucni. Nu veti gasi actuali manageri mutlumiti de absolventi. Nu veti gasi !
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:11)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ?Costica

      Mie nu-mi place cum arata invatamantul dar nu-mi place nici legea cea noua.
      In scolile bune, intamplator locuiesc langa una, nu m-am dus cu pile (dar vin altii) deja sunt 8 clasa de 1-a! Inca 8 de pregatitoare si 8 de a 9-a, unde vor mai invata copiii? Ministrul nici macar nu are idei daca fizic e posibil, eu am invatat in 3 schimburi si stiu cat de obositor e. Asta se vrea?
      Ponderea enorma a mediei (note date de profesori diferiti) si as mai putea continua.
      Daca greva are ca obiect si un protest impotriva acestor aspecte au tot sprijinul meu(moral).
      • +3 (9 voturi)    
        sa nu le mai dea bani profilor si doctorilor (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:43)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        si vom vedea unde va ajunge inavatamantul si asistenta medicala. pai eu ma mai fac profesor daca stiu ca voi avea un salariu de nimic? mai invat 12 ani (12 ani!) dupa ce termin liceul ca sa ma fac medic si sa-l tratez pe costica in schimbul unui salariu de nimic? dar ce sunt eu, voluntar muritor de foame?
        vede-ti-as copilul profesor, costica. dar spune drept, tu l-ai sfatui sa se faca profesor?
        • +1 (3 voturi)    
          din cei 2 cu minus (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:14)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          unu nu a raspuns la intrebarea daca si-ar face copilul profesor
        • -1 (3 voturi)    
          din cei doi cu minus (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:14)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          niciunul nu a raspuns la intrebarea daca si-ar face copilul profesor
          • +1 (3 voturi)    
            va rog stergeti un comentariu de la 16:14 (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:51)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

            a aparut de 2 ori din greseala. din cauza conexiunii la internet nu am crezut ca ajunge primul comentariu. de asemenea, nu postati acest comentariu - este irelevant pentru articol
            • -1 (3 voturi)    
              :)) (Marţi, 20 aprilie 2010, 19:53)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              ...si mai ce, mai aditza?
    • -1 (17 voturi)    
      Hmmmm (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:08)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui ?Costica

      tu tot de acest sistem ai fost pregatit. Sau poate parintii tai au fost destul de bogati sa te trimita sa studiezi la Londra sau in America precum Prigoana jr sau Little Elena. :) Mi se para sa normal sa iasa in strada. Chiar nu iti dai seama ca oamenii isi dau seama ca postezi la comanda ?!?
      • -1 (9 voturi)    
        TACI (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:44)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        Nu mai vb ca habar nu ai
      • +3 (7 voturi)    
        A da seama (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:38)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        Iti dai seama ca-mi dau seama ca toti isi vor da seama ca tu umbli doar cu clisee/tipare?
      • +2 (6 voturi)    
        raspuns lui gabriel (Marţi, 20 aprilie 2010, 18:01)

        brad [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        Eu no postez la omanda,lucrez in China pe bani destui de buni si vreau sa va spun ca nu sant de acord cu greva profesorilor,calitativ invatamantul e doi lei,mare parte din vina porfesorilor care nu-si mai dau interesul la ore,am si eu doi copii la scoala si stiu um sant pregatiti.O alta parte de vina o avem si noi parintii care din lipsa de timp iarasi nu ne interesam de copii iar e a mai ramas e vina copiilor.Si ca sa scurtez ,uitati-va la rezultatele examenelor de titularizare din vara trecuta si spuneti dv. cat a-ti oferi unui profesor care abia aluta 5?
        • +1 (5 voturi)    
          pt Brad (Marţi, 20 aprilie 2010, 18:40)

          Madalina [anonim] i-a raspuns lui brad

          Dar de ce toata lumea se uita doar la cei care abia si-au dat titularizarea? De ce nu se gandeste nimeni la cei care muncesc de ani buni in invatamant care sunt tratati ca ultimii oameni?
          Cunosc profesori care au reusit sa ia copii din familii foarte amarate care deabia isi permiteau rechizitele si care au reusit sa-i pregateasca sa intre la licee bune, si apoi copii respectivi au ajuns medici, avocati.
          Oamenii astia muncesc, si gresiti cand afirmati ca doar ei sunt de vina pentru ce se intampla.
          In societatea de astazi invatamantul nu este apreciat. Pai cum sa fie daca televiziunile arata doar cat de usor fac banii manelistii, arata doar ca daca iti pui silicoane ajungi mare vedeta TV (ce conteaza ca esti needucat de nu poti lega doua vorbe).
          Parintii nu mai folosesc vorba "Cine are carte are parte".
          Nici eu nu as oferii ceva unui profesor care nu-i in stare sa ia un examen, insa pana nu oferi conditii mai bune profesorilor, nu vei avea la titularizare decat candidati de doi lei. Si ce interesant, doar atata esti dispus sa oferi.
  • +3 (7 voturi)    
    Pai da (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:51)

    Lucian_Mares [utilizator]

    ca tot se apropie weekend-ul...
  • +2 (14 voturi)    
    Ies puturosii si iresponsabilii la bataie... (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:46)

    Rescatorul [anonim]

    De ce sa reformam si sa modernizam invatamantul si sa intram si noi in lumea buna, spre beneficiul copiilor si nepotilor nostri? Lasa ca-i mai bine sa ramanem in suc propriu, sa scoatem in continuare analfabeti cu diplome, sa "educam" grobieni care bat batrani pe trecerile de pietoni, sa punem copii sa toceasca ca sa ne fie noua mai usor si mai bine, sa nu dam nimic de la noi ci numai sa cerem. Sa tot cerem, ca, vorba aia, tot ce vom primi va fi luat de la altii; si ce daca?
    • +2 (6 voturi)    
      Rescatorule esti jalnic! (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:16)

      Profu' [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Reformarea o fac cadrele didactice nu functionarimea din Minister. Profesorilor le-a cerut, vreodata cineva vreo solutie pentru un invatamant modern? Nu credeti ca ei au solutia?
  • +10 (14 voturi)    
    normal (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:50)

    masteryodda [utilizator]

    liderii sindicali sunt niste oportunisti care isi apara interesele
  • +10 (14 voturi)    
    educatia (Marţi, 20 aprilie 2010, 12:57)

    oxitocina [anonim]

    Investitia in educatie ar fi cu adevarat cea mai benefica investitie pe termen lung in dezvoltarea Romaniei.
    Salariile profesorilor si invatatorilor ar trebui sa fie suficient de mari incat sa atraga creierele luminate ale tarii spre invatamant pentru a forma generatiile viitoare.

    Investiile in infrastructura, agricultura, spatii verzi, patrimoniu, turism etc....vor fi egale cu zero fara o populatie educata ...
    • +4 (6 voturi)    
      RE: educatia (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:43)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui oxitocina

      De acord. Dar ca sa investeti in educatie ai nevoie de bani. Acei bani ii obtii din taxe. Dar daca nu ai infrastructura, atunci nici nu poti produce mult, deci trebuie sa taxezi si mai mult pe putinii care reusesc sa ma faca ceva in tara.
  • -1 (15 voturi)    
    Sunt de acord cu toti grevistii (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:04)

    Gabriel [anonim]

    Sper sa iasa in strada si pensionarii (care au sponsorizat statul roman zeci de ani), medicii, lucratorii din CFR, polististii (ma refer la cei cinstiti), militarii, sportivii de performanta, si lista poate continua... Nu o sa ii vedem in strada pe politicieni ... lor nu le pasa de salariu sau pensie (a se vedea conturilor din Elvetia) ..., pe baietii destepti din energie, petrol, gaze. Poate o analiza mai atenta a contractelor incheiate de stat cu anumite firme private ar scoate la lumina cateva miliarde de euro. Sunt curios cat o sa ne coste contractul de consultanta privind efectele norului din Islanda ? ::)) vreo 500 milioane de Euro.
    • +7 (7 voturi)    
      Asa, tata, sa iasa toti in strada! (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:55)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Dar poate ar fi bine sa iasa in strada si astia mai prosti, cam 3 milioane care lucreaza in mediul privat si care platesc taxele pentru buget. De ce sa iasa doar profesorii, medicii, cfr-isti sau pensionarii? Adica aia care cer? Ia sa mai iasa si astia care dau. Sau sa nu mai dea nimic la buget vreo 2-3 luni macar.

      p.s. vad ca toata lumea o da cotita: daca nu ar mai fura unii si altii, am avea toti salarii si pensii de 2000 de euro. Nene, Romania produce 6000 de euro PIB/capita, adica foarte, foarte putin. Si inca ceva: cheltuielile cu pensiile, salariile si ajutoarele sociale au depasit 75% din buget in 2010!!! Frate, dar intelegeti odata ca nu mai sunt bani si ca sistemul bugetar trebuie redus!

      Au mai fost unii mai la sud de noi care au crezut ca bugetul public e facut din elastic si au tras de el pana l-au rupt. O sa crapam si noi cat de curand, ca vad ca nu ne invatam lectia. Incepe sa imi para rau ca nu am emigrat cand am avut ocazia.
      • -1 (1 vot)    
        pai sa iasa... (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:05)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Bun, si atunci de ce sa nu iesi si noi din mediu privat in strada...sa cerem guvernului sa se ocupe de reforme reale, care sa creasca productia, sa isi bata capul sa aduca bani la buget. Ca de aia i-am ales, sa rezolve probleme, sa ne asigure un trai decent, nu sa se planga....
    • +6 (10 voturi)    
      NU sunt de acord cu greva (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:55)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Normal, de fiecare data se iasa in strada numai bugetarii. Noi astia mai prosti care lucram la patron cate 12 ore, fara pauza sa platim maririle salariale ale unor oameni care lucreaza 4 ore maxim pe zi, au vacanta 3-4 luni pe an, pun note dupa ureche si toata ziua cersesc bani pentru diferite sponsorizari (am fost mereu intrebat unde lucreaza mama si tata si au inceput cererile de sponsorizare) sa facem liniste si sa suportam toate astea. Sa treaca in privat daca nu le convine. Ah...am uitat...in privat nu te primeste daca nu esti competent si ai numai note de 2-3 la titularizare. Ca sa nu mai zic de facilitatile care le au copiii profesorilor: camin gratuit la facultate, gratis in tabere, taxa de depunere dosar la facultate zero. Pentru ca nu imi ajung banii din salariu meu mi-am mai luat un job part time, cei de la stat cand nu le mai ajunge salariul fac repede o greva. Rusine sa va fie, invatati copiii prin exemplul dvs sa isi cerseasca existenta.

      PS: Sunt foarte curios daca zilele de greva sunt taiate din salar cum e normal. Eu fac pariu ca o sa se recupereze in weekend.
      • +5 (5 voturi)    
        tare (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:48)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        mi-ai amintit de Doamna Invatatoare si de Doamna Diriginta care ne intrebau pe fiecare unde lucreaza mama si tata
        bine.. asta se intampla in anii '90
      • -3 (3 voturi)    
        nu sunt de acord (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:44)

        andretty [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        e mult mai usor sa conduci un popor de tampiti...asta e reteta succesului in alegeri...sunt votati cei care striga mai tare...argumentele si logica nu mai conteaza de f mult timp.
        in ceea ce te priveste pe tine Andrei, generalizezi aiurea, parintii mei sunt profesori amandoi si te asigur ca nu am avut nici o facilitate nicareri. Si da si profesorii isi iau joburi part time ca sa se ajunga cu banii si nu fac greva de bine ce le merge, ci pentru ca din toate punctele de vedere invatamantul a ajuns o bataie de joc.
        partea cu cersitul existentei e jignitoare dai intr-o intreaga categorie de oameni fara discernamant le descalifici meritele si efortul in conditiile in care la noi INCA se mai face treaba si chiar si performanta. Cat timp insa?
        sugestiile pe care le propui( sa treaca la privat) nu cred ca ar fi solutia cea mai buna ptr nu ti-ar conveni tot tie ca de la privat se plateste...si poate ai vrea sa-ti invete si tie copilul.
        in plus, isi poate permite Romania sa aiba si mai multi oameni ne/prost educati, nu are destui?!
        • +4 (4 voturi)    
          Cui nu-i convine? (Marţi, 20 aprilie 2010, 17:14)

          Intreb din nou [anonim] i-a raspuns lui andretty

          "sugestiile pe care le propui( sa treaca la privat) nu cred ca ar fi solutia cea mai buna ptr nu ti-ar conveni tot tie ca de la privat se plateste..."

          Uite ca mie mi-ar conveni. Nu dau bani pe meditatii, dau pe calitate si profesionalism fara atitudinea aia de boiernas pe mosie de care depind notele de la examene, suprema ratiune de a fi.

          Harvardul si "grammar school" la care a studiat Shakespeare nu au fost infiintate ca sa aiba si gura absolventului mediocru o pita. Tinta principala a fost alfabetizarea in vederea imbunatatirii sanselor si a invatarii unei MESERII, nu a ceea ce a putut copia profesorul dintr-o carte straina in privinta teoriei dupa care se practica acea meserie. Membrii comunitatii au sprijinit copii saraci sa poata studia in aceste scoli in rand cu cei bogati. Unele din cele mai luminate minti au fost copii de tamplari si mestesugari sponsorizati la aceste scoli pentru ca erau de valoare. Nu a fost nicio rusine ca cei mai putini inteligenti sau silitori sa fie la randul lor tamplari si mestesugasi. Doar in timpurile noastre mioritice e rusine sa ai meserie si nu o facultate.

          Adevarul e ca trecerea la privat nu e o solutie pentru multi pentru ca sunt prea anchilozati in gandire si metode si nu sunt in stare sa pregateasca un copil pentru lumea moderna si nici sa fie responsabili in fata parintilor pentru activitatea lor. Alta treaba la scoala de cartier, nene, tai si spanzuri ca media... si examenele... da-o dracu de pregatire pentru viata!
  • -1 (13 voturi)    
    care educatie (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:08)

    alex [anonim]

    daca ar fi impozitate meditatiile pe care tovarasii dascali te obliga sa le faci conditionand calificativele elevilor as fi de partea lor dar asa tovarasii astia daca nu fac greva de trei ori pe an nu se simt bine RUSINE SA VA FIE
    • -1 (11 voturi)    
      traieste tu cu 700ron/luna daca poti! (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:23)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Meditatiile sunt o forma de a supravietui. Crezi ca profesorilor nu le-ar placea sa nu mai trebuiasca sa faca meditatii ca sa aiba ce pune pe masa?
      In Franta profesorii nu fac meditatii, de ce oare?
      • +5 (7 voturi)    
        Ce cauti in invatamant? (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:22)

        Intreb din nou [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        L-am mai intrebat azi pe unul...

        Ce cauti in invatamant?

        Te tine cineva cu pistolul la tampla?

        Daca mori de dragostea vocatiei, de ce nu te angajezi intr-o scoala particulara? Nu-mi veni cu pile si lumea nedreapta care nu-ti recunoaste valoarea. Stiu destui parinti care platesc sute de euro pentru gradinita/scoala privata a copiilor si carora le pasa pe ce dau banii. Sunt sigura ca exista exceptii, dar atat cat cunosc din sistemul privat, acolo nu se angajaza nepoatele directoarelor. Directorii sunt in primul rand manageri bine platiti pe care ii intereseaza performanta. Am o prietena care detine parte din scoala privata pe care o gestioneaza. Orice angajare se face pe baza de: concurs cu probe multiple (si nu de teorie goala, accentul se pune pe practica si personalitate), examen psihologic, teste de aptitudini, interviu.

        Cati dintre absolventii scosi pe banda de universitatile din Romania sunt in stare sa demonstreze practic ceva la un asemenea test? Iti spun eu, pentru ca am trecut prin incercarea de a angaja zeci din astia, desi in alt domeniu. Cam 5%.

        Invatamantul e de multe ori un refugiu pentru loseri care timp de 4 ani in facultate au regurgitat texte irelevante pe care profii universitari le-au copiat de prin texte gasite pe la British Council ca sa-si mai umfle salariul cu un nou grad/atestat/promovare. Acei cativa oameni cu adevarat competenti si profesionisti fac performanta, dar mediocritatea e la ea acasa.

        De ce ne ducem buluc la facultati, indiferent ca avem cautare sau nu pe piata muncii? De ce ne trebuie titluri de "dom' profesor"? De ce e de dispretuit un lacatus mecanic, un zugrav bun sau o coafeza profesionista? Am mult mai mult respect pentru acesti oameni pentru ca nu iasa sa faca greve pe spinarea impozitelor pe care le platesc eu si alti fraieri care muncesc si se zbat pentru performanta, nu pentru un loc caldut si sigur la stat.
      • +2 (2 voturi)    
        @sempere (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:44)

        Ramona [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        Cu 700 ron chiar se traieste, cum necum se traieste.Nu esti singura-singuru.Majoritatea din cei care lucreaza la patron au salariul asta.Si in ce conditii de munca....
        Domnilor profesori,de ce faceti greva?Vreti bani multi si educatie 0?S-au sunteti doar manipulati de sindicalistii vostri?
  • +4 (12 voturi)    
    .......mai usor cu pianul pe scari... (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:08)

    xorin [anonim]

    stiati ca norma didactica este de 18 ore/sapt.--in medie 3 ore pe zi, 76 zile de concediu de odihna pe an.......cam 10% din prof efectueaza pregatire in scoala dupa cursuri.....asa ca.....adevarul este pe undeva pe la mijloc........POT si profesorii (restul de 90%) sa asigure examenele...fara prea multe pretentii..materiale.......!!!!!!
    • -3 (11 voturi)    
      tipic Ro (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:14)

      marius [anonim] i-a raspuns lui xorin

      iar o luam de la capat cu discutia cit si cum munceste fiecare? tipic Ro, sa moara capra vecinului, ca a mea e moarta demult.
      • +3 (9 voturi)    
        .....Atipic RO (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:29)

        xorin [anonim] i-a raspuns lui marius

        citez din tipic ro""""""iar o luam de la capat cu discutia cit si cum munceste fiecare? tipic ro, sa moara capra vecinului, ca a mea e moarta demult. """

        oare nu e important cat si cum munceste fiecare!!!!!!!!!...tipic romanesc.....
      • -4 (4 voturi)    
        nu e vorba de capre ci de profesoare (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:36)

        georget [anonim] i-a raspuns lui marius

        si e vorba de cit munceste fiecare ci de cit de putin muncesc profesorii. Este vorba de de stat si incasat salariu ..
        iar apoi mai cere capra vecinului si marire de salariu ..
        De unde vine marirea de salariu ? de la unii tapi ispasitori , mai slab pregatiti decit caprele adica
        • -1 (5 voturi)    
          Fetita (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:05)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui georget

          De ce nu te-ai facut tu profesoara daca e asa bine, munca putina, salariu mare?
          • -2 (2 voturi)    
            pt ca nu mi-a placut scoala (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:37)

            georget [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            dar ai dreptate , este o meserie sigura , cu concediile cele mai lungi posibile , fara raspundere pentru ce faci, plus pretentii mari
      • +6 (8 voturi)    
        RE: tipic RO (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:41)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Profesorii n-au nicio capra. Ei traiesc de pe urma caprei privatului. Iar acum aceasta capra abia mai rasufla si in loc sa contribuie la tratamentul ei, bugetarii nici nu vor sa auda, doar racnesc: bani! bani! bani!
    • +2 (8 voturi)    
      mdea (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:24)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui xorin

      un pilot de avion ar trebui si el platit mai putin, nu? Daca face doar o cursa Bucuresti -Sofia de 45 de minute, dupa rationamentul tau, oare ce salariu ar merita?
      • 0 (4 voturi)    
        Norma anuala (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:07)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        E de 600 ore. adica vreo 12h pe saptamana.
        Dupa xorin ar trebui sa aiba vreo 600 lei/luna salariul.
        Nu va mirati, xorin e un produs al scolii romanesti incadrat pe buna dreptate de Traian Basescu intr-o anumita categorie.
    • -2 (12 voturi)    
      Stiai ca: (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:26)

      eu [anonim] i-a raspuns lui xorin

      Concediul este tot de 20 si ceva de zile, profesorii se duc la scoala si cand este vacanta. Au zile normale de concediu pe care si le pot lua doar in timpul vacantelor ca in rest trebuie sa fie cineva sa iti invete puradelul carte.

      Copiii nu sunt nici mai prosti, nici mai destepti ca inainte dar sunt mult mai needucati. Vin dupa cei 7 ani de acasa cu o nesimtire extraordinara care este intretinuta de parinti. Profesorii nu le pot zice nimic, nu le pot da nicio sanctiune disciplinara fiindca se trezesc cu inspectie de la minister a doua zi fiindca au molestat in nu stiu ce mod un puradel analfabet care are dreptul sa se stearga la fund ca o viata de invatatura acumulata de profesor.

      Cum spunea cineva mai sus putem sa facem noi cea mai buna infrastructura din lume ca in 3 luni e praf cu educatia din prezent.

      Suntem la minim un secol distanta de o tara europeana de nivel mediu-ridicat. Si din pacate ne tot indepartam cu guverne gen Boc.
      • -1 (7 voturi)    
        nu e frumos sa minti, unde ai invatat asta (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:40)

        george [anonim] i-a raspuns lui eu

        la scoala sau acasa in primii 7 ani ?
        Mai urmeaza sa zici au ca popii si militianii sunt oamenii de baza ai societatii noastre , asa e ?
      • +2 (6 voturi)    
        Vin dupa cei 7 ani de acasa (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:51)

        ana [anonim] i-a raspuns lui eu

        din pacate nu intra in clasa I dupa 7 ani de acasa, asta era odata... Acum vin dupa 4 ani petrecuti la camin, unde stau de la 7 si ceva la 5 dupa amiaza, cand iese unul din parinti de la serviciu. Pacat ca "grosul" de educatie si formare tot din SISTEM vine.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu, nu stiam, bine ca ne-ati spus (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:02)

        ion [anonim] i-a raspuns lui eu

        Mai nene, eu vreau sa fiu politicos, pentru ca imi aduc aminte cu drag de anumiti profesori.

        Dar te rog, mai lasa-ma cu programul de vara in care te duci mata si stai 8 ore in cancelarie, ca sa iti faci norma didactica. Astea sunt basme.

        Se poate verifica extrem de simplu intr-o zi de august intrand la ora 2 intr-o cancelarie de scoala de cartier. E plin acolo de profesori care fac planuri didactice, nu-i asa?

        Sa recunoastem odata si odata, e un serviciu care prezinta anumite avantaje. Sunt de acord, salariul nu este printre ele. Dar eu m-am cam saturat de plansul asta de mila.

        E simplu: renuntati la sistemul public de educatie si mergeti in sistemul privat. Acolo sunt salarii de 1000, 1500 sau chiar 2000 de euro lunar. Pai noi am vrea si un serviciu lejer, ca sa avem timp de familie, de cumparaturi, de concedii, dar sa fie platit si de la 800 de euro in sus. Nu se prea poate.
    • +3 (5 voturi)    
      totul este discutabil (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:31)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui xorin

      Stii care este uzura morala in invatamantul romanesc ? Ai lucrat cu mai mult de 5 copii ? Inainte de a te uita pe niste cifre, care nici nu sunt cele reale si nici nu reflecta munca depusa (pentru o lectie predata, cate ore de pregatire sunt necesare ?), mai bine ai analiza nivelul de confort social care se acorda unei categorii ce pregateste viitorul acestei tari. Oamenii platiti prost ori pleaca ori munca lor se va reflecta in remuneratia primita. Cat despre meditatii ? Nu toti profsorii dau meditatii. si nu poti clasifica o categorii intreaga doar pentru ca sunt niste profesorii care se imbogatesc din meditatii si aranjare examene de intrare la facultate. Aceste lucruri exista tocmai pentru ca sunt platiti prost. Nu ii poti cere unui politist sa te apere cand el este platit cu 700 de Ron pe luna, nu ii poti cere unui medic sa efectueze o operatie cu risc ridicat cand el castiga 400 EURO pe luna. Se asigura minimul necesar echivalent a ceea ce primesc si ei in compensatie. Imi pare rau sa o zic, dar mergem spre colaps sigur.... mai rau suntem vanduti precum sclavi de catre ai nostri politicieni. Poate o sa imi reprosati ca nu fac nimic si doar comentez... poate ca asa este. Am ajuns la concluzia ca singura solutie este sa emigrez... ceea ce si fac... eventual nici nu o sa recunsc ca sunt roman... nu vreau sa imi fie asociata imaginea personala acolo unde o sa lucrez cu imagine de hot si tigan (nu Rrom... tigan, acesta este termenul etnic folosit sute de ani si trebuie sa il accepte aceasta minoritate). Nu sunt rasist am prieteni tigani, imi place o parte din muzica lor (cea veche... lautareasca, nu aceste sunete numite manele) ... si culmea se numeste chiar muzica tiganeasca.
  • +4 (6 voturi)    
    Stimati forumisti....... (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:16)

    Stefan [anonim]

    Sunt profesor si sincer unele postari ma scarbesc, datorita rautatii si necunoasterii autorilor, altele ma socheaza, datorita obtuzitatii unora, dar si a ignorantei. In primul rand nu mai suntm in epoca comunista sa calculam toate activitatile la ora si in spirit stahanovist. In al doilea rand nu mai faceti profesorii responsabili de nivelul de educatie al romanilor, ca si Dumnezeu, noi dam, dar nu bagam in traista. In al treilea rand, nu sunt de acord cu greva, deoarece exista mult mai multe dezavantaje decat avantaje, atat pt noi cat si pt elevi. in al patrulea rand m-as fi asteptat la mai multe solutii, decat injurii la adresa unei categorii sociale de care depinde o natiune intreaga. ADEVARUL este ca nu se vrea o reforma. tot nu v-ati prins??? se doreste indobitocirea in continuare a poporului. Pai haideti sa va dau eu niste solutii:
    1. O lege clara, cu prevederi clare, fara interpretari.....cititi legile educatiei, sa vedeti la ce ma refer.
    2. Scurtati vacanta aia nenorocita de vara, in care ruginim si noi profesorii, si se tampesc copiii, cred ca 2 luni e mai mult decat suficient. adica sa se incheie anul la 1 iulie pt ELEVI, si sa inceapa la 1 septembrie. iar pt profesori, ca sa nu avem 60 de zile de concediu sa fie activitate bine formulata pana in 10 iulie, respectiv din 20 august.
    3. ridicati norma didactica de la 18 ore de predare la 21 de ore de predare.
    4. cresteti salariile in invatamant de la 680 ron (debutant) la aproximativ 1200 ron (net) respectiv unui dascal cu gradul I, si 30 de ani vechime, de la 1800 la 2800 ron.

    si apoi putem discuta de performanta!!!
    o zi buna!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Debutantii in invatamant (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:39)

      Intreb din nou [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      De bun simt anumite "aspecte", mai ales 2.

      Despre 4 insa... Aici e un punct sensibil pe care il cunosc mult prea bine iar problema "debutantilor" e cea care ma face sa nu fiu de acord. Chiar si pe timpuri ceva mai bune decat criza, absolut toti absolventii scolilor mele romanesti s-au impartit in doua grupuri: aia pe care ii ducea capul si nu toceau nici in facultate nici in liceu au acum propriile afaceri (vreo doi, trei) sau lucreaza in domenii altele decat cele de pe diplome dar in meserii bine platite in mediul privat/strainatate.

      Cei care au fost tot timpul condamnati la mediocritate de profesori in majoritate dinozauri care-si furau lucrarile de doctorat si cartile pe care ne obligau sa le cumparam din texte din strainatate. Ne-am distrat copios introducand in google "citate" din opera lor sau din cursurile pe care ni le dictau(!) Da, la varsta de 21 de ani scriam dupa dictare. Informatia de pe wikipedia era cu mult mai bine structurata si mai relevanta decat ceea ce debitau 'mnealor. Acesti profesori au produs o urmatoare generatie de profesori pentru ca toti colegii mei care nu se puteau descurca singuri cu gandirea critica si selectarea informatiilor relevante din stufarisul de rahaturi academice au ajuns inevitabil in invatamant. I-am intrebat pe vreo 3 dintre ei de ce iar raspunsul a fost ca e caldut si sigur si daca dai spaga unde trebuie, te-ai asigurat de diverse beneficii, chiar daca nu-s bani in mana prea multi.

      Inainte sa imi cereti sa platesc impozite mai mari pentru atragerea "debutantilor" spre invatamant, as ruga totusi un proces de selectie mai fiabil, mai putina coruptie, mai putini trantori prin inspectorate, si o curatire a materiei. Debutanti sunt destui atrasi ca mustele la... miere, atata timp cat invatamantul e un refugiu pentru loseri. Evident ca un absolvent bun nu vine pe bani putini. Dar procesul de selectie si sistemul in sine e jalnic si nu imi inspira incredere ca om care il finanteaza.
      • +1 (1 vot)    
        Nu sunt mediocra (Miercuri, 21 aprilie 2010, 12:14)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Intreb din nou

        Stimate domn,
        Nu am fost niciodata o mediocra! Si cu toate astea sunt profesoara. Si parintii mei au fost profesori. Ti se pare ciudat?
        • 0 (0 voturi)    
          Si bineinteles asta inseamna ca... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 14:15)

          Intreb din nou [anonim] i-a raspuns lui eu

          Felicitari.

          Si BINEINTELES ca intrucat familia dumneavoastra este formata din dascali de seama, asta inseamna ca sistemul universitar romanesc NU produce mii de semianalfabeti din punct de vedere al competentelor (en gros si la stat, si privat), ca nu exista clici universitare si incompetenta cu duiumul pe langa cei cativa profesori excelenti, ca nu exista o necorelare crasa intre piata muncii si acesti absolventi la kil, ca nu exista o programa incarcata stupid, o intreaga conceptie falimentara despre educatie, ca NU exista birocratie sufocanta, ca NU se fac angajari de matusi si nepoate in inspectorate si directiuni, ca nu se ia spaga si ca sistemul nu e anchilozat VOIT de catre acesti oameni care NU doresc o adevarata modernizare si restructurare a lui pentru ca daca vin unii cu adevarat buni... ei de unde mai sug de la buget?

          Dar, nu. Toate acestea sunt rautacisme de domeniul fanteziei pentru ca dumneavoastra sunteti de top si nicidecum mediocra. Felicitari!
    • +3 (3 voturi)    
      Scoala romaneasca (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:54)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Draga Stefan,

      vad ca propunerile tale se referat tot la salariu. Nu am auzit pe nimeni din sistem vorbind despre reducerea materilor inutile, despre modificarea si modernizarea manualelor, despre un parteneriat adevarat parinti - elevi - scoala. Stii ca la lb romana se studiaza si acum TOMA ALIMOS, balada aia introdusa de comunisti in manuale, ca sa arate cum bogatul e urat si hapsan si cum trebuie furat de la el?

      In scoala unde predau eu sigur nu vor face greva. Stii de ce? Pt ca atunci cand sunt de semnat petitii pentru demiterea ministrului, a prim-ministrului si a altora aflati la sute de km, toti profesorii sunt curajosi. Dar cand e sa o infrunte pe directoare, toti dau din colt in colt.

      Si stii de ce nu aveti castig de cauza de 20 de ani incoace? Pt ca schimbarile trebuie sa le incepi din propria ograda, iar profesorii nu vor sa se schimbe nimic. Scoala e un film prost, alb-negru, de propaganda comunista.
    • 0 (2 voturi)    
      domnului profesor Stefan (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:58)

      miky [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Sunt de acord cu dvs. pana la un punct dar sa stiti ca nu ruginesc copii daca stau 3 luni in vacanta,dupa un an in care invata zi de zi chiar si la cele mai ciudate materii si au teme pentru acasa de nu au timp sa mai faca si alte activitati extrascolare.In Europa nicaieri nu se dau teme acasa si nici macar nu-si cara manualele zilnic .Acei copii invata relaxati si le ramane multa informatie in creiere,fata de ai nostrii stresati si innebuniti cu teme peste teme.Si auzi........sa le mai scurtam si vacanta de vara,ca sa-i ducem dupa 12 ani la balamuc nu la facultate ca deja sunt uzati la maximum.
      Asa ca mai bine frecati-va voi profesorii astia destepti capetele cum sa usurati munca elevilor si cum sa-i atrageti sa invete cu drag su=i nu de frica.Cu legea asta tampita cu mediile 5-8 la intrarea in liceu e cea mai mare tampenie ca vine prostanacu care are 10 pe linie (pe oua,miei si purcei de craciun) si ocupa locul unuia care are 9,70 pe munca lui istovitoare si care face saracu teme cu nemiluita la tehnologie,desen,muzica si mai nou si profu de sport face pe nebunul ca stie ca e nevoie de nota lui.
      Eu una as da 90% din profi afara si as incerca sa reorganizez scolile,asta daca ar da Dzeu sa moara Basescu.
      O zi buna.(pentru cei care primesc oua,miei si purcei ca sa dea 10),rusineeeeeeeeeeee
  • +4 (4 voturi)    
    Europa un spatiu comun de munca (Marţi, 20 aprilie 2010, 15:21)

    Karina [anonim]

    Exista si vor exista nemultumiri salaraiale intotdeauna. Mai intai au fost medicii si asistentele. Au stat cat au stat apoi s-au orientat (invatand desigur si o limba straina) drumul spre occident. In Italia, Danemarca, Belgia si chiar UK gasesti asistente si medici romani care castiga foarte bine. Evident ca au reusit cei care au valoare pe o piata a muncii globala asa cum este UE. Daca profesorii se simt nedreptatiti fata de valoarea lor pot face acelasi lucru. Ma tem insa ca asemenea invatamantului romanesc care este pe ultimile locuri din lume (in Europa avem ultimul loc detasat) si ei profesorii grevisti au aceeasi valoare ca si elevii lor si nu vor gasi precum doctorii un loc de munca! Nu le ramane decat protestul prin miscarea sindicala. Este inca o dovada ca invatamantul nu se face pentru elevi ci pentru profesorii care sunt asa de bine pregatiti ca nu gasesc nicaieri de munca. Medicii au sanctionat subfinantarea din sanatate si au ales alte tari. Profesorii cum nu pot face acelasi lucru se agita! Nu stiu nici ei pentru ce, caci salariul mare ar dori toti!
    • -1 (3 voturi)    
      foarte multi intelectuali pe siteul asta... (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:23)

      sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui Karina

      poti face parte cu brio din actualul guvern...adica ne dai o gramada de "scuze" ca sa tarasti prin mocirla o intreaga categorie de oameni (care culmea mai sunt si importanti pt o societate civilizata), dar nu ne dai si o solutie...cam care ar fii solutia ta ca sa avem profesori si un invatamant competent? Sa plece si profesorii astia care au mai ramas??? Foarte inteligent. O sa punem copiii sa se uite la Antene sa invete si ei ceva!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Profesori- SUA (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:35)

      bran [utilizator] i-a raspuns lui Karina

      Prietene vezi ca sunt nenumarati profesori in SUA , unii dintre ei fiind si recunoscuti . Doctor in SUA ajungi foarte greu dupa foarte multa munca , nu este la fel de usor ca in Europa unde studiile sunt recunoscute! Eu am plecat de mult , este greu si aici dar cu munca si rabdare reusesti !!
  • +3 (3 voturi)    
    Daca vor sa boicoteze BAC-ul... (Marţi, 20 aprilie 2010, 17:07)

    Patrocle [anonim]

    ...un motiv mai solid ar fi deplorabila prabusire a calitatii invatamantului in ultimii ani. Ce inseamna acum BAC-ul, aceleasi intrebari repetate exhaustiv in clasa, probleme puse in cartile de "pregatire", poate cu numerele schimbate, si eseuri invatate pe dinafara despre "Ion" si "Morometii". Pfft -- la cate valoare are examenul asta, pot sa il boicoteze linistiti.

    Am dat BAC-ul acum cativa ani si m-am stresat un an de zile sa invat toti parintii realismului si toate teoremele lui Fermat, si dupa ce am terminat saptamana de examene am realizat ca a fost o mare bataie de joc. Si asta in conditiile in care eram foarte fericit ca scapasem, foarte fericit ca luasem nota mare -- dar perfect constient ca examenul nu valoreaza nimic. Nu reflecta in nici un fel calitatea mea ca elev, nu are cum sa diferentieze intre elevii buni si cei mai putini buni.

    Asadar, stimati profesori, simpatizez ca orice student lefter cu problemele dvs financiare. Dar daca tot vreti sa boicotati bacalaureatul, cred ca o cauza mai nobila ar fi faptul ca acest examen, care in trecut era o mare treapta in viata elevilor, nu mai reprezinta decat o epava a unui sistem de invatamant muribund.

    "Just my two cents", cum spun americanii. De dragul elevilor, multi sau putini, care chiar se strofoca pentru BAC, sper sa nu se ajunga la greva generala. Dar daca se ajunge, sper sa fie macar un profesor care declara dezgustat unui interviu pe Antena, "la cata valoare are BAC-ul, nici nu mai merita dat; il boicotam degeaba."
  • -2 (2 voturi)    
    incotro? (Marţi, 20 aprilie 2010, 17:58)

    cezar [anonim]

    Ati facut din profesori,cersetori.Sa nu va mirati ca invatamantul o sa pice,tot mai jos. Copiii vor avea in invatamantul public profesori slabi pregatiti ,care vor face si altceva ca sa poata trai decent.Rezultatele vor fi dezastruase si nu stiu cine va castiga.
    • -1 (1 vot)    
      cezar, ai dreptate (Marţi, 20 aprilie 2010, 21:19)

      george [anonim] i-a raspuns lui cezar

      Reforma invatamantului nu se poate fara a investi in oamenii de la catedra. Un sofer debutant la RATB primeste 1500 de ron, un profesor 700, deci un absolvent de facultate are toate motivele sa fuga acum de sistemul de invatamant spre alte joburi. Cu cine ramanem? Cine ne mai educa copii?
      • +2 (2 voturi)    
        Diferenta (Marţi, 20 aprilie 2010, 22:14)

        Carul inaintea boului [anonim] i-a raspuns lui george

        ...e ca si daca da spaga sau e nepotul vreunui functionaras de la RATB, soferul responsabil zilnic de vietile a sute de calatori trebuie nu doar sa aiba permis de conducere ci sa si poata urni masina din loc. Eu nu ma pot duce sa ma angajez la RATB nici sa fiu amanta lui Berceanu pentru ca nu pot sa conduc un autobuz si se vede cu ochiul liber. Ca sunt care circula ca nebunii, nu ma indoiesc, dar pana una alta nu se ciocnesc autobuze si firobuze in fiecare zi deci oamenii isi fac treaba, asa manelisti si enervanti cum sunt unii.

        Au un mare defect insa. N-au diploma de facultate, dom'ne. Sunt niste peoni care put si nu merita sa castige mai mult decat Musiu absolvent care dupa trei ani de facultate e un intelectual luminat. Problema e ca ala poate urni autobuzul din loc in timp ce majoritatea absolventilor de facultate din Romania NU sunt in stare sa lege doua idei coerente nici in capul lor, daramite sa le si transmita mai departe intr-o maniera coerenta. Foarte putini stiu sa faca ceva practic, cel mult ITistii si alti tehnicieni care oricum in economia productiva trebuie sa se duca, si mai putini sunt in stare sa se lupte cu monstrul ala de programa facuta cu picioarele, lucru pentru care nu-i invidiez. Calitatea lor se datoreaza unui alt grup de profesori: celor universitari. Iar despre famiglii si fabrici de taxe si diplome numai de bine.

        Majoritatea studentilor romani sunt studenti din fudulie si pentru ca munca pute. Iar noi avem instalatori care ne lasa cu casa inundata la doua zile dupa reparatii si rigipsari care ne lasa cu pete pe pereti, mecanici care ne strica masinile, etc. Eh, da cand ai diploma de facultate, ti se CUVINE absolut totul fara sa trebuiasca sa mai si meriti ceva ca tanar de 21 de ani cu experienta practicii din 3 ani de studiu si atat.
        • -1 (1 vot)    
          te pling ... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 4:15)

          calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Carul inaintea boului

          eu am doar permis de cat b si tot am reusit (cu ajutor, ce e drept) sa fac citeva ture cu un autocar scania prin curtea intreprinderii. creca daca mi-as pune mintea in 3 luni as face rost de permis de autobuz.

          responsabil de vietile pasagerilor? da' pe unde-i duce, draga? prin afganistan? ce tot dramatizezi atita. tu cind te duci cu familia la munte asa le spui copiilor? "acum liniste, ca tata e responsabil de viata familiei".

          in concluzie vezi, asta e diferenta intre 3 luni de scoala de soferi si 4 ani de facultate.

          tu n-ai facut decit scoala de soferi. dupa ce faci sh-o facultate mai posteaza.
          • +1 (1 vot)    
            Pe diploma ta scrie Mr. "Creca" la nume? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:35)

            carul inaintea boului [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

            Curtea intreprinderii nu e Bucurestiul la ora 7:30 dimineata iar un amator NU e un profesionist.

            Iar faptul ca nu esti in stare sa extrapolezi concepte de gen "genera-particular" si "argumentare prin comparatie si exemple" nu ma face pe mine de plans, ci pe tine si pe cei care ti-au predat in facultate. Nu esti in stare sa contra-argumentezi, nu esti in stare sa legi doua idei, nu esti in stare sa te impui si nu faci decat bale de frustrat.

            "creca daca mi-as pune mintea in 3 luni as face rost de permis de autobuz."

            Da-i drumul! N-a spus nimeni ca e extraordinar de greu de dobandit, ci ca nu e de ajuns, spre deosebire de diplomele de foarte multe ori goale de orice continut eliberate in universitatile romanesti (mai ale in uman, de tehnicieni am mai spus ca mai misca). Conducerea unui autobuz in trafic, nu in curtea firmei, e o aptitudine pe care TREBUIE sa o ai si fara de care nu poti fi angajat chiar si cu 15 atestate de sofer profesionist. Aptitudinile pedagogice ale proaspetilor absolventi de facultate NU sunt insa demonstrate in acelasi fel pentru ca procesul de selectie este patetic iar inspectoratele de invatamant si toti loserii refugiati prin functii de conducere in scoli si in aceste institutii stufoase nu au niciun interes sa flexibilizeze sistemul sau sa incurajeze, ptiu drace, patrunderea in fieful lor a unor oameni competenti. Ei cum mai sug de la buget daca vin altii mai buni?

            Despre cati ani de scoala avem fiecare, numai de bine. Iti multumesc insa ca mi-ai ilustrat perfect argumentul despre prostia si fudulia unor Bula cu facultate carora nu le explodeaza capatana de atata ipocrizie hilara cand ii trimit pe unii la scoala desi ei sunt agramati si scriu "creca" si "sh-o".
  • +2 (2 voturi)    
    vrem si noi profesori care sa stiu sa tina o clasa (Miercuri, 21 aprilie 2010, 0:09)

    jeny [anonim]

    va spun eu. nu se invata clar....dar daca voi vreti greva si bani..Doamne, in ce hal am ajuns.
    • +1 (1 vot)    
      zvinta-tz lacramile, taica (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:29)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui jeny

      daca tu, privat desigur, spinarea tarii, ai cauta de lucru ca maistru sudor si ti s-ar oferi in romania 300 de eur/luna iar in franta 2000, unde te-ai duce? logic ar fi sa te duci in fr!

      asa si cu meseriile mai calificate. daca te angajeaza altii pe salar de fro 8 ori mai mare ca-n ro, oamenii pleaca. ghici ce ramine in ro pe salariu de 300 de eur ... aia care NU gasesc oferte in vest.

      sper ca realizezi ca suntem in anu' 2010, economia (implicit piata fortei de munca) s-a globalizat. legea pietei, badie, ca tot va place voo la privatz. functioneaza si in invatamint, si-n sanatate.

      daca pleaca medicii sau cercetatorii, incepetz sa sceunatz "vaai, sa plateasca studiile". da' ii datz inainte ca o scoala de soferi e mai tare ca o facultate. well, pai de ce sa platesc studiile de cacat? uite, o sa returnez statului roman contravaloarea scolii de soferi =)). aia facuta cu un instructor betziv si nesimporc.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu pe 22 dau proba de competente digitale (Miercuri, 21 aprilie 2010, 14:42)

    Ionut [anonim]

    Eu pe 22 dau proba de competente digitale ce ramane de facut sa ne amane pana saptamana viitoare ? nu este corect si in acelasi timp sunt solidar cu profesorii dupa o viata de munca au cele mai mici salarii ... GUVERNUL romaniei trebuie dat jos ..... hai sa facem o revolutie moderna nu din frica pt cei care conduc tara , pentru ca sunt niste incompetentii :)) ADIO Romania toti plecam si va ramane un stat al nimanui
  • 0 (0 voturi)    
    Scoala :-@ (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:26)

    :-@ [anonim]

    sunt elev in cea mai de rahat scoala :) liceul meu este singura unitate de invatamant(din oras(orsova)) si din cate am inteles;si din judet(mehedinti),unde se fac ore...profesorii nostri sunt mereu nemultumiti de salarii. NU stiu ce motiv au sa nu protesteze daca salarile ii nemultumesc! Chiar imi pare rau pentru cei din clasa a 12-a dar cred ca se va rezolva,la fel ca anul trecut cand am avut tezele unice si tot prin perioada aceasta a fost greva generala! MULTA BAFTA LA EXAMEN!