Presedintele Colegiului Medicilor: Ar trebui declarata alerta rosie in Romania din cauza plecarii medicilor

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2010, 16:12 Actualitate | Esenţial


Presedintele Colegilor Medicilor din Romania, prof.dr. Vasile Astarastoaie, atrage atentia ca in acest moment medicii au alte probleme incat sa se mai gandeasca cum este organizat sistemul. Medicii sunt foarte putini in unitatile medicale care sunt subfinantate, timpul de lucru depaseste puterea fiecarui medic, nu au mijloace la indemana si nu au cu ce sa-si faca datoria, iar cei mai multi se gandesc cum sa plece in strainatate.

"In acest moment ar trebui declarata stare exceptionala in Romania. Incepand din decembrie 2009 si pana in martie 2010 au fost organizate la Bucuresti si la Iasi trei targuri pentru medicii care doresc sa plece in strainatate, oferindu-se un numar de 6.500 de locuri. Cam 60% dintre medicii care au fost la aceste targuri pleaca, iar restul de 40% nu pleaca din diverse motive, dar acest 60% reprezinta 10% din medicii care practica in Romania.

Organizatia Mondiala a Sanatatii spune ca atunci cand au plecat 2% dintre medici Guvernul trebuie sa declare alerta rosie. Nu am vazut nici o masura, nu am vazut nici o ingrijorare, dar in acelasi timp Ministerul Sanatatii spune ca trebuie sa inchidem spitale pentru ca mai au doi medici. Daca au mai ramas doi medici il transformi, dar nu il inchizi. Ceea ce este gresit in toata aceasta abordare este ca nu se tine cont ca activitatea spitalelor nu este o activitate economica, iar profitul spitalelor se reflecta in starea de sanatate a populatiei si nu in cheltuielile spitalelor", a subliniat Astarastoaie, citat de Agerpres.

Declaratiile au fost facute la conferinta "Descentralizarea si organizarea spitalelor", organizata de Ministerul Sanatatii, Ministerul Administratiei si Internelor, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.


Citeste mai multe despre   


















2268 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    medicii (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:33)

    andra [anonim]

    atunci cand un medic lucreaza la un spital, are un cabinet particular, mai lucreaza si la 2-3 clinici private, cred si eu ca nu au timp. bataia de joc cu care isi trateaza pacientii nu intereseaza pe nimeni?
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +4 (10 voturi)    
    Apocalipsa sistemului sanitar (Vineri, 16 aprilie 2010, 15:59)

    Dr. Mengele [anonim]

    Multi inconstienti pe lumea asta ! Sa vezi ce bine o sa fie cu spitalele pustii, ca insalubre, prost echipate si nefinantate deja sunt. Medicii nostrii sunt incompetenti si corupti spuneti voi, dar sunt buni pentru Occident ! Ca sa vezi !
      #showComment
  • +3 (11 voturi)    
    O fi de bine? (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:35)

    florin [anonim]

    Poate ca astfel va ajunge mai repede civilizatia in sistemul sanitar. Cei plecati vor invata cate ceva si unii din ei se vor intoarce acasa.
      #showComment#showComment#showComment
  • +1 (3 voturi)    
    sa vina medici din Cuba ,Iran,Pakistan (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:55)

    gigi [anonim]

    in fiecare an absolva in Romania 6000 de medici,exact cat absolva in Frantza si UK ,tzari cu opopulatzie de 3 ori mai mare decat a Romaniei,

    de ce platim scolarizarea acestor medici ?

    ca ei sa plece frustratzi si sa injure Romania ?

    sa vina fortza de munca straina si romanii care vor sa faca medicina sa faca studiile in strainatate ,

    e asa de simplu......
      #showComment#showComment
  • +3 (7 voturi)    
    alerta rosie si de catastrofa! (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:59)

    analistul de serviciu [anonim]

    Ce om normal la mine sta in Romania corupta si plina de interese de grup?
    Ce medic normal la minte sta pe cateva sute de euro, in loc sa mearga in occident pe cateva mii de euro?
    Ce medic normal la minte mai poate sta intro tara in care Presedintele tarii spune ca 40% dintre diagnosticul dat de medici este eronat?
    Cred ca toti medici ar trebui sa "stearga putina", iar noi sa aducem medici din tarile subdezvoltate din Africa si asia.
    Asa ca "alerta rosie" nu ar avea nici un substrat, decat poate ca unii ar profita de aceasta alerta sa tipareasca pliante si postere pentru "constientizarea si moralizarea" unei categorii soci-profesionale si asa destul de criticata.
  • +4 (4 voturi)    
    Spaga (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:06)

    crank [anonim]

    Asta-i buna. Pai aia 40% n-au plecat pentru ca n-au fost recrutati. Altfel o intindeau toti. Pai astia spun ca n-au oameni dar ca sa te angajezi intru-un spital fara spaga nici nu se uita la tine. Aici e problema.
    Pe cand echipa DNA va face o vizita si in acest domeniu? Altfel nu avem nici o sansa.
      #showComment
  • 0 (8 voturi)    
    Parere (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:06)

    Weather [utilizator]

    Medicii sint pina la urma o elita. Iar daca intr-un anume loc nu sint respectati vor pleca de acolo fara a privi in urma.Fara regrete si resentimente. Pur si simplu vor pleca fara a mai intoarce capul . Iar ceea ce ramine dupa ei ... chiar nu ii intereseaza. Desigur sint pacienti ciudati care eu pretentia sa fie chiar si pupati in f.... de medici. Vestea proasta pentru ei e ca in putin timp chiar nu va mai avea nici macar cine sa ii trateze ca pe niste animale.
  • +3 (5 voturi)    
    Se dau ajutoare sociale la toti .... dar salarii ? (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:10)

    romanasu [anonim]

    Cun sa nu plece un doctor daca sunt salarii de tor rasul?

    Aici e problema! i-a dai 5ooo e/luna sa vezi ce frumos se poarta!

    Si imi spui ca pacientii nu muncesc, sunt pensionari sau profitori de ajutor social normal...astia nu produc nimic ca sa se plateasca salariul doctorului!

    Astia cu taraba sau sclavii de la multinationale ce mai muncesc... in rest mana in buzunarul statului!
      #showComment#showComment
  • 0 (2 voturi)    
    Alegerea fiecaruia (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:11)

    vcp78 [utilizator]

    Cu totii stim cum stau lucrurile la noi, insa avem cu totii dreptul la mai bine....decit sa se chinuie pe aici, sau sa ajunga sa se " prostitueze" ptr un trai decent, unii pleaca ptr ca pe linga avantajele financiare, mai poti si profesa, si trai intr-o societate mult mai normala ca a noastra
  • +2 (6 voturi)    
    medicii chirurgi (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:13)

    Costica [anonim]

    Un chirurg(mai ales neurochirurg) face cat 100 de medici absolventi impreuna pentru ca sunt cam 15 ani necesari si sute de operatii in care se formeaza unul dintre acestia. Nu mai vorbesc de cei experti in transplaturi sau lucruri mai complicate.
    Problema este ca ne pleaca aceste doua categorii de medici fara de care spitalele o sa moara.
    Unii tineri pleaca din cauza celor batrani care se tin cu ghearele de scaun chiar daca ar trebui sa aiba bunul simt si sa predea stafeta cum trebuie la urmatoarea generatie. De ex stiati ca profesorul Sabetai din Craiova, deshi a fost mare chirurg a fost in coma doi ani(comotie cerebrala) dupa care cand si-a revenit a operat din nou(deshi nu cred ca ar fi avut voie). Era sa nenoroceasca un copil de-a unei cunostiinte de ale mele din acel oras la o operatie relativ usoara(apendicita) caci a uitat ceva in copil ?
    Unul din chirurgii de sub el care a trebuit sa repare greseala si sa taca a plecat din tara caci nu era lasat sa se perfectioneze si i-a fost rusine de situatie.

    Chestia ca Romania scoate 6000 medici nu e relevanta daca numai 100 sunt de calitate si restu sunt oameni simpli cu diplome cumparate eventual.
      #showComment
  • 0 (4 voturi)    
    nu-i bai (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:15)

    cristus [anonim]

    ori ca murim de foame, ori de boala, tot una e.
    Oricum, Guvernul actual are ca scop primordial decimarea populatiei.
    Dar tot ei pierd : nu vor mai avea de la cine sa fure !
    Atunci sa vezi, cand se vor bate cainii astia intre ei !!!
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    Medicii (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:21)

    Tanasie [anonim]

    Cum sa nu intereseze pacientii care sunt jecmaniti de medicii romani!! Intereseaza chiar foarte mult si pe toata lumea!! De pilda, in doua feluri:1) prin vanatoare DNA la toate nivelele si cu toate mijloacele cunoscute si 2) prin importul de medici din alte tari!! Nu e normal ce spun? E foarte normal!
    Restul vine de la sine. Dumnezeu ...cu mila!!
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    uite care e problema (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:22)

    ebadady [anonim]

    aia, infractorii stim noi care se trateaza afara....restul? pai cimitirele sint goale....si sintem prea multi la cit trebuie sa se produca in romania...
    in plus lumea are nevoie de imigranti ptr ca ei sint cei mai buni platnici la taxe, llisi iau credite...sint buni platitori de obicei.
    alarma super rosie trebuie trasa in sensul ca nu numai medicii pleca....aia nu ar pleca daca economia ar merge bine si pacientul ar plati mai mult nu?
    deci e vorba de intregi generatii de oameni care au plecat, incepind cu muncitorii, econimisti, informaticieni, medici, etc....e mult mai mare plaja....nu vedeti ca ascesti politicieni au sapat romania cum au vrut ei si nu sint administratori?
    tragedia e mult mai mare, de aceea ceausescu ce a patit e mic in comparatie cu ce ar trebui sa pateasca astia. trecem la fapte? ..dar cu cine?
  • +1 (1 vot)    
    Vreau sa va previn (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:31)

    ik [anonim]

    daca s-a declarat alerta rosie atunci nu mai aveti voie sa va imbolnaviti.
  • +3 (3 voturi)    
    absurd (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:56)

    Angoasat [utilizator]

    cum poti declara stare de urgenta cand Romania scolarizeaza ~6000 de medici la fel cat are si Franta.
    Franta are o populatie de 60 mil locuitori.
    Sistemul nostru de invatamant ceausist nu reflecta nevoile Romaniei!!!!!
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 16 aprilie 2010, 17:57)

    liviu_ [utilizator]

    in mare are dreptate...
    in 10-20 de ani spitalele o sa fie pline cu pacienti, dar goale de personal medical...
    sau nu o sa mai existe spitale...
    daca tot avem atatea biserici, eliminam spitalele si ne ducem direct la biserica... propun astfel si construirea mai multor cimitire
  • +3 (3 voturi)    
    un pacient (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:12)

    un pacient [anonim]

    Cunosc medici rezidenti care fac de garda in sectia de Terapie intensiva la Floreasca, unul dintre cele mai mari centre din tara.
    Am ramas ingrozit cand mi-au povestit ca stau cate 3 in pat atunci cand sunt de garda;
    sau ca doctorii de la UPU nu au sapun sa se spele pe maini cand vad un pacient, noroc cu solutiile diluate de iod;
    sau camerele insalubre in care sunt obligati medicii rezidenti sa se odihneasca dupa 9-10 ore de facut garda. Si asta pentru 12-14 milioane.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    Cu cifrele pe masa (Vineri, 16 aprilie 2010, 19:17)

    worker [anonim]

    E limpede ca romanii sunt nemultumiti de sistemul medical. Prin felul in care gindesc romanii au pretentii de nivel european de la acest sistem. Hai sa ne uitam, insa, la finantarea sistemului medical. Date publice: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_total_health_expenditure_(PPP)_per_capita

    Ce vedem? In Romania se aloca pentru un om mai putini bani decit in Cuba, Gabon, Venezuela, Iran...

    E greu sa accepti ca traiesti intr-o tara europeana care are un sistem sanitar finantat ca in Africa. Dar astea sunt datele. Credeti ca e o fericire sa pleci din tara ?! De ce ar fi o fericire penturu medicii care sunt obligati sa plece din acest sistem sanitar scalvagist intr-unul NORMAL ?!
    Nu in medici trebuie dat cu biciul ci in cei care au hotarit sa trateze romanul ca in Africa.
  • -2 (2 voturi)    
    Super tare faza cu plecatul..... (Vineri, 16 aprilie 2010, 23:01)

    aa [anonim]

    Super tare faza cu plecatul.....

    Sunt curios cum se desfasoara o consultatie intre un medic roman si un pacient belgian.......ma rog, in ce limba se vor intelege.....(mai ales la subtilitatzi:))????

    sau meseriashii nostri de medici care pleaca in belgia par example, nu cumva ajung sa faca munca la care nu se mai demit stimabilii doctori belgieni???? (of course, fara tangenta cu pacientii???)

    asta ne caracterizeaza pe noi romanii: ne amagim doar cu ce ne place, nu judecam corect si impartial: medicii care pleaca in occident, la fel ca si ale categorii profesionale (calificate) ajung sa preia joburile de care occidentalii nu mai vor sa se atinga, iar mirajul miilor de euro salariu se stinge usor daca adaugi si nivelul de impozitare si costul vietii in occident.

    multi nu recunosc, dar in romanica cu spagile pe care le luau (neimpozitate of course) si cu nivelul de neimplicare /indolenta de care au dat dovada, traiesc ca si putere de cumparare mai bine ca in occident.

    daca mergi intr-un spital romanesc te crucesti ce vezi si cum esti tratat --> chisr se poate justifica totul cu lipsa banilor????? Eu zic ca e mai degraba indolenta si incompetenta crasa acolo!!!!
      #showComment