Greva generala de o zi in invatamant, joia viitoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:18 Actualitate | Esenţial


Sindicatele din educatie isi mentin decizia de a organiza o greva de o zi joia viitoare, pe 22 aprilie, dupa ce au reanalizat problemele din sistem, privind sumele insuficiente pentru cheltuielile de personal, ordonanta de reducere a posturilor si legea educatiei, anunta Mediafax.

Reprezentantii Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), Federatiei "Spiru Haret", Federatiei Educatiei Nationale (FEN) si Federatiei "Alma Mater" s-au intalnit, miercuri, pentru a reanaliza situatia invatamantului romanesc si problemele cu care se confrunta salariatii din sistem, se arata intr-un comunicat comun al celor patru federatii, citat de Mediafax.

Sindicalistii sunt nemultumiti ca sumele destinate cheltuielilor de personal stabilite pe baza standardelor de cost pe elev/prescolar nu sunt suficiente pentru intreg anul 2010, dar si de faptul ca incepand cu 1 septembrie vor fi reduse 15.000 de posturi in invatamantul preuniversitar, dupa ce in 2009 s-au mai redus in jur de 18.000 de posturi. Sistarea de catre Guvern a acordarii fondurilor necesare continuarii investitiilor incepute in anii anteriori este o alta nemultumire a cadrelor didactice. In plus, ei ii acuza pe reprezentantii Ministerului Educatiei de refuzul de a purta un dialog real cu sindicatele.

In perioada urmatoare, federatiile sindicale reprezentative din invatamant vor organiza intalniri la nivel local si national cu reprezentanti ai elevilor, studentilor si parintilor, pentru a le expune motivele declansarii protestelor si a le solicita sprijinul in solutionarea problemelor cu care se confrunta sistemul educational.

Sindicatele din educatie anuntasera, inca de luna trecuta, ca vor fi in greva pentru o zi, pe 22 aprilie. Mai mult, sindicalistii ameninta si cu declansarea grevei generale pe termen nelimitat in iunie si spun ca este posibil sa blocheze anul scolar, lasand neincheiate mediile elevilor. 


Citeste mai multe despre   
















1811 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    printre revendicari (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:35)

    mihaela [anonim]

    sunt cumva si criterii de performanta?Profesorii sunt cumva preocupati si de calitatea activitatii lor profesionale?Profesorii solicita sa se impoziteze meditatiile care le mananca tot timpul si din cauza carora se duc la scoala numai ca sa-i incoloneze pe elevi si sa-i cheme acasa in pas alergator?Vor striga din toti rarunchii ca nu au nevoie de "mici atentii"pentru a schimba ierarhii si medii?Vor arunca cat colo bufetele de la examanele de bacalaureat?Nu se vor mai simti epuizati fizic si mental dupa 4 ore de stat zilnic la scoala?Domnul Hadar isi va schimba stomatologul si nu va mai merge la una dintre cele mai scumpe clinici-Dent A America?Doamna Andronescu se va dezice in mod public de Vanghelie,agramatul agramatilor?
    • +3 (5 voturi)    
      tu te-ai angaja in invatamant? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:37)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      Ce performanta sa ceri daca cei mai buni absolventi din universitati au ca ultima optiune de angajarea invatamant?
      Du-te la Unversitatea Bucuresti, Facultatea de Limbi Straine si intreaba pe cel mai bun student de acolo daca are de gand sa devina profesor de engleza/franceza cand termina. Vezi sa nu.

      La ora actuala exista materii la care predau suplinitori, fara studii superioare in unele cazuri. Cand ti se ofera 700 de ron pe luna, ce performanta mai vrei? De la cine?
      Ofera salarii, macar la nivelul unui sofer de RATB (2500 ron) si vei vedea ca incet incet se schimba treaba.
      • +2 (2 voturi)    
        suplinitor nu inseamna fara studii superioare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:12)

        ... [anonim] i-a raspuns lui anonimus

        suplinitor e orice profesor care nu a gasit un post cu norma intreaga (18 ore de predare), sau care tine locul unui profesor cu norma intreaga aflat, de pilda, in concediu de maternitate (sau detasat la cerere, dar asta-i alta poveste :D).
        ar fi nasol ca aceasta definitie a suplinitorilor sa o fi avut si presedintele basescu in vedere atunci cand a tunat si fulgerat impotriva invatamantului. astept destul de mult de la reforma invatamantului, dar faptul ca majoritatea celor ce au pus umarul la aceasta reforma au dovedit mai mult sau mai putin incultura in acest domeniu ma ingrijoreaza.
        in al treilea rand, poti sa predai materii pentru care nu esti calificat, dar asta nu inseamna ca nu ai studii superioare. ci ca, in nu stiu ce centralizator, scrie ca poti preda materiile x, y si z daca ai terminat cutare facultate. perfect ok ar fi, daca respectivul centralizator nu ar avea, din cand in cand, prevederi anapoda.
      • +2 (2 voturi)    
        Se stia... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:01)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui anonimus

        Se stia de faptul ca PSD va crea dezordine in societate in jurul datei de 1 mai. Apropos spunetii liderului vostru de sindicat sa nu va mai manipuleze cu Realitaea la care este actionar. Iti dai seama ce inseamna sa fi administrator de "Realitate"? Cate manipulare poti sa faci? Le spui profesorilor Greva si ei se executa. Le spui celor de la RATB Greva si ei se executa ca si liderul lor de sindicat este actionar si administrator la Realitate. Le spui celor din sanatate sa faca Greva si se face in viitorul apropiat ca doar asa se zice in randurile PSD, sa fie dezordine sociala in tara.
        Multumim administratorilor si manipulatorilor de realitate adica a liderilor de sindicate care servesc neocomunistii.
    • +5 (5 voturi)    
      ? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:53)

      ... [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      nu puteti da exemple reale?
      eu am fost elev de liceu si nici unul dintre profesorii mei nu conditiona notele de meditatii. in prezent, predau de aproape un an (am intrat cu reticenta in invatamant, pentru ca faima lui o fac din pacate sindicatele), si nu am vazut acea incompetenta de care vorbiti. sistemul scartaie din alte motive decat cele ale competentei (de fapt ar fi bine sa fie vorba de competenta, iar profesorii sa nu trebuiasca sa fie in foarte multe cazuri gardieni si psihologi pentru copii turbulenti si proveniti din familii alcoolice, violente sau absente.). cum am lucrat, si colaborez in continuare, cu sistemul privat, m-am izbit de suficienti incompetenti in firmele in care am lucrat, nu mi se pare deloc ca situatia ar fi mai neagra in invatamant, ba dimpotriva, la liceul la care predau sunt cativa profesori remarcabili. cat despre "micile atentii", v-as invita sa faceti si dumneavoastra experienta mea, de un an in invatamant, si sa vedeti ce inseamna acele, cum duios le numiti, mici atentii. santaj, zbierete, parinti la scoala, telefoane nervoase din partea parintilor, teatru cat cuprinde. nu glumesc, pe mine m-a socat toata aceasta situatie. ei bine, la liceul la care predau, e de la sine inteles ca parintii sa te traga de urechi daca nu le place nota pruncului, sa iti ceara sa "maresti media", ca doar fac parte din consiliul de administratie, ca doar facultatile admit studenti nu pe baza de examen, ci de medii...
      cat despre epuizarea fizica si mentala, incercati sa faceti prezentari de cate 4 ore in fiecare zi, atenti la reactiile publicului, dinamici, impunand in acelasi timp liniste publicului galagios, adaptandu-va in functie de feedback, plimbandu-va de colo pana colo - un one-man show de fiecare zi.
      repet, pentru mine a fost un experiment de un an, maxim doi, cu scopuri mai degraba academice decat din "vocatie de dascal". am descoperit o realitate socanta si o meserie eterogena, a carei utilitate se pierde din cauza ambiguitatii obiectivelor.
  • +3 (3 voturi)    
    greva ca magistratii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:10)

    oxitocina [anonim]

    Daca vor sa obtina ceva, profesorii sa ia aminte la cum se organizeaza o greva adevarata timp de o luna, cum au facut magistratii, altfel guvernul o sa-i trateze tot ca acum, cu spatele. Pana si soferii de RATB au stiut sa faca o greva desi au salarii de doua ori mai mari decat cei din invatamant.
    In fine, ei stiu mai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    2late (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:16)

    Mazeta [utilizator]

    Greva asta trebuia facuta acum un an cu o singura revendicare, nenegociabila: respectarea legii! poate totusi ca nici acum nu este prea tarziu.
  • +4 (4 voturi)    
    greva profesorilor (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:29)

    maria [anonim]

    este foarte greu sa impui o anumita tinuta invatamantului romanesc. foarte greu. din pacate, trebuie restructurat invatamantul incepand de la minister, unde exista "n" persoane, "n' reprezentand numarul celor care sunt platiti si nu fac absolut nimic - adica nimic!!!, continuand cu inspectoratele scolare unde sunt "n" inspectori care freaca menta, dupa care, trebuie mers la directorii de scoli!
    mogulii care sunt de 15 si mai multi ani in aceeasi functie si care au ramas cu tarele trecute! adica este mosia mea, nu ai ce cauta acolo trebuie schimbati. Sa nu aiba mai mult de 2 mandate.
    legea buna de azi, care se doreste a fi aplicata, da voie directorilor de scoala sa-si angajeze profesori. ce nu inteleg titularii "vesnici" sau celor titulari care-ti spun, ce vrei, fa-te’ncolo este ca, poate veni unul tanar, entuziast, care ii poate lua locul. sau, un profesor suplinitor entuziast existent in scoala, caruia chiat ii plac elevii, scoala, si vrea o cariera didactica. ce inseamna cariera didactica pentru pilosi? nimic!
    Liderii actuali de sindicat din invatamant trebuie sa plece! Sa-si dea demisia! I-am ascultat vorbind, sunt agramati, nu cunosc legile, nu reprezinta nici macar 60% din masa celor existenti in invatamant. Dar, nu-i schimba nimeni. Pentru ca sunt manevrabili, eu ii urasc.
    Sa speram ca se va intampla ceva benefic pentru invatamantul romanesc. O chestie nostima: vorbeam azi cu nepotul meu care imi spunea: mai, daca iti spun cate pasari am prins azi, te-am spart! Si vorbea despre cate pasari s-au adunat sau au scazut din arborii invatatoarei. Adica ceva tema de casa. Nostim, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    E a III-a varianta a monstroasei coalitii. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:44)

    cornel [anonim]

    Peimele doua au fost : alegerile si contestarea lor.
    Exista vre-o legatura intre Catalin Voicu si sindicatul liberal al lui Nistor ?
    Sunt trei variante de raspuns :
    - Da
    - Nu
    - Poate
    Optez pentru a treia.
  • +3 (3 voturi)    
    examen competente digitale (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:45)

    maria [anonim]

    este foarte greu sa impui o anumita tinuta invatamantului romanesc. foarte greu. din pacate, trebuie restructurat invatamantul incepand de la minister, unde exista "n" persoane, "n' reprezentand numarul celor care sunt platiti si nu fac absolut nimic - adica nimic!!!, continuand cu inspectoratele scolare unde sunt "n" inspectori care fac la fel, dupa care, trebuie mers la directorii de scoli!
    mogulii care sunt de 15 si mai multi ani in aceeasi functie si care au ramas cu tarele trecute! adica este mosia mea, nu ai ce cauta acolo trebuie schimbati. Sa nu aiba mai mult de 2 mandate.
    legea buna de azi, care se doreste a fi aplicata, da voie directorilor de scoala sa-si angajeze profesori. ce nu inteleg titularii "vesnici" sau celor titulari care-ti spun, ce vrei, fa-te’ncolo este ca, poate veni unul tanar, entuziast, care ii poate lua locul. sau, un profesor suplinitor entuziast existent in scoala, caruia chiat ii plac elevii, scoala, si vrea o cariera didactica. ce inseamna cariera didactica pentru pilosi? nimic!
    Liderii actuali de sindicat din invatamant trebuie sa plece! Sa-si dea demisia! I-am ascultat vorbind, sunt agramati, nu cunosc legile, nu reprezinta nici macar 60% din masa celor existenti in invatamant. Dar, nu-i schimba nimeni. Pentru ca sunt manevrabili, eu ii urasc.
    Sa speram ca se va intampla ceva benefic pentru invatamantul romanesc. O chestie nostima: vorbeam azi cu nepotul meu care imi spunea: mai, daca iti spun cate pasari am prins azi, te-am spart! Si vorbea despre cate pasari s-au adunat sau au scazut din arborii invatatoarei. Adica ceva tema de casa. Nostim, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      On topic (Joi, 15 aprilie 2010, 0:03)

      Un coleg [anonim] i-a raspuns lui maria

      Daca ai lasa politica la o parte si ai citi noile proiecte de lege ai observa, poate, ca titulatura asta se schimba doar pentru "prostii" astia care au terminat recent o facultate. Acestia vor trebui sa dea examene cu directoru', primaru' si sefu de post ca sa ia 5-6 ore de istorie, titularu' ala vechi, care a fost repartizat de Ceausescu v-a avea un post caldut (ferit de chinul actualizarii anuale a informatiilor). Asa ca trebuie sa se inteleaga, ceea ce face d-nul Funeriu este intrandevar o reforma. El chibzuieste mai bine banul public aferent educatiei, insa o distruge (ca la Caragiale)
  • +4 (4 voturi)    
    Greva prof. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:48)

    Roxana [anonim]

    Pentru Mihaela. Habar nu ai cat munceste un profesor. Probabil ca ai copii analfabeti cu care nimeni nu a putut lucra si de aceea iti permiti sa judeci. Nu te baga in randul intelectualilor ca nu aici este locul tau.
  • -3 (3 voturi)    
    Pe cine afecteaza (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:35)

    Parazitull [anonim]

    Pe mine, de 12 ani stau prin scoala cate 5-6 ore mai mult degeaba, degeaba pentru ca ori ni se preda ceva ce nu o sa am nevoie aproape niciodata, la matematica de ex cel mai mult am avut nevoie de aranjamente sa vad cate combinatii sunt la nr de masina. Atat.
    Greva nu se face ca vrei salariu mai mare, se face pentru ca vrei sa schimbi ceva, iar in acest caz, stimabilii proferi care ne contureaza viitorul au in mainile lor soarta unei natiuni si totusi ei se gandesc numai la bani.
    Nu toti profesorii au ocazia sa ofere servicii de meditatie? Normal ca se oftica unii atunci cand isi vad colegu profesor care mediteaza ca vine cu x3 la scoala si el cu autobuzul.
    Sunt dezavantajati? De ce? Predau o disciplina care nu trebuie nimanui. Sunt degeaba, sa se reprofileze. Esti profesor de marketing? De ce esti profesor? Du-te si gasestete-ti un loc undeva. Si ce daca ai acelasi salariu (prin absurd) cu cel al unui profesor? Macar faci ceea ce-ti place. Nu te hotari tu sa faci greva si sa-ti bagi picioarele intr-un an in care eu am invatat, practic am muncit, tot ceea ce aveam nevoie pentru un bac care e asa cum e doar pentru ca nu te plateste cineva cat trebuie pentru ceva irelevant, inutil, pentru mine cat si pentru tine.
    Daca vreti sa se schimbe ceva, ziceti ca e pentru a ne ajuta pe noi, cei tineri, nu pentru a va ajuta pe voi insiva. Asa, cand o sa zica guvernul NU o sa zica nu tineretului, viitorului si nu o sa zica asa ceva ca voi doar vreti binele tineretului.
    Dar voi nu vreti asta nu? De ce sa faci un bine pentru altcineva?
    • +2 (2 voturi)    
      pe toti (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:08)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Parazitull

      Vrei educatie de calitate? Ofera salarii decente si rezultatele vor aparea.
      Fara educatie consistenta tara asta are un viitor sumbru. Manelizarea si incompetenta vor atinge toate nivelele.
      • -2 (2 voturi)    
        mentiune (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:28)

        baubau [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        sempere, invata ca "nivele" este forma de plural a dispozitivului folosit in constructii, numit "nivela". Cred ca ai dorit sa spui ca "Manelizarea si incompetenta vor atinge toate nivelurile".

        Mai mult, salariile profesorilor sunt destul de mici, insa pentru norma de 18 ore pe saptamana sunt foarte mari.
        Nu mai plangeti pe capul profesorilor de cat de amarati sunt ei si cat de greu le este sa faca prezentari de 4 ore intr-o zi... la fiecare ora au pauza de 10 minute, au concedii platite de 3 luni in fiecare vara, concedii de Paste, de Craciun, o gramada.
        Tara este saraca, iar sistemul de invatamant NU este cladit pentru a plati salarii profesorilor!! Sistemul de invatamant este pentru a educa tinerii romani.

        Si haideti sa nu punem boii inaintea carutei: intai sa avem si rezultate, dupa care pot veni si bani, insa doar in limita bugetului si asa sarac.
        Salariul il luam dupa ce prestam munca in luna respectiva.
        • 0 (0 voturi)    
          aiurea-n tramvai (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:20)

          lola [anonim] i-a raspuns lui baubau

          munca respectiva este prestata.
          profesorii muncesc chiar si cu salarii de mizerie.
          nu toate salariile profesorilor sunt mizerabile, dar cele entry-level sunt (740 lei este un salariu jalnic, si nu merita sa faci voluntariat intr-un sistem putred, cu rezultate lamentabile nu din vina profesorilor ci a cerintelor).
          ba este greu sa faci prezentari de 4 ore intr-o zi, plus 2-3 ore pregatire lectii - total 7 ore, din care alea patru iti cam dai duhul acolo. nu mai comentati atata timp cat nu incercati pe pielea dumneavoastra. eu am incercat si am observat ca este inuman. asa ca merci, ma orientez spre chestii mai comode si eventual si platite. cat despre profesori, pot sa renunte cu totul, la cat de anapoda este organizat sistemul oricum nu mai au nici o eficienta. romania s-ar descurca la fel ca si pana acum fara scoli, intr-adevar. dar ca sa mearga intr-adevar bine ar trebui sa-si puna economia si invatamantul pe picioare. si statul sa termine cu pretentiile absurde si sa lase pietei muncii sarcina de a elabora cerinte si de a stabili modul de finantare pentru scoli. statul plateste per elev - de ce? il intereseaza numarul de loseri si de incompetenti ce vor sufoca piata muncii in anii urmatori? statul nu plateste per elev calificat, si nici per elev inteligent sau, macar, informat. statul plateste per adolescent tinut in sistem cat mai mult timp, pentru a nu ajunge pe strada la varste fragede. pentru asemenea elevi plateste statul. iar restul, cei care sunt inteligenti, capabili, normali psihic, originali, spontani, relaxati, trebuie sa sufere in clase supra-saturate de elevi slabi si turbulenti.
          cat despre rezultate, cred ca este o regula elementara a economiei ca nu poti avea rezultate daca nu investesti si daca nu ai un plan bun de actiune. statul nu face nici una dintre astea. profesorii macar investesc, dar planurile lor sunt totdeauna "dictate" de indivizi situati mult prea "sus" ca sa afle functionarea reala a masinariei.
    • +2 (2 voturi)    
      Cunostinte inutile? Hm... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:25)

      Raluca9 [utilizator] i-a raspuns lui Parazitull

      Nu ceea ce inveti conteaza, ci MODUL in care inveti. Cunostintele (oricare ar fi ele) se perimeaza, competentele nu. Iar competentele nu pica din cer, se formeaza in vecinatatea anumitor cunostinte.

      Eu n-am invatat in viata mea un comentariu la romana, dar la bac am luat 10 la romana la scris fiindca-mi formasem capacitatea de a analiza singura un text, capacitatea de a argumenta, de a sustine convingator un anumit punct de vedere (asta desi romana n-avea nicio legatura directa cu viitoarea mea cariera).

      Las-o balta, deci, cu inutilitatea cunostintelor din manuale! Ele au reprezentat doar un suport si o ocazie pentru formarea anumitor capacitati intelectuale. Presupun ca, fara sa-ti dai seama, ai dobandit si tu macar o parte din aceste capacitati, asa ca relaxeaza-te si nu-ti mai varsa naduful aiurea!