Comisia de munca din Senat a adoptat raportul noii Legi a pensiilor cu majorarea punctului de pensie la 45% * Seitan: Cresterea nu e sustenabila financiar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:08 Actualitate | Esenţial


Senatorii din Comisia de munca au adoptat, miercuri, raportul Proiectului de Lege privind sistemul unitar de pensii publice. Unul dintre amendamentele admise prevede cresterea la cel putin 45% din salariul mediu brut pe economie a punctului de pensie, potrivit Mediafax.

In schimb, senatorii au respins amendamentele primite de la Comisiile juridice si pentru aparare care propuneau formule de calcul care sa permita mentinerea pensiilor actuale ale categoriilor speciale de pesnionari-militari, magistrati sau politisti.

In plus, senatorii au respins si amendamentul PSD privind reducerea varstei de pensionare de la 65 la 64 de ani, si acordarea de reduceri de la varsta de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut unu-doi copii  - cu un an si trei sau mai multi copii - cu doi ani.

Raportul final cu punct de pensie de cel putin 45% din valoarea salariului mediu brut pe economie a fost adoptat cu patru voturi "pentru" apartinand PDL si UDMR si trei voturi "impotriva" apartinand senatorilor PSD si PNL. Amendamentul referitor la cresterea valorii punctului de pensie la 45% (valoarea actuala fiind de 39,9%) fusese propus de un grup de senatori PSD, PNL si PDL, prin senatorul Ion Ruset.

Prezent la dezbateri, ministrul Muncii, Mihai Seitan, a sustinut insa ca aceasta crestere nu este sustenabila, precizand ca pentru acordarea pensiilor la aceasta valoare este nevoie de aproximativ 1.200.000 de mii de lei, bani care nu exista la buget: "Nu. Evident ca nu este sustenabil financiar. Nu il vom sustine in plen ", a afirmat Mihai Seitan.


Citeste mai multe despre   


















772 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Bine ca pentru altii sunt bani (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:30)

    Creator [utilizator]

    Daca nu ati fost in stare sa gestionati un buget si acum ~jumate din el se duc pe dobanzile la banci !
    • -1 (1 vot)    
      De unde scoti ineptiile alea? (Joi, 15 aprilie 2010, 14:26)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Cum sa se duca jumate de buget pe dobanzi bai desteptule?
      PIB 2009 - 145 miliarde euro
      Buget 2009 - ~30% PIB = 43.5 miliarde EUR
      Datoria publica totala - ~30% din PIB
      Acuma am si eu o intrebare. Daca la o datorie de 40 de miliarde, platesti jumatate din bani intr-un an, cam care e dobanda si cam pe cit timp crezi ca e facuta datoria.
      Te sfatuiesc sa nu-ti mai aduni informatiile financiare de la RTV&A3, ca ajungi sa debitezi aberatii de genul asta. Si nu mai lasa mintea asha de odihnita, ca uite ce produce!
      • 0 (0 voturi)    
        Probabil se referea la bugetul de pensii (Joi, 15 aprilie 2010, 15:09)

        Spectator [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Nu mai sariti atata, verificati si o sa vedeti sa guvernul e indatorat la maxim la bancile noastre(respectiv bancile mama) la dobanzi de 8-11%.
        • 0 (0 voturi)    
          Cum? (Joi, 15 aprilie 2010, 15:30)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Spectator

          Pai ce treaba are bugetul asigurarilor sociale cu datoriile guvernului? Bine ca n-a zis ca ratele guvernului sunt de 10 ori intretinerea la scara lui, sau de o mie de or factura lui la mobil...
          Guvernul are ceva datorii, cum am spus mai sus, in suma totala de ~40 miliarde de eur. Dar datoriile astea sunt de diverse feluri. De exemplu imprumutul de la FMI e cu dobanda de 2-3% si pe mai multi ani. Ce s-a imprumutat anul trecut pentru sustinerea deficitului (~2-3 miliarde eur) e cu dobanda de 8-10%. ce s-a emis anul asta ca obligatiuni (vro 2 miliarde, e pe 5 ani parca)e cu dobanda de 5-6%
          Cit despre "nu mai sariti asa": cind emiti cite o judecata din asta, vino tu cu dovezi/argumente/statistici. Nu-i datoria mea sa caut pe net statisticile ca sa arat ca tu aberezi. Si cum i-am zis si amicului de mai sus, incercati sa limitati consumul de RTV&A3, sau macar documentati-va inainte de a va insusi concluziile lor. Ca n-au nici o legatura cu mediul inconjurator.
  • 0 (4 voturi)    
    egali (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:48)

    io [anonim]

    Toti sa fim egali in fata legii! Fara privilegii care de fapt sunt hotii aprobate de parlamentarii nostri demagogi ce nu apara interesele cetatenilor care i-au ales.
  • 0 (4 voturi)    
    cel putin 45% (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:01)

    Cristina [anonim]

    Cat va mai suporta pamantul ? Poporul a votat parlament unicameral. Ce mai e si Senatul asta, care aproba aproape in unanimitate legea falimentui personal fara sa fi fost vazuta de macar un economist, si creste punctul de pensie la 45%.... nu mai am cuvinte... Vedea-i-as in concediu fara plata 45 de zile pentru fiecare initiativa de-asta nemuncita.
  • +3 (3 voturi)    
    papagalul imbecil (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:48)

    tepes [anonim]

    Daca punctul de pensie nu este sustenabil,atunci fa-l sa fie sustenabil nu repeta ca un papagal,pt. ca toata lumea stie ca de aia esti ministru pus de basescu ca sa nu cresti pensiile,altfel a doua zi ai fi pe faras. Cu aceasta ocazie dau pensionarilor un sfat sincer daca vreti punctul la 45% si grupele de munca iesiti in strada nu ozi sau doua ci o luna pt. ca dupa cum il stiu pe Basescu care vrea iesirea din criza pe seama pensionarilor nu va ceda decit in fata multimii asta-i sigur.
    • 0 (0 voturi)    
      artimetica ne omoara! (Joi, 15 aprilie 2010, 8:33)

      meticulos [anonim] i-a raspuns lui tepes

      nu politica si emotiile. Hai sa plecam de la un salariu mediu de 1000 euro/luna (in 2015?). Punctul de pensie devine 450 euro, pensia medie este 1,1 puncte si avem o pensie medie de 500 euro, anual 6000 euro. La 5,5 milioane pensionari (fara cele sociale) sunt 33 miliarde euro pe an. Bugetul TOTAL al tarii este azi vreo 40 mild. euro. Va mai creste pana in 2015, dar tot nu putem cheltui pe pensii 70% din bugetul tarii. Mai sunt si salariile bugetarilor si subventiile la caldura si alocatiile pentru copii si laptele si cornul si... si.. De fapt chiar azi cheltuielile sociale consuma 70% din buget (cifre oficiale nu comentarii ale diferitilor politicieni si sindicalisti). Mai ramane foarte putin pentru drumuri, spitale, scoli, si altele. In plus, fiecare marire de salariu minim duce automat la cresterea salariului mediu si deci a punctului de pensie. Cat sa creasca impozitele pe salarii si TVA ca sa mentina punctul de pensii? Asta e adevarul rece, fara emotii (toti avem rude pensionari si vedem ca ar merita pensii mai mari, dar daca nu e de unde). In plus unele partide se zbat sa ramana si pensiile foarte mari acolo unde sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai si vro solutie? (Joi, 15 aprilie 2010, 14:13)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui tepes

      Sau doar jignesti ca sa te simti si tu barbat?
      In Ro sunt 4.5 mil salariati si 5.5 mil pensionari.
      Din cite am inteles proportia reala e de 1.2 pensionari la un angajat.
      Angajatul plateste cam 30% din venituri (CAS angajat + angajator) la pensii. Din cei 30 % ar otrebui asigurata pensia a 1.2 bugetari.
      Acuma, pensia medie e de 1.1 puncte de pensie. Daca facem punctul de pensie 45% din salariul mediu, ajungem la o pensie medie de 49.5% din salariul mediu. Adica din cei 30% cit da un angajat ar trebui sa se plateasca 1.2 pensionari * 49.5% = 59.4% din salariul mediu.
      Ceea ce inseamna ca jumatate din banii de pensii ar trebui sa vina de la bugetul de stat. Ceea ce inseamna vor cheltui tot ce stringem intr-un an pe salarii si pensii. Si bani de reparat o strada, de construit un spital de unde?
      Ca doar nu vine ministrul cu bani de acasa.
      Capul tau frumos vede vro solutie ca punctul de pensie sa ajunga 45% din salariul mediu?
      Astept1
  • 0 (0 voturi)    
    despre punctul de pensie (Joi, 15 aprilie 2010, 15:23)

    Gigel Plugarul [anonim]

    Pesede astia sunt mici copii, se pierd in discutii penibile despre un procent in sus si in jos.

    Gata, m-am hotarat: imi fac partid cu unic punct in programul de guvernare ca punctul de pensie sa fie 105% din orice. Sau 110%, ma mai gandesc. Si inca o modificare in lege: sa ni se dea pensia de acum, cat suntem tineri si putem sa ne bucuram de ea. Ce sa fac cu ea la batranete, cand o sa fiu bolnav? Atunci o sa am mai mult timp liber si o sa stau.