Ministerul Mediului: Nu exista niciun fel de pericol pentru populatia Romaniei din cauza norului vulcanic

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:24 Actualitate | Esenţial


Secretarul de stat in Ministerul Mediului, Mircea Cotosman, a declarat sambata ca toata Romania a fost acoperita de norul de cenusa vulcanica sambata, la ora 21.00, insa oamenii nu au niciun motiv de ingrijorare in legatura cu o eventuala poluare, transmite Mediafax. Cotosman a afirmat ca situatia va persista pana duminica, in jurul orei 9.00.

Oficialul a afirmat ca nu s-au constatat depasiri ale pulberilor in suspensie din cauza traversarii norului vulcanic la niciuna din cele 143 de statii de monitorizare a calitatii aerului. Cotosman a precizat ca valorile de emisie poluanta au fost in ultima perioada chiar mai scazute decat cele normale, anterioare poluarii produsa de eruptia unui vulcan din Islanda.

"Nu exista niciun fel de pericol pentru populatia Romaniei. In aceasta noapte (sambata-n.r.), incepand cu ora 21.00 si pana maine la ora 9.00 norul va tranzita Romania", a spus Cotosman.

Ion Sandu, directorul Administratiei Nationale de Meteorologie, a precizat ca eventualele ploi care ar putea sa cada in perioada tranzitarii Romaniei de norul de cenusa nu vor afecta solul.

Sambata la pranz, dupa reuniunea Comitetului pentru situatii de urgenta, premierul Emil Boc a declarat: "Astazi, la ora 21,00, norul vulcanic va acoperi intreg teritoriul Romaniei, la altitudini intre 6.000 si 10.000 de metri. Pana maine (duminica - n.r.), la ora 21,00, nu exista niciun fel de risc de depuneri la sol a cenusei vulcanice. Nu se retin recomandari speciale pentru populatie, nu exista niciun fel de risc din privinta vietii de zi cu zi a populatiei".

La randul sau, secretarul de stat in Ministerul Sanatatii, prof. dr. Adrian Streinu-Cercel, a declarat ca norul vulcanic nu prezinta risc pentru populatie, cata vreme se afla la o altitudine de 6.000 - 7.000 de metri. Oficialul a precizat ca nu exista riscul nici ca ploaia sa antreneze particule de cenusa, avand in vedere ca picaturile se formeaza pe la 2.000 de metri altitudine.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
Ce se intampla cand clipim







1698 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    deci vom murii cu totii (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:09)

    iu [anonim]

    daca tot nu e nici un pericol!
    • 0 (0 voturi)    
      Ca la cernobil (Duminică, 18 aprilie 2010, 4:27)

      aristofan [anonim] i-a raspuns lui iu

      Acelasi comunicat oficial se dadea si la accidentul nuclear de la Cernobil.
  • +2 (2 voturi)    
    unde sa scriem (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:05)

    Heinhu [utilizator]

    ca nu au facut si din asta isteria demagogica ocazionata de vaccinarile gratis cand cu gripa porcina, de exemplu?! ce importanta mai are ce declara sau nu declara acest politruc ,”oficialul” doctor in intoxpolitic, Streinu-Cercel? unde sa scriem ca politrucismul ceausist n-a exploatat, cum stie el, norul vulcanic! inca mai pot apare ocazii demagogice, desigur, desigur!
  • -2 (4 voturi)    
    nor (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:14)

    afumatu [anonim]

    Nu stiu despre voi, dar eu am ajuns la tara la "aer curat" si m-am intoxicat cu cenusa islandeza. cel putin asa cred. e un miros intepator si innecacios (miroase a pucioasa), si tusesc de numa numa cand ies din casa. nu cred ca e atat de innofensiv norul assta....

    macar poate vo avea o vara mai racoroasa si mai ploioasa cu ajutotul vulcanului asta.
  • +3 (5 voturi)    
    ALTA ISTERIE IN MASA ! (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:57)

    GINA [anonim]

    de obicei romanul s-a obisnuit sa dramatizeze tot si fictiunea e la ea acasa!fiecare are propriul lui nor de probleme pt.care da vina pe,, statul roman" ....acum probabil dam vina pe natura sau dumnezeu mai stie cine...sa lasam vulcanul si sa mergem la munca,ca nu ne omoara vulcanul,ci: istera,lenea,iresponsabilitatea si prostia...norul trece, trandavia si dramatismul raman!concluzia....nu murim si pacat ca prostia nu doare si nici nu se trateaza...!
  • 0 (2 voturi)    
    Norul o sa ne omoare (Duminică, 18 aprilie 2010, 1:42)

    Sara [anonim]

    Astia nu vor sa bage panica in voi, prostimea sastea linistita, dar o sa va cada parul, unghiile si apoi o sa crapam toti
  • 0 (0 voturi)    
    dezinformare (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:45)

    Ciprian [anonim]

    au sustinut ca nu va trece norul prin Romania si acum au declarat ca trece si au inchis traficul aerian.

    au declarat ca nu va fi afectata populatia si ca monitorizeaza situatia. ceva date concrete ? cifre si compozitia aerului ?

    nu de alta, dar who recomanda oamenilor sa stea in casa:

    http://www.guardian.co.uk/world/2010/apr/16/volcano-ash-health-advice

    http://www.who.int/mediacentre/news/notes/2010/volcanic_ash_20100416/en/index.html
  • +1 (1 vot)    
    can u feel it? (Duminică, 18 aprilie 2010, 4:11)

    eugen [anonim]

    Nu doresc sa va sperii, ci doar ma intereseaza daca si alti cititori hotnews.ro au simtit aerul innecacios din dimineata asta... Eu acum 15 minute am fost pe afara, nasol aerul... iar pe o bara metalica stearsa ieri s-a depus un strat subtire de praf... Sper sa fie doar paranoia mea, si sa fie totul doar in imaginatia mea :)
  • +1 (1 vot)    
    nu se crapa atat de usor (Duminică, 18 aprilie 2010, 9:19)

    salut din plamani [anonim]

    Mi-am luat ieri, in sfarsit, niste ochelari de soare dupa ce femeia de serviciu calcase din neatentie pe cei care mi-au servit impecabil timp de 20 de ani (marca RayBan wayfarer II - pana mai deunazi nici nu stiam ca purtasem pe nas un obiect cultic) si m-am plimbat pret de o jumatate de ora pi sentru, in plin soare si, multumit cu efectele lentilelor, am urcat in masina si am venit acasa.
    Aici fiul meu, admirand achizitia batranului - un anti-consumator enervant - remarca ca vanzatorul ar fi putut macar sa stearga ochelarii de praf, la acest pret semet. Ceea ce el si facuse, bineinteles, dar ochelarii erau intr-adevar acoperiti cu un strat maroniu-negru - un salut din Islanda?
    Cu acest prilej, un indemn la adresa primarului bucurestean si a sfetnicilor sai pe cale a amenaja Centrul Istoric à la Viena sa faca o plimbarica in zona pietonala a oraselului Mödling: minuscula mila libera de masini arata deprimant, intesata de plastic uniform si -color sub forma de mese si scaune in aer liber.