Palatul Cotroceni: Presedintele Traian Basescu i-a chemat la consultari pe membrii Guvernului

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2010, 7:13 Actualitate | Esenţial


Membrii cabinetului Boc au fost chemati la consultari de presedintele Traian Basescu. Discutiile au loc la Palatul Cotroceni, incepand cu ora 14:00. Potrivit Administratiei prezidentiale, temele consultarilor sunt reducerea cheltuielilor publice in administratia publica centrala si locala, reducerea cheltuielilor sociale printr-o mai buna tintire a beneficiarilor sistemului de protectie sociala, cresterea nivelului de absorbtie a fondurilor comunitare, legislatia achizitiilor publice, proiectul de revizuire a Constitutiei si procesul de descentralizare.

Luni seara, reprezentantii Guvernului s-au reunit intr-o sedinta informala la Vila Lac, pentru o discutie pregatitoare inainte de cea cu Traian Băsescu.

Aceasta intalnire are loc la o saptamana dupa ce presedintele Basescu a declarat, in cadrul unei emisiuni la B1TV, ca va chema Guvernul la discutii deoarece, din statisticile studiate de el, nu rezulta ca s-au facut in sectorul bugetar disponibilizarile aratate de Executiv. "Guvernul actioneaza intr-un mediu ostil. Politicienii aflati la putere nu sunt dispusi sa sacrifice tara pentru a mari nejustificat salariile si pensiile. O sa-i chem la mine fiindca vad ca nu merge cu gentiletea. Din statisticile studiate de mine nu rezulta ca s-au facut disponibilizari reale in sectorul bugetar. Poate nu m-am uitat eu bine si-mi vor explica ei mai multe", a declarat seful statului.

Presedintele a criticat cu acea ocazie PDL, sustinad ca s-a facut un pas spre bolsevizarea partidului cand s-a hotarat alegerea celor 4 vicepresedinti pe lista. "Au ajuns sa faca din conducerea partidului un hibrid cu patru vicepresedinti numiti de presedinte. Mi se pare inadmisibil. Asa o sa avem de-a face cu un presedinte sustinut de o gascuta. Nu are una mare, ca la alte partide, ci e una mai mica. Acest sistem de alegeri duce la bolsevizarea PDL", a declarat Basescu.


Citeste mai multe despre   


















2062 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    nimic nu se vede in sectorul bugetar (Marţi, 20 aprilie 2010, 8:20)

    falco [anonim]

    In sectorul privat , au fost dati afara catre un milion , oare dece ? Pt ca aici nu merge sa nu fii productv orice patron care are angajati nu is permite sa tina pe unul care produce mai putin decit are salarul . La bugetari nu e asa ei sint o categorie aparte si noi "fraieri " platitori de impozite ar trebui sa le fim recunoscatori ca exista ca de facut nu prea fac nimic sau daca fac , au un randament foarte scazut. avem cel mai mare numar de bugetari la 100 de locuitori din orice stat din UE. Avind in vedere calitatea serviciilor oferite multumim frumos da mai dati afara din ei poate atunci cind o sa simta ca e o concurenta o sa devina si ei mai productivi. Base nu uita mai ai doar 4 ani si daca nu vei face nimic o sa ajungi un presedinte ca dragul de Constantinescu . Citi va mai amintiti ca a fost presedinte , sau cind a fost , sa nu spun citi isi amintesc de ceva ce a facut pt noi toti ca popor .

    A fi presedinte nu e un privilegiu dar e sansa de a ramine in istorie si doar cei care fac ceva pt multime ramin cu trecerea timpului.
    • +6 (8 voturi)    
      Ca bine le zici! (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:19)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui falco

      Cea mai mare galagie o fac lenesii de la stat! Ca in Grecia de altfel! Din punctul meu de vedere, indiferent cati minusi voi lua, ar trebui dati afara toti. Trcuti in privat. Si abia atunci sa/i vad ca spun ca muncesc. Nu ca acum, plimba hartii, dosare, ...
      • +4 (4 voturi)    
        sa cearna sita (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:31)

        miruna [anonim] i-a raspuns lui domino63

        Intr-adevar, reducerile de personal sunt impuse de FMI. FMI fara de care probabil ca acum am fi fost falimentati. Ideea e ca din 2000 incoace numarul bugetarilor a crescut exagerat. Si ca acum, criza fiind, evident ca statul nu mai face fata. Trebuie deci luate masuri. Plus ca trebuie sa se mai "cearna sita". Unii functionari publici...fac de toate numai treaba nu!
    • +1 (5 voturi)    
      Partial adevarat... (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:56)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui falco

      ceea ce spui. Iti sustin punctul de vedere ca in sistemul bugetar de prea mult timp (inca din vremea PSD) este "trai pe vatrai" si eficienta 0 (zero). Basescu nu poate fi comparat vreodata cu esecul, dezastrul, calamitatea numita Constantinescu! Nici acum nici peste 4 ani, te asigur! Deja a facut mai multe decat ambii predecesori in toate mandatele lor adunate...dar asa suntem noi trebuie sa mancam din nou mult r...t pana vom recunoaste unele lucruri (asa si iliescu nu era bun...pana l-am cunoscut pe constantinescu, etc). Suntem in general INCONSECVENTI in tot ceea ce facem, spunem sau dorim...Noi cand avem ceva ...ne dorim intotdeauna altceva.
      in fine, doream de fapt sa-ti spun ca in ceea ce priveste mediul privat este partial spre deloc adevarat ceea ce spui in privinta cauzelor numarului mare de concedieri, respectiv someri.
      Sunt unii "smecheri" din gasca Traiceanu, Patriciu, Voiculescu, Vantu, etc., care au spalat putina muuult inainte sa vina "valul crizei" si in Romania. Cam din vremea cand economia lui Tariceanu (a pseudo-liberalilor in general) duduia si nimic rau cica nu ne pastea. Au vandut tot, au inchis firme si si-au pus banii la "tescherea" si putin le-a pasat de viitorul angajatilor. Asa ca fii pe pace, nu din pricina ca nu au avut de unde (impovarati de atatea taxe) sa ii plateasca- si aici vorbesc de marea majoritate- patronii au concediat oamenii, ci pentru ca au dorit sa ramana cu tot ce au acumulat (a se intelege FURAT) in 4 ani de tariceanu (duduiala economica pe credite date "prostilor"). Pai ce ar fi insemnat daca bancile le-ar fi cerut lor banii inapoi (din extinderile de carduri -de salarii, din creditele oprite la sursa( la salariu) etc)????
      Nu vreau sa te jignesc, dar noi toti ar trebui sa renuntam la superficialitate daca vrem cu adevarat schimbari constructive in tara asta. Nimic nu neste mai simplu decat sa clasifici si cataloghezi... deh, vesnicul spirit de turma al nostru
    • +4 (4 voturi)    
      criza... (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:31)

      andrap [anonim] i-a raspuns lui falco

      Nu cred ca e vorba doar de salariu, Ci si de numarul exagerat de mare al bugetarilor. Si nu inteleg de ce inca ne mai minunam asa la problema dispoibilizarilor. Asta presupune o criza economica…
  • -3 (11 voturi)    
    Sa te tii (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:00)

    Pantera Roz [utilizator]

    ce frecus o sa ia Boc si Grupul BBV .Si cum o sa le dea Base cu Croitoru pe la nas,ca sa-i dezmorteasca.Singura care se duce nestresata la Cotroceni e d-na Udrea,ca ea e fata cuminte,silitoare si are proiecte.Stiintifico-fantastice,dar proiecte,tata.Interesant de vazut si cum se va transa duelul Boc-G.Oprea.
  • +5 (5 voturi)    
    averile ilicite? (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:09)

    Doctorul [anonim]

    Sint de acord cu reducerea numarului de bugetari. Dar cum? din cei 1,4 milioane ar putea fi dati afara cel putin 700.000. Si inlocuiti cu softuri. Ca tot traim in mileniul 3. Apoi ce facem cu ei? Se adauga celor 1 mil de someri din privat. Sistem privat care, din pacate, nu are capacitate de absorbtie. Masura reducerii e bun dar trebuie, in acelasi timp, sa stopeze hotia prin achizitiile publice. Este inadmisibil ca in sistemul public sa se faca achizitii la preturi umflate de 5, 6 sau chiar 14 ori. Doar si doar pentru a imbogati niste viermi din curtea partidelor. Daca e criza sa fie pentru toti!!!!!! Daca nu, probabil ca, oamenii isi vor lua singuri dreptul si vor trece la nationalizarea averilor ilicite printr/o deposedare violenta. O luna, doua, trei rezisti cu foamea in git. Apoi apar te miri ce idei.....
  • +4 (12 voturi)    
    Mai bine le-ar zice de banii mei... (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:31)

    Adrian [anonim]

    ... pe care îi plătesc conştiincios lună de lună şi din care ei fură mai bine de jumătate. Este o dramă ce se întamplă, după ce că nu sunt mulţi bani ei îi fură şi pe ăştia. Mai grav este că toţi politicienii fac la fel şi că nu avem nicio şansă să se îndrepte ceva în urmatorii 10 ani (dacă mai rezistăm până atunci). Cred că Băsescu nu e deloc străin de toate astea aşa încât nu mai cred nici în ce zice el chiar dacă l-am votat (ca să nu mă trezesc cu prostănacu preşedinte).
  • -3 (9 voturi)    
    asa ne trebuie (Marţi, 20 aprilie 2010, 10:05)

    zaxx [anonim]

    ... nu voi l-ati votat pe basescu? stati si suportati acum... ne meritam soarta si cunducatorii pe care-i avem
    • 0 (2 voturi)    
      E de mirare ? (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:18)

      motul [anonim] i-a raspuns lui zaxx

      Analizati calitatea primilor 4 demnitari ai statului : Basescu , Geoana , Anastase si Boc , si nu va mai mirati !
  • -1 (3 voturi)    
    Alta diversiune (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:12)

    Cri [anonim]

    Distragerea atentiei publice si amanarea la nesfarsit a proiectelor reale
  • 0 (2 voturi)    
    Ptr Basescu de la un adversar (Marţi, 20 aprilie 2010, 14:05)

    Rafael Che Guevara [utilizator]

    Sunt unul din criticii tai domnule presedinte, dar in cazul de fata: Felicitari!
    Si nu uita... Scorul obtinut in alegeri nu arata ca ai ciuruit ci ca ai supravietuit tie-break-ului. La alegerile urmatoare s-ar putea sa te confrunti cu un rival puternic sau mai puternic decat pe cel pe care l-ai avut acum. Actuala opozitie este condamnata sa vina cu unul si este foarte probabil sa -l gaseasca si sa o faca. Numai actionand astfel vei putea sa smulgi procente din cele care acum au fost impotriva ta. Altfel ele nu vor scadea, ci vor creste si vor schimba inclinatia balantei. Nu ai alta cale democratica decat asta si, bine'nteles schimbarea constitutiei, deoarece asa cum e acum nu te mai incadrezi la o noua candidatura decat dupa un mandat pauza.
  • 0 (0 voturi)    
    Calcule (Duminică, 9 mai 2010, 16:35)

    Laura [anonim]

    Ia sa-mi spuna domn presedinte cati consilieri are in vremuri de criza? 10. Numar triplu fata de Constantinescu care avea doar trei sau blamatul Iliescu care a avut maxim sase si asta nu in plina criza mondiala ca mataluta. Cheltuielile ti s-au dublat aproape de la an la an, de la un maxim de 180 de oameni anagajati la Cotroceni pe vremea de la 3000 lei pe deplasari in 2008 ai ajuns sa cheltui 10000 lei in 2009 si exemplele pot continua. Imi place insa ca vrea sa faca econimie pe spinarea altora. Sa inceapa cu dansul daca tot vrea sa fie marele comandante. Imi produci greata, domn presedinte